f Effecten- en Onzekerheidselementen Artis van dag tot dag Verzet van Britse arbeiders tegen robot-machines Kort en bondig V Geldmarkt J voor Jg conjunctuur Aanwinsten en geboorten Vanmorgen in de vishal en op zee 11 WB verloor in Enkhuizen van eerste klasser Opleiding in danskunst Uit Schotland ontvoerd meisje blijft bij haar moeder Leerlooierij te Vlijmen door brand verwoest Examens WOENSDAG 23 MEI 1956 De VVB'ers, die, hoewel voor hun het competitieseizoen is afgesloten, blijkbaar De VVB'ers, die, hoewel voor hen het in Enkhuizen tegen de eerste klasser West- Frisia een prettige vriendschappelijke wed strijd gespeeld, welke zij met het kleinste verschil, 32, verloren. WB had zowel in de achterhoede als in de aanvalslinie een vijftal invallers voor bepaald de best ge renommeerde spelers in deze linies. Welis waar gaf het meespelen van H. Verswijve- ren in de voorhoede een technische aan vulling, maar het hechte teamverband bleef ontbreken. Bij West-Frisia werd een experiment toegepast: de aanvalslinie be stond geheel uit de voorhoedespelers van het tweede elftal. Reeds na enkele minuten hadden de gast heren door hun middenvoor succes, doch moedig vechten van WB stelde Romeyn in staat uit een pass van Koppen na tien minuten gelijk te maken (11). De gast heren domineerden, maar hielden de aan vallen te kort. Weliswaar wist de midden linie van WB het spel te verplaatsen, nog niet voetbalmoe zijn, hebben maandag maar ook hier uit kwamen geen deelpunten. Toen na de hervatting, Jonkman onder de VVB-lat stond werd hij spoedig gepasseerd (21), doch het harde werken van de gasten werd be loond toen na een half uur Boevink er 22 van maakte. Jonkman bleek tegen de Westfriese aanvallen zijn plaats wel waard, totdat een hard schot tien minuten voor het einde hem te machtig was (32). Begrafenis P. W. varf Amersfoort De plechtige uitvaart van de heer P. W. van Amersfoort, die maandagmorgen is verscheiden, zal donderdagmorgen om half tien geschieden in de St. Joseph-parochie- kerk, waarna de begrafenis op 't r.k. kerk hof aan de Koningsweg zal plaats vinden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een commissie inge steld, die de directeur van het Koninklijk Conservatorium voor muziek moet advi seren bij de uitwerking van voorstellen, die deze aan de minister zal dienen voor te leggen voor de opleiding voor dé danskunst aan deze instelling. In deze commissie zijn benoemd: mej. P. Balma te Amsterdam; mevr. B. Legras-Leoni te Vught; mej. C. Hartong te Rotterdam en de heren Indra Kamadjojo te Amsterdam en A. Verstegen te 's Gravenhage. (Van onze correspondent in Londen) De elfduizend stakers van de „Standard Car Works" in Coventry hebben besloten het werk te hervatten, op voorwaarde, dat niemand van hen zal worden ontslagen. Twee weken geleden brak de staking uit. Het is de eerste staking in Engeland, gericht tegen de automatisering. De fabriek is bezig nieuwe „robot-machines", voornamelijk voor de constructie van traktoren te installeren, die tot het tijdelijke ontslag van drieduizend arbeiders heeft geleid. Indien de achteruitgang in de afzet van auto's voortduurt, zullen niet alle arbeiders, die voor een bepaalde periode aan de kant zijn gezet, worden teruggenomen. Het personeel eist, dat de arbeidstijd van allen moet worden bekort inplaats van een deel van de arbeiders naar huis te sturen. De communisten, die een grote invloed op de stakers hebben,- beschuldigen de regering ervan, dat zij doelbewust werk loosheid zou willen scheppen, om de economie hanteerbaarder te maken. De staking in Coventry is echter geen puur communistische aangelegenheid. De arbeiders vrezen, dat de elektronisch werkende machines hen overbodig zullen maken. Er is een overeenkomst met hetgeen zich anderhalve eeuw geleden in Engeland heeft afgespeeld, toen arbeiders in opstand kwamen tegen de invoering van machines, die tenslotte het levenspeil zouden verhogen. Het waren toen vakkundige hand werkslieden, die honger leden door de komst van de machine. De vogelcollectie van Ar tis heeft de laatste tijd weer een aantal belang rijke aanwinsten geboekt. In het vogelhuis verblijven reeds enige tijd een paar zogenaamde klokvogels uit Brazilië, fraaie witte die ren, die hun naam danken aan het, harde, doordrin gende en metaalachtige ge luid, dat ze kunnen maken. Beter nog zou de benaming smidsevogels zijn, want wanneer ze hun geluid la ten horen, kan men zich in 'n smidse wanen, waar de smid met alle kracht een stuk ijzer op het aambeeld bewerkt. Verder hebben er een aantal krokodilwachters onderdak gekregen, tame lijk kleine vogels, die van de oevers van de Westafri- kaanse meren en wateren afkomstig zijn. Van deze vogels wordt verondersteld, dat ze „samenleven" met krokodillen en dat ze bij deze monsters de voedsel- resten tussen de tanden wegpikken, uit dank waar voor ze niet worden opge slokt. Levende krokodille- tandenstokers dus. Maar al deze verhalen over die vriendelijke, maar toch op eigenbelang berustende at tenties stammen reeds uit een grijs verleden; door moderne wetenschappelijke onderzoekers is dit tanden- stoken nooit waargenomen. Ook zijn er een aantal, eveneens uit Afrika afkom stige neushoornvogels aan gekomen, eigenaardige die ren, waarbij de bovensna vel tot een soort hoorn is vergroeid. In de broedtijd nemen deze vogels het ze kere voor het onzekere; de wijfjes worden dan met be hulp van speeksel en aarde in een holle boom gemet seld, zodat ze veilig en in alle rust eieren kunnen leggen en deze uitbroeden. Wel is het mannetje zo goed om gedurende die tijd via een kleine opening voor de menage te zorgen. Andere grote nieuwe vo gels zijn de mesbekpauwies, hoenderachtige, in Zuid- Amerika voorkomende die ren, die een messcherpe rode versiering op de sna vel dragen. Grappige nieuwe Artis- bewoners zijn ook de zoge naamde „open billed storks", vrij zeldzame ooievaartjes, die men niet vaak in dierentuinen aan treft. Ze hebben een snavel, die wel iets op een grote pincet gelijkt. De roöfvogëldblleCtfe, die toch reeds groot genoemd kon worden, is wederom uitgebreid, onder andere met uit de dierentuin van Tel Aviv afkomstige Egyp tische gieren en een vale gier. Ook de roofdierencollec tie heeft er nieuwe dieren bijgekregen, namelijk twee prachtige Bengaalse tijgers, die in een van de grote kooien zijn ondergebracht en het daar kennelijk goed naar de zin hebben. Ook door geboorten is het Artisgezin de laatste weken groter geworden. Buiten de gebruikelijke (en allerlief ste, hoe „gewoon" ze ook mogen zijn) dwerggeitjes en schaapjes op de kinder boerderij, dartelen er jonge mouflons, tedals en reeën rond. De apenfamilie is uit gebreid met een aandoen lijke mantelbaviaan, een klein, ouwemannetjesach- tig mooraapje en een ma- kakobaby. En dan zijn overal in de tuin de ken tekenen van naderende ge zinsuitbreidingen zichtbaar. Het duidelijkst is dit wel bij de vogels, zoals bijvoor beeld bij de Stanleykraan- vogels, waar mama al ge ruime tijd op twee eieren troont, terwijl papa ver woed de wacht houdt bij het hek en iedereen, die volgens hem te dicht in de buurt komt, tracht aan te vallen. De geboorte van Stanley- of paradijskraan vogels is geen alledaagse gebeurtenis in een dieren tuin en in Artis wacht men dan ook met spanning af of het ook deze keer goed- gaat. Onbegrijpelijke kracht Na in het tehuis voor jonge mensapen met tientallen soorten beweegbare rek stokken te hebben geëxpe rimenteerd, meende men in Artis enkele maanden gele den eindelijk dè oplossing te hebben gevonden om te voorkomen, dat dit gym- nastiektoestel door orang oetan Sarina als een soort stormram tegen plafond en muren werd gebruikt. In plaats van de twee aan het plafonds hangende stangen met aan de onderzijde de metalen rekstok, werd een enkele dikke staaf aan het plafond gemonteerd, waar aan een grote autoband werd gehangen. Nu kon Sarina ~zcr hoog slingeren als ze wilde, zelfs tegen de zoldering, doch nu kon dit door tussenkomst van de veerkrachtige autoband niet of nauwelijks meer worden beschadigd. En ook dacht men af te zijn van de narigheid, dat de goedmoe dige Sarina met een vrien delijke snuit speels de stan gen kromboog. Want met een enkele dikke en han gende staaf zou zelfs een mensaap niet veel kunnen beginnen. Edoch.... wat een mens aap kan, grenst aan het wonderbaarlijke. Al heel gauw was de staaf kromge bogen ofschoon Sarina er, al hangende, ogen schijnlijk nauwelijks enige kracht op kon uitoefenen. En dezer dagen kwam de klap op de vuurpijl, of lie ver gezegd, de klap van Sa rina: de stang brak radi- kaal middendoor en met band en al viel de orang oetan naar beneden. Het was een behoorlijke klap en de verzorgster der apen snelde verschrikt toe om in het ergste geval de ver wondingen, maar toch in elk geval een versufte Sa rina te gaan bekijken. Apen moet men echter niet met mensen vergelij ken. Ze schijnen gepant serde hersenpannen en sta len botten te hebben hetgeen ze vermoedelijk ook wel beseffen, want een zeer geliefkoosd spelletje van Sarina was bijvoor beeld zich met de kop naar beneden uit een boom te laten vallen. En waar ze dan terechtkwam, was voor haar bijzaak. Hoe het zij, Sarina was ondanks de val monter en wel misschien aanvan kelijk alleen een beetje geschrokken. Maar direct daarna klom ze langs een hek omhoog, om de breuk eens aan een diepgaand on derzoek te onderwerpen Voor alle zekerheid is ze toch een paar dagen nauw lettend geobserveerd, maar gelukkig werden er geen nadelige gevolgen gecon stateerd. De baas van de technische dienst peinst nu over oplos sing nummer zoveel, die nu eens écht afdoende zal zijn. En Sarina piekert er nu al over, hoe ze ook dat weer kapot kan krijgen! Het is deze week wel weer duidelijk ge bleken dat de Amsterdamse beurs en met name de internationale fondsen met de Ko ninklijke aan de kop, in sterke mate onder de invloed staat van het buitenland. Ame rikaanse, Zwitserse en Franse transacties spelen niet zelden een overwegende rol en ditmaal zijn het Amerika en Zwitserland geweest, die aan de koersbeweigmg op de Amsterdamse beurs richting hebben gege ven. Na de koersdaling, welke voor de aan delen Koninklijke op het bereiken van de recordstand van 850 pet. intrad, was het de Zwitserse belangstelling, welke een flink herstel teweegbracht, welke een echter buiten de waard, i.e. Amerika had gerekend, dat met veel lagere koersen af kwam, zodat men ook hier moest retireren. Dinsdag j.l. was men in Amsterdam zo on der de indruk van de flauwe stemming in Wallstreet, dat aandelen Koninklijke na beurs tot benedfen 800 pet. terugliepen, waarmee men ook weer te ver ging, omdat New York 's avonds boven dit niveau bleef, hoewel van een koersherstel nog geen spra ke was. In sterke mate heeft het onzeker heidselement in Wallstreet tot verkopen ge leid en in vergelijking met de hoogste stand voor dit jaar is het Dow-Jones-gemiddelde voor industriële aandelen terwijl we dit schrijven van 521.65 tot 492.69 teruggegaan. Dit onzekerheidselement hield in de eer ste plaats verband met een nieuw medisch onderzoek naar de gezondheidstoestand van de President, dat blijkbaar nog al is mee gevallen. Wij hebben wel eens de ondeu gende gedachte dat de officiële berichten omtrent de gezondheidstoestand van Eisen hower worden gebruikt om de New Yorkse beurs in een bepaalde richting te sturen, vooral wanneer de regering van mening is dat de hausse op de aandelenmarkt rem mingen nodig heeft. In elk geval is het zo dat men op dit punt in een verkiezingsjaar nog allerlei verrassingen kan verwachten, want het is wel zeker dat de zittende re gering noch bij een excessieve hausse, noch bij een scherpe koersdaling belang heeft. Het gaat haar om een zo groot mogelijke stabiliteit van de conjunctuur, omdat de Amerikaanse kiezer, meer misschien dan in enig ander land, op materiële overwegin gen zijn stem uitbrengt. Een tweede factor van onzekerheid vormt de in het oog lopende terugslag in de Amerikaanse automobielindustrie, welke haar dieptepunt blijkbaar nog niet heeft gevonden. Hoewel de produktie in de eerste vier maanden van 1956 met ca. 2.3 miljoen wagens ca. 20 pet. lager was dan in de over eenkomstige periode van het vorig jaar, zijn de voorrraden uit. april tot ca. 900.000 wagens gestegen, doordat de af zet in die tijd bij de verlaagde pro- duiktie is achtergebleven. Bijna 400.000 arbeiders van de General Motors en de Chrysler zijn thanis zonder werk en de ver wachting is dat als gevolg van de pro ductiebeperkingen vooreerst 150.000 zon der werk zullen blijven. Het is duidelijk dat men tegen het einde van 1955 ten aanzien van de verkopen overspannen verwachtin gen heeft gekoesterd. Volgens een Ameri kaans blad ligt de oorzaak van de vermin derde afzet in het grotere formaat van de wagens, het over-gestileerde uiterlijk en de krachtiger motoren, jvaarop. de. Ameri kaanse producenten zich sinds het vorig jaar'hebben toegelegd. Toch is men van oordeel dat deze terugslag in de Ameri kaanse automobielenindustrie geen ingrij pende gevolgen zal hebben voor de Ameri kaanse conjuictuur in het algemeen, omdat tot dusver de bij de automobielenindustrie verminderde vraag door andere sectoren van het bedrijfsleven is overgenomen. De vraag naar kapitaalgoederen is in de V.S. blijkbaar nog steeds niet verzadigd', zodat voor staal, nikkel en blik ernstige tekorten zijn ontstaan. Met name de vraag naar staal is in de V.S. thans uitermate groot. Maart wat de zesde achtereenvolgende maand, waarin het produktiepeil boven de 10 miljoen ton lag, op basis waarvan de jaarproduktie voor 1956 op 120 miljoen wordt geraamd1, dat is nog 3 miljoen meer dan in het recordjaar 1955. In verband met de loonsverhogingen worden prijsverhogin gen dan ook noodzakelijk geacht, waarbij het wachten is op wat de grootste sfaalpro- ducente, de U.S. Steel Corporation zal doen, die nog grote uitbreidingsplannen in petto heeft. Een derde factor van onzekerheid is in het leven geroepen door de ontwapênings- actie van de Sovjetrepubliek in het raam van de toenadering tot het Westen, welke de laatste tijd zichtbaar is. Het blijft moei lijk uit te maken welke de politieke ach tergronden zijn van deze Russische koers- wending, maar in economisch opzicht kan zij in elk geval tot verschuivingen leiden, omdat er een groot aantal werkkrachten voor andere doeleinden door vrijkomt, vooral wanneer de Westerse mogendheden in meerdere of mindere mate het voorbeeld van Rusland gaan volgen, hetgeen overi gens niet erg waarschijnlijk is. De Russi sche frontverandering is echter van invloed op de internationale constellatie welke met de in de Verenigde Staten dit jaar komen de presidentsverkiezing, de onzekerheid inzake de toekomstige conjunctuur ver groot. In de meeste landen worden sinds de laatste tijd pogingen in het werk gesteld om het conjunctuurverloop in handen te houden, omdat men terecht voor de exces sen daarvan bevreesd is. In West-Duitsland hebben de ministers van Economische Za ken en van Financiën met het directorium van de Bank Deutscher Lander als hun mening uitgesproken dat ingrijpende maat regelen nodig zijn om de overspannen ten denties van de conjunctuur tegen te gaan. Zoals reeds bekend was, wil de West-Duit se regering het zoeken in een verlaging van de belastingen en van de invoerrechten, teneinde op d'ie wijze het tot op zekere hoogte kunstmatig karakter van de prijs stijgingen in het binnenland te doen ver dwijnen. Het is wel zeker dat de algemene volks welvaart het meest wordt gediend door een verdere liberalisatie van de internationale handel, ten aanzien waarvan de laatste jaren weliswaar vorderingen zijn gemaakt, maar die haar einddoel nog lang niet heeft bereikt. Hoewel dit ook nog geldt voor de handelsbetrekkingen tussen de Benelux- landen, zo hebben deze niettemin reeds ge ruime tijd een goed voorbeeld gegeven en onlangs zijn door het ministerscomité van de Benelux opnieuw een aantal beslissin gen genomen, welke voor de ontwikkeling van de gemeenschappelijke markt tussen de drie landen van grote betekenis zijn. Zij hebben betrekking op een verdere con solidatie van d>e thans bestaande vrije cir culatie van goederen tussen de drie deel nemende landen, zowel wat de invoer als wat de uitvoer betreft. Deze consolidatie, welke op 15 mei is ingegaan, houdt in dat de afzonderlijke landen in de toekomst niet meer kunnen besluiten goederen, welke vrij mogen circuleren, in het onderlinge verkeer opnieuw aan beperkingen te on derwerpen, zonder dat de regeringen van de Beneluxlanden over een dergelijke wij ziging overeenstemming hebben bereikt. Hierdoor wordt uiteraard de gemeenschap pelijke markt versterkt en de zekerheid met betrekking tot de vrije concurrentie vergroot. Voorts zal doormiddel van een geleidelijke harmonisatie van de economi sche en sociale politiek een einde worden gemaakt aan de bestaande uitzonderingen. Ook al wordt dit ideaal niet aanstonds be reikt, zo mag toch met voldoening worden geconstateerd dat de Benelux, waarvan de praktische betekenis wel eens in twijfel is getrokken en die in haar uitvoering ook af en toen door politieke en economische sentimenten is bedreigd, allengs van meer invloed zal kunnen zijn op de positie, welke de drie aangesloten landen ten aanzien van de wereldhandel innemen. Het is in dit verband interessant kennis te nemen van enkele cijfers, welke door de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg met betrekking tot de onderlinge handel zijn gepubliceerd. Men herinnert zich dat niet zo lang geleden ■in België bezorgdheid bestond over de re sultaten van de Beneluxovereenkomsten, welke naar men meende tot een verzwak king van België's exportpositie zouden lei den. De feiten wijzen intussen op het tegendeel. De handelsbalans van België en Luxemburg ten opzichte van Nederland toont voor 1955 een overschot van frs. 10 miljard, doordat de export naar Nederland sinds 1952 met 53 pet. en de invoer uit Nederland slechts met 16 pet. is gestegen. Terwijl de waarde van de totale uitvoer van België en Luxemburg thans zesmaal zo groot is als vóór de oorlog, is de uitvoer naar Nederland twee maal zo groot en het dekkingspercentage van de Nederlandse in voer uit België en Luxemburg, dat in 1952 nog 84 pet. bedroeg, is in 1955 tot 64 pet. gedaald. Gedurende de eerste twee maan den van 1956 is dit percentage verder tot 56 teruggegaan en terwijl het onderlinge Benelux-handelsverkeer een recordhoogte heeft bereikt, constateert de K. v. K. dan ook dat de Belgische geluiden over een overvoering van de binnenlandse markt met Nederlandse produkten langzamer hand zijn verstomd. Ook thans bestaat er een zekere sym pathie voor de stakers, maar ook nu leeft het besef, dat automatisering op den duur zal leiden tot verhoging van de levensstan daard. In de overgangstijd zullen zich on vermijdelijk moeilijkheden voordoen. Op het ogenblik is de economische toestand van dien aard, dat er overal in het land meer vacatures staan tegenover het aan bod van werkkrachten. De mensen voelen over het algemeen echter weinig voor ver andering van werkkring. In een democra tische staat is de massale overschakeling van arbeiders naar andere bedrijven aller minst eenvoudig. Vooral in Engeland, waar men meer dan elders wars is van verande ring, is zo iets extra moeilijk. De vakbond van technici, die de staking nog niet of ficieel steunt, heeft de eis gesteld, dat de arbeiders, die overbodig worden door de automatisering zo lang aan het werk zullen moeten worden gehouden tot dat zij een andere betrekking hebben ge vonden. Achterstand Groot-Brittannië, dat op vele gebieden een grote achterstand heeft, zal mee moe ten doen om zich met Duitsland en de Sovjet-Unie te kunnen meten. Vele van de nieuwe machines zijn van Duits fabrikaat, hetgeen voor de Britten een symbolische waarschuwing is. De Russen hebben reeds een afzonderlijk regerings-departement, voor automatisering opgericht en sturen aan op geheel mechanisch werkende be drijven. De Britse communisten zullen zich moe ten aanpassen bij de nieuwe situatie, tenzij zij hun land wensen te zien ondergaan. De stakers zijn een nationale campagne be gonnen, om financiële en morele steun te krijgen. Ze proberen ook de havenarbei ders te bewegen geen medewerking te ver lenen bij de verscheping van Standard- auto's. De Britse regering heeft de ondernemers gewaarschuwd reeds vroegtijdig met de arbeiders besprekingen te voeren, alvorens over te gaan tot het invoeren van automa tische produktiemethoden. De minister van Arbeid, Ian McLeod, deelde in het Lager huis mede, dat de regering de automati sering van de produktiemethoden toejuicht maar inziet, dat de automatisering werk loosheidsproblemen schept. Deze vraag stukken kunnen op bevredigende wijze worden opgelost, indien de regering en de werkgevers en de werknemers nauw samenwerken. Minister McLeod verklaar de, dat de ondernemingen reeds van het begin af aan rekening moeten houden met de gevolgen, die voorgenomen automati seringen voor hun arbeiders zullen hebben. De regering zal streven naar verbetering van de technische kennis der arbeiders en herscholingscursussen organiseren. Ook zal zij maatregelen nemen ter vergemakkeling van dé herplaatsing van de arbeiders, die door de automatisering werkloos worden. In de loop van deze maand zal de re- geringsdienst voor wetenschappelijk en technisch onderzoek een rapport publi ceren over de vraagstukken, welke de automatisering stelt. Vele Labour-afgevaardigden hebben uiting gegeven aan de ongerustheid, die in de vakbeweging heerst over de ontwikke ling der automatisering. Van 14 tot 17 mei zal in Londen een studie-conferentie over automatisering worden gehouden, waaraan ook vertegen woordigers van vakbonden uit Nederland, België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Italië en Zweden zullen deelnemen. Inge nieurs uit de Scandinavische landen zullen tegelijkertijd een vierdaags congres te Kopenhagen houden over hetzelfde onder werp. In Denemarken heeft het vraagstuk reeds een jaar geleden moeilijkheden ver oorzaakt. De arbeiders van de Kopenhaagse Philips-fabrieken staakten toen uit protest tegen wat zij een overmaat van automati sering en rationalisatie in de fabriek achtten. Naar verluidt hebben Britse autoprodu centen voor miljoenen automatische ma chines voor hun fabrieken besteld. De on dernemingen weigeren echter commentaar op deze berichten te geven. Volgens de be richten kan met de bestelde machines twintig percent van de auto-industrie wor den geautomatiseerd. Volgens een woord voerder van de British Motor Corporation, die Austin, Morris, Wolseley, Riley en de M.G. vervaardigt, zal de invoering van nieuwe automatische machines in de fa brieken van deze maatschappij niet leiden tot ontslaoe-o. r. r-rrrïi - Het 8-jarige meisje Pearl Bulloch blijft bij haar moeder in Den Haag. Haar moeder en vader zijn samen met het kind bij de kinderpolitie in 's Gravenhage geweest. De man heeft aan de politie meegedeeld, dat hij er in toestemt, dat het kind bij de moe der blijft. Er is een afspraak gemaakt, dat het meisje eens per jaar voor veertien dagen naar haar vader in Schotland zal gaan De 30-jarige mevrouw Bulloch-Van Kuijeren heeft vorige week maandag het kind in Glasgow uit school gehaald en per vliegtuig mee naar Nederland genomen. Schade bedraagt enkele tonnen Vannacht is de leerlooierij van de N.V. Van Wagenberg-Festen te Vlijmen door een felle uitslaande brand verwoest. Het vuur, dat omstreeks kwart voor tien gisteravond is ontdekt, is bestreden door de brandweer van Vlijmen en 's Hertogenbosch met negen waterstralen en vier nevelstralen. Te half een 's nachts had men de brand bedwon gen. De leerlooierij, waar zestig arbeiders en veertig man kantoorpersoneel werk vonden en die een oppervlakte beslaat van 1600 m2 is op het ketelhuis na geheel uitgebrand. De brand moet ontstaan zijn tijdens werk zaamheden, die gisteravond in de fabriek werden verricht, waarbij zeer vluchtige stoffen gebruikt zijn. De schade is nog niet bekend, maar wordt geschat op enkele tonnen. BINNNLAND Friezenraad. De Friezenraad, die uit vertegenwoordigers van West-, Oost- en Noord-Friezen bestaat, heeft dinsdag in een bijeenkomst te Aurich prof. dr. Jelle Brou wer uit Leeuwarden tot voorzitter van het dagelijks bestuur benoemd. Gasverstikking. De 76-jarige M. Leyte uit de Brielselaan te Rotterdam is door gas vergiftiging om het leven gekomen. De man, die alleen woonde, is naar de keuken gegaan. Daar heeft hij op een gasstel een ketel water gezet. Daarna heeft hij echter de verkeerde pit opendraaid. Buren roken later een sterke gaslucht. Toen zij gingen kijken troffen zij de oude man levenloos aan. Besmettelijke ziekten. In de week van 6 tot en met 12 mei zijn in Nederland één geval van paratyfus b, 78 gevallen van roodvonk, 6 gevallen van difterie en een ge val van kinderverlamming (Tilburg) gecon stateerd. HAARLEM EN OMGEVING Benoeming. Naar wij vernemen is de Haarlemse violist Lorenzo Pappolo, die deel uitmaakt van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, benoemd tot tweede violist van het Residentie-orkest. Zomerzegels. De verkoop van zomer- zegels door leden van de Haarlemse U.V.V. in de tijdelijke kiosken in de postkantoren is geëindigd. Uiteraard kan men de zomer zegels nog aan de loketten van de posterijen kopen, maar de prentbriefkaarten zijn uit sluitend aan het Bureau van de U.V.V. in het Proveniershuis, Grote Houtstraat 142, ver krijgbaar. Geslaagd. In het Diaconessenhuis te Haarlem slaagden voor het examen diploma ziekenverpleging de zusters: A. M. J. Arend- sen, A. J. de Bakker, J. E. Knibbe, E. M. Meelhuysen, G. Rensenbrink, L. van Rijs wijk, J. A. Stolberg, A. Toonen en Br. H. Schonewille. Haerlem. „Haarlems, Hollands, Neder lands" is de titel van de lezing, die het hoofd van de afdeling dialectologie van de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen maandagavond 28 mei in Brink- mann in Haarlem zal houden voor leden van de vereniging „Haerlem". „Natura". Over de schoonheid van Bre- tagne zal de heer Joh. W. B. Beijk dinsdag avond 29 mei in ,,'t Stoofke" in de Stoofsteeg in Haarlem een causerie met kleurendia's houden voor leden, donateurs en vrienden van de r.-k. zwerversbeweging „Natura", afdeling Haarlem. Ontvangst journalisten. B. en W. van Haarlem zullen op zaterdag 26 mei om half een officieel ten stadhuize ontvangen de af gevaardigden van. de Nederlandse Journa listen Kring en van de Katholieke Neder landse Journalisten Kring naar de op die dag in Haarlem te houden jaarvergaderingen. Duivenvluchten van „De Snelvlieger" Door „De Snelvlieger", IJmuiden werd zondag deelgenomen aan een wedvlucht van St. Chislain Homu af, over 230 km. De voorlopige uitslag is als volgt: W. Rem mers 1, 4; F. de Boer 2, 26, 36; A. Schreu- der 3, 9, 20; J. Waal 5, 13, 35; L. Otte 6, 30, 31; A. Reker 7, 12, 20; L. v. Bremen 8, 19, 33; A. Schotvanger 9, 22, 32, 37; J. Schaap 10, 23; H. Broek 11, 17, 18; J. Pieterse 14, 25; B. Glas 15; J. Koorn 16, 17; E. de Boer 21; S. Voet 26; K. Inia 24, 29, 34; H. v. d. Wiele 25; J. v. Kamme 29; J. v. Opbergen 38; O. Wezelman 39; F. d. Zwet 40. Wat er was Twee trawlers en een noordlogger losten vanmorgen ruim 3100 kisten vis, waarbij 1250 kisten schelvis en 1100 koolvis. De „Klaas Wijker" (van 11 mei) was binnen met 1030 kisten, waarvan 320 schel vis, 320 koolvis, 100 kabeljauw en gul, 170 makreel, 70 haring, 25 wijting, 25 diversen en voorts 60 stuks stijve kabeljauwen; de „Haarlem" (van 15 mei) met 1100 kisten, waarvan 570 schelvis, 460 koolvis, 60 kabel jauw en gul, 10 diversen en voorts 180 kleine kisten makreel, 30 kleine kisten haring en 90 stuks stijve kabeljauwen en de KW 81 (van 11 mei) met 780 kisten, waarvan 350 schelvis, 300 koolvis, 30 ma kreel, 20 haring, 25 wolf en poon, 30 wijting, 15 zwartvis en voorts 120 stuks stijve kabeljauwen. Een Sylt-kotter voerde 1500 kg tong aan. Voor de export Regels en kisten kabeljauw, tong, tarbot, koolvis en middel-schol gingen voor export weg. Grote regels kabeljauw maakten 130142, kleine regels 6268, grote kisten 136168 en kleine kisten 80 142. De grote tong noteerde 2.552.60 grootmiddel 2.60, kleinmiddel 2.80, tong 1 2.30—2.50 en tong II 1.92. Tarbot haalde 1.501.85, zetschol 5155 en schol I 4654. Grote kisten zwarte koolvis gingen ook voor het buitenland weg tegen 33—40 per kist en kleine kisten voor f 1014.50. Voor donderdag en vrjjdag Voor de donderdag komt de Bloemen- daal (van 15 mei) met 520 kisten vis, waar van 120 schelvis en piepers, 240 dichte pie pers en radio, 120 makreel, 30 kabeljauw en gul, 10 wijting. Verder is de „Medan" thuisvarende voor de Donderdagmarkt. Voor de vrijdag komt de „Burgemeester Heusdens" met 1050 kisten vis. De haringvloot stoomde vanmorgen op de Doggersbank ter hoogte van de 55e breedtegraad. De groep van tientallen log gers, die gisteravond nog bij elkaar voer, was vanmorgen uit elkaar gevallen en ver schillende loggers meldden, dat zij geen enkel ander schip in de omtrek zagen. Enkele loggers, waaronder de Katwijkse „Onderneming", hebben met motorpech te kampen gekregen, maar men trachtte de schepen op zee te repareren. Ook op de Doggersbank was de zee van morgen nog spiegelglad en opnieuw zon overgoten. De opvarenden verrichtten kar weitjes aan boord terwijl de schipper van de brug af toezicht hield en zijn schip met negenmijlsvaart naar de 56e breedtegraad stuurde. Vanavond gaan de schepen aan schot. Morgenochtend kan de eerste groene naar Nederland onderweg zijn. Of misschien vanavond al wanneer een trawlschip een goede trek heeft gedaan. Het binnenland In De makreel bracht vandaag 1929 op, de haring 19—25. Grote schelvis deed 1418, grootmiddel 1320, kleinmiddel 11f 17, pennen 1120 en braadschelvis 1319. Grote gul maakte 3346, middel 2228, tor gullen 1322. Leng noteerde f 4753, wijting 1920, schol 2 4146. Nachtvangsten van de kotters Leendert Jacoba, stoomt nog. Arendje Jacoba, 40 kg en 2 m vis. Anne Marie, 50 kg en 2 m. Rein, 80 kg en 3 m. Tiny, stoomt nog. Stern, weinig te melden. Victoria, 70 kg en 3 m. Hermina 4, 50 kg en 3 m. Cor nelia Adriana, 160 kg en 4 m en vastgelo pen. Trijntje, 40 kg en 1 m. Alice, 70 kg en 3 m. Willy Alida, 90 kg en 2 m. Arend Cornells, 80 kg en 4 m. Gerda Marianne, 40 kg en 2 m. Prinses Beatrix, 80 kg en 2 m. Johanna Cornelia, 100 kg en 4 m hoops. Zeearend, 100 kg en 5 m. Adriana Catha rine, 50 kg en 3 m. Wiron 1, 100 kg en 4 m. Arendje, 90 kg en 4 m. Jacoba, 180 kg en 12 m. Jana, 80 kg en 2 m een trek kwijt. Alida Jacoba, 100 kg en 5 m. Twee Ge broeders, 40 kg en 1 m. Emisel, 100 kg en 9 m. Arend Willem, 60 kg en 3 m. Corry, 80 kg en 4 m. Hoop 1, 80 kg en 3 m. Hoop 2, 50 kg en 4 m. Vios, 40 kg en 1 m. Heem stede, 100 kg en 4 m en een boks in de last. Nehim 1, 90 kg en 5 m een trek kwijt. Nehim 2, 80 kg en 4 m. Nehim 3, 70 kg en 3 m. Klaas Jr, 90 kg-en 3 m. Vier Ge broeders, 80 kg en 4 m. Tiny Dieuw, 120 kg en 4 m en 1 m tarbot. Jan Willem, 50 kg en 2 m. Okko Bosker, 400 kg en geen vis. Binnengekomen schepen IJM. 9 Haarlem, 85 Klaas Wijker, 322, 206, 239, 226, 318, 249, 205, 213. 241, 202; KW 81 Albertha Hendrika; SCH 65; UK 264, 70; HD 180, 162, 32. Vertrokken schepen IJM 79 Soerabaya, 221 Wiron 3, 34 Al- lanwater, 54 Swift, 75 Gorredijk, 19 Mer cator, 204 Verwachting, 53 Heemstede, 45 De Hoop, 210 Wiron 1, 8, 249, 205, 226, 202, 206, 239, 241, 213, 318, 11, 4, 27, 218, 22, 59, 40, 52, 78, 3. SCH 117 Onderneming 3, 171 Cornelis Vrolijk, 118 Oceaan 5, 24 Oceaan 3, 65; RO 53 Dirkje, 2 Dolfijn, 29. HD 87, Pietertje, 180, 134. UK 32. VD 9. AM 16, 17, 18. TX 14. WR 33, 34, 50, 49. KW 95 Toenadering. 125 Petronella, 110 Rijnmond 5, 44 Rijnmond 3, 39 Helena, 130 Nederland 7, 38 Bertha, 48 Cornelis Mari- nus, 67 Noordster 1, 86 Sumatra, 18 Hollan- dia, 43 Rijnmond 2, 49 Elizabeth, 54 Annie, 127 Borneo, 175 Onderneming, 45 Neptu- nus, 129 Bali, 163 Janna, 32 Sakina, 47 Noordzee, 78 Excelsior 2, 25 Wilhelmina 1, 2 Dirk Donker Curtius, 147 Wilhelmina 3, 3 Piet en Leendert Huibert, 5 Fierman Eduard, 168 Eendracht, 170 Zeemeeuw, 14 Anna Cornelia, 29 Margarietha Maria, 151 Vooruit, 37 Nederland 6, 141 Willie, 84 Jan, 65 Willy Alida, 10 Adrianus, 28 Ver wachting, 105 Jacoba, 26 Concordia, 162 Vier Gezusters, 64 Elizabeth, 107 Jacoba, 91 Alida, 128, 30, 98, 35, 60, 88, 36, 66, 34, 68, 62, 92, 27, 21, 210, 72, 77, 12, 58, 53, 71. Besommingen van heden Haarlem f 23.600. Klaas Wijker f 17.600. KW 81 f 13.400. Delft. Kandidaatsexamen voor Werktuig kundig Ingenieur: J. J. Feyen, Breda; S. Herbst, Delft; J. P. A. Holtzer, Roosendaal; J. K. Pesman, Alphen aan de Rijn. Inge nieursexamen voor Scheepsbouwkundig In genieur: J. M. Dirkzwager, Schiedam. Inge nieursexamen voor Werktuigkunoig inge nieur (richting Metaalkunde): E. de Groot, Eibergen. Wageningen. Ir. D. E. van der Zaag, te Wageningen, promoveerde aan de Land bouwhogeschool te Wageningen op proef schrift met stellingen getiteld „Overwinte ring en Epidemiologie van Phytophtora Infestans; tevens enige nieuwe Bestrijdings mogelijkheden". Prof. dr. A. J. P. Oort, hoogleraar in de Plantenziektenkunde, was de promotor. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandi daatsexamen Psychologie: C. van der Kade, Voorburg; A. F. de Savomin Lohman, Bent veld. De uit de Rif-oorlog van de twintiger jaren beruchte Rif-leider Emir Abdel Krim (met tulband) heeft op een persconferentie in Cairo verklaard te overwegen zich aan het hoofd van de opstandelingen in Algerije, Tunesië en Marokko te stellen en zo zijn in 1921 beëindigde strijd voort te zetten. „Wij nemen geen enkele verant woordelijkheid op ons voor verliezen aan Franse levens en eigendommen", aldus Abdel Krim, die verder zei: „Ik zal de Fransen de Rif-oorlog van 1921 weer laten proeven, en heel wat bitterder

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3