VANMORGEN IN DE VISUAL EN OP ZEE Amsterdamse Studenten namen Gravensteen te Gent in bezit Buiten Rome bouwt men woningen in één nacht Poorters van Gent, springt uit uw slome sponden-Uw meesters zijn terug Commissaris beklom alleen de burcht Nieuwe rustplaats voor Potgieter Speculanten veroorzaakten ernstige sociale misstanden Luidsprekers 11 Condities uit rapport voor Europese economische integratie De N.O.U. vraagt weer radiozendtijd Bankbiljettencirculatie weer boven f 4 miljard De spoorwegen spreken. Internationaal Congres te Scheveningen Slotavond Gereformeerde jeugdraad Lonen overheidspersoneel in Georganiseerd Overleg besproken RIJKDOM EN ARMOEDE IN ITALIË Buschauffeur veroordeeld wegens onvoorzichtig rijden Auto te water, twee doden Rnr^eHiike Stand Velsen 5^1 ste STAATSLOTERIJ 4e klas - 6e lijst 1 WOENSDAG 30 MEI 1956 De bewoners van de Gentse „Kuip" zijn dinsdagmorgen allesbehalve rustig uit hun slaap ontwaakt. Omstreeks vier uur werd de nog slapende buurt van het Graven kasteel gewekt door het ontploffen van knalbussen en voetzoekers. De moedigsten waagden zich buitenshuis en stootten spoedig op enkele Nederlandse studenten die hun het doel van de opzet uitlegden: zij waren gekomen om het Gravenkasteel te bezetten. Zij hadden het al klaargespeeld ook. Sommige inwoners van de buurt waarin het Middeleeuws kasteel gelegen is hadden in de vroege morgen gedaanten gezien langs de muren van het kasteel. Daar de ingangspoort van het kasteel 's nachts gesloten is, waren dit waarschijnlijk de Nederlandse studenten die poogden met touwen op de zijkantelen te komen, wat werkelijk niet gemakkelijk is. De politie kwam spoedig ter plaatse, maar net te laat. De poort van de burcht was reeds van binnen versperd, maar toch werd buiten, als een vriendelijke attentie, een bordje gehangen „Heden geen bezoek", „No visits today". ken, de studenten willen beboeten omdat zij vaatjes Hollands bier op onwettige wijze over de grens hebben gebracht.... Het Algemeen Handelsblad bericht dat aan minister Staf een telegram zou zijn gestuurd van de volgende inhoud: „Excellentie, Het persagentschap van de Amsterdamse Studentenmacht te Amster dam ontving in het kader van het 25e lus trum van de Tiendaagse Veldtocht het vól gende communiqué: hedennacht om drie uur plaatselijke tijd heeft de Amsterdamse Studentenmacht Het Gravensteen te Gent ingenomen en bezet gehouden. Wij wach ten nu verdere orders af. Ondertekend: J. Rien Glasz. van Joure, Dux Cohortis." De internationale verschillen in Londen en sociale lasten vormen een veel minder 'grote belemmering voor de Europese eco nomische integratie dan algemeen wordt aangenomen. Dit is een van de conclusies van een rapport, dat in opdracht van de Internationale Arbeidsorganisatie is opge steld door een groep van zes Europese des kundigen, onder wie prof. dr. P. J. Ver doorn van het Centraal Planbureau te 's-Gravenhage. Het rapport behandelt de sociale aspecten van de Europese economi sche samenwerking en het streven naar de Europese eenheidsmarkt. De samenstellers van het rapport zijn van oordeel, dat de vorming van een ge meenschappelijke Europese markt geen grote sociale problemen zal oproepen, in dien de opheffing van de handelsbelem meringen geleidelijk plaats heeft en indien daarbij een zekere harmonisatie van de sociale politiek wordt nagestreefd. Die be tekent echter geenszins, dat de deelnemen de landen ook een volkomen gelijke sociale politiek moeten voeren. De zes deskundigen verklaren voorts geen'overgangswerkloosheid op grote schaal te vrezen, indien de overgang naar de Europese eenheidsmarkt zeer geleidelijk zal geschieden. Door de totstandkoming van de gemeenschappelijke Europese markt zal enerzijds de eventuele werkloosheid in sommige bedrijfstakken in de overgangs tijd kunnen worden verzacht. Anderzijds wordt in bedrijfstakken met een tijdelijke pèrsóneelsschaarste eén bétere bedrijfsbe- zettingmogelijk. .De lijstaanvoerders van de ..Nederlandse Oppositie Unie", in de kieskringen 's-Gra venhage. Arnhem. Dordrecht en Leiden, mr. C. A. Baron Bentinck en A. F. J. de Rozario, hebben de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen schrifte lijk verzocht zijn besluit, deze partij geen radiozendtijd voor verkiezingsproDaganda te geven, te herzien. Zij hebben als argu ment aangevoerd, dat zij er geheel onkun dig van waren, dat aan een der on de N.O.U.-lijsten voorkomende kandidaten het actieve en passieve kiesrecht voor de duur van tien jaren is ontnomen. Zij voeren aan, dat zij „thans nog niet weten om welke redenen aan bedoelde kandidaat de kies rechten zijn ontnomen". In het adres wordt verklaard, dat de be doelde kandidaat thans medegedeeld heeft, dat hij bij de laatste drie verkiezingen het actieve kiesrecht metterdaad heeft uitge oefend en op grond daarvan in de ver onderstelling verkeerde, dat hij de kies rechten had herkregen". Voorts wordt ge steld, ..dat bij het laatstelijk gehouden vooronderzoek door de gemeentelijke in stances en de ambtenaren van het hoofd stembureau geen bezwaren zijn aangevoerd tegen de gewraakte kandidaten". De lijstaanvoerders verklaren in hun adres aan de minister „het ten zeerste te betreuren, dat het volkomen te goeder trouw plaatsen op de lijst van eerder be doelde kandidaat heeft geleid tot het ont nemen van de aan de N.O.U. reeds toege kende zendtijd". Weekstaat Nederlandsche Bank Reeds op de verkorte balans van de Ne derlandsche Bank, opgemaakt per 28 mei, valt te bespeuren dat de behoefte aan con tanten bij de komende maandwisseling groot is. Naast de normale geldbehoefte dient ook geld te worden gefourneerd voor diverse dividendbetalingen, waaronder die van het srroo'ste Nederlandse concern, de Koninklijke Petroleum Maatschappij. De chartale geldhoeveelheid is in de afgelopen week dan ook reeds met 53 miljoen ge stegen tot 4.006 miljoen. Hierin is op de eerste plaats voorzien door het Rijk, dat zijn tegoed met 43 miljoen zag dalen tot 125 miljoen. De banken hebben een be scheiden deel bijgedragen. Zij zagen hun tegoed met slechts 19 miljoen achteruit lopen tot 481 miljoen, een bedrag dat nog iets boven het gemiddelde blijft dat zij ver plicht zijn aan te houden. Op de geldmarkt is' nog geen verdere verkrapping ingetre den. Daggeld is wel niet ruim verkrijgbaar, maar incidenteel valt nog wel een postje te bemachtigen. De rente bleef onver anderd op 1'/» percent. De netto deviezenreserve, die vorige week met 29 miljoen gestegen is tot f 1.292 miljoen, is in deze week weer ge daald en wel van 1.292 miljoen tot 1.277 miljoen. De goudvoorraad bleef onver anderd op 3.271 miljoen. Voorts is de post voorschotten in rekening-courant van f 40,6 miljoen toegenomen tot 43 mil joen. De overige mutaties op deze bank- staat zijn van ondergeschikte betekenis. Politiecommissaris Werbroeck toonde zich een waardig aanvoerder van zijn mannen, want onder het gehuil en getier van de ongeveer honderd studenten liet hij een ladder plaatsen langs de zijde van de Geldemunt, en begon heel alleen de be klimming van de bezette burcht. De stu denten begonnen voetzoekers te gooien en liederen te zingen. Toen wapperden plots hoog boven de Giere Arteveldestede twee vlaggen: een blauw veld met witte letters NIA, de Amsterdamse Sociëteitsvlag, en de vlag van Amsterdam. Ondertussen trokken een vijftiental Am sterdamse studenten de stad Gent rond om proclamaties aan te plakken. De tekst luidde als volgt: Burgers van de Zuidelijke Nederlanden, poorters van de stad Gent, springt uit uw slome sponden. Uw meesters zijn weer gekeerd. Richt bij het opgaan van de zon uw ogen naar de transen van uw eens zo stevig bouwwerk, het Gravensteen, alwaar onze trotse driekleur wappert. En terecht: de herinnering aan de tiendaagse veldtocht blijft ver, want eens te meer houdt de stu dentenmacht van Amsterdam het centrum van uw stad bezet.'Gij dient de navolgende regels in acht te nemen: 1) samenscholingen van meer personen van dezelfde kunne zijn verboden 2) Van heden af aan is het wateren tegen cultuurmonumenten stopgezet; 3) In de loop van de dag zal er. gelegen heid zijn tot het inleveren van koperen en tinnen voorwerpen aan de Chatelette; 4) Om één uur na de noen zal de burge meester een verklaring afleggen in lokaal dialekt op de Sint Veerleplaats. Blijft allen kalm en luistert naar de radio. Ondertekend: Dux Cohortis J. Rienk Glasz, van Joure Primus J. J. van Glunderen Oostendorp Provoost Geweldige Maarten Harpertsz. Cleyndert Milicien P. van Speyk Honig. Slechts later werd alles duidelijk. Een honderdtal studenten van het Amsterdam se Studentenkorps was maandagavond tus sen 20 en 21 uur met twee autobussen uit de Nederlandse hoofdstad vertrokken. Voor zij zich op weg begaven hadden zij twee Nederlandse bladen gewaarschuwd „dat er morgen te Gent iets zou te zien zijn". Om streeks halfvier waren zij in de Artevelde steden aangekomen en hadden het Graven kasteel bezet. De Gentse politie nam het geval zeer kalm op. De studenten lieten, blijkbaar wat uit hun lood geslagen door deze kalme houding, studentenliederen weerklinken en nu en dan een vivat. Tenslotten begonnen de studenten hun geduld te verliezen, alhoewel zij voorzien waren van twee vaten bier, een hoop ha ringen en brood. Twee sprongen naar be neden, waarvan een zijn enkel ernstig be zeerde. Spoedig ging dan ook de fut er uit. Na nog wat geroep en getier gaf de ene stu dent na de andere zich oVer en tenslotte k\yam gans de bende naar buiten. „,'t Werd vervelend", zei er een ont goocheld. Het was ongeveer elf uur. Hun namen werden opgetekend, proces-verbaal opgemaakt en enkele van de rumoetigste jongelieden moesten onder politiegeleide achterblijven om de lokalen, waarin ove rigens weinig schade was aangericht, te reinigen en op orde te brengen. Ondertussen had burgemeester Mer- chiers door de brandweer de twee toer- auto's naar de Nederlandse grens laten brengen, zodat de „belegeraars" lelijk op hun neus keken toen zij naar de stand plaats trokken. Omstreeks een uur was alles rond het Gravensteen weer rustig. Naar verluidt zou de Belgische en Neder landse douane, om de grap volledig te ma- Op 6 februari 1875 werd op de Wester begraafplaats te Amsterdam het stoffelijk overschot begraven van de letterkundige Everardus Johannes Potgieter, oud zesen zestig jaar. Door zijn vereerders werd een monument op het graf geplaatst, benevens een in marmer uitgehouwen borstbeeld, door de beelhouwer Stracke vervaardigd. Toen de Westerbegraafplaats in het jaar 1894 werd gesloten, is dit beeld overge bracht naar het Rijksmuseum. Binnenkort zal genoemde begraafplaats wegens opheffing aan het stadsbeeld wor den onttrokken. Daaraom is onlangs «het stoffelijk overschot van Potgieter naar de Nieuwe Oosterbegraafplaats aan de Kruis- laan overgebracht. De nieuwe rustplaats bevindt zich tegenover het graf van zijn tijdgenoot de kunstschilder Jan Willem Pieneman. Op het nieuwe graf zal het monument in zijn oorspronkelijke staat worden geplaatst. Dit houdt in, dat ook het borstbeeld, dat meer dan zestig jaren bij het Rijksmuseum in bewaring is geweest, daar zal worden aangebracht. De onthulling daarvan zal zaterdagmiddag 2 juni op de Nieuwe Oos terbegraafplaats door de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, geschieden. De plechtigheid begint in de aula om drie uur, waar het woord zal worden gevoerd door prof. dr. N. A. Donkersloot, hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam, ere voorzitter van de Vereniging voor Letter kundigen, bénevens door Anton van Duin kerken namens De Gids, welk tijdschrift door Potgieter werd opgericht. Verschei dene letterkundige instellingen zullen ver tegenwoordigd zijn, zomede het gemeente bestuur van Zwolle/de geboorteplaats van Potgieter. (Speciale berichtgeving) De Association Internationale du Con gres des Chemins de Fer (AICCF) is de oudste internationale spoorwegorganisatie. Zij werd in 1885 opgericht op initiatief van de Belgische regering. Een in dat jaar te Brussel gehouden internationaal spoorweg congres stond zo zeer in de belangstelling dat besloten werd een permanente inter nationale organisatie op.te richten met Brussel als zetel. Het doel van de AICCF is het bevorderen van de vooruitgang der spoorwegen in het algemeen. Zij omvat de regeringen van ongeveer veertig landep en meer dan 200 spoorwegmaatschappijen, verspreid over de gehele wereld. Iedere vier jaar wordt een congres gehouden, iedere twee jaar na een voltallig congres wordt een vergadering van de uitgebreide permanente commissie gehouden. Een dergelijke vergadering wordt van 4-8 juni te Scheveningen in het Kurhaus gehouden, waar vijfentwintig landen ver tegenwoordigd zullen worden door 160 per sonen. Dit deelde de president van de Nederlandse Spoorwegen dr. Ir. F. Q. den Hollander mee. tijdens een vanmorgen te Utrecht gehouden persconferentie. De vergadering zal drie secties omvat ten. De eerste bestudeert de rentabiliteit en de vervoerstechnische mogelijkheden om een overbelast dubbelsporig baanvak te ontlasten, bijvoorbeeld door het leggen van een derde spoor, berijdbaar in twee rich tingen. „Voor ons", aldus de heer Den Hol lander, „is deze materie van belang voor het baanvak Eindhoven-Boxtel en Utrecht- Blauwkapel". De tweede sectie zal spreken over de dieseltractie. De derde sectie behandelt de economische problemen en zal worden ge presideerd door dr. ir. F. Q. den Hollander. Deze sectie zal tariefproblemen behan delen. Tevens krijgt de vergadering te behan delen het verzoek van Rusland om toe lating tot de permanente commissie. De vergadering wordt op 4 juni door minister Algera in de-Ridderzaal geopend. Donder dag 7 juni zullen de buitenlandse gasten kennis kunnen nemen van de opsporing en winning van aardolie in ons land, met als slot de verwerking daarvan in Pernis, vrijdag 8 juni wordt een bezoek gebracht aan de Zuiderzee-werken. Zaterdagavond 26 mei j.l. besloot de jeugdraad van de Gereformeerde Kerk te Velsen-Noord het seizoen met een gezel lige avond in de Da Costaschool met een programma, dat geheel door de jeugdraad zelf verzorgd werd. De heer J. Suurmond opende, als voor zitter van de jeugdraad de avond, waarna hij het woord gaf aan Ad. van Dijk, die kort en bondig het verrichte en te verrich ten werk voor dit college uiteenzette. De jongere leden voerden enkele aardige schetsjes op, waarna het hoogtepunt van de avond, het toneelstuk „De Hagedoorns", van de heer J. Schouten, door de oudere jeugd opgevoerd werd. Zij boeiden het pu bliek enige tijd met de alledaagse proble men van deze „doorsnee" familie. Enige meisjes voerden nog enkele volks dansjes op, waarna deze avond met een kort woord gesloten werd. Al met al kan de Gereformeerde Jeugd raad op een zèer geslaagd geheel terug zien. De Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken is bij een geweest onder voorzitterschap van de heer A. Mastenbroek. In deze vergadering is een door enige personeelsorganisaties ingediend voorstel tot verhoging van de salarissen van het overheidspersoneel met 6 pCt. besproken. Besloten werd het besprokene ter kennis van, de regering te brengen. Ten aanzien van een regeringsvoorstel tot verhoging van de salarissen van een aantal categorieën van hogere rijksambte naren nam de meerderheid van de cen trales van overheidspersoneel het stand punt in, dat de behandeling daarvan in de Centrale Commissie uitgesteld dient te worden tot na de afdoening van de ge noemde örganisatievoorstellen. De commissie heeft voorts de invoering van de werkclassificatie voor de handar beiders in rijksdienst besproken. Projectiewagen P.v.d.A. morgen op Marktplein Een projectie- en geluidswagen van de P. v. d. A. zal in verband met de naderen de verkiezingen donderdagmorgen tijdens de weekmarkt op het Marktplein te IJmui- den komen te staan. Er zullen onder meer enige filmpjes worden vertoond. (Van onze correspondent in Rome Vermoedelijk geen enkel land heeft op papier zo'n goede sociale zorg als Italië. De Italiaanse grondwet zegt zeer uitdruk kelijk, dat de staat verplicht is, alle bur gers werk te verschaffen. In de praktijk is de werkloosheid echter al zijn er sedert kort tekenen, die op verbetering wijzen veel groter dan in alle overige landen van Europa tezamen. Al te vaak volgt de re gering de weg van de minste weerstand en houdt zij meer rekening met de belangen van personen, die macht en invloed hebben en die het in hun belang achten, dat er een overvloedig aanbod van arbeidskrachten is, dan met die van de grote massa. In een rede, die hij twee uren voor zijn dood in de senaat heeft uitgesproken, riep de gewoonlijk zo beheerste econoom mi nister Vanoni uit, dat het in Italië helaas nog altijd de armen en misdeelden zijn, die alle lasten dragen en dat het niet langer aangaat, dat de staat zich alleen maar het bestaan van die arme mensen herinnert, wanneer hij soldaten nodig heeft of nieuwe belastingen wil heffen. Vanoni was iemand die de noden van dit land begreep en de ijzingwekkende sociale wantoestanden kende en onder ogen dorst zien. Hij heeft zijn leven ten offer gebracht, zich overwerkt om daar enige verandering in te brengen. Wij kunnen alleen maar hopen, dat iets van zijn grote bezieling moge voortleven in de huidige regering; de persoon van minister-presi dent Segni, eveneens een sociaal bewogen man, vergunt het ons die hoop te koesteren. Natuurlijk zijn er in Italië groepen, voor wie de sociale wetten inderdaad voorbeel dig zijn. Senatoren en kamerleden zijn er in dat opzicht waarschijnlijk het best aan toe. Een andere belangrijke, zeer invloed rijke groep, is die der journalisten. De Italiaanse journalist wordt uitstekend be taald, heeft een prachtige pensioenregeling, een rijke ziekenkas en is, na een jaar of tien werken, vrijwel zeker eigenaar van een woning. Vóór de arbeiders staan de zaken er niet zo goed voor. Op papier wordt er voor hen ook veel gedaan en indien zij lid zijn van machtige vakbonden, bereiken ze inder daad dat de bestaande regelingen worden toegepast. Maar er zijn grote groepen van ongeschoolde werkkrachten, die er buiten vallen. Speculanten Wie dit alles ongeloofwaardig mocht lij ken, zal er goed aan doen, bij een bezoek aan Italië eens te gaan naar een paar „bor- gate", aan de uiterste rand van Rome. In die „borgate" leven duizenden grote ge zinnen, die de beschikking hebben over één vertrek, opgebouwd uit petroleumblikken en hout) van twee bij drie meter, twee meter hoog. Tussen de krotten loopt een pad, waar men in de winter tot zijn enkels wegzinkt in de modder, die ook binnen sijpelt in de „huizen". De hele familie slaapt op één „bed". Er brandt een houts koolvuurtje en er is een gat in de grond, dat als WC dient. De „rijken" hebben een eigen WC in een schuurtje, maar als ze niet bijtijds de huur betalen, komt de eigenaar en sluit de WC af. Want deze krotten worden verhuurd tegen 8000 lire (48 gulden) per maand en het is niet al tijd gemakkelijk zoveel geld bij elkaar te krijgen. Maar in Rome staan duizenden weelde rige appartementen leeg, die een huur doen van 100.000 tot 250.000 lire en meer per maand. In Italië zijn ook talrijke families, die het heel normaal vinden, dat zij in vier, vijf grote steden een eigen paleis met der tig, veertig kamers bezitten en een paar villa's op het land en die alles steeds leep laten staan. Het sociaal gevoel is dus niet heel sterk. Een klein aantal speculanten begon reeds veertig, vijftig jaar geleden enorme stukken grond rondom de stads kern* van Rome op te kopen. Het was slechte, dorre grond, die voor een .-kleinig heid gekocht kon worden. De stad had toen 300.000 inwoners, nu 2.500.000. Wie inder tijd voor een appel en een ei een 600.000 vierkante meter van die waardeloze grond heeft gekocht, bezit nu bouwterrein, dat een half miljoen lire per vierkante meter waard is. Het gevolg van deze speculatie is, dat men onmogelijk dicht bij de stads kern goedkope volkswoningen kan bou wen en dat armen dus ver weg hun heil moeten zoeken, waar hun kans om werk te vinden veel geringer is. Niemand heeft er voorts belang bij voor de armen, die toch niet kunnen betalen, woningen te bouwen en dus doemt er weer een ander soort speculatie op: het bouwen van onge oorloofde woningen. Zo'n „woning" moet in één nacht gereed zijn. Men brengt het bouwmateriaal bij elkaar en begint bij het invallen van de schemering, wanneer de politie niet meer zo goed kan zien wat er gebeurt, te bou wen. Voor de zon opkomt moet het dak op het huis zijn, want de wet verbiedt het af breken van ongeoorloofde bouwsels, wan neer deze reeds door een dak zijn gedekt. En dan kunnen de bewoners er in, mits ze twee maanden huur vooruit betalen. Tegen deze toestand wordt iets gedaan. De gemeente Rome bouwt in verre bui tenwijken grote huurkazernes, foeilelijk, maar in ieder geval beter dan de noodwo ningen. MJar veel te weinig wordt er ge daan om de speculanten zelf te treffen; men heeft vooral een heilig ontzag voor de nu schatrijke families, die indertijd voor een kleinigheid alle beschikbare grond rondom de stadskern hebben gekocht en die de hoofdschuldigen zijn aan dit drama De Alkmaarse rechtbank heeft' de 40- jarige NACO-buschauffeur C. K. uit Alk maar conform de eis veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de duur van zes weken. De chauffeur aldus het vonnis had niet met de nodige voorzichtigheid gereden toen hij op 14 februari met zijn bus de onbewaakte overweg te Heerhugowaard moest passeren toen daar een diesel-elek trische locomotief de overweg naderde. De bus werd in de flank geramd met het ge volg, dat zes passagiers zwaar lichamelijk letsel opliepen en acht licht werden ge wond. K. staat bekend als een bekwaam chauf feur, die in £ijn 22-jarige loopbaan nog nimmer bij een aanrijding betrokken is geweest. Twee jeugdige Helmonders zijn dinsdag avond verdronken toen de auto, waarmee zij uit de richting Weert naar Helmond gingen, in de Zuid-Willemsvaart reed. Het ongeluk gebeurde in de omgeving van sluis 9. De bestelauto, waarin de verongelukte jongelui, de 20-jarige v. d. B. en de 16- jarige V. G. zaten, moest plotseling krach tig afremmen voor een tegenligger. De wagen slipte tegen een paaltje en kantelde in de vaart. Een derde inzittende, de 20- jarige mejuffrouw M. uit Helmond, wist zich uit de wagen te bevrijden en zwem mend de wal te bereiken. De bestelauto is later uit de Zuid-Willemsvaart opgetakeld. Wat er vandaag was Aan de IJmuidense afslag waren van daag de trawlers „Maria van Hattem" (van 18 mei) en „Claesje" (van 17 mei). De „Van Hattem" loste 710 kisten, waarvan 370 schelvis, 140 kabeljauw en gul, 100 koolvis, 50 makreel, 10 wijting, 40 diversen en voorts 180 stuks stijve kabeljauwen en de „Claesje" 860 kisten, waarvan 380 schel vis, 230 koolvis, 125 kabeljauw en gul, 40 wijting, 15 dichte wijting, 35 makreel, 10 haring en 25 diversen en verder 150 stuks stijve. De „Wiron 3"* was present met 190 kis ten, waarbij ondermeer 100 kisten schel vis en voorts 280 stuks stijve en de kleine vaart loste vanmorgen 2000 kg. tongen en 200 kisten schol. Voor het buitenland De regels kabeljauw voor export brach ten vanmorgen f 120f 86 op, de kleine re gels f 55f 42. Kisten kabeljauw gingen van de hand voor f 124f 88 en kleine voor f 108f 86. De grote en middel schol noteerde f 55f 60, zetschol f 50f 55 en sahol 1 f 48f 42. Grote tong ging van de hand voor f2.60f 2.75, grootmiddel voor f2.35f2.55, kleinmiddel voor f2.70 f2.80,tong 1 voor f2.30f2.50 en tong 2 voor f 1.88—f 1.92. Binnenland in Zwarte koolvis leverde vandaag f 55 f44 op, grote gul f28f42, middel f26 f 17 en torgullen f 13f 17. Grote schelvis ging weg voor f 15f21, grootmiddel voor f 13f21, kleinmiddel voor f 13f22, pennen voor f 14f 24 en braadschelvis voor f 20f 26. De wijting deed f 28f 30. schol 2 f33—f38 en schol 3 f 20—f 28. Ma kreel werd met f 33f 37 betaald en de kleinere soorten deden f 17f 23. Een paar kisten haring brachten f 29 op. Binnengekomen schepen IJM10 Maria van Hattem, 211 Wiron 3, 241 239 318 213 206 226 249 202 205: KW65 Willy Alida, 18; SCH46 Frank (bijlegger), 126: R046 Claesje; TX19. 8; HD48. 180; UK264 70 194 32 36 96 90 34 87 4 176. Vertrokken schepen IJM74 Martha, 249 226 205 239 202 206 318 213 218 59 241; KW25 Wilhelmina 1, 138 Wilhelmina 2, 22 Orion, 140 Voor waarts, 16 Willem Cornelis, 127 Borneo. 41 Aafje Jacoba, 76 Excelsior 3, 9 Huber- tha Gerarda, 23 Volharding, 51 Prinses Margriet, 40 Everhard Cristina, 122 Arie Ouwehand, 30, 35, 21; VL7 Ada: SCH107 Scheveningen, 46 Frank; HD48, 180; UK70, 4; AM26; WR49. Haringvangsten De vangsten van de Katwijkse logger- vloot, die op 56.40 noorderbreedte vist, wa ren in de nacht van dinsdag op woensdag: KW54 20 k, KW168 55, nog 19 netten halen. 170 23, 44 9, 110 5, 2 3, 14 15, IJM75 23, KW 45 70, 129 35, 163 42, 18 10, 48 30, 67 9, 86 4, 29 23, 15 20, 32 7, 49 29, 78 47, 151 29. De gemiddelde vangsten waren: Vlaar- dingen 15 k. Scheveningen 8 k. Katwijk 23 k. Voor de donderdag Voor de donderdag waren vanmorgen bekend de „Soerabafa" (van-22 mei) met 650 kisten vis, waarvan 200 schelvis en piepers, 75 makreel, 40 wijting, 30 haring, 250 koolvis, 50 kabeljauw en gul, 5 diver sen; de SCH. 27 (van 19 mei) met 415 kisten vis, waarvan 130 schelvis en piepers, 115 koolvis, 15 wijting, 10 kabeljauw en gul, 10 wolf en poon, 115 makreel, 200 stuks stijve kabeljauw en 20 kleine kistjes ha ring; de KW 95 met 190 kisten vis, waar van 75 schelvis en piepers, 40 katieljatiw en gul, 60 makreel, 15 diversen; de SCH. 153 (van 19 mei) met 400 kisten en 140 stuks, stijve kabeljauw, specificatie nog on bekend. De „Amsterdam" (van 23 mei) zou ook naar IJmuiden komen met 1000 kisten vis, waarvan de specificatie nog niet bekend was. De KW 52 komt met 200 kisten vis, meest schelvis en piepers. GEBOREN: A. van Esvan der Stel, d., ^anderstraat 55, IJmuiden-O.: M. Broek Bus, z„ Dolfijnstraat 228. IJmuiden; J. C. van Benswouwvan Dijk. d.. Zanderstraat 9, TTmuiden-0.; M. BennisKolk, z.. LiisterJaan 26. IJmiiiden-O.; M. H. GiesbertsHoogen- toom, d., Velserduinweg 157, I.Trnuiden-O.; V. J. van MullemWalter, d-., Woonwagen kamp, Velsen; H. J. Pauwvan Nierop, d., Rijnstraat 14, IJmuiden; C. A. Th. Maas- Steevers, d„ Scheldestraat 24. IJmuiden; G. N. RoelandKarman, d„ Industriestraat 2, T.Tmuiden; G. RoossienHakkenes, z., Lange Nieuwstraat 144, IJmuiden; G. DikEsman, d.. Lindenstraat 2, IJmuiden-O.' G. Tielman Baliet, z„ Scbaepmanlaan 5, Bloemendaal; F. WilderomBrandjes, d., Kennemerlaan 88, IJmuiden; P. M. WesselmanMolenaar, z„ Duinlustnarkweg 61, Santpoort; G. E. Buist Koning, d., Moerberpolantsoen 143, IJmui den; E. M. van VlietBrandstöttner, z„ Hei- manweg 35, Amsterdam; R. Dangerman— Landman, z„ Zoutmanstraat 13, IJmuiden-O.; J. LenaersJoosten, d., Stratingplantsoen 27. rd, Velsen-N.; M. JansenPunt, d. Konimgs- straat 37 a, Haarlem. OVERLEDEN: A. Kleiwerda, 86 jwed. van J. Molendijk, Kanaaldijk, 186, IJmuiden; G. Krab. 68 j., echtgenoot van H. Stam, Kom passtraat 36, IJmuiden; H. Sluiters, 78 j„ on gehuwd, de Ruijterstraat 71, IJmuiden-O. NETTE WERKSTER gevr. voor donderdag en vrijdag morgen. Korver, L. Nieuw straat 773. Gevr. WERKSTER voor 1 ochtend per week, event, middag. Verlinden, Lange Nieuwstr. 789 achterom. Na 7 uur. WERKSTER b. z. a. Brieven L 5637. JONGE VROUW vraagt werk, anverschiUig wat. Br. L 5636. Jongeman, 27 jaar met Mulo vraagt BIJVERDIENSTE. Geen colportage. Br. L 5640 H KLEIAARD APPELEN, le soort 21 ct. per kg. bij min stens y, 'mud. thuisbez. Be steladres: tel. 6125. WASMACHINES, alle. mer ken f 2.50 p. w. zond. voor uitbetaling. Hartendorp. Gen Croniéstr» 43, H'lem, Kruid- bergerweg 51, Santpoort-D VERLOREN een bromfiets* zadeldek, omg. L. Nieuwstr. Terug te bez. Velserduinweg no. 18. VOOR UW TUIN: zomer- perkplanten aan huis ver krijgbaar. Adrichem, Casem- brootstraat 54. KINDERSCHOEN verloren m. 32. Verliezer zeer gedu peerd. Ter. te bez. Tromp straat 47. 2 dclige K.L.M. OVERALLS jas en broek kunnen apart gedragen worden. Zeeman, Bloemstraat. SCHEERAPPARATEN. Keuze uit 17 mqdellen, elk gewenst model kunt u 4 we ken op proef krijgen Oude apparaten kunnen worden ingeleverd! Let op het adres! Hoogers, Trompstraat 30 IJmuiden-Oost. Tel. 4516 STOFZUIGER^ Onze col lectie omvat 23 modellen. Wij demonstreren bij u-aan huis. Oudé stofzuigers kunnen worden ingeruild. Hoover dealer. Hoogers. Trompstr. 30, IJm.-O. Tel 4516. A.s. ingenieurs echtpaar zkt. m. i. v. September ongem. KAMERS of gedeelte van een woning met kookgele genheid in Velsen. Liefst niet gestoffeerd. Br. L 5642 VAKANTIE-WONINGRUIL 419 aug. Aangeb. woning mooiste ged. Maastricht, huis met slaapgcl. voor 5 pers. Badkamer. Gevr. woning in IJmuiden. Brieven L 5635. Aangeboden: 3 K. FLAT, L. Nieuwstr. Gevraagd vrij huis Brieven L 5641. WONINGRUIL. Huiskamer, keuken, 2 slaapkamers, zij kamer, kl. overloop, grote tuin voor groter huis. Adres bur. v. d. blad. RUILING GEVR. van Ger. Doustr. vrij huis naar Lange Nieuwstr. flat, ben. Noordz., dicht bij Marktpl. Br. L 5639 Te koop gevr. in prima st. zijnde SOLEX. Brieven met prijs L 5638 SOLEX te koop f 60 Lorentz- straat 66. Na 6 uur. Te koop: TRAWLNETJE, compleet met bordjes, ge schikt voor licht motorbootje Tc bevr. J. Gouda, Juliana- kade 52, IJmuiden. Aangeb. blank eiken FR. ZEILSCHOUW compl. met zeilen, dekzeil in goede st. prijs f 375. Te bevr. tel. 5869 Te koop z. g. a. n. RUBBER TUINSLANG 8 meter, met sproeier en dames zomerja- pon m. 48, ook a. n. kleine m. IJmuiderstraatweg 57. Te koop: TWEELING KIN DERWAGEN, z. g. a. n„ licht grijs met blauw, nieuw ge kost f 200 nu f 100. Te bevr. v. d. Pol, Herenweg 256, Eg- mond a. d. Hoef. Te koop: 2 TUINDEUREN m. glas f 12. Tuindersstr. 19 IJmuiden-O. Te koop: 4 KIPPEN tegen 2de leg f 5 p. st. Zaïidersstr. no. 34. Te koop: D. K. W. 175 c.c. R.T. gelopen 16.000 k.m. Tel. 02550-6460. Kan gefinancierd worden. HOGE PRIJZEN 25.000 12764 15.000 12597 1500 11686 1000 3692 12410 18044 21820 ƒ400 6443 3418 ?\gl 13775 20246 20440 200 2590 4182 4381 4398 5626 6429 6929 7172 8658 9281 9925 10371 12610 12740 13372 15062 16340 16591 17197 19035 19062 19194 19487 19689 PRIJZEN VAN ƒ80.—: 1002 235 285 394 559 579 628 668 695 708 744 793 796 936 2279 359 402 409 424 527 545 592 641 657 778 966 987 3092 210 212 227 269 337 414 519 690 695 715 716 793 818 827 875 882 984 4293 490 525 562 602 505;» 064 221 413 419 423 478 518 785 866 869 920 946 6Hi 472 528 549 627 958 973 7013 025 157 364 453 728 759 932 8l4u 175 424 480 522 560 575 608 616 628 660 730-817 831 893 923 938 9018 072 136 298 445 513 609 631 692 850 851 957 10040 069 070 250 304 341 349 426 458 559 578 790 821 873 917 930 955 964 11157 197 541 558 599 658 785 816 945 1014 230 589 935 2005 304 662 887 3025 217 558 816 40. 315 509 830 5001 113 375 707 6006 201 432 828 7059 330 667 811 8032 253 454 623 867 9012 233 504 715 916 10046 301 528 801 980 11003 362 021 040 266 296 596 601 ,938 957 031 038 312 412 673 676 911 983 057 072 250 257 614 630 821 847 086 106 392 412 556 564 839 842 016 024 127 140 417 418 710 759 030 054 204 289 469 474 862 881 074 075 346 362 681 682 834 875 035 041 270 301 469 485 663 703 886 887 037 038 234 319 524 538 725 742 937 944 055 081 324 342 544 566 830 835 QOQ Ó1Ö 020 451 512 057 093 110 302 333 434 619 665 702 966 967 999 055 083 111 414 493 505 679 724 730 134 178 190 210 451 517 563 583 719 730 762 924 194 214 239 299 516 551 649 652 733 741 823 845 083 120 273 384 691 699 873 913 155 227 424 446 567 569 850 851 049 055 200 212 426 496 780 783 061 098 299 313 518 561 898 931 121 187 369 422 687 698 917 923 083 117 316 320 503 511 713 728 963 983 050 116 365 380 557 569 785 843 979 109 132 377 408 607 -626 867 880 133 134 394 403 719 727 915 927 244 270 467 476 587 655 964 969 059 060 277 281 537 550 787 881 120 135 320 324 621 654 980 993 199 232 429 439 699 734 943 964 152 162 327 367 516 520 779 792 162 208 216 446 474 491 733 756 758 930 945 985 272 292 306 482 484 491 659 .704 792 985 083 094 105 317 335 372 553 564 703 901 912 950 150 176 200 362. 367 397 697 708 779 256 285 311 569 595 624 742 781 804 169 235 242 395 430 449 548 605 607 814 846 857 133 172 200 222 229 393 405 411 433 447 571 626 643 671 700 846 858 874 886 892 147 174 192 203 254 409 440 505 508 519 671 675 682 698 761 890 908 912 948 978 096 177 211 221 226 316 345 529 530 583 593 632 671 687 12093 220 221 257 341 364 445 463 497 788 820 863 901 928 947 987 13343 363 448 486 568 569 576 664 711 741 765 816 919 14121 254 269 278 284 511 629 669 697 770 816 854 856 859 861 869 15290 382 429 458 496 629 631 641 830 848 882 934 16030 091 281 455 478 504 555 833 857 881 17077 349 580 585 625 781 915 939 948 956 978 18013 035 177 314 333 345 409 446 515 539 603 707 786 834 863 19063 211 353 384 457 606 636 666 760 788 811 838 907 985 20110 207 288 415 423 492 577 589 774 797 997 21027 324 366 484 485 841 990 rEN 709 719 767 771 808 825 873 878 880 943 12015 023 036 044 068 069 077 108 14b 174 202 205 219 222 227 282 299 300 344 390 453 477 *588 633 668 673 701 745 776 898 938 952 992 999 13023 027 039 054 076 113 133 140 171 172 214 253 264 275 311 316 345 361 421 432 506 513 528 533 539 617 626 715 724 725 761 770 784 802 826 828 834 852 856 857 881 936 953 999 14011 021 027 052 083 160 211 225 286 287 301 307 324 362 368 373 377 414 423 434 442 444 4J1 501 03'< 538 583 594 62h 663 708 742 851 863 874 880 918 926 933 I5u39 054 074 075 162 166 174 233 23 b 240 264 452 4o4 510 532 554 557 588 598 608 t»23 624 635 676 677 680 696 699 717 723 738 784 803 807 809 886 925 931 938 939 974 997 L0012 028 070 090 096 101 118 135 217 219 252 260 261 282 302 316 •337 363 371 375 379 395 400 424 458 482 510 533 535 575 593 596 606 676 756 858 912 17007 012 023 076 086 100 101 174 176 188 244 264 286 292 306 344 345 385 394 406 426 456 472 483 486 496 505 510 521 530 544 548 569 572 609 671 673 674 684 701 760 769 848 858 859 861 890 935 953 18011 014 038 039 086 108 125 154 176 183 195 198 203 209 216 223 268 330 381 401 428 453 537 604 656 757 833 960 967 973 19021 056 064 095 098 101 110 117 129 132 157 159 167 179 186 196 241 246 262 277 361 364 372 382 416 420 476 496 505 518 568 588 594 688 694 701 783 803 893 906 927 98) 990 20041 113 120 140 151 196 200 236 338 410 432 443 483 516 562 567 608 617 624 628 657 665 692 754 811 945 985 21095 124 141 175 218 242 287 333 413 423 467 477 482 488 497 517 526 529 567 594 597 608 621 635 660 715 717 723 725 766 780 837 840 883 988 VERBETERING. Nieten: bijvoegen 21000.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9