PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Instorting Vijzelstraat voor rechter g/lNATQG^ Minder functies onverenigbaar met het raadslidmaatschap Wereldnieuws VerdedigerAannemer werkte op basis van officiële cijfers van bouwtoezicht f^tdezen&yde, kiest RANG *t)e ma demste Taag. Q De radio geeft donderdag ZccU ió Aet zo r AARDE staat achter U Q.'th.daritiïïtïa Examens Kerkelijk Nieuws Faillissementen Gouden medaille voor dr. mr. Hugenholtz Wetsontwerpen ingediend Rotterdamse Lloyd bestelt nieuw schip te Hamburg Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Britse kolenprijzen gaan weer omhoog Amerikaanse gift voor U.N.O.-vluchtelingenfonds Afvoer van radio-actieve afvalstoffen naar Oceaaji V.J WOENSDAG 30 MEI 1956 Voor de rechtbank te Amsterdam is dins dag de zaak behandeld betreffende de in storting aan de Vijzelstraat op 23 maart van verleden jaar, toen een deel van de arka- denbouw tussen de Keizers- en de Prinsen gracht met groot geweld naar beneden kwam. Als verdachte stond terecht de 41- jarige bouwkundige B. D. uit Amstelveen, de aannemer van het herstelwerk aan de pijlers van de arkadenbouw. Deze had op zijn beurt het aan deze werkzaamheden verbonden metselwerk uitbesteed aan een onderaannemer. Op de zitting kwam bijna onmiddellijk het rapport ter sprake, dat dr. ir. J. Emmen op verzoek van de justitie naar aanleiding van de instorting heeft uitgebracht. In dit rapport komt een conclusie voor, waarin wordt gesteld, dat de tijdens het herstel van de kolommen van de arkadenbouw dreigende gevaren hadden kunnen worden geweerd door het treffen van eenvoudige, weinig kostbare maatregelen. Het rapport concludeert dat met de aannemer ook bouw- en woningtoezicht schuld treft. Dr. Emmen acht het bezwaarlijk bepaalde ambtenaren van bouw- en woningtoezicht verantwoordelijk te verklaren voor tekort komingen bij het kolommenherstel, omdat „deze dienst grotendeels als geheel schul dig is aan het ongeval". De officier van Justitie, mr. "W. P. Bak hoven, achtte de schuld van de aannemer bewezen. De verdachte had uit eigen be weging maatregelen tegen instorting moe ten nemen, nadat op 4 februari 1955 ge bleken was dat de pijler, waaraan gewerkt werd, geen stalen kern bezat De officier eiste tegen de Amstelveense aannemer B. D. een geldboete van 150 gulden wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld bij de instorting is een metselaar ernstig gewond geraakt en een geldboete van 100 gulden wegens het niet naleven van artikelen in het Veiligheidsbesluit voor Fabrieken en Werkplaatsen 1938, waarin maatregelen voor veilig werk worden voor geschreven. Mr. Bakhoven meende dat de omstandigheid dat Bouw- en Woningtoe zicht de pilaar gedurende de vorstperiode ongestut heeft laten staan, kon leiden tot een mildere beoordeling van de door de verdachte gepleegde feiten. De verdediger van de Amstelveense aan nemer, mr. Th. F. Kingma, merkte in zijn ADVERTENTIE pleidooi, dat uitmondde in een conclusie tot vrijspraak van zijn cliënt, op, dat de verdachte van de veronderstelling was uit gegaan dat op de pijler in kwestie een druk stond van I2y2 kg per vierkante centi meter, hetgeen hem was voorgerekend door de inspecteur van Bouw- ën Woningtoe zicht. In dat geval, aldus de raadsman, kon men van zijn cliënt niet verwachten dat hij zou stutten, temeer omdat dit bij vorige pijlers ook niet was gebeurd. Uitspraak over veertien dagen. als1' U geregeld SANATOGEN gebruikt. - Een paar lepeltjes na elke maaltijd verzekeren U een blijvende p reserve aan sterke zenuwen en frisse gezondheid. Houdt U fit met het zenuwsterkend tonicum ADVERTENTIE Een oude matroos met een koffer Zei: ,,'k Ga weer naar zee en ik offer (Omdat ik zo gul ben) Mijn DANTUMA-vulpen Aan Neptunusdie is dan een boffer!" Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Utrecht. De heer D. Kijne te Delft is tot doctor in de Wis- en Natuurkunde gepro moveerd, op een proefschrift getiteld: „Plane Construction Field Theory". Utrecht. De heer F. W. Reysenbach de Haan, te Utrecht, is tot doctor in de Genees kunde gepromoveerd op .een proefschrift ge titeld „De Ceti Auditu". Ned. Herv. kerk Bedankt voor De Bilt (U.) (vac. dr. P. A. v. Stempvoort) T. Kruyne te Leimudden. Aangenomen naar Hoge Zwaluwe J. B. Duk, vicaris te Groningen. Bedankt voor Leusden (toez.) J. P. v. Roon te Zierikzee. Beroepen te Ridderkerk F. H. Sinke te Heteren te Giessen-Rijswijik (toez.) P. Post, vic. te Wagenborgen te Ouderkerk aan de IJssel W. Vroegindeweij te Bleis- wijik. Aangenomen naar Wons (Fr.) T. Feen- 'stra, cand. te Groningen de benoeming tot vicaris te Terkaple-Goingarijp (Fr.) J. v. Santen te Utrecht. Beroepen te Wijk bij Heusden C. Treure te Ederveen. Geref. kerken Bedankt voor Siddeburen W. v. w. Zwaan te Emmer-Compascuum. Beroepen te Nieuwerbrug a. d. Rijn G. Rang, kandidaat te Amsterdam. Beroepen te Blokzijl G. H. Harms, kan didaat te Daarle. Chr. Geref. kerken Hilbers te Enschede-West voor Drieber gen en voor Middelburg H. C. Tanis te Urk voor Emmen en voor Nijmegen W. v. Heest te Rozenburg. Bedankt voor Huizen (N.H.) H. C. v. d. Ent te Werkendam. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Berlikum H. B. Kossen te IJlst. De arrondissements rechtbank te Haar lem heeft op dinsdag 29 mei in staat van faillissement verkalard: de Naamloze Ven nootschap Bouw- en Exploitatie Maat schappij Langereis, gevestigd te IJmuiden aan de IJmuiderstraatweg 45. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. W. Crefeld te IJ muiden-Oost. ADVERTENTIE Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken, los a 32 cent per 100 gram en in rollen 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. Dierenbescherming De Nationale Italiaanse Vereniging voor Dierenbescherming' heeft dr. mr. W. Hu genholtz te Leiden, voorzitter van de wereldfederatie tot Bescherming van Die ren, de gouden medaille toegekend voor het feit dat hij in 1950 de Wereldfederatie heeft opgericht alsmede voor zijn voort durende werkzaamheid op het gebied van de internationale dierenbescherming. Richards over het „Glimlach-offensief" De Amerikaanse democratische afgevaar digde heeft tijdens een vraaggesprek voor ae televisie verklaard er tegen te zijn dat vooraanstaande Amerikaanse burgers of militairen de Sovjet-Unie bezoeken. Ri- chardls, die voorzitter is van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardieden zei: „Ik ben een tegenstander van al die uitstapjes waarbij men niets ziet en niets doet. ADVEBTFffTlF HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Plechtige hoogmis. 9.30 Platen. 9.4Ö Voor de huisvrouw. 9.45 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Pla ten.. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor de boeren. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Alt en piano. 13.40 Platen. 14.00 Salonorkest.. 14.30 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.40 Vocaal Ensemble. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Pianotrio. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Platen. 17.50 Reportage Bondsdag van de Christelijke Jonge Boeren en Tuindersbond en de Christelijke Boerin nen! en Plattelandsmedsjes Bond. 18.15 Kamer muziek. 18.30 Friese uitzending. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspec tief, causerie. 19.30 Verkiezingstoespraak. 19.45 Verzoekprogramma. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Omroep orkest en solist. 12.00 Twee piano's. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.35 Platen. 12.50 Uit het bedrijfs leven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest: 13.55 Koer sen. 14.00 Platen. 14.20 Voordracht en m-O- ziek. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Nederlandse toeristen in het buiten land. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek.18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Lichte muziek. 19.30 Amusementsmuziek. 19.45 Verkiezingstoespraak. 20.00 Nieuws. 20.05 Buitenlands overzicht. 20.15 Radio Phil- harmonisch orkest en solist. 21.15 Hoe denkt u over het werken van schoolkinderen in de vacantie?, causerie 21.40 Kamerkoor. 22.10 Amusementsmuziek. 22.40 Radiojournaal. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten of platen, 23.2524.00 Dans muziek. TELEVISIE (N.T.S), A.V.R.O.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Ru briek van kunst en kuituur. 21.1523.00 Jon geren en Politiek. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsorkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen, 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Orkestconcert. 16.25 Ka mermuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Bariton- en Piano. 17.15 voor de kinderen. 18.15 Kinder liederen, 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Zuid-Afrikaanse mu ziek. 20.00 Internationale wedstrijd Koningin Elisabeth. 22.30 Nieuws. 22.45 Platen. 23.00— 23.05 Nieuws. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Gemeen tewet en van enige onderwijswetten. In de memorie van toelichting delen' de ministers van Binnenlandse Zaken en On derwijs, Kunsten ermWetesisehappen mede, dat reeds geruime tijd behoefte wordt ge voeld aan wijziging van de bepalingen der Gemeentewet, betrekking hebbende op de aanwijzing van de functies welke onver enigbaar zijn met het lidmaatschap van de raad. Met name is de wenselijkheid geble ken van herziening van de regeling, welke in dit opzicht voor het onderwijzend per soneel geldt. De minister van Binnenlandse Zaken gaat ervan ui't, dat het aantal onverenig bare betrekkingen zo beperkt mogelijk moet worden gehouden. Een algemeen criterium voor de uitslui ting van bepaalde functionarissen van het raadslidmaatschap geeft de toelichting op de Gemeentewet van 1851 niet. Evenmin is bij de verschillende wijzigingen, welke ar tikel 25 sindsdien heeft ondergaan, van een duidelijk uitgangspunt sprake geweest. Als redenen, welke het raadslidmaatschap onverenigbaar doen zijn met bepaalde be trekkingen, worden genoemd de noodzaak van zo zuiver mogelijke interne verhoudin gen. Iemand kan niet lid zijn van een be stuurscollege en tevens in een bepaalde dienstbetrekking aan dat college onderge schikt zijn. Voorts zal vermenging van bevoegdheden moeten worden voorkomen en het toezicht op handelingen van het gemeentebestuur niet mogen samenvallen met het lidmaat schap van dat bestuur. De belangen, welke iemand in een be paalde functie moet dienen, kunnen het bekleden van het raadslidmaatschap onge wenst maken. In bepaalde gevallen zou het militaire belang of het onderwijsbelang zich tegen de combinatie militairraadslid of onderwijzerraadslid kunnen verzetten. Een regeling hiervoor zou echter in artikel 25 der Gemeentewet minder op haar plaats zijn. In de bijzondere wetten dient daarom een voorziening op dit punt te worden op genomen. 1 De minister willen vrijwilligers in ge meentedienst niet van het raadslidmaat schap uitsluiten. Vooral in kleinere ge meenten zou hun uitsluiting tot grote praktische moeilijkheden kunnen leiden. De ministers zien geen steeekhoudende redenen voor uitsluiting van onderwijzers bij het bijeonder lager- en middelbaar on derwijs van het raadslidmaatschap. Wel zal een onderwijzer aan een bijzondere lagere school voor het bekleden van het raadslidmaatschap ingevolge de Lager On derwijswet 1920 de toestemming van Ge deputeerde Staten behoeven. Het Ambte narenreglement rijks hogere burgerscholen eist voor de leraren aan die scholen een vergunning van de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Aange nomen mag worden dat het onderwijsbe lang zich in de regel niet tegen het ver lenen daarvan zal verzetten. Formeel mogen de leerkrachten bij het openbaar onderwijs gemeente-ambtenaren zijn, materieel 'vertoont hun positie in zo verre een afwijking, dat zij niet in een eigenlijk hiërarchisch dienstverband wer ken. Bovendien is de regeling van hun rechtspositie goeddeels aan de invloed der gemeentebesturen onttrokken en genieten zij een vrij grote mate van onafhankelijk heid bij de vervulling van hun taak, op welke vervulling in de eerste plaats wordt toegezien d'oor de rijksinspectie van het onderwijs. Aan het raadslidmaatschap van onder wijzers en leraren zou men nochtans het bezwaar verbonden kunnen achten, dat het gemeentebestuur tegenover leerkrachten raadsleden niet voldoende vrij staat. Dit bezwaar wordt ondervangen door aan de betreffende artikelen van de wetten op het hoger en middelbaar onderwijs en aan de Nijverheidsonderwijswet een bepaling toe te voegen, waarin een basis wordt ge legd voor optreden van Gedeputeerde Sta ten in plaats van het gemeentebestuur tegen leraren-raadsleden voor de tijd, dat een leerkracht tevens raadslid is. Een an dere bepaling beoogt te verzekeren, ,dat te^en onderwijzers en kleuterleidsters bij het openbaar onderwijs, die tevens raads lid zijn, indien daartoe aanleiding bestaat, maatregelen kunnen worden genomen. Deze bepalingen voorzien tevens in het geval, dat een onderwijzer of leidster een benoeming tot wethouder mocht ten deel vallen. De „krijgsman in werkelijke dienst" is tot nu toe van het raadslidmaatschap uit gesloten. Het komt de minister van Bin nenlandse Zaken voor, dat voor handhaving van deze uitsluiting niet voldoende reden bestaat. Er lijkt bovendien in beginsel geen bezwaar tegen te bestaan aan de gemeente besturen over te laten of een onderwijzer tot ambtenaar van de burgerlijke stand moet worden benoemd. Hetzelfde geldt voor de krijgsman in werkelijke dienst. Deze combinatie zal overigens praktisch nauwelijks- eniige betekenis hebben, De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd heeft dezer dagen bij de „Howaldtswerke" te Hamburg een nieuw schip besteld, dat van hetzelfde type zal worden als de en kele jaren geleden door deze werf gebouw de motorschepen „Wonosari" en „Wono- rato". Het nieuwe schip zal alleen iets gro ter zijn en een draagvermogen van onge veer 12.500 ton hebben. Bovendien krijgt het zes in plaats van vijf laadruimen. Evenals de „Wono-schepen" zal het worden uitgerust met een passagiersaccommodatie j voor twaalf volwassenen en de motorin stallatie zal van het „Man"-type zijn. Het is de bedoeling, dat het schip reeds aan het einde van 1958 in de vaart zal komen. De Lloyd heeft thans acht nieuwe sche pen in bestelling met een gezamenlijk draagvermogen van bijna 100.000 ton. „SCHIPPER NAAST GOD" VOOR DUITSE TELEVISIE Het Nederlandse toneelstuk „Schipper naast God" van Jan de Hartog is in een Duitse vertaling en bewerking van Rolf Italiaander door alle Duitse televisiezenders uitgezonden. De Hamburger Kammerspiele heeft dit stuk voor de opening van het nieuwe seizoen op het repertoire gezet, hoewel het reeds vijf jaar geleden door het Hamburger Schauspielhaus opgevoerd is. ADVERTENTIE HAARLEM LONDEN, (AFP) De nationale Britse kolenraad heeft medegedeeld, dat met ingang van vrijdag de kolenprijzen in Groot-Brittannië met acht percent zullen worden verhoogd hetgeen overeenkomt met een gemiddelde prijsverhoging van zes shillings per ton. De prijsverhoging zal zo wel voor industrie- als voor huisbrand kolen gelden. Dit is de tweede prijsverho ging binnen tien maanden. De nieuwe prijsverhoging doet een ver hoging verwachten der prijzen voor elek trische stroom en voor vervoer van passa giers en vracht per spoor. De golf vafi prijs verhogingen omvat thans ook de prijzen 'voor bioscoopplaatsen en bedraagt voor sommige plaatsen tot vijftig percent. In politieke kringen acht men het waar schijnlijk dat ónder deze omstandigheden nieuwe eisen tot loonsverhoging in het ge hele land niet zullen uitblijven. Dr. Patijn herkozen GENEVE (Reuter) Dr. C. L. Patijn, directeur internationale organisaties van het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken, is herkozen als voorzitter van de uitvoerende commissie van het U.N.O.-fonds voor vluchtelingen. Dr. Patijn verklaarde maandag op de openingsver gadering van de derde zitting van de com missie, dat het werk van de commissie ge hinderd wordt door „valse hoop op emigra tie" en „apathie onder de vluchtelingen". De Amerikaanse afgevaardigde, Philips, deelde mede, dat de Verenigde Staten een speciale gift van 194.000 dollar beschikbaar stellen voor hulp aan niet-Duits-sprekende vluchtelingen in Oostenrijk. Hij verwachtte dat de hoge commissaris van de U.N.O., mr. G. J. van Heuven Goedhart, met de Oostenrijkse regering zou onderhandelen over passende bijdragen, voor hetzelfde doel als waarvoor de Amerikaanse gift be stemd is. WASHINGTON (Reuter) Amerikaanse geleerden zullen trachten te weten te ko men hoeveej radio-actief materiaal zonder gevaar kan worden afgevoerd naar de oceanen. Bij de vreedzame toepassingen van atoomenergie verwacht men de pro- duktie van zeer grote hoeveelheden radio actieve afvalstoffen, De Amerikanen zullen een onderzoek' naar' dit probleem beginnen als onderdeel van hun bijdrage tot het in terna tionaïë 'geofysische''Jaar. ADVERTENTIE Verwachting. Een functionaris van het Belgische hof heeft dinsdag in Brussel officieel bekendgemaakt, dat prinses Liliane, de echtgenote van koning Leo pold, in blij'de verwachting is. De ge boorte wordt eind september verwacht. Suprematie. Een groep mannen met een spandoek „Verdedig de suprematie van de blanken" heeft getracht te Coventry (Engeland) een bijeenkomst te versto ren, waar pater Trevo-r Huddleston, een bekend tegenstander van de apartheids politiek in Zuid-Afrika, het woord zou voeren. De indringers werden door de aanwezigen uit de zaal gezet. Eerste. Te Kiel zijn de eerste drie schepen van de Westduitse marine in dienst ge steld. Het zijn drie (grote) motortorpe doboten van 130 ton, die veertig mijl kunnen lopen en een bemanning heb ben van zeventien koppen. Botsing. Te Kalka, nabij de Indiase stad Ambala, heeft zich een botsing voorge daan tussen stakende spoorwegarbei ders en politie. De stakers wierpen met stenen naar een wagon, waarin zich de president-directeur van de spoorweg maatschappij bevond. Ook hurkten zij op de spoorbanen, om het vertrek der treinen te beletten. Toen de politie ten slotte het vuur opende, werden vier ar beiders gedood. Noodweer. De Belgische stad Verviers is dinsdagavond getroffen door een zwaar onweer, waardoor laaggelegen delen van de stad onder water, kwamen te staan. De mensen moesten naar de bo venste verdiepingen van de huizen vluchten, In een kelder zijn vier per sonen, twee moeders met hun kinderen, verdronken. Men vreest dat nog twee vrouwen om het leven zijn gekomen. De overstroming ontstond doordat d'e kade- nfuren van de beek de Dison door braken. Aanspraken. Communistisch China maakt aanspraak op een eilandengroep tussen Indochina en de Philippijnen en Borneo. Deze'eilandengroep, de Nansjaeilanden, werd in de oorlog door Japan bezet. Zij ligt op 1200 kilometer van Singa pore. Het communistische persbureau „Nieuw China" verklaarde dinsdag dat geen inbreuk op deze aanspraak geduld kan worden. Verplicht. De twee oudste Britse scholen in Egypte, de Schotse meisjesschool en de St. Andrewsschool voor jongens, die beide in 1859 te Alexandrië werden ge sticht, zullen hun deuren in oktober niet heropenen als gevolg van de door de Egyptische regering uitgevaardigde bepaling, die het onderwijs van de Ko ran op de vrije scholen in Egypte ver plicht stelt. Saga. Mevrouw Ada Galsworthy, de 89- jarige weduwe van de Britse schrijver John Galsworthy, is te Torquay, in het graafschap Devonshire, overleden. Zij was het prototype van de figuur van „Irene", die iin „The Forsytihe Saga", een der bekendste boeken van Galsworthy, voorkomt. Gewoonte. In Zweden wordt een rookver bod voor scholieren overwogen. De helft van de Zweedse schooljongens rookt reeds op vijftien-jarige leeftijd. Ongeveer 22 procent van hen zijn dan reeds gewoonterqkers. Ongeveer 38 pro cent van de Zweed'se schoolmeisjes ro ken, twaalf percent van hen zijn ge woonte rooksters Boycot. De studenten van een negeruni versiteit in Tallahassee, in de Ameri kaanse staat Florida, hebben besloten de stadsbussen te boycotten nadat twee vrouwelijke studenten gearresteerd wer den" omdat zij geweigerd hadden het „blanke" deel van een bus te verlaten. Lek. De nieuwe, zeer geheime, Britse on derzeeboot „Explorer", die drie weken geleden aan de Britse marine afgeleverd werd, is naar de werf teruggezonden voor reparaties. Er is een lek ontdekt in een plastic tank, waardoor een uiterst brandbaar mengsel van alcohol en zuurstof ontsnapte. Toneel. Onder de titel „De vlag van het vaderland" is in Odessa een toneelstuk opgevoerd, dat de lotgevallen weergeeft van de zeelieden van de tankboot „Toe- apse", die indertijd door de Chinese na tionalisten in beslag is genomen. De meeste bemanningsleden zijn sindsdien naar hun vaderland teruggekeerd, hetzij rechtstreeks uit Formosa, hetzij na een aanvankelijke weigering om terug te gaan uit de Verenigde Staten. Qdessa is de thuishaven van de „Toe- apse". Samenzwering. Het Amerikaanse departe ment van Justitie heeft bekendgemaakt dat zeven top-functionarissen van de communistische partij in de staat Mas sachusetts zijn gearresteerd. Zij worden beschuldigd van samenzwering om de gewelddadige omverwerping van de regering te propageren. 45. „Dat is me ook watbromde Pan da, „ik waarschuw Joris, dat ze zijn ver zameling wegslepen en inplaats pan me dankbaar te zijn, zet hij me op straat. Daar zit vast weer een of andere streek van hem achter Trouwens, hoe komt hij opeens aan dit huis - kostbare verzameling? Dat zou ik wc .is willen weten!" Pein zend leunde hij tegen de muur en toen... gebeurde er plotseling iets vreemds! De muur bleek lang zo stevig niet te zijn als hij er uit zag; onder het toch heus niet zo grote gewicht van Panda begon de wand door te buigen. Plotseling klonk er een scheurend geluid en tot Panda's grote ont zetting stortte de hele voorgevel van het gebouw in elkaar! Met een gil van schrik dook Panda ineen, niets anders verwach- tend, dan dat hij onder puin en stenen zou worden bedolven. Maar dat viel nogal mee. Inplaats van stenen, kwamen lichte kar tonnen platen omlaag, die hem zelfs geen schrammetje bezorgden! „Nu begrijp ik het...", mompelde hij, toen hij wat van de schrik was bekomen. „Joris heeft een namaakgevel voor een museum geplakt zodat het op een gewoon huis leek!" VROEGER, toen men meende dat de aarde een plat vlak was waar de zon in een grote boog overheen zwierde, beteken de de opvatting dat de aarde bolvormig was en een baan om de zon beschreef, een totale verandering van het wereldbeeld. De' meeste mensen van de twintigste eeuw zijn aan deze voorstelling zo langzamer hand wel gewend geraakt, zodat allerlei boekjes die de eerste beginse len van aardrijkskunde en kosmografie verkondigen in dit opzicht weinig opzienbarend nieuws kunnen brengen. Het schijnt daarom wat over dreven precies, wanneer in populaire werkjes met enige nadruk wordt betoogd, dat de aarde weliswaar een bol is, maar aan de polen een afplatting vertoont, en dat dit hemellichaam inderdaad een baan om de zon beschrijft, die echter niet de vorm van een cirkel, maar van een ellips vertoont. Deze precisie schijnt ook daarom zo over bodig, omdat de. afplatting aan de polen zó gering is, dat we de afwijking op een normaal vel papier niet eens in beeld kun nen brengen. Ook de baan die de aarde om de zon beschrijft vertoont zich in ge tekende vorm als een volmaakte cirkel, want zij wijkt zó weinig van die figuur af, dat we het verschil met het oog niet kun nen waarnemen. Inderdaad, voor de gemiddelde mens hebben dergelijke feiten geen overwegen de invloed op zijn dagelijks leven. Maar toch kunnen zij iets verklaren. Want de niet of nauwelijks merkbare ellipsvorm van de aardbaan heeft bijvoorbeeld tot gevolg dat de aarde in onze winter dichter bij de zon staat, waardoor haar beweging wordt versneld, met als gevolg dat lente en zomer bij ons langer duren dan op het zuidelijk halfrond. Kleine oorzaken, met wel erg grote gevolgen. Maar laten we onze precisie-beschou- wïng over de aarde voortzetten. Deze pla neet is n.l. niet, zoals de populaire formule luidt, een naar de polen afgeplatte bol, maar een hemellichaam met een hoogst onregelmatig gekromd oppervlak. Het is daarom ook onmogelijk de aarde op te vatten als een ideaal lichaam, waarvan de ge daante gemakkelijk'wiskundig te berekenen is, en zo algemeen geldende uitspraken te doen over de kromming van meri dianen, 't verloop van breedte cirkels en al dergelijke kwesties Dit kan men aantonen met behulp van de secondeslinger, die een zodanige lengte heeft dat de slingertijd precies een seconde bedraagt. Volgens de slingerwet houdt de lengte van de slinger verband met de zwaartekracht, en de zwaartekracht is weer afhankelijk van de afstand waarop de waarnemer zich van het middelpunt van de 'aarde bevindt. De lengtevermeerde ring van de secondeslinger bij toenemende geografische breedte, is dus een maat voor de afplatting van de aarde. Bij een mooie ronde aarde, zouden de lijnen van gelijke zwaartekracht, omgerekend tot het niveau van de zee, ook moeten samenvallen met de breedte- of parallelcirkels. Maar dat is nu juist niet het geval. De eilanden in het midden van de oceaan liggen bijvoorbeeld dichter bij het middelpunt van de aarde dan de vastelanden. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2