Chefarine 4 LEXINGTON Duizenden chauffeurs stuitten op de barricades der boeren Avonturen met het vliegende tapijt Kort geding over series zwarte lampjes in seizoen verlichting Tante Aggie houdt vol 4-voudige werking... exita geneeskracht! Demonstraties met pamflettenwijn, kaasnarcissen en klappen WOENSDAG 23 MEI 1956 4 Brussels oude „Noordstatie" is verdwenen Indonesische zaakgelastigde terug Polen zoekt toenadering tot Frankrijk Premier van satellietstaat naar Parijs Automobilist tot vier maanden veroordeeld Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Belgische militairen in Willemstad herdacht Faillissementen Meer dan 300.000 personen auto's in Nederland Import van scooters sterk toegenomen Handelsreglement bevat bepaling „zure" tulpen Nieuw kabinet in Jordanië met neutrale inslag FEUILLETON door Doris Miles Disney (Van onze correspondent in Parijs) Omdat zij door de vorst voor drie mil jard gulden schade hebben geleden, omdat de regering maar voor twintig miljoen wil vergoeden, omdat zij dertig percent van de bevolking uitmaken en maar veertien per cent van het nationale inkomen krijgen, omdat de prijzen van de industriële goe deren de laatste acht jaar met veertig en die van de landbouwprodukten slechts met vier percent stegen, zijn de Franse boeren boos geworden. Om die boosheid te luchten, hebben zij een merkwaardige vorm van meningsuiting gekozen. Zij hebben zater dagochtend, toen een half miljoen Parijze- naars per auto voor de Pinksteren naar buiten trok, overal in Frankrijk de wegen versperd. Met vaste barricades van bomen en rotsblokken, met rollende versperringen van tractoren, platte wagens, ploegen en vrachtauto's. Het succes mocht er wezen. Binnen enkele uren stonden er op alle hoofdwegen kilometers lange file's van auto's, zodat de boeren handen tekort kwamen om de pam fletten uit te reiken, waarin hun grieven werden opgesomd. Zij kwamen hier en daar trouwens ook handen tekort om de automobilisten te lijf te gaan, die voorals nog hun bezwaar dat zij niet verder kon den, boven de grieven van het platteland stelden. Het Frans is een rijke en scherpe taal wanneer men iets op het hart heeft, zodat de boeren in de wijnstreken, die tegen negen uur 's ochtends al een paar met cognac versterkte koffie's en een flesje wijn of wat achter de kiezen plegen te hebben, al ras met doorslaande argumenten kwamen. De wijnstreken waren weer het gebrui kelijke toneel van het hevigste spektakel. Dat gold speciaal voor het dorpje Cubzac op de route ParijsBordeaux. De wijn bouwers hadden er in de vroege ochtend uren, voordat zij weer het café indoken, een zèer soliede en onverlichte barricade gebouwd, zodat binnen tien minuten al de eerste slachtoffers vielen. Een chauffeur, die met zijn vrachtwagen in volle vaart op de over de weg liggende bomen reed, brak beide benen, een personenwagen vloog er even later tegen op. Totaal: drie gewonden. Blijkbaar niet in het minst geschrokken, stelden over de duizend boeren zich later bij de barricade om om te voorkomen, dat chauffeurs, die inmiddels razend en tierend in een file van drieduizend wagens ston den, haar omver zouden halen. Orde met tact Daar de politie schitterde door afwezig heid, vielen er harde klappen, gingen er ruiten aan diggelen en werd er bijzonder weinig bijgedragen tot een beter begrip tussen stad en platteland. De afwezigheid of afzijdigheid van de politie viel trouwens overal op. De regering, die er niets voor voelt de stemmen van de land bouwers te verspelen, had de politie op dracht gegeven de orde met tact te hand haven, zodat men allerwege het merk waardige feit kón waarnemen, dat tot de tanden gewapende politie met radio-auto's rustig rokend toezag hoe de boeren de wegen versperden en ontzagwekkende op stoppingen veroorzaakten. Een middel van meningsuiting, dat de grondwettelijk ge oorloofde vrijheid toch wel enigszins te buiten gaat. Pas als het al te gek werd, greep de gendarmerie in, wierp met tegen zin een enkel traangasbommetje en arres teerde onder aanbieding van beleefde ver ontschuldigingen enkele boeren en maakte dan traagjes een gat in de barricade. Gezegd moet worden, dat in sommige streken de boeren het vriendelijker aan pakten. In de Jura kregen de wachtenden niet alleen een rede van de lokale boeren leider, maar ook een forse fles blonde wijn. In de Haute Saóne werd er Gruyère kaas rondgedeeld en er waren zelfs plaatsen, ADVERTENTIE 4 middelen tezamen werken sneller krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4" elk op zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. Tegen pijnen en griep.Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chetarox. waar aardige boerendochters met een vriendelijke glimlach bosjes narcissen aan boden. In Normandië, land van melk en honing, waar wij op de weg ParijsDeau- ville gedurende drie uur in de gelegenheid werden gesteld temidden van loeiende claxons, blerende kinderen, benzinestank en steeds roder aanlopende hoofden een en hetzelfde onderdeel van het landschap te aanschouwen, werd de wachttijd beloond met een flesje melk met limonade-aroma. Wij hadden van het wachten overigens geen spijt, want in die drie uur leerden wij voldoende nieuwe Franse uitdruk kingen van ernstige ontevredenheid om in de komende drie jaar met succes Parijse taxichauffeurs te woord te staan. De Nor- mandische boeren, die vriendelijke appel wangen hebben en bedaard van natuur zijn, trokken zich daar overigens weinig van aaan. Zij namen rustig een slokje calvados om de keel te smeren en legden omstandig uit hoe zwaar de vorst hun wintergraan, groente en fruit en de wijn ranken van hun zuidelijke collega's had geteisterd. Niemand kon overigens ont kennen, dat een deel van hun bezwaren op goede gronden berust en dat de Franse regering, die uit traditie een paar krank zinnige maatregelen handhaaft ter bescher ming van het platteland, zoals de premie op suikerbieten, waardoor Frankrijk met een hoeveelheid alcohol in de maag zit, waarmede het geen raad meer weet, dit keer geen afdoende maatregelen heeft ge nomen om de landbouwcrisis te bezweren. Anarchie Maar zelfs de geduldigste Parijzenaar, op zoek naar wat buitenlucht met de Pinksteren, die in een van de zestig der vier en negentig Franse departementen, waar gedemonstreerd werd, al drie uur lang tegen de achterbumper van zijn voor man had aangekeken, was niet in stem ming diep op die bezwaren in te gaan. Hij wilde voort naar zee, naar zijn kampeer- plaatsje of naar het huis van zijn familie en gaf met nadruk te kennen, dat de boe ren hun bezwaren maar in het parlement, in de kranten of op protest-meetings ken baar moesten maken, zoals in een fatsoen lijke democrattie dient te geschieden. „Man, anders vervalt Frankrijk tot anarchie", zo als mijn voorman zei, toen hij, in het val lend donker, zonder lichten, aan de ver keerde kant van de weg, een straat met één-richtingsverkeer van de verboden zijde inreed om te ontkomen aan zijn aandeel in het half miljoen wachturen, dat de Franse boeren de Franse stedelingen zater dag aandeden. (Van onze correspondent in Brussel) Het oude vertrouwde Noordstation van Brussel is thans volledig afgebroken en in het centrum van de Belgische hoofdstad is een, reusachtige ruimte van een hectare, ontstaan. Eigenaresse er van is het „Na tionaal bureau voor de voltooiing, van de Noord-Zuid verbinding"' (zoals de Brusselse doorbraakorganisatie wordt genoemd), dat zal trachten om dit terrein te verkopen voor het vestigen van grote gebouwen of magazijnen. Het terrein wordt in openbare veiling gebracht voor een bedrag van 5.3 miljoen gulden. De nieuwe eigenaars moe ten 1400 vierkante meter afstaan voor trot toirs en voor een PTT-gebouw. De bouw van de onderaardse tunnel van het nieuwe Noordstation tot aan het nieuwe Zuidstation heeft miljarden gekost. Door de verkoop van gronden die sedert de eerste wereldoorlog dertig tot vijftig maal de prijs zijn gestegen, kan een deel van de kosten bestreden worden. Vele toeristen reizen voor de aardigheid ondergronds van Noord naar Zuid, een reisje van enkele minuten. De Indonesische zaakgelastigde in ons land, de heer Kwee Djie Hoo, is zondag uit Djakarta in ons land teruggekeerd. Hij was op 4 mei naar Indonesië vertrokken voor besprekingen met zijn regering over de vraagstukken, die samenhangen met de Nederlands-Indonesische betrekkingen. Op vragen over deze aangelegenheid wil de de heer Kwee Djie Hoo na aankomst op Schiphol niet ingaan. Wel zei hij naar aan leiding van een vraag, of, gezien de in structie van de Indonesische minister van Binnenlandse Zaken om geen brieven te beantwoorden afkomstig van de Neder landse ambassade en consultaten, het diplo matiek contact geheel is verbroken, dat het gesprek over de status van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging nog aan de ganig is. De Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta, de heer Hagenaar, voert hier over besprekingen met de Indonesische autoriteiten. De heer Kwee Djie Hoo had geen instructies van zijn regering meege kregen inzake deze kwestie. (Van onze correspondent in Wenen) Tijdens het bezoek van premier Moliet van Frankrijk aan Moskou bracht radio Warschau twee opmerkelijke berichten: ten eerste dat Poolse en Franse vertegenwoor digers diplomatieke besprekingen hadden gevoerd over een aantal belangrijke vraag stukken en vervolgens, dat de Poolse mi- nister-president J. Cyrankiewicz een offi cieel bezoek 'aan Frankrijk zal brengen. Het is van bijkomstig belang op welk tijd stip dat zal geschieden, de hoofdzaak is dat het bezoek zal plaats hebben en dat een staatsman van een satelliet-staat voor de eerste maal een officieel bezoek zal brengen aan een Westelijk land. Er hebben van oudsher bijzonder harte lijke betrekkingen bestaan tussen Polen en Frankrijk. Er valt niet aan te twijfelen, dat men van Weerskanten probeert deze goede verhouding vooral op cultureel ge bied te herstellen. Polen streeft echter nog een ander doel na. Het ziet in Frankrijk het enige land dat zich, evenals Polen, door Duitsland bedreigd voelt. Reeds in 1954 drong het bij Frankrijk aan op het sluiten van een bondgenootschap als rem tegen het „wraakzuchtige Duitse leger". Ook in 1955 en in 1956 heeft de regering te War schau deze pogingen herhaald. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau heeft onlangs gewezen op de wenselijkheid van nauwere culturele betrekkingen, maar over een bondgenootschap repte hij met geen enkel woord. Om Frankrijk gunstig te stemmen wijst de Poolse pers op opmerkelijke verande ringen in de laatste tijd, vooral ten aan zien van meer vrijheid van meningsuiting, het ophouden van de terreur, herziening van rechterlijke uitspraken, amnestie voor gevangenen en rehabilitatie van zogenaam de „staatsvijanden". Als eerste stap in de goede richting wil men een Pools-Frans cultureel verdrag sluiten. Bij het aanstaande bezoek van Cyrankie wicz aan Parijs zal de kwestie van het bondgenootschap zeker ter sprake komen, want Polen zoekt steun, niet alleen tegen het Duitse militarisme, maar ook voor het behoud van de „herwonnen" gebieden ten oosten van de Oder-Neisse linie. Onder invloed van sterke drank liet hij zijn zoontje chaufferen De rechtbank te Zwolle heeft de 41- jarige loodgieter A. T. te Putten (Gld.) tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, alsmede tot intrekking van zijn rijbevoegd heid voor de tijd van drie jaar. Op 10 augustus 1955 heeft hij in de omgeving van zijn woonplaats met een auto een voet ganger aangereden, terwijl hij onder in vloed verkeerde van sterke drank. Deze voetganger werd als gevolg hiervan zo danig gewond, dat hem later een been moest worden afgezet. Het achtjarig zoontje van de verdachte zat op het moment vat) de aanrijding .bij zijn vader op schoot en stuurde de wagen. Juist op een. moment, dat de vader even, achterom keek naar kennissen, gaf het jongetje een ruk aan het stuur, waardoor de wagen van de weg afreed, recht op een groepje voetgangers af. De auto was niet op tijd meer tot stilstand te brengen om de aanrijding te voorkomen. Tegen T. werd veertien dagen geleden zes maanden ge vangenisstraf geëist en drie jaar intrekking van het rijbewijs. ADVERTENTIE ADVERTENTIE HAARLEM Te Willemstad is op de morgen van Tweede Pinksterdag het feit herdacht dat fn mei 1940 op het HoÜandseh Diep hon derdvierendertig Belgische militairen om het leven zijn gekomen toen het schip waar zij op voeren op een mijn liep. De stoffe lijke resten van de militairen zijn op de ere-begraafplaats te Willemstad bijgezet en elk jaar wordt daar een herdenking ter na gedachtenis van deze Belgen gehouden. Des morgens heeft mgr. H. J. J. M. van Straelen, hoofd-legeraalmoezenier, een mis opgedragen. Daarbij waren vele autoritei ten uit België en Nederland aanwezig. Daarna ging men naar de begraafplaats. Er werden tientallen kransen meegedragen, voorts vijfenveertig vaandels van Belgi sche oud-strijdersverenigingen. Op het kerkhof legden schoolkinderen bloemen bij de graven. De Belgische ambassadeur, de heer F. J. M. G. baron van der StratenWaillet, hield een korte toespraak waarin hij zijn grote dank aan de bevolking van Willem stad uitte voor de wijze waarop zij de gra ven van zijn gevallen landgenoten verzorgt. Met een boot van de rijkspolitie werd een krans gebracht naar de plaats waar de „Rhenus 4", de aak waarop de Belgische militairen zich bevonden, ten onder is ge gaan. De krans is op die plaats in het water gelegd. Wegens gebrek aan actief werd op dinsdag 22 mei opgeheven het faillissement van J. Jonker Pzn„ poelier te Oostzaan, Kerkstraat 62. Rechter-commisssris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. W. N. Felhoen Kraal te Wor- merveer. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 16 mei 1956 ge ëindigd het faillissement van: H. Scherpen- huyzen, vishandelaar, IJmuiden, Lange Nieuwstraat 578. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. W. Crefeld, te IJmuiden. Wegens het verbindend worden van de vierde tevens slotuitdelingslijst is op 22 mei geëindigd het faillissement van de N.V. Groentendrogerij „Luctor et Emergo" te Hillegom. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. P. E. Barbas te Over- veen. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 22 mei is het ver zoek van Steffen Koster, aannemer, te Haar lem, Roerdom'pstraat 61, om hem surseance van betaling te verlenen, afgewezen en is voornoemde Steffen Koster verklaard in staat van faillissement met benoeming van mr. N. Reeling Brouwer tot rechter-commissaris en van mr. J. W Rutgers te Haarlem, tot curator. Bij beschikking v'a'ft de arrbndisseriiertts- rechtbank te Haarlem van 18 mei is aan: de Naamloze Vennootschap De erve H. de Jong N.V., gevestigd te Wormerveer, voorlo pig surseance van betaling verleend, met be noeming van mr. A. Bruch te Haarlem en mr. D. Schut jr. te Amsterdam, tot bewind voerders, terwijl het verhoor van de schul- eisers is bepaald op maandag 17 september 1956 des namiddags te 2 uur. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 22 mei is met in gang van 10 maart voor de tijd van zes maanden, definitief surseance van betaling verleend aan: Franciscus Johannes van Dam, stucadoor te Haarlem, aldaar zaak drijvende aan de Oost-Indiëstraat 65, onder de naar Firma F. J. van Dam, met benoe ming van mr. F. M. Oberman te Haarlem, tot bewindvoerder. Ha, daar vond Abdoel al 'n fijn plekje; achter een groot stuk rotssteen hurkte hij neer. Hier zou Mohab hem niet zo gemakkelijk ontdekken, dacht hij. „Acht-en-negentig negen-en-negentighonderd Ik kom!", riep Mohab, en hij draaide zich om. Nu moest hij zoeken. Waar kon Abdoel zitten? Mohab liep van de palmboom weg en keek goed rond... 12-13 Volgens berekeningen van de K.N.A.C. bedroeg het aantal geregistreerde motor rijtuigen op 1 april 1956 301,400 (267,888) personenauto's, 6960 (6722) autobussen, 105,600 (97,699) vrachtauto's en bestelauto's, 4545 (4275) trekauto's, 6,010 (4,944) speciale voertuigen, 153,950 (146,171) motorrijwie len inclusief scooters, 580,000 (503,421) bromfietsen, 300 tractoren en 12,090 (11,294) motordriewielers. Het aantal personenauto's dat in het eerste kwartaal van 1956 in Nederland werd ingevoerd was 33 pet. hoger dan het in 1955 in deze zelfde periode ingevoerde aantal personenauto's. In het bijzonder werden uit België en Luxemburg zeer veel personenauto's ingevoerd. Het aantal scooters dat in Nederland werd geïmporteerd nam eveneens zeer sterk toe. In 1955 werden in het eerste kwartaal 2421 scooters geïmporteerd. In dezelfde periode van 1956 was dit aantal 4366. Het totaal aantal motorrijtuigen (inclu sief de bromfietsen) bedroeg op 1 april 1,170.855 stuks. Op 1 Augustus 1955 was dit aantal 1.042,674. De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de laatst bekende, door het C.B.S. gepu bliceerde gegevens per 1 augustus 1955. Bloembollencultuur In de dinsdagmorgen voortgezette ver gadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, die in de tuinzaal van het Concertgebouw is ge houden, zijn de voorstellen van de afde ling Katwijk, om het steeds toenemende clandestiene beursbezoek tegen te gaan door strenge handhaving van het beursre- glement aanvaard. Een uitgebreide gedachtenwisseling werd gehouden over het voorstel om een bepa ling in het handelsreglement op te nemen, inzake reclame-regeling voor „zure" tul pen. Met 636 stemmen voor, 580 stemmen tegen werd het voorstel aanvaard. Blijkens de toelichting had het euvel van de „zure" tulpen zich de laatste jaren ontwikkeld tot een zeer ernstig probleem in het vak. Daarom werd het nodig bepalingen op te nemen. Bij de rondvraag informeerde de afdeling Vogelenzang-Bennebroek, of het mogelijk was de binnenlandse minimumprijzen te verhogen tot de kostprijs. De voorzitter, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den, gaf de vergadering in overweging hiertoe niet over te gaan. Als men de prij zen verhoogt, dan krijgt het surplusfonds enorme lasten door aankoop van variëtei ten, die in de handel niet meer in trek zijn. De afdeling Castricum verzocht advies te vragen aan afdelingsbesturen, alvorens teeltvergunning aan jonge kwekers wordt verstrekt. De voorzitter ontraadde deze ge dachte, omdat het te verwachten is, dat elke afdeling andere normen stelt. Hij gaf toe, dat de bestaande regeling niet voldoet, maar het landbouwschap heeft het vraag stuk aan de orde gesteld, zodat wijziging in de bepalingen niet uitgesloten is. ADVERTENTIE BRIEVENBUSJACKS zwart en R.A.F. blue Gen. Cronjéstr. 40-44, Tel. 15438, Haarlem-N. ADVERTENTIE Voor de president van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyl van Serooskerken, is dinsdagmiddag een kort geding gevoerd tussen een winkelier uit de Haltestraat in Zandvoort en het bestuur van de Haltestraatvereniging. Het bestuur van de straatvereniging was er dit jaar voor bet eerst toe overgegaan, de seizoen- verlichting vóór de pariden van de drie winkeliers, die niet aan deze verlichting wensen deel te nemen, te voorzien van zwart geschilderde lampjes. De winkelier, eiser in deze zaak, had als eis gesteld een boete van honderd gulden voor iedere dag, waarop de zwarte lampjes voor zijn per ceel niet zijn verwijderd. Mr. B. H. G. J. Randag, voor hem op tredend, verklaarde, dat zijn cliënt geen behoefte heeft aan een feestverlichting. „De kleur van deze zwarte lampjes wekt associaties met kaperschepen en de pest, en daar voelt mijn cliënt niets voor, want hij is een eerzaam lid van de gemeente. Met deze lampjes wordt de badgasten ge toond: Deze man wenst geen verlichting voor jullie". Volgens mr. Randag, die na het doornemen van de jurisprudentie tot de slotsom was gekomen, dat dit geval een unicum vormt, bestond er voor het bestuur geen enkele aanleiding, zich zo te gedragen. Kortsluiting Namens de gedaagde partij voerde mr. O. H. van Wijk het woord. Hij stipte aller eerst aan, dat eiser een der mede-oprich ters van de straatvereniging is en dat de verlichting mede op zijn initiatief tot stand is gekomen. Later is zijn cliënt uit de ver eniging getreden. Komend tot de kern van de zaak, zei mr. Van Wijk, dat men zoals in andere jaren met lege fittingen had kunnen volstaan, maar dat regenwa ter in die fittingen telkens kortsluiting zou veroorzaken. Men heeft hier dus te doen met een technische noodzakelijkheid. Er is ten opzichte van voorgaande jaren slechts een gradueel verschil: de zwarte lampjes. Maar daarin kon mr. Van Wijk geen on rechtmatige daad zien, aangezien er geen schade wordt toegebracht. „Het bestuur wil geen enkele dwang uitoefenen, opdat eiser aan de verlichting zal deelnemen", betoogde mr. Van Wijk, die besloot: „Wan neer eiser vindt, dat hij door deze lampjes in het openbaar wordt aangeduid, dan moet ik hierop antwoorden, dat hij al vrij dui delijk was aangetoond, want het is altijd donker voor zijn zaak. En in die duisternis mag men best zwarte lampjes hangen". Naar zijn mening moet de winkelier niet ontvankelijk worden verklaard in zijn eis. Mr. Randag zei hierop, dat diezelfde zwarte lampjes er ook overdag hangen. Dat deze gang van zaken technisch nood zakelijk is, noemde hij nonsens. „Die fit tingen k«nn.en- best twee meter uit elkaar liggen", zei hij en hij Vervolgde: „Deze lampjes vormen eepi aanduiding voor het publiek. Ze zijn denigrerend: deze man wil geen lid worden, koop hier niet! Men gaat hier ver over de schreef", aldus mr. Ran dag, waarop mr. Van Wijk nog onder meer antwoordde, dat de lampjes overdag vrij wel niet opvallen. De president bepaalde de uitspraak ln het kort geding op donderdagmiddag twee uur. AMMAN (Reuter). - De Jordaanse pre mier Samir Rifa'i heeft op zijn verzoek ontslag gekregen en koning Hoessein heeft Said Moefti een nieuw kabinet laten vor men. Said Moefti, heeft in een vraaggesprek met een correspondent van Keuter gezegd, dat Jordanië een neutrale politiek zal voe ren en een vriendschappelijke en onafhan kelijke houding in de Arabische wereld zal aannemen. De nieuwe eerste-minister is voornemens de Brits-Jordaanse overeen komsten te herzien. Na een bijeenkomst van zijn kabinet zei de premier, dat hij een onderzoek wil in stellen naar „zekere aanpassingen", die naar zijn mening in de huidige regelingen moeten worden aangebracht. Jordanië ont vangt thans jaarlijks van Groot-Brittan- nië een subsidie van meer dan honderd miljoen gulden. Said Moefti heeft een regering zonder de nationale socialistische partij gevormd, al dus wordt in gezaghebbende kringen te Amman meegedeeld. Deze partij behoorde tot de vurigste tegenstanders van generaal Sir John Glubb, voormalig Brits bevelheb ber van het Arabisch Legioen. De nationale socialisten hadden voor hun medewerking aan een regering de voorwaarde gesteld, dat het parlement zou worden ontbonden en nieuwe verkiezingen gehouden. Said Moefti ging hiermee niet akkoord. 27) De gevoelens van Aggie behoorden meer voor je te betekenen dan de indrukken van dat tweetal. Je hebt jezelf in een allesbe halve fraai licht laten zien, Ellen! Je zult Aggie je verontschuldigingen moeten aan bieden voor je gedrag van vandaag." „Vind je dat?" vroeg Ellen op hooghar tige toon. „Dan hebben we elkaar niet veel meer te zeggen, lijkt mij". „Nee, inderdaad." Kate voelde zich heel tevreden over zichzelf, toen ze de hoorn op de haak hing. Aggie kreeg die avond haar eten op bed. Er waren geen harde woorden meer van Kate en Teresa liet slechts heel vaag haar afkeuring blijken. Bij stukjes en beetjes vertelde Aggie hun tenslotte uitvoerig het verhaal over haar belevenissen in Middlebrook. XI Nadat hij Aggie bij Ellen had achterge laten, zocht Hanrahan in het stedelijk adresboek Ellen's adres op en ontdekte, dat zij mevrouw Ellen Scanion was, die waar schijnlijk op de een of andere wijze iets te maken had met de quasi-juffrouw Maud van Deusen, die zij Aggie Scanion had ge noemd. Hij wilde er méér van weten. Hij ging weer in zijn auto zitten en reed naar het hoofdbureau van politie in Somerset. Hij sprak eerst met een agent aan de balie, die zei: „Scanion? Die naam komt me bekend voor. Er was onlangs een geval, dat rechercheur Birdsall heeft behandeld. Wacht u even?" Enkele ogenblikken later herhaalde Han rahan zijn verhaal tegenover Birdsall, die zich langs zijn kinwreef en zijn wenk brauwen fronste, toen hij een en ander had gehoord. „Ik herinner me dat oude mens", zei hij. „Er viel enige weken geleden een man dood uit het raam van het pension, dat zij en haar zuster hebben." „In Flanders Street?" Dit was Ellens adres. „Nee, in Drumstreet." De rechercheur stond op. „Ik zal het dossier over dat geval even halen." Hij kwam er een ogenblik later mee terug en keek de stukken door. „Er is geen enkele reden om het in ver band te brengen met dat geval Lavender. Allemensen, u denkt toch niet dat zij aan neemt dat.... Laten we er met de baas zelf over gaan praten." Hoofd-rechercheur Zimmerman luister de zonder veel belangstelling toe, toen Hanrahan voor de derde maal zijn verhaal deed. Tenslotte nam hij de telefoon op en verzocht hem alle gegevens te brengen, welke betrekking hadden op het geval van de vermiste Robert Lavender. Dat bleek heel wat zijn. Er was jaren geleden ook in Somerset hard gewerkt aan de opspo ring van Robert Lavender, maar het was allemaal op niets uitgelopen. Zimmerman schudde zijn hoofd. „Het moet zo zijn als mijn collega Birdsall zegt: dat oude dametje verkeert in de waan dat Lovejoy de verdwenen Robert Laven der is." „U bent er niet achter gekomen, waar die Lovejoy vandaan kwam?" vroeg de po litieman uit Middlebrook. „U neemt dit hele geval toch niet ernstig op?" zei het hoofd van de recherche afdeling met een spottend lachje. De jongeman kreeg een kleur. „Nee sir". „Rechercheur Callaham nam hier de zaak in handen", zei Zimmerman, terwijl hij op een knopje van een omroep-apparaat drukte. „Laat Callaham onmiddellijk bij mij komen", zei hij op bevelende toon. Terwijl ze op de komst van Dennis wachtten, keek Zimmerman het dossier- Lavender nog eens door. „Ik zie, dat er vingerafdrukken werden gemaakt. Die klopten niet met die van Lovejoy". „Misschien staat dat niet in uw dossier", begon Hanrahan, „maar er was destijds enige twijfel ten aanzien van die vinger afdrukken. Lavender schijnt enige dagen in New York gelogeerd te hebben, voordat hij spoorloos verdween; voor dat er alarm werd gemaakt, was zijn kamer thuis gron dig schoongemaakt en toen dus de politie zijn vingerafdrukken wilde nemen, kon met er niet absoluut zeker van zijn, dat het de vingerafdrukken van de vermiste waren. Er bleef altijd enige twijfel over bestaan, hoewel men wél vingerafdrukken vond in zijn slaapkamer, welke niet over eenstemden met die van het personeel of zijn familieleden." „Juist", zei Zimmerman zonder veel be langstelling. „Eigenlijk lijkt me die twijfel dus ongegrond." „Hij vindt kennelijk, dat ik er te veel drukte over maak", zei Hanrahan tot zich zelf en er kwam opnieuw een blos op zijn wangen. Hij wilde zich echter niet laten intimi deren. Hij nam het dossier-Lovejoy op en begon het door te kijken. „Lovejoy en La- vender verschilden slechts heel weinig in lengte", merkte hij na enkele ogenblikken op. Voordat Zimmerman kon antwoorden, meldde Dennis zich aan. Zimmerman stel de de twee jongemannen aan elkaar voor en legde uit, waarom de politie uit Middle brook hierheen was gekomen. „Is juffrouw Scanion naar Middlebrook gegaan?" vroeg Dennis stomverbaasd. „Ik had nooit gedacht dat ze zo iets zou onder nemen". „Vertel ons, wat je er van weet", beval Zimmerman. „Ga er bij zitten". „Ja, sir". Dennis nam plaats en begon: „Ze ontdekte een foto van Lavender in een detective-tijdschrift. U weet wel, zo'n tijd schrift met ware verhalen. Toen is ze op eens op dat idee gekomen. Ze ziet een ge lijkenis tussen de twee mannen. Vooral.de ogen en die zware, donkere wenkbrau wen". Zimmerman merkte op: „En daarom moet Lovejoy Robert Lavender zijn? Er moet toch wel méér achter zitten? Ik her inner me, dat ze 't ook had over voetstap pen, die ze in de nacht van dat ongeluk had gehoord...." „Wel. antwoordde Dennis aarzelend, bang zijn chef, die niet één van de gemak- kelijksten was, te irriteren met Aggie's verdere theorieën, wel...." „Wat wel?" „Ze is van oordeel, sir, dat Lovejoy werd vermoord! Dat hij uit het raam werd ge duwd." Zimmerman beheerste zich, hoewel hij Dennis minachtend aankeek, alsof deze persoonlijk aansprakelijk was voor Aggie's waanzinnige denkbeelden. „Als een zak meel zeker, hè?" zei hij op effen toon. „Zonder tegenstand, zonder een geluid?" Dennis antwoordde op deemoedige toon: „„Ze meent, dat hij eerst met een of ander zwaar voorwerp bewusteloos werd gesla gen. Ik heb haar uitgelegd, dat de dokter in dat geval sporen van een dergelijke mis handeling zou hebben moeten constateren, maar ze scheen nauwelijks naar me te wil len luisteren". „Dat blijkt wel", zei Zimmerman. „Ze is stapelgek", merkte Birdsall op. „Waarom denkt ze dat hij vermoord werd?" vroeg Zimmerman. Dennis voelde zioh niet op zijn gemak, toen hij antwoordde: „Omdat volgens haar zijn moordenaar van plan is de rol van Robert Lavender te gaan spelen en het Lavender-geld te pakken wil krijgen". „Die moordenaar zou er dus min of meer als Lavender uit moeten zien, dat wil zeg gen, zoals men kan aannemen, dat Laven der er heden ten dage uitgezien zou heb ben". Dennis knikte. „Hij ?ou bijvoorbeeld zware, donkere wenkbrauwen moeten heb ben". „O ja, dat is waar, die wenkbrauwen", zei Zimmerman met een sarcastisch lachje. „Ik vertel u alleen, sir, wat haar theorie is", zei Dennis, zijn ontstemming over de spottende houding van zijn chef zo goed mogelijk verbergend. „Ze is waarschijnlijk naar Middlebrook gegaan om nadere ge gevens te verzamelen, die haar theorie zou den kunnen steunen". „Inderdaad zal dat wel zo zijn. Toch ver baast het mij eigenlijk, dat ze niet bijvoor beeld onze collega Birdsall heeft laten arresteren! Hij heeft óók zware, donkere wenkbrauwen!" Birdsall lachte hartelijk om dit grapje van zijn chef. Dennis glimlachte even en zei niets. Zimmerman vouwde zijn sterke grote handen ineen en keek Hanrahan aan. „U hebt thans het hele verhaal gehoord", zei hij. „Zegt u maar namens mij aan me neer Lavender, dat het tot mijn spijt niet mogelijk is om alle gekken hier vast te houden. Dat er ons zo nu en dan wel eens eentje ontsnapt". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6