Als Uiv haar uitvalt neem Sïlvikrin Restauratie Huis ten Bosch wordt dit jaar voltooid Werk van Herman Vreedenburgh Agenda voor Haarlem tymJm In drie jaar tijd verdween 130 ton graan uit de Rotterdamse haven Duitser beloofde Zandvoort krediet van 87 miljoen gulden Deel van oude buiten reeds in vroegere luister hersteld WÉ hofueveraKc'ER WOENSDAG 23 MEI 1956 Op „Contour 1956" voor tien mille verkocht Kapitein van de „Hartel" aan de dood ontsnapt Door patrijspoort uit gezonken schip ontkomen Pistool van Maarten van Rossum gestolen Tweeënhalf jaar voor kinderverwaarlozing Vonnis half jaar hoger dan eis van officier Verenigde Staten werven ingenieurs in Zweden Intocht vaatjes nieuwe haring te Haarlem Versierde boerenkar rijdt vrijdag door de stad Programmabladen krijgen ander uiterlijk ZOUTLOOS ETEN? Toch heerlijk en hartig! vleeswaren en blikconserven voor zoutloos dieet Anton Hunink Rechtbank behandelt een zaak met 39 verdachten Anderhalf jaar gevangenisstraf geëist Koninklijke vertrekken Flats voor de prinsessen Modern comfort en oude glorie Commissaris Faber uit Utrecht naar het CBR Aantal studenten is toegenomen RENAULTFRéGATE GARAGE DEN HOUT Ex-politieagenten tot drie jaar veroordeeld O In „Het Huis van Looy" is zaterdagmid dag een tentoonstelling van werk van de schilder Herman Vreedenburgh (I860 1956) geopend. Na een woord van welkom van de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, hield mr. A. F. Kamp, voorzitter van het Kunstenaarscentrum Bergen, een kort inleidend woord. Hij ver telde iets van Vreedenburghs afkomst uit een familie van schilders en verwees naar het doek „Schilderswerkplaats" naar mijn smaak één der fijnste schilderijtjes op deze expositie. Het is evenwichtig gecom poneerd, geconcentreerd geschilderd. Men voelt inderdaad een meer dan gewone be langstelling voor een dergelijk interieur. Vreedenburgh wist tot vier keer toe de koninklijke subsidie te verkrijgen, een hele prestatie voor een autodidact. Door de verstaanbaarheid van zijn werk genoot Vreedenburgh wel waardering maar toch onderging hij, volgens mr. Kamp, dat ge voel van eenzaamheid van de kunstenaars, wier bedoelingen toch niet ten volle 'begre pen werden. Met mr. Kamp kunnen we waarderen hoe Vreedenburgh, die op een woonschip woonde en daarmee nogal eens van ligplaats veranderde, .getuigde van de schoonheid van dit land. Vreedenburghs ge voel van eenzaamheid ligt in deze land schappen geprojecteerd. Het zijn vaak landschappen met een grote ruimtelijkheid waarin maar weinig gebeurt. Het eerste dat mij opviel was de herkenbaarheid van de streek, waarin hij zijn onderwerpen vond. De verschillen in kleur, in de behan deling soms, zijn het gevolg van de geaarde heid van de streek. Zie de doekjes van IJmuidien, de „Tuin te Santpoort" en daar tegenover „Dijk bij Veere" af het bij Gel- dermalsen gemaakte werk. Vreedenburgh vereenvoudigde zijn vor men op een wijze, die aUeen te vergelijken is met die van de Zwitserse, te Frankrijk werkende schilder Felix Valloton, tijdge noot van Bonnard en Vuilland met wier kunst hier te lande alleen Sluyters con tact had. Bij Vreedenburgh, gelijk bij Val loton, is het een wijze van vereenvoudigen, die bij Seurat vandaan komt. De pointillis- ten, die de verf ontleedden in de samen stellende plekjes van minder gebroken kleuren, hadden behoefte in meer of min der decoratieve vormen hun partijen aan elkaar te laten grenzen. Het is deze vorm geving, die Vreedenburgh toepaste, echter met grote vlakken van op het palet reeds gemengde kleuren. In stillevens deed hij dat soms op gelijke wijze. Zij verkregen hierdoor wel eens iets hards en bij de voor stelling van bloemen bijna iets banaals. ADVERTENTIE 66 WOENSDAG 23 MEI Minerva: „De Jantjes", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Zonneschijn boven New York", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo contra Peppone", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „La Strada", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The lady killers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De gevangene van Zenda", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Brigitte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Schots en scheef", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 24 MEI Minerva: „De Jantjes", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: 10—13.30 uur. Doorlopende voorstel ling van „Het sprookje van Monaco", „Zon neschijn boven New York", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor „Don Camillo contra Peppone", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „La Strada", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The lady killers", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROxy: „De gevangene van Zenda", 14 jaar, 2.30 en 9.15 uur. Rembrandt: „Bri gitte", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Schots en scheef", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel: 8 uur, Ds. J. Visser spreekt over: „Komt er werkelijk een. 1000- jarig Rijk?". Krelagehuis: 7.30 uur, De evan gelist Hermann Zaiss spreekt. Muziek van 6.30 uur af. Concertgebouw: 8 uur, Generale repetitie van het Mozart-concert door de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" met medewerking van Utrechts Ste delijk Orkest en solisten. Dirigent Jack P. Loorij. Stilleven met kabeljauw door Herman Vreedenburgh Meer dan in de landschappen zijn de het schilderij samenstellende onderdelen in het stilleven geschilderd in hun eigen kleur. In de stillevens toont Vreedenburgh voorts in de regel meer zin voor het detail. Ze zijn vaak wat knap geschilderd.Mij ont roeren de landschappen meer, daar ik hier in een groter beleven van Vreedenburgfas individualiteit voel. Vreedenburgh voegde een aparte kant toe aan het beeld' van de ontwikkeling der Ne derlandse moderne kunst en het is goed dat hier aandacht aan werd besteed. De ten toonstelling duurt tot 11 juni. BOB BUYS Op de tentoonstelling „Contour 1956" in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft zijn van de ongeveer tweehonderd werken er vijfenveertig verkocht voor een bedrag van rond tienduizend gulden. Het door het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen beschikbaar ge stelde subsidie van drieduizend gulden om daaruit premies te verstrekken bij aankoop door particulieren is feeds voor f 2300 ver bruikt. Ook van de Haarlemse schilders prof. Otto B. de Kat en Kees Verwey zijn werken verkocht. De expositie trok tot dus ver drieduizend bezoekers. De Raad voor de Scheepvaart heeft zijn oordeel uitgesproken over de ramp met de 355 brt. metende Nederlandse kustvaarder Hartel" op 5 januari. Kapitein P. P. Jager is toen aan de dood ontsnapt toen het schip, dat op de Theems gemeerd lag, door het Franse s.s. „Penhir" werd geramd en daardoor onmiddellijk zonk. De raad is van oordeel dat de „Penhir" als de enige schul dige aan deze aanvaring moet worden be schouwd en dat op de „Hartel" geen enkele aanmerking valt te maken. De raad sluit zich aan bij de gelukwensen van de hoofd inspecteur voor de kapitein met zijn red ding. De kapitein lag namelijk tijdens de aanvaring in zijn hut te slapen en ging met zijn schip naar de bodem van de rivier. Hij heeft een patrijspoort weten te openen en is door deze patrijspoort naar buiten gekomen. Wat er verder is gebeurd kon hij zich niet meer herinneren. De andere zeven leden van de bemanning werden met kapitein Jager door een reddingboot van de „Penhir" opgepikt. De raad heeft een woord van lof aan de „Penhir" voor de wijze, waarop zij maatregelen nam tot red ding van de drenkelingen. Aan de snelheid, waarmee dit schip erin slaagde een sloep te water te laten, is de redding van zeker vier personen te danken. De raad betreurt, dat de kapitein van de „Penhir" niet kon v/orden gehoord en dat geen enkele ver klaring van dit schip is overgelegd, primus. Een jongeman uit Vaassen is dezer dagen binnengedrongen in de oude burcht „De Cannenburgh" te Vaassen, waar hij een ruiterpistool ontvreemde, dat toebehoorde aan de vroegere bewoner van het kasteel, Maarten van Rossum. De politie kwam de dader van de dief stal op het spoor, toen zij het pistool ont dekte bij enige Apeldoornse jongelieden, die het gebruikten bij het uithalen van vogelnestjes. De jongen uit Vaassen bleek het pistool, dat niet meer voor schieten gebruikt kon worden, aan zijn vriendjes te hebben verkwanseld. Tot twee jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek veroordeelde de Utrechtse rechtbank mevrouw M. C. van W.-O. en H. van W. uit de B. F. Suerman- straat te Utrecht, beiden verdacht van het zodanig verwaarlozen van twee van hun kinderen, dat een daaraan is overleden en de ander in ernstige toestand naar het zie kenhuis moest worden overgebracht. In november van het vorige jaar ontdek te de Utrechtse politie een geval van af schuwelijke verwaarlozing van een vier tal kinderen. In het huis van de 33-jarige vader H. van W. trof men in de slaapka mer van de kinderen een toestand van ver vuiling aan, zoals .de politie nog nimmer tevoren was tegengekomen. Het tweejarig zoontje moest onmiddellijk naar het kin derziekenhuis worden overgebracht, waar het kort na aankomst overleed en het meis je van negen maanden kon slechts na zorg vuldige verpleging er het leven bij hou den. Veertien dagen geleden had de offi cier van Justitie twee jaar gevangenis met aftrek geëist, zodat het vonnis een half jaar meer is dan de eis. Verschillende Zweedse bedrijven maken zich ongerust over de grote belangstelling van Amerikaanse zijde voor Zweedse inge nieurs. Tien knappe koppen van de SAAB (auto's en vliegmachines) verhuizen al naar de Verenigde Staten. Volgens „Afton- bladet" is het gebrek aan ingenieurs in de Verenigde Staten zo groot, dat voor de be middeling enkele duizenden guldens wor den betaald. Men fluistert zelfs van het op richten van een wervingsbureau. Toch worden in Zweden goede lonen be taald. Volgens het Zweedse verbond van ingenieurs bedraagt het gemiddelde sala ris voor chef-ingenieurs, werkzaam in par ticuliere bedrijven, 38.300 gulden. Dezelfde functie honoreert de gemeente met 25.260 gulden en het rijk met 23.730 gulden. Het lage gemiddelde van de salarissen is de oorzaak dat velen gevolg geven aan de lok roep der Amerikaanse bedrijven. De aankomst van de nieuwe haring zal op vrijdagavond 25 mei in Haarlem aan leiding geven tot een kleine feestelijkheid. Op initiatief van de vishandel zal in samen werking met Katwijk en de stichting „Haarlems Bloei" een feestelijke intocht plaats hebben van de eerste vaatjes nieuwe haring, welke dezelfde middag zijn aange voerd. Zes Katwijkse meisjes in folkloristische klederdracht zullen op de Dreef bij Dreef- zicht begroet worden en met de haring op een versierde boerenkar in -triomf naar het stadhuis gebracht worden. De muziekver eniging „De Spaarnebazuin" zal voor mu zikale begeleiding zorgen. De volgende route is gekozen: Dreef, Houtplein, Grote Houtstraat, Spekstraat, Oude Groenmarkt, Riviervismarkt, Jans- straat, Jansweg, Parklaan, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Grote Markt. Vertrek van de Dreef half acht; aankomst stadhuis half negen. De burgemeester heeft zich bereid ver klaard' om het gezelschap in de ridderzaal van het stadhuis te ontvangen. De raads leden zijn uitgenodigd om daarbij tegen woordig te zijn, de nieuwe haring te proe ven evenals de oorlam, die daar historisch aan verbonden is. De verschijningsvormen van de pro grammabladen van enige omroepvereni gingen zullen binnenkort een verandering ondergaan. De NCRV met haar Radiogids viel op door koperdiepdruk, andere bladen hadden rotatiedruk. De VPRO zal met ingang van het vol gende nummer (26 mei), dat tevens het jubileumnummer is, enkele kleuren aan het bestaande procédé toevoegen. De klein ste der vijf omroepverenigingen is ook in dit opzicht zeer vooruitstrevend. De VARA heeft reeds aangekondigd dat zij binnen, afzienbare tijd haar blad in off set-druk zal brengen, volgens een procédé, dat in ons land tot dusver nog niet is toe gepast. ADVERTENTIE (Van een verslaggever) SINDS HET PALEIS Noordeinde een andere bestemming kreeg, heeft het Koninklijk gezin in de aloude Residentie geen pied a terre gehad, zijn hoge status waardig. Daarin komt nu echter ver andering door de restauratie van het „Huis ten Bosch," eenmaal het zomer verblijf van Frederik Hendrik's gade, Amalia van Solms. Deze, meer dan drie honderd jaar geleden door Pieter Post gebouwde buitenplaats, prachtig gelegen temidden van dichte bosschages, is deer lijk verminkt en verwaarloosd uit de oor log te voorschijn gekomen. Een grondig herstel was dan ook dringende noodzaak, wilde het gebouw niet volkomen tot een ruïne vervallen. Met die restauratie is kort na de Bevrijding een begin gemaakt en thans is zij zover gevorderd, dat het Huis ten Bosch reeds een rol kan spelen bij het komende vorstelijk bezoek Denkt u eens aan rookvlees - gekookte tong - procureur bacon zonder zwoerd - ham - snij- worst boterhamworst - gekookt mager spek en aan... leverpastei, soepballetjes, gebraden Anton Hunink* knakworst, hamworst... U mag ze eten! vleeswaren voor »ou»- De pittige oplossing voor uw zoutloos dieet! loos dieet iljn, dank zi| •en speciale vinding (Ned. Octrooi 74530) natrlumvrli bereid, zonder keukenzout, hartig van smaak en normaal houdbaar. Verkrijgbaar In elke goede zaak voor fijn vleeswaren. let op het label met loodje Dot is uw garantie. zotti De Rotterdamse rechtbank is begonnen met de behandeling van een omvangrijke zaak, waarbij 39 verdachten zijn betrok ken. Zij worden verdacht van graandief- stallen, verduistering van graan en van heling. De eerste verdachte was de 51- jarige schipper J. N. uit Lekkerkerk, die zich had te verantwoorden, omdat hij in de jaren 1953 tot en met 1955 zich hoe veelheden graan zou hebben toegeëigend. Bij het overslaan van graan blijft er altijd wat hangen. Een marge van drie percent is normaal. In de haven van Rot terdam bleek dat een overslagbedrijf op een gegeven ogenblik de marge van tien tot twaalf percent te zijn. De reders vroegen de politie een onderzoek in te stellen en toen kwamen graandiefstallen aan het licht. Ongeveer 130 ton graan ter waarde van f 30.000 bleek verdwenen te zijn. Hier bij waren 39 personen betrokken, onder wie schippers, controleurs, wegers, een landbouwer en een molenaar. De schipper bekende bij het overslaan van graan meer te hebben ingeladen dan op de weegbriefjes vermeld stond. Hij be taalde aan de controleurs tien cent per uit Luxemburg. Met hoeveel toewijding, liefde en begrip voor de historie dit herstel plaats vindt, hebben wij gistermiddag kunnen consta teren, toen de intendant der koninklijke paleizen, jhr. ir. P. F. D. R. Sickinghe en de architect van de Rijksgebouwendienst de heer G. Stomps, ons toonden, wat er reeds tot stand gebracht is. In de statige „Oranje zaal" zijn de prachtige, tot in de nok van het gebouw reikende schilderingen ter ver heerlijking van Frederik Hendrik's nage dachtenis, in hun oude luister hersteld. Tal van grote schilders uit de zeventiende eeuw hebben aan deze imposante wandschilde ringen meegewerkt: Honthorst, Van Thul- den, Couwenbergh, Soutman, Van Ever- dingen, De Bray, Lievens, Willeboirts en Brizé. Ook Jacob van Campen, die door Amalia van Solms belast was met de „regie" van de beschildering der Oranje zaal, heeft naar latere onderzoekingen uitwezen, enkele stukken voor deze zaal geschilderd. Het mooiste en meest impo sante stuk is hier de acht bij tien meter Anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest hoorde een tweeën- vijftigjarige Duitse econoom uit Hannover dinsdagmorgen door de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen zich eisen. Verdachte had zich vorig jaar tegenover de burgemeester van Zandvoort en tegen over talrijke binnen- en buitenlandse in dustriëlen en aannemers ten onrechte uit gegeven als de gemachtigde vertegenwoor diger van een grote Zwitserse bankinstel ling. De gemeente Zandvoort heeft een groot scheeps project voor de bouw van een pier in zee en voor de bouw van talrijke fraaie hotels en autowegen op stapel staan. Ver dachte begon namens de Zwitserse bank instelling onderhandelingen met de autori teiten over een te verlenen bouwcrediet van niet minder dan honderd miljoen Zwitserse francs (bijna 87 miljoen gulden). De Duitser woonde toen in Sdhevenin- gen. Op briefpapier, dat hij in Den Haag met het briefhoofd van de Zwitserse bank liet drukken, schreef hij voor zichzelf een valse machtiging, die hij zelf ondertekende met de namen van de directeuren van de bankinstelling. Verdachte voerde ook werkelijke bespre kingen met de Zwitserse bank. Hij had voor zichzelf een provisie van meer dan drie procent (drie miljoen francs) bedon gen. Ook met de burgemeester van Zand voort en met tal van Duitse aannemers een Nederlandse aannemer vond het grote project te riskant werden door ver dachte conferenties gehouden. Alles zou misschien nog werkelijk zijn doorgegaan, als niet de burgemeester van Zandvoort persoonlijk naar Basel was gegaan, om con tact op te nemen met de bankdirecteuren. Toen kwam aan het licht dat verdachte valsheid in geschrifte had. gepleegd. De verdediger, mr. H. R. Sieman, deelde mee, dat de Duitser „makelaar in geld" is. Hij brengt mensen, die geld zoeken, in con tact met anderen, die het hebben. Verdach te is geen oplichter, hoogstens een fantast, aldus de raadsman, die voor de valsheid im geschrifte en het gebruik maken daarvan de lichtst mogelijke straf vroeg. De uitspraak volgt op 5 juni. Een hoekje van de gerestaureerde Chinese salon in het Huis ten Bosch. De zijden bekleding van de meubelen en de wanden zijn geborduurd met oud-Chinese voorstellingen. grote „triomftocht" van Frederik Hendrik, geschilderd door Jordaens. De statige zaal heeft voorts een mozaïek vloer var) edele houtsoorten gekregen, waarmee het aanvankelijk niet erg vlotten wilde, omdat de nieuw-aangelegde cen trale verwarming de atmosfeer zo droog maakte, dat het hout barstte. Een ingewik kelde airconditioning-installatie heeft thans ook aan dit euvel een einde gemaakt. Ook de in de „Haagse vleugel" gelegen Japanse zaal, het Chinese kabinet en de exquise witte eetzaal met zijn rijke stuc werk, een schepping van Daniel Marot, zijn in hun oude luister herrezen.- Het heeft maanden van minutieuze arbeid gekost, om bijvoorbeeld in de Japanse zaal de kostbare geborduurd-zij den en damasten wandbe- kledingen in hun oorspronkelijke schoon heid te herstellen, want ook hier had de tand des tijds danig in rondgeknaagd. Het zelfde was het geval met de bekleding van de frêle Louis XV-meubeltjes in de Blauwe zaal en de Groene salon, charmante bou doirachtige vertrekken, die een intieme sfeer hebben, welke niet meer past bij onze huidige levenswijze. Als monumenten van een koninklijk verleden hebben zij echter zeker een onvervangbare waarde. De persoonlijke vertrekken voor het Koninklijke paar, gelegen in de Wasse. naarse vleugel, zijn nog niet gereed. De toe komstige bewoners zullen zelf de inrichting en aankleding van deze vertrekken uit kiezen, zodat muurbekleding, vloerbedek king en meubilering geheel zullen stroken met hun persoonlijke wensen. Men weet, dat Koningin Juliana voor haar privé-leven meer hecht aan huiselijkheid en gezellig heid dan aan de pracht en praal, waarmee zij zich als vorstin nu eenmaal omringen moet. In tegenstelling tot de representatieve gedeelten van Huis ten Bosch, zullen de Koninklijke woonvertrekken dan ook waarschijnlijk uiterst sober „aangekleed" worden. Een leuk idee van de architect was het om bezijden de foyers naast de grote zaal boven de hal twee flatjes te reserveren voor de beide oudste prinsessen. Elk van die flats bevat een zitkamer, een slaap kamer, een garderobe, een badkamer en lest best een miniatuur-keukentje, waar de prinsessen, als het zo uitkomt, zelf wat kunnen kokkerellen voor hun vriendinnen- op-thee-visite. Net als hun ouders zullen ook zij zelf kunnen kiezen, hoe zij hun kamers willen inrichten en meubelen. Al leen is in de aan Prinses Beatrix toege dachte flat het zitkamerplafond versierd met modern stucwerk van een jonge kun stenaar uit Veere, die hiermee Trix' voor liefde voor beeldhouwen en boetseren heeft willen uitbeelden. Al het herstelwerk en de daarmee ge paard gaande vernieuwingen zijn uitge voerd onder leiding van de directie van het Amsterdamse Rijksmuseum, die menig waardevol advies verschafte voor een historisch-juiste restauratie. Men is, om één voorbeeld te noemen helemaal naar de Dogenstad gereisd, om de nazaten van de oude, wereldbefaamde glasblazers aldaar een kostbare, Venetiaanse kroonluchter waaraan enkele stukken ontbraken in zijn oude glorie te doen herstellen. Wat er aan meubilaire stukken uit Huis ten Bosch' eigen bezit ontbrak of verloren gegaan is, werd aangevuld met meubels uit het voor malig Paleis Noordeinde. Natuurlijk is het oude buiten tevens voorzien van alle modern comfort zoals de reeds genoemde centrale verwarming en airconditioning, ruime, goed-geoutilleerde keukens en wat dies meer zij. Dat is alle maal echter listiglijk weggewerkt in kel ders, dienstvertrekken e.d., opdat het niet zou detoneren in deze historische omge ving. Elektrische gloeilampen, fittingen en draden b.v. zijn dermate handig weg gemoffeld tussen de ornamenten en krullen van sierlijke antieke kroonluchters, dat men ze, zelfs als de lampen branden, slechts met grote moeite ontdekt. Waar tegen alleen de elektriciens bezwaren kun nen hebben. Maar op verschillende gangen hangen nog de eeuwenoude olielampjes, die eens Amalia van Solms' sierlijke gestalte be schenen hebben, en ze branden zelfs nog al bevatten hun sierlijke glazen kolfjes geen raapolie meer zoals in 1647 ALS tegen het einde van dit jaar Huis ten Bosch geheel gerestaureerd, gestoffeerd, gemeubeld en ingericht zal zijn, dan beschikt ons vorstelijk gezin in Den Haag weer over een woning, die intieme gezelligheid paart aan een representatieve atmosfeer. Wellicht zullen Koningin en Prins dan meer in de Residentie vertoeven, dan nu moge lijk was. Maar dat Huis ten Bosch ooit nog eens de plaats zal gaan innemen die vroeger het Paleis Noordeinde ver vulde, dat is méér dan zelfs de meest- optimistische Hagenaar zal durven hopen. kg. en verkocht het graan voor twintig cent. Totaal zou hij op deze manier f 20.000 verdiend hebben. Vijftig pereent van het geld ging weer naar anderen en de rest had hij in zijn zaak gestoken. De officier van Justitie eiste een gevan genisstraf van een jaar en zes maanden tegen hem. De verdediger mr. J. J. Doornick zei, dat de handelingen van de schipper mogelijk waren, omdat een coöperatie te Lekker kerk afnemer van het graan was. Er wer den door N. kwitanties met een gefingeer de naam afgegeven. Daarna stonden drie schippers terecht, die voor N. hadden gevaren. Zij zouden, aldus de dagvaarding, van diefstal afkom stige tarwe hebben vervoerd en geld van N. boven hun loon hebben ontvangen. Te gen een hunner werd twee maanden ge- eist; de twee andere hoorden ieder veer tien dagen tegen zich eisen. De 68-jarige landbouwer M. de J. uit Lekkerkerk, voormalig voorzitter van de coöperatie, erkende graan van N. te heb ben gekocht. Hij verklaarde echter niet te hebben geweten, dat hij gestolen waar kocht. De 68-jarige molenaar F. V. uit Lekker kerk, de bedrijfsleider van de coöperatie, zou volgens de dagvaarding geld van N. hebben gekregen „voor snel lossen". Hij kreeg altijd een fooitje voor deze dienst. N. had het graan niet kwijt gekund, als op de achtergrond niet de coöperatie had gestaan, aldus de officier. De coöperatie heeft geprofiteerd van de ondeugdelijke afkomst van het graan. Hij wilde geloven, dat de J. er financieel niet beter van is geworden. Hij deed het om de leden te gerieven, doch de wijze waarop dit ge beurde was niet in de haak. De officier achtte evenwel de opzet van heling aan wezig en eiste tegen de J. een gevangenis straf van drie maanden. In de zaak tegen V. concludeerde de officier vrijspraak. De rechtbank heeft drie dagen uitge trokken voor de behandeling van de zaken tegen de andere verdachten, wie mede plichtigheid, heling of vervoer van gesto len goed ten laste is gelegd. Naar wij vernemen, is de benoeming af gekomen van de heer W. Faber, commissa ris van politie te Utrecht, tot hoofd van de buitendienst van het Centraal Bureau voor de Afgite van Rijvaardigheidsbewijzen te Den Haag. De heer Faber zal per 1 juli in functie treden. Per gelijke datum wordt hij op zijn verzoek gepensioneerd bij de Utrechtse gemeentepolitie, waar hij chef van de ge- uniformeerde politie is. Onder hem ressor teren de straat- en de verkeerspolitie. Tot de werkzaamheden van de heer Faber zul len onder andere gaan behoren het organi seren en controleren van het afnemen van de rijexamens. De heer Faber werd 3 maart 1956 60 jaar. Uit de telling door het Centraal Bureau voor de Statistiek van de aantallen stu denten omstreeks 1 april blijkt, dat het aantal eerste-jaars-studenten vergeleken bij het vorig studiejaar met 8 pet. toenam tot 4.840. Relatief steeg vooral de belang stelling voor de studie in de sociale we tenschappen (78 pet.), de aardrijkskunde (70 pet.), de psychologie (34 pet.), de lette ren en wijsbegeerte (21 pet.), de technische wetenschappen (21 pet.) en de landbouw kunde (19 pet.). Een daling vertoonden de faculteiten godgeleerdheid 17 pet.), rechtsgeleerd heid 13 pet.), tandheelkunde 9 pet.) en economische wetenschappen 9 pet.). Het totaal aantal ingeschrevenen nam met 3 pet. toe tot 29.397. ADVERTENTIE v.a. ƒ7500.1 jaar garantie op onderdelen en arbeidsloon. WAGENWEG 164—168 HAARLEM Twee voormalige hoofdagenten van het Haagse politiekorps, die 14 dagen geleden voor de rechtbank terecht stonden wegens het plegen van talloze inbraken en dief stallen uit geparkeerd staande auto's tijdens nachtelijke surveillancedienst, zijn veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. Een voormalige agent van politie, die jarenlang diefstallen uit geparkeerd staan de auto's had gepleegd, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. De officier van justitie had tegen alle drie de verdachten drie jaar ge- eist.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5