De IJmuidense viering van vlaggetjesdag in 1956 O Avonturen met het vliegende tapijt Tante Aggie houdt vol „Het kan beter en lucratiever', „Desso-tapijt" Vanmorgen in de vishal en op zee 4 WOORD EN WEDERWOORD ORIGINEEL Hij is er ook één van Scheepvaart FEUILLETON door Doris Miles Disney Veertigjarige jubilaris bij Van Gelder Zonen Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren HAARLEM ZATERDAG 2 JUNI 1956 ZOALS WOENSDAG TOEGEZEGD komen we terug op hetgeen de heer M. Roos, voorzitter van de IJmuidense vereniging voor vreemdelingenverkeer „IJmuidens Bloei" dinsdagavond heeft gezegd naar aanleiding van diverse publicaties over de Vlaggetjesdagviering te IJmuiden. Wij kwamen in die beschouwing tot de conclusie, dat deze viering een andere opzet dient te krijgen en wezen er voorts op, dat ook het IJmuidense visserijbedrijf toch zeker grote belangen heeft bij de propaganda op deze dag en dat de oplossing zou zijn, om in de Vlaggetjesdagviering te IJmuiden voortaan ook de trawler- en kottervloot te betrekken. De band met het IJmuidense bedrijf zou nu eindelijk tot stand dienen te komen en na een voorbeeld te hebben aangehaald de viering van de „Tag des Hochseefischers" in Duitsland stelden wij tenslotte, dat het voor ons én voor geheel IJmuiden een verheugend bericht zou zijn, wanneer het visserijbedrijf te IJmuiden en Katwijk zich achter het vlaggetjesdagcomité IJmuiden zou scharen. Dit was in het kort de strekking van het artikel. Een beschouwing, die grote weer klank in IJmuiden heeft gevonden, het geen onder meer wel bleek op de avond, toen de wimpels en prijzen werden uitge reikt en de bestuurders van de verenigingen met op- en aanmerkingen en suggesties voor het volgend jaar kwamen. Aangeno men mag worden, dat deze bestuurders ook zonder kennisneming van ons oordeel met dezelfde wensen en ideeën naar voren waren gekomen. De door ons op dinsdag neergeschreven gedachten leefden ken nelijk al enige jaren bij de Velsense be volking en eens moest toch het IJmuidense bedrijf hiervan de vingerwijzing ontvangen en het Vlaggetjesdagcomité attent gemaakt worden op de algemene publieke opinie. Daar naast kwamen wij meenden wij met opbouwende critiek en was het zeker niet onze bedoeling de leden van het IJmui dense Vlaggetjesdagcomité verwijten te maken, maar hen wel enige suggesties te mogen doen over een feestdag die meer in de bevolking leeft. De heer M. Roos heeft als voorzitter van IJmuidens Bloei een uit eenzetting gegeven over de groei van Vlag getjesdag en daarbij verklaard dat het Vlaggetjesdagcomité, geformeerd uit leden van het bestuur van IJmuidens Bloei, er geen behoefte aan gevoelt propaganda te maken voor het visserijbedrijf of welk be drijf in IJmuiden dan ook. Het Vlaggetjes dagcomité stelt zich als onderdeel van IJmuidens Bloei een andere taak: het aan trekken van vreemdelimgenbezoek. Hierop willen wij in de eerste plaats in het kort ingaan. Een Vlaggetjesdagviering, zoals IJmuiden die de laatste jaren mee maakt, werkt naar twee kanten niet ge heel positief. Deze dag is geen directe propaganda voor het bedrijf, hij is ook geen geslaagde at tractie voor toeristen. Als verlengstuk van „IJmuidens Bloei" mag het Vlaggetjesdag comité geen reclamecampagne voor een bedrijf voeren, stelt de heer Roos. Dit is voor ons nog de vraag, maar er op door redenerend zou niettemin gesteld kunnen worden, dat bij het zien aankomen van het verlopen van een viering, naar een andere weg gezocht zou kunnen worden. En er is een andere weg. Men zie slechts vijftig kilometer verderop, naar Scheve ningen. Daar bestaat ook een Vlaggetjes dagcomité. Niet alleen leden van een VW hebben er zitting in; men treft er in aan vertegenwoordigers van de redersvereni ging, van de handelaren, de kleinhandela ren, de werknemersbonden, de VW, de Stichting „Oud-Scheveningen", de „Stich ting Scheveningen viering nationale, oranje en gedenkdagen" en de gemeentelijke ha vendienst. Is het nu zo'n vreemde stelling, dat men in IJmuiden om grotere mogelijk heden te krijgen ook een dergelijk breed Vlaggetjesdagcomité wenst? Vlaggetjesdag is propaganda voor het gehele visserijbe drijf,, althans dat zou zo langs de hele kust moeten zijn. Nu meent de heer Roos: „Als het bedrijf propaganda wil maken, dan heeft men de beschikking over een eigen bureau en eigen middelen". Er is een ADVERTENTIE WOL BOUCLé xzn 100 breed 11. HAAR BOUCLé 100 breed 12. WOL MOQUETTE TASPé TAPIJT - 100 breed 15. Kruisstraat 11 Haarlem Telefoon 11491 nauwe samenwerking, maar het bedrijf als zodanig zal toch ook achter de plannen moeten staan, zoals in Scheveningen en Vlaardingen geschiedt. Met het weinige geld, waarover het voorlichtingsbureau be schikt is alléén geen Vlaggetjesdag van formaat te organiseren. Op het belang en de mogelijkheden, die er zijn wanneer alle onderdelen van het bedrijf in IJmuiden en graag Katwijk met elkaar samenwerken om tot een integrale Vlaggetjesdagviering te komen, hebben wij slechts willen wijzen. Er is de laatste jaren in het IJmuidense bedrijf het een en ander veranderd: laat het nu wat zijn propaganda betreft ook meegaan met zijn tijd en laat men in deze Vlaggetjesdag viering zeker ook de mannen van de trawler en de kotter betrekken. Het gaat echt niet meer alleen om de paar loggers, die er de laatste jaren in IJmuiden zijn bijgekomen, maar om het gehele IJmuidense en Kat- wijkse bedrijf. „IJmuidens Bloei" wil Vlaggetjesdag uitsluitend als propaganda zien voor het aantrekken van vreem delingen. Met die „propaganda" zou men dan best enige jaren al op de ver keerde weg kunnen zijn en wij hopen dan een teken te hebben gegeven, om er een keer in te brengen. Vlaggetjesdag is de dag, waarop tot nu toe alleen het zoute- haring visserijbedrijf het begin van de teelt viert. Het is het jaarlijkse feest van het bedrijf en de mensen, die er in werken, omstuwd door de belangstellenden. Deze dag vormt tevens een onderdeel van de enorme propaganda rond het begin van de teelt en uiteraard trekt een dergelijke vie ring als in Vlaardingen en Scheveningen vreemdelingen naar de visserijplaatsen. Waarom zou men beide belangen niet trach ten te verenigien. In IJmuiden heeft men het anders gedaan: hier prevaleerde sinds 1947 het vreemdelingbezoek, omdat im mers het IJmuidense visserijbedrijf vrijwel geen loggers in de vaart had en de trawlers nog niet zo zeer ter haringvisserij voeren en dus het visserijbelang moeilijk voorop kon staan. De ontwikkeling van het bedrijf in de laatste jaren was mede de aanleiding voor ons om te schrijven, dat IJmuiden er meer van kon maken. De kansen liggen er nu volop en het kap lucratief zijn, daarvan de vruchten te pluiken. Dan de opmerking van de heer Roos, waarmee hij in het bijzonder 'ons blad aan viel Hij meende, dat de manier om kriti serende berichten op de vooravond van Vlaggetjesdag te publiceren, weinig elegant is. In dit verband mogen we hem naar de Kennemer Lantaarn van vandaag verwij zen. De bepaalde persoon of bevolkings groep in Velsen, die ons iets in het oor moet hebben gefluisterd, volgens de heer Roos, bestond slechts in zijn verbeelding. De reacties uit verenigingen en publiek hebben ons beiden waarschijnlijk verbaasd. De heer Roos meent, dat het Velsense pu bliek enthousiast en een en al lof over Vlaggetjesdag 1956 is geweest. Wij nemen de vrijheid dit namens geheel Velsen te ontkennen. Op ons artikel van dinsdag, dat in IJmuiden grote weerklank heeft ge vonden, kregen wij tal van reacties, die in dezelfde richting gingen als de opmerkingen van vertegenwoordigers van verenigingen op de bijeenkomst van dinsdagavond. Een onverschilligheid jegens deze manier van Vlaggetjesdagvieren in IJmuiden is groei ende onder Velsens bevolking en het zal de heer Roos toch niet zijn ontgaan, dat deze ook onder de duizenden leden van de Velsense verenigingen leeft. De bestuur ders hebben duidelijke taal gesproken en er zullen hartige woorden worden gespro ken over een nieuwe opzet van de viering te IJmuiden, die slagen kan. Inmiddels ontvingen we van de heer P. Krab een schrijven, waarvan hij ons om opneming verzoekt. De heer Kraab schrijft onder meer, dat als ieder jaar verwacht kon worden, dat in de vergadering van dinsdag op- en aanmerkingen en critiek geuit zouden worden over de viering van Vlaggetjesdag. Daar kan geen enkel be zwaar tegen bestaan en het is zelfs gezond. Voor de heer Krab was het op deze avond echter overduidelijk, dat de critiek in sterke mate was beïnvloed door onze be schouwing van dinsdag, hoewel hij hier tegen geen bezwaar heeft. Naar de mening van de heer Krab had dit artikel echter een opvallend „tendentieuze" inslag, terwijl hij zich bij het doorlezen van het verslag over de bewuste vergadering heeft afgevraagd wat „onze verslaggever nu eigenlijk heeft bezield". De heer Krab schrijft dan verder: „On getwijfeld heeft bij u geen andere bedoe ling voorgezeten dan de viering van Vlag getjesdag op een hoger plan te brëhgen, maar ik moet thans ernstig vrezen, dat u waarschijnlijk het tegendeel hebt bereikt". En dan stelt de heer Krab, dat wij „door ons geschrijf een aantal mensen, die ieder jaar avond aan avond geheel belangeloos hun vrije tijd opofferen voor Vlaggetjesdag niets meer of minder dan een brevet van onvermogen hebben gegeven". Personen, die enig gevoel voor eigenwaarde hebben en „die op deze luidruchtige wijze het ver trouwen is ontzegd" kunnen hieruit slechts één consequentie trekken, aldus de heer Krab. Verschillende leden van het comité hebben al de vraag gesteld gekregen, of zij nog langer zo dwaas zijn zich hiervoor te geven. En dan vraagt de heer Krab of het ons bekend is, dat een grote vereniging, die jaarlijks met groot succes aan de optocht deelnam, in onze artikelen aanleiding ge vonden heeft om voortaan voor de eer te bedanken. Hij spreekt in zijn slotwoorden zijn bevreemding uit over het feit, dat wij Vlaggetjesdag telkenjare een uiterst wel willende pers hebben gegeven en dat wij dit jaar met zogenaamde afbrekende critiek zijn gekomen. Volgens de heer Krab heeft IJmuiden verder de slechte reputatie, dat geen vereniging schijnt te kunnen bestaan en nu vreest hij dat Vlaggetjesdag ook aan de noodlottige lijst zal worden toegevoegd. Hij zou dit in hoge mate betreuren, maar is zo vrij een dergelijke onverhoopte ont wikkeling niet toe te schrijven aan het comité Vlaggetjesdag. Het antwoord aan de heer Krab kan kort zijn. Zoals al tot de heer Roos opgemerkt: de critiek van de verenigingsbestuurders was niet beïnvloed door onze beschouwing. Die crtiek leefde volop; geen critiek tegen de leden van het comité alle waardering voor het werk! maar tegen de wijze van Vlaggetjesdagviering in IJmuiden. De tendentieuze inslag in onze beschouwing blijft voor ons onvindbaar mits de heer Krab een tendens tot opbouwen bedoelt. Er zat een zekere tendens in: dat Vlag getjesdag volgend jaar anders wordt ge vierd. Onze verslaggever moet iets hebben bezield volgens de heer Krab. Inderdaad, wij zijn bezield van de beste voornemens om de Vlaggetjesdagviering naar het ho gere plan te stuwen. Dat wij door ons „ge schrijf" een brevet hebben verstrekt, en dan nog wel een brevet van onvermogen, is discussiabel. Dat we deze personen op „luidruchtige" wijze het vertrouwen heb ben ontzegd, mag beslist ontkend worden. In onze beschouwing én in het verslag is op geen enkele plaats overdreven. De vraag die aan verschillende comitéleden is gesteld over de onnuttigheid hunner medewerking hebben wij bedekt ook gesteld, zij het dat wij nog steeds uitgaan van prolongatie der Vlaggetjesdagviering. Dat een grote vereniging voor de eer heeft bedankt er zijn er meer is ons bekend. Niet door ónze beschouwing en óns verslag; wel door de houding van het IJmuidense bedrijf. En dat wij nu na alle welwillende verslagen met (onzes inziens opbouwende) critiek kwamen, acht de heer Krab bevreemdend. Wij gaan er met de heer Krab van uit, dat critiek gewenst en zelfs nodig is. Maar laat men haar dan ook onderzoeken en zo nodig aanvaarden. Er was in vorige jaren achter de schermen alle hoop op een ver betering en vernieuwing der IJmuidense vlaggetjesdagviering, zodat wij tot dit jaar enige opmerkingen achterhielden. Dat thans echter de knuppel in het hoenderhok is geworpen, kan moeilijk betreurd worden en wij geloven ook niet, dat dit bij analyse van alle feiten en achtergronden tot blij vende rouw aanleiding zal zijn. Het enige, dat er thans in positieve zin gebeuren kan en naar onze hoop ook zal is een coöperatie van bedrijf en VW, zoals elders langs de kust sinds jaren tot het goede en winstgevende gebruik behoort. Haringvangsten Katwijk De vangsten van de Katwijkse vleetlog- gers waren vannacht: KW168 6 kantjes, 54 4, 140 3, 15 4, 97 3, 43 4, 110 3, 2 1, thuis- stomend, 5 6, 9 7, 14 3, 25 34, 138 geen vangst, 147 6, IJM75 6, KW23 10, 22 9, 45 11, 127 9, 175 8, 163 11 thuisstomend, 41 5, 49 3, 78 7. 18 17, 38 9, 48 5, 86 4, 20 13, 32 8, 39 13, Gemiddelde vangst Scheveningen, Kat wijk en Vlaardingen 8 kantjes. Dagvangsten van de kotters Anne Marie, 10 kg en 6 m vis. Tiny, thuisvarende, Victorina, 15 kg en 10 m. Hermina 4, 20 kg en 3 m. Stern, 10 kg en 10 m. Arend Cornelis, 10 kg en 15 m. Gerda Marianne, 10 kg en 8 m, pech gehad. Prin ses Beatrix, 4 m hoops, geen tong, Johanna Cornelia, 40 kg en 4 m. Zeearend, 8 m en geen tong, Adriana Catherina, 10 kg en 6 m. Wiron 1, 25 kg en 4 m. Arendje, 2 kg en 6 m. Jacoba, 30 kg en 6 m, 3 m gullen. Jana, 8 m en geen tong. Limanda, 100 kg. Emisel, 4 m en geen tong, lijn gebroken. Corry, 25 kg en 4 m. Hoop 1, 12 m en geen tong. Hoop 2, 7 m en geen tong. Nehim 1, 30 kg en 5 m. Heemstede, 8 kg en 8 m. Nehim 2, 25 kg en 8 m. Nehim 3, 7 m en geen tong. Nehim 4, 9 m en geen tong. Klaas Jr, 20 kg en 5 m. Tiny Dieuw, 30 kg en 6 m. Jan Willem, 15 kg en 10 m. Okko- Bosker, thuisvarende. Voor maandag Voor de maandag is bekend de „Tho- rina" (van 23 mei) met 700 kisten vis. Naar Engeland De „Vikingbank" gaat waarschijnlijk voor de dinsdagmarkt naar Grimsby met 670 kisten, waarvan 300 schelvis, 150 kool- vis, 75 kabeljauw en gul, 100 makreel, 40 wolf, 5 wijting en 120 stijve kabeljauwen. Wat er was Aan de IJmuidense afslag was vandaag de „Deining" met 640 kisten, waarvan 300 schelvis, 160 kabeljauw en gul, 40 wijting, 85 makreel, 40 diversen, 15 haring, 120 stu'ks stijve kabeljauwen. De „Annie" zorg de voor 80 kisten schelvis, 15 diversen, 30 kabeljauw en gul, 5 makreel en 15 platvis en 34 kotters losten 25.000 kg tong en 750 kisten schol. Voor export Grote tong voor export haalde vanmor gen 2.50, grootmiddel 2.102.15, kleinmiddel 2.152.20, tong I 2.25 ƒ2.75 en slips 1.952.Grote schol no teerde 4045, middel f 40f 45, zet- schol 37—40 en schol I 34—36. Klei ne regels kabeljauw gingen weg voor 3133 en kisten kabeljauw voor 45—61. Het binnenland in De binnenlandse handel nam makreel af voor 16—18, grote gul voor 2123, middel voor 1618, torgullen voor 916. De grote schelvis deed 13, grootimiddel 1013, kleinmiddel 11 14, pennen f 1215, braadsehelvis 13—18. Wijting noteerde 13—17, schol 2 1622 en schol 3 1013. Jeugddienst in Hervormde Kerk Zondagavond 7 uur vindt in de Grote Kerk te Beverwijk een jeugddienst plaats, waarin zal voorgaan ds. J. C. H. Jörg, Ned. Herv. predikant te Apeldoorn. Organist is de heer G. J. Moed. SCHAAKCLUB „PAT MAT" In de voortgezette onderlinge competitie van de Kennemer Schaakclub „Pat Mat" werdén de volgende resultaten behaald: Afd. 1 en 2: M. SoetemanW. Steeman 10; P. Zwartir. E. F. Peltzer afg.; A. SlingsB. Wulms afg. Afd. 4: J. F. Din- gerdisL. Bruinzeel 01. ADVERTENTIE N.Y. MIJ. „HOLSTER". OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Met een lang touw kwam Mohab terug bij de put. Hij wikkelde het af en liet het in het gat zakken. „Pas op, daar komt het!", waarschuwde hij. Toen het eind van het touw op de bodem kwam, pakte Abdoel het. „Goed vasthouden, Mohab! Ik klim naar boven!", riep hij. Mohab zette zich schrap en hield het touw stevig vast; toen klom Abdoel naar boven. 30-31 ADVERTENTIE één van Engeland's 85.000 moederloze kinderen. Een so ciaal probleem dat als een bitter teken des tijds kwelt en ver ontrust en waarvoor geen op lossing is gevonden... Lees de ontroerende reportage over het leger van deze eenzame kleinen in Libelle van 9 juni. In dit nummer ook een exclusief model (waarvan patronen verkrijgbaar) uit de Parijse haute couture, 'n ontwerp van de befaamde mode-ontwerpster MAGGY ROUFF. Franse elegantie binnen het bereik van elke Libelle-lezeres Noteer nü vast: het nummer van 16 juni brengt een glashelder, instructief artikel over REMBRANDT als mens en als kunstenaar. Afbeeldingen van schilderijen - óók in kleur - zullen deze beschouwing omlijsten. Libelle Nassauplein 7 - Haarlem Adonis, 31 v. Amsterdam n. W.-Indië. Angolakust, 1/6 te Antwerpen. Alnati, 16 te Bahia. Amerskerk, 1/6 te Algiers. Appingedijk, 31 v. Searsport n. Curagao. Arendsdijk, 31 v. Aden n. Port Said. Arkeldijk, 31 te Rotterdam. Abbekerk, 2 te Manilla. Alblasserdijk, 1 te Antwerpen. Alhena, 1 te Antwerpen. Antonia, 2 te j. Priok. Albireo, 1 te Mombasa. Alblasserdijk, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Alhena, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen Blitar, 31 v. R'dam n. Priok, 31 te Antwerpen. Beninkust, pass. 1/6 Las Palmas n. Dakar. Bennekom, 1/6 te Amsterdam. Bonaire, 31 te Amsterdam. Bontekoe, 1 te Tompe. Barumun, 1 te Sarmi. Britsum, 31 440 m. o.n.o. St. Helena n. Durban. Caltex Utrecht, 1/6 v. Rastanura n. Suez. Cistula, 16 te Abadan. Cleodora, pass. 31 Sombrero n. Rotterdam. Caltec Nederland, 1/6 v. Curagao ten Vlissingen. Camphuys, 1 te Belawan. Charis, 1 te San Pedro de Nacoris. Camerounkust, 31 v. Amsterdam n. Antwerpen. Castor KNSM, 1 v. Hamburg n. Antwerpen. Celebes, 1 250 m. o. Ceylon n. Singapore. Diemerdijk, 31 te Rotterdam. Daphnis, 1 te La Guaira. Dorestad, 31 90 m. n.n.o. Natal n. Curagao. Eemdijk, 31 v. Rotterdam n. Londen. Elizabeth B, pass. 1/6 Port Sudan n. Londen. Ena, 1/6 te Rotterdam. Eemland, 31 v. Amsterdam n. Hamburg. Eendracht, pass. 31 Finisterre n. Haifa. Esso Den Haag, 1/6 te Port Said. Enggano. 1 v. Singapore n. Belawan. Hector, 31 v. Rotterdam, 31 te Amsterdam. Houtman, 1 150 m. z.w. Okinawa n. Kobe. Haarlem, 1 nog te Matanzas (roerschade). Hilversum, 31 te Mena Al Ahmadi n. Melbourne. Hestia, 1 te Antwerpen. Hilversum, 1 v. Mena Al Ahmadi n. Aden. Hebuca, 1 v. Pto. Ordaz n. Santiago de Cuba. Johan van Oldenbarnevelt, 16 v. Tj. Priok n. Port Said. Japara KRL, pass. 1 Perim n. Belawan. Kalydon, 16 te Rotterdam. Koningswaard, 31 te Rotterdam. Kota In ten, 1/6 te Rotterdam. Kinderdijk, pass. 1 Lizard n. Antwerpen. Koratia, 1 te Brest. Kalabahi, 1 te Bitung. Karimata, 1 te Barcelona. Koratia, 2 te Thameshaven verw. Kota Baroe, 1 v. Penang n. Port Swettenham. Kryptos, 1 te Beelong verw. Krebsia, 2 te Malta verw. Laagkerk, 1 6 te Rotterdam. Leuvekerk, 31 v. Rotterdam n. Bombay. Liberty Bell, 31 v. Suez n. Mena Al Ahmgdi. Lutterkerk, 1/6 te Rotterdam. Larenberg, 2 te Fretown. Limburg, 1 v. Cheribon n. Semarang. Lekhaven, 1 te Hamburg. Maasdam, 31 v. Havana n. New York. Maaskerk, 16 v. Suez n. Aden. Mitra, 31 v. Curagao n. Fredericia. Maasland, 1 te Amsterdam. Modjokerto, 1 v. Hollandia n. Manokwari. Molenkerk, 2 te Cochin. Maasland, 1 te Amsterdam. Murena, 2 te Yokohama verw. Macuba, 1 te Kawasaki. Mentor, 31 140 m. z.w. Fayal n. Dordrecht. Mijdrecht, 1 1000 m. n.n.w. Midway eil. naar San Francisco. Nanusa, 31 te Singapode. Notos, 1 v. Rotterdam n. Le Havre. Oldekerk, 31 v. Rotterdam n. Bremen. Osiris, 16 te Le Havre. Ootmarsum, 1 v. Savanna n. Amsterdam. Ouwerkerk, 1 v. Penang n. Aden. Ophir, 1 te Singapore. Omala. 1 te Volos. Papendrecht, 31 te Rotterdam. Prins Johan Willem Friso, 1/6 te Rotterdam. Prins Willem 2. 31 te Rotterdam. Prins Willem George Frederik, pass. 1'6 Kp. Ra ce n. Montreal. Pendrecht, pass. 1 Gibraltar n. Napels. Prins Frederik Willem, 1 te Le Havre. Pieter S, 1 te Barry. Perna, 1 te Pladju. Riouw, 1 v. Bahrein n. Bombay. Raki, 1 te Semarang. Senegalkust, 31 te Antwerpen. Sheratan, 31 v. Durban n. Mena Al Ahmadi. Sibajak, 31 te Rotterdam. Stad Breda. 31 te Wabana. Stad Maassluis, 31 te Narvik. Sarpedon, 31 te Amsterdam. Sabang. 1 te Tj. Pandan. Soestdijk, 31 te Hamburg. Stanvac Talang Akar, 31 100 m. n. Surabaja n. Sungeigerong. Stentor, 29 v. Houston n. New Orleans. Tawali, 31 v. Rotterdam n. Hamburg. Tiba, 31 v. Santos, 4'6 te Montevideo verw. Tibia, 1/6 v. Miri n. Geelong. Triton, 31 v. Madeira n. Curagao. Tjipondok, 2 1e Hongkong verw. Trajanus, 31 300 m. z.w. Sombrero n. Rotterdam. Tabinta, 1 600 m. z.o. Guardafui n. Djeddah. Tankhaven 3, 2 te Belawan verw. Tara, 4 te Hamburg verw. Utrecht, 1 te Charleston. Vasum, 6 te Londen verw. Willem Ruys. 1/6 te Colombo. Willemstad, 31 v. Aruba n. Pto. Limon. Weltevreden, 2 te Port Swettenham. W Alton Jones, pass. 31 Startpoint n. Mena Al Ahmadi. Waibalong, 2 te Surabaja verw. Waikelo, 1 te Makassar verw. 36 Aggie's tranen w&ren niet te stelpen. En na het ontbijt werd het nóg erger, toen Kate haar erop wees, dat ze de oude heer Lavender moest opbellen, om haar excuses te maken over alle last, die ze hem had veroorzaakt. Na veel tegenstribbelen werd de tele foonverbinding tenslotte tot stand ge bracht. Duncan Lavender was heel aardig. ,,U behoefde zich geen verwijten te ma ken", zei hij. „Ik hoopte diep in mijn hart dat het niét mijn zoon zou zijn. Want dan zouden mijn laatste dagen op aarde ver gald zijn geworden door de vraag, waar om hij wegbleef en als een arme, eenzame stumper aan zijn eind te komen. Zoals het nu is, blijft het allemaal in het vage." „Maar ik bracht alles voor niets in be roering", zei Aggie op ongelukkige toon. „Dat geloof ik niet. Wié deze man ook was, er zijn enkele merkwaardige kanten aan zijn dood. Misschien levert de lijk schouwing iets op. En maakt u zich niet ongerust over mij. Ik vond het prettig u ontmoet te hebben en ik hoop, dat u nog eens aankomt, als u in Middlebrook bent". „Dank u, meneer Lavender", zei Aggie, en haar hart liep werkelijk over van dank baarheid. „Ik zal bidden, dat het allemaal nog eens goed voor u komt". „Dank u, juffrouw Scanion, en tot ziens". Met een intens gevoel van opluchting hing Aggie de hoorn op de haak. De telefoon had geen rust die dag. Ieder een belde op en algemeen was men van oordeel, dat Aggie het goed had bedoeld en dat het nog best mogelijk was, dat meneer Lovejoy toch werd vermoord, al was hij dan niet Robert Lavender.Aggie begon zich steeds meer opgelucht te voelen en kwam tot de conclusie, dat het leven ook voor haar nog best de moeite waard zou zijn. Dat weekend brak de meimaand aan. En de maandag, die daarop volgde, liet Zim merman in de namiddag Birdsall en Dennis bij zich op zijn kamer komen. „Ik heb zo juist van de lijkschouwer vernomen", deel de hij mee, „dat bij het onderzoek naar ver gif is komen vast te staan, dat er in Löve- joy's maag sporen van chloorhydraat aan wezig zijn." „Wie weet heeft iemand hem willen be dwelmen", merkte Birdsall op. „Daar ziet het naar uit." „Om hem naderhand zijn portefeuille te ontrollen", voegde Birdsall er aan toe. „Dat kunnen we niet met zekerheid zeg gen", antwoordde Zimmerman. „Maar dat zou een heel aannemelijke reden zijn, hoe wel. daar schiet me opeens te binnen, Callaham, dat je eigenlijk niet veel te weten bent gekomen over die knaap met wie Lovejoy in dat café zat te praten." „Nee sir. Ik weet alleen, dat hij lang wa's en een krachtig gezicht hadDe barman zei, dat hij hem nooit eerder had gezien." „Hij was waarschijnlijk degene, die dat goed in Lovejoy's drankje deed," merkte Birdsall op. „Er moet echter iets verkeerd gelopen zijn, misschien gaf hij hem niet ge noeg. In ieder geval heeft hij Lovejoy niet gerold, want er werd enig geld in zijn porte feuille aangetroffen." „Je bent wat snel met je conclusie", zei Zimmerman. „Ik weet het sir", antwoordde Birdsall met een lach, „maar we hebben nu een ant woord op enkele vragen, die in de „Herald" door die oude kwebbelkous naar voren werden gebracht. Namelijk, waarom hij niet gilde en waarom hij geen poging deed om zichzelf nog te redden? Hij was waar schijnlijk zo bedwelmd, dat hij als een blok op zijn bed neerviel, en toen zij hem hoorde bewegen, was hij waarschijnlijk enigszins bijgekomen, voelde zich misselijk en is naar het raam gegaan.... Hij boog zich uit het raam om over te geven, werd duizelig en toen Zimmerman onderbrak hem en sprak uit wat Dennis bij zichzelf dacht. „We hebben eerst aangenomen, dat het allemaal zo gebeurd is tengevolge van zijn dronken toestand. We kunnen nu niet hals overkop omschakelen en zeggen, dat het wel dat chloorhydraat geweest zal zijn. Callaham, het lijkt me goed als jij nog eens met die barman gaat praten. Tracht er achter te komen, of hij zich misschien her innert dat Lovejoy tijdens zijn gesprek met die andere man is opgestaan en naar het toilet is gegaan, terwijl hij zijn glas op tafel liet staan." „Ja, sir!" Toen Dennis vertrokken was, begon Zim merman met Birdsall te bespreken wat ze zouden kunnen doen met het krantenknip sel, dat in Lovejoy's koffer werd gevonden. De barman kon Dennis geen inlichtingen verstrekken. Hij had thans dagdienst en Dennis trof hem achter de bar aan. „Gaat u zelf maar na", zei hij. „het is overdag heel iets anders dan 's avonds." Hij maakte een veelzeggend gebaar in de richting van de vele lege stoelen. „Soms is het 's avonds zo druk, dat ze in rijen van twee, drie dik staan te wachten op hun drankje. Ik heb het dan te druk om in de gaten te houden wat er in de verder afgelegen hoeken van het vertrek gebeurt. Zoals ik u al heb ge zegd, ik zou die knaap, met wie Lovejoy zat te praten, stellig herkennen, als hij hier weer kwam. Ik ben erg goed in het ont houden van gezichten. Maar ik kan u niet zeggen, wat Lovejoy en die man precies deden en of één van hen zich verwijderd heeft of iets dergelijks." „Maar sinds ik er met u over gepraat hebt", hebt u uw gedachten er misschien nog wel eens over laten gaan", merkte Dennis op. „Zijn u intussen niet enkele dingen te binnen geschoten?" „Ik heb stellig na uw bezoek er nog wel eens over nagedacht, maar het leverde niets op. Zoals ik u zei, ik zag hen daar in die hoek samen zitten met een drankje voor zich. Ik heb verder opgemerkt, dat ze niet tezamen vertrokken. Dat is alles. Er waren die avond erg veel mensen en ik had het druk." Dennis bedankte hem en vertrok. Terwijl hij in zijn auto stapte, kwam de mogelijk heid, waar Aggie hem op gebracht had, weer in zijn gedachten terug. Die barman was de enige die het zou kunnen ontzenu wen. Hij wachtte die avond tot het heel laat was, voordat hij zich naar de afdeling identificatie begaf. Hij had het vertrek ge heel voor zich alleen. Hij zou niet gestoord worden. Hij kon net zoveel tijd als hij wilde besteden om het hele kaartsysteem door te snuffelen en alle foto's te bestuderen. Van de foto's, welke hij uiteindelijk uitkoos, noteerde hij de nummers; daarna nam hij de negatieven, die in keurige volgorde wa ren opgeborgen mee naar een donkere ka mer en maakte afdrukken. Deze stopte hij in een enveloppe in zijn binnenzak. Het ogenblik was nog niet gekomen om ze te gebruiken De volgende dag bracht de lijkschouwer zijn rapport uit en Zimmerman stelde na overleg met zijn hoogste chef, een ver klaring op voor publikatie. Hierin stond, dat de politie inlichtingen wenste omtrent de man met wie de overledene op de avond voor zijn dood in een bar had zitten praten. Westertoren, 1 450 m. n.o. Dunedin n. Dunedin. Zijpenberg, pass. 1 Finisterre n. Almeria. Zeeland KRL, 1 v. Penang n. Pt. Swettenham. KLEINE VAART Adine, 2 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Albergen, 1 v. Casablanca te Kingslynn verw. Anna B, 1 v. Velsen n. Holmsund. Att S, 1 v. Poole te Swansea. Arctic, 1 v. Londen te Rotterdam. Adara, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Ameland, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Betty Anne W, verm. 2 v. Boness n. Sunderland. Binnenhaven, verm. 1 v. Rouen n. Casablanca. Brouwersgracht, pass. 1 Brunsbüttel n. A'dam. Badzo, 1 v. Londen te Rotterdam. Betty, 1 v. Londen te Rotterdam. Bloemgracht. I v. Amsterdam n. Terneuzen. Coolhaven, verm. 1 v. Casablanca n. Duinkerken. Corrie B, verm. 1 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Curagao. 1 v. Londen te Rotterdam. Caland, 1 v. Amsterdam n. Antwerpen. Draco, 1 v. Amsterdam te Rotterdam. Eibergen, 2 v. Dordt te Hudiksvall verw. Europa, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Export 2, 1 v. Londen te Rotterdam. Eljo, 1 te Amsterdam verw. Flardinga, 1 v. Huil te Rotterdam. Flevo, 31 v. Antwerpen te Amsterdam. Gerry S, 2 v. Swansea te Velsen verw. Gerl, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Goote, 1 v. Rotterdam te Amsterdam. Harry, verm. 1 v. Glasgow n. Whitehaven. Heemraadsingel, verm. 1 v. Zeebrugge n. R'dam. Henrica, verm. 2 v. Leixoes n. Guernsey. Henrica B, v. v. Plymouth te Par. Hoc Vinces, verm. 2 v. Rotterdam n. Grimsby Holland, 1 v. Hull te Rotterdam. Ilias, 30 v. Barcelona n. Tarragona. Ida Pieter, 1 v. Newport te Rotterdam. Julia Mary, 31 v. Leixoes n. Lissabon. Jaba, verm. 2 v. Maassluis n. Boston. June, 1 v. Londen te Amsterdam. Kaap Falga, 30 Kiel gepass. n. Ostrand. Kaap St. Vincent, 31 v. Skutskaer n. Middelburg. Konny M, 1 te Isle of Grain n. Lowestoft. Leliegracht, pass. 1 Bruisbüttel n. Amsterdam. Larix, 30 v. Solvesborg n. Stockholm. Leuvehaven, 1 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Lijnbaansgracht, 1 v. Rotterdam n. Antwerpen. Lvdia, 1 v. Londen te Rotterdam. Maasym N, verm. 1 v. Mantyluoto n. Gent. Meidoornsingel, pass. 1 Brunsbüttel n. Dublin. Menkar N, 1 v. Casablanca te Rouen. Merwehaven, verm. 1 v. Casablanca n. R'dam. Maartje, 1 v. Amsterdam te Rotterdam. Mado 2, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Midas, 1 v. Hamburg te Amsterdam. Nassauhaven, 1 v. Rotterdam n. Gothenburg. Nieuwehaven, verm. 1 v. Antw. n. Kopenhagen. Noorderlicht, verm. 1 v. Stockh. n. Norrkoping. Olivier v. Noort, 1 v. Huelva te Newcastle. Oranje, 1 v. Antwerpen te Vlissingen. Phidias. 30 v. Algiers n. Alicante. Pavo, 1 v. Amsterdam n. Ostrand. Ponza, 31 te Zaandam v. Stugsund. Rpelf.,1 v. Amsterdam te Rotterdam- Rokin, 1 v. Caen te Rotterdam. Santa Lucia, 1 te Hull v. Cabo de Gata. Texelstroom, 1 v. Amsterdam n. Manchester. Vrijburgh, 1 v. Londen te Rotterdam. Westpolder. 1 v. Guernsey te Antwerpen. Willemiin, 3 te Swansea verw. Westerdok, 1 v. Londen te Amsterdam. Zaanstroom, 1 v. Hull te Amsterdam. Zevenbergen, 1 v. Benghazi te Malta. SLEEPVAART Hector, 31 v. Maassluis n. Plymouth. Noordholland, 31 70 m. o.n.o. Kp. Hatteras naar La Palice. Zwarte Zee, 31 1020 m. w. Madeira n. Savona. Dinsdag zal de heer J. H. Eyman, voor werker-draaier in de mechanische werk plaats van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V., veertig jaar bij dit bedrijf in dienst zijn. VEILIN GBERICHT Asperge 75250 (kilo); aardbeien 63104; bloemkool 3465; spinazie 8,523; sla 37; bospeen 43—60; postelein 715; rabarber 615; radijs 613; witlof 73; peulen 260300; bos uien 69; sjalotten 714. ADVERTENTIE r ZIJLSTRAAT 96 TELEF.: 20340 Er werd voor zover mogelijk een beschrij ving van deze man gegeven. Wat het chloorhydraat betreft, werd mee gedeeld, dat dit mogelijk een rol had ge speeld, doch dat hiervan nog niets met zekerheid vaststond. In een informeel gesprek met verslag gevers liet Zimmerman overduidelijk en weinig tactvol blijken wat hij van Aggie's ideeën dacht. „Dat oude mens is stapelgek", zei hij quaisi-populair. „Alleen dergelijke oude dames kunnen zo iets on zinnigs bedenken." Hij nam hiermee een kinderlijke wraak op Aggie, die de oorzaak was van al deze soesah. Hij liet de krantenmensen een afschrift zien van het krantenknipsel, dat in Love joy's koffer was gevonden, en hij verzocht om publikatie hiervan, in de hoop, dat er misschien een nieuw spoor gevonden zou worden in de Lovejoy-affaire. Die avond verscheen het krantenknipsel inderdaad afgedrukt in de „Somerset He rald" en de volgende morgen nam de „Re gister" het ook op. Ook andere bladen en persbureaus namen het over. In overleg met Birdsall en Dennis be sloot Zimmerman enkele dagen te wachten, om te zien wat de resultaten zouden zijn. Als er geen reactie op kwam, wilde hij alle kranten aanschrijven met het verzoek om in hun archieven te speuren naar dit bericht. Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6