Zwitsaletten PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Egyptische journalist maakte reportage over Israel Polemiek in de Zweedse pers over Sovjetrussisch bezoek Wereldnieuws Ü-%.9arituma r Verlangen naar vrede met Egypte is sterkzo luidt zijn conclusie De radio geeft donderdag KieuW DOUWE EGBERTS Moet de pers diplomatiek zijn of een duidelijk oordeel uitspreken PERIODIEKE PIJNEN I Toch ió het zo -J 2 Sir Max Beerbohm overleden Briljant spotter met pen en tekenstift Studenten jool in Praag was bijna ouderwets een geheel nieuwe melange van Mixture- en Baaitabakken «c Apart van karakter-apart van smaak! Franse vleermuisman Leo Valentin doodgevallen In Polen wordt openlijk ketterij verkondigd Marxisme ballast bij een technische studie Orkest van Leningrad op Europese tournee HELD VAN HAARLEM WOENSDAG 23 MEI 1956 CARIO (AFP) Het Egyptische blad „Rose el Joessef" heeft het eerste deel ge publiceerd van een reportage in Israel van de Egyptische journalist, Ibrahim Ezat, die zegt er in geslaagd te zijn, de Israëlische autoriteiten om de tuin te hebben geleid door zich uit te geven voor „een Arabische journalist uit Brazilië". Ezat zegt elf dagen in Israel te zijn geweest en Tel Aviv, Haifa, Jeruzalem en Berseba te hebben bezocht. De Israëlische premier, Ben Goerion, had hem in een vraaggesprek medegedeeld, be reid te zijn zijn Egyptische ambtgenoot, Nasser, te allen tijde te ontmoeten, in elke gewenste plaats. Ben Goerion zou zelfs bereid zijn naar Cairo te gaan om met Nasser elk gewenst onderwerp te bespre ken. De besprekingen zouden zonder tus senkomst en zonder publiciteit gevoerd kunnen worden. In het eerste artikel van Ezat wordt ver klaard, dat de Israëliërs geen oorlog willen en sterk verlangen naar vrede met Egypte. Ezat merkt op, dat Israel tot dusver erin geslaagd is alle Arabische plannen voor een economische boycot te verijdelen. Vol gens de Egyptische journalist bestaat er een divisie Droezen, die speciaal belast is met de bestrijding van Egyptische afdelin gen met een bijzondere opdracht. Ezat meent, dat Israel in feite geleid wordt door de vakbond „Histadroeth", die het best ge organiseerd is van alle vakbonden ter we reld. De Egyptische journalist zegt, dat iedereen in Israel terugkeer van de Ara bische vluchtelingen uit Palestina mate rieel onmogelijk acht. De algemene mening is, dat deze vluchtelingen in de Arabische staten moeten worden opgenomen. De werken voor bevloeiing met het wa ter van de Jordaan zijn volgens Ezat nooit stopgezet. Hij zou een reusachtige tunnel gezien hebben, die deel uitmaakt van deze werken. De Egyptenaar spreekt met onver holen bewondering over Israëlische werken om woestijngebied te ontginnen. Hij besluit met de opmerking, dat Egypte de enige vijand is, waarvoor Israel beducht moet zijn. Alle krachten van Israel zijn tegen Egypte gericht. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen, 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8,00 Nieuws, en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Orgelcon cert. 12.00 Angelus. 12.03 Instrumentaal sex tet. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Wij van het land. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Reportage. 13.25 Pianorecital. 14.00 Metropole-orkest en klein koor. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.23 Piano recital. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Clavecimbel en viool. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen, 18.00 Vocaal ensemble. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspec tief. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ge varieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Tijd schriftenkroniek. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9,10 V. de vrouw. 9.15 Pla ten, 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, causerie. 11.15 Amusementsmuziek. 11.45 Henrik Ibsen, een groot dramaturg, causerie. 12.00 Orgel en zang. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten, 14.00 Platen. 14.20 Voordracht met muziek. 14.45 Klarinet en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voor dracht. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Britse accordeonkampioenschappen. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Uitwisselingsprogramma over Tur kije, in samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpro- blemen. 18.25 Mannenkoor. 18.55 Gesproken brief uit Londen, 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Cabaret. 19.25 Britse accordeonkam pioenschappen. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Peer Gynt, Grieg. 22.40 Jour naal. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten of platen. 23.25—24.00 Jazzmuziek. TELEVISIE (N.T.S., K.R.O.) 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Wij stellen u voorVoor de vrouw; Kook- praatje; Arnhem als ontspannings- en vacan- tiecentrum, film. 21.00—22.30 Eurovisie: Eurovisie zangfestival 1956 te Lugano. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en piano. 14.15 Platen. 14.30 Vlaamse liede ren. 14.40 Platen. 14.45 Idem. 15.00 Muziek programma. 16.02 Kamerorkest, omroepkoor en solist. 16.25 Platen, 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 20.10 Missiemontage. 20.40 Verzoekprogramma. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 De gezongen Mis. 22.55— 23.00 Nieuws. De Poolse ambassade te Cairo heeft een radio-bericht tegengesproken over een Pools-Egyptische wapenovereenkomst. De ambassade geeft toe dat er de laatste tijd handelsbesprekingen met de Egyptische regering zijn gevoerd, doch deze hadden geen betrekking op wapenleveranties. Vol gens Egyptische kringen berustte het be richt van radio-Cairo „op een vergissing". Nasser heeft van de Sovjet-Unie een Iljoesjin vliegtuig gekregen. Nasser heeft al eerder van Tsjechoslowakije een vlieg tuig ten geschenke gekregen. Nasser heeft zaterdag in een rede te Alexandrië ver klaard, dat Egypte meer wapens in landen achter het ijzeren gordijn zou kopen met het oog op de nieuwe Westerse wapenzen dingen naar Israel. De Britse schrijver en tekenaar van spotprenten Sir Max Beerbohm is zondag morgen op 83-jarige leeftijd in Rapallo (Italië) overleden na een ziekte van enkele weken. Beerbohm, die reeds 40 jaar in een villa in Rapallo, een stadje aan de Italiaanse Rivièra, woonde, leed sinds vorig jaar sep tember aan een ziekte, welke zijn hart ernstig verzwakte. Sir Max is een maand geleden in de kliniek, waar hij thans overleden is, in het geheim in het huwelijk getreden met zijn secretaresse, de in Duitsland geboren Eli zabeth Youngmann. Beerbohms eerste echt genote, de Amerikaanse actrice Florence Kahn met wie hij in 1910 in het huwe lijk trad overleed in 1951. Max Beerbohm werd op 24 augustus 1872 te Londen geboren als zoon van een koop man van Duits-Nederlands-Letlandse af stamming. Reeds in zijn studententijd in Oxford speelde hij een belangrijke rol in toonaangevende litteraire kringen. Zijn scherpe pen en cynische caricaturen maak ten hem een lieveling van het Engelse pu bliek, maar zij, die hij tot mikpunt van zijn spot uitkoos, hadden alle reden hem te vrezen. In 1898 volgde hij Shaw op als toneel criticus van de gezaghebbende Saturday Review, een functie die hij twaalf jaar lang vervulde. Zijn roem verschafte hem toegang tot de meest-exclusieve culturele en politieke kringen van zijn land en ver daarbuiten. Zijn letterkundig oeuvre was klein. De meeste bekendheid kregen „The works of Max Beerbohm" (de satyrische titel voor een boek dat hij op 24-jarige leeftijd schreef), „The happy hypocrite", „Zuleika Dobson", „Seven men" en „Even now". Breder belangstelling ervoeren zijn mes scherpe spotprenten zoals „Caricatures of 25 gentlemen", „The poets corner" en „Ob servations". Beerbohm'8 proza, even elegant en ur baan als zijn lichtelijk dandy-achtige kle ding, wordt nog steeds door velen ge lezen. Bijzonder populair waren ook de praatjes en lezingen, die hij voor de BBC hield. PRAAG (AFP/Reuter). - Duizenden zin gende en feestvierende studenten hebben zaterdag in Praag voor het eerst weer hun carnavalsoptocht, die voor de oorlog in mei traditie was, gehouden. Zij staken hierin de draak met de autoriteiten, de „Stalin- cultus" en het regime in het algemeen. Een lachende menigte langs de route van de optocht juichte de studenten toe. Een groep studenten droeg een spandoek met de woorden „Aanbevolen boeken" - hierop volgde een studente, die plechtig een enkel werk toonde: „De vraagstukken van het Leninisme". Op een tweede span doek kon men lezen: „Niet-aanbevolen boeken" - daarop volgde een aantal stu denten die stapels boeken van allerlei soort droegen. Een andere groep, met een doek voor mond en ogen, stelde de pers voor. In het bijzonder werd op deze wijze de redactie van 'Mlada Fronta" het blad van de jeugd organisatie, uitgebeeld. Enige studenten in rouwkleding, liepen achter een doodkist met het lijk van de „bureaucratie". Het genationaliseerde reisbureau Cedok werd belachelijk gemaakt door studenten in ruimtepakken, die goedkope reizen naar Mars aanboden „zonder dat men formu lieren behoeft in te vullen" Toen zij voorbij het dertig meter hoge monument van Stalin kwamen, riepen de studenten: „Bouwt scholen, alvorens mo numenten te bouwen". Een lange student droeg een bord met het woord „Cultus" Achter hem kwam een kleinere student met een bord waarop te lezen was „Klei nere cultus" en vervolgens een nog klei nere met het woord „Zeer kleine cultus". ADVERTENTIE Douwe Egbert® verrast de pijprokep-^met een geheel apart) rookgenot. MIX BAAI - een ideale, melange van vele met zorg gekozeremixture- en baaitabakken, in juiste verhouding op elkaar afgestemd. U geniefhvan het zachte karakter van baar, „verstevigd" door het pittige arom^Jvar» mixture. mmmm 9Q cb in handige tabakszak (Van onze correspondent te Stockholm) Het bezoek van een delegatie van het Russische parlement aan Zweden is aan leiding geweest voor een scherpe polemiek tussen „de draken", zoals de grote bladen in Zweden worden genoemd over de vraag, of de pers een diplomatieke vriendelijkheid in acht moet nemen, of de „stem van het volk" moet laten horen. Zowel het grote orgaan van de conserva tieven „Svenska Dagbladet", als de spreek buis der sociaal-democraten „Morgen Tid- ningen", nam een vrij neutrale houding aan. Nadat de Zweedse rijksdag een dele gatie, bestaande uit vertegenwoordigers van alle democratische partijen, naar de Sovjet-Unie had afgevaardigd, moest dit tegenbezoek wel komen. Het grootste blad van Scandinavië, „Da- gens Nyheter" dat een liberale politiek volgt, herinnerde er echter aan, dat de baanbreker der sociaal-democraten, de strijdvaardige Hjalmar Bran ting, met het oog op een bezoek van de Tsaar in 1909 heeft gesproken van een tragedie om het geweten diplomatieke dwang op te leggen. Het blad viel op scherpe wijze de „diena ren der tirannie" aan. Het schreef, dat de Rijksdag eens een forum was, waar ieder zich vïij'Tcon uiten. Het partijwezen en het parlementarisme hebben de volksvërte- ■génwoordrgers eëhter i'fi het paleis van de regeerders gebracht. Zij zijn volgens het blad genoodzaakt de officiële leugens te herhalen. Vrijheid van spreken Hetzelfde lot staat de pers te wachten. De pers is aan de partij gebonden, Moet zij dan niet solidair zijn met de regering en de rijksdag? Daarmee, aldus het blad, is echter de gelijkstelling met de diplomatie ADVERTENTIE Moderne vrouwen bestrijden ze met: ...'rt Z WITS AL preparaat/ Prins Rainier dagvaardt filmmaatschappijen Prins Rainier van Monaco heeft een Pa- rijse advocaat opdracht gegeven een ge rechtelijke beslissing te verkrijgen om de kleurenfilms die van zijn huwelijk met Grace Kelly gemaakt zijn. De prins zou an de Société Citel Company uit Monaco de exclusieve rechten hebben verleend om de officiële kleurenfilm van zijn huwelijk te maken. Ook andere maatschappijen kregen toestemming te filmen, maar slechts in zwart en wit voor het journaal. Thans beweert Rainier echter dat de Zwitserse Marzotti maatschappij en de Italiaanse Gemma maatschappij deze faciliteiten mis bruikt hebben door een kleurenfilm van volle lengte te maken die in geheel Europa verspreid is. De copie van de huwelijksfilm die te Haarlem in Cinema Palace wordt vertoond, is een door prins Rainier geautoriseerde. Deze voorstellingen vinden dus normaal doorgang. bereikt. De keten der leugenachtigheid is gesloten. De journalist behoort even voor naam, even, fijn, even sluw te zijn als de vertegenwoordigers van de beide andere staatsmachten, regering en rijksdag, niet grof, niet onomwonden sprekend, maar voorzichtig de woorden kiezend. Zo krijgt men dan de persmensen, die van een be langrijke regeringsopdracht dromen. Het gevaar is aldus het blad dat de vrijheid om zich te uiten, geheel verdwijnt. Niet door een verbod, maar omdat er per sonen zijn, die geen gebruik willen maken van hun recht en volgens oudere voor stellingen van hun morele plicht om vrij te spreken. Ziedaar het gevaar, dat de pers bedreigt. Ondertussen zijn er echter ook velen, die van een uitwisseling wel iets goeds verwachten. De Russen zullen -zo zeg gen zij met nieuwe indrukken naar huis gaan. Het westen moet zich dan even wel ook van de goede kant laten zien. Toen de Russen een bezoek aan de tweede ka mer brachten,, was de zaal echter zeer slecht bezet en schonk men bijzonder wei nig aandacht aan hetgeen een van de he ren naar voren te brengen had. De Russen vonden derhalve dat Moskou een betere volksvertegenwoordiging heeft. ï'ïXü j Sir*Vc..»v -v.~- n (Van onze correspondent in Londen) De 37-jarige Franse vleermuisman Leo Valentin, uitgerust met vleugels, is maan dag van een hoogte van drieduizend meter tijdens een luchtvaartdemonstratie in de buurt van Liverpool dood gevallen. Een menigte van 150.000 mensen zag hem neer storten. Het was zijn eerste demonstratie in Engeland. Toen Valentin uit de machine sprong, raakten zijn vleugels de staartvin nen van het vliegtuig. De houten appara tuur versplinterde. Men zag hem omlaag dwarrelen. Een van zijn twee parachutes begon zich te openen, doch zij weigerde en rolde zich langgerekt achter hem op. De andere nood-parachute ging enkele secon den later open, maar ontplooide zich niet verder. Waarschijnlijk waren bij de bot sing met het vliegtuig de bedde parachutes beschadigd. Valentin was waarschijnlijk door de luchtstroom achter het toestel mee gezogen en tegen de staart gesmakt. Het was Valentins plan zich na de demonstratie in Engeland terug te trekken. Voordat hij dood viel, had hij een ver traagde parachute-sprong, zonder vleugels, gemaakt van 3300 meter hoogte. Hij open de zijn parachute pas, toen hij 700 meter van de grond was. In 1948 behaalde hij op deze wijze een wereldrecord door zonder zuurstofmasker vanaf een hoogte van zevenduizend meter te springen, 109 secon den wachtend alvorens aan het parachute- koord te trekken. In mei 1950 gaf hij zijn eerste demonstratie in Frankrijk als vogel mens, met vleugels van linnen en triplex. In 1954 sprong hij hiermee van een hoogte van drieduizend meter en zweefde over een afstand van vijf kilometer. Vorig jaar schafte hij zich nieuwe vleugels aan, die aan een stalen corset waren bevestigd. De vleugels waren van kleppen voorzien, welke hij door middel van handles kon bewegen. Valentin nam als parachutist in juni 1944 aan de invasie in Frankrijk deel. Hij sprong toen achter de Duitse linies af. Hij heeft meer dan zeshonderd parachute sprongen gemaakt. 39. Een teleurgestelde Joris verliet het museum. „Twee stuivers bromde hij, „tabakspotjes Wie had kunnen denken, dat die verzamelaars zulke waardeloze prullen inzamelen!" Het geluid van beken de stemmen schrikte hem op uit zijn som ber gepeins en haastig dook hij weg ach ter een deurtje. Het volgend ogenblik kwamen Panda en verzamelaar van Ekster druk pratend de hoek om. „Ik krijg sterk de indruk, dat verzamelaar Goedbloed al leen maar naar geldwaarde kijkt en niet verzamelt voor de schone sport van het verzamelen zelf", zei van Ekster. „Dat ge loof ik ook", antwoordde Panda. „Ik denk, dat hij niet eens lid van uw club is. Dat clubspeldje kan hij best gevonden hebben of zo". „Dat is waar!", riep van Ekster uit. „Maar hoe zouden we nu kunnen nagaan, of hij wel een echte verzamelaar is?" „Dat is gemakkelijk na te gaan", antwoordde Panda. „Vraag hem, om zijn verzameling eens te laten zien. Ik durf wedden, dat hij die niet eens heeft!" „Ei, ei", mompelde Joris, die dit gesprek had opgevangen, „Panda'tje brengt mij weer eens op een uitstekend idee!" Snel richtte hij zich op en riep: „Hallo van Ekster, ouwe jongen. Ik heb overal naar je gezocht! Ik zou je zo graag eens mijn verzameling laten zien!" (Van onze correspondent in Wenen) Een groep studenten aan de technische hogeschool van Danzig heeft in het blad „Glos Wybrzeza" verklaard, dat een stu dent, die ingenieur A wil worden, zijn tijd niet mag verknoeien door op het marxisme te „vossen". Een van hen schrijft letterlijk, dat het marxisme een „ballast" is voor de technische studie en dat iemand een goed meetkundige of natuurkundige kan zijn zonder de wetten van de sociale ontwikke ling te kennen. De centrale raad van de Poolse vakver enigingen zal de regering verzoeken bij de wet het verstrekken van vertrouwelijke gegevens over arbeiders door bedrijven te verbieden. De raad heeft ook voorgesteld, dat een arbeider een getuigschrift van zijn werkgever moet kunnen verlangen en dit moet kunnen bestrijden als hij het onjuist vindt. Een jonge Poolse schrijver klaagt in het letterkundig tijdschrift „Nowa Kultura" het communisme in Polen aan, omdat het hem heeft bedrogen. „Eerst heb ik mijn vaderland verloren", zo schrijft hij. Toen was hem gebleken, dat de opstand van Warschau door de Russen was gesaboteerd. „Daarna verloor ik mijn geloof in God en tenslotte greep men mijn wereldbeschou wing aan, mijn regering, mijn partij en mijn Stalin". En nu, drie jaar later blijkt dat „mijn tantes toch gelijk hebben gehad", toen zij gewezen hadden op de wreed heden bij de ondervragingen en op de dictatuur van Stalin. Men heeft de ge schiedenis inderdaad vervalst „maar na dit alles kan ik mijn ziel niet voor de vier de maal veranderen". Zulke aanklachten verschijnen nu open lijk in tijdschriften en dagbladen. De vereniging van Poolse juristen heeft de eis gesteld, dat er maatregelen getrof fen moeten worden om het vertrouwen in de rechtspraktijk te herstellen. Daarom moeten niet alleen nog méér ten onrechte veroordeelde juristen gerehabiliteerd wor den, maar ook alle rechters en officieren van justitie, die zich aan onjuiste uitspra ken schuldig hebben gemaakt, verwijderd worden. Dezelfde eis stelt men ook ten aanzien van die rechters, waarvan is ge bleken dat zij niet voor hun taak berekend zijn. Het dagblad van Vaticaanstad „Osser- vatore Romano" schrijft naar aanleiding van de vrijlating in Hongarije van aarts bisschop Groesz: Het is niet voldoende één persoon vrij te laten. Het is voor alles nodig af te zien van de goddeloze voogdij, die tracht de rooms-katholieke en de andere kerken in de „volksdemocratiën" om te vormen tot werktuigen van binnen- en buitenlandse politiek. De z.g. „commissie voor on-Amerikaanse activiteiten" van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft verklaard dat de huidige „anti-Stalin campagne" in de Sovjet-Unie voor het westen grotere ge varen inhoudt, dan het Stalinisme zelf. De commissie is tot deze slotsom gekomen na een studie waarbij 39 personen onder vraagd werden. Tweelingen. De 33-jarige Canadese me vrouw Paule Emile Tremblay heeft de vorige week het leven geschonken aan twee dochters, haar zevende tweeling. Vijftien van mevrouw Tremblay's kin deren zijn nog in leven. Haar echtgenoot is een 32-jarige arbeider. Erkenning. Syrië zal „spoedig" communis tisch China erkennen, zo heeft de Sy rische ambassadeur in Egypte volgens radio Cairo medegedeeld. De vorige week heeft Egypte als eerste Arabisch land bekend gemaakt, dat het de rege ring van Peking zal erkennen. Aanbod. De Russische regering heeft de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Pan American Airways" medegedeeld dat zij een voorstel tot het openen van onderhandelingen over de vestiging van een rechtstreekse luchtverbinding met Moskou gunstig zal ontvangen. In offi ciële Amerikaanse kringen verklaart men, dat de „PAA" eerst de goedkeu ring van de Amerikaanse regering moet verkrijgen, alvorens zij op het aanbod kan ingaan. Volkshelikopter. De Duitse uitvinder Willi Hoffmann heeft een hefschroefvliegtuig ontworpen dat 2.500 gulden kost. Het toestel heeft een romp van aluminium en plastic, een motor van 250 cc en contra-roterende hefschroeven. Aanspraken. De president van het Filip pijnse maritieme instituut maakt na mens zichzelf en enige deelgenoten aan spraak op een kleine eilandengroep 900 kilometer ten zuidwesten van Manilla, Hij heeft deze archipel, die 53 eilandjes en riffen omvat, ontdekt en „bezet". Gast. Koning Feisal van Irak, die op het ogenblik in Spanje is, zal vrijdag naar Rabat vertrekken waar hij enige dagen de gast zal zijn van de sultant van Ma rokko. Vertoon. De Verenigde Staten zijn voorne mens te exposeren op internationale jaarbeurzen en communistische landen van Oost-Europa. Het ligt in de bedoe ling deel te nemen aan de internationale jaarbeurs te Zagreb (Joegoslavië) en waarschijnlijk ook te Poznan (Polen) en Leipzig (Oost-Duitsland). Er zijn nog geen plannen om ook in Moskou te ver schijnen, maar er wordt naar gestreefd „zo dicht bij Moskou te exposeren als mogelijk is". Vrijwilligers. In antwoord op een oproep van geleerden hebben 96 gevangenen van de staatsgevangenis van Ohio (V.S.) zich beschikbaar gesteld ten be hoeve van een kankeronderzoek. De vrijwilligers zullen met levende kanker cellen worden ingespoten om te kunnen nagaan hoe een menselijk organisme, dat niet door kanker is aangedaan, rea geert. Verplaatst. De prikkeldraadversperringen, mijnenvelden en wachttorens aan de Hongaars-Oostenrijkse grens, die dezer dagen door Hongaarse militairen zijn opgeruimd, worden op enige afstand van de grens op Hongaars gebied weer opgebouwd, aldus meldt het Oostenrijk se persbureau. Epidemie. De cholera-epidemié in het ge bied van Calcutta is in hevigheid toege nomen. In totaal zijn 1.100 mensen doen de ziekte getroffen; 380 gevallen hadden een dodelijke afloop. ADVERTENTIE „Kijk!" riep een man met een zeer zware bas, „Déér, achter 't hek, ligt een vulpen in 't gras". Het publiek werd als gek En sprong over het hek Toen bleek dat 't een vulpen van DANTUMA was LONDEN (United Press) Het filharmo nisch orkest van Leningrad is maandag vertrokken voor een concertreis in Europa, aldus bericht radio Moskou. Het orkest, dat geleid zal worden door Eugene Mravinsky, zal concerten geven in Berlijn, Leipzig, Dresden, verscheidene Zwitserse steden en Wenen, waar het zijn tournee zal besluiten met enige Mozart- concerten. De Russische violist David Oistrach zal tezamen met het orkest enige concerten geven. PETER VAN SPAERNEDAM is in de Verenigde Staten een bekendere figuur dan bij ons. De oorzaak daarvan is een school boekje dat in 1864 werd geschreven door Mary Mopes Dodge, een onderwijzeres, die les 62 geheel wijdde aan het heldhaftige gedrag van de kleine Peter. Dit jongetje leefde - nog steeds volgens les 62 van het Amerikaanse schoolboekje - in de omstre ken van Haarlem, waar vele wateren en watertjes door sluizen en dijken worden in toom gehouden en gereguleerd. Op een goede dag ontdekte Pe ter een klein straaltje water dat door een van de dijken sijpelde en als zoon van een volk dat eeuwenlang tegen het water had gevochten, begreep zijn klein, maar helder brein onmiddellijk het gevaar dat hier dreigde. Zonder zich een ogenblik te bedenken stopte Peter zijn vingertje in het lek en wist zodoende Haarlem en om streken voor een overstromingsramp te behoeden. (Toen er hulp was opgedaagd en Peter zijn vingertje uit het gat kon trek ken, heeft men het lek waarschijnlijk met een kurk gedicht, maar helemaal zeker zijn we hiervan niet, omdat de bronnen daar over zwijgen). Het is duidelijk dat een dergelijk onzin nig vertelseltje alleen populair kon wor den bij een volk dat volkomen vreemd staat tegenover de problemen die met wa terkering verband houden. Dit is op zich zelf geen verwijt, want hier te lande zullen allicht verhalen over vreemde landen de ronde doen, die, geconfronteerd met het land waarop ze betrekking hebben, even absurd zijn als het fabeltje van de held haftige Peter van Spaernedam. Het is echiei jammer dat wij, Nederlan ders, terwille van de dollars voedsel aan dergelijke onzin hebben gegeven, door te Spaardam een beeldje te plaatsen, zodat Amerikaanse toeristen niet meer vergeefs behoeven te zoeken naar de plek waar dit fabeltje zich zou hebben afgespeeld. Per soonlijk gevoel ik dit als een trek van ka rakterloosheid die zelfs om wille van de aanbeden dollars niet kan wor den goedgepraat. Maar goed, dat is een per soonlijke mening, waartegen over iedere hotelhovfder de zijne kan zetten. Een veel belangrij ker kwestie is in dit verband de vraag, hoe Mary Mopes Dodge aan dit vertelseltje is gekomen. Zij zal wellicht gehoord hebben van het waterrijke Holland, van dijken die de nodige bescherming moeten verlenen en bovendien zal het haar niet moeilijk zijn gevallen kennis te nemen van de naam Haarlem, omdat deze stad te peet heeft gestaan bij de naamgeving van een der bekendste wijken van New York. Maar daarmee is het optreden van Peter van Spaernedam nog niet verklaard. Deze naam doet vermoeden dat de schrijfster heeft teruggegrepen op een werkelijk bestaande naam van die klank. Maar hoe is ze daar aan gekomen en wie heeft die naam ge dragen? Kent een van de lezers hiervan de oplossing? Wij niet! Dit ïs overigens een mooi moment om een van de lezers in te lichten over zee olifanten. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2