Nescafé Kampioenschap eerste klasse groot biljart, kader 41/2 I FYINfATnfsJ Alle Nederlanders in peleton over de streep in Livorno ...o&is koffie! N.V. ED. KIMMAN en Co. den hout K. J. J. Lotsy trekt zich terug als voorzitter van FIFA-commissie Avonturen met het vliegende tapijt Tante Aggie houdt vol Pech schakelde Nolten uit voor leidersplaats RENAULTFRéGATE MORGEN BEGINT IN BRINKMANN MAUNÏME REGENJASSEN Steylaert Europees kam pioen kunststoten Turnprogramma op de Olympische Dag KNVB-voorzitter trekt zich tot september terug Sport in 't kort Tegen Saarland Wilkes rechtsbuiten in Oranje-elftal Appel en Koopal hebben gewisseld LC Atl IN.VJ7 i vn DE RONDE VAN ITALIË Dertien wielrenners in BordeauxParijs HET OLYMPISCH VOETBAL-TOERNOOI Hongaar Szolt leidt NederlandSaarland Sieminski in de bres voor Joe Louis Roeien Vier zusjes in een boot KFC vierde nog geen kampioensfeest Wachten is op de uitslag van protest Helmondia De softbalcompetitie Gelijk spel tussen Haarlem en TYBB CHRYSLER - PLYMOUTH AUSTIN FEUILLETON door Doris Miles Disney WOENSDAG 30 MEI 1956 4 Morgenmiddag; om half twee wordt in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem de eerste stoot gegeven van een belangrijk biljarttóernooi. Het toer nooi namelijk dat de kampioen van Ne derland moet aanwijzen van de eerste klasse kader 47/2 groot biljart. De acht deelnemende spelers zullen elkaar vier da gen lang proberen de loef af te steken. Tegen zes uur zondagmiddag hoopt men de kampioen te kunnen huldigen en de prijzen uit te kunnen reiken. Aan wie? Dat zullen de komende dagen in Brink mann leren. Dat er felle strijd zal worden geleverd staat wel haast bij voorbaat vast. De deel nemers zijn namelijk J- Jansen van „Het Groene Laken" uit Helmond, S. van Lochem van „Rembrandt" uit Amsterdam, A. Mol van „Insulinde" uit Amsterdam, L. A. van Nijnatten van „B.K.V." uit Ber gen op Zoom, R. Overdijk van „HETEY" uit Amsterdam, G. Vink van „Tiel" uit Tiel, C. Wijdeveld van „Zonder Naam" uit Amsterdam en P. Zondervan van „De Friese Club" uit Leeuwarden. Mol is uiter aard favoriet in dit gezelschap, maar men dient af te wachten of de jeugdige spe lers er niet in zullen slagen het hem en de andere ouderen het dusdanig lastig te maken dat zij spoedig ook tot de seri euze kanshebbers behoren. De organisatie van het toernooi berust bij de biljartvereniging „Brinkmann", die nog geen jaar bestaat, maar die het toch aandurfde het' bestuur van de K.N.B.B. te verzoeken dit landelijke kampioenschap ih de kleine biljartzaal van restaurant Brink mann te mogen houden. Een initiatief, dat de Biljart Bond .van harte toejuichte. „Het is mea1 dan een genoegen", zo schrijft de voorzitter van de K.N.B.B., de heer W. Eeuwijk in het programma, „want het stemt tot de levendigste voldoening, dat dit mooie en noodzakelijke landelijke kampioenschap, waarvoor zich tot voor korte tijd geen organisatrice had aange meld, aan het einde van het seizoen 1955/ 56 toch doorgang zal vinden. Daarover verheugt het Bondsbestuur ziph buitenge woon: immers, dit kampioenschap, dat historisch zeer oude rechten heeft (als 45/2 toernooi dateert het al van 1914/15) is de toegangs- en doorgangspoort naar de hoofdklasse 47/2 en uit laatstgenoemde klasse moeten immers en zo is het in de praktijk altijd geweest de cracks voortkomen, die ons land op biljartgebied zijn reputatie bezorgen en het ook interna tionaal moeten vertegenwoordigen. Het is dus ongetwijfeld een nuttig, noodzakelijk en uiterst belangwekkend toernooi, dat wij allen met gsepannen verwachtingen tege- moét zien". De speeltijden in het toernooi, dat onder leiding staat van het Bondsbestuurslid, de heer J. van Beem, zijn de volgende: don derdag om half twee, half vier, half acht en half tien; vrijdag en zaterdag dezelfde tijden en zondag om half twee en half vier. ADVERTENTIE Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem Nederlander Kruythof zevende De Belg Steylaert Is ln Madrid Europees kampioen klassieke kunststoten geworden. Hij behaalde 317 pnt. 178 brt.. waarmede hij het Europees record verbeterde dat op zijn naam stond met 302 pnt. Het eindklassement luidt: 1. Steylaert (Belg) 317 pnt. in 178 beurten; 2. Domingo (Spanje) 284 pnt (186); 3. Lachmann (Frank rijk) 224 pnt. (202); 4. Becker (Frankrijk) 217 pnt. (199); 5. Jublot (Frankrijk) 210 pnt. (206); 6. Kron (Frankrijk) 205 pnt. (208); 7: Kruythof (Ned.) 202 pnt. (208): 8. Munte (Spanje) 159 pnt. (219); 9. Van de Kerck- hove (Belg) 157 pnt. (220)10. Ruiz Guarner (Spanje) 150 pnt. (218);.11. Scharz (Oosten rijk) 118 pnt. (239). De Olympische Dag, die op 24 juni wordt gehouden, zal, naar reeds gemeld, worden geopend met een massaal optreden van 1000 meisjes van het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond, die knotsoefeningen zullen uitvoeren. Het tweede gedeelte van het optreden van het KNGV zal hoog opgevoerd toestelturnen en vrije oefeningen laten zien. Onder meer zullen demonstreren de nationale kampioene Lenie LensGerrietsen, Dini KrulVan den Nol van Gogh, (ex-kampioene van Neder land) en de jeugdkampioene Riek Leibbrand en bij de heren zullen onder meer de meer voudige Nederlandse kampioen Klaas Boot jr., Gerrit van Galen, Wim Gro-neveldt en de jeugdkampioen Guus Boot van de partij zijn. Omstreeks kwart voor zes wordt de kam pioen gehuldigd. De partijen gaan over 300 caramboles. De eerste ronde, waarvan om half twee en half vier dus een tweetal partijen be-, gint, is als volgt: Van NijnattenVink; WijdeveldJansen en MolOverdijk; Van Lochem-—Zondervan.' In de kleine zaal van Brinkmann, waar zoals bekend het toer nooi wordt gespeeld, is plaats voor onge veer honderd toeschouwers. De voorzitter van de KNVB, ir. H. F. Hop- ster, heeft besloten zich voor enkele maan den uit het bondswerk terug te trekken. In verband met zijn vele andere werkzaam heden en met het oog op zijn gezondheid heeft hij er de voorkeur aan gegeven zich tot 1 septerflber niet met de bondszaken te bemoeien. Hij hoopt na deze periode zijn arbeid als voorzitter van de KNVB te her vatten. De vice-voorzitter van de KNVB. de heer A. H. Martens yit Den Haag, zal ir. Hopster tot 1 september vervangen. TENNISCOMPETITIE. In onze reeks tennisuitslagen van maandag werd vermeld dat Snellius 2 met 62 van Leidse Studenten had gewonnen. De tennissers van Snellius verloren echter met 62. Net Nederlands voetbalelftal, dat woens dagavond 6 juni in het Olympisch stadion in Amsterdam tegen Saarland speelt, is door de keuzecommissie van de KNVB als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Fortuna). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Klaassens (VVV), Van der Hart (Fortuna) en Bak (Feyenoord). Voor: Wilkes (Valencia). Bosselaar (Feyen oord), Appel (Fortuna), Lenstra (Enschedé) en Koopal (VVV). Als reserves zijn aangewezen: Landman (SHS), Boskamp (Amsterdam), Notermans (Fortuna) en Schouten (Feyenoord). Aan de Spaanse club Valencia is telegra fisch verzocht aan Wilkes toestemming te verlenen om op 6 juni met het Nederlands elftal mee te spelen. De aanvoerder zal nog nader door de keuzecommissie worden aan gewezen. De keuze-commissie heeft er verstandig aan gedaan enkele wijzigingen aan te bren gen in de ploeg, die een paar weken geleden van Ierland verloor. Als Wilkes beschikbaar is en dat is nog maar de vraag dan lijkt ons zijn opstelling een versterking. Een niet geringe verbetering lijkt ons verder het wis selen van Appel en Koopal. Dat Bak einde lijk eens een kans kreeg in de ploeg, nadat hij vele malen achtereen als reserve werd aangewezen, lag voor de hand. Gezien ook het feit dat Brooymans tegen Ierland een minder gelukkige partij speelde. ADVERTENTIE I 'k v Het resultaat van de elfde etappe van de Ronde van Italië, van Grosseto naar Livorno over 230 km., luidt: 1. Nascimhene (Italië) tijd 6 uur 42 min. 4 sec.; 2. Chiarlone (It.) z. t.; 3. Dotto (Frankrijk) z. t.: 4. Martino (It.) z. t.; 5. Favero (It.) 6.43.57. binnen als Favero. Fantini behield de leiders trui. De verdere uitslag luidde: 6. Negro 6.43.49; 7. Gra-ssi z. t.; 8. Petrei z. t.; 9. Boni 6.43.57; 10. Fabri; 11. Baroni; 12. Pettinati; 13. Tog- naccini; 14. Laurédi (Fr.); 15. Zamboni; 16. Gervasoni; 17. De Rossi; 18. Sorgeloos (Belg); 19. Albani; 20. Cerami (Belg), allen in dezelf de tijd als Boni. Het peloton werd ex aequo geklasseerd in dezelfde tijd als Bo<nd. Als 99ste kwam Van Dormael aan in de tijd van 7 uur 18 min. 1 sec. Gido Messina heeft de strijd gestaakt. In het peloton zaten alle zeven Nederlanders. Na de elfde etappe ziet het algemeen klas sement er als volgt uit: 1. Fantini (Italië) 54.0.47: 2. Ostrua (It.) 54.01.17: 3. Fallarina (It.) 54.01.46: 4. Schaer (Zwitserland) 54.02.05; 5. Moser (It.) 54.02.10; 6 Wagtmans (Ned.) 54.02.12; 7. Fornara (It.) 54.02.24: 8. Couvreur (Belg) 54.02.26; 9. Bahamontes (Spanje) 54.02.30; 10. Buratti (It.) 54.02.36; 11. De Fi- lippi (It.) 54.03.27; 12. Brankart (Belg) 54.03.32; 13. Nencini (It.) 54.03.49: 14. Ranucci (It.) 54.03.53; 15. Maule (It.) 54.04.51; 16. Giuddci (It. V 54.04.52: 17. Graf (Zwist.) 54.05.18; 18. Bartolozi (It.) 54.05.29; 19. Monti (It.) 54.05.56; 20. Magni (It.) 54.06.12; 30 Nol ten (Ned.) 54.10.6; 61. Bergmans (Ned.) 54.45.21; 64. De Groot (Ned.) 54.45.27; 71. Van de Brekel (Ned.) 54.54.01; 77. Stolker (Ned.) 54.59.58; 78. Schoenmaker (Ned.) 55.00.37. Jan Nolten klaagde over zijn pech, nadat hij met het peloton de finish was gepas seerd. „Ik heb werkelijk ongeluk gehad", zo zuchtte Jan. „Mijn grootste fout was, er te vlug vandoor te zijn gegaan, vroeg na de start.,Toen de radiowagen van de Tour bekendmaakte hoe de stand was, wilde ik de rose trui veroveren. Alle renners zaten onmiddellijk achter me aan in een wilde ADVERTENTIE v.a. 7500.1 jaar garantie op onderdelen en arbeidsloon. WAGENWEG 164—168 HAARLEM achtervolging. Daar kwam nog bij dat mijn fiets het begaf, mijn frame brak door, op 20 km voor de finish. Ondanks de inspan ning van Pellenaers verloor ik verscheidene kostbare minuten voor ik een andere fiets kreeg. Laten we hopen dat ik het er in een der komende etappes beter vanaf breng. Pech van Noltcn Jan Nolten maakte een fantastische in druk, toen hij kort na de start van Gros seto cfë verlammende Hitte trotseerde en een uitlooppoging opzette, die succes had. Een Fransman en drie Italianen volgden hem onmiddellijk, maar zij konden zoveel energie niet opbrengen. Bij de tussentijdse „sprint" in Siena, 94 km van de start, lag Nolten niet minder dan 10 min. voor op de kopgroep en de rose trui leek ver zekerd. De vorige dag had Nolten immers 9,25 min. achter rose trui houder Fantini gelegen. Een juichende menigte omgaf hem toen hij in Siena de zilveren beker in ontvangst nam, die beschikbaar was gesteld door de plaatselijke sportvereniging. Toen kwam het ongeluk. Noltens fiets begon stroef te lopen. Dat had nog niet veel gegeven, als de reparatiewagen in de buurt was geweest, maar die had drie minuten nodig om Nolten te vinden en zijn fiets te repareren. Toen werd de ster van de etappe door het peloton opgeslokt. De Italiaanse veteraan Magni lijdt aan een gekneusde top van zijn sleutelbeen als gevolg van een val tijdens de etappe van gister.en en de doktoren hebben gezegd, dat hij gedwongen zal zijn om zich uit de Ronde terug te trekken. Magni is de tweede Italiaan van wereld faam, die de ronde vaarwel zegt, nadat „Campionissimo" Fausto Coppi bij een val partij gedurende de vijfde etappe tussen Mantua en Rimini gewond werd. De doktoren hebben verklaard, dat Coppi niet in staat zal zijn opnieuw aan wed strijden mee te doen voor het volgend jaar en dat zou kunnen betekenen, dat hij voor goed de wielersport vaarwel zal zeggen. In de nacht van zaterdag op zondag zullen de volgende dertien renners in de wegwed strijd BordeauxParijs starten: Wim van Est, Bernard Gaüthier, Albert Bouvin, Al fred de Bruyne, Hugo Koblet, Rik van Steenbergen, Stan Ockers, Raymond Impanis, Jean-Marie Cieleska, Jean Stablinski, Skerl, Roger Hassenforder en Marcel Ryckaert. «00% KOFFIE 100% KOFFIE 100% KOFFIE 100% KOFFIE De speciale FIFA-commissie voor het Olympisch voetbaltoernooi in Melbourne, bestaande uit de heren K. J. J. Lotsy (voor zitter), Sir Stanley Rous (Engeland) en Kurt Gasmann (Zwitserland), tevens se cretaris van de FIFA, is in Amstedam bij eengekomen om enkele vraagstukken ten aanzien van het Olympisch voetbaltoernooi te behandelen. De heer Lotsy heeft mede gedeeld, zich wegens particuliere omstan digheden als voorzitter terug te trekken. Het bestuur van de FIFA, dat op 7 juni in Lissabon bijeenkomt, zal een nieuwe voor zitter aanwijzen. De situatie inzake de definitieve' vast stelling der zestien landen, die aan het eindtoernooi in Melbourne zullen deelne men, ziet er op dit ogenblik als volgt uit. Australië, India en Siam hadden zich di rect in de finale geplaatst omdat zij van het spelen van voorwedstrijden waren vrijgeloot. De Verenigde Staten en Joego slavië hebben zich voor hef eindtoernooi geplaatst wegens het terugtrekken van hun tegenstanders, respectievelijk Mexico en Roemenië. Egypte heeft van Etiopië ge wonnen, Bulgarije plaatste zich uit de bei de ontmoetingen tussen Groot-Brittannië eveneens en hetzelfde is het geval met Cambodja. Als negende land komt ook Hongarije in het eindtoernooi, omdat één Duits team verviel, aangezien Oost-Duits- land en West-Duitsland slechts met één ploeg aan de Olympische Spelen mogen deelnemen. Nog vijf beslissingen moeten vallen. Rus land komt nog in een uit- en een thuiswed strijd uit tegen Israel. Hetzelfde is het ge val met Turkije en Duitsland. De Philip- pijnen moeten nog tegen Peking China spelen, Indonesië tegen nationalistisch Chi na en Korea tegen Japan. Polen, dat was vrijgeloot en zich dus voor het eindtoernooi had geplaatst, heeft zich teruggetrokken en dat is eveneens het geval met Iran en Afghanistan, die voor één plaats in het eindtoernooi in aanmer king kwamen. Twee landen ontbreken dus volgens dit schema aan het aantal van zes tien voor het eindtoernooi in Melbourne. Door loting tijdens de zitting in Amster dam is bepaald, dat ook de verliezer van de wedstrijden tussen Turkije en Duitsland voor een plaats in het eindtoernooi in aan merking komt, met andere woorden, de beide ontmoetingen tussen deze beide lan den behoeven dus eigenlijk niet door te gaan. Verder heeft Groot-Brittannië, welk land dus reeds was uitgeschakeld door Bulgarije, door een gelukkige loting zich' De Hongaarse scheidsrechter Szolt zal woensdag 6 juni de wedstrijd tussen het Ne derlands elftal en Saarland in het Olym pisch stadion in Amsterdam leiden. Szolt heeft zaterdag in Berlijn ook de ontmoeting tussen Duitsland en Engeland gearbitreerd. Hij zal worden bijgestaan in Ams.erdam door een Nederlandse en een Saarlandse grens rechter. alsnog voor Melbourne kunnen plaatsen. Op 1 september komt de commissie in Zürich wederom bijeen waar de loting zal plaats vinden voor de eerste ronde van het eindtoernooi in Australië. Er wordt vol gens bekersysteem in Melbourne gespeeld. Het is nog niet zeker dat de wedstrijden tussen Indonesië en nationalistisch China zullen doorgaan. De FIF A-commissie heeft medegedeeld, dit in verband met eventuele politieke moeilijkheden, dat de ontmoeting in Indonesië zou worden gespeeld onder de FIFA-vlag. Indonesië heeft zich hier mede akkoord verklaard. Mocht nationalis tisch China zich niet met het FIFA-besluit kunnen verenigen, dan zal Indonesië in het eindtoernooi worden geplaatst. Men kan er verder rekening mee houden dat ook Peking China in het eindtoernooi zal komen, aangezien de Philippijnen zich niet willen houden aan de vastgestelde data voor de beide ontmoetingen tussen deze beide landen. Alfred Sieminski, een democraat uit New Jersey, hield in het huis van afgevaardigden een pleidooi voor de vroegere wereldkam pioen in het zwaargewicht, Joe Louis, om de door de staat te vorderen inkomstenbelas tingen. welke dateren van 1939, voor hem te laten vervallen. De belasting, boeten en ren te, welke Joe Louis op het ogenblik moet betalen, bedragen 1.250.000 dollars. Sieminski zei. dat Louis ontzettend veel voor de Ver enigde Staten heeft gedaan en dat hij in 1942 het gehele bedrag van twee door hem gele verde gevechten heeft afgestaan aan het oor- lqgSfonds. i j s De roeivereniging van de Sambre en De Maas te Namen houdt 8 juni wedstrijden. In de dameswedstrijd der vieren brengt deze vereniging een equipe op het water, die uit de vier zusters Douxchamps is samengesteld. Een familie-vier is overigens in België njpts bijzonders. De roeivereniging van Ant werpen heeft eveneens een vier, die uit leden van één familie bestaat. De ploeg wordt ge vormd door vier roeiers van de familie Ven. Daar zaten ze nu allebei in die verraderlijke put, Abdoel en de vreemde koopman Hoe konden ze er uit komen? „Ik weet wat", zei Abdoel. „Mijn vriendje Mohab is me aan 't zoeken; als ik heel hard roep, hoort hij me misschien wel". De koopman knikte verheugd. „Doe dat", zei hij. Roep maar flink hard, misschien lukt het!" Abdoel liep terug naar de put en begon hard te schreeuwen. 24-25 Volgens de standenljjst van de eerste klasse C betaald voetbal is KFC kampioen. Maar de Kogers hebben nog geen feest gevierd, want theoretisch is er nog een kans, dat hun de titel ontgaat. De kwestie is namelijk, dat er nog een protest loopt van Helmondia, be treffende de op tweede Pinksterdag gespeel de wedstrijd HelmondiaTubantia, die in een gelijk spel (33) eindigde. Helmondia teken de protest aan tegen het laatste doelpunt van zijn tegenstanders. Mocht het dit protest, waarover nog deze week zal worden beslist, toegewezen krijgen, dan heeft dit verschei dene consequenties. Helmondia, dat op de tweede plaats staat, zou er dam een winstpunt bij krijgen en nog maar twee punten achter staan op KFC. Het zou deze achterstand eventueel zondag in de laatste wedstrijd van de competitie, kunnen inhalen, vooropgesteld, dat KFC zijn laatste wedstrijd (tegen Tubantia) zou verliezen. Dan zou men de situatie krijgen, dat KFC en Helmondia gelijk eindigden met 47 punten. Dat de uitwedstrijd tegen Tubantia zwaar gaat worden voor de Kogers, ligt voor de hand, want de Hengelose club vecht voor het behoud van de vierde plaats op de ranglijst, die een plaats garandeert in de het volgend seizoen te vormen eerste divisie betaald voetbal. Helmondia speelt zondag eveneens de laatste wedstrijd van de competitie en wel uit tegrn ZFC, dat op de achtste plaats van de ranglijst staat met 28 punten. Eindelijk zijn de Sportclub Haarlem dames er in geslaagd het eerste winstpunt in de eerste klasse van de softbalcompetitie te bemachtigen, hoewel een fraaie kans op de gehele winst verloren ging. Reeds in de eerste innings van de ontmoeting tegen T.Y.B.B, slaagden de Sportclub-dames er in een grote 4-0 voorsprong te nemen, waar T.Y.B.B. nog slechts een run tegenover kon stellen. Toch bleven de T.Y.B.B.-dames bij zonder gevaarlijk aan slag en mede door dikwijls onvoldoende veldwerk werd de achterstand weggewerkt tot 4-3, waarna Ted Kersten in de vijfde innings door een slecht door het Haarlem-buitenveld ver werkte bal kans zag zelfs de gelijkmaker te scoren. Beide negentallen kregen hierna nog ge legenheid een voorsprong te nemen, doch enkele fraaie vangballen aan beide kanten verhinderden dit, zodat het einde een pun tenverdeling bracht, welke uitslag de ver houding uitstekend weergeeft. De ontmoeting tussen H.H.C. en Pinguins heeft helaas niet de spanning gebracht die verwacht werd. De H.H.C.-ploeg bleek niet alleen aan slag de betere ploeg, doch ook het veldwerk van de thuisclub was veel beter verzorgd dan van de Heemsteedse dames. Niet minder dan vier honkslagen en en kele veldfouten maakten het H.H.C. moge lijk reeds direct een veilige 4-0 voorsprong te nemen, die zelfs in de volgende innings werd vergroot tot 6-0. Nadat H.H.C. de stand reeds op 7-0 had gebracht slaagde Pinguins er eindelijk in een tweede speel sters over de thuisplaat te krijgen, waarna René GroenewoudDe Haas in de zesde innings de eindstand kon brengen op 8-2 na een uitstekende honkslag van Mien Berendonk, nadat de Pinguins-werpster Riet Vermaat reeds twee tegenstandsters op drieslag aan de kant had gekregen. De Pinguins-speelster Drieke van Giffen was met drie honkslagen de beste slag- vrouwe in deze teleurstellende ontmoeting, die door veel toeschouwers werd bijge woond. ADVERTENTIE ZIJLWEG 35 - HAARLEM Tel. 11906 - 11905 33) Ze vertelde hem, hoe het geluid van Al bert's slepende tred haar aan de voetstap pen in de kamer van meneer Lovejoy had doen denken. „De moordenaar heeft stellig ook zo'n trekkend been", was haar positieve con clusie. Dennis keek haar vol verbazing aan. Even flitste er een gedachte door hem heen. Speelde haar hardnekkigheid hem tenslotte toch ook parten? XIV Die avond kondigde Teresa aan tafel aan: „Dennis en ik gaan straks uit met Laura en Hugh". „Wie heeft dat voorgesteld?" vroeg Kate. „Laura, ze wilde Dennis graag eens ont moeten". „Het lijkt me een beetje overdreven om zo'n haast te maken met hem voor te stel len aan vrienden en verwanten", zei Kate met een afwijzende blik in haar ogen. „Je kent hem zelf nog maar zo kort". „Inderdaad, tante Kate heeft gelijk", zei Aggie. „Maar dit is helemaal geen ceremonie, we gaan gewoon met z'n vieren een avond uit". „Het lijkt me geen genoegen", zei Aggie. „Ik kan me niet voorstellen dat meneer Callaham en de professor veel gemeen hebben". Teresa had zich voorgenomen, haar hu meur niet te laten bederven door eventuele zure opmerkingen van de tantes betreffen de Dennis. Ze deed alsof ze het niet be greep en antwoordde: „Neè, er zal inder daad niet veel aan zijn met Hugh. Ik heb Dennis echter een en ander over hem ver teld, zodat hij op het ergste is voorbereid". „Teresa!" riepen de tantes tegelijk op af wijzende toon uit, „je mag niet zó over de professor spreken!" „Hij is geen profZe slikte haar woorden in, het had immers geen zin dat wéér uit te leggen. „Als vreemden je zó hoorden spreken, zouden ze denken, dat je jaloers op Laura was", voegde Kate eraan toe. Teresa antwoordde niet. „Weet Hugh, dat meneer Callaham een politieman is?" vroeg Kate. „Ik neem aan, dat hij weet dat Dennis bij de recherche werkt", antwoordde Te resa. „Dat moet een goede indruk op hem maken. Dennis is héél geslaagd in zijn car rière. Hij is pas 27!" „We willen nu eenmaal graag het aller beste voor jou, Teresa", zei Aggie zacht. „Een knap, aantrekkelijk meisje als jij zou weet ik wie krijgen, als ze er haar best voor deed. Neem bijvoorbeeld meneer Thomas. Hij is advocaat en komt uit een zelfde soort familie als Hugh Lockwaod". „Ik wil hém niet en ik wil Laura's Hugh ook niet! Ook al waren ze de laatste twee mannen op aarde!" Teresa's stem had een hartstochtelijke klank en ze vergat haar belofte aan zichzelf om niet driftig te wor den. „Maar u trekt zich niets van mijn ge voelens aan! U bent vreselijk onaardig te gen Dennis. U hebt kritiek op alles wat hij doet of zegt. U weigert hem gewoon „Den nis" te noemen, maar blijft plechtig vol harden bij „meneer Callaham". Om hem duidelijk te tonen, hoe groot de afstand is en dat u hem niet accepteert. En dat alleen omdat hij bij de politie werkt en nog geen top-functie heeft, zodat u hem niet goed genoeg voor mij vindt!" Kate schudde haar grijzende hoofd. „Er zit meer achter, jonge dame, en dat weet je heel goed. Hij heeft ons van het begin af misleid. „Hij vertelde u bij de eerste gelegen heid, die zich voordeed, de volle waarheid. Tante Aggie vroeg hem zelf ten eten. Hoe kon hij weten, dat u het zo belangrijk zou vinden, dat „Een protestantse Ier uit het Noorden vinden wij èrg!" zei Aggie. „We houden nu eenmaal niet van dat soort". „Maar hij is helemaal geen Ier! Hij werd hier in Somerset geboren!" „Het is zijn afkomst, die je niet ver loochenen kunt", zei Kate. „Zo vader, zo zoon! Hij is geen echte Amerikaan, zoals bijvoorbeeld Hugh Lockwood. Dennis Cal laham gaf ons de indruk. „Hij gaf geen enkele indruk! Hij draaide er nooit om heen! Hij behoefde u toch zeker niet op de hoogte te stellen, toen hij hier voor de eerste keer kwam in verband met het onderzoek in de zaak-Lovejoy!" „Misschien had hij ons toen al een kleine waarschuwing kunnen geven", meende Aggie. „Maar als politieman was zijn afkomst toch van géén belang", riep Teresa wan hopig uit. „O. wat heeft het voor zin! Laten we er niet verder over praten! Ik ga een douche nemen en me verkleden". Diep gegriefd verliet ze de keuken. De tantes keken elkaar aan. „Ze heeft een echt Scanlon-temperament!" zei Kate. „Je kunt over dit onderwerp niet rustig en verstandig met haar praten", zei Aggie. „Herinner je je, dat pa vroeger ook zo-- veel te stellen had met Annie?" Ja, toen ze met die boer wilde trouwen, hoe heette hij ook weer. „Hennessy". Ze raakten verdiept in herinneringen en tenslotte zei Kate met een zucht: „Ik wou aet we nog eens naar Ierland terug konden gaan om alles te zien. Aggie zuchtte ook. „Dat zeggen we elk jaar!" „Ik blijf hopen", zei Kate. „Vóór mijn dood wil ik het allemaal nog eens weer zien". Ze zei er niet bij, dat het ééns haar droom was geweest om met Cornelius op de huwelijksreis Ierland te bezoeken.... Die hoop was al zo lang vervlogen. Toch voelde ze altijd nog iets van spijt. Vol van herinneringen en verlangens vergaten ze Teresa's koppige voorkeur voor Dennis Callaham boven iemand als Gordon Thomas. Teresa en Dennis waren stil die avond. Ze waren in eigen gedachten verdiept. En aangezien Hugh Lockwood van nature niet erg geanimeerd was en Laura zich volko men bij hem aanpaste, had het avondje-uit van dit viertal een weinig opwindend ver loop. Dennis ging niet regelrecht naar huis, nadat hij Teresa had thuis gebracht. Hij reed naar het politiebureau en in de nach telijke stilte bestudeerde hij het Lovejoy- dossier en maakte enkele aantekeningen. De volgende morgen belde inspecteur Montague van de Lakewood politie op en vroeg naar Zimmerman. Aangezien deze afwezig was, nam Birdsall de telefoon aan. Inspecteur Montague zei: „Ik heb zo juist nóg een onderhoud gehad met meneer La- vender. Hij ziet geen gelijkenis in de foto's van meneer Lovejoy. Maar in de beschrij ving van het lichaam is hem iets opgeval len. Er wordt gesproken van een litteken aan het rechterbeen boven de knie en dit herinnerde hem eraan, dat zijn zoon des tijds zijn dijbeen brak en dat er een zilve ren plaatje in werd aangebracht. Het lit teken zat bij zijn zoon op ongeveer dezelf de plaats. Het is wel heel merkwaardig en meneer Lavender wenst erachter te komen, waardoor dat litteken bij meneer Lovejoy is ontstaan". „Een massa mensen hebben littekens aan hun benen", merkte Birdsall op. „Hoe zouden we te weten moeten komen, wat de oorzaak is van dat litteken bij Lovejoy?" „Een lijkschouwing". „De dokter en de lijkschouwer waren van oordeel. „Ja, dat weet ik. Maar meneer Lavender staat erop, dat er toch een lijkschouwing plaats vindt. Dat litteken laat hem niet los, hij zit er aldoor over te piekeren". Birdsall was woedend. Wilde die Lake wood politie hen hier in Somerset een fi guur laten slaan?" Met moeite beheerste hij zich en ant woordde op effen toon: „Ik weet niet, hoe de lijkschouwer er tegenover zal staan,'als meneer Lavender opgraving van het lijk vraagt". Ik ben van mening, dat de zaak er thans anders uitziet dan in het begin. Zolang er de geringste kans bestaat, dat Lovejoy en Robert Lavender één en dezelfde persoon waren, moet er alles in het werk gesteld worden om aan de verlangens van de oude vader tegemoet te komen. Hij is van plan onmiddellijk opgraving aan te vragen". De stem van de inspecteur klonk zeer beslist. Birdsall antwoordde op zo welwil lend mogelijke toon: „Wat ons betreft, is er natuurlijk geen bezwaar, als erop staat. We zullen graag alle medewerking verlenen". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6