India toomt woeste rivieren in achter dammen en dijken Whiston 'n Overheid bevordert inenting tegen kinderverlamming voorlopig niet KING SIZE ^"Hoe is het ontstaand h-e-t-e-r-e Enorm! Prinsessen-van-de-armoe in de lopende band Dorre jungle lest haar dorst Onzekerheid omtrent doelmatigheid van het Salk-Vaccin te groot m- 3 Noodtoestand afgekondigd voor Oost-Pakistan Prinses Irene verbleef een week in Parijs Steun aan Koningin Wilhelminafonds toegenomen Adenauer en Mollet op 4 juni in Luxemburg Nederland bestudeert bereiding nieuw vaccin Verkiezingen gehouden in West-Nigeria Stassen in verzet tegen groot luchtmachtvertoon de m* Tito wordt zaterdag in Moskou verwacht HEINDE EN VER Duitse documenten in Londen gepubliceerd Duitse documenten in Washington gepubliceerd Poging om isolationisme in 1940 aan te wakkeren DINSDAG 29 MEI 1956 (Van een speciale verslaggever). Een vierhonderdvijftig kilometer ten wes ten van Calcutta takt een enkel-spoorlijn tje van een kilometer of vijftig lengte naar het zuiden af van de hoofdlijn Calcutta- Bombay. Het eindpunt van dit lijntje heet Sambalpoer een districtshoofdplaats. Men moet er zich niet te veel van voor stellen. In 1945 stapte een groep Indiase inge nieurs met hun assistenten in Sambalpoer uit de trein. Zij hadden meetinstrumenten fototoestellen, kaarten en papieren bij zich. Zij trokken te voet het land in, een bar, door afwisselende overstromingen en droog ten verworden land. Wegen waren er niet. Armelijke dorpjes van enkele strooien en lemen hutten lagen verspreid in de rossige, stoffige jungle, waarop de bewoners in een hard, ononderbroken gevecht een bestaan aan de rand van de honger veroverden. De ingenieurs gingen naar Heirakoed, een eilandje in de rivier Mahanadi. Dat was van Sambalpoer een dagtocht. Brug over de Mahanadi nabij de Heirakoeddam Om die Mahanadi was het hen begonnen. Dat is een verschrikkelijke rivier, zoals trouwens bijna alle Indiase rivieren. Winter en zomer ligt hij ingedroogd en tam in een brede, stoffige bedding zonder het droge, dorre land enig soelaas te schenken. Maar in de moessontijd raast hij langs de oevers, waar de mens met schrikogen zijn geweld meet. De rivier is de symbolische verbeel ding van India's klimatologische zorgen, het is er te veel of te weinig, te droog of te nat. De Mahanadi heeft ruimschoots zijn deel bijgedragen tot de geschiedenis van leed en ellende, die India achter zich heeft. Men spreekt nog van de rampjaren 1865'66. De regen was schaars en te vroeg geweest in 1865, en dat betekent misoogst. Bij hon derdduizenden stierven de mensen van honger in de staat Orissa, waarvan het dis trict Sambalpoer deel is en waar de Maha nadi doorheen stroomt. Het volgende jaar kwam het water, waaraan men zo bitter tekort had geleden. Maar toen kwam het in kolkende stromen. De rivier raasde over het land en verwoestte en doodde wat de droogte nog had overgelaten. En zo ge beurde het weer in 1937 en 1953. Daar op en om dat eilandje Heirakoed, in de dorre, stoffige jungle, waar de tijgers hongerig rondslopen, begonnen de inge nieurs hun strijd tegen de rivier. Kolonies Van Sambalpoer rijdt men nu met de auto in een uur naar Heirakoed. De weg is smal, maar zeer behoorlijk. De tijgers zijn verdwenen ginds in en achter die heuvels, zo wijst men de bezoeker, daar wemelt het er nog van. Hier zijn ze weg gevlucht toen in 1951 de eerste dynamiet- ladingen in de rotshellingen ontploften. De dynamietladingen, die het ruwe fatsoen in die rotshellingen moesten brengen voor de bouw van de Heirakoeddam, de eerste van een reeks dammen, die de Mahanadi moe ten temmen en dienstbaar maken aan de mens. In 1951 de eerste ontploffingen dit jaar in augustus komt het werk gereed. Nog ligt rondom de roestig-bruine jungle met zijn weerbarstige bekleding van ruig struikgewas, waaruit hier en daar een slanke palmboom oprijst. Nog sluipen hier de hyena's en jakhalzen om de armelijke dorpen. Maar aan weerskanten van de dam liggen de arbeiderskolonies, die 33.000 man herbergen, velen met hun gezin. Er zijn scholen en hospitalen verrezen. Vieren twintig uur van de dag en de nacht ratelen de betonmolens, rijden de trucks af en aan. 's Nachts staat een onwezenlijke gloed van schijnwerpers boven de wijde, duistere vlakte en op grote afstand hoort men het gegrom van deze gigantische werkplaats in de open lucht. De dam is bijna gereed. Dwars over het rivierbed ligt de hoofddam van ruim vijf kilometer lengte, waarvan 1200 meter in beton en metselsteen. Rechts en links slui ten op de hoofddam aarden dijken aan van twaalf en tien kilometer lengte. Ruim een miljoen kubieke meter beton en metsel werk, ruim achttien miljoen kubieke meter aarde, opgeworpen in deze verlaten vlakte. Onder het betonnen gevaarte van de cen trale dam ligt het krachtstation, dat 160.000 kilowatt-uur elektrische stroom zal toevoe ren aan steden en dorpen in een gebied van honderden kilometers doorsnee en, in een nabije toekomst, aan de industrie, die zal ontstaan, waar vijf jaar geleden de tijgers nog rondslopen. Het plan voor een alumi- niumfabriek in Heirakoed ligt al gereed. Dat wordt de gangmaker. Een deel van de rivier is getemd. Het kunstmatige meer verzamelt zijn water, zo dat zij het niet meer in verwoestende stro men over het land kan smijten. Straks zakt dat water langs een stelsel van kanalen het land in om het te bevloeien. Kunstwerk Een modern kunstwerk, zoals India er op het ogenblik vele onderhanden heeft. De nachtploeg werkt Amerikaanse en Duitse fabrieken hebben er de modernste machinerieën en werktui gen voor geleverd. Een cementfabriek is op een goede honderd kilometer afstand ge bouwd om de hongerige betonmolens te voeden. Een kolenkrachtstation moest ge bouwd worden om de stroom te leveren. De Indiase ingenieurs (bij dit werk zonder buitenlandse hulp) hanteren een technisch apparaat, dat in de Amerikaanse Tennes see Valley niet uit de toon zou vallen. Maar tegen de enorjne helling van de dam op beweegt zich de lopende band van het puin-, zand- en betonstransport. Met recht de lopende band: een rij zonder eind van vrouwen en meisjes met mandjes en me talen bakjes op het hoofd. Ze zijn gekleed in kleurige sari's, bont geweven lappen, die voornaam-sierlijk om het lichaam zijn ge drapeerd. Aan de armen en in de oren dra gen zij zilveren ringen, velen hebben een sieraad in de neus. Als sierlijke prinsessen van dit eens zo stille oosten schrijden zij door het razende tumult van dit westers-moderne arbeids terrein. Honderden kleurige prinsessen- van-de-armoe in een rij zonder eind, met een mandje of bakje op het hoofd: bukken om het mandje te vullen, schrijden tegen die inheemse helling op, bukken om het mandje te ledigen, schrijden de helling af. 's Nachts schrijden er prinsesjes in het wit te schijnwerperlicht en hun sari's vlam men en hun sieraden schitteren. Anderhal ve roepie per dag: één gulden twintig. President neemt gezag over van de provinciale gouverneur KAR ATS JI. (Reuter). President Iskan- der Mirza van Pakistan heeft de voor het oosten des lands geldende grondwet bui ten werking gesteld krachtens de grond wettige bepalingen tijdens een noodtoe stand. De president heeft hiertoe besloten na ontvangst van een rapport van de gou verneur .van Oost-Pakistan, Fazlal Hoek, dat het niet langer mogelijk was deze pro vincie overeenkomstig het in de grondwet bepaalde te besturen. President Mirza heeft alle bestuursbevoegdheden over Oost-Pakistan en het gezag van de gou verneur aan zich getrokken. De moeilijkheden, welke hiertoe hebben geleid, zijn vorige week in de oost- pakistaanse volksvertegenwoordiging, bij een stormachtig begrotingsdebat, begon nen. Toen de Oostpakistaanse premier en minister van Financiën Sarkar, leider van de regeeringspartij van het Verenigde Front zijn begrotingsrede zou houden, stelden sprekers van de oppositie punten aan de orde, waarin het regeringsgezag werd aangevochten. De bijeenkomst der volksvertegenwoordiging werd door de voorzitter voor onbepaald tijd verdaagd. Hongersnood De voedselsituatie in Oost-Pakistan, waar 41 miljoen mensen wonen, is „catastro faal", zo heeft de leider van de oppositio nele Awami-liga, Soehrawardy, bij aan komst in de hoofdstad van Pakistan Ka- ratsji uit Dacca verklaard. De voedselcri- sis is volgens hem meer het gevolg van een slecht georganiseerde voedseldistributie dan van een tekort aan graan. De Pa kistaanse premier, Mohmamad Ali, heeft verklaard, dat alles in het werk wordt ge steld om voedsel naar Oost-Pakistan te zenden, dat meer dan 1600 kilometer van West-Pakistan is verwijderd. Prinses Irene is met zes klasgenootjes, twee leraressen en een leraar van haar school van maandag tot zaterdagmorgen in Parijs geweest. Het gezelschap logeerde in het, overigens nog steeds niet officieel geopende, „Institut Néerlandais" in de Rue de Lille, vlak bij het Franse parlement. Misschien zou een mechanische trans portband goedkoper en sneller zijn, maar dit is India. Er zijn te veel lege handen en lege magen. Waar men handen en magen kan vullen, denkt men niet over mechani sche transportbanden. De prinsesjes ver slaan iets van hun armoede in het gevecht tegen de rivier, die de armoede van hun vaders zo dikwijls tot stervens toe heeft vergroot. Dit is India, het heel oude, piepjonge In dia, zoals het werkt aan zijn toekomst. De Heirakoeddam is één van de werkplaatsen. Er zijn er vele. Wat ze voor het land be tekenen, is nauwelijks te schatten. In het jaarverslag van de Nederlandse Vereniging tot Steun aan het Koningin Wil helminafonds voor de Kankerbestrijding wordt gemeld, dat de vereniging in 1955 een hoger bedrag heeft kunnen afdragen aan de stichting. Over de wijze, waarop de vereniging tracht de nodige fondsen te verzamelen wordt gezegd dat het resultaat van de ac tiviteit der afdelingsbesturen en contact personen zich demonstreerde in onder meer een belangrijk verhoogde collecte-opbrengst en een toename van het ledental met 11700 (van 57.018 tot 68.710) en van het aantal contribuanten met 25.000 (van ca 45.000 tot 70.000). De postzegelactie heeft netto bijna 190.000 opgeleverd. Meer gemeentebesturen gingen er toe over het jaarlijkse subsidie aan de vereni ging te brengen op basis van een cent of meer per inwoner. Ultimo 1955 steunden van de 1004 gemeenten, in Nederland' 592 de vereniging op deze wijze, 374 gemeenten subsidieerden de vereniging op basis van een halve cent per inwoner, slechts 38 ge meentebesturen, aldus wordt in het jaar verslag meegedeeld, bleken niet bereid' om de subsidie-aanvrage van de vereniging in te willigen. Evenals vorige jaren verstrek ten tien van de elf provincies een subsidie, alle gebaseerd op een halve cent per in woner. Ook de personeel actie ter verkrij ging van een vaste basis van inkomsten heeft tot verder succes geleid. Driehonderd duizend werknemers steunen thans de actie. De totaalcijfers van de in het verslag opgenomen „balans" en „staat van ba ten en lasten" over 1955 tonen aan dat de inkomsten 1.948.599,95 (vorig jaar 1.534.305,39) bedroegen. BONN (Reuter). De Westduitse bonds kanselier dr. Adenauer en de Franse pre mier Mollet zullen maandag te Luxemburg beraadslagen over het Saargebied. Te vens zullen Mollet's besprekingen te Mos kou ter sprake komen. De bijeenkomst was oorspronkelijk op 2 juni vastgesteld. Naar van Franse zijde is verklaard is het doel van de bijeenkomst officieel, het leg gen van de laatste hand aan een Frans- Duitse overeenkomst over het Saargebied. Maar volgens Duitse kringen in Parijs wil Adenauer hoofdzakelijk uit de eerste hand vernemen wat er tijdens het bezoek van Mollet in Moskou is besproken, zulks met het oog op zijn aanstaande bezoek aan de Verenigde Staten waarheen hij op 8 juni vertrekt voor een vriendschapsbezoek. Hij zal het weekeinde van 9 en 10 juni in New York doorbrengen en op 11 juni de ere- doctorstitel van de Yale universiteit ont vangen. Op 12 en 13 juni zal de bondskan selier in Washington zijn waar hij met president Eisenhower en minister Dunes een noenmaal zal gebruiken waarop een bespreking op het State Department zal volgen. Op 14 juni houdt de kanselier een toespraak voor de „Raad voor buitenlandse betrekkingen" te New York en op 15 juni ontvangt hij een ere-doctorstitel van de Marquette-universiteit te Chicago. Op 15 juni wordt de terugreis naar Bonn aan vaard. DE DIRECTEUR-GENERAAL van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, acht nog zovele onzekerheden aan de vaccinatie tegen kinderverlamming verbonden, dat van overheidswege voorlopig deze inenting in ons land niet kan worden be vorderd. Dat men in Engeland dit jaar er wel toe is overgegaan een half miljoen kinderen te enten met een in het land zelf bereid vaccin brengt geen wijziging in het standpunt van de Nederlandse overheid. Het verdere wetenschappelijk onder zoek naar een doelmatig werkend vaccin en een immuniteitsonderzoek bij de Neder landse bevolking zullen worden gestimuleerd, evenals het scheppen van doeltreffende mogelijkheden tot behandeling van de patiënten in het acute stadium en bestrijding van de gevolgen der ziekte. Prof. Muntendam komt tot deze conclusies op grond van het advies dat een commissie uit de gezondheidsraad aan hem over de inenting tegen kinderverlamming heeft uitgebracht. Prof. Muntendam heeft zich met dit advies verenigd. Gedurende 1955 zijn in Amerika, in Canada en in Denemarken massa-inentin gen tegen kinderverlamming uitgevoerd. Vooral de vaccinatie in Amerika kan be schouwd worden als een experiment met bemoedigende resultaten. Men heeft daar voornamelijk kinderen van zeven en acht jaar geënt en .nen heeft gemeend te mogen concluderen, dat in hetzelfde jaar van de inenting hiervan een zekere beschuttende werking uitging. In Nederland komt tot nu toe vijfenzeventig percent van de kinder- verlammingsgevallen beneden de leeftijd van vijf jaar voor en het is niet bekend hoe deze leeftijdsgroep op inenting met het Salk-vaccin zal reageren, zo zegt de com missie uit de Gezondheidsraad in haar advies. Na de ongelukken, die zich in 1955 in Amerika met het Salk-vaccin hebben vooi gedaan, zijn strengere eisen aan de bereiding en de controle van het vaccin gesteld. Nadien hebben zich met dit vaccin geen onaangename gevolgen meer voor gedaan, hoewel de vraag is gerezen of de beschuttende kracht van het vaccin hierbij dezelfde is gebleven. Over de duur van de beschermende werking heeft men zich nog geen scherp oordeel kunnen vormen. Uit het onderzoek van het bloed blijkt, dat naar alle waar schijnlijkheid na een half jaar de onvat baarheid sterk is afgenomen, zodat ver moedelijk herinenting na een of twee jaar nodig zal zijn. Of de mens op deze her inentingen met een overgevoeligheid zal reageren is nog niet bekend. reiden, dat niet zoals het Salk-vaccin een gedood virus bevat, doch een levend, on gevaarlijk virus. Aan de bereiding van een dergelijk vaccin wordt ook in ons land de volle aandacht besteed. Mede door de nog onbekende factoren inzake de duur van de beschuttende wer king is het bezwaarlijk het tijdstip te be palen, waarop een vaccinatie zou moeten plaats hebben. Zou deze kort voor een epidemisch voorkomen der ziekte geschie den, dan is het niet uitgesloten, dat door deze inenting juist het optreden van kin- derverlammingsgevallen zou kunnen wor den bevorderd. Doet men het te lang voor een epidemie, dan weet men niet of de beschuttende werking nog voldoende is. Tijdens het voorkomen van gevallen van kinderverlamming, is de verwekker dezer ziekte zo algemeen aanwezig, dat vele kin deren ongevoelig worden, zonder ziek te zijn geworden. Deze onvatbaarheid laat zich door bloedonderzoek bepalen en de commissie beveelt dan ook aan, dat een nader onderzoek naar de immuniteitstoe- stond van de kinderen wordt ingesteld. Mocht te zijner tijd een vaccin bereid kun nen worden, waarvan verwacht mag wor den, dat het een langduriger beschuttende werking kan geven, dan zullen de gegevens over de immuniteitstoestand mede kunnen bepalen, welke leeftijden in de eerste plaats voor inenting in aanmerking komen. LAGOS (Reuter) In de Britse Afri kaanse kolonie West-Nigeria zijn zaterdag verkiezingen gehouden voor tachtig zetels in de volksvertegenwoordiging. Er waren Een vraag, die zich voor Nederland voor- twee miljoen stemmers, waarvan de helft vrouwen. De verkiezingsstrijd is met fel heid gevoerd. De regeringspartij de „Actiegroep" verwierf volgens voorlopige uitslagen 41 zetels (in het oude parlement bezat zij er zestig). De „Nationale Raad van Nigeria" en die der „Inwoners van Kameroen" kre gen 25 zetels, twaalf meer dan in het oude parlement. doet, aldus de commissie, is tevens, of men door de inenting met een vaccin, dat een kort durende immuniteit veroorzaakt, de kans loopt de ziekte te verplaatsen naar een hogere leeftijdsklasse. De ervaring leert, dat het verloop der ziekte bij oudere kinderen en volwassenen vaak ernstiger is dan bij jonge kinderen. Het is mede daar om gewenst te trachten een vaccin te be- WASHINGTON (Reuter) President Eisenhowers adviseur in ontwapemimgs- zaken, Harold Stassen, heeft medegedeeld, dat gedeeltelijk door zijn toedoen d'e Amerikaanse luchtmacht verleden week zondag een demonstratie van straallbom- menwerpers boven Washington heeft be perkt. Voor de televisie zei Stassen, dat het niet het ogenblik was voor een dergelijke demonstratie. Zijn houding was mede be paald door de aanwezigheid van president Sukarno in Washington en de Amerikaan se proeven met de waterstofbom. De Amerikaanse luchtmacht had aanvan kelijk 216 bommenwerpers van het type B-47, d'ie atoombommen kunnen vervoe ren, boven Washington willen laten vlie gen. Tenslotte werd het aantal beperkt tot 45. Volgens het centrale meteorologische observatorium van Japan, is er zondag avond in het gebied van de Bikini-atol in de Stille Oceaan een waterstofbom tot ont ploffing gebracht. Het observatorium zegt abnormaal sterke luchttrillingen en een lichte aardschok te hebben waargenomen. De Amerikanen zijn bezig met een serie atoomproeven in het gebied van Bikini. ADVERTENTIE mil* I Méér rookgenot door de „filterende" Whiston-lengte BELGRADO (Reuter/UP). - President Tito van Joegoslavië zal zaterdag met zijn echtgenote in Moskou aankomen voor een officieel bezoek van drie weken aan de Sovjet-Unie, zo is in Belgrado bekend ge maakt. De Joegosavische minister van Buitenlandse Zaken Popovitsj heeft ver klaard, dat het bezoek van groot belang zal zijn voor het vinden van nieuwe wegen en methoden ter verzekering van een blij vende vrede en internationaal vertrouwen Het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjev aan ons land is van groot belang geweest voor de regeling van problemen van de eerste orde tussen onze twee landen en voor de wereldvrede. De gezamenlijke ver klaring van Tito en Boelganin heeft vorig jaar de Joegoslavisch-Russische betrekkin gen op een hechte basis geplaatst, waarbij het beginsel van onafhankelijkheid, ge lijkheid, samenwerking en niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden werd onderschreven, aldus Popovitsj. Tito zal na besprekingen in Moskou ver scheidene andere Russische steden bezoe ken, waar hij wetenschappelijke instituten, industriële projecten, culturele en sociale instellingen zal bezichtigen. Hij zal verge zeld worden door de vice-president Kardelj en Popovitsj. Heinde, in het Middelnederlands ook: hende, is een bijwoordelijk gebruikte derde naamval van het woord: hand en betekent dus letterlijk: bij de hand in de zin van: vlakbij. Terecht zei men vroeger: heinde óf ver, maar de beteke nis van het woord heinde is steeds meer verzwakt en die van: ver is meer en meer op de voorgrond gekomen. Thans betekent heinde en ver ongeveer: alom, zover men zien kan en: van heinde en ver is: van alle kanten, van wijd en zijd. Bijvormen van hende zijn ghehende en behende, welk laatste woord voort leeft in: behendig dat ook: bij de hand betekent, maar nu in de zin van: listig, ^gevat, bedreven. j LONDEN (United Press) Voor de tweede wereldoorlog heeft Duitsland een groot aantal geheimen van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken in han den gekregen, zo heeft het Foreign Office onthuld. De Duitse ambassadeur Von Dirk- sen had een „betrouwbare bron" gehad, die hem inlichtingen gaf van de meest ver trouwelijke aard. Deze onthulling werd ge daan in een publicatie van officiële Duitse documenten over de Duitse buitenlandse politiek, getiteld „de laatste maanden van de vrede." Terwijl Groot-Brittannië en Frankrijk in 1939 met Rusland onderhandelden over een alliantie die Hitier gedwongen zou hebben aan twee fronten strijd te leveren was Von Dirksen bijna dagelijks in staat aan Berlijn rapport over die onderhande lingen uit te brengen. Deze rapporten stonden ter beschikking van de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Von Ribbentrop, toen deze bespre kingen begon met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotov, die leidden tot het Russisch-Duitse non-ag- gressiepakt van augustus 1939. In de documenten wordt gezegd dat het eerste sein dat Rusland bereid was met Duitsland tot een akkoord te komen, het vervangen van Maxim Litwinov als minis ter van Buitenlandse Zaken door Molotov op 3 mei 1939 was. De mogelijkheid van een politieke overeenkomst kwam bij de Duitsers kennelijk niet eerder op dan toen Molotov te verstaan gaf dat er een „poli tieke grondslag" voor enige economische overeenkomst moest zijn. Een maand lang vlotte het niet erg. Iedere partij verdacht de ander van be drog, maar terwijl Molotov een tactiek van dralen en uitstel volgde in zijn onderhan delingen met Groot-Brittannië en Frank rijk, duurden de Duits-Russische bespre kingen voort. Tegen het einde van juni be spraken Duitsland en Rusland de „norma lisering" van hun betrekkingen in „vriend schappelijke geest," een non-aggressiepakt, een „gemeenschappelijke oplossing" van de „Poolse kwestie" en van de Sovjet-be langen in de Baltische staten. De Britse regering werd onkundig gelaten van de Duits-Russische besprekingen, hoewel de Britse ambassadeur in Berlijn, Sir Neville Henderson, melding maakte van geruchten waaraan het Foreign Office echter geen geloof hechtte. WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) Het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken heeft 54 Duitse documenten uit de periode van 18 maart tot 22 juni 1940 gepubliceerd als negende deel in de serie publicaties over de Duitse buitenlandse politiek in de periode van 1918 tot 1945. Volgens deze documenten werkten nazi propagandisten samen met een bekend Republikeins Amerikaans Congreslid in een poging om de Republikeinse nationale conventie van 1940 een isolationistisch programma te doen aannemen. De docu menten vermelden geen naam maar in een voetnoot wordt verwezen naar een adver tentie waaronder de handtekening van Hamilton Fish, een toenmalige Republi keinse afgevaardigde van New York, voor kwam en waarin gewaarschuwd werd buiten de oorlog te blijven. Fish verklaarde in commentaar hierop, dat hiervoor geen cent Duits geld was gebruikt. Hans Thomsen, de Duitse ambassadeur te Washington seinde op 12 juni 1940 naar Berlijn, dat de isolationisten het klaarblij kelijk gingen afleggen. De Duitse ambas sadeur te Washington verzocht het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken 20.000 dollar toe te staan als hulp voor het ver schijnen van vijf boeken met isolationisti sche strekking, van de hand van bekende Amerikaanse schrijvers. Dit verzoek werd ingewilligd. Goed gezien In een telegram van de Duitse ambassa deur te Madrid, Storher, aan de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Von Rib bentrop, wordt gezegd dat Franco, toen hij op 10 mei 1940 van de Duitse inval in Ne derland en België hoorde, zei: „De Duitsers zien het goed. Zij vinden altijd de juiste plaats op het juiste moment." De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, „wenste Duitsland vol ledig succes toe bij zijn Noorse en Deense campagne." Tegenspraak Christian Guenther, die tijdens de oorlog minister van Buitenlandse Zaken in Zwe den was, heeft een bericht tegengesproken, dat hij Duitse diplomaten in de oorlog heeft toevertrouwd, dat een neutraal Zwe den „in zijn hart" en „uit traditie" aan de Duitse kant stond. Volgens de documenten zou Guenther dit verklaard hebben tegen een functionaris van de Duitse afdeling voor economische politiek in Stockholm, een zekere Schnurre. Volgens Guenther zijn de Duitse berichten uit Stockholm in het voorjaar van 1940 „een walgelijke be vestiging van het feit, dat Hitlers ge zant in Stockholm, de prins van Wied, mij en andere Zweden op een wijze hebben aangehaald, die niets met de werkelijkheid te maken had." Guenther ontkent ooit din gen gezegd te hebben, die de prins en Schnurre aan Berlijn hebben gerappor teerd. „Ik heb nooit gezegd, dat Zweden misschien met Duitsland in de oorlog zou gaan. Ik heb er herhaaldelijk de nadruk op gelegd, dat wij neutraal zouden blijven en iedere mogendheid, die ons zou willen dwingen onze neutraliteit prijs te geven, als onze vijand zouden beschouwen."

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5