Haringvloot vaart de Hollandse Nieuweop topsnelheid tegemoet Dankbaar Rode Kruis aanvaardde strandhuisje van de Patroonsbond Minister Witte gelooft aan seriebouw van systeemwoningen Kennemer Lantaarn Havenberichten Visserij-varia Naar de 57e breedtegraad Viertal trawlschepen, waaronder de SCH. 171 „Corn. Vrolijk" begeleidt loggervloot Volgende week de trekking Uitstekende" zorgen voor de IJmond r Pinksterdrukte op de Sluisweg en de ongelukjes ^Brieven aan de redactie .9 Gedrang van de Scheveningse loggers Donderdag basketbal- toernooi in Velsen De schakende jeugd begon haar competitie Om het jeugd-damkam- pioenschap van Nederland Velsen handbal heeft een kampioen Jeugd en vrijheid »ooooooooooooooeoooooocoocx)ooceooooQOOooo< «•GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOCi Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 23 MEI 1956 DE VLOOT IS IN ZEE en daarmee is de jacht op de eerste haring begonnen. Tussen gistermorgen acht uur en 's middags drie uur zijn ruim honderdtwintig loggers van Vlaardingen, Scheveningen, Katwijk en IJmuiden uitgevaren en in de koers noord west ten noorden naar de Engelse kust overgestoken om vanavond' tussen zes en zeven voor de eerste maal aan schot te gaan. In de vroege donderdagmorgen zal dan voor de eerste maal worden gehaald en als geen trawler de loggers te vlug af is kan de spannende race tussen de jagers van de loggervloot beginnen, zodat vrijdag de eerste groene kan worden verwacht. Van Scheveningen en IJmuiden zijn tegelijk met de loggervloot enige sterke trawlers naar zee vertrokken: een SCH 61 „Janny" en een SCH 171 „Cornelis Vrolijk" of de SCH 117 „Onderneming" vissen namelijk met de trawl en mocht het deze snelle schepen, die in 24 uur naar de haringgronden lopen, meezitten een paar goede trekken bij daglicht tussen vijf en acht uur van avond dan kan een van deze drie schepen worden verwacht. Maar in de visserij havens houdt men het op een logger. Op het moment dat een lange rij schepen van Vlaardingen en Scheveningen dwars van IJmuiden opstoomde naar het noord westen, verlieten de eerste Katwijkse log gers de IJmuidense Vissershaven, langs een muur van duizenden belangstellenden, die zich langs de kaden en op de kop van de havens hadden opgesteld. Er stond een dichte mensenmenigte, zowel bij het vis- sersmonument als bij de vuurtoren en een golf van afscheidsgroeten ging telkens naar het tweetal loggers, dat zich losmaakte uit de groep van 36 schepen, waarbij drie Scheveningers van Corn. Vrolijk, een van IJmuiden en tweeendertig van Katwijkse rederijen. Ook van een tiental kotters af. waarop zich honderden Katwijkers en IJmuidenaren hadden ingescheept, werd de vloot buitengaats een behouden reis ge wenst. Klokslag twee uur waren het de KW. 44 „Rijnmond 3" en de WW. 110 „Rijnmond 5", die zich op het fluitsignaal van havenmees ter Kuiper het eerst mochten losmaken. De sleepboot „Triton" was behulpzaam bij het omduwen en schipper Jaap van Duin van de KW. 144 met Jaap Kolkman bij zich aan boord kon het spits afbijten van de reeks van Katwijkse schepen en stoomde voorop de pieren uit over een olieglad zeetje „bij prachtig mooi weer", zoals even later al over de radio van de schippers was te beluisteren. Twee schepen van de Katwijkse vloot moesten blijven liggen: de „Vooruit" KW. 151, die een man tekort kwam de bus was hem bij Noordwijk voorbij gereden en een taxi haalde hem op en de „Rijn mond 4" KW. 15, die ook tekort aan volk had. Voorts kwam de „Margarietha Maria" KW. 29 na een uur buitengaats te zijn ge weest, al weer terug in de haven. „Zet alles op alles" Als eerste trawler ging de SCH. 171 ..Cornelis Vrolijk" om vijf mtputen over drie naar zee. Schipper Cor Kprving'moest 25 tot 26 uur stomen om de Visserij te be ginnen en het net overboord te zetten bij „Devilshole". Omdat de haring speciaal overdag met de trawl wordt gevangen, wanneer ze bij de grond zwemt, hoopte schipper Korving vanmiddag nog enige trekjes op 56.40 noorderbreedte en 1.40 oos terlengte te doen en mocht dat gelukken, dan zal hij met zijn mannen alles op alles zetten om er in de avond nog wat bii te vangen en met de vangst naar huis toe te jagen. „Ik zou wel eens willen bewijzen dat het nu ook met de trawl kan in de eerste maanden", aldus Korving. „Vorige reis hebben we ze daar ook gevangen. Een trek van 150 monden, maar ze moest over boord, want je houdt die haring niet lang goed en gekaakt mocht er niet worden op dat moment". De heer Korving was wel van mening, dat de loggervloot een nacht voorsprong had op de trawlers, zoals de SCH. 61, 171, 7 en 117, daar de drijfnet vissers speciaal bij nacht vissen en de trawlers tenminste een snelle loper als de 171 vandaag slechts enkele uren kan benutten. „Als het een beetje wil zijn we voor de loggers binnen" en daar houden we het dan maar op. „De Hoop" erbij Nu dan honderdtwintig loggers en traw lers in zee zijn o.a. 32 van Katwijk en 66 van Scheveningen -is ook op het hospi taalkerkschip „De Hoop" het werk weer begonnen. Het schip liep tegen de waar schuwing, vervat in de rode vlag op het kustwachtduin, toch IJmuiden binnen en meerde af aan de Tegeltjesmarkt om enige passagiers, die waren meegevaren van „We houden ze niet tegen" had de haven meester van Scheveningen gezegd, daarbij denkend „risico's voor schippers en reders". Van een verkeersregeling bij het vertrek van de haringvloot was dan ook gister middag geen sprake. Iedere schipper poog de de beste plaats bij de uitvaart te krij gen. Immers, komt men woensdag op de visgronden en woensdagavond aan schot, dan heeft men, met een beetje geluk, kans donderdagavond, uiterlijk vrijdagmorgen met Hollandse Nieuwe aan de markt te zijn. En dat zet zoden aan de dijk. Het is zo langzamerhand traditie gewor den, dat de schepen 's nachts bij maanlicht uitvaren. Daarom was dit vertrek in het heldere, warme zonlicht weer eens wat nieuws. Alles wat in Scheveningen met visserij te maken heeft was dan ook pre sent en buitendien waren er duizenden belangstellenden van elders. Voor het ver trek stonden overal groepjes familieleden van de bemanningen, vele vrouwen nog in de frisse oude dracht, rustig te praten. Er hing echter een gespannen stemming over de schepen terwijl hier en daar nog haastig wat geladen werd. Hoog lagen de loggers op het water, slechts licht geladen met een halve vleet en zo weinig mogelijk vaten en zout om maar zo snel mogelijk te kunnen varen, de waterlijn een eindweegs boven de golven, maar toen de eerste rauwe fluittonen van de „Nelly" en de „Gus" de rust verstoorden, klonk het eindeloze, vrolijke afscheidsgeroep. Ver warde, vrolijke en bezorgde kreten, alle betekenend: „Goede vangst en behouden thuisvaart". Vlaardingen af, aan wal te zetten. „De Hoop" was met de „Willem Beukelszoon", die even later binnenliep, onder de kust naar IJmuiden gestoomd, maar schipper W. Rog kon wel meedelen, dat de Vlaar- dingers een flink stuk voorlagen. Dominee Th. Swen, Gereformeerd predi kant van Vlaardingen, heeft 's avonds in de kerkzaal van het schip tussen half acht en kwart voor acht de eerste preek gehou den naar aanleiding van de tekst uit Gene sis 3, de versen 15 tot en met 19, waarin onder meer wordt gezegd hoe de mens in het zweet des aanschijns moet werken. Dominee Swen achtte deze tekst ook van toepassing op de vissers, vooral vandaag, nu zij weer hopen, dat de netten vol komen. De vissers zullen er echter voor moeten Donderdagmiddag 24 mei wordt bij goed weer op het terrein bij de Technische school te Velsen en bij slecht weer in de gymzaal van het Gymnasium Felisenum een basketballtoernooi gehouden, waaraan de volgende teams deelnemen: Exercitia, Gymnasium, Missiehuis, Technische school en de Willem de Zwijger ULO. Het Gemeentebestuur van Velsen heeft een medaille beschikbaar gesteld, die om streeks kwart over zeven aan de winnaar zal worden uitgereikt door wethouder De Boer. Het programma is als volgt: le wedstrijd: 2 uur: MissiehuisTechnische school; 2e wedstrijd: 2.30 uur: GymnasiumULO; 3e wedstrijd: 3 uur: ExercitiaMissiehuis; 4e wedstrijd: 3.30 uur: Technische school Gymnasium; 5e wedstrijd: 4 uur: ULO Exercitia; 6e wedstrijd: 4.30 uur: Missie huis—Gymnasium; 7e wedstrijd: 5 uur: Technische schoolULO; 8e wedstrijd: 5.30 upp: ExercitiaGymnasium; 9e wedstrijd: 6 uur: MissiehuisULO; 10e wedstrijd: 6.30 uur: Technische schoolExercitia. waken neerslachtig te worden bij tegen spoed, want ook hierin kan grote zegen rusten. De luisterrapportjes zijn daarna in een lange reeks bij marconist Van Mierlo van IJmuid'en binnengekomen; van de „Ambon" SCH. 35, van de Roger, de Har monie, de Mercurius, Staalduin en de Maria. Stamgast terug Het visserij-onderzoekingsvaartuig „Wil lem Beukelszoon" koos als waardige stam gast in IJmuidens haven weer ligplaats aan de Tegeltjesmarkt. Minder prettige gelui den waren er gistermiddag over dit schip aan de kant te horen. Een dergelijk onder- zcekinigsvaartuig had al een week lang tus sen de 57e en 60e breedtegraad naar haring behoren te sporen, meenden enige schip pers. Vanmiddag hadden de schippers dan wel graag een roepje verwacht, waar de haringconcentraties het grootste zijn. In het Badhuis aan de Baanstraat te Be verwijk kwamen dinsdagavond enkele jon ge schakers bijeen, die onder leiding van de heer J. C. Muyen begonnen aan de Jeugdcompetitie. De opkomst was vrij goed en de verwachtingen van de heer Muyen werden zelfs nog overtroffen. Door dat zich een ongelijk aantal opgaf, is er nog één plaats voor een jonge schaak liefhebber over, doch deze moet zich dan opgeven vóór volgende week woensdag. Na loting zetten de spelers zich achter de borden en na afloop van de competitie heeft de beste het recht om mee te doen aan de wedstrijd öm het kampioenschap van Noordholland. Van de elf jonge schakers waren zes géén lid van een vereniging. In de week na Pinksteren zal te Blaricum de wedstrijd tussen de elf provinciale jeugddamkampioenen om de landstitel worden gespeeld. De volgende spelers nemen deel: Noord holland: J. E. Kiekens te Amsterdam; Gro ningen: H. Raap te Appingedam; Fries land: O. Hoekstra, Leeuwarden; Drente: A. Bloemberg, Klazinaveen; Overijsel: B. H. Wiggers, Enschedé; Gelderland: J. M. Luc- chies, Arnhem; Utrecht: J. Kos, Huizen; Zuid-Holland: L. v. d. Heuvel, Papen- drecht; Zuid-Holland 2: C. Krajo, Char- lois; Zeeland: J. Louwerse, Yerseke; Noord-Brabant: nog niet bekend: Limburg: H. Okrogelnik, Hoensbroek, welke speler titelhouder is en reeds twee keer er in slaagde de titel te winnen. Er worden twee partijen per dag gespeeld. Zaterdagmorgen 9 uur wordt de laatste ronde gespeeld. BILJARTCOMPETITIE In de halve finale van de biljartcompe titie om het kampioenschap van het district Haarlem speelde het eerste viertal van „Excelsior" een wedstrijd tegen Vosje 3, welke in een 6-2 overwinning voor eerst genoemde vereniging eindigde. DTS in beslissingswedstrijd met 107 verslagen De beslissingswedstrijd in de eerste klasse van de RKHB tussen Velsen en DTS is door Velsen gewonnen met 107. Het zag er voor Velsen voor de rust niet zo roos kleurig uit, want al na 8 minuten spelen stonden zij met 30 achter. Het was voor al te wijten aan een lek in de achterhoede, dat maar niet geheeld kon worden. De weinige schoten, die de Velsen-voorhoede nog gaf, waren hoog over of tegen de lat. Na 20 minuten spelen was de stand al 50 in het voordeel van DTS. Nu werd 't Vel sen wel te bar en men scoorde 2 tegen- punten, waardoor de stand 5—2 werd. Voor de rust kon DTS zelfs 'n zesde doelpunt scoren (62). Na de rust werd het spel anders, maar toch wist DTS nog een 7e doelpunt te maken. Dit was echter ook het laatste, want DTS was plotseling „nergens meer" en Velsen liep in. Na 15 minuten spelen stond Velsen zelfs al gelijk en van nu af werd er goed' spel te zien gegeven van beide kanten, waarbij vermeld moet wor den dat het lek in de Velsen-verdediging potdicht geplakt was. Nu was het woord aan de schutters en Velsen bleek ze te be zitten, want in de 22e minuut werd 't win nende doelpunt gescoord. Dit was voor Velsen nog niet genoeg; zij maakten voor het eindsignaal klonk nog 2 doelpunten, zodat deze jonge ploeg, die pas een jaar bestaat, 'n pracht prestatie heeft geleverd om kampioen te worden in de eerste klasse. RENNERS IN ONDERLINGE COMPETITIE De Beverwijkse rennersclub „Kennemer- land" heeft de wintercompetitie beëindigd met een recordrit. De uitslagen waren: A en B klasse (55 km): 1. B. Bosman, 1 uur 29 min. en 29 sec.; 2. S. Posthuma; 3. P. Scheringa; 4. J. Zwart; 5. A. de Vries; 6. J. Paap. C klasse (55 km)1. J. Fijen, 1 uur 31 min. en 18 sec.; 2. J. Spee; 3. C. Moll; 4. H. Komen; 5. P. Bloemendaal. Junioren (22 km): 1. C. Krijger, 40 min.; 2. P. v. d. Bos; 3, J. Gëluk. In het best geoutilleerde prompt aan, hoè het Rode volgende week woensdag, Rode Kruis Colonnegebouw, Kruis altijd voor zijn taak 30 mei, zal 's avonds om acht uur op het Marktplein de officiële trekking plaats vinden, waarbij dan notaris mr. O. A. van der Meer voor de ambtelijke noot zal zor- van deze colonne de scepter sprekendste voorbeelden, e ggn Me(. gen muziekje en dat Nederland rijk is, na- is berekend. melijk „De Slingermuur" aan de IJmuidense Zeeweg, waarin de arts T. Th. P. «„j»- Ferwerda als commandantf, zwaait, en waar de mens lievendheid zelfs op de vlie ringen, waar de noodvoor raden van het rampendepot zijn opgeslagen, voelbaar is, werd gisteravond als blijk van waardering voor al dit menslievende werk een ge schenk overhandigd. De afdeling IJmuiden van dagtochten van de ouden van dagen natuurlijk ook, waarbij steeds een aantal mensen beschikbaar zijn om een praatje zal dan van het huisje uit de trekking be kend worden gemaakt en belangstellenden kunnen de oudjes te begeleiden (er dan tegelijk vernemen, wie waren er zelfs, die acht tochten achter elkaar mee gingen, dus acht maal ach ter elkaar dezelfde soep aten, hetzelfde koekje ver orberden en dezelfde liedjes de winnaar van het vrien delijke optrekje is, dat ook al gratis, door schilder P. de Vries, netjes in de verf werd gezet. IJmuidens Bloei zal ook niet achter blijven en Nederlandse Aannemers z°nSen)- Binnenkort zal het heeft het Ro(Je Kruis toege- Bond bood namelijk met be middeling van de voorzitter, de heer P. Bart, het strand huisje aan, dat reeds enige dagen op het Marktplein is opgesteld. Hij deed dit op symbolische wijze, door de sleutel van het huisje over strand weer de aandacht van de Rode Kruis-helpers vragen en zal vermoedelijk het aantal gevallen, waarin vorig jaar werd geholpen, achthonderd, wel spoedig overschreden zijn. Als men dan weet, zo betoogde de zegd, dat zij voor dit sei zoen een plaats voor het huisje op het IJmuider Strand heeft gereserveerd. De 24000 loten, waarvan er 20.000 door melkslijters zijn rrZ Jt dokter, dat een uniform bij meiKsiij iers zijn te dragen aan de voorzitter „hmllr slecht, tien verkocht, zijn alle geplaatst, van het campagne-comité, de heer J. P. van Megche- len. In zijn rede uitte de heer Bart zijn blijdschap over het feit, dat ook de N.A.P.B. nu eens iets voor het Rode Kruis had kunnen doen, temeer, daar hem uit de woorden van de heer van Megchelen was gebleken. zuinig gebruik slechts tien jaar meegaat, dan beseft het wachten op de men, dat alles eigenlijk pro- trekkingsavond menigeen deo moet gebeuren, omdat 'anS zal duren. Wie dan van deze zomer niet in een Rode Kruis er niet voldoende geld in T, kas is. Zowel de heer Fer- Kruis huisje woont, kan werda als de voorzitter van zich misschien behelpen met de IJmuidense afdeling van een der ve]® andere PriJ" het Rode Kruis, de heer J. f". die voor het mooie doel P. Weyburg, waren daarom ter beschikking zijn gesteld, zoals: een koelkast, een hoeveel geld er eigenlijk de gevers van het strand- wasmachine st'ofzui- nodig was om de Rode Kruis Seze mooie gift 'keukenuitzet,'cassette- diensten en -taken naar be- aeze mo le s tafelservies, fototoestel, horen te doen verlopen. Uit horloge, enzovoorts, deze opsomming bleek na- Wie niets gewonnen heeft melijk overduidelijk, dat er Het huisje zal echter maar moge zich troosten, dat het nooit genoeg geld is en com- kort in het bezit van het Rode Kruis er in ieder ge- mandant Ferwerda vulde Rode Kruis blijven, want val beter van is geworden. ft Voor een aantal belangstellenden uit de kringen van de K.V.P. hield minister Witte, ambtsdrager voor Wederopbouw en Volks huisvesting, gisteravond een betoog over de woningpolitiek van de K.V.P. De ver wachting, dat hier iets bekend zou worden over een eventuele te voeren woningpoli tiek in de IJmond kwam alleen in zoverre tot zijn recht, dat de minister zei, dat er in het K.V.P.-programma „uitstekend" voor gezorgd zou worden, en dat de IJmond zeer de aandacht van de regering had. Meer concreet zei de bewindsman, dat de IJmond-zaak een zeer moeilijke was en anders bleek te zijn dan bijvoorbeeld de ontwikkeling van het industrie-gebied in Zuid-Limburg en rond Eindhoven, omdat in deze streken een „geloofs-eenheid" ont breekt. Voor de Katholieken zou hier een Steeds meer Het lijkt wel, of ze in 's-Her- togenbosch, de goede stad van Zoete Lieve Gerritje en De Gruyter mijne recente opmer kingen hebben gehoord over het toenemen van het aantal zelfbedieningswinkels en daar na ijlings plannen zijn gaan ontwerpen, om er in Velsen ook maar eens iets aan te gaan doen. Aan de Wijkerstraatweg wordt vrijdag voor de Noordse vrouwen een nieuwe zelfbe- dienings-De Gruyter geopend en dat is dan de eerste van deze zaak in onze contreien. U moet er eens op letten, wanneer ge daar gaat kijken (en grijpen plus betalen, naar de heer De Gruyter ernstig hoopt), dat ondanks de om wenteling in de kruideniers branche de aloude tegelta bleaus van deze groot-kruide nier zich gehandhaafd hebben. Vrijdag te tien ure gaat de zaak open. De jeugd heeft haar Pink stervakantie niet overal ge bruikt voor het lezen van Dik Trom en het bestuderen van schermbloemigen in de weiden. Zij heeft evenzeer ruiten ver nield, naar ik helaas wederom moet constateren: twee spie gelruiten van liefst 350 gul dens het stuk gingen verloren door gaatjes, die er wellicht met een windbuks in gepaft zijn en het gebeurde ten na dele van een verdrietige en kwaaie bewoner der Geel- vinckstraat. Lappen van vier bij twee- en-een-halve meter. Gaat er maar aan staan als glasver zekeraar. Het plezierrijden op bromfietsen was vervolgens* eveneens een der vakantieple- zieren van de jeugd, twee jongetjes uit Driehuis hielden zich er op de Trawlerkade mee onledig, maar werden gesnapt, evenals drie jongelui tussen de veertien en de zeventien, die deden, wie het beste mikken kon en daaraan verscheidene straatlampen opofferden. Een oplettend burger heeft de knaapjes aan de politie af geleverd en nu kunt ge ver ontwaardigd doen over die burger, maar dan ben ik het in het geheel niet met u eens, mag ik wel zeggen. Deze bur ger begreep, dat vandalisme ten koste van zijn en onze portemonnaie gaat. Nee, dan de jongetjes uit Velsen-Noord. Die hadden ten minste iets uitgevonden, waar mee ze natuurlijk wel iets be zijden de „smalle weg" waren gekomen, maar waarmee ze anderzijds geen directe scha de aan mensen, dieren of din gen toebrachten. Deze manne- kes hadden namelijk in de kruinen der bomen, die zich nog steeds langs de Wencke- bachstraat handhaven, hutten gebouwd, waar zij kostelijk Indiaantje en reigertje speel den. Kijk dat had ik vroe ger ook willen doen al mocht het niet en al kon je er bij doodvallen. Maar dat zoiets gebeurtallawij mogen daar best even om glimlachen, kennende Michiel Adriaans- zoon en de scheepsjongen van Bontekoe. Als ge weet, dat er tijdens de Pinksterdagen door een nauw keurige agent van politie met handen en voeten geteld is, hoe veel auto's daar ongeveer per uur doorkwamen en dat hij tot een gemiddelde van honderd per uur geraakte, dan zult ge met mij kunnen zeggen, dat deze Sluisweg nooit meer van de Sluis weg mag, want dat deze verbinding haar lengte in goud waard weg mag, want dat deze verbinding haar lengte in goud waard is. Maar dat er op zulke dagen kleine en grote brokken vallen zal u na deze cijfers evenmin meer verbazen, want och arm, dat wordt daar tijdens het groot gewoel mannetje aan mannetje en bumpertje aan bumpertje. Hetgeen dan ook het geval is geweest tijdens deze frisse edoch stralende Pinksterdagen en daardoor zijn er enige ge vallen van ongeval voorge komen. Zoals met de motorrijder, die te dicht op zijn voorganger reed en hem raakte, over de motor heensloeg en tegen de voorligger terecht kwam. Het te dicht opeen rijden is een meer voorkomend ver schijnsel in Nederland, waar aan de oververzadiging onzer wegen mede debet is. Maar het verkeersvandalis- me blijft er evenmin vreemd aan, mag ik wel zeggen, want op die Sluisweg wordt bijvoor beeld maar vaak raak gepar keerd. Niet in alle onschuld, maar bewust. Het vervelende van de Sluisweg is, dat hij nu juist zulke dingen niet kan hebben en bij elk voorkomend ob stakel aan constipatie gaat lij den. Dat de fout van het par keren op de daartoe niet be stemde plaatsen en bermen bij volledig bewustzijn der delin quenten geschiedt, moge be wezen worden uit het feit, dat de mobilofoonauto van de po litie er een tijdlang heeft rond gewaard en met schetteren de bijgeluiden gewaarschuwd heeft, dat de mensen, die niet op de parkeerplaatsen stonden, daar niet hoorden. En ze vlo gen naar de auto's zodra zij het blauwe politievoituur maar in de verte zagen aankomen. Volgende keer wordt er be keurd op nummer, daar kun nen de overtreders geheel staat op maken. Ingewikkeld Een automan, mijn ontboeze ming over de ingewikkeldhe den des IJmuidensen Sluisweg gelezen hebbende, komt met de tegenrepliek, dat het toch echt wel nodig is het woua van bordjes en lichtjes te handhaven, omdat de Sluisweg zelve zo bijster moeilijk in el kaar zit. Dat ben ik helemaal met hem eens en daar ging het niet over, maar aan de andere kant is het toch wel een feit, dat wij onze wegregulatiën in Neder land graag zó duidelijk maken, dat zij er weer onverstaan baar door worden. Wij laten wat te weinig aan de intelligentie van de rijder over, die toch heus wel eniger mate gescherpt is door het weggebruik, al kunt ge mij aan de andere kant tegenwerpen, dat zulks lang niet altoos blijkt. Bijvoorbeeld niet uit het feit, dat zovelen zich in het geheel niet storen aan het verbod om op het grootste deel van de Sluisweg met volle lichten te rijden in verband met de daar uit mogelijk voortvloeiende verblindingen van kapiteins op schepen in het Noordzee kanaal. Laatst heeft de politie er een wakend oog over laten gaan en er zijn heel wat fraaie be keuringen aan vastgeknoopt. Trouwens menige Hoog ovenfietser stoor,t zich princi pieel niet aan de stoplich ten en rijdt door, als ze bij de sluizen op rood springen, Sssssstvoor de zieken Het lijkt mij, vrinden, een goede gedachte van een der po litieke partijen, die de mouwen hebben opgestroopt voor de laatste ronden van de verkie- zinsstrijd om hén te overtui gen, die nog niet weten op wie ze zullen stemmen (en aan de grote opzet van sommige ac ties zou een buitenstaander zeggen, dat er blijkbaar heel veel derzulken rondwandelen met het ongeruste gevoel, dat zij maar niet kunnen beslissen tussen de lijsttrekkers) in hun gevecht rekening te houden met de mensen, die niet tegen het gebrul van luidsprekers kunnen, omdat zij ziek zijn. Binnenkort trekt de PvdA er op uit en des heren Drees' voortreffelijkheden zullen daarbij met behulp van een geluidswagen aan den volke kond worden gedaan door heel Velsen. Het zijn er nogal wat en daarom moeten zij nood zakelijk in een aantal korte speeches samengevat worden met de voortreffelijkheden d§r PvdA zelve, Mocht er nu, zo zegt het Velsense federatie bestuur onder het geluids- bereik der radio een ernstige zieke liggen, dan moet men vooral even waarschuwen, op dat er rekening mee kan wor den gehouden. Kijk, dit lijkt me een spor tief gebaar, dat slechts met een andere sportiviteit beant woord kan worden: alleen even piepen als het werkelijk zo is en niet omdat u een hekel hebt aan Drees c.s. LAMPENIER grootse taak zijn, aldus de minister. Ver volgens somde mr. Witte een aantal pun ten op, die tijdens de vierjarige samen werking op brede basis tot stand waren gekomen. Nederland had weliswaar de wind mee gehad en mede daardoor was er een hoog-conjunctuur ontstaan, die resul teerde in het soms vroeg trouwen van paren, die anders nog een paar jaar ge wacht zouden hebben. Hierdoor werd de woningnood weer vergroot en met een paar getallen bewees de heer Witte deze stelling. Hij memoreerde de moeilijkheden die er op woninggebied na de oorlog waren geweest en de stijging van het aantal wo ningen, dat nu jaarlijks wordt opgeleverd. Tijdens zijn bewind was het volume van 55000 opgevoerd tot 65000 per jaar en dit zou nog meer kunnen worden, indien de bouwers rijp gemaakt zöüden kunnen wor den voor seriebouw van systeemwoningen. Dit rijpmaken was echter een kwestie van tijd, alhoewel sommige gemeenten in prin cipe reeds voorstander van dit systeem waren. Spreker betoogde nadrukkelijk, dat hij geen verantwoording voor zijn beleid kwam afleggen, maar hij zei wel, dat het verwijt, als zou hij „remmend" zijn opge treden bij de bouw van woningen niet juist was. Hier moest namelijk rekening gehou den worden met het feit, dat er een be paalde verhouding moest blijven bestaan tussen arbeidsmarkt en werkzaamheden. Bij de aanvang van zijn ministerschap waren er 20.000 werkloze bouwvakarbeiders en anderhalf jaar later moest reeds worden overgegaan tot een bouwstop, omdat er geen arbeiders meer waren. Vóór de pauze beantwoordde de minister een aantal vragen, die betrekking hadden op centra voor ouden van dagen, te kleine woningen en de 3 °/o voor bouwvakarbei ders. De heer C. Leisterveer hield daarna een propagandistische toespraak over het be ginsel en het partijprogramma van de K.V.P. T.O.V. verzorgde een stukje muziek, dat bij de aanwezigen wel in de smaak viel. Op dinsdag kwamen i.n IJmuiden binnen: Ton S van Swansea. Harold Ottens van Man- tyluoto. Tenn-aren van Dakar. Norinda van Antwerpen. Rien Teekman van Koping. Fri van Gothenburg. Gretchen Rohden van Ves- teras. Poelau Laut van Londen. Skandia van Skogall. Walby van Zweden. Kaap Falga van Vestervik. Dieter Waltraud van Rotterdam. Langlee Clyde van Antwerpen. Vertrokken zijn: Ulmbruder naar Odense. Hr. Ms. Van Speyck naar Den Helder. Mies naar Rotterdam. Heriot naar Leith. Falcon naar Londen. Ulla Danielsen naar Emden. Algarve naar Sunderland. Tony naar Man- tyluoto. Wika naar Waterford. Larix naar Gent. Sigvard naar Londen. Lingestroom n. Londen. Marie Sophie naar Bilbao. Prijzen van dinsdag. Heilbot 2,501,65; gr. tong 2,582,42; grm. tong 2,702,36; kim. tong 2,76—2,44; kl. tong I 2,52—2,30; kl. tong II 2,021,82; tarbot I 1,701,20; zalm 8, per kg. Tarbot II 96—74; tarbot III 62—56; tar- bot IV 5437; kl. griet 4032; tongschar, 7661; kl. tongschar 4420; schartonig 2423; kim. schol 43: kl. schol I 5041; kl. schol II 388; schar 228; v. haring 1911; makreel 2410; gr. schelvis 2414; grm. schelvis 2510; kim. schelvis 268; kl. schelvis I 22—8; kl. schelvis II 218; wijting 2020; gr. gul 27—17; midd. gul 2316; kl, gul 15—9; kl. haai 3021; kl. wolf 3322; poontjes 238; kl. koolvis zw. 1412,50; kl. koolvis wit 22—20, per 50 kg. Gr. kabeljauw 25250; gr. koolvis zw. 50—33; gr. koolvis wit 58—50; gr. leng 5140; gr. wolf 6556, per 125 kg. Totale aanvoer 7500 kisten. Besommingen van dinsdag. RO 53 Dirkje f13.730; RO 15 Antje f3440; IJM 28 Amster dam f17.600; IJM 6 Norma f12.490; IJM 72 Beatrice f 15.260; IJM 26 Caroline f 13.500; IJM 211 f13.500; IJM 204 f2050; IJM 53 f1770; KW 74 f5280; KW 141 f7030; KW 107 f 2660; KW 169 f 2770; KW 166 f 2050; KW 125 f2710; KW 17 f3450; KW 65 f2670; KW 26 f2980; KW 84 f2570; KW 162 f1940; KW 108 f2070; KW 69 f2480; KW 126 f3010; KW 10 f2270; KW 89 f1730; KW 10 f2270; RO 2 f2480; KW 36 f3030; KW 27 f3040; KW 77 f3060; KW 98 f2750; KW 53 f1890; KW 58 f2040; KW 210 f 2780; KW 34 f1180; KW 12 f2520; KW 133 f2930; KW 79 f2550; KW 68 f2320; IJM 52 f2050; IJM 22 f2300; TX 14 f2730; RO 29 f2350; WR 49 f2880; WR 33 f3380; WR 34 f3050; W 50 f3200; AM 17 f2510; AM 29 f2730; AM 18 f2100; AM 16 f 2070; HD 125 f 3380. SCHAAKCLUB „PAT-MAT" De uitslagen van de in de onderlinge competitie gespeelde partijen van de Ken- nemer Schaakclub „Pat-Mat" waren: Afd. 2 en 3: J. SauerB. de Heer i/2-i/2; S. S. Oppenheimer—ir. J. M. Nijhoff y2-i/2- Afd. 4: L. BruinzeelJ. L. v. d. Meer 0-1; J. F. DingerdisH. Steeman 0-1. Om een plaats in hoofdgroep werden de volgende partijen gespeeld: L. Mostertman B. Wulms 1-0; A. SlingsA. P. de Bruin afg.; M. SoetemanW. Steenman afg. KENNEMERLAND RENNERS BOEKTEN SUCCES Enige leden van de rennersclub „Kenne- merland" hebben met succes deelgenomen aan verschillende wegwedstrijden. In de ronden van Stampersgat bezetten Ab. Gel dermans en Coen Niesten rësp. de derde en vierde plaats. Frans Klardie eindigde bij de adspiranten in de ronde van Dungen op de vierde plaats. Verkort weergegeven) „Luilakviering" of „Vandalisme"? Tra ditiegetrouw wordt op zaterdag vóór Pink steren de „Luilak" gevierd, waarbij „belle tje-trekken" één der hoogtepunten is en het woord „Luilak" in allerlei mogelijke variaties wordt geschreven op muren en ramen. Dit „luilakvieren" kunnen wij wel waarderen! Maar als de jeugd de zonnescherm-koor den stuk snijdt en dan 20 meter koord mee neemt, dan mogen wij to?h wel zeggen, dat „luilak-vieren" ontaard is in „verniel zucht". Niet alleen wij, doch verschillende zaken in de Kennemerlaan hebben het zelfde kunnen constateren. Gevolg: uren van arbeid om de zonneschermen weer compleet te maken en extra kosten van zonnescherm-koorden. Kunt u „Luilak" op DEZE manier waar deren? Wij niet! Magazijn „De Ster" Kennemerlaan 35-37 IJmuiden WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. WOENSDAG 23 MEI „Meisje van de rivier". Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: Luxor Theater: „De onderwereld van Montmartre". K.S.A., 20 uur: St. Eloy. 't Centrum, 20 uur: Emigratie Centrale, film. Openbare leeszaal, geopend van 1517 u.; jeugd van 1516 uur. „Het Groene Huis", Jeugdleeszaal en uit lening van 15.1516.45 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 10 }3 uur; lees- en studiezaal van 1013 en 1518 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, dage lijks van 1718 uur. DONDERDAG 24 MEI Luxor Theater, 19—21.15 uur: „De onder wereld van Montmartre". Hotel „Parkzicht", 14.30 uur: Bond van Gepensioneerden. 't Centrum, 20 uur: Vergadering Partij van de Arbeid. De Groentenbeurs, 20 uur: A.R.K.A. De Groentenbeurs, 20 uur: Vergadering Smeden. K.S.A., 20 uur: „Goed Wonen". R.K. Leeszaal, Uitleenbibliotheek, lees- en studiezaal van 1013 uur

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7