„Niemands interesse kan gemist worden wil de streek zich harmonisch ontplooien" VANMORGEN IN DE VISUAL EN OP ZEE Hoogoven-puzzlerit vroeg het uiterste van de ruim driehonderd deelnemers Oplossingen niet voorbehouden aan burgemeesters of raden alleen 60 pCt van de prijzen naar de MEKOG 9 IJMOND IN DISCUSSIE Bouw van „Eigen Haarde- complex kan beginnen Chr. Geref. gemeente neemt kapel in gebruik Aanrijdingen als gevolg van de voorrangskwestie Hoofdprijzen Staatsloterij Scheepvaart Mist uw puk een pop? MAANDAG 4 JUNI 195 6 HET BREDE SCALA der problemen, die zich in de IJmond openbaren nu de toekomst van het gebied zich tegen de contouren der Hoogovens steeds duidelijker gaat aftekenen, heeft zaterdag in het Kennemer Theater een groot aantal belangstellenden bezig gehouden. Zij waren de gasten van de dr. Wiarda Beckmanstichting, die in samenwerking met de Partij van de Arbeid aan de hand van een onlangs gepubliceerd rapport over de IJmond Noord deze problema tiek verder aan de orde stelde. Een opvallende rede van de heer C. Egas, lid van de Tweede Kamer over de tragiek der tuinbouwgronden en hun bezitters of pachters, een kreet om meer belangstelling voor de structurele ontwikke ling in de IJmond en een algemene poging, van uit de veelheid der vraagstukken de beste weg naar de toekomst van de stedelijke ontwikkeling te zoeken hielpen deze conferentie bepalen. Men heeft geen spijkers met koppen geslagen, zoals het rapport dit ook niet deed, want de be- stuurtechnische aangelegenheden liggen nog te zeer in het vlak der voorbesprekingen en er is bovendien ten volle rekening gehouden met de eerste aanloop tot het IJmond- adviescollege, die hopelijk een stormloop op de vele pro blemen zal opleveren, maar niettemin heeft de conferentie, die door de burgemeester van Beverwijk eri Heemskerk, vele wethouders, raadsleden en andere bestuursautoriteiten werd bijgewoond, de overtuiging opgeleverd, dat er ernstig over de IJmond wordt gedacht. En dat men niet de grote lijn schuwt, waar dat nodig is om het plaatselijk chauvi nisme te weren. Het statenlid, de heer J. Harmsen, die als voorzitter van de rapporterende com missie fungeerde, bepaalde zich bij twee punten bij wijze van verantwoording van het verrichte werk. Aan dit rapport ont breken in concreto de richtlijnen, waar langs naar oplossingen moet worden ge zocht voor de toekomst van de IJmond; zulks met het oog op het nog steeds niet afgeronde wetenschappelijke onderzoek; bovendien moet de vrucht van de onder- zoekingsarbeid der Wiardi Beckmanstich ting gezien worden als het werk van „ver standige leken". Maar wat sterker spreekt: de bestuur- technische ontwikkeling is nog niet aan haar eind: de rapporteurs zijn dan ook niet getreden in de vraag, welke bestuurs- indeling de juiste geacht moet worden. Er is inmiddels, dank zij het streekplan voor de IJmond-Noord voor dat gebied een „raam" gevormd; voor de IJmond-Zuid komt het binnenkort in de openbaarheid. In feite betreurt de Wiardi Beckman stichting het, dat de grens van het gereed gekomen streekplan bij het Noordzeekanaal is getrokken, omdat de problemen over en voor dit kanaal zo nauw met elkaar ver weven zijn. De rapporteurs vragen zich verder af, of IJmuiden niet een wat bij zondere positie zal innemen in het streek plan van het Zuiden. Geheel anders dan in plaatsen, die ook tot dat streekplan voor Kennemerland-Zuid behoren als Haarlem en Bloemendaal en of deze positie niet veel meer aanhaakt op de IJmondontwikkeling in haar geheel. Gemeentelijke indeling Ten aanzien van de gemeentelijke in deling merkte de heer Harmsen op, dat de discussie daarover in de gemeente zelf nog niet tot ontplooiing is gekomen, zodat er geen klankbord voor dit probleem is ge vonden. Inmiddels groeit het geestelijke en sociale contact van de „hortende pont" naar de kronkelende sluisweg, die wel wat directer is „men "heeft echter nog niet diep genoeg gegraven in de geesten om te beseffen, dat de rechte weg de beste is, zo als de tunnel straks de beste verbinding wordt in de IJmond". Aan het begin van het moeilijke onder linge contact middels de IJmond-raad leek het de rapporteurs niet juist, oplossingen aan de hand te doen, nu het klimaat voor de volledige samenspraak er nog niet ge heel is. Voor hun stond in de reeks van IJmond-vraagstukken dat van de tuin bouwgronden voorop; in de middag zou het Tweede Kamerlid, de heer C. Egas er nog op terug komen als landbouwkundig adviseur van de Wiardi Beckmanstichting. Grotere belangstelling achtte hij bepaald nodig voor het streekplan IJmond-Noord en de hele ontwikkelingsgang in deze streek, opdat bij de huidige, onvermijde lijke improvisatie de grote lijn niet uit het oog wordt verloren. Óver de eenzijdige structuur van het toekomstige IJmond-gebied (het streek plan is wel eens het plan-Hoogovens ge noemd) merkte de heer Harmsen op, dat het Hoogovenbedrijf weliswaar een natio- naal-belangrijke in dustrie is, maar niette min een gevaar in zich bergt een gehele streekbevolking aan zijn eigen conjunc tuurgevoeligheid te binden. Als tegenhan ger mag volgens hem echter gelden, dat het belang van de Hoogovens ook weer niet overschat moet worden tegen de Europese achtergrond en dat bovendien het gebruik van staal nog zeer belangrijk zal toenemen. Hij redeneerde de ernstige punten inmid dels niet weg, maar bleef de betrekkelijk heid der dingen zien: dank zij de Kolen- en Staalgemeenschap is er bijvoorbeeld al heel veel garantie gevonden voor een evenwichtige economie. Met kracht riep hij in dat vterband op tot nieuwe gemeen schappelijke markten als bases voor een grotere Europese integratie. Het nieuwe Beverwijk wordt wellicht wel erg eenzijdig opgebouwd als toekom stige hoofdstad van de streek, meende hjj, maar hoe de zaken zich ook zullen ont wikkelen: iedereen is er bij nodig en nie mands inspanning of interesse kan gemist worden, wil er een evenwichtige opbouw van de streek tot stand worden gebracht. Ruimtelijke ordening Mej. E. Ribbius Pelletier behandelde in de ochtendzitting de ruimtelijke ordening in de IJmond, voortbouwend op de historische ontwikkeling van midden-Ken- nemerland. De vreemde vorm, die het toekomstige Hoogoventerrein zal krijgen, verdedigt het streekplan met een behoefte aan hand having van Beverwijk en Wijk aan Zee, waaraan heel wat planologisch schuiven vooraf moest gaan, temeer omdat men een recreatiestrook annex toegangsweg door het Hoogoventerrein naar Wijk aan Zee moest uitsparen. Zij pleitte voor spoedige voorzieningen in deze „corridor", opdat straks, als de in dustrie de Bosweg gaat opslokken, een verzorgde strook landschapsschoon klaar ligt als scheiding tussen deze beide in dustriecomplexen. De bestuurders van de streek zullen er voor moeten zorgen, zo stelde mej. Ribbius, dat er zich een niet te grote opeenhoping van industrieën gaat ontwikkelen: zeer voorzichtig zij men met de keuze der fa brieken, wil de ruimtelijke ordening niet hopeloos spaak lopen. In dit verband zal de chemische industrie zo ver mogelijk naar het oosten moeten worden geschoven; de industrieën zullen moeten worden aan gespoord de nadelige gas-werking bij de bron op te heffen. Lof had zij voor de gemeente Velsen die zorgde voor het onderbrengen der werkers in het recente verleden en het zou dus enigszins logisch geweest zijn, dat Vel sen deze taak had voortgezet. Het streek plan zette echter de toekomstige bevolking uit naar het noorden, om het aaneen groeien van de zuid-Kennemer gemeenten te voorkomen en rond de „randstad Hol land" kleinere bevolkingsagglomeraties te forceren en moest daarbij met legio pro blemen rekening houden als daar waren het onaantastbare drinkwatergebied rond Castricum en de dupering der tuinbouwers. Niet ruimte voor iedereen „Er is niet ruimte voor iedereen" ging zij voort, rekening houdend met een be paald forensisme voor de toekomstige IJ- mond-bewoners. De opvangmogelijkheid van het bevolkingsacrès is niet zo groot in dit gebied; het anderhalf miljoen nieuwelingen voor de randstad Holland gaat beslist niet meer in de grote steden en zal dus onderdak moeten vinden. Er zouden 70 satellietdorpen van 20.000 inwoners voor nodig zijn en daar is geen plaats voor: de oplossing moet gezocht worden in een groter complex, zoals rond Beverwijk, dat dus 100.000 van de ander half millioen gaat opvangen. De „rest" levert nog meer dan voldoende vraag stukken op. C entraliseren Tot slot van de ochtend kwam drs. G: W. B. Borrie aan het woord, die de bestuur lijke organisatie in beschouwing nam. Een. meer gecentraliseerde beleidsvoering leek hem buiten kijf voor de toekomst: of door samenvoeging der drie gemeenten, of een vergaande samenwerking op vrijwillige basis of onder dwang of als derde moge lijkheid een supra-locale bestuursvorm als de IJmond-raad. De deskundigen zijn veelal geporteerd voor een samenvoeging, zij -die er direct bij betrokken zijn hebben hiertegen veelal grote bezwaren. „Wordt de oplossing alleen overgelaten aan de burgemeester of het raadslid dan zou er nimmer een grenscorrectie of sa menvoeging in Nederland hebben plaats gehad" zei drs. Borrie. Hij werkte de drie mogelijkheden verder uit, uitgaande van enige objectieve fac toren en onderschrijvende de opvatting van het rapport, dat de tijd nog niet rijp is voor een bestuurstechnische oplossing. Samenvoeging der gemeenten zou het moeilijke experiment van een IJmond-raad onnodig maken; er zou bovendien veel rationeler gewerkt kunnen worden. In con creto liggen de zaken echter veei inge wikkelder; als Velsen en Beverwijk zou den worden samengevoegd doet zich een dubbelstad voor, met een breed kanaal als onherroepelijke scheiding. Waarbij nog komt de structurele verschillen tussen de beide gemeenten: Velsen min of meer ge consolideerd, Beverwijk in opkomst. Velsen-Noord bij Beverwijk trekken zou een oplossing brengen; de gemeentelijnen wijzigen zou echter de Hoogovens van Velsen afsnijden, wat ook zijn bezwaren heeft; psychologisch zowel als financieel. En het evenwicht in de IJmond zou er wel eens aan verloren kunnen gaan. Het was echter naar de smaak van de heer Borrie ondoertlijk dat beide gemeenten ten opzichte van de industrialisatie afzon derlijk werken; de wet op de gemeen schappelijke regelingen 1950 kan hier mis schien soelaas bieden. Bepaald inoppor tuun achtte hij de samenvoeging Heems kerkBeverwijk, al zou een bepaalde grenscorrectie tussen de beide gemeenten wel eens nodig kunnen zijn, zonder dat daarbij de bestuurstechniek essentieel aan getast hoeft te worden. De vrijwillige basis, waarop een „dis- trictsraad" als een IJmond-raad moet wor den gefundeerd, sluit aan bij de grond gedachte van de staatscommissie Koenma, die in 1946 aan het werk ging; de vrij willigheid mag echter niet zo gezien wor den, dat een wettelijke regeling er door overbodig wordt. Men zal voorts niet, wanneer er zich problemen van gemeente lijke samenwerking voordoen, steeds mo gen grijpen naar een bovengemeentelijk bestuursgebied, terwijl de toekomstige IJ mond-raad bepaald niet als een middel voor alle kwalen zal mogen gelden. Geen samenvoeging nü De menselijke problematiek in de IJ mond werd door de fractievoorzitter van de PvdA in Velsens raad, de heer J. v, Os v. d. Abeelen in de middagzitting behan deld. Hij keerde zich tegen samenvoeging nü, vrezende dat het fusieprobleem door hen aan de orde gesteld wordt, die de consequenties van zulk een samenvoeging voor de streek zelf niet kennen. De geestelijke structuur der drie ge meenten loopt uiteen meer dan elders hangen de zaken in de IJmond af van de wijze, waarop men elkaar tegemoet treedt. Er is niet alleen een schuwheid voor elkaar, maar ook een overspanning van het ideaal der IJmond„gemeenschap" er komen te veel afschrikwekkend-zware termen bij te pas. De ploegendienst heeft een zware greep op de mens: het verenigingsleven, de bouw van woningen en het vormen van nieuwe wijken, ze worden alle bepaald door de werkende mens en dat het onderwijs met zijn ganse scala van vraagstukken hierin ook meespeelt, bracht de heer v. Os op de planning der scholenbouw; op de beweeg lijkheid op de maatschappelijke ladder en op de blijvende belangstelling voor de vak ken met de „witte boord", die tegen de groeiende waardering voor het technische beroep instreeft. Moedig betoog Tenslotte behandelde de heer C. Egas de tere zaak der compensatie van de verloren gaande landbouwgronden, zijn mening bin dend aan een aantal fundamentele punten: het landverlies is ongeveer even groot als de winst door inpoledring; de verjaagde agrariër komt dus praktisch op straat te staan. Nuchter geredeneerd zag hij echter geen reden, waarom de industrie en de stadsuitbreiding niet aan de agrarische grond mogen raken. De landbouw heeft zelf belang bij een sterk toenemende industrie, waar zij haar arbeiders-overschot kwijt kan. De landbouw, vooral de kleinere bedrij ven, komt in een geleidelijk zorgelijker situatie. Het staat dan ook nog te bezien, of het verlies van een paar duizend hectare agrarisch gebied inderdaad catastrofaal zou zijn: de woorden van Prins Bernhard, dat een volk met een afnemend aantal agrariërs geen toekomst meer heeft, achtte hij dan ook aanvechtbaar. Iets anders wordt het, wanneer men uitgaat van de agrarische produktie: de produktieomvang hoeft evenwel niet te dalen met het af nemen van het bebouwde areaal, want van de overblijvende agrarische grond is nog zoveel méér te maken, dat het verlies mak kelijk op te vangen is. Zijn eindconclusie was dan ook: neem het verlies van landbouwgrond niet te tra gisch; heel vaak betekent zij immers de aanpak van een sanering, die voor de landbouw zelf uitermate belangrijk kan zijn. De „vlucht" van de agrariër naar de recreatiegebieden zou de stedeling van zijn speelruimte beroven, ging hij verder en dus ook de kinderen van de agrariërs. Het rapport maakt dan ook niet een te fel be zwaar tegen de bebouwing van agrarische grond, mits er vervangende grond komt en er een gelijkwaardige sanering der over blijvende bedrijven mee gepaard gaat. Verjaagden naar de polder Over de. uitgifte van de nieuwe'^Zuider zeepolders" meende de heer Egas, dat hier de verjaagde boeren moeten worden onder gebracht om op een nieuwe, gezonde basis te kunnen her-beginnen en niet de jonge boeren. Uitbreiding van het aantal agra rische bedrijven in Nederland leek hem dan ook ongewenst inkrimping zal eer der nodig zijn. De veeteelt en de tuinbouw moeten meer gaan prevaleren boven de akkerbouw, stelde hij verder, zoals de communistische landen bepaald niet heb ben begrepen. Nederland gaat naar zijn mening ook een verkeerde koers varen, in Flevoland bijvoorbeeld zou veel meer gras land moeten komen. Tuinbouw blijft rond de steden nodig, zoals het Twentse indus triegebied tot zijn schade heeft ondervon den. Hier volgt voorzichtigheid uit ten aanzien van de Kennemer duingebieden; de oplossing ligt in het principiële vlak en op nationaal niveau. Bij de behandeling van de vraag, wat er gebeuren moet, nu er 300 hectare goede tuinbouwgrond gaat verdwijnen, kwam de streek ten noorden van Heemskerk aan de orde, waar nog een weidegebied ligt, dat voor de tuinbouw geschikt is, maar dan zullen daar vfeeboeren naar de nieuwe IJselmeerpolders moeten verhuizen, meen de de heer Egas. De uitvoering van deze ideeën zal geld kosten; de technische mogelijkheden zijn echter groter dan de moeilijkheden en wanneer men dit juist aanpakt worden noch de agrarische belangen geschaad een nieuwe agrarische zegepraal zou het „zegepralent Kennemerland" kunnen sie ren Een forum heeft na deze inleiding een aantal vragen uit de zaal beantwoord. Namens het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting hebben burgemeester en wethouders van Velsen het bestuur van de Chr. Woningbouwvereniging „Eigen Haard" te IJmuiden gemachtigd de bouw van 42 etage- en 52 eengezinswoningen, 8 autoboxen en 2 kantoortjes op te dragen aan het aannemersbedrijf J. G. Visser N.V. te Leeuwarden voor de som van 1.462.931 excl. schilder-, glas- en behangwerk. Laastgenoemde werken zijn opgedragen aan het Schildersbedrijf P. Eimers te Gro ningen voor de som van 91.200. Het wo ningcomplex zal in het Duinwijikplan ver rijzen. Aan de Planetenweg, Hercules-, Lier-, Zwaag- en Voermanstraat, een en ander onder architectuur van Ant. ten Broeke te IJmuiden. De Kapel te. Santpoort, die door de Ned. Herv. gemeente is verkocht aan de Chr. Geref. gemeente, zal in gebruik worden ge nomen op donderdag 7 jund. Ds. J. C. Maris zal een wijdingsavond spreken, de heer J. Bijleveld uit Haarlem zal een en ander ver tellen over de geschiedenis van de Kapel. Medewerking verleent het Evangelisatie Zangkoor. Tweede prijs voor kwartet „Melodia" Op het solistenconcours te Zeist heeft het Chr. Gemengd Kwartet „Melodia" onder leiding van de heer J. Melis met 318 pun ten een tweede prijs behaald in de tweede afdeling. Het kwartet bestond uit Cor Melis, sopraan, Suus Vlaming, alt, M. Bakker tenor en A. Schram, bas. Nieuws van UTD De bridgeclub UTD speelde deze week een onderlinge Scheveningsedrive. De uitslag luidde: NZ-l()n: 1. Grentzius-Meyer 65H pnt. 2. Prins en echtg. 60 pnt. 3. Groen-Ponte 58 pnt. 4. Korver-Klinkenberg 55 pn.t. 5. Dms. Slaats-Ooms 41 pnt. 6. Muller-Van Olst Z5Vi pnt. OW-lijn: 1. Van Burk-Visser 55 pnt. 2. Pie- terse-Westerop 51 pnt. 3. Snel en echtg. 51 pnt. 4. Mv. Muis-Hr. Schoen 45 pnt. 5. Go- mes-Leenders 43% pnt. 6. Dms. Verhoef- Klinkenberg 38K pnt.7. Dms. Schoen-I^oele- mey 31 pnt. De wielrijder, die zaterdag op het kruis punt StratingplantsoenWijkerstraatweg een automobilist verzuimde voorrang te geven, moest deze onachtzaamheid beko pen met een diepe, hevig bloedende vlees wond. De man is per ziekenauto naar het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk over gebracht. Eveneens een gevolg van het niet ver lenen van voorrang was het ongeval, dat zondagavond op de Duinweg bij de Vinke- baan in Santpoort gebeurde. Daar gaf een bromfietser een autobestuurder niet de vereiste voorrang met het resultaat dat hij werd aangereden, geheel over de kop sloeg en lelijke builen en schrammen opliep. Omstreeks half acht gebeurde er op de Hagelingerweg in Santpoort ter hoogte van de Cremerlaan een ongeluk, dat zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Een Amsterdamse automobilist, die uit de rich ting van het dorp over de Hagelingerweg reed, wilde linksaf slaan de Cremerlaan in. Hij zou daarbij volgens getuigen geen richtingaanwijzer hebben uitgestoken en gaf enige tegemoetkomende motorrijders geen voorrang. De eerste kon nog net langs de auto glippen, maar de tweede raakte de wagen met het gevolg, dat diens duo rijdster van de motor geslingerd werd en over pijn in de rug klaagde. De man liep verwondingen aan een been op. De motor werd beschadigd. f 2.000 5337 12378 1.000 1636 2710 4428 8247 10348 16202 17658 19938 20085 400 2890 5558 5953 6103 8466 8489 9370 12590 18040 18849 19774 200 1175 1686 3359 3583 4353 6404 6598 6668 6848 8699 9701 9837 10194 10240 10958 12005 13153 13886 14518 15580 15820 16008 16445 16817 16886 17338 17421 17591 18916 19138 20019 BIJEN WERDEN LASTIG. Zondagmiddag waarschuwde een kiosk- houder de politie van Velsen-Noord, dat er in een heg bij de Da Costaschool een zwerm bijen was neergestreken, die het de voor bijgangers bijster lastig maakte. Een agent nam een imker uit de Duinvlietstraat in de arm, maar toen deze geheel gewapend de zwerm zou opvangen, had zich inmiddels een andere imker uit de Noorderlaan over de zoemende knoedel ontfermd en het nieuwe „volk" in een korf ondergebracht. Wie er vandaag waren Van de trawlers en Noordloggers waren vandaag zeven schepen aan de afslag; de tctaalaanvoer was ongeveer 6750 kisten. De „Thorina" (van 23 mei) voerde aan 700 kisten, waarbij 380 kisten schelvis en 150 koolvis; de „Beatrice" (van 23 mei) 780 kisten, waarbij 420 schelvis en 200 koolvis; de „Wiron 2" (van 24 mei) 740 kisten, waarbij 230 schelvis, 250 makreel, 125 ka beljauw en gul; de SCH 61 „Janny" 435 kisten, waarbij 300 kisten makreel; de KW 135 710 kisten, waarbij 330 schelvis, 290 koolvis; de KW 74 425 kisten, waarbij 190 schelvis en 160 makreel; de KW 141 730 kisten, waarbij 150 schelvis, 470 makreel. Voorts waren binnen de „Pietertje" met 320 kisten, waarbij 220 makreel; de KW 37 met 325 kisten, waarbij 140 schelvis en 14 loggers en 25 kotters met 1500 kisten schol en 20.000 kg. tongen. Voor de export De grote tong voor export noteerde van morgen f 2.50, grootmiddel f 2.05f 2.15, kleinmiddel f 2.25, tong I f 2.30 en tong 2 f 1.95. Grote en middel schol maakten f 37 f 42, zetschol f 40f 44 en schol I f 34 f 38. Grote regels kabeljauw gingen van de hand voor f 63f 82, kleine regels voor f 29 f 43 en kisten kabeljauw voor f 5474. Ook kleine kisten koolvis gingen de grens over voor f 12.50f 14. Het binnenland In De schelvis was vanmorgen weer aan de goedkope kant. Grote schelvis maakte f 10—f20, grootmiddel f 11—f 17, klein middel f 9.50f 16, pennen f 8f 16 en braadschelvis f 10f 16. Grote gul leverde op f 28f 18, middel 1 18f 14 en torgullen f 13f 10. Zwarte koolvis maakte f 43 f 49, wijting f 11—f 15, schol 2 f 22—f 27 en schol 3 f 12f 16. De makreel noteerde f 11f 19, de kleine kisten haring van 20 kg. f 12. Haringvangsten Katwijk De vangsten van de Katwijkse vloot wa ren in de nacht van zondag op maandag KW 16: 11 k., 19: geen v., 47: geen v., 140: 2 k., 162: 2, 15: 30, 43: 9, 97: 20 110: 3, 5: 28, 9: 50; 14: 27 thuistomend, 25: 10, 138: 50, 147: 75. IJM 75: 23, KW 22: 9, 45: 6, 127:44, Een lange karavaan luxe wagens deed zaterdagmiddag mee aan de Hoogoven- Holland l-puzzlerit, die voor personeel van Hoogovens en aanverwante bedrijven door de Commissie voor Bedrijfsontspan- ning was uitgeschreven. Op de gebruike lijke wijze startte om de minuut een auto van het hoofdgebouw om een ongeveer 90 km. lange tocht te gaan maken, die langs ettelijke omwegen en met vele valstrikjes de plaatsen Heemskerk, Wormerveer, Zaandijk, Purmerend, Oost- en West Graft- dijk en Alkmaar aandeed om in „De Rus tende Jager" te Bergen te eindigen. Van het voorjaars-polderlandschap werd door de ruim driehonderd inzittenden volop genoten, alhoewel de kaartlezers handen en ogen te zeer nodig hadden, om veel van de omgeving te kunnen opmer ken. De route was namelijk voor het eerst in de geschiedenis van de hoogovenpuz- zelrit uitgestippeld op een fotocopie van een ANWB-kaart. De verwachting was aanvankelijk, dat dit nogal meeviel, te meer, daar het gemiddelde van 25 km. niet te hoog lag. Achteraf bleek, dat de tijdcontroleposten door dit gemiddelde be hoorlijk konden worden „gedaan", maar geheime tussencontroles bleken aan te ge ven, dat er met het schema van de rijders nogal eens iets niet klopte, zodat op som mige wegen het gaspedaal „op de plank" kwam om een achterstand, tussen de con troles opgelopen, weer in te halen. Dank zij de uitstekende organisatie kon reeds een uur na het finishen van de laat ste wagen de uitslag keurig gestencild be kend worden gemaakt en bleek de Mekog zes van de tien prijzen te hebben gewon nen. De heer T. Zwikstra bedankte namens de CVB en de commissie „Puzzelritten" alle medewerkers, waarbij hij tevens op merkte, dat ook de autoriteiten hieronder vielen, alhoewel dit nog al een langdurige kwestie was geworden. Evenals vorig jaar won de équipe Van der Linden-van Kleef (Inkoop) de eerste prijs met slechts 60 strafpunten. Tevens ontvingen deze heren de prijs voor de beste persoonlijke prestaties gedurende de laat ste 3 jaren én de wisselbeker. Een langdu rig applaus onderstreepte uitdrukkelijk deze prestatie. De overige uitslagen luidden: 2. Bühr- mann-Aafjes (Staalfabriek) 61 strafpunten, 3. Winkel-Suiker (Mekog) 62 strafp., 4. v. d. Klooster-echtgenote (Mekog) 63 strafp., 5. v. d. Kruk-verloofde (ETA) 63 strafp., 6. Woerdeman-Beuning (Mekog) 64 strafp., 7. Wolthuizen-Zwier (Ovenbouw) 64 strafp., 8. Van Gelder-echtgenote (Mekog) 69 straf- p., 10. De Vries-De Vries (Mekog) 90 straf punten. De poedelprijs ging met de complimenten voor goede prestatie, te danken aan het feit, dat een defecte koppeling een lang durige reparatie had gekost, naar het équipe van Popta-mej. Pie, die 405 straf punten kregen en als beloning hiervoor een presentje ontvingen. In „De Rustende Jager" werd op de to nen van een ensemble nog lang en gezellig gedanst. 175: 14, 18: 1, 38: 8, 83: 9, 86: 4, 20: 25, 32: 14, 39: 19, 41:12, 49: 7, 78:8, 130: 1, 151: 3. Gemiddelde vangst Vlaardingen 10 k., Scheveningen 10 k., IJmuiden 15 k. Vrjjdag vertrokken IJM 10 Maria van Hattem, RO 46 Claes- je, KW 52 Vrouw Anna, 95 Toenadering. Zaterdag vertrokken IJM 79 Soerabaya, 2 Herman, 34 Allan- water, 28 Amsterdam, RO 53 Dirkje, SCH 27 Onderneming 2, HD 79 Drie Gebroe ders, KW 130 Nederland 7, 47 Noordzee, UK 35, 73, 85, 91, 222, 81, 34, 64, WR 50. Binnengekomen schepen IJM 211 Wiron 2, 33 Thorina, 72 Beatri ce, 54 Swift, 208 Wiron 5, 204 Verwachting, 53 Heemstede, 45 De Hoop, 22, 78, 40; HD 87 Pietertje; SCH 61 Janny: RO 2 Dolfijn, 29; AM 18, 17, 26, 16; WR 33, 34; KW 166 De Gebroeders, 64 Elizabeth, 169 Aleida, 107 Jacoba, 91 Alida, 65 Willy Alida, 26 Concordia, 51 Prinses Margriet, 135 Emma Wilhelmina, 37 Nederland 6, 141 Willie, 74 Hette Margaretha, 56, 58, 128, 53, 27, 77, 21, 79, 72, 36, 98, 68, 88, 210. Voor dinsdag Voor de dinsdagmarkt is nog niets be kend. Voor de woensdag zou de „Medan" (van 26 juni) aan de markt met 560 kisten vis, waarvan 275 schelvis en piepers, 150 kabel jauw en gul, 80 koolvis, 50 wijting, 10 makreel, 5 diversen en 275 stuks stijve kabeljauwen. Het schip was nog vissende bij opgave. De „Vikingbank" (van Grimsby, 14 mei) gaat, zoals gemeld, naar Engeland en lost dinsdagmorgen te Grimsby. Prijzen van zaterdag Heilbot 2.00-2.50, gr. tong 2,52-2.38, grm. tong 2.20-2,02, kim. tong 2,38-2,16, kl. tong I 2,42-2,28, kl. tong II 2,16-1,92, tarbot I 1,60- 140. zalm 7,00-4,30 per 1 kg. Tarbot II 78, tarbot IV 46-33, gr. griet 49- 40, kl. griet 36-30, tongschar 69, kl. tongschar 41, gr. schol 54, grm. schol 58, kim. schol 43-38, kl. schol 1 39-31, kl. schol II 24-8, schar 17-8, bot 14-8, makreel 18-14.50, gr. schelvis 15-12, grm. schelvis 14-11, kim. schelvis 14- 11. kl. schelvis I 18-12, kl. schelvis II 21-12, wijting 18-12, gr. gul 2.3-17, mid, gul 18-13, kl. gul 14-8, kl. haai 15-13, kl. wolf 40, poontjes 13-11, pieterman 72, kl. koolvis zw. 15-12, kl. koolvis wit 23, muilen 81, kl. 'rode poon II 8 per 50 kg. Gr. kabeljauw 136-42, gr. koolvis zw. 43- 32, gr. koolvis wit 58, gr. leng 46, gr. wolf 57-56 per 125 kg. Aanvoer van zaterdag 717 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 15 griet, 5 tongschar en schartong, 1080 schol, 110 schar, 80 bot, 340 makreel, 410 schelvis. 110 wijting, 150 kabeljauw en gul, 5 leng, 10 haai, 30 wolf, 15 poon, 100 koolvis, 100 diver sen. Totaal 3280. Besommingen van zaterdag KW8 Deining f 11.590, IJM14 f 3090, KW17 f 3860, IJM11 f 5360, IJM4 f 6210, IJM31 f 2500, WR50 f 3000, WR25 f 4260; KW71 f 200 KW34 f 5450, KW133 f 4550, KW12 f 4950, KW92 f 2250, KW105 f 3100. KW50 f 1960 KW35 f 1540, KW56 f 1700, KW128 f 760. De volgende gevonden voorwerpen wer den van 25 mei tot 2 juni in Velsen bin nengebracht. Inlichtingen te krijgen aan het hoofdbureau van politie, Tiberiusplein no. 1, kamer 4, uitsluitend op iedere werk dag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering van zaterdagmiddag. Telefo nisch geen inlichtingen. Portemonnaie, sleutel, zakmes, autoped, rozenkrans, sjaal, sportbroekje, pop, pro grammakaarten, tuinslang, hoofddoek, auto (speelgoed), muntbiljet, riem, oorbel, sleu telbos, overjas, handschoen, lederen jas, portefeuiljp, étui, zaklantaarn, aktetas, dek sel (aluminium), jongensjas, regenpijpen, fietspomp, fietsje (driewieler), armband, kindertasje, bril, rubber bal, regenmantel tje, capuchon, witte sok, paar kinderschoe nen, pakje inhoudende schroevendraaier, duimstok en soldeerlood. PAALMIJN AANGESPOELD Op ongeveer twee kilometer van de IJmuidense Zuidpier spoelde het afgelopen weekeinde een paalmijn aan. Daar het publiek het projectiel met rust had gelaten, kon de politie zich er over ontfermen en het ding onschadelijk maken. Amor, 1 te Amsterdam. Arnedijk, 1 v. Rotterdam, pass. 2 Vliss. n. Antw. Alnati, 1 v. Bahia n. Las Palmas. Alpherat, 31 v. Rio de Janeiro n. New York. Adonis, pass. 2 Ouessant n. Lissabon. Alchiba, pass. 2 Scillys n. Rotterdam. Alhena, pass. 3 Beachyhead n. Las Palmas. Alphard, pass. 3 Ouessant n. Antwerpen. Amstelland, 3 te Ilheos. Averdijk, 2 v. Houston n. Le Havre. Ampenan, 2 rede Belawan. Aalsum, 2 v. Karachi n. Aden. Blijdendijk, 1 v. Baltimore n. Norfolk. Boskoop, 1 te Curaqao. Baarn, 2 v. Cristobal n. Buenaventura. Banda, 2 te New York. Banka, 3 te Semarang, 4 te Surabaja. Beninkust, 3 te Dakar. Bloemfontein, 3 te Durban. Blommersdijk, 2 Scillys gepass. n. Antwerpen. Caltex Delft, 2 v. Pt. Said n. Rotterdam. Cottica, 1 v. Paramaribo n. Plymouth. Caltex The Hague; pass. 2 Kp. Ct. Vincent naar Rotterdam. Castor, 3 te Rotterdam. Celebes, pass. 3 Sabang n. Singapore. Congokust, 3 te Lobito. Cradle of Liberty, v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Charis, 2 te Auxcayes. Camerounkust, 2 v. Antwerpen n. Bordeaux. Drente, 2 v. Colombo n. Aden. Diemerdijk, 2 v. Rotterdam, 3 te Londen. Daphnis, 2 te Pto. Cabello. Delft, 2 te Curagao. Dorestad, 1 180 m. w.n.w. Fortaleza n. Curasao. Eos, 1 te Oran. Eendracht, pass. 3 Gibraltar n. Haifa. Ena, 2 v. Rotterdam, 3 te Thameshaven. Esso Rotterdam, 2 130 m. z.w. Ouessant n. Sidon. Farmsum, 2 v. Mobile n. Le Havre. Gaasterland, pass. 1 St. Paulsrock n. Amsterdam, Gaasterkerk, 2 v. Colombo n. Rangoon. Guineekust, 1 v. Freetown n. Abidjan. Groote Beer, 2 v. Montreal n. Southampton. Hermes, 2 te Leixoes. Hathor, 3 te Beyrouth. Helicon, 2 te Rotterdam. Hestia, 2 te Rotterdam. Hoogkerk, 3 te Yokohama. Hestia, pass. 2 Vlissingen n. Rotterdam. Hilversum, 2 260 m. n.w. Runsaljebel n. Aden. Houtman, 2 120 m. n.o. Okinawa n Kobe Hera, pass. 1 Haiti n. Ciudad Trujillo. Heelsum, 2 te Amsterdam verw. v. Le Havre. Iberia, 3 te Rotterdam. Indrapoera, 3 v. rede Belawan n. Aden. Ittersum, 3 Ouessant gepass. n. Dakar. Isis, 2 250 m. n.w. Havana n. Aruba. Ivoorkust, 4 te Freetown verw. Jagersfontein, pass. 2 Finisterre n. South-ton. Japara KRL. pass. 2 Guardafui n. Belawan. Kenia, 2 v. Rotterdam n. Sundsvall. Kellia, 1 v. Pta. Cardon n. Engeland. Kermia, 2 te Curagao. Kopionella, 2 te Beyrouth. Kalabahi, 2 te Menado. Kara, 4 te Balikpapan. Karimata, pass. 3 Gibraltar n. Amsterdam. Karimun, 3 te Algiers. Kinderdijk, 2 te Antwerpen. Kota Baroe, 3 te Singapore. Kota Gede, 2 v. R'dam, 3 dw. Cherbourg naar Marseille. Krebsia, 4 te Piraeus. Lombok, pass. 1 Kp. St. Vincent n. New York. Laagkerk, 2 v. Rotterdam n. Antwerpen. Laurenskerk, pass. 3 Ouessant n. Marseille. Loenerkerk, pass. 2 Aden n. Suez. Lutterkerk, 3 v. Rotterdam n. Basrah. Laurenskerk, 2 v. Vlissingen n. Marseille. Maas. 3 te Rotterdam. Maasdam, 3 te New York. Manoeran, pass. 2 Guardafui n. Port Said. Maureen, 2 v. Rotterdam n. Casablanca. Molenkerk, 3 v. Cochin n. Aden. Maetsuyker, 2 te Tj. Priok. Murena, 3 v. Yokohama n. Balikpapan. Mijdrecht, 2 950 m. n.w. Midway eil. naar San Francisco. Mentor, 1 1150 m. z.w. Fayal n. Dordrecht. Nigerstroom, 2 te Takoradi. Oostkerk, 2 v. Fremantle n. Adelaide. Overijsel, 1 te Antwerpen Oranjefontein, pass. 3 Ouessant n. Las Palmas. Omaïa, 3 te Piraeus verw. Purfina Nederland, pass. 1 Algiers n. Antwerpen. Plancius, 2 te Surabaja. Poseidon, 2 te La Guaira. Prins Willem 5, 2 te Cleveland. Peperkust, 2 120 m. z. Madeira n. Amsterdam. Pendrecht, 4 te Napels. Phrontis, 3 te Aden. Prins Frederik Willem, 3 te Rotterdam. Pr. Joh. Willem Friso, 3 v. R'dam n. Montreal. Prins Willem 2, 3 v. Rotterdam n. Montreal. Rotti, 2 V' Gibraltar n. Baltimore. Rijndam, 3 te Cobh. Raki. 2 rede Semarang. Reyniersz, 2 te Donggala. Schiedijk. 31 v. New York n. Antwerpen. Sliedrecht, pass. 1 Malta n. Landsend. Stad Breda, 1 v. Wabana n. Rotterlam. Samarinda, 3 te San Francisco. Sarangan. 2 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Schelpwijk, pass. 3 Gibraltar n. Rotterdam. Scherpendrecht, 3 v. Algiers n. Rastanura. Slamat, 3 te Balikpapan. Stad Amsterdam, 3 v. Birkenhead n. Wabana. Stad Arnhem, 2 te Wabana. Saidja, 3 te Plodju verw. Sigli, 2 te Shanghai. Stanvac Benakat, 2 te Saigon. Stanvac Pendopo, 2 v. Bangkok n. Sungeigerong. Stanvac Talang Akar, 2 te Sungeigerong. Soestdijk, 2 te Bremen. Teiresias, pass. 2 Kp. Bon n. Avonmouth. Tawali, 2 te Hamburg. Telamon, 1 v. New York n. Curagao. Trajanus, pass. 1 Puerto Rico n. Rotterdam. Tjitjalengka, 3 v. Singapore n. Mauritius. Tankhaven 1, 2 te Belawan. Tjiluwah, 2 te Makassar. Tibia, pass. 2 Natuna eil n. Geelong. Trompenberg, 2 te Hamburg. Van Heutz, 2 te Tj. Priok. Van Cloon, 2 te Hollandia. Westertoren, 3 te Dunedin verw. Willem Ruys, 1 v. Colombo n. Belawan. Waal, pass. 2 Gibraltar n. Rotterdam. Waterland, 2 v. St. Vincent n. Amsterdam. Willemstad, 3 te Pto. Limon. Wonogiri, 2 v. Penang n. Colombo. Wonosari, 2 v. Manilla n. San Francisco. Witmarsum, 3 v. Antwerpen te Hamilton verw. IJssel, 3 te Rhodes. Zeeland KRL, 3 te Singapore. Zuiderzee, 4 te Yokohama. Zijpenberg, pass. 3 Gibraltar n. Almeria. KLEINE VAART Alice. 2 v. Slikkerveer te Rotterdam. Atlantis, 4 v. Aalborg n. Frederikshavn. Adine, 2 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Arnoudspolder, 4 v. Oporto te Antwerpen verw. Bonaire, 2 v. Mariestad te Amsterdam. Betty Anne S, verm. 2 v. Bones n. Sunderland. Casablanca, 2 v. Falmouth n. Santos. Cornelia B, 3 v. Dakar te Marseille verw. Caland, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Claes Compaen, 2 v. Bordeaux te Lowestoft. Confiance, 2 v. Helsinki te Rotterdam. Da Costa, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Daje Böhmer, v. v. Rotterdam n. Amsterdam. Draco, 1 v. Rotterdam n. Savona. Eemsborg, 2 v. Poole te Amsterdam. Eljo, 1 v. Kristinehamn te Amsterdam. Erkalin, 2 v. Portsmouth te Paimpol verw. Eibergen, 2 v. Dordt te Hudiksvall verw. Elda. 2 v. Shoreham te Middlesboro. Elisabeth Roorda, 2 v. Londen te R'dam verw. Finlandia, 2 v. Ipswich te Rotterdam. Ferocia, 2 v. Cardiff te Vannes verw. Gerry S, 2 v. Swansea te Velsen verw. Glory, 2 v. Zeebr.ugge te Rotterdam. Helvetia, 2 v. Londen te Middlesboro. Heron, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Henrica, verm. 2 v. Leixoes n. Guernsey. Hoc Vinces, verm. 2 v. Rotterdam n. Grimsby. Harry, 2 v. Glasgow te Whitehaven. Heemraadsingel, 2 v. Zeebrugge te Boulogne. Houtman, 2 v. Aberdeen te Middlesboro. Hyke Sophia, verm. 2 v. Dublin n. Whitehaven. Ilias, 31 te Tarragona. Ida Pieter, 2 v. Rotterdam te Amsterdam. Isis, 3 te Londen verw. Jan Kreumer, 3 v. Londen te Rotterdam verw. Jaba, verm. 2 v. Maassluis n. Boston. Jans, 2 v. Casablanca te Rotterdam. Janon, 2 v. Lissabon n. Londen. Julia Mary, 1 t.e Lissabon v. Leixoes. Kaap Falga, 30 Kiel gepass. n. Ostrand. Kaap St. Vincent, 1 v. Skutskaer n. Middelburg. Leliegracht, 2 v. Mantyluoto te Amsterdam. Larix, 1 te Stockholm v. Solvesborg. Leliegracht, 2 te Amsterdam. Leuvehaven, 2 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Lindesingel, 2 v. Helsinki n. Hamina. Marjan, 2 v. Nastved te Karlshamn. Mercurius H, verm. 4 v. Rotterdam n. Algiers. Mascotte, 2 v. Casablanca te Rotterdam. Marathon, 2 v. Islay n. Rotterdam. Meidoornsingel. 5 v. Hamina te Dublin verw. Nieuwehaven. pass. 2 Vlissingen n. Kopenhagen. Oleum, 2 v. Rotterdam te Varberg. Poortvliet, 2 bij Gt. Yarmouth aan de grond. Pavo, 1 v. Amsterdam n. Ostrand. Ponza, 1 te Amsterdam v. Zaandam. Reliable, 2 v. Rotterdam n. Birkenhead. Roelof Buisman, 2 te Zwijndrecht v. Rochester. Sonsbeek, 2 v. Arbroath te Rotterdam. Sparta, 2 v. Karlstad te Amsterdam. Spurt, 2 v. Rotterdam n. Hull. Victory, 2 v. Ipswich te Rotterdam. Veritas, 2 v. Kristinehamn te Rotterdam. Westpolder, 2 v. Rotterdam n. Lissabon. Zeehaan, 2 v. Duinkerken te Casablanca. SLEEPVAART Cycloop, 1 v. New Orleans n. La Palice. Goeree, pass. 1 Ouessant n.Cadiz Hudson, 1 240 m. n.w. Madeira n. Ver. Staten Humber, 1 80 m. z.w. Djeddah n Rotterdam Rode Zee, pass. 1 Kp. De Gata n. Ferrol.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3