Hoe Bremerhaven Vlaggetjesdag viert en hoe het ook in IJmuiden zou kunnen Hoe de duiven vlogen Kleur en vorm in woning schenken geluk en rijkdom Rode Kruis-inzamelingsactie begon met geanimeerde bridgedrive Havenberichten „TAG DES HOCHSEEFISCHERS" EEN VOORBEELD Met een weinig goede wil en veel eensgezindheid is meer te bereiken 1,1 IJ Band met IJmuidens bedrijf ontbreekt 9 Pijp viel op hand van Werkspoor-arbeider Vereniging van Huisvrouwen bijeen OVA hield wandeltochten Zaterdag finales van schoolkorfbal DINSDAG 29 MET 195 6 IN IJMUIDEN, WAAR VEERTIG PERCENT VAN DE VISAANVOER uit haring bestaat wordt Vlaggetjesdag ge vierd zonder enige steun uit het IJmuidense visserijbedrijf. Deze dag raakt de handelaren en reders van IJmuiden blijk baar niet, ondanks het feit, dat zij toch ook de voordelen van deze nationale propaganda voor het visserijbedrijf onder vinden. Want Vlaggetjesdag betekent niet alleen dat het vruchten afwerpt voor de consumptie van Hollandse Nieuwe, nee, deze dag is de enige in het jaar, die de belangstelling van iedere Nederlander voor het visserijbedrijf gaande houdt. De tijden zijn veranderd en niet alleen de loggers varen nog ter haringvisserij. Trawlers gaan nu gelijk met de vleetloggers ter haring, ze vangen zich vol op de Fladden, in de Dogger bocht en in het Kanaal en tussen die trawlers vegen ook de kotters van IJmuiden de zeebodem aan. Er wordt gevist op haring, op makreel, schelvis, op kabeljauw en wijting. En waarom dan van deze Vlaggetjesdag niet de nationale vis serijdag voor Nederland gemaakt. Een dag voor de visser man, of hij nu op de logger, op de kotter of op de trawler icooocx^oooooooooooooooooooooooooocooooooooooooooooooooooc VANAVOND worden de verent- 8 gingen, die aan de Vlaggetjesdag- 8 optocht hebben meegedaan, in het s Ned. Herv. Jeugdgebouw verwacht om de prijzen en wimpels in ont vangst te nemen.. Het is het sluitstuk i van de viering rond het begin der j teelt in IJmuiden. Het is tevens de start voor Vlaggetjesdag 1957, wan neer het accent op IJmuiden valt. De verenigingen is gevraagd met sugges ties, op of aanmerkingen te komen, I waaruit het volgende jaar lering kan worden getrokken. Ten aanzien van vaart. Het IJmuidense visserijbedrijf zal volgend jaar de centrale figuur van het Vlaggetjesdagfeest moeten worden, wil men de viering en daarmee de propaganda geen lang zame dood laten sterven. Dit jaar verklaarde de voorzitter van de Nederlandse Zeevisgroothandelvereniging op de optocht van verenigingen zul en e Tegeltjesmarkt weliswaar naar wij menen in een andere afgevaardigden naar wi] yeron er-; kwaliteit dat het voor de verenigingen toch zo'n pracht i stellen geen op- of aanmerkingen van 1 1 '1 stl r* I In r\*> CT SI 1 OrtT 1 4 l'fl O van een gelegenheid was om propaganda te maken voor zich zelf. Zo moeten de verenigingen in Velsen elk jaar worden uitgenodigd. „Het is de enige gelegenheid dat u met de ver eniging naar buiten kan optreden'. En dan zijn er vijftien IJMUIDEN HAD de voorzitter van de Nederlandse Zeevisgroothandelvereniging graag wat anders op Vlaggetjesdag horen zeggen. Bijvoorbeeld, dat hij de vereni gingen buitengewoon dankbaar was voor de medewerking aan de allegorische op tocht van het IJmuidense visserijbedrijf. Een comité Vlaggetjesdag zal dan echter over ruimere kasmiddelen moeten be schikken. De gelegenheid van Vlaggetjes- dag-vispropaganda, wanneer duizenden naar de havenplaatsen trekken, zal men moeten blijven gebruiken. Laten handel en rederijen zich dan ook in IJmuiden einde lijk eens meer gelegen laten liggen aan deze dag. Niet in het minst door financiële steun en medeleven met deze dag. Er gaat al veel geld af van een kist vis, die in IJmuidens hal wordt verkocht. Maar zou een heffing van een bepaald gedeelte van een cent per kist nu te veel zijn? Er dient toch ook propaganda gemaakt te worden en op de gemiddeld 1.600.000 kisten, die per jaar in IJmuiden worden aangevoerd, zou het een flink bedrag kunnen worden over drie jaar. Want om de drie jaar is IJmuiden aan de beurt. We hebben alle waardering voor de WV IJmuiden ofwel IJmuidens Bloei, die zich de laatste tien jaar met de aange legenheid van de Vlaggetjesdagviering in IJmuiden heeft bezig gehouden. Nog maals: we hebben er alle lof voor, dat de vereniging tracht toeristisch Nederland eenmaal per jaar te doen weten, dat óök van IJmuiden uit nog ter visserij wordt gevaren. En dat IJmuiden Nederlands grootste visserijhaven is. Scheveningen en Vlaardingen vieren elk jaar een Vlag getjesdagfeest, waaraan handel en rederij volop meedoen. Laat het 't volgend jaar ook in IJmuiden zo gaan. Het is vanzelfspre kend dat de Katwijkse handelaren en reders zich bij deze houding van IJmuiden niet veel aan de viering gelegen laten lig gen. Hun schepen liggen in andermans haven; ze komen niet naar IJmuiden op deze dag en gaan liever in Scheveningen kijken. Maar wij hebben de stellige over tuiging, dat wanneer IJmuidens visserij bedrijf als een man opstaat en zich achter de plannen tot viering van een Vlaggetjes dag voor het gehele bedrijf schaart, Kat wijk niet zal achterblijven. Men mag vervolgens gaan stellen: zijn er mogelijkheden om van deze Vlaggetjes dagviering in IJmuiden mèèr te maken; deze dag een grootsere opzet te geven en de viering niet te beperken tot een optocht van verenigingen, een gymnastiekdemon- stratie en een vreugdevuur bij een onder licht gezette vloot. Die mogelijkheden zijn er, mogen we dan antwoorden. Als uitgangspunt zullen we de viering van de „Tag des Hochseefischers" 1955 in Bremerhaven nemen. Een Duitse Vlaggetjesdag voor het trawlvisserijbedrijf, waaraan IJmuiden een voorbeeld kan nemen. Dat weekeinde heeft de Duitse reders en handelaren tienduizenden gul dens gekost; wij menen te weten, dat het het altaar, geestelijken van verschillende godsdienst schreden de hal binnen en droe gen het in zeehondenleer gebonden boek mee, waarin de namen van de op zee ge bleven Duitse vissers staan vermeld. Ont roerend was het moment, waarop deze zes tien namen werden voorgelezen. Bisschop Lilje en Bisschop von Rudloff zijn de dui zenden, die een plaats hadden gekregen op nieuwe viskisten, in gebed voorgegaan. Er is daar gezongen en beide bisschoppen hebben het woord gevoerd. Een plechtig heid, die in een kerkgebouw geen grotere ontroering had doen opwellen. IJmuidens hallen zijn niet zo breed als die van Bremerhaven. IJmuidens hallen zijn ook niet zo gastvrij als de Duitse, waar iedere inwoner van Bremerhaven door mag fietsen en waar elke toerist kan binnen wandelen om te zien, waar en hoe het hart van het Duitse visserijbedrijf klopt. Maar het nodige overleg zou er toch toe kunnen leiden, dat in de IJmuidense hallen ook een plechtigheid wordt gehouden. Mis schien zijn er andere ideeën; namaak van het Duitse programma behoeft het zeker niet te zijn. We wijzen slechts op de ook in IJmuiden bestaande mogelijkheid. DAAROP BEGONNEN in Bremerhaven de volksfeesten. Boven de stad hing een enorme roodbaars dit jaar te Vlaar dingen als een buikzieke haring binnen gehaald en op het plein tussen de hallen werden gratis porties vis uitgereikt. Een enorme braadpan met een doorsnee van ruim twee en een halve meter stond er opgesteld de steel was 2,70 meter lang en de meesterkok van Bremerhavens vis- hallen Br.uno Stohr baiyC er rustig en vro lijk op los. Kosteloos en voor een ieder werden ruim 2000 porties roodbaars uit gereikt. De politie van Bremerhaven hield de eetlustigen in bedwang. Buitenlandse visserij-politiekruisers lagen aan de hallen gemeerd; Duitse trawlers, het visserij- onderzoekingsschip Anton Dohrn en het hospitaalschip Meerkatze waren te bezich tigen. Op de kade stond een trawlnet uit gespannen en een gids maakte duidelijk hoe de vis werd gevangen. In de Vissers haven werden roeiwedstrijden voor de op varenden van trawlers gehouden. Matrozen en stuurlieden deden er aan mee. Redding bootdemonstraties, zeilwedstrijden en wa tergevechten wisselden elkaar af en de or ganisatie waakte er wel voor, dat de be langstelling van het publiek zou verslap pen. Alle programmaonderdelen waren bondig gehouden. Geen zwemwedstrijden voor een gehele middag of roeiwedstrijden, die uren duurden. Een kwartier tot een half uur hooguit voor elke wedstrijd. En dat was goed bekeken. Nu IJmuiden. Dat alles laten we vooral ook bondig zijn(!) gaat hier ook. De optocht mag er voor de middaguren nog bij niet te lang, maar veel muziek en talloze voorstellingen uit het visserij bedrijf. Een braadpan kan de Nederlandse industrie ook vervaardigen en desnoods is Duitsland nog wel bereid de pan een paar dagen af te staan. Ballonnnen verdragen ook de lucht boven IJmuiden en duizenden vlaggetjes, bedrukt met een vis en ver meldend „En vandaag eten we vis uit IJmuiden" zal de jeugd graag overal rond zwaaien. Schepen zijn hier ook te bezich- bedrag tegen de f 200.000,liep. Maar met j tigen, want het interesseert Nederland heus eenvoudiger middelen en zonder de op- nog wel hoe een trawler er van binnen schik, die de Duitser nu eenmaal gewend schijnt te zijn, kan IJmuiden het ook aan. HET WAS VRIJDAGAVOND, de vijf tiende juli van het vorige jaar. Half tien. We stonden met z'n vieren uit IJmuiden bij de grote brug over de Geeste, waar het gedenkteken ter nagedachtenis aan de op zee gebleven Duitse vissers is opgericht. De bronzen klokken van Bremerhavens uitziet. De logiezen of schepen, die uit de tijd zijn, mogen achteraf worden gelegd. Roei-, zwem-, zeil- en wat al niet meer voor wedstrijden? IJmuiden bij de binnen kant van de kleine sluis leent zich er bjj uitstek voor. Een aantal frisse ideeën kan erin verwerkt worden. 1 opt: tot twintig verenigingen, die toezeggen mee te doen. Van een allegorische optocht heeft men niet veel te verwachten. Mag men van een verenigingsbestuur verwachten, dat zij de contributiecenten der leden in propaganda voor het IJmui dense visserijbedrijf gaat steken? Nee. Die verenigingen maken op zo'n dag propaganda voor zichzelf en hier en daar wordt dan nog een haring en een net op een wagen voort getrokken. Die verenigingen hebben het bij het goede eind. DE ZONDAG WAS VOOR Bremerhaven en de omgeving de dag van de auto-, mo tor-, scooter-, bromfiets- en fietsrallye, van de concerten, erediensten in de kerken, huldigingsbijeeenkomsten, de vlootparade, kinderfeesten en vuurwerk op de Weser. De inwoners van Bremerhaven stroomden door de stad. Langs de étalages van hon derden zaken, die deelnamen aan de éta lagewedstrijd. Een wedstrijd, waarvan door elke zaak zeer veel werk was gemaakt. Kleurige reclameplaten sierden bovendien vrijwel elke winkelruit om het program ma van dit weekeind er toch maar vooral bij een ieder goed in te prenten. 's Morgens was er aan boord van een trawler in de visserijhaven een concert. Ruim zevenduizend personen luisterden daar en genoten verder van de 10.000 por ties vis, die van de braadpan uit, werden uitgedeeld. De schepen werden bezichtigd, er waren rondleidingen en in de kerken van Bremerhaven stroomden tegen tien uur de gelovigen samen om erediensten bij te wonen. In de stadsschouwburg kwamen even eens honderden bijeen. Burgemeester H. Gullasch verwelkomde alle autoriteiten, waaronder ministers en tal van buiten landers. De minister voor Arbeid, Anton Stohr verleende aan een groot aantal vis sers van kapitein tot nettenboeter onderscheidingen, hield daarbij een toe spraak over hetgeen de bondsregering in de komende jaren ten aanzien van het vis serijbedrijf voor plannen had. Na tal van concerten in Bremerhaven stonden tienduizenden 's middags op de Weserdijk om de jaarlijkse vlootparade van de Duitse trawlervloot mee te maken. Tientallen schepen begeleidden deze vloot tot het Bremen-vuurschip en zwaaiden de opvarenden uit. Ook dit alles enige wijzigingen zijn aan te bevelen is in IJmuiden te ver wezenlijken. Voor een rallye draaien be paalde verenigingsmensen mits met steun van het bedrijf de hand niet meer om. Plaatselijke muziekkorpsen zullen on getwijfeld gaarne voor de muziek zorgen en de erediensten in de kerken, uiteraard, dat elke predikant hier achter gaat staan. Rex leent zich er bij uitstek voor om op zondagmorgen een bijeenkomst te houden, waar een verlate uitreiking van de be- drijfschapsprijzen wordt gehouden en waar zowel vissers van de kotter-, de logger- als de trawlervloot aangetroffen zullen worden. Voor vuurwerk leent het haven gebied zich schitterend; een étalagewed strijd valt altijd in de smaak bij IJmui dens middenstand bij een dergelijke opzet van Vlaggetjesdag vieren. De vlootrevue is in het Nederlandse be drijf een moeilijk punt. Uitvaren op deze dag wordt het zeker niet. Maar maak er dan een Scheveningse vlootrevue van. Een en ander kan uiteraard naar de zaterdag middag worden verschoven; liggen er nog meer moeilijkheden, dan zijn er ook nog meer mogelijkheden. Laat IJmuidens schooljeugd uit de hoogsfe klassen mee varen aan boord van een tiental schepen; nodig autoriteiten en dergelijke uit op een drietal schepen en leg een twintigtal sche pen klaar voor de inwoners van IJmuiden. En maak tenslotte van het vertrek van de I vloot op maandag een feestelijk iets. zoals we nu op de dinsdag na Pinksteren hebben meegemaakt. Trawlers, loggers en kotters gelijk naar zee. Al gaat het dan niet alleen om de haring. Het bedrijf in zijn totaliteit zal dan reclame maken. Een spannende haringjacht, zoals we dit jaar hebben mee gemaakt, kan behouden blijven. Hierbij willen we het laten. Het zij nog maals opgemerkt, dat het vorenstaande slechts een voorbeeld wil zijn en beslist geen aansporing het precies eender in IJmuiden te doen. We hebben slechts wil len aantonen hoe een andere visserijhaven het wel en geslaagd kan doen. En we wachten op het verheugende bericht, dat het IJmuidense visserijbedrijf zich achter het vlaggetjesdag-comité-IJmuiden heeft geschaard. W. J. N. belang hebben. De organisatie was af. Als demonstratie van Velsens ver enigingsleven was die optocht ook af. Maar de Vlaggetjesdagviering IJmui den was dat niet. Het was een dag, die onzerzijds de nodige kantteke- ningen behoeft. De ontbrekende band met het IJmuidense visserijbedrijf komt erin ter sprake en tevens neemt een onzer verslaggevers, die het vo-1 rige jaar de Duitse Vlaggetjesdag-1 I viering meemaakte, het programma j van de „Tag der Hochseefischersj 1955" als uitgangspunt om de moge- 8 lijkheden voor de IJmuidense Vlag- g j getjesdagviering 1957 te onderzoeken. 8 x>oocooooooooooooocxxxxxxxxx>ooooooooooooooccoooooooooocxx Toen men in de plakkenhal van de Blokwalserij bij Hoogovens te IJmuiden zondagmiddag een zware regenpijp wildo ophijsen, brak het hijstouw en kreeg de ar beider van de firma Werkspoor, H. R. uit Amsterdam, de pijp op de linker hand. Met ernstige verwondingen aan dit lichaams deel moest hij in het Roode Kruiszieken- huis te Beverwijk worden opgenomen. Het breken van het touw is een gevolg van het vastlopen van de pijp. De leeuwin, welke op bijgaande foto op de kap van een vrachtauto is gesprongen, was ontsnapt uit een circus nabij Madrid nadat zij twee stalknechten had aangevallen en licht verwond. Toen de leeuwin op straat verscheen was deze onmiddellijk ontruimd „De IJmonden" De duiven van „De IJmonden"-zaterdag- vliegers hebben het dit weekeinde niet cadeau gekregen. Gelost om 12.30 uur bereik te die eerste duif pas om 17.35 uur het hok. De uitslag is: Visser 1. 4, 15, 20, 23 en 25; mevr. De Boer 2 en 14; Suurmond 3, 5, 7, 9 en 10; HoekstraBekker 6 en 12; Broekmeu- len 8; v. VeelenIJmuiden 11; v. Veelen Beverwijk 13 en 17; v. d. Scheer 16 en 22; Schriever 18; v. Straten 19; v. d. Zee 21 en 14. Visser is hier Vitesse-kampioen. Reisduif De Beverwijkse postduivenhoudersverend- ging „De Reisduif" heeft zondag deelgeno men aan de wedvlucht van St. Quentin, een afstand van 310 km. De 387 duiven werden om 7 uur gelost en de eerste was 12.7 uur binnen. De laatste deed er vierendertig mi nuten langer over. De uitslag was: C. Castricum 1, 26, 45, 57, Over „Kleur en vorm in onze woning" hebben tachtig Velsense huisvrouwen, leden van de afdeling Velsen-IJmuiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen, gistermiddag in het Patronaatsge bouw een aantal frisse indeeën opgedaan. DE AVOND VAN ZATERDAG in Bre merhaven: om zes uur een concert in de kerkklokken riepen het volk naar deze I stad en het „Hochseefischerball" in twee plek, waar twee vissers in donkerblauwe grote zalen. Er was cabaret en er is ge- trui, broek, lange laarzen en de wollen danst, terwijl dp prijzen van de 's middags „pudel"muts op het hoofd, de wacht had den betrokken. Zij stonden er met vlam mende toortsen toen er een krans namens het gehele Westduitse visserijbedrijf werd gelegd. Teruggaand naar het hotel zagen we voor alle vensters van Bremerhaven in het duister het licht van de kaarsjes opgloeien. Bremerhaven rouwde aan de vooravond van de „Tag des Hochsee fischers". Op het moment, dat wij in 1955 bij het monument op de brug over de Geeste stonden, hebben we aan het IJmuidense vissersmonument gedacht. Een monument, dat toen nog geplaatst moest worden, maar waar ongetwijfeld ieder jaar een eenvou dige plechtigheid zou worden gehouden. Dit jaar was IJmuiden eindelijk in het bezit van het gedenkteken. Het werd vergeten; in ieder geval bleef het onaangeraakt. Vol gend jaar zou het anders kunnen gaan. Punt één van het Duitse programma is na te volgen. ZATERDAGMIDDAG TROKKEN dui zenden uit Bremerhaven naar de vishallen, waar zij met vissers uit eigen land, maar ook uit België, Nederland, Denemarken en Engeland samen waren in de als een reus achtige kerk ingerichte vishal. Vissers be trokken de wacht aan beide kanten van veroverde kampioenschappen werden uit gereikt. In het begin van de avond waren inmiddels op het Duitse passagiersschip ruim zeshonderd genodigden bijeen ge komen om zich aan een „vissersmaaltijd" te scharen. Er waren toespraken van mi nisters, tweehonderd verslaggevers uit ge heel Duitsland luisterden toe zij hadden reeds eerder in de middag een persconfe rentie bijgewoond, waarop een twintigtal artikelen over de Duitse visserij waren verstrekt (ciiché's erbij) en voor iedere tafelgast was er een pudel-muts met bij behorend insigne. Een „Seven Seas" hoeft IJmuiden voor de Vlaggetjesdagviering heus niet de haven te laten binnenslepen. Maar een bijeen komst met de genodigden, zoals die in het klein elk jaar in IJmuiden al gebruikelijk is, zou gehouden kunnen worden in het Cultureel Gebouw of een andere gelegen heid. 's Avonds lenen Rex, Thalia en het Patronaatsgebouw zich uitnemend voor een revue of iets dergelijks. Gedanst zal er niet kunnen worden, maar het openluchtbal verzorgd door de Velser Jazz Society van dit jaar op het Stationsplein ging er ook in als koek. Betere en meer voorlichting aan de pers zou ook welkom zijn in Neder land. Het beeldengroepje, dat door de Haar lemse beeldhouwster Janneke Ducro- Kruyer werd vervaardigd voor het nieuwe postkantoor aan de Baljuws laan. Maandag werd het op de luifel boven de ingang van het post kantoor geplaatst. Het postkantoor is nog niet in zijn geheel gereed, maar thans kan men reeds zeggen dat ook de kunst er een aandeel in heeft, niet alleen door deze beeldengroep maar ook door de wandschilderingen in de cantine, die gemaakt worden door Levinus Tollenaar. In twee zalen werd gisteravond in het Cultureel Centrum een bridge-drive gehouden, die door het Ned. Rode Kruis, afdeling IJmuiden was georganiseerd. De voorzitter van het actie-comité, de heer Th. B. van Kleef zei in zijn openingswoord, dat deze drive een jaarlijks terugkerend evenement is en dat het aantal deelnemers in stijgende lijn was, vorig jaar 96, gisteravond 100 deelnemers, hetgeen bemoedigend was te noemen. Hij hoopte, dat de inzamelingsactie, die binnenkort zal worden gehouden, een zelfde beeld zou vertonen. Aan het actie-comité was een wisselprijs aangeboden door het afdelingsbestuur, en degene, die het hoogste percentage match- punten behaalde, zou in het bezit gesteld worden van deze beker. De beker drie maal winnen betekende het definitieve be zit er van. De heer J. Kramer, wedstrijdleider van de bridgeclub „De Jump" kreeg vervolgens zijn handen vol met de organisatie van de spelers, die in hoofdklasse-, eerste klas-, tweede klas- en thuisbridgers werden ver deeld. In de hoofdklasse werd natuurlijk „met het mes op tafel" gespeeld, de thuis bridgers namen het wat gemoedelijker op, hetgeen bleek uit de resultaten, die uit deze groep te voorschijn kwamen, zoals bijvoor beeld 2 bieden en 3 „up" of 4 bieden en 5 „down" gaan, maar daar ging het niet hoogste score. om, het was gezellig en het Rode Kruis verdiende er weer wat aan. De uitslagen luidden: A-lijn: le prijs: heren Born-Zandbergen; 2e prijs: heren Prins-Porck. B-lijn: le prijs: heren Baart-Bais; 2e prijs: dames v. Amerongen-Breur. C-lijn: le prijs: dames Elserman-Rolloos; 2e prijs: heren Reyendam-Sival. D-lijn: le prijs: dames De Groot-Visser; 2e prijs: heren v. d. Kuil-Schade. E-lijn: le prijs: heren Amse-Tol; 2e prijs: heren Grentzius en partner. F-lijn: le prijs: mevrouw Koningstein- heer Drijver; 2e prijs; heren Strassburg- Buys. De wisselprijs viel ten deel aan mevrouw Koningstem en de heer Drijver met de Mevrouw Hanny SmitGoeman uit Ren- kum hield er een boeiende en interessante voordracht over dit onderwerp, dat menige huisvrouw na aan het hart ligt. Na door de voorzitster mevr. Schooten te zijm welkom geheten, vertelde mevrouw SmitGoeman iets over woninginrichting in het algemeen. Een eigen woning, of een gedeelte daarvan, is in deze tijd een kost baar bezit, zodat moet worden getracht er inderdaad iets goeds van te maken. Het hoeft niet altijd duur te. zijn ingericht, maar beantwoordt alleen dan aan zijn doel, wan neer de bewoners zich er gelukkig in voe len. Vooral voor de kinderen is dit van groot belang, daar zij evenwichtig en vrij moeten kunnen opgroeien. Wanneer dit doel wordt bereikt, kan worden gezegd dat een woning sfeer bezit. Dit begrip is moeilijk te omschrijven, het wordt meestal aangevoeld. Er heerst sfeer in een tehuis, wanneer men er zich zo in op zijn gemak voelt, dat men er lange tijd of zelfs voorgoed zou willen blijven. Door lukraak enkele kunstvoorwerpen hier en daar neer te zotten, wordt geen goed ge heel bereikt, daar elk voorwerp in harmo nie moet zijn met zijn omgeving. Mevrouw SmitGoeman besteedde veel aandacht aan het onderwerp „kitsch" en lichtte diit aan de hand van enige sprekende voor beelden toe. „Wij zijn", aldus spreekster, „met duizen den onzichtbare banden aan alle ons om ringende voorwerpen verbonden en moe ten de durf hebben er het grootste gedeel te van te laten verdwijnen. „Ga op zoek in uw eigen huis en u zult verbaasd staan, wat er nog aan te verbeteren valt." Wanneer iets nieuws moet worden aangeschaft, dient de huisvrouw zelfbeheersing te tonen met kopen, te luisteren naar het advies van de verkoper, maar toch haar eigen smaak te laten geiden. Ze moet zich afvra gen of datgene wat gekocht wordt, wel noodzakelijk is, en dan in de eerste plaats letten op de vorm en de kleur, daar alle voorwerpen in de woning de omlijsting vormen van de mens die er thuishoort. Zelfs de bloemen die worden neergezet, moeten zich bij de aanwezige kleuren aan passen. Ruimt geeft rust Na de pauze gaf mevrouw SmitGoe man een aantal praktische wenken voor de verbetering van de inrichting van de woning. Men zal hierbij dienen te begin- nene met de vloer, daar deze de basis van het gehele huis vormt. Daarna komen de gordijnen en wanden aan de beurt. Het zal voor de meeste huisvrouwen onmogelijk zijn, de meubels alle door nieuwe te ver vangen, maar in ieder geval kunnen ze eens anders'worden neergezet. „Zorg altijd voor ruimte; ruimte geeft rust". Men moet ook liever niet proberen, na te doen wat men bij een ander heeft gezien en bewon derd, daar het meestal in de eigen woning niet past. Het is beter te trachten zelf iets te maken of een eigen origineel idee in toepassing te brengen, was de mening van mevrouw Smit, die tot slot tal van vragen te beantwoorden kreeg. Zaterdag en zondag heeft de wandelsport vereniging OVA uit Castricum, ter gelegen heid van haar twintigjarig bestaan, jubi leum-wandeltochten gehouden. De deelne mers kwamen uit verschillende plaatsen onder andere Duinenbosch Castricum, Me- demblik, Heiloo, Utrecht, Amsterdam, Rot terdam en Hilversum. Ook enkele leden van de KAB uit Castricum hebben aan de tochten deelgenomen. Het parcours leidde door de bossen en de duinen van Heems kerk tot Egmond. Aan de finish in het nieuwe paviljoen van het Provinciaal Ziekenhuis wachtte de deelnemers alle een verrassing'. Er werd hen een mooie herinneringsmedaille aan geboden. Het zijn drukke dagen geweest voor de Coast^naVr^RotteriTam."'Marco Polo naar organisatoren van de wandeltochten, maar Halmstadt. Midas naar Hamburg. Nilsture n. zij zijn dan ook bijzonder geslaagd. Stockholm. Holderness naar Metil. 66 en 67; L. H. Kneppers 2, 15 en 33; T. Loo- gen 3, 7, 10, 14 en 40; C. Westrate 4 en 24; P. Lugt 5, 8, 16, 18, 19, 20 en 38; S. v. d, Kolk 6, 9 en 61; T. Gravemaker 11, 52, 60, 71 en 73; J. Luntz 12, 27, 28 en 37; P. H. v. Minnen 13 en 49; L. Kleyn 17 en 25; G. Grapendaal 21, 23 en 32; P. Dekker 22, 36 en 42; D. Stiemer 29, 45, 47, 51 en 64; C. Smit 30 en 50; C. Ver schuren 31; G. v. d. Windeni-34 en 41; P. v. Vuuren 35 en 44; D. Joosten 39; H. Hubers 43; A. Six 48, 63 en 75; D. v. d. Bend 53; P. v. d. Outenaar 54 en 77; G. Visser 55; M. Koorn 56; C. Hoeks 58; A. Schoo 59; H. Gaasenbeek 62; M. Minneboo 65; R. Westre- state 68, 69 en 76; R. de Groy 70; S. Zoet 72; J. Demmers 74. Ons Genoegen De Beverwijkse duiven van „Ons Genoe gen" vlogen eveneens van St. Quentin, 310 km. Los 7 uur. Van de 180 duiven die in concours wareri, werd de eerste om 12.14 uur geklokt; de laatste prijsduif kwam om 12.44 uur binnen. De uitslagen waren.; TraaBruins 1; J. Eelzing 2; W. Rijnders 3, 11 en 32; J. Schef- fers 4, 13 en 15; W. v. Wijk 5, 18, 4 en 31; R. Zoontjes 6 en 12; A. v. Son 7 en 21; H. Exalto 8. 25, 35 en 36; F. C. Vos 9 en 19; F. Hendriks 14; D. Stappers 16; Th. Kuyer 17, 22 en 27; P. v. Dessel 20 en 30; J. Kramer 23; P. v. Ellekom 26; W. de Raadt 28; S. Vergonet 29; J. Butter 3; T. Blommaets 34. De aangewezen kampioen Vitesse was W. Rijnders met 3664 pnt.; de kampioenen waren: W .v. Wijk 2332 put.; 2. W. Rijnders 2260 pnt.; 3. H. Exalto 2136 pnt. De Vredesduif De Heemskerkse postduivenhoudersvereni- ginig „De Vredesduif" vloog eveneens van St. Quentin. In concours 152 duiven waarvan de eerste duif om 12.9.55 binnen kwam; de laatste 12.43.4 uur. De uitslag was: J. Koper X en 8; J. Pirovano 7 en 29; J. Castricum 3 en 10; G. Lotter- man 4. 16 en 24; J. Beentjes 5; J. Dudink 6, 11, 26, 28; A. J. Bruins 9, 13, 14 en 18; J. Win ter 12: A. Casse 15, 20 en 25: G. Duin 17; H. de Kruif 19: Ch. Bey 21, 23, 27 en 30; P. Lotterman 22. Atoomduiven De leden van de postduivenhoudersvereni- ging „De Atoom" hebben zondag met 126 dieren deelgenomen aan een wedvlucht van St. Quentin af over een afstand van 307 km. Van de vogels, die 's morgens tijdens noord-oosten wind om zeven uur werden losgelaten, kwam de eerste duif, die van de heer P. v. d. Wiele om 12.08.28 uur op het hok terug. De laatste prijsduif arriveerde om 12.44.56 uur. De heer M. van 't Hof, die met zijn vogels de eerste drie wedvluchten in successie won, werd Vitesse-kampioen. De uitslag werd P. v. d. Wiele 1, 13; J. Asjes 2; W. Schouten 3; Ph. F. Martinius 4, 7, 8, 16; M. van 't Hof 5, 6, 9, 17, 21; Ch. van Barre 10; L. Veldt 11, 22; A. v. Leeuwen 12, 23; D. v. d. Linde 14, 20; L. E. A. Sloot 15, 24; J. Schoo 18; A. Jongbloed 19; J. Stijnman 25. „Oranje Nassau" Met 219 duiven begon zondag voor „Oranje Nassau" de strijd van St. Quentin af over een afstand van 306 km. Er werd gelost om 7 uur. Als eerste meldde zich een duif van A. de Waard om 12.9.6 uur. De verdere uitslag luidt als volgt: A. de Waard 1, 24; B. Visser 2, 10, 22, 31, 35, 39, 43; J. Wijk en Zn, 3, 44; I. Kraaijenoord 4; A. Ham 5; H. J. Belfroid 6, 19, 26; A. Gravema ker 7, 11, 12, 17, 18, 27; Jac. Elot 8, 30, 37; J. Kist de Ruyter 9; H. Exalto 10; J. Boekweg 13; C. P. Geyteman 14, 21: K. Klepper 15, 34; Joh. Broek 16, 25; J. de Waard 20, 36; J. v. Sikkelerus 17, 28, 32, 33; K. Dekker 23; C. Zwanenburg 29, 38, 42. S. v. Leeuwen 40. In het sportpark Rooswijk te Velsen- Noord worden zaterdag de finales der schoolkorfbalwedstrijden gespeeld, waar van de aanvang op 2 uur is gesteld. Het programma luidt; Afd. A: Openbare Ulo 1Openbare Ulo 2; Duinwijk Ulo 1W. de Zwijger- school; Openbare Ulo 2Duinwijk Ulo 1; W. de ZwijgerschoolOpenbare Ulo 1; Openbare Ulo IDuinwijk Ulo 1; W. de ZwijgerschoolOpenbare Ulo 2. Afd. B. Openbare Ulo 4Zeewijkschool; Openbare Ulo 3Zeewijkschool; Openbare Ulo 4Openbare Ulo 3. FINSE HOUTSTOF AANGEVOERD Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is maandagmorgen aangekomen het Finse s.s. „Warma" met een lading van duizend ton houtstof uit de Finse haven Kot'ka. Op maandag kwamen in IJnpuicJen binnen: Dido van Hamburg. Tarakan van Hamburg. Darwick van Lillesand. Freggen van Ham burg. Bomma van Oslo. Andreas K. van Newport News. Pontos van Sellhavn; Anja van. Frederiksend. Texelstroom van Liver pool. Dour© van Gothenburg. Bittern van Liverpool. Njord van Skogall. Reliable van Tygnemouth. Lijnbaan van Gdynia, Kame- roenkust van Hamburg. Nautic van Swansea. Willemijn van Fowey. Sigborg van Heising- borg. Steady van Halmstadt. Alto van Parr. Corsica van Swansea. Oceaan van Rotterdam. Alcetas van Rotterdam. Vertrokken zijn: Wota naar Norrköping. Sandetty naar Slite. Briviba naar Stettin. Batavier naar Kristinahamn. Lesrix naar Blythe. Theseus naar Bremen, Netherlands t

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3