PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Endocil Euratom-conferentie begonnen in Venetië I Wereldnieuws CocA ió Aet zo Frankrijk wil zich recht voorbehouden op vervaardiging van atoombommen De radio geeft woensdag Y/Y J f STEEN J DINSDAG 29 MEI 1956 2 Studentenconferentie kan woensdag beginnen Mgr. F. N. J. Hendrikx overleden LIKDOORNS Tiende Beneluxcongres in Luik gesloten Gouverneur van Luik hield betoog over waterwegen Kapitein van „Duiveland" schuldig aan aanvaring met vuurtoren Kerkelijk Nieuws „Man met het ijzeren masker" overleden Flatgebouw te Amsterdam voor werkende vrouwen Prijsindex levensonderhoud bleef gelijk BRUSSEL (AFP/Reuter) De ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal bespreken vandaag en morgen en wellicht ook nog donderdag te Venetië de plannen ter oprichting van een Europese atoomgemeenschap, Euratom. Op deze con ferentie zal tevens worden onderhandeld over de instelling van een algemene ge meenschappelijke markt. Als grondslag voor de besprekingen dienen rapporten, die de regeringsdeskundigen uit de zes lan den hebben uitgewerkt. Op de vorige conferentie zijn de zes mi nisters op 6 mei te Parijs overeengekomen, dat de conferentie te Venetië de voorlaat ste zal zijn voor de opstelling van het ver drag aangaande Euratom en de gemeen schappelijke markt. De ministers moeten beslissen over de mogelijkheid voor de aangesloten landen atoombommen te vervaardigen. Er is een verbod voor de vervaardiging van atoom bommen voorgesteld gedurende een pe riode van vijf jaar in afwachting van de resultaten van de ontwapeningscommissie van de UNO. Het is de bedoeling, dat de Euratom-landen, na afloop van deze pe riode hun vrijheid herkrijgen, indien de ontwapeningscommissie geen vooruitgang heeft gemaakt. Frankrijk stelt zich op het standpunt, dat de Euratom een zuiver burgerlijke ge meenschap moet zijn en dat de deelnemen de landen het recht behouden individueel atoomwapens te vervaardigen. De vijf an dere landen eisen echter het recht op ge meenschappelijke atoomwapens te ver vaardigen. Zij gaan er van uit, dat het on derscheid tussen militaire en burgerlijke toepassingen steeds kleiner wordt of dat een neutralistische Euratom een gevaarlijk vacuum tussen Oost en West zou zijn. Vol gens waarnemers zullen de vijf andere landen, om een mislukking van de Eura- tom-plannen te voorkomen, waarschijnlijk bereid zijn Frankrijks recht te erkennen in dividueel atoombommen te vervaardigen. Tevens zijn deze vijf landen vermoedelijk bereid het Franse voorstel inzake een overgangsperiode van vijf jaar, gedurende welke geen atoombommen zouden worden mogen vervaardigd, te aanvaarden. „Benelux-komplot" Een ander meningsverschil, dat op een mislukking van de Euratom-plannen kan uitlopen, is de eis der Benelux-landen, dat de oprichting van een atoomgemeenschap dient samen te gaan met de instelling van een algemene gemeenschappelijke markt. In sommige Franse kringen is men sterk gekant tegen dit voorstel, dat men een Benelux-komplot tegen de Franse econo mie noemt. De ministers moeten ook beslissen over de deelneming van de overzeese gebieds delen aan de gemeenschappelijke markt en de eigendom van de atoombrandstoffen. De vraag, of de atoombrandstoffen eigen dom zullen zijn van de Europese commis sie voor de atoomenergie dan wel van de openbare of particuliere lichamen, die de brandstoffen gebruiken, is van groot be lang, daar zij rechtstreeks verband houdt met het toezicht, dat op de splijtbare materialen zou moeten worden uitge oefend. Inzake de gemeenschappelijke markt moeten de ministers een principiële be- ADVERTENTIE BRIXON COSTUUMS Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarl.-N. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten, 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen,. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichte muziek. 10.05 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pla ten. 11.30 Berglift, hoorspel. 12.10 Hollandse liederen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 12.37 Middagpauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropoleorkest. 13.50 Platen. 14.00 Reportage van de Bondsdag van de Bond van Gereformeerde Vrouwenvereni gingen. 14.45 Platen. 15.00 Reportage van de Bondsdag van de Bond van Verenigingen van Gereformeerde vrouwen,. 15.40 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Orgel. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigings leven, causerie. 18.30 R.V.U.: G. van den Steenhoven: Canada's Caribou-Eskimo's. Eerste lezing. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Volksliederen. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.45 Verkiezingstoespraak. 20.00 Radio krant. 20.20 Concertgebouworkest en solist. 21.20 Emigratie, een nationaal belang, cau serie. 21.40 Concertgebouworkest en solist (vervolg). 22.25 Evangelische uitzending. 22.40 Instrumentaal kwartet. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsport uitslagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen,. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen 11.00 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland, 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Promenade orkest. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Prome nade-orkest. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.30 Instrumentaal kwintet. 17.50 Regeringsuitzending: Rijks delen overzee: De Koninklijke Marine in Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten, Daarna: Platen. 18.45 Par lementair overzicht. 19.00 Nelis volle vaart. 19.05 Platen. 18.15 Verkiezingstoespraak. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Program ma voor de militairen. 20.35 De twee deug den, hoorspel. 22.05 Sportpraatje. 22.15 Dans muziek. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Hammond-orgel. 23.35 Platen. 23.5024.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. TELEVISIE (A.V.R.O., V.A.R.A.) 17.0017.40 Voor de kinderen. 20.00 U en uw Regering. 20.20 De Wijze Kater, een boos aardig sprookje. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 13.00 Nieuws. 13.15 Mozart en zijn tijd. 14.00 Voor de scho len. 16,02 en 16.15 Platen. 16.30 Orkest-con cert. 17.00 Nieuws. 17.10 Knapenkoor. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Houtblazerstrio. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volks zang. 20.00 Internationale wedstrijd Koningin Elisabeth. 22.30 Nieuws. 22.45 Vioolrecital. 23.00—23.05 Nieuws. slissing nemen ten aanzien van de termijn van twaalf tot vijftien jaar, die nog zou moeten verlopen, alvorens een volledige gemeenschappelijke markt tot stand zou kunnen komen, alsmede ten aanzien van de verschillende stadia, die moeten worden doorlopen om het einddoel van een vol ledig gemeenschappelijke markt te be reiken. Voorbehoud De Britse houding ten aanzien van de plannen voor de Euratom en de gemeen schappelijke markt is niet veranderd, zo verklaart men in bevoegde kringen te Lon den. De Britse regering, zo merkte men op, zou gaarne zien, dat de plannen ver wezenlijkt werden, zonder dat zij echter vooruitloopt op de mogelijkheid, dat Groot- Brittannië zich zal associëren met de orga nen, die opgericht zouden kunnen worden. Te Londen blijft men echter voor de ge meenschappelijke exploitatie van kern energie de voorkeur geven aan het plan van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking dat niet in supra nationale organen voorziet en waarbij een groter aantal landen zijn aangesloten. Te Londen maakt men ook enige voorbehou den ten aanzien van het document dat de Belgische minister van Buitenlandse Za ken Spaak te Venetië zal indienen. DJAKARTA (United Press) De nieu we copamissie van voorbereiding voor de Afrikaans-Aziatische studentenconferentie, die oorspronkelijk zaterdag in Bandung zou zijn geopend, heeft zondag besloten, dat de conferentie woensdag kan beginnen en dan op 4 juni zal eindigen. Volledige over eenstemming over alle kwesties die om deze conferentie gerezen zijn, werd niet be reikt, doordat de Fhilippijnen tegen een verklaring stemden waarin in algemene termen de tegen de onlangs ontbonden bonden commissie van voorbereiding in gebrachte beschuldiging opgesomd werden en waarin gezegd werd dat de conferentie niet aan politiek gekoppeld mag worden. De Philippijn Guillermo de Vega zei, dat hij tegen de verklaring gekant was omdat daarin niet de communistische invloed in .de oude commissie van voorbereiding tot uitdrukking kwam, waardoor de verklaring de bestaande situatie alleen maar opnieuw kon verwarren. Inmiddels zijn delegaties van negentien van de vijfenveertig geïnviteerde landen in het conferentie-oord Bandung gearriveerd. De conferentie wordt door tenminste drie landen geboycot, te weten de Goudkust, Zuid-Vietnam en Zuid-Afrika. De conferentiee, die onder bescherming van president Sukarno van Indonesië staat, zal studentenvraagstukken „in de geest van de Afrikaans-Aziatische conferentie van het vorig jaar" bespreken. Volgens het Indonesische socialistische •blad „Pedoman" zijn de in Djakarta aan gekomen afgevaardigden uit Tunesië, Ma rokko en Madagascar gekomen pit Moskou en Peking en niet uit hun eigen land. Het Philippijnse lid van de internationale com missie heeft verklaard dat hij erop zal staan, dat de commissie de geloofsbrieven van alle delegaties zal onderzoeken, zo meldt het A.N.P. In 's-Hertogenbosch is maandagavond op 69-jarige leeftijd overleden mgr. F. N. J. Hendrikx, vicaris-generaal van het bisdom 's-Hertogenbosch, huisprelaat van de Paus en protonötarius apostolicus. Vicaris-generaal van het bisdom 's-Her- tegenbosch was hij sinds 9 juni 1931. In dat jaar werd hij ook benoemd tot kanunnik van het kathedraal kapittel en in 1936 tot huisprelaat van de Paus. In 1945 werd hij benoemd tot deken van het dekenaat Den Bosch, welke functie hij tot december 1953 bekleedde. In 1951 werd hij benoemd tot protonotarius apostolicus. Hij was een der pioniers van de Katholieke Filmactie. Mgr. Hendrikx is een van de eersten, die tijdens de bezetting het denkbeeld lanceerden voor de Collecte voor de Bijzondere Noden van het Episcopaat ten behoeve van de slacht offers der bezetting. Zijn vele verdiensten hebben wereldlijke erkenning gevonden. In 1928 werd hij benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. ADVERTENTIE VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACOEN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. (602) ADVERTENTIE Plain or filter (AromaSaver) same price 80c* Van onze correspondent in Brussel) Na de slotdiscussies over de resoluties aangaande de conjunctuurpolitiek voor de Benelux en de samenwerking inzake we tenschappelijk onderzoek, is zaterdag te Luik het tiende Beneluxcongres gesloten met een rede van de gouverneur van de provincie Luik, de heer Pierre Clerdent. Hij behandelde de vraagstukken van de kanalisatie van de Moezel, van de Maas tot in Frankrijk en de aanleg van een Maas-Rijn-verbinding van het plaatsje Born aan het Julianakanaal tot Neuss aan de Rijn, in het Ruhrgebied. Het betoog van de gouverneur maakte indruk, voorname lijk door de constructieve voorstellen, die hij in Europees en Benelux-verband naar voren bracht. De Maas Zal van Luik tot Givet, op de grens tussen België en Frank rijk, bevaarbaar worden gemaakt vOor binnenschepen van 1350 ton. De Franse diensten van openbare werken hebben een plan gemaakt voor het kanaliseren van de Maas tussen Givet en Sedan, waar dam men en sluizen van tachtig jaar geleden alleen boten van niet meer dan 300 ton doorgang verlenen. Wanneer de Moezel wordt gekanaliseerd wil Luik dat men in Europees verband ook de Maas zal ver beteren. Dit zou vijftien miljard Franse francs kosten, maar de Franse staalindus trie zou op 23 kilometer afstand een mo derne vaarweg krijgen die aansluiting geeft op de havens van Antwerpen en Rot terdam. Luik vraagt ook een verbinding van de Maas met de Rijn. Het geeft hierbij niet de voorkeur aan een kanaal tussen Venlo en Ruhrort, waaraan het industrie gebied rond Aken niets heeft, maar aan een kanaal tussen Born en Neuss. De op heffing van de „Stop van Ternaaien" zou dit kanaal in verbinding brengen met het Albert-kanaal en dus ook met Luik en Antwerpen. Een dergelijk project wordt genoemd in het verslag Van Cauwelaert- Steenberghe. Het kanaal zou 76 kilometer lang zijn, waarvan zestien kilometer op Nederlands grondgebied zou liggen. De weg naar Geilenkirchen, met een toegang tot Aken, zou de moderne vaarweg worden voor het vervoer van kolen en bruinkolen. De burgemeester van Maastricht en andere Nederlandse en Duitse autoriteiten hebben de aanleg van dit kanaal verdedigd. Het Europees comité voor de Maas, waarvan de heer Clerdent woordvoerder was, zal worden uitgebreid met Franse, Duitse en Nederlandse vertegenwoordigers. Tenslotte vroeg de gouverneur nog dat wanneer Duitsland en Frankrijk onderhan delen over de kanalisatie van de Moezel, België en Luxemburg als belanghebbende partijen zullen worden geraadpleegd. De Raad voor de Scheepvaart heeft schriftelijk uitspraak doende, de kapitein I. P. G. van het motorschip „Duiveland," toebehorende aan de Scheepvaart- en Steenkolen Maatschappij N.V. te Rotter dam, dat op 9 maart op de reis van Zee- brugge naar Kopenhagen in aanvaring is gekomen met de vuurtoren van Drogden, gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein te varen op zeeschepen voor de tijd van een week te ontnemen wegens zijn schuld aan deze aanvaring. De aanvaring had noch aan het schip noch aan de toren belangrijke schade ver oorzaakt, maar de Raad acht het altijd een ergerlijk geval wanneer een vuurschip of een in het water staande toren aangevaren wordt. De kapitein is ten volle aansprake lijk voor deze aanvaring, aldus de Raad. Op zijn reis naar Kopenhagen verkende df „Duiveland" op de negende dag het lifcht vaW Drogd'en op een afstand van tien trjlij-h De dërde stuurman verzocht herhaal de malen met "de seinlamp om een loods, maar daarop werd vanaf de vuurtoren niet gereageerd. De volgende dag vernam de kapitein, dat wegens ijsgang gedurende de nacht geen loodsdienst werd verricht. Het zicht werd steeds minder goed. De Ifepitein besloot ten anker te gaan en wilde op de kaart een goede plek opzoeken benoorden de toren. Ondertussen naderde de „Duiveland" de toren steeds meer. Tenslotte liet de kapi tein de koers veranderen tot ongeveer reent op de toren aan. Het moet, aldus het oor-» deel van de Raad, sterk worden afgeraden te lang op een licht aan te sturen, wanneer men geen peiling van punten dwarsop kan nemen, daar het vrijwel onmogelijk is om enkel met het oog de afstand tot een licht te schatten. De kapitein heeft zich dan ook in de afstand vergist. De stuurman van de wacht heeft eerder het gevaar onder kend en enige keren gewaarschuwd, maar de kapitein heeft, om welke reden dan ook, daar geen acht op geslagen. Deze aanvaring was volkomen overbodig, aldus de Raad. Ned. Herv. kerk Beroepen te Sommelsdijk J. Smit te Groot- Ammers. Beroepen te Lopik I. Schipper te Ede te Papenidrecht J. v. Wier te Putten. Aangenomen naar 's-Gravenhage (wijk- gem. 20) dr. C. P. v. Andel te Borne. Geref. kerken Beroepen te Blokzijl G. II. Harms, kand. te Daarle. Aangenomen naar Utrecht-West (vac. J. Kremer) G. Meynen te Hilversum. Bedankt voor Driebergen (vac. Th. Struys) A. Vos te Westmaas. Beroepen te Zwolle (vac. H. A. Munnik) W. v. d. Linden te Rotterdam-Kralingen. Geref. gemeenten Tweetal te Rijssen M. Blok te Rotterdaui- C. en Cbr. v. Dam te Barneveld. 44. Panda vond het toch niet helemaal in de haak, dat de leden van de Verzame laarsclub zomaar allerlei kunstwerken uit Joris' verzameling meenamen. En Joris scheen maar steeds niets in de gaten te hebben! Op het laatst kon Panda zich niet meer inhouden en hij stapte op Joris af. „Zeg Joris", zei hij, „ze nemen alles weg.' Er blijft niets meer van de verzameling over!" „Kom, kom, zo'n vaart zal dat niet lopen", antwoordde Joris luchtig. „Maar kijk dan eens rond!", hield Panda vol, „geen schilderij meer aan de muren en de beeldjes zijn ook al weg!" „Maar manneke, maak u toch niet altijd zorgen over ander mans zaken", zei Joris ietwat ongeduldig. „En stoor me nu niet, ik ben bezig". „Waar mee?", vroeg Panda. „O, ik zie het al! Je steekt het geld in je zak, dat de verzame laars achterlaten. Dus dat geld is je meer waard, dan je verzameling! Dan ben je ook geen echte verzamelaar!" „Ik ben een ver zamelaar van bankbiljetten", zei Joris wrevelig, „en zeur nu niet langer aan mijn hoofd". Maar Panda stoorde zich niet aan Joris' boze blik. „Een verzamelaar van bankbiljetten?", herhaalde hij. „Maar hoe kom je dan aan zo'n mooie kunstverzame ling?" „Hm", bromde Joris, „omdat ik... ehNu is het genoeg! Nu heb ik genoeg van uw onnozele vraagjes. Ga buiten spe len!" En zonder plichtplegingen zette hij Panda op straat. Maakte te voet een wereldreis om weddenschap te winnen BRIGHTON (Reuter) In Brighton, Fngeland, is op tachtigjarige leeftijd over leden Harry Bensley, die zich in het begin van deze eeuw bekendheid verwierf door een vreemdsoortige weddenschap. De Amerikaanse miljonair Pierpont Mor gan wedde in 1908 met lord Lonsdale, dat iemand niet onherkend rondom de wereld zou kunnen lopen. Bensley, die in die dagen een inkomen van 5.000 pond uit Russische beleggingen genoot, nam op zich het te proberen. Als voorwaarde was gesteld dat hij de voetreis, die door negentien landen ging, achter een kinderwagen zou maken, met een ijzeren masker op om zijn identi teit geheim te houden. Verder moest hij in zijn levensonderhoud voorzien door ver koop van prentbriefkaarten en voor het einde van de reis een echtgenote gevonden hebben. Door duizenden toegejuicht startte hij van het Trafalgar-square in Londen. Bij de paardenrennen van Newmarket ver kocht hij koning Edward VII een prent briefkaart voor vijf pond. Hij moest de koning eeyi handtekening weigeren. Er stond een beloning van duizend pond op het onthullen van Bensley's identiteit. Zo kon het gebeuren dat ergens een kamer meisje zich onder zijn bed verstopte in de hoop achter het masker te kunnen kijken, maar de opzet slaagde niet. In Dartford (Kent) werd hij aangehou den wegens het verkopen van prentbrief kaarten' zonder vergunning, maar dit liep goed af omdat de politie en de rechter hem toestonden zijn masker op te houden. Tijdens zijn reis, die zes jaar heeft ge duurd, verklaarden tweehonderd vrouwen zich bereid met hem te trouwen. Hij had al bijna 50.000 kilometer afgelegd en onder meer de Verenigde Staten, Canada en Australië bezocht, toen de eerste wereld oorlog uitbrak. Hij had toen nog ruim 11.000 kilometer voor de boeg. De weddenschap werd afgelast en Bensley keerde naar Londen terug, waar hij een troostprijs van 4.000 pond in ontvangst mocht nemen. De eigenlijke premie was 21.000 pond. Bensley gaf het geld weg. In de oorlogs jaren verloor hij zijn gehele vermogen. Toen hij stierf bezat hij geen cent. Alleen zijn tachtigjarige weduwe en twee vrien den woonden de crematie bij. De op 23 augustus van het vorige jaar opgerichte stichting „De Schans", die zich ten doel heeft gesteld te komen tot het bouwen van woningen voor alleenstaande werkende vrouwen te Amsterdam, deelt mede, dat zij voornemens is in samenwer king met de Amsterdamse Coöperatieve Onderwijzersvereniging een flatgebouw te stichten aan de Rivierenlaan nabij de Nieuwe Amstelbrug. Er is daartoe contact opgenomen met de architect J. Schipper. ADVERTENTIE Ontsluier de schoonheid van uw huid Reeds na drie weken kunt u consta teren, hoe uiterst gunstig de huid reageert op de toepassing van hor- moonhoudende Endocil. Uw huid krijgt weer de veerkracht van de jeugd: glad, gaaf en zacht. hormooncrëme van Organon Per tube f 2.90 Terug. Spanje is weer toegetreden tot de internationale arbeidsorganisatie (ILO), uit welk orgaan het zich in 1941 had teruggetrokken. De ILO telt thans 73 leden. Roemenië is vorige week in de organisatie teruggekeerd na veertien jaar geen lid geweest te zijn. Wedloop. In verschillende gebieden van West-Duitsland is een wedloop begon nen, om de jonge arbeidskrachten voor industrie, ambacht en handel. Ver schillende grote bedrijven trachten door wervingsmaatregelen te voorzien in hun behoeften aan jonge arbeidskrachten. Verlies. De nieuwe president-commissaris van de British Overseas Airways Corp (BOAC) Derlanger, heeft medegedeeld, dat de maatschappij in het lopende be grotingsjaar een verlies van ongeveer anderhalf miljoen pond sterling ver wacht. In het vorige begrotingsjaar had de maatschappij een netto winst van ongeveer een half miljoen. Het tekort vloeit voort uit de toegenomen totale kosten en uit de abnormale kosten, die gepaard gaan met de invoering van nieuwe vliegtuigtypen. Incident. Een patrouille van de Britse luchtmacht heeft in de kroonkolonie Aden een groep van zestig strijders van de stam Ahl Beyar met mitrailleurs beschoten. Volgens een Britse woord voerder kwamen de stamleden uit Saoedi-Arabië, waar zij van wapens waren voorzien. Heroine. De Libanese douane en politie hebben de vijftigjarige Omar Makkouk, een van de vijf belangrijkste smokke laars in verdovende middelen uit het Midden-Oosten gearresteerd. In een villa bij Beiroet werd een „heroine- fabriek" ontdekt. Zes kilo heroine, die de volgende dag naar Amerika ver scheept zouden worden, werden in be slag genomen. Deze fabriek kon per maand veertig kilo „produceren." Verworpen. De Verenigde Staten hebben besloten het denkbeeld om het Zuid poolgebied door de UNO te laten behe ren, verworpen. Washington maakt geen aanspraken en erkent geen aanspraken van andere landen op dit gebied, doch behoudt zich het recht voor om in de toekomst zulke aanspraken te doen gel den. Vervolging. De algemene vergadering van de kerk van Schotland heeft eenstem mig besloten de Britse regering te ver zoeken in Spanje en Columbia te pro testeren tegen vervolging van pro testanten. Volgens een woordvoerder zijn in de afgelopen acht jaar zeker 75 protestanten in Columbia vermoord, 46 protestantse kerken afgebrand en meer dan 200 protestantse scholen gesloten. Proteststaking. Het algemeen vakverbond in België meldt dat het vliegpersoneel van de Sabena volgende week een sta king van 24 uur zal houden als protest tegen de aanwerving van Britse piloten. Opvolger. President Eisenhower heeft zijn medewerker en voormalig republi keins senator Fred Seaton benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken. Sea ton volgt Douglas McKay op, die op 15 april aftrad om zich kandidaat voor de Senaat te stelllen. Tegenspraak. Naar aanleiding van berich ten over aanvragen die tot hem gericht zijn, heeft dokter Alfred Robert te Baden-Baden ontkend over een serum tegen leukemie te beschikken. Huistoe. Prins Rainier III en prinses Grace Patricia van Monaco hebben hun hu welijksreis naar Spanje beëindigd en zijn met hun jacht van Malaga naar Monaco vertrokken. Het prinselijk paar heeft de Spaansse regering bedankt voor de hoffelijke ontvangst. Contrast. Voor 't eerst sinds de Russische revolutie zal het Kremlin koninklijke gasten herbergen. Einde juni zullen de Sjah van Perzië en zijn gemalin de gas ten zijn van de Sovjet-Unie en in het Kremlin logeren. In de voor de ko ninklijke gasten bestemde vleugel wordt een badkamer ingericht. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de prijsindexcijfers van het levens onderhoud samengesteld per 16 april 1956 op basis 1951 100. Het totaal-indexcijfer onderging tussen 15 maart en 16 april 1956 geen wijziging en bleef derhalve 107. Het indexcijfer voor de groep voedings middelen daalde met 1 punt. Weliswaar liepen de indices voor aardappelen, fruit en rundvlees op, doch daartegenover ston den dalingen voor groenten, melk en eieren. LATEN WE ons vandaag eens met een koene sprong in het rijk van de fantasie begeven en veronderstellen, dat er dwars door de aarde heen een schacht loopt. Het mag een put zijn, die zó diep is, dat hij bij onze tegenvoeters uit het oppervlak van de aarde tevoorschijn komt, het mag een boorgat zijn dat geen maat heeft weten te houden en dwars door de aarde is heen- geboord, kortom, het mag elk kanaal zijn dat ons zonder imwegen met onze tegenvoe ters verbindt. Nu laten we in deze schacht een steen vallen en zien daar bij af van allerlei nare bijkom stigheden die zich kunnen voordoen. We zijn nu eenmaal toch aan het fantaseren en behoeven dus geen rekening te houden met het feit dat het in het binnenste van de aarde mis schien wel een tikkeltje te warm is voor die steen, zodat hij vloeibaar wordt en zelfs geheel of grotendeels zou kunnen verdampen. Al dergelijke problemen be staan voor ons eenvoudig niet, en het enige wat ons kwelt is de vraag, wat die steen gaat doen. Het is ons bekend, dat in het middelpunt van de aarde de zwaartekracht is gecon- centreert, zodat de steen naar het middel punt zal vallen. En we weten eveneens, dat de snelheid van de steen tijdens de val steeds zal toenemen, zodat hij het aardse middelpunt met een geweldige snelheid voorbij zal schieten. Hij heeft dus echt het doel gemist. Om te weten wat er nu verder gebeurt, is het toch wel wenselijk dat we ons af vragen, of in de schacht lucht aanwezig is. Is er geen lucht, dan ondervindt de steen dus ook geen wrijving, zodat er geen extra remmende krachten optreden. De steen zal in dat geval met steeds toene mende vaart naar het middelpunt vallen, dit voorbij schieten, en vervolgens met voortdurend afnemende gang, vertraagd als hij wordt door de aantrekkingskracht die vanuit het middelpunt der aarde op hem wordt uitgeoefend, bij onze tegenvoe ters naar boven vallen. Heeft hij daar het aardoppervlak bereikt, dan valt hij weer terug naar ons toe en dit spel zal zich te eeuwigen dage herhalen. De steen blijft dus tussen ons en onze tegenvoeters op en neer gaan, als een balle tje aan een elastiek. Houden we echter rekening met de lucht, dan zal het geval iets anders ver lopen, want in dit geval ondervindt de steen voortdurend wrijving en wordt dus afgeremd. Hij zal bij onze tegenvoeters dan niet tot het oppervlak kunnen vallen, maar wordt genoopt, door de geringere vaart die hij heeft, daar een weinig onder te blijven. Valt hij naar ons terug, dan zal het stuk dat hem van het aardoppervlak scheidt weer iets groter zijn, kortom, de heen en weer gaande baan die hij aflegt wordt kleiner en kleiner, tot de steen ten slotte in het middelpunt van de aarde tot stilstand is gekomen. Dat is dus een veel minder fascinerend resultaat dan in het eerste geval. Nu iets over de aarde zelf. We hebben altijd geleerd dat zij een bol is, en zelfs een afgeplatte bol. In werkelijkheid heeft ze echter een veel onregelmatiger gekromd oppervlak. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2