Parijs verwacht aftreden van Pierre Mendès-Franee Individuele daad - zonder direct gevolg voor kabinet Koningin Juliana - „Mo vavedo" - was op jubeldag van Ned. Padvindsters Gilde 1 Weerbericht J Sturka Windjackets - Pantalons Dulles onthoudt Sukarno zijn steun inzake Nieuw-Guinea Haarlems Dagblad Ultimatum over Algerije zou verlopen zijn r Het woord is aan. Openlijke verklaring in Washington Dringende reden Retraite Terugkeer Beroep tegen uitspraken in Frans „lekkenproces" ^oub% Baby-uitzetten aangeboden aan UNICEF Radio-activiteit gemeld op de Stille Oceaan Op volle kracht de haring tegemoet Negentien Oosterfrijkse toeristen verongelukt Rus slipte en stortte in tien meter diep ravijn Britse uitnodiging afgewezen Amerikaanse critiek op Van Heuven Goedhart Weerrapport Aanhoudend mooi weer 70e JAARGANG No 267 WOENSDAG 23 MEI 1956 301e JAARGANG No 112 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. A dm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-1JMU1DEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Parijs) De geruchten over een aanstaand aftreden van Pierre Mendès-Franee als minister zonder portefeuille hebben gisteren vaste vorm aangenomen door een bezoek van P.M.F. aan president Coty. Hoewel officieel niets over het gesprek bekend werd gemaakt, lekte al spoedig uit, dat Mendès-Franee de president van zijn komend aftreden op de hoogte zou hebben gesteld. De president zou hem hebben verzocht aan te blijven met het oog op de ernstige politieke gevolgen van een breuk in het Republikeinse Front. Naar verluidt, heeft Mendès-Franee zich niet van zijn stuk laten brengen. Zijn meningsverschil met ale socialisten over de Algerijnse politiek wortelt te diep. Vanochtend had Mendès-Franee een on derhoud met de radicale ministers uit het kabinet-Moiiet. Verwacht werd, dat hij zijn collega's zou verzoeken aan te blijven om een kabinetscrisis te voorkomen. In de ministerraad zou Mendès-Franee vanoch tend tenslotte zijn besluit kenbaar maken. Algemeen werd verwacht dat, tenzij Guy Mollet op het laatste ogenblik aan de be zwaren van de radicale leider tegemoet zou komen, deze inderdaad zijn kabinetszetel zou verlaten. De radicale parlementsfrac- tie zou vanmiddag bijeenkomen om de con sequenties daarvan te bespreken. De socialistische ministers hebben in middels kenbaar gemaakt, dat wanneer het aftreden van Mendès-Franee een indivi duele stap zou zijn, die niet het heengaan van zijn radicale collega's met zich mee zou brengen, hetkaibinet-Mollet zal blijven. Een kabinetscrisis zou momenteel trouwens vrij wel onoplosbaar zijn. Nochtans zou het heen gaan van Mendès-Franee niet zonder poli tieke conscequenties blijven. In ieder geval zou het groter onzekerheid teweeg brengen omtrent de Algerijnse politiek, die men juist op een zo breed mogelijke basis wil doen steunen. Gezien dit alles, moet men aannemen dat bijzonder dringende redenen Mendès-Fran ee hebben gedreven het ultimatum, dat hij ongeveer een maand geleden aan zijn col lega's stelde, waar te maken. Reeds toen gaf hij te kennen, dat hij ontevreden was over de Algerijnse politiek van minister Laeosle. Hij 'bestreed' niet de noodzaak van een militaire actie, vond integendeel eerder dat de militaire inspanning onvoldoende was en wilde meer lichtingen reservisten mobiliseren, maar meende dat de militaire actie vergezeld moest gaan van vérgaande politieke en economische hervormingen om een nieuw klimaat van vertrouwen te scheppen bij de Mohammedaanse bevol king. Tevens wilde hij reeds bij voorbaat een nieuw statuut voor Algerije in grote trekken vastleggen om te voorkomen dat de verkiezingen, die op het herstel van rust en orde zullen volgen, op een gelegali seerde afscheiding van Algerije zouden uitlopen. Mendès-Franee had de termijn van zijn ultimatum met een week verlengd om de reis van Mollet en Pineau naar Moskou niet te bemoeilijken. Nu zou echter het uur ge komen zijn, waarop de radicale leider de zijns inziens verkeerde methoden van de socialisten niet langer kon verkroppen. De voortdurend verergerende situatie in Alge rije, waarin men met de beste wil van de wereld nog geen enkel teken van verbete ring kan ontdekken, zou aan die overwe gingen niet vreemd zijn. Er wordt druk gegist wat de toekomst plannen van Mendès-Franse nu zullen zijn. Het waarschijnlijkst lijkt, dat hij zich tij delijk van iedere politieke activiteit zal onthouden, Zijn positie als leider van de radicale fractie in het parlement zou trou wens uiterst moeilijk worden na een af treden als minister uit het kabinet waarin de andere radicale ministers zouden blijven zitten. Niet ontkend kan worden, dat Men- dès-France's vroegere rol ais eenzaam noodlot voorspeller hem beter lag dan die van verzoenend leider der verdeelde ra dicalen. Zijn tijdelijke afwezigheid uit de politiek, zou een terugkeer tot die oude rol kunnen inleiden, zelfs noodzakelijk daar voor kunnen zijn. Mendès-Franee heeft de laatste maanden bloot gestaan aan een serie beschuldigingen en verdachtmakingen, die zijn naam veel kwaad hebben gedaan. Hij is van uiterst rechtse zijde op onfraaie wijze geattaqueerd in het lekken-proces. Uit rooms-katholieke kring kwamen de laaste tijd vrij infame fluisteringen over de commerciële belangen van zijn echtgenote in Cairo haar fa milie heeft daar grote warenhuizen die Mendès-France's politiek in Algerije zou den beïnvloeden. Men kreeg nochtans de indruk, dat meer dan deze moddergooierij een andere overweging Mendès-Franee tot zijn retraite moest verleiden. Frankrijk dreigt af te drijven naar een ernstige constitutionele crisis. Parijs breekt zich althans het 'hoofd over een noodza kelijke hervorming van het regime. Wan neer deze niet tijdig tot stand gebracht kan worden, of erger: wanneer de Alge rijnse crisis tot een uitbarsting zou komen voordat een werkelijk stabiel regime in Frankrijk in het leven is geroepen, dan kunnen er vreemde dingen gebeuren. Men gewaagt steeds veelvuldiger bij voorbeeld van een mogelijke terugkeer van generaal De Gaulle. De generaal heeft de afgelopen weken enige malen met Men dès-Franee gesproken. Het valt niet te voorspellen welke rol Mendès-Franee in zo'n crisis zou spelen, maar het is on aannemelijk, dat hij afzijdig zou blijven. Wanneer Mendès-Franee, die al eerder van een heldere blik op de toekomst blijk heeft gegeven, inderdaad een dergelijke gang van zaken voorziet, dan is te begrij pen dat hij niet langer aan boord wil blijven van een schip, dat zijn ondergang tegemoet zou zeilen en aan wiens stuurlie den voor het uitzetten van een nieuwe koers zeker geen beroep zal worden ge daan. Mocht Mendès-France's aftreden inder daad doorgaan, dan zal 'hij zeker niet na laten een verklaring in grote stijl over zijn inzichten af te leggen alvorens hij in de politieke woestijn terugkeert. In die ver klaring zou men vermoedelijk belangwek kende aanwijzingen kunnen vinden. Mendès-Franee zou in Algerije de vol gende maatregelen genomen willen zien: vrijlating van politieke gevangenen; na tionalistische bladen zouden mogen ver schijnen; Franse ambtenaren, van wie al gemeen bekend is dat zij tegen politieke hervormingen zijn gekant, zouden moeten worden teruggeroepen; de bestaande ge meentelijke gezagsorganen zouden moeten worden ontbonden en grote landgoederen zouden moeten worden onteigend. PARIJS (Reuter/A.F.P.) Labrusse en Turpin, de twee Franse ambtenaren, die in de „lekkenzaak" tot gevangenisstraf zijn veroordeeld, zijn in hoger beroep gegaan. Er is inmiddels een gerechtelijk onder zoek geopend naar de wijze waarop tijdens de geruchtmakende zaak enige documen ten zijn verdwenen. Mons, gewezen secretaris-generaal van het secretariaat van de commissie voor nationale defensie, en de gewezen journa list Baranès zijn vrijgesproken. Labrusse en Turpin werden tot zes jaar gevangenis straf veroordeeld. De vonnissen waren zwaarder dan de eisen. Labrusse en Tur pin, die in 1954 hoge functies bekleedden in het secretariaat van de commissie voor nationale defensie, werden schuldig bevon den ADVERTENTIE BARTEUÓRISSTR. HAARLEM FERD. B0LSTR 48 A'DAM TEL. 13439 TEL 717162 De Vorstin in gesprek met „Blauwe Vogel Quini Jonker, die Koningin Juliana een jarige Quinie Jonker heeft aan Hare Majes- kalender aanbood. teit een kalender aangeboden, welke de De Koningin, beschermvrouwe van het Nederlandse Padvindsters Gilde, heeft dinsdagmiddag op de Goudsberg te Lunteren de „Jubeldag 1956" van het Gilde bijgewoond. Zij werd aangesproken met haar padvindstemaam „Movavedo," moeder van vele dochters. Om kwart voor twee arriveerde de Koningin per auto; zij werd ontvangen door onder anderen de presidente van het N.P.G., mevrouw J. van Nispen—Van Wely uit Heemstede, de commissie Jubeldag 1956 en door leden van de Nationale Hoofdkwartierscommissie. De Koningin wandelde met de leden van het dagelijks bestuur van het N.P.G. langs de ongeveer zevendui zend op het terrein opgestelde padvindsters. Bij de in het midden van het terrein gehesen vlag van de Verenigde Naties zijn door middel van een spreekkoor aan da voorzitter van de stichting „UNICEF," mr. A. M. Joekes, driehonderdvijftig vol ledige baby-uitzetten aangeboden. Deze baby-uitzetten zijn als „jubeldaad" door alle leden van het gilde gemaakt. Zij zijn bestemd om door de „UNICEF" te worden uitgereikt op de consultatiebureaus voor zuigelingen in de armste en meest afgelegen delen van Griekenland. Bij de groepen, die baby-uitzetten kwa men aanbieden wa ren, tussen ai de groepen padvindsters, twee groepen kabou ters, een uit Soest en een uit Ede. Vijftien kabouters van „De Kleine Totemkring" uit Soest, waarbij zich prinses Marijke be vond, boden eveneens een baby-uitzet aan. Toen alle uitzetten in een auto waren geladen reed deze van de Goudsberg naar Schiphol, waar de lading aan boord van een vliegtuig van de K.L.M. we.rd ge bracht en naar Grie kenland vertrok. Mr. A. M. Joekes heeft namens „UNI CEF" de padvindsters en de kabouters dank gebracht. Het N.P.G. bestaat nu veertig jaar en daarom is een goede daad verricht die een buitengewoon karak ter heeft. De rede van de Koningin, te Lei den gehouden over de hulp aan in ontwik keling achtergebleven gebieden, is de aan leiding geweest tot het besluit van het hoofdbestuur van het N.P.G. een goede daad in dit jubileumjaar te doen. Na een voorstel van de UNICEF zijn duizenden advindsters vrijwillig aan het werk gegaan padvindsters vrijwillig aan het werk ge gaan om zoveel mogelijk babypakketten samen te stellen. Bij de vele groepen padvindsters op de Goudsberg bevonden zich ook groepen „Blauwe Vogels", invalide padvindsters. Een dezer „Blauwe Vogels", de veertien Een applaus voor het geschenk aan de UNICEF: 350 baby-uitzetten. Koningin op haar beurt heeft overhandigd aan de veertienjarige padvindster Noortje Hofman, die Quinie Jonker naar de Konin gin had begeleid. Vervolgens werd het jubelspel „De To- verhoed" opgevoerd, dat geschreven is door mevr. J. StamDresselhuys. Aan dit spel namen ongeveer vijfhonderd kinderen deel. Het werd besloten met een ererondje van alle aanwezigen die het „Hoort zegt het voort" zongen. Mevrouw J. van Nispen—Van Wely sprak daarna een slotwoord, waarna de bij eenkomst werd besloten met het zingen van het „Wilhelmus". TOKIO (United Press) De gezagvoer der van een Japans schip beweert, dat de Stille Oceaan radio-actief is op 2000 kilo meter ten zuiden van de plek, waar maan dag de proef is genomen met de waterstof bom, die uit een Amerikaans vliegtuig werd geworpen. Dinsdagmorgen heeft de haringvloot zee gekozen op jacht naar de Hol landse nieuwe. Óp de kop van de vissershaven te IJmuiden werd de vloot door een grote schare belang stellenden hartelijk uitgeleide gedaan. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S C. M. de Talleyrand: De taal dient de mens om zijn gedachten te verbergen. WASHINGTON/NEW YORK (AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft op zijn wekelijkse persconferentie te Washington onthuld, dat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani, de kwestie Nieuw Guinea ter sprake heeft gebracht gedurende een bespreking, die h(j de vorige week met hem heeft gevoerd. Dulles zei, dat de Indonesische minister de hoop had uitgesproken, dat de Verenigde Staten de Indonesische aanspraken op dat gebied zul len steunen. Dulles verklaarde, dat hij zijn Indonesische ambtsgenoot de redenen had aangegeven, waarop de Verenigde Staten niet de Indonesische aanspraken kunnen steunen en voegde eraan toe, dat de kwes tie vrijwel onveranderd is gebleven. President Sukarno van Indonesië is in New York aangekomen voor een bezoek van vier dagen. Hij werd begroet door een grote delegatie van permanente afgevaar digden van de 21 Aziatische en Afrikaanse landen die vorig jaar de conferentie van Bandung hebben bijgewoond. Wethouder Patterson zei dat de burgemeester hem had opgedragen niets ongedaan te laten om Su karno's bezoek aangenaam te maken. „The Indonesian Observer" schreef dins dag, dat de hoge kosten van de reis van Sukarno onrust hadden veroorzaakt bij „zekere kleingeestige groepen". „Maar", al dus het blad, „het overweldigende succes van het bezoek van de president aan de Verenigde Staten heeft alle critiek doen zwijgen en een bedrag aan goodwill opge bracht, dat ver uitgaat boven de kosten". „Indonesië's diverse en grote natuurlijke rijkdommen en zijn verlangen naar grotere economische ontwikkeling zijn van groot belang voor Amerikaanse particuliere be leggers. Dit wordt gezegd in een nieuw handboek, uitgegeven door het bureau bui- BOLZANO (Reuter/IIP) In het (luis ter van <ie nacht is dinsdag een bus met Oostenrijkse toeristen dertig kilometer van Bolzano in Italië in een afgrond gestort. Van de 46 inzittenden, onder wie de chauf feur en drie kinderen, zijn er 19 om het leven gekomen. De chauffeur bevindt zich onder de slachtoffers; de kinderen werden gered. Zesentwintig gewonden zijn in een zie kenhuis in Bolzano opgenomen. Drie van hen zijn er ernstig aan toe. De bus was uit Venetië op terugweg naar Wenen. De kronkelige alpenweg was glad na hevige regen en veie passagiers hadden de chauffeur dan ook gevraagd langzaam te rijden. Plotseling reed de bus tegen een rotspunt, slipte, schoot dwars over de weg en viel in een tien meter diep ravijn. Enige der slachtoffers kwamen in de ondiepe bergstroom in het ravijn door verdrinking om het leven, doordat zij zich niet uit de bus konden bevrijden. tenlandse handel van het Amerikaanse de partement van Handel en getiteld „Inves tering in Indonesië". „Hoewel de zes jaar oude republiek nog niet heeft vastgesteld hoeveel buitenlands kapitaal zij nodig heeft in de strijd voor economische verbetering, erkent zij in toenemende mate dat een grote toevloed van buitenlands kapitaal tot haar ontwikkeling zal bijdragen", aldus het handboek. Naar Reuter in Rome verneemt, zal Su karno op 10 juni in Rome aankomen voor een officieel bezoek van drie dagen aan Italië als gast van president Gronchi. Sukarno heeft een uitnodiging om een officieel bezoek aan Groot-Brittannië te brengen afgewezen omdat koningin Eliza beth niet in Londen zou zijn om hem te ontvangen, zo heeft de Indonesische am bassade in Londen dinsdag volgen UP ver klaard. Koningin Elizabeth begint op 8 juni een staatsiebezoek aan Zweden, twee dagen voor Sukarno naar Europa zal vliegen. Sukarno is het tweede staatshoofd dat een officiële uitnodiging om Groot-Brit tannië te bezoeken afwees nadat vernomen was dat een audiëntie bij de koningin er niet bij was inbegrepen. In januari was de Braziliaanse president Kubitschek van plan een officieel bezoek aan Groot-Brittannië te brengen. Hij schrapte het land van zijn program toen hij te horen kreeg dat hij niet als officiële gast behandeld zou wor den. Na overleg tussen de Braziliaanse re gering en het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken werden de schikkingen echter veranderd en heeft de koningin Ku bitschek toch ontvangen. NEW YORK (Reuter) De hoge com missaris van de UNO voor de vluchte lingen, de Nederlander dr. G. J. van Heu- ven Goedhart, staat in de Verenigde Sta ten aan critiek bloot. Vorige week vrijdag verklaarde de auteur Julius Epstein in een subcommissie van de senaat dat dr. Goed hart niet alles in het werk stelt om te voorkomen dat vluchtelingen uit Oost- Europa overreed worden, weer naar hun land terug te komen. De voorzitter van de commissie, de democratische senator Eastland, verzocht daarop Cabot Lodge, leider van de Amerikaanse UNO-delegatie opheldering over het feit dat „iemand die opvattingen heeft als dr. Goedhart, aan gesteld kon worden als hoofd van de UNO vluchtelingenorganisatie". Het rechtse New Yorkse blad „Daily Mirror" onthult dat dr. Goedhart in een inleiding op het boek „De grote samenzwering tegen Rusland" de Sovjet-Unie geprezen heeft. Het boek, ge schreven door Michael Sayers en Albert E. Kahn, ademt volgens het blad een pro- Russische gezindheid. Vooraanstaande Amerikanen hebben het voor dr. Goedhart opgenomen. Dr. Goedhart verzamelt op het ogenblik in Washington uit particuliere bronnen geld voor de vluchtelingenhulp. Hij ver klaarde op een persconferentie dat hij poogt te verhinderen dat er op vluchte lingen druk wordt uitgeoefend om hen te doen terugkeren. Men verwacht dat hij vandaag of morgen een nadere verklaring zal afleggen. JOOOGOOOOOOfv - - *1 v y r k v O v Try Yv-iOOOC g VRIJ ZONNIG R 8 Verwachting, medegedeeld door het g K.N.M.I. in De Bilt geldig van woens- g 8 dagavond tot donderdagavond, opge- g 8 maakt om 11.15 uur: Vrij zonnig en op de meeste plaatsen 8 8 droog. Vannacht weinig wind, morgen 8 8 zwakke, later matige westelijke wind. g Over het algemeen iets minder warm. 8 8 24 mei 8 8 Zon op 4.36 uur. onder 20.42 uur. 8 Maan op 20.50 uur, onder 4.19 uur. X X Maanstanden X 8 24 mei 16.26 uur: volle maan 8 Hoog en laag water in IJmuiden g Woensdag 23 mei 8 8 Hoog water: 2.42 en 15.08 uur. 8 Laag water: 10.36 en 23.04 uur. g Donderdag 24 mei 8 Hoog water: 3.25 en 15.49 uur. 8 Laag water: 11.24 en 23.47 uur. 8 ^Xiu000c500000000c5txxxxxxx^ XA (van hedenmorgen 7 uur) Tsfl c P P weers- i-è |ds si toestand r o c .55 ZB Stockholm licht bew. wnw 16 0 Oslo half bew. ozo 17 0 Kopenhagen onbewolkt ono 13 0 Aberdeen zwaar bew. zw 16 0 Londen onbewolkt windst. 21 0 Amsterdam licht bew. nno 21 0 Luxemburg mist o 20 0;5 Parijs geheel bew. nnw 24 0 Bordeaux zwaar bew. windst. 15 0,5 Grenoble zwaar bew. windst. 18 9 Nice onbewolkt nw 21 6 Berlijn onbewolkt 0 20 0 Frankfort zwaar bew. ono 23 0 München geheel bew. windst. 22 0 Zürich geheel bew. zzw 23 3 Genève nevel wzw 19 6 Locarno regen windst. 14 27 Wenen geheel bew. 0 18 0 Innsbruck zwaar bew. ozo 22 0 Rome nevel z 29 0 Ajaccio onbewolkt 0 23 0 temp. 7 uur Den Helder onbewolkt mat. O 13 0 Ypenburg onbewolkt zw. no 13 0 Vlissingen zwaar bew. nnw 13 0 Eelde onbewolkt zw. 0 10 0 De Bilt licht bew. nno 12 0 Twente onbewolkt zw. o 11 0 Eindhoven onbewolkt zw. no 13 0 Vlv. Z.-Limb. half bew. zzw 16 0,1 Neerslag laatste 24 uur. DE BILT, woensdag 10 uur. - Een vlak gebied van lage druk, dat gisteren boven Frankrijk lag, verplaatste zich sindsdien, in betekenis afnemend, langzaam naar het noordoosten. In dit lagedrukgebied kwa men vrij veel onweersbuien voor, die zich gisteravond tot over Luxemburg uitbreid den, maar ons land niet bereikten. Op de Oceaan treffen we nabij de Azoren een krachtig gebied van hoge druk aan, terwijl bij de zuidkust van IJsland een langzaam opvullende depressie is gelegen. Het hogedrukgebied breidt zich over het zuiden van Engeland en Frankrijk uit, ter wijl de depressie maar weinig van plaats verandert. In het koufront van de depres sie, dat vandaag Schotland passeert, is een storing ontstaan, die snel naar het noorde lijk deel van de Noordzee trekt. Deze storing zal echter nauwelijks in vloed op het weer in ons land kunnen uit oefenen. Wel doet ze tezamen met het na derende hogedrukgebied de wind naar het westen draaien, waardoor in de kustpro vincies iets minder warme lucht gaat bin nenstromen. De regenkansen blijven nog steeds zeer klein.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1