Agenda voor Velsen Visserij -varia Koopman smokkelde roomboter naar België; eis zes maanden Om belastingschuld te voldoen Omvangrijke zaak voor Haarlemse economische politierechter Vanmorgen in de vishal en op zee 7 Nederlandse dammers op dreef in het buitenland Verstekeling wordt in ons land verpleegd Minister van Justitie over het geval-Tomasovics „Meisjeslyceum" Vijfde cementmolen voor de CEMIJ Ds. Joh. Jansen overleden Keeper van Kennemers trouwt handbalster van „IJmond" De eerste irissen van de koude grond Scheepsbergers waren te Torquay bijeen Olie in zee pompen niet zonder risico's Velsen verloor van Edmonton Agenda voor Beverwijk Slachtoffertje van val van balkon maakt het redelijk Scheepvaart DINSDAG 29 MEI 1956 ff ff Een Santpoorts koopman, die nog maar kort geleden door de Haarlemse rechtbank achtereenvolgens veroordeeld werd wegens mishandeling en wegens belastingontdui king, stond maandag voor de economi sche politierechter, mr H. G. Rambonnet, wegens overtreding van het deviezenbesluit 1945: hij had namelijk in November van het vorig jaar 10.000 kilo roomboter per auto België binnengesmokkeld en het hem daarvoor in België betaalde geld fraudu leus naar Nederland overgemaakt. Tegen hem werd zes maanden gevange nisstraf met onmiddellijke gevangenisne ming geëist. Ofschoon hij dit zelf ontkende, had de officier van justitie, mr. J.'Wiarda sterk de indruk dat de smokkelarij zich nog wel over een langere periode had uitgestrekt, want er waren regelmatig twee auto's voor op pad geweest, waarvan er een een ge heime bergplaats had. Ook in een reserve band werden pakjes roomboter ontdekt. In December van het jaar 1954 was hij in België gesnapt en daar tot een gevangenis straf van vier maanden en een boete van f600.000 Belgische frs. veroordeeld. Van deze vier maanden had hij twee-en-een- halve maand uitgezeten toen hij door de activiteit van zijn raadsman, mr. L. H. J. van Bavel uit Utrecht uit zijn gevangen schap werd ontslagen „na een onsmakelijke handjesklap-geschiedenis", zoals deze de pogingen om hem los te krijgen beschreef. In Nederland was de man spoedig daarna de gevangenis ingegaan wegens ontduiking van de omzetbelasting. Hij was daarvoor bij verstek tot vier maanden onvoorwaar delijk en een boete van f 5000 veroordeeld. Het onderzoek inzake de botersmokkelarij was van Nederlandse zijde niet zo vlot ge gaan, mede doordat het geval doorkruist werd door de aanhouding van een vracht auto in Leiden, die een aanrijding had ge had met een andere auto, waarna de chauf feur er van nog voor het onderzoek de be nen genomen had. Bij dat onderzoek werd men gewaar, met een smokkelauto van doen te hebben. Het vergde veel tijd om na te gaan in hoeverre de vondst van deze auto met de smokkelzaak te maken had. De officier van justitie herinnerde aan de overeenkomst tussen de Belgische en de Nederlandse regering inzake de invoer van Nederlandse roomboter, waarbij bepaald is dat daar een heffing van fl.40 per kilo voor zou gelden, waarvan de helft aan België en de helft aan ons land ten goede zou komen: Door deze smokkelarij zijn dus zowel de Belgische als de Neder landse staat benadeeld. Met het oog op het straf blad van de verdachte achtte de officier gevaar voor ontvluchting en voor herhaling aanwezig en hij voegde dan ook onmid dellijke gevangenneming aan zijn eis toe, opdat de man na zijn straf in Amsterdam te hebben uitgezeten niet zou kunnen ont vluchten. Zijn eis luidde zes maanden met onmiddellijke gevangenneming. De raadsman van verdachte, mr. Van Bavel, verklaarde, dat deze omvangrijke zaak ontketend was door een verkeerde keuze van een adviseur voor de oprichting van een comestibleszaak in Utrecht met geld van zijn vader. Hij was toen reeds in handen van een scharrelaar gekomen, die onder zijn verantwoordelijkheid allerlei verkeerde, voor hem zelf nogal lucratieve dingen uithaalde, en onder meer een ont duiking van de omzetbelasting deed plaats vinden, waarvoor de koopman, zoals reeds gemeld is, tot vier maanden en f 4000 boete veroordeeld werd, omdat zijn handteke ning nu eenmaal op het aangifteformulier had gestaan. Toen de koopman met het voor hem on oplosbare probleem zat om de voor de Omzetbelasting nagevorderde f 16.000 te betalen is hij tenslotte met andere duistere figuren in contact gekomen en gaan smok- Een ploeg Nederlandse dammers, leden van „Damas", hebben grote successen be haald in de vierlanden tocht welke de Ne derlandse damploeg op uitnodiging heeft gemaakt. In Luik werd het grootste succes geboekt. Twee ontmoetingen van acht Nederlandse dammers, waaronder de IJmuidenaar Roo- zenburg en de Haarlemmer Berk, hebben tegen acht sterke Belgische dammers met 14-2 gewonnen. Met dezelfde cijfers versloe gen de Nederlandse dammers een Luikse damploeg. In Marseille werd tegen de acht sterkste Franse dammers 8-8 gelijk gespeeld. In Nice werd met 14-2 gewonnen en in Parijs werd een ontmoeting met 10-6 gewonnen. Met 10-6 ging een tweede ontmoeting voor de Neder landse ploeg verloren. In Lyon werd even eens met 6-10 verloren. De Nederlandse ploeg won in Genève met 14-6. Een prachtige prestatie leverde wereld kampioen Roozenburg in Genève en Basel. De DCIJ'er speelde daar tegen twep sterke Zwitserse dammers tegelijk blind. Een ovatie werd de IJmuidenaar gebracht toen deze voor het talrijke publiek beide nartijen won. Een simultaanseance in Genève tegen 36 sterke clubdammers leverde na tweeënhalf uur speeltijd één nederlaag voor Kuuien- burg, drie remises en tweeëndertig overwin ningen op. Een vrije ontmoeting met de na tionale Zwitserse kampioen André Guingard i eindigde remise, Rostan verloor van de DCIJ'er. De Haarlemmer Berk boekte persoonlijk eveneens een fraai succes. Een vierkamp waaraan deelnamen Gedance, Kluiyver en Kuyken, eindigde in een overwinning voor Berk. Voorts speelde de Nederlander Kluiyver nog een partij tegen de kampioen van Lyon Bonnard, welke in een overwinning voor de 70-jarige Bonnard eindigde. Tegen Melinon behaalde Kluiyver een keurige overwinning. Met Bechal werd in een driekamp gelijk ge speeld. De voorzitter dr. Venema speelde in La Specia (Italië) tegen de nationale kampioen Fanelli. De korte match van twee partijen werd met 3-1 door voorzitter Venema ge wonnen. NIEUWS VAN U.T.D. De bridgeclub U.T.D. speelde deze week een Scheveningse drive waarvan de uitslag luidde: NZ-ljjn: 1. KorverGrentzius 58.71 °/o; 2. GroenPonte 58.33 3. SchoenKoelemey 57.33 4. Mevr. Slaats—Böhm 48.01 5. WesteropPieterse 45.23 6. Prins en echtg. 42.23 7. Muller—Van Olst 39.68 Vt. OW-lijn: 1. GomesLeenders 63.49 2. Snel en echtg. 54.36 3. Muis en echtg. 50.4. v. BurkVisser 49.20 5. Berk houtKuipers 46.03 6. Mevr. Pieterse Groot 44.04 7. Dms. SchoenKoelemey 42.85 kelen. Hij maakte de opbrengst daarvan dus niet op voor zich zelf, doch betaalde er heel netjes zijn belasting mee. Dat de staat daar weinig waardering voor had, kon mr. Van Bavel zich voorstellen omdat op deze wijze in het ene laatje werd aan gezuiverd, wat uit een ander laatje was weggenomen. Hij gaf een opsomming van alles wat de verdachte sindsdien overkomen was, ver oordeling en ondergaan van een gevange nisstraf in België, idem in Nederland, een eis tot echtscheiding, die door zijn echtge note tegen hem is ingediend en vervolgens nog eens een veroordeling tot vier maanden gevangenisstraf wegens mishandeling in Zandvoort. „Daar heeft hij iemand een pak slaag gegeven die zijn vrouw beledigd had", aldus de raadsman. Wat mij tot volhouden prikkelt in deze zaak is dat de comestibles zaak in Utrecht, ofschoon die overigens uiteraard een zware dobber heeft, goed is en ik heb zelfs het voorgevoel dat het ook met dat huwelijk wel weer in orde zal komen. Als mijn cliënt ten minste niet opnieuw achter slot en grendel gaat. Hij vroeg daarom oplegging van een voor waardelijke straf. De economische politierechter zal op maandag 11 juni om half tien uitspraak doen. Op vragen-van het Tweede Kamerlid de heer S c h e p s over een hier te lande met het s.s. „Amstelland" aangekomen ver stekeling heeft de minister van Justitie thans het volgende geantwoord: De vreemdeling, zich noemende Pavl Tomasovics, bevond zich aan boord van het Nederlandse schip „Amstelland", onderweg van Hamburg naar Argentinië. Vandaar was hij met 'hetzelfde schip naar Duitsland teruggezonden wegens illegaal verblijf. In Duitsland werd hij echter geweigerd. Bij binnenkomst van het genoemde schip in de haven van IJmuiden, op 18 december 1955, sprong hij van boord. De identiteit en nationaliteit van deze vreemdeling ziin nog niet vastgesteld kun nen worden. Hij heeft geen enkel daarop betrekking hebbend document in zijn bezit. Nadat hij uit eigen beweging had mee gedeeld, naar Brazilië te willen gaan, werd hij ter controle op dit vrijwillig vertrek bij zijn inscheping op de „Amstelland" door twee marechaussees begeleid. De gezag voerder van de,.Amstelland" heeft Tomas ovics echter met het loodsvaartuig terug gezonden, omdat hij een stuk glas zou heb ben ingeslikt. De man ontkent dit echter. De jyiste toedracht kon niet worden vast gesteld. TomgSQyics hegft... inderdaad onder andere ook te kennen gegeven in de mijnen te willen werken. Het aan boord van het s.s. „Amstelland" brengen is niet in opdracht van de minister geschied. Toen de minister vernam van de ont wikkeling van zaken met betrekking tot deze vreemdeling, heeft hij opdracht ge geven hem over deze aangelegenheid in te lichten en het nemen van verdere maat regelen voorlopig stop te zetten. Hoewel Tomasovics, blijkens tot dusverre uit het buitenland ontvangen informaties, meer malen met de politie in aanraking is ge weest en in Duitsland enige malen wegens diefstal in bewaring werd gesteld, heeft de minister hem, in afwachting van nadere berichten, in een tehuis voor vluchtelin gen doen opnemen. Op het ogenblik wordt hij verpleegd in het centraal ziekenhuis „Nieuw Vosseveld" te Vught. Geen „vuilnisbak" Op een vanwege de pers gestelde vraag, of mogelijk de ellende der laatste jaren de bedoelde vreemdeling geestelijk volslagen ongeschikt heeft gemaakt voor een ge regeld leven, heeft de betrokken politie ambtenaar geantwoord, dat hij dit niet on mogelijk achtte, doch dat hij hieromtrent overigens geen oordeel had. Het is voorts niet onwaarschijnlijk, dat op verder door de pers gestelde vragen door deze ambte naar, doelende op het groot aantal onge wenste vreemdelingen, dat ons land clan destien binnenkomt, in het algemeen het woord „vuilnisbak" is gebruikt. Met de bedoelde omschrijving van ons land als „vuilnisbak" kan de minister zich uiteraard niet verenigen, in het bijzonder niet, wanneer daarmede zou worden ge doeld op het asiel bieden aan „tragische vluchtelingen". Bedrijfscompetitie Hoogovens Voor de bedrijfscompetitie van de Hoog ovens werden maandagavond de volgende wedstrijden gespeeld: Centraal MagazijnTekenkamer H.O. 10 HoogovensFortuna '56 10 Beide partijen werden met strafschop pen beslist. ZwaveltrappersMekog Nieuwbouw 24. „WEENINK" IN DE ZOMERCOMPETITIE De Beverwijkse schaakclub „Weenink" is de zomercompetitie begonnen met een han dicap wedstrijd. De uitslag was: 1. Jansen 20 1/4; 2. Verduit 16%; 3. Nijman 13 1/4; 4. v. Verssevelid 10y2; 5. De Koter 9 3/4; 6. Muyen 7; 7. Piet 6 3/4; 8. v. 't Hoff 6. ZOMERCOMPETITIE „DE JUMP" De promotie-en degradatiewedstrijden in de zomercompetitie van de IJmuidense bridgeclub ,.De Jump" leverden de volgende resultaten op: Groep C: 1. PrinsPorck 37p.; 2. Wey KI. Prins 37 p.; 3. dms. v. AmerongenBreur 35'/- p.; 4. WestraHanneman 31 p.; 5. De HaasKoudijs 30 p.; 6. Kramerv. d. Burg 28% p.; 7. ReyendamSchadé 28 p.; 8. dms. HamersSchol 26V2 p. Groep D: 1. TolWarmerdam 39 p.; 2. mevr. Bloemv. Loo 38 p.; 3. FloorPorck jr. 36 p.; 4. De Vriesv. d. Starre 33% p.; 5. Stamv. d. Gaay 32Vs p.; 6. Drijver Veldman 28 p.; 7. dms. ZwerverKoning stem 23 p.; 8. dms. Laman—Kramer 22 p. N.-Z.: 1. v. d. BergAmzing 39 p.; 2. Wit tebroodMainz 48% p.; 3. mevr. Prins Jonker 47 p.; 4. Boenderv. d. Wint 38; 5. dms. OuwerkerkVlotman 30 p.; 6. echtp. Broeren 27% p. O.-W.: 1. Maarleveld—De Groot 61 p.; 2. dms. ElzemanRolioos 55% p.; 3. Laman MiddelkooD 51 p.; 4. echtp. Rem 44% p.; 5. dms. De HaasStam 28 p. Het bekende spreekwoord „De krüik gaat zo lang te water tot ze breekt" in dachtig, hebben de oprichters van de pa rochiële toneelvereniging te IJmuiden-Oost hun club indertijd de weinig gebruikelijke naam „De Kruik" verleend; een naam, die overigens niet getuigde van veel vertrou wen in de toekomst. Desondanks zijn de voorstellingen van deze vereniging altijd uitstekend verzorgd en de krachten waar over zij beschikken mag wettigen de ver wachting, dat het kruikje nog wel drijvend zal blijven. Goed was ook de opvoering van Ladislaus Fodors toneelspel „Meisjes lyceum", welke zondagavond ten bate van het „St. Gregoriusfonds" voor een nieuwe kerk in het Patronaatsgebouw gegeven werd. Zoals de titel reeds vermeldt heeft het stuk betrekking op de gemeenschap van leraren en leerlingen in een meisjeslyceum, waar op zekere dag de straffe regelmaat wordt onderbroken door een verzuurde lerares, die een uit de prullemand opge doken liefdesbrief van een der leerlingen aanwendt om het meisje zo mogelijk aan de verachting van het lerarenkorps te kun nen overleveren. Bij de rector over dit epistel ter verantwoording geroepen, be kent Kathe Seidl op hem verliefd te zijn; zoals hij trouwens voor alle romantisch ge tinte jongemeisjes in de klas het voorwerp van haar onschuldige verering moet be tekenen. Ook de gewraakte brief was uit dezelfde argeloosheid ontstaan en bevatte slechts een poëtische ontboezeming, waar van Kathe de termen aan een literatuurles had ontleend. Tot zover is alles vrij logisch door de auteur 'bekeken, maar dan geeft hij de handeling ter wille van het effect een wending, die soms bijna ridicule af metingen gaat aannemen. Want een ver standige rector zou deze door een kwaad willige lerares opgeschroefde historie on getwijfeld met een begrijpende glimlach als afgedaan hebben beschouwd en het stel lig niet tot een imitatie-rechtzitting laten komen, waarbij een der docenten zelfs als een soort openbare aanklager fungeert. Maar dan zou Fodor zijn stuk niet geschre ven hebben en was het publiek een boeien de toneelavond onthouden. Want „Meisjeslyceum" is van begin tot eind theater, waarbij de schrijver telkens weer motieven wist te vinden om de ver schillende figuren in sterke speelscènes tegenover elkaar te brengen. Deze type ringen vragen van regisseur en spelers een behoorlijk inzicht in de verschillende uit eenlopende karakters, waarbij de regisseur bovendien nog twee der optredende figuren in hun allure dient af te zwakken, willen zij de nodiee geloofwaardigheid niet geheel verliezen. En met alle respect voor de ma nier waarop de heer A. Koning deze spelers tot een prima sluitend ensemble wist te verenigen, waren naar mijn smaak juf frouw V/immer en dr. Spindler net even te sterk aangezet om natuurlijke mensen te blijven. Ook zonder deze lichte chargering waren zij immers al onsympathiek genoeg. Hoe uitstekend zij dan ook in deze opvat ting door mevrouw C. Jonker—Tesselaar en George Portegies werden getypeerd. Dit is echter de enige bedenking welke tegen deze voorstelling kan worden aangevoerd, want overigens werd er meestal voortref felijk geacteerd. Neem bijvoorbeeld de grote scène tussen de rector en Kathe Seidl; dit was voorbeeldig van dynamiek. De dialogen volgden elkaar op in een ver rassend tempo. Riet Groen en A. Koning speelden 'hun scènes voortreffelijk! Daar naast heeft ook A. Jonker weer allerminst teleurgesteld met de ruim denkende leraar in de philosofie, die hij met eert milde 'hu mor en juiste accenten wist aan te geven. Even natuurlijk werden Anna Mathe en Erhart Wilfinger door mevrouw E. van der KolkVersteeg en N. van Geldorp uitge beeld. Het was een voorstelling, waarover iedere toneelliefhebber zich verheugen kon. JAN VAN DAM Vierde hoogoven eind 1958 gereed In de op 25 mei gehouden vergadering van de raad van beheer van de Cement fabriek IJmuiden (CEMY N.V.) is besloten de produktiecapaciteit van cement door de bouw van een vijfde cementmolen te ver groten. Zij wordt van circa 400.000 ton tot 500.000 ton per jaar verhoogd, zulks in aansluiting op de bouw van de vierde hoogoven te IJmuiden. (Eind 1958 denkt men met de bouw van de nieuwe hoogoven klaar te zijn: de grondwerkzaamheden zijn reeds begonnen). Van 19221926 dominee te IJmuiden In de ouderdom van ruim 83 jaar is zon dagmiddag in het Talma Rustoord te Veen- wouden ovenleden ds. Joh. Jansen, emeri tus-predikant der Gereformeerde Kerken, die vooral naam heeft gemaakt door zijn geschriften over het Gereformeerd Kerk recht. Johan Jansen werd 19 Januari 1873 te Varsseveld geboren. Hij studeerde aan de Theologische Hogeschool te Kampen en werd in 1900 kandidaat. Ds. Jansen diende in vele plaatsen, waar bij IJmuiden van 1922 tot 1926. Woensdag 30 mei zal het huwelijk wor den voltrokken tussen een lid van de hand. balclub „IJmond", mejuffrouw C. Gr a-pen - daal, en een keeper van „De Kennemers", de heer J. Groot. VEILIN GBERICHT Aardbeien 6592; asperge 55210; andijvie 3241; postelein 3639; bospeen 4675; radijs 512; sla 4—9; spinazie 8,523; bloem kool 3764; rabarber 1224; prei 3460; sjalotten 915. Op de bloemenveiling werden maandag de eerste irissen van de koude grond aan gevoerd. Het waren „blauwe Wedgewood." Er was een grote vraag naar irissen, daar deze gekocht werden voor export. De prijzen liepen op tot één gulden per bos. Schaakclub De Pion De in hotel Meijer gehouden beslissings wedstrijden van de schaakclub De Pion te Castricum is geëindigd met een overwin ning voor Walth. Uhlj Deze speelde de laatste partij tegen Bennes en verkreeg daardoor de kam pioenstitel van dit seizoen. In de tweede afdeling speelde De Wit Oudshoorn waarbij de laatste de overwin ning behaalde. De „International Salvage Union" heeft te Torquay (Engeland) haar twee-jaarlijk se bijeenkomst gehouden onder voorzitter schap van de heer Hector Kiaer uit Kopen hagen. De bijeenkomst werd bijgewoond door vertegenwoordigers van Europese en Aziatische bergingsmaatschappijen. In zijn openingswoord herinnerde de pre sident eraan, dat de Union reeds dertiig jaar bestaat en de belangen van de bergers op nuttige wijze heeft gediend. Hij werd' voor de komende periode herkozen en de heren Murk Leis uit Rotterdam en André le Grand uit Parijs als leden van het dage lijks bestuur. De volgende conferentie zal m 1958 te Hamburg worden gehouden. Een van de punten, die tijdens de con ferentie behandeld werd, betrof de vertra gingen, veroorzaakt bij de behandeling van berigingszaken door Lloyd's Arbitrage. Het is tegenwoordig heel gewoon dat een arbi trage voor verleende diensten eerst een of twee jaar later behandeld wordt, terwijl het voor de oorlog gebruikelijk was, dat binnen een half jaar na de hulpverlening arbitrage kon geschieden. Een ander punt waaraan de vergadering veel aandacht besteedde was de kwestie vam vervuiling der zee door olie, welke de led'en ernstig verontrust, aangezien hier door hun verantwoordelijkheid aanzienlijk wordt verhoogd. In verscheidene gevallen bleek het bij het vlotbrengen van schepen noodzakelijk olie overboord te pompen. Dit kan nadelig zijn voor derden en eisen tot schadevergoeding tegen d'e bergers tot ge volg hebben, in het bijzonder wanneer het gestrande schepen betreft in de nabijheid van bevolkte gebieden. Zwemmen en poloën Edmonton heeft het verlies van verleden jaar op zwem- en pologebied goed gemaakt door een alleszins verdiende overwinning. Zowel op de meeste zwemnummers als bij de waterpolo-wedstrijd wisten zij van de Velsenaren te winnen. Met 5739 pun ten m<*est Velsen het onderspit delven, waarbij voor Edmonton nog eens 8 punten kwamen voor de polowedstrijd, welke met 72 door hen werd gewonnen. Wel willen we even memoreren de over winningen van E. Pommerel op de 90 yards vrije slag, die zij in 63,2 voor haar reke ning nam en de zege op de 90 yards school slag in 1.14.0 door de kleine D. van Op bergen. De puntentelling was als volgt; Dames, 90 yards rugslag: Edmonton 7 pnt., Velsen 3 pnt. 60 yards vlinderslag; Edmonton 6 pnt., Velsen 4 pnt. 90 yards schoolslag: Edmonton 4 pnt., Velsen 6 pnt. 90 yards vrije slag: Edmonton 4 pnt., Velsen 6 pnt. 4 x 60 yards wisselslag estafette: Edmon ton 4 pnt., Velsen 0 pnt. 4 x 60 yards vrije slag estafette: Edmon ton 0 pnt.; Velsen 4 pnt. Heren, 120 yards rugslag-:I^Imonton 7„ pnt., Velsen 3 pnt. 60 yards vlinderslag: Edmonton 5 pnt.,- Velsen 5 pnt. 120 yards schoolslag: Edmonton 7 pnt., Velsen 3 pnt. 120 yards vrije slag: Edmonton 5 pnt., Velsen 5 pnt. 4 x 60 yards wisselslag estafette: Edmon ton 4 pnt., Velsen 0 pnt. 4 x 60 yards vrije slag estafette: Edmon ton 4 pnt., Velsen 0 pnt. DINSDAG 29 MEI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Het meisje van de rivier". Rex, geen opgave. Pieter Vermculenmuseum, Cultureel Centrum open van 9.30-12 en 14-16.30 u. Alcoholics Anonymous, 20 uur, zaal Abe lenstraat, spreekuur. Comité Vlaggetjesdag IJmuiden, 20 uur. Ned. Herv. Jeugdgebouw, uitreiking wimpels en prijzen. VELSEN Raadhuis, 19.30 uur, openbar vergadering van de gemeenteraad van Velsen. WOENSDAG 30 MEI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Het meisje van de rivier". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als Dinsdag. „Fotokring Velsen", 20 uur, Cultureel Gebouw, W. Bartels spreekt over „Foto grafie in de vacantiemaanden". Velser Gemeenschap, sectie toneel, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, uitslag to neelconcours. VU, 19.4520.45 uur, gymnasium Velsen. cursus Spaans. IJmond Commissie Vakopleiding Bouw bedrijf, 19.45 uur, filmzaal Tech. School, filmavond. VELSEN Raadhuis, 10-12 uur, spreekuur wethou der van Sociale Zaken. DINSDAG 29 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Vrouwen op avontuur." Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Om streden huwelijk." Kennemer Theater, 20 uur: „Nieuw Leven," toneelavond. K.S.A., 20 uur: St. Eloy. De Groentenbeurs, 20 uur: Vergadering Kappers. R.K. Leeszaal, 15—18 en 1921 uur: uit- leenbibliotheek; lees- en studiezaal van 15—18 en 19—21.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, dagelijks van 1718 uur. WOENSDAG 30 MEI Bioscopen: als dinsdag. 't Centrum, 20 uur: Vergadering CHU. De Groentebeurs, 20 uur: Ouden van Dagen. Hotel Parkzicht, 20 u.: Kennemer Pluim vee Vereniging. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 uur: jeugduitlening Zeestraat 26 van 15 16 uur. R.K. Leeszaal, uitlening van 1013 uur; lees- en studiezaal van 1013 en 1518 uur. „Het Groene Huis." jeugdleeszaal en uitlening van 15.1516.45 uur. Weekeind op zee Tijdens het weekeinde was de trawlvis serij om de Noord zeer wisselvallig. Enige schepen meldden goede vangsten, terwijl andere van de gehele dag slechts even meer dan 100 manden hoops scheeps haal den. De dagvangste liepen dan ook van 120 tot 300 manden hoops. De „Amsterdam" gaf trekken door van 150 manden en 10 manden hoops. Zuidelijker visten op 't Zand de Dirkje en de Allanwater. De Dirkje deed een trek van 100 manden en de Alanwater had een dagvangst Van 120 manden hoops. De gemiddelde dagvangsten op 't Zand liepen van 150 tot 80 manden hoops. KW.-vangsten De vangsten van de Katwijkse loggers waren in de nacht van zondag op maan dag: KW. 47-2, 170-4, 110-3, 163-40, 129-50, 18-20, 48-4, 67-3, 86-4, 29-13, 32-9, 49-10. Geen vangst: KW. 54, 15, 44 en 97. Binnengekomen schepen IJm. 32 Elie, 20 Johannes Polderman, 239, 206, 213, 202, 318, 249, 226, 205, 322, 59, 218; KW. 30, 56; U.K. 176, 70, 264, 18, 4, 32; HD. 48, 180; TX. 17; V.D. 9. Vertrokken schepen IJm. 71 Bloemendaal, 210 Wirön 1, 75 Gorredijk, 45 Hoop, 204 Verwachting, 53 Heemstede, 205, 206, 202, 239, 213, 59, 8, 31, 218, 78, 3, 22, 40, 322; VL. 83 Cornelis, 84 Hendrika Adriana, 197 Noordster, io Vlaardingen; HD. 180; V.D. 9; U.K. 176, 9, 264, 32, 3; A.M. 18, 16, 17; W.R. 33, 34, 50, 26; R.Ó. 2 Dolfijn, 29; KW. 45 Neptunus, 168 Eendracht, 78 Exelsior 2, 65 Willy Ali- da, 105 Jacoba, 101 Nestor, 26 Concordia, 107 Jacoba, 91 Alida, 64 Elizabeth, 166 Ge broeders, 169 Aleida, 128, 30, 56, 27, 77, 36, 58, 88, 35, 98, 79, 165, 210, 21, 92, 178, 53, 68, 71, 72, 33, 60. Voor donderdag Voor de donderdagmarkt zou de „Soera- baya" (van 22 maart) komen met nog on bekende vangst. De „Amsterdam" gaat voor de donder dagmarkt zeer waarschijnlijk naar Enge land. Oudste boten Onderneming 4 en 2 (van 19 mei), Soe- rabaya, Allanwater, Dirkje, Emma Wil- helmina, Beatrice, Amsterdam, Viking- bank, Abraham (van 22 mei), Deining Thorina, KW. 74 (van 23 mei), Wiron 2 en. HD. 87 (van 24 mei), Caroline, Albertha Hendrika (van 25 mei). Nachtvangsten van de kotters Leendert Jacoba, 160 kg tong en 3 m. vis.. Arendje Jacoba, 60 kg en 2 m., een trek kwijt. Anne Marie, 90 kg en 6 m. Tiny, 120 kg en geen vis. Stem, 120 kg en 10 m. Her- mina 4, 80 kg en 4 m. Cornelia Adiriana, 80 kg en 5 m. Trijntje, 40 kg en 2 m. Willy Alida, 80 kg en 6 m. Arend Cornelis, 80 kg en 6 m. Gerda Marianne, 80 kig en 3 m. Prinses Beatrix, 80 kg en 6 m. Johanna Cornelia, 60 kg en 2 m. Flevo, 80 kg en 5 m. Zeearend, 90 kg en 6 m. Adriana Ca- tharina, 70 kg en 2 m. Wiron 1, 120 kg en 6 m. Arendje, 100 kg en 4 m. Jacoba, 160 kg en 12 m. Kon. Juliana, 200 kg en geen vis. Jana, 120 kg en 8 m. Limanda, 100 kg en 5 m. Alida Jacoba, 140 kg en 10 m. Pie ter Jacob, 50 kg en 6 m. Klaas Jr., 60 kg en 5 m. Emisel, 90 kg en 5 m. Argnd Willem, 30 'kg en 2 m., pech gehad. Corry, 100 kg en 5 m. Hoop 1, 70 kg en 5 m. Nehim 1, 80 kg. en 6 m. Nehim 2, 140 "kg ëii 5 m. Nehim 3, 90 kg en 10 m. Viër' Gebroeders, 70 kg en 8 m. Tiny Dieuw, 140 kg en 6 m. Okko Bos- ker, 7 m. makreel. Rein, uitstomende. Jan Willem, 90 kg en 8 m. Voor woensdag Bekend' voor de woensdag: de „Claesje" (van 17 mei) met 860 kisten vis, waarvan 380 schelvis en piepers, 230 koolvis, 125 ka beljauw en gul, 40 gestripte wijting, 15 dichte wijting, 35 makreel, 10 haring, 25 diversen en 150 stuks stijve kabeljauwen. Ook d'e „Maria van Hattern" (van 19 mei) komt voor de woensdagmankt met 710 kisten vis, waarvan 370 schelvis en piepers, 140 kabeljauw en gul, 100 zwarte koolvis, 50 makreel, 10 wijting, 40 diver sen en 180 stuks stijve kabeljauwen. Zeer waarschijnlijk komt de Onderne ming 2 (van 19 mei) met 275 kisten vis en 200 stuks stijve kabeljauw en 20 kleine kistjes haring (was nog vissende bij op gave). KW-vangsten De vangsten van de Katwijkse vloot waren in de nacht van maandag op dins dag: KW 47: 50 k., nog 20 n. halen, thuis- stomend; 54: 65 k., nog 15 n. halen; 170: 70 k., nog 30 n. halen; 15: 15 k.; 44: 27 k.; 97: 5 k.; 110: 5 k.; 2: 2 k.; 3: 4 k.; 5: 12 k.; 14: 19 k.; 129: 15 k.; 183: 8 k.; 18: 21 k.; 48: geen vangst; 67: 2 k.; 86: 2 k.; 29: 17 k.; 32: 10 k.; 49: 28 k.; 130: 40 k., thuis sto mend 151 20 k. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 13 k., Scheveningen 18 k.; Katwijk 20 k. Slechte visserij Van de trawlers en kotters op 't Zand geen goede berichten. De visserij was slecht; de makreel zwom hoog en was niet te van gen. De dagvangsten liepen van 60 tot 200 manden, waarbij de „Dirkje" een dag vangst van slechts 20 mandjes doorgaf. Van de trawlers om de noord in het geheel geen nieuws; als gevolg van een onweer waren de schippers niet te verstaan. De loggers en kotters in de Sylt hadden nog geen beste vangsten, terwijl op de kust vannacht 40 tot 90 kg. tong en 56 mand jes schol werden gevangen. Wat er was Aan de afslag waren vandaag twee traw lers; de „Elie" (van 19 mei) met 400 kisten, waarvan 180 schelvis, 35 makreel, 15 wij ting, 40 dichte wijting, 50 koolvis, 45 gul en kabeljauw, 40 diversen en voorts 225 stuks stijve kabeljauwen en de „Polder man" (van 17 mei) met 560 kisten vis, waarvan 200 schelvis, 130 koolvis, 100 gul en kabeljauw, 70 makreel, 30 wijting, 20 wolf en poon, 5 haring en voorts 800 stuks stijve kabeljauwen. De kleine vaart zorgde nog voor 5000 kg tongen en 100 kisten schol. Prijzen voor export. De tong, grove schol, regels en kisten kabeljauw gingen vandaag voor export weg. Grote tong noteerde f 2,50-f 2.60, grootmiddel f 2,40-f 2.50, kleinmiddel f 2.70 -f 2,75, tong I f 2,30-,2,35 en tong II f 1,85- f 1.95. Grote, middel en zetschol noteerden f 50-f 55 en schol I f 45. De grote regels f 52-f 42, kisten kabeljauw f 156 en kleine kabeljauw haalden f 134-f 96, kleine regels f 110-f 92. Binnenland in. Grote gul haalde vandaag f 35-f 30, mid del f 28-f 24 en torgullen f 23-f 14. Leng haalde f 92-f 86, grote schelvis f 23-f 20, grootmiddel f 24-f 20, kleinmiddel f 23-f 19, pennen f 24-f 21 en braadschelvis f 25-f 22. Wijting ging van de hand voor f 25-f 30, makreel voor f 20-f 23, schol II voor f 35- f 37 en schol III voor f 18-f 23. De zwarte koolvis bracht f 55-f 45 op. Prijzen van maandag. Heilbot 3,102,20; gr. tong 2,642,42; grm. tong 2,622,34; kim. tong 2,822,60; kl. tong I 2,602.'.t; kl. tong II 2,020,80; tarbot I 2,050,50, zalm 9, per kg. Tarbot IV 4842; gr. griet 4338; kim. schol 5851; kl. schol I 58—50: kl. schol II 4217; schar 3122; v. haring 3324.50; ma kreel 3613,50; gr. schelvis 3317: grm. schelvis 3217; kim. schelvis 3318; kl. schelvis I 3421; kl. schelvis II 4012: wij ting 3323; gr. gul 5532; mid'd. gul 3723; kl. gul 27—20: kl. haai 43—23; kl. wolf 46; poontjes 2522; kl. koolvis zw. 1713; kl. koolvis wit 34, per 50 kg. Gr. '-abeljauw 272106; gr. koolvis zw. 5845; gr. koolvis wit 86; gr. lenig 96; gr. wolf 9270, per 125 kg. Aanvoer van maandag. 395 kisten tong en tarbot, 7 kisten heilbot, 25 kisten griet, 880 kisten schol, 65 kisten schar, 95 kisten haring, 560 kisten makreel, 810 kisten schel vis, 95 kisten wijting, 285 kisten kabeljauw e'n gul, 3 kisten leng, 7 kisten haai, 15 kisten wolf, 18 kisten poon, 505 kisten koolvis, 35 kisten diversen. Totaal 3800 kisten. Besommingen van maandag. RO 2 f 2430; IJM 209 f 12.200; KW 122 f17.770; KW 166 f1810; KW 64 f2490: KW 91 f2140; KW 107 f2220; KW 27 f2620; KW 26 f3030; WR 33 f2870; WR 34 f2560; WR 49 f3280; AM 16 f2500; AM 17 f2840; AM 18 f2190; IJM 22 f2850; IJM 53 f3260; IJM 40 f2060; IJM 45 f2600; IJM 79 f3260; TX 14 f2550; KW 93 f2870; KW 36 f2820; KW 88 f 1250; KW 210 f2380; KW 72 f1900; KW 68 f2760; KW 79 f2420; Vios f30.560. Het driejarige meisje M. V. van het Gij- zenveltplantsoeri, dat gistermorgen van een balkon van drie-hoog op een tegelpad viel en met een schedelbasisfraktuur in het An- toniusziekenhuis moest worden opgenomen, maakte het vanmorgen na een vrij rustige nacht, naar omstandigheden redelijk wel. Aihena, 27 te Rotterdam. Angolakust, 27 te Hamburg v. Amsterdam. Annenkerk, 27 te Kaapstad. Abbekérk, 28 200 m. n.n.o. Luzon n. Cebu. Blijdendiik 27 te Baltimore. Beninkust. pass. 28 Ouessant n. Dakar. Billiton, 29 te Tj. Priok. Bennekom, pass. 28 Vlissingen n. Antwerpen. Barito, 28 te Kaimana. Barumun, 29 te Hollandia verw. Bontekoe, 28 te Gorontalo. Boskoop, 28 te Buena Ventura. Breda, 28 te Matarani. Britsum, 27 950 m. n. St. Helena n. Durban. Caltex Delft., pass. 28 Aden n. Rotterdam. Castor, 26 te Amsterdam. Cradle of Liberty, pass. 28 Gibraltar n. Mena al Ahmadi. Camerounkust, 27 v. Hamburg n. Amsterdam. Celebes. 28 360 m. o.z.o. Socotra n. Singapore. Caltex The Hague, 28 v. Suez n. Rotterdam. Dongelijk, 21 te Los Angeles verw. Dorestad, 27 220 m. n o. Abrolhos n. Curacao. Eemland, 27 te Amsterdam. Enggano, 29 te Tj. Pandan. Erinna, 29 te Singapore. Esso Rotterdam, 28 rede Vlissingen. Farmsum. 28 te Mobile v. New Orleans. Garoet, 28 te Port Swettenham. Groote Kerk, 28 v. Mozambique n. Beira. Guineekust. pass. 27 Las Paiinas n. Dakar. Hera, 27 130 m. z.o. Kp. Hatteras n. Pt. Au Prince. Hilversum, 26 220 m. z.z.w. Bombay n. Mena Al Ahmafli. Holland, 29 te Durban verw. Houtman, 28 te Hongkong. Hydra, 27 240 m. n.w. Pto. Rico n. Morrisvllle. Hersiiia, 26 v. Amsterdam n. Lissabon. Hos, 28 te Gothenburg. Koratia, .pass. 28 Algiers n. London. Kaimana, 2'9 te Makassar verw. Karirnata, 27 te Napels. Karimun, 28 te Suez verw. Kasimbar. 30 te Makassar verw. Kopioneiia, 28 te Tripoli. Kameroenkust, 27 te Hamb., 28 te Adam verw. Kota In ten, pass 28 Kp. St. Vincent, n. R'dam. Lissekerk, 28 v. Khoral Mufatta n. Kuwait. Langleeclyde, 27 te Bremen. Meliskerk, 27 te Amsterdam. Murena, 29 te Tokuyama verw. Musi, 1/6 te Sabang verw. Molenkerk, 29 te Colombo. Moordrecht, pass. 28 Beira n. Kaapstad. Notos, 27 te Amsterdam. Nigerstroom. 27 v. Freetown n. Monrovia. Nias, 27 v. Cagayan n. Los Angeles. Nanisa, 28 te Penang. Oranje PB, 28 Perim n. Suez. Ophir, 28 te Belawan. Orion, 28 te Alexandria verw. Oranjestad. 28 te Hamburg. Oostkerk, 30 t.e Fremantle verw. Ovula, 29 te Port Darwin. P. G. Thulin, 28 te Rotterdam mach. schade. Papendree'nt, 27 te Schiedam. Perna, 28/29 te Singapore. Prins Philips Willem. 28 v. Antw. n. Rotterdam. Peperkust, 28 te Dakar. Prins Willem 2, 28 te Bremen. Rotti, 28 v. Port Said n. Gibraltar. Ruys. 23 te Kaapstad. Ridderkerk, 27 v. Genua n. Marseille. Radja, 27 v. Ponta Del Gada n. Port Said. Rondo. 28 v. Port Said n. Suez. Ridderkerk, 28 te Marseille. Sarpedon, 26 v. Amsterdam n. Bremen. Stanvac Talang Akar, 28 te Makassar Statue of Liberty, 26 110 m. z.w. Ras Fartak n. Mena Al Ahmadi. Stentor, 26 v. Mobile n. Houston. Straat Malakka. 28 te Penang. Swartenhondt, 28 te Donggala. Scherpendrecht, 28 280 m. z.w. Madeira n Gi braltar. Stad Vlaardingen. 1/6 te Rotterdam verw. Sheratan. 29 te Durban. Slamat, 29 te Timordilly. Sommeisdijk, pass. 28 Scillys n. New York. Stad Haarlem, pass. 28 Kp. Vilano n. IJmuiden. Stad Leiden, 28 v. Las Palmas n. Amsterdam. Straat Mozambique, 30 te Yokkaichi verw. Tarakan, 28 te Amsterdam. Tjisadane, 28 v. Mauritius n. Singapore. Tiberius, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Tjiluwah, 28 te Tj. Priok. Trajanus, 26 v. Balbao n. Curacao. Van Heutsz, 23 te Surabaja. Wonogiri, 29 te Belawan. Waibaiong, 28 te Kupang. Waikelo, 28 te Surabaja. W Alton Jones, 26 280 m. w. Ouessant n. R'dam. Westertoren. 29 te Auckland verw. Zeeland KRL, 29 te Penang verw. KLEINE VAART Alnergen, 31 v. Casablanca te Kingslynn verw. Atlantis, 28 v. Rotterdam n. Aalborg. Alcetas, 26 te Rotterdam v. Lissabon n. A'dam. Atlas, 27 te Malaga v. Cartagena n. Cadiz. Appingedam, 27 v. Antwerpen te Rotterdam. Badzo, 28 v. Rotterdam te Londen. Bab T, 24 te Rotterdam v. Calais. Batavier 3, pass. 28 Kp. St. Vine. n. Casablanca. Boreas. 27 v. Kopenhagen te Amsterdam. Bennekom. 23 te Antwerpen v. Hamb. n. R'dam. Castor, pass. 26 Vlissingen n. Liverpool. Catharina, 25 v. Nantes te Rotterdam verw. Draco, 26 v. La Pallice n. Amsterdam. Dido. 28 v. Hamburg te Amsterdam. Ellewoutsdijk, 28 v. Algiers te Malaga. Express, 28 v. Rouaan te Rotterdam. Eibergen, 23 v. Dordrecht n. Hudiksvall. Isis, 28 te Cuxhaven. John M, 28 800 m. w. Scillys n. Montreal. Kaap Falga, 26 te Rotterdam v. Zaandam. Kaap St. Vincent, 24 te Skutskaer v. Oxelosund. Larix. 26 v. Gent n. Soivesborg. Lindesingel, 28 v. Lubeck n. Helsinki. Lelystad, pass. 28 Vlissingen n. Antwerpen. Marjan, 23 v. W. Hartlepool n. Naestved. Myson, 28 v. Rouaan n. Nvkobing. Marianne, 27 te Rouen n. Parijs Meidoornsingel, 28 v. Hainina n. Dublin. Notos, 27 te Amsterdam v. Breinen n. R'dam. Netta, 28 v. Avonmouth n. Newport Oranjepolder, 28 v. Casablanca te Nantes. Oranjestad, 28 v. Bremen n. Hamburg. Phidias. 26 v.t Patras n. Antwerpen. Pavo, 26 Kiel gepass. n. Zaandam. Paris. pass. 28 Vlissingen n. Antwerpen. Ransel, 28 te Antwerpen. Spora. 28 v. Cork te Pasajes verw. Tiberius, 27 te Antwerpen v. Hamb. n. R'dam. Vrouwepolder, 28 v. Bordeaux te Huil Westerhorn, 28 v. Newport le Rotierdam verw SLEEP VAART Cycloop, 2d v. IJmuiden te New Orleans Ebro, 27 v. Belem n. Fort Aleza Flevo, 25 v. Limerick n. Amsterdam. Gele Zee. 27 v. Halifax te Havana. Hector, 25 te St. Malo. Hudson, 27 280 m. o. Gibraltar n. Ver. Staten IA oordholland, 27 50 m. o. Key West n. Frankrijk Oceaan, 27 te Falmouth. Rode Zee. 27 v. Vlona Albanië n. Ferroi.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9