Huisvrouwen imakeii zich te druk en bukken teveel Zomerjurkje Maak het u gemakkelijk Onze aardappel krijgt ouderdomskwalen VOOR JA ARS - VARIATIES J Waarom wordt er niet meer zittend gewerkt t De Lidcactus Champignonsaus Betekenis bonusaandelen voor de aandeelhouders Z lERDAG 2 JUNI 1956 9 DIT MAKEN WE ZELF W\\\ Enkele tips tegen vermoeidheid Onze tuin- en kamerplanten Effecten- en Geldmarkt Rapport van Commissie Spreekonderwijs Ook Franse stafchef naar Sovjet-Unie genodigd Veertigjarig dienstjubileum directeur Staatsmijnen A. MOLENDIJK oor rouw De schoonmaak is nagenoeg overal be keken. Tot opluchting van de mannen. Maar daarover niet in dit artikel van de hand van een man. We willen het eens heb ben over de gevolgen van schoonmaak. Ja, vermoeiend is die extra grote beurt van kasten en kamers zeker. Maarma ken de vrouwen het zich niet al te moei lijk? Een voorbeeld: al in ao 17e eeuw werd een strijkster gepor tretteerd, die haar werk zittend deed. Veel vrouwen in stad en provincie echter doen het strijkwerk staand. Staan vraagt meer kracht dan zit ten. Niet alleen tijdens de schoonmaak, maar praktisch elke dag verricht de huis vrouw staand werk, dat evengoed en voor haarzelf nog beter! zittend kan worden gedaan. Aardappelen schillen moet u niet staande aan de aanrecht doen. Neem er een stoel bij. Of koop van die handige keukenkrukjes, die tegen- woording voor weinig geld in de handel zijn. Een andere raad: buk niet te veel. Doorbuigen van de rug vermoeit ontzet tend! Denk daar eens aan bij het stof zuigen en ook bijvoorbeeld bij het af wassen in de gootsteen. Uw gootsteen te laag? Leg er dan een plankiertje in, waardoor niet u naar de artikelen be hoeft te buigen, maar deze voor u op de juiste hoogte komen te staan. Bij het „ophangen van de was niet De schilder Jacob Duck (in 1600 ge boren, waarschijnlijk in Utrecht) schilderde De Strijkster. Van 1630- 1633 was Duck meester van het St. hucasgilde te Utrecht. In het Cen traal Museum hangt dit paneel waar op u ziet dat er in het begin van de zeventiende eeuw zittend werd ge streken. We zijn nu drie eeuwen ver der, maar nog wordt door vele vrou wen staand (dus vermoeiender) ge streken. Er bestaan evenwel tegen woordig strijkplanken, die verstel baar zijn en waarbij zittend kan worden gestreken. Een uitkomst voor de huisvrouw. Voor de dochters van vier jaar ma ken we dit gezellige jurkje. Het ont leent zijn charme aan de vorm van het pasje en de versiering daarvan, waar door de vorm geaccentueerd wordt. Er is 160 cm gestipte stof voor nodig van 90 cm breed. Neemt u vooral geen te groot stipje. Voor de versiering is een strengetje splitzij in de kleur van het stipje het aardigs. steeds naar mand of teil bukken. Er zijn eenvoudige, verrijdbare onderzetsels, die bukken voorkomen. Behalve bukken is ook te hoog reiken vermoeiend. Een juiste werkhoogte geeft een goede houding en spaart veel ener gie. Maak het u niet moeilijker dan no dig is. Houd uw lichaam in evenwicht; draag niet zoals de vrouw rechts uw boodschappen, maar verdeel het gewicht, zoals de vrouw links u laat zien. i- De minste kracht gebruikt u in liggende houding. Zitten vergt dertig percent kracht meer. Staan achtendertig percent. Maar wandelen vraagt tweehonderd negentig percent kracht meer. Hang eens zó uw wasgoed op En doe het niet zo De lidcactus is een dankbare kamer plant; het bezwaar is echter dat ze zo gemakkelijk haar bloemknoppen laat vallen. Toch is dat aan een verkeerde behandeling te wijten. Het duurt nog maanden voordat de plant zal bloeien en daarom is het nuttig nu reeds te ver tellen hoe die knopval voorkomen kan worden. Ze kan 's zomers heel goed met pot en al in de tuin worden ingegraven, doch dan op een licht schaduwplekje. Haal haar tegen begin oktober maar binnen en dan moet ze wat rust heb ben. Het zou verkeerd zijn normaal door te gaan met gieten en met bemesten, de plant zal dan inderdaad sterk gaan groeien, doch*" vergeet bloemknopjes te vormen. Door haar zes weken rust te geven zult u die knopvorming bevorde ren. Ze krijgt dan zo veel water dat ze net nog niet verdroogt. Eind november ziet u dan aan de uiteinden van de le den de kleine rose bloemknopjes tot ontwikkeling komen; laat die eerst nog maar flink uitgroeien alvorens normaal gegoten wordt. Nu komt het er op aan de plant rustig te laten staan; wanneer ze verplaatst wordt of zelfs maar ten opzichte van het zonlicht wordt gedraaid zal dat de knopval in de hand werken. Te hoge of onregelmatige temperaturen moeten ook zo veel mogelijk vermeden worden. Wanneer verpot moet worden kunt u dat nu wel doen, doch in geen geval vlak voor de bloei, dan vallen al le bloemknopjes af. G. KROMDIJK Go rusten vóórdat u vermoeid bent. Bij huishoudelijk werk dient u veel te rusten. Enkele rustpauzes - regel matig over de werktijd verdeeld - zullen u veel goed doen. Champignonsaus: 3 dl groentewater, 30 gr. bloem, 30 gr. margarine of boter, 1 blikje champignons, aroma, zout, 1 eidooier. Maak een gebonden saus van de bo ter, de bloem én het groentewater, voeg hieraan het champignonnat en kleinge sneden champignons toe. Maak de saus op smaak af met aroma en/of zout. Klop de eidooier los en voeg hieraan onder goed roeren de saus toe. Zure saus: 3 dl groentewater, 30 gr. bloem, 30 gr. boter of margarine, zout, azijn of citroensap, 1 eidooier. Bereid de saus als boven beschreven Het Voorlichtingsbureau voor de voe ding meldt Wanneer enige tijd dezelfde groente soorten op tafel zullen verschijnen willen we ze wel eens op verschillende manieren klaarmaken. Gaat bloemkool met melk saus, kaassaus, of tomatensaus vervelen en hebben we een vorige keer de bloem kool alleen met gesmolten boter opge diend, dan maken we er nu eens een groenteschotel met gehakt van. Ook de combinatie van groenten met vlees-, vis- of eiergerechten kiezen we steeds anders. Bij 'n spinaziestamppot van rauwe of gekookte spinazie is een gebak ken ei of een carbonaatje heel smakelijk; we kunnen ook kaas, witte bonen of zoals in onderstaand recept gekookt vlees erdoor gebruiken. Tot slot een recept voor een rauwe groentesla. Eet u hier eens gebakken vis bij. Bloemkool met gehakt 1 middelmatig grote bloemkool, 200 g. gemengd gehakt, 2 beschuiten of sneetjes oud brood zonder korst, zout, foelie of nootmuskaat (kerrie poeder), boter of margarine. Het gehakt pittig aanmaken met ge kruimelde beschuit of geweekt brood, zout, foelie of nootmuskaat en desgewenst kerriepoeder. Van het gehakt kleine bal letjes vormen. De bloemkool schoonma ken en in stukken verdelen. De bloemkool opzetten met weinig kokend water met wat zout (en een stukje foelie) en gaar koken in ongeveer 20 minuten. De laatste 10 minuten de gehaktballetjes meekoken, In een koekepan boter of margarine lichtbruin laten worden en de groente ermee bedekken, Stamppot van aardappelen, rauwe spinazie en poulet 200 g. runder- en varkenspoulet, 114 kg. aardappelen, kg. spinazie, boter of margarine, zout, peper, laurierblad, melk. Het vlees (zo nodig klein snijden) opzetten met ruim kokend water met zout en een laurierblad. Het vlees zachtjes gaar koken in 1 a 2V> uur. Een deel van het kooknat afgieten, zodat een bodempje water in de pan achterblijft. Het laurier blad verwijderen. De aardappelen schillen en bij het vlees voegen. De aardappelen vlug aan de kook brengen en gaar koken. De spinazie een paar maal wassen, goed laten uitlekken en zeer fijn snijden. De aardappelen stampen en wat bouillon of melk toevoegen om de puree smeuïg te maken. De spinazie erdoor roeren en de stamppot op smaak afmaken met boter of margarine en zo nodig zout. Het gerecht goed heet opdienen. Desgewenst tafelzuur of zoetzuur erbij geven. Sla van andijvie, wortel en radijs Ongeveer 250 g. andijvie, 150 g. worteltjes, een bosje radijs, olie, azijn suiker, zout, zo mogelijk peterselie. De groenten schoonmaken en wassen. De andijvie goed laten uitlekken en zeer fijn snijden, De worteltjes en die radijs in dunne plakjes snijden of schaven. Alle groenten dooreenmengen. Van olie, azijn, suiker en zout een saus maken. De groen ten er door scheppen en de sla na enkele minuten op smaak afmaken. De sla gar neren met fijngesneden peterselie. Elk jaar omtrent deze tijd is er iets mis met onze aardappel. Hij is er wel, maar hij word't oud en wat minder aan trekkelijk. Daarom nemen we vóór de nieuwe oogst ons komt verblijden, zo nu en dan graag onze toevlucht tot een rijst- of macaronischotel. Of we ver stoppen de oude aardappel in een soep, b.v. een bonensoep, die heerlijk kan smaken. RECEPTEN (voor 4 personen) Macaroni met kerrieragout. 500 g macaroni, 200 g poulet, 100 g gehakt, zout, nootmuskaat, een half sneetje brood, ongeveer 75 g boter of magarine, 40 g (4 eetlepels) bloem, ongeveer 1 afgestreken theelepel ker rie, melk. Het poulet opzetten met zoveel koud water, dat het vlees geheel onderstaat, desgewenst foelie of laurierblad en wat soepgroenten toevoegen. Het vlees zachtjes gaar koken in ongeveer 1 uur (kalfs-, lams-, varkensvlees) of onge veer 2% uur (rund- of paardevlees). Het gehakt aanmengen met het ge weekte en uitgeknepen brood, zout en kruiden en er kleine balletjes van draaien. Deze op het laatst bij het vlees voegen en vijf minuten meekoken. De bouillon zeven, het vlees zo nodig klei ner snijden. Inmiddels de macaroni opzetten met ruim kokend water met zout en een paar stukjes ui. De macaroni gaar koken in ongeveer 20 minuten (vlugkokende ma caroni in de tijd die op de verpakking staat aangegeven). De macaroni op een vergiet laten uitlekken en warm hou den. In een lege pan de helft van de boter of margarine smelten. De kerrie er even in bakken, de bloem toevoegen en even eens licht bakken. Bij scheutjes tegelijk ongeveer een halve liter vleesnat toe voegen, onder steeds roeren. De saus op smaak afmaken met een scheutje melk en zonodig nog wat kerrie. Het vlees en de gehaktballetjes er in doen en het ge heel samen even stoven. De rest van de boter of margarine door de macaroni roeren en deze zonodig opwarmen. De macaroni in een schaal overdoen en met de ragout bedekken. Rijst met vis en zure saus. 400 g droogkokende rijst, kg gefi leerde vis of vismoten, 75 g boter of margarine, 40 g (4 eetlepels) bloem, het sap van a 1 citroen of een paar eetlepels azijn, zout. De rijst wassen en opzetten met 3/4 liter kokend water met zout. De rijst even omroeren en verder zonder roeren gaar laten worden. Kooktijd ongeveer 30 minuten. Inmiddels de vis wassen en opzetten met zoveel water met zout dat hij net onderstaat. De vis zachtjes gaar koken in ongeveer 10 minuten. De vis uit het kooknat nemen en zo nodig van graten en vellen ontdoen. Het kooknat binden met een papje van bloem en water en even laten door koken. Citroensap of azijn naar smaak toevoegen en van het vuur af de boter of de margarine bij klontjes tegelijk er door roeren. De vis op een verwarmde schaal leggen, een deel van de rijst er om heen schikken en de vis bedekken met saus. De rest van de rijst en de saus apart er bij opdienen. Aardappel -bonensoep. 250 g witte bonen, 1% 1 water, y2 kg aardappelen, 250 g ui, 150 g mager rookspek, 100 g geraspte kaas, zout. De bonen een nacht weken in 1% 1 water. De volgende dag de bonen gaar koken in het weekwater in ongeveer 1 uur. De aardappelen en de uien schoon maken en klein snijden. Het spek in dobbelsteentjes snijden en met de uien uithakken in een grote pan. Bonen en aardappelen er bij doen en het geheel gaar koken. Vlak voor het opdienen de geraspte kaas er door roe ren en de soep op smaak afmaken. Wij hebben er de laatste tijd op kunnen wijzen dat de besturen van naamloze ven nootschappen allengs meer oog hebben ge kregen voor de rechten en de belangen van de aandeelhouders. Er zijn helaas ook thans nog tal van besturen, die een min of meer autakratisch standpunt innemen en hun aandeelhouders als geldschieters beschou wen, die met een veelal matige rente te vreden moeten zijn en overigens niets heb ben in te brengen. Maar er waait in ven- nootsohapslanid toch een andere wind dan kort na de oorlog, toen trouwens aan een normale uitdelingspolitiek allerlei over- hcidsbeperkingen in de weg stonden. Het eigenbelang heeft hier natuurlijk ook wel een rol gespeeld, want men constateerde dat het beleggend kapitaal van de onder nemingen vervreemdde, wat ook begrijpe lijk was. Want als men toch niet meer dan 4 a 6 pet. van zijn geld krijgt, kan men, afgezien van het inflatiegevaar, beter een schuldvordering hebben met een rente van 3 a 4 pet. zonder dat men het bedrijfs risico loopt. En de wal heeft ook hier weer het schip gekeerd, vooral, toen ook de over heid tot het inzicht kwam dat kapitaalvor ming en kapi'taalbelegiging haar natuurlijke prikkels niet kunnen ontberen. Deze veranderde mentaliteit is tot uit drukking gekomen in hogere dividenden, maar ook in de uitkering van bonus- aandelen, waarvoor de fiscus een tijdlang krachtens de Wet Herkapitalisatie 1951 een bizonder tarief toestond (20 pet.) op de wederinvoering waarvan, zoals bekend, de laatste tijd van meer dan een zijde wordt aangedrongen. Wij willen de fiscale kant van deze materie ditmaal laten rusten, maar tot goed begrip van de betekenis van die bonusuitkering voor de aandeelhouder een paar opmerkingen maken. Enige weken geleden, schrijvende over het verslag en het dividend van de Uni lever, hebben wij er op gewezen dat dit dividend, op zich zelf beschouwd en ook in verhouding tot de gemaakte winst, welis waar bescheiden was, maar dat hierbij re kening moest wordten gehouden met het feit dat sinds 1953 tot tweemaal toe een bonus van 25 pet. is uitgekeerd. Wij schre ven toen dat de intrinsieke waarde van een aandeel Unilever uit. 1953 500 pet. was en door de uitkering van de bonusaandelen tot 400 pet. per uit. 1955 was gedaald. Wij voegden daar echter aan toe dat iemand, die in 1953 een aandeel Unilever bezat, thans, rekening houdende met de ontvan gen bonusaandelen thans een intrinsieke waarde heeft van 625 pet. En een scherp zinnig lezer heeft toen terecht de vraag gesteld hoe zit dat nu met die cijfers van 400 en 500 en 625 pet., hoe komt u daar eigenlijk aan. Enige toelichting is daarom wel op haar plaats. Laten we beginnen met te zeggen dat de cijfers van 500 en 400 de percentages zijn, welke als intrinsieke waarde van het aan deel uit de belansen van uit. 1953 en 1955 vallen af te lezen. De Unilever geeft een zodanige opstelling van haar vermogens positie, dat men daaruit gemakkelijk de in trinsieke waarde van de aandelen kan be cijferen. Hieronder wordt den verstaan het eigen vermogen van de vennootschap per 1000 kapitaal. Deze was uit. 1953 ca. 500 pet., derhalve 5000 per aandeel. In 1954 hebben, aandeftlfebtótos een bonus van 25 pet. ontvangen, waardoor de vermogens positie van de vennootschap niet is gewij zigd. Uitkering van bowusaandelen iis niets anders dan omzetting van in de vennoot schap aanwezige reserves in kapitaal; het actief, dat tegenover kapitaal en reserves staat, blijft onveranderd. Als een aandeel van 1000 op grond van het vermogen der vennootschap 5000 waard is, dan zijn 1250 aandelen 1000 plus 250 bonus) ook 5000 waard, wat dus wil zeggen dat de intrinsieke waarde van 1000 aandeel niet meer 5000, maar 4000, d.i. 400 pet. bedraagt. En daar ook het bonussenaandeel van 250 400 pet waard is 1000), bezit men na de bonusudtkering dus weer 5000 evenals voorheen. In 1954 werd opnieuw een bonus van 25 pet. door de Uuinever uitgekeerd en de aandeelhouder, die zijn eerste bonusaandeel had behouden en dus 1250 aandelen Unilever bezat, kreeg er dus 25 pet. van 1250 ofwel 312.50 aan delen bij, zodat zijn bezit daardoor tot 1562.50 steeg. Was tevoren de intrinsieke ADVERTENTIE UW HAAR IS UW KROON Permanent wave is een kwestie van vertrou wen enzeer goed model knippen. Wij brengen u de nieuwste, voor ons klimaat geschikte draagbare modellen naar uw smaak en type gevormd. C. 3. OERLEMANS Medisch gediplomeerd haarkundige Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 - 18462 Spraakheelkundige hulp op BLO-scholen onbevredigend De toestand van de spraakheelkundige hulp op de scholen voor Buitengewoon Lager Onderwijs is uit technisch oogpunt zeker niet bevredigend. Tot deze conclusie komt de commissie van onderzoek naar de spraakheelkundige behandeling op de scho len voor Buitengewoon Lager Ónderwijs, die is ingesteld door de Nederlandse On derwijzersvereniging, de vereniging van Orthopedagogen, de Vereniging voor Logo pedie en Foniatrie en andere. Hoewel in het jubileumnummer van het tijdschrift voor Logopedia en Foniatrie met enige voldoening geconstateerd werd, dat hoe langer hoe meer grote en middelgrote gemeenten overgaan tot het aanstellen van logopedisten, aldus het rapport, geeft de praktijk ten aanzien van het BLO, zoals die blijkt uit het onderzoek, allerminst re den tot tevredenheid. Zeker niet de mate, waarin de spraakheelkundige hulp ge geven wordt, en de waardering zoals die blijkt uit de bezoldiging. Voorts toont de commissie zich niet te vreden over het optreden van onbevoegde spreekleraren. Het rapport zegt hierover: het getuigschrift van de Vereniging Logo pedie en Foniatrie, en dat van de Voor malige Vereniging van Spraakleraren ge ven geen enkele bevoegdheid tot behan delen van spraakgebrekkigen, zoals men ten onrechte wel eens meent. Deze getuig schriften, aldus het rapport, zijn een be wijs, dat de houder ervan een behoorlijke eigen spraak heeft, en met succes alge meen oriënterende studie van spraak en spraakgebrekken heeft gemaakt. Deze ge tuigschrifthouder zal niet zelfstandig mo gen handelen. De assistentie van een logo pedist door een getuigschrifthouder wordt in het rapport evenwel toegejuicht. waarde van een aandeel van 1000 400 pet. en dus van 1250 aandelen 5000, dan zijn de 1562.50 aandelen, welke de aan deelhouder na de uitkering van de tweede bonusuitkering bezit, dus ook samen 5000 waard, dat is per 1000 320 pet., want 1562.50 a 320 pot. is weer 5000. Nu is echter gedurende 1954 en 1955 het vermogen van de Unilever door verdere reservering uit behaalde winst tot 400 pet. per aandeel van f 1000 aangegroeid, dat wil zeggen de intrinsieke waarde van f 1562.50 aandelen bedraagt uit. 1955 f 6250. In pro centen van het aandeel van f 1000 dat de houder voor de uitkering van de beide bo nussen bezat, is de intrinsieke waarde der halve 625 pet. Om te zien hoeveel de aan deelhouder van 1953 sindsdien is vooruit gegaan, zal men dus ook de beurskoers van de aandelen met 1.5625 moeten vermenig vuldigen. Wij hopen hiermee duidelijk te hebben gemaakt dat de aandeelhouder, enkel van een bonusuitkering, niet beter wordt en als niettemin zulk een uitkering doorgaans tot een koersstijging van de aandelen aanlei ding geeft, houdt dit verband met de ver wachting dat over het vergrote kapitaal eenzelfde dividend als tevoren zal worden uitgekeerd. Bij de Unilever was dit ook het geval. Over 1953, 1954 en 1955 is tel kens 14 pet. dividend betaald. De aandeel houder kreeg dus in 1954 14 pet. over f 1000, in 1955 14 pet. over f 1250 en in 1956 14 pet. over f1562.50, zodat hij over 1955 dus op zijn aandeel van f 1000, dat hij in 1953 bezat, in feite f 218.75, ofwel 21 7/8 pet. aan dividend heeft ontvangen. En ter wijl de intrinsieke waarde van zijn aandeel uit. 1953 f5000 bedroeg, heeft hij thans als gevolg van de ingehouden winsten bij de vennootschap, een intrinsieke waarde van f 6.250. Het is dus geen wonder dat men op de beurs de aandelen van grote concerns na een koersdaling als rekenkundig gevolg van de bonusuitkering, doorgaans weer in koers ziet stijgen. Want als men bereid is bij 14 pet. dividend voor een aandeel 400 pet te betalen, waarom zal men dan bij handhaving van dit dividend, ook na de uitkering van een bonus, dus over een gro ter kapitaal, ook niet weer 400 pet voor het aandeel betalen. Vooral wanneer, zoals bij de Unilever het geval is, de winsten van jaar tot jaar stijgen. De netto-winst ging van f746 miljoen in 1954 tot f 909 miljoen, dat is met niet minder dan 22 pet. vooruit, terwijl de omzet slechts met MA pet. is toe genomen, wat er dus op wijst dat het be drijf srendement in de loop van 1955 aan merkelijk is gestegen. Daar komt dan nog bij dat voor de handhaving van het divi dend op 14 pet. over het zoveel grotere kapitaal niet meer dan 18 pet. van de be schikbare winst nodig was en het leeuwen deel er van dus weer in het bedrijf is ge bleven. In de lijn van het tot dusver ge voerde beleid bij de Unilever betekent dit dat t.z.t. een herhaling van de bonusuit kering aan aandeelhouders niet uitgeslo ten behoeft te worden geacht. De Amerikanen hebben het wel juist ge zien dat men bij de beoordeling van aan delen niet enkel moet zien naar het rende ment op basis van de beurskoers, maar in niet mindere mate naar wat de vennoot schap heeft verdiend en in het bedrijf ge houden. Want hierdoor stijgt de intrinsieke waarde van de aandelen en ook al komt er geen bonusuitkering, zo zal toch de beurs vroeg of laat met deze innerlijke waarde stijging van de aandelen rekening moeten houden. ADVERTENTIE Nationaal en internationaal bekroond. Bespreek tijdig. Schoterweg 45 Haarlem Tel. 12540 PARIJS (A.F.P.) De stafchef van de Franse luchtmacht, generaal Paul Bailly, is door de Sovjet-Unie uitgenodigd op 24 juni de „dag van de Sovjet-luchtmacht" in Moskou bij te wonen. De Britse minister voor de Luchtmacht, Birch, en de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, Twining, hebben reeds dergelijke Sovjet-uitnodigin gen aanvaard. Onder zeer grote belangstelling heeft de heer H. H. Wemmers, directeur-voorzitter van de Staatsmijnen te Heerlen, zijn 40- jarig dienstjubileum gevierd. Tijdens een door minister Zijlstra aangeboden lunch sprak deze de heer Wemmers toe. ADVERTENTIE PAR IJ SE COIFFURES DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. ADVERTENTIE lmf. L W.UHNEM4NH. U8E8N.H.tultaa

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9