Saarland zal revanche willen op het Nederlands voetbalelftal HVS promoveerde na felle strijd naar hoofdklasse Morgenavond in het Olympisch stadion Ruime overwinning van HHC op Pinguins in softbalcompetitie Zie Boven Vuurtorens op 2.3 miljoen lichtjaar Goed volleybal in beslissingswedstrijd met Forto en Wilhelmina Reportages Wijzigingen Wielrennen Fornara behoudt rose trui in Ronde Italië Handicaprace was voor Th. Mathot Koersen in Hilversum Tommy Mars favoriet in serie-draverij Continentalclub weer landskampioen Voetbal Geen nationale vierde divisie in Engeland Weer tuinder publiek bij de wedstrijden A utomobilisme Verrassende zege van Collins in de Grote Prijs van België Tennis Om de Davis Cup Cricket Uitslagen in HCB Gelijkspel van DWT tegen Neptunus: 4-4 Haarlems honkbalteam in Haagse Sportweek DINSDAG 5 JUNI 1956 5 (Van onze sportredacteur) De reeks interland-voetbalwedstrijden heeft nog een staartje. Morgen avond komt in het Olympisch stadion in Amsterdam het voetbalelftal van Saarland in het veld tegen het Oranje-team. Het is de revanche-wedstrijd van het vorige seizoen toen het Nederlandse nationale elftal in Saarbrücken op het nippertje en niet helemaal verdiend met gering verschil won in een wedstrijd, die een wat nare nasmaak kreeg omdat er, laten we zeggen, iets te fors werd gespeeld. Morgenavond zullen dus de Oranje-hemden twee dingen moeten zien te voorkomen: In de eerste plaats dat het weer zo'n harde vertoning wordt die geen reclame is voor het vertegenwoordigend voetbalteam en ten tweede dat de Saarlanders er in slagen revanche te nemen voor de nederlaag van destijds. Het moet ons van het hart dat het tijd stip van de interlandwedstrijd weinig aan trekkelijk is. Aan het competitievoetbal in Nederland is al te zien dat een niet gering aantal spelers heel dicht aan wat voetbal- rust toe is. In tempo komen vele spelers tekort en de conditie van de spelers lijkt Faas Wilkes ons niet helemaal meer zoals die behoort te zijn. En geen wonder. Een uiterst belang rijk seizoen is vrijwel achter de rug en van de spelers, die in het Oranje-team spelen, is van een niet gering aantal vele maanden lang het uiterste gevergd bij de wedstrijden van hun clubs. Zo'n late interlandwedstrijd is dan wel een mooi sluitstuk van het seizoen, maar men moet maar afwachten wat er gepres teerd wordt. Daarom is een prognose van de wedstrijd van morgenavond vrijwel on mogelijk. Ook al omdat wij van de tegen standers van het Nederlands elftal weinig of niets weten voor wat betreft hun pres taties van het afgelopen seizoen. Rotterdam gewijzigde formatie in het veld. Odenthal heeft plaats moeten ma ken-voor de weer herstelde Kuys en Brooy- mans heeft zijn plaats moeten afstaan aan de Feijenoord-speler Bak, die een groot aantal malen als reserve werd aangewezen, maar nu eindelijk eens mag bewijzen waar toe hij in staat is. Klaasens is daardoor ver plaatst naar de rechtshalfplaats. In de voorhoede is Mouljjn gepasseerd voor Wilkes, die rechtsbuiten zal spelen, de plaats van Appel. Deze laatste mag het weer eens als midvoor proberen, terwijl Koopal nu eens kans krijgt te bewijzen dat hy een nuttig linksbuiten is. Het geheel is een formatie, waarin men vertrouwen kan hebben, uiteraard met voorbehoud voor wat betreft de algehele vorm van de spe lers aan het einde van het seizoen. Nederland komt met een in verge lijking met de wedstrijd tegen Ierland in Radio en televisie besteden aandacht aan de wedstrijd van morgenavond in het Olympisch stadion in Amsterdam. De radioreportage wordt verzorgd door de N.G.R.V. De reporter is Dick van Bommel. Het commentaar van de wedstrijd voor de Nederlandse Televisie Stichting wordt ver zorgd door Leo Pagano. Beide reportages beginnen om vijf minuten voor zeven. ^<XXXxDOCOCOCCOCCCCOOOCCOOOOCOOCOCX>OOCOOOOCOCOOOCOOCOOOOOCOC<XXX>OCOOOOCOC<XXXX>OCC<XOCOCOCOOOCOCCOCCOOOOOOOOCOOC^ NEDERLAND Wiertma (PSV) Klaattens (VW) Wilkat Bosselaar (Valencia) (Feyenoord) De Munck (Fortuna) v. d. Hart (Fortuna) Appel (Fortuna) Kuys (NAC) Bak (Feyenoord) Lenstra Koopal (Enschedé) (VW) Vollmar Binkert Martin Siedl Krieger (St. Ingbert) (Saarbrücken) (Saarbrücken) (Saarbrücken) (Saarbrücken) Philippt lauck Clemens (Saarbrücken) (Borussia) (Saar) Puff Keek (Saarbrücken) (Saarbrücken) Borcherding (Saar) SAARLAND O'*jooooooooooooooo©oeoo©e)0ooe>oooooettcococ>oc>ooooooocxxxxoooooocccooococoooot<xxxx^ De uitslag van de etappe pPPa|°-*(ecco (278 km) van de Ronde van Italië luidt. 1 Albani (Italië) 8 uur 53 min. 56 sec., ge middelde snelheid 31.210 km/uur; 2. Favero (Italië); 3. Padovan dtaliè); 4. Grasst (Ita.liê), 5. Zucconelli (Italië); 6. Chiarlone (Italië) 7. N o 1 t e n, 8. Martino (Italië); 9. Petrei (Italië), 10 Crippa (Italië), allen in dezelfde tyd als Albani. De uitslag luidt verder; 11. Benedetti (It.); 12. Guerrini It.); 13. De Santi (It.), allen m de zelfde tijd als Albani; 14 Baffi (It.) 8-5^-3®' 15. Poblet (Spanje) 8.58.37; 16. Sorgeloo (België); 17. Baroni (It.); 18. Maule (It.), in dezelfde tijd als Poblet. De overige Nederlanders, Wagtmans, De Groot, Stolker, Van de Brekel en Schoen maker, werden ex aequo 31e geplaatst even eens in dezelfde tijd als Poblet. Het algemeen klassement na de etappe RapalloLecco is als volgt: 1. Fornara (Italië) 76.36.44; 2. Fallanni (It.) 76.38.16; 3. Fantini (It.) 76.38.35; 4- (Spanje) 76.38.39; 5. Moser (It.) 76.38.51 6 De Filippis (It.) 76.39.27; 7-Astrua (It.) 76.39.40. 8. Brankart (België) ^.39.53; 9. Wagtmans (Nederland) 76.40.20; 10. Buratti (It) 76T0.22 11. Couvreur (Belgie) 76.40.38; 12. Maule (It.) 76.40.55; 13. Schaer (Zwits.) V6.41.15; 14. Nencini (It.) 76. 42.30; 15. Ranucci It.) 76.43.36. De overige Nederlanders zijn als volgt ge klasseerd: 26. Nolten 76.47.16; 50. De Groot 77.29.32; 65. Stolker 77.42.37; 67. Van de Brekel 77.47.41; 69. Schoenmaker 77.53.22. De vijfde rit van de zomercompetitie van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen een handicaprace over 50 kilometer, is ge wonnen door Th. Mathot. De uitslag der A- en B-klasse luidde: l. Mathot, 50 km in 1 uur 15 minuten en 23 se conden; 2. Buis; 3. Koper; 4. C. v. d. Aar; 5. Scheerder; 6. Van Weeren. C-klasse: 1. Sminia, de 25 km in 49 minuten en 21 seconden; 2. Walters; 3. Van der Bern, 4. B. Voorting; 5. Böhm; 6. Van der Geest. Voor de woensdagavondmeeting in het Hil- versumse Sportpark zijn de velden zeer goed bezet. Met een 20-tal paarden spant de serie draverij de kroon. Hoewel de loting pas op de baan bekend gemaakt wordt en derhalve over de indeling der series niets te zeggen valt, springt al dadelijk één paard in hel °°8» dat bij een gunstige statt niet meer te ach terhalen zal zijn. Dit is Tommy Mars. Dit 'kleine hengstje heelt wel zoveel capaciteiten in de benen, dat hij zijn oudere rivalen, Spencer Gay's Zoon en Odylia O wel kan kloppen. In het openingsnummer is een verrassing van Uranie Duluth Z lang niet uitgesloten, daar haar naaste concurrenten door de re cente overwinningen allé 20 en meer meter belasting hebben gekregen. Stal De Graal is echter het sterkst vertegenwoordigd en wel met Titus Saint en United Hanover. De keu ze van de stal zal de vermoedelijke winnaar wel zijn vóór de snelle maar onbetrouwbare Untrepid. In de Iepen-prijs zou zonder fouten Titan Hanover zeils gemakkelijk kunnen winnen, maar daar hij dit zelden doet gaat de aanbe veling naar de trouwe Ureka, één der ern stigste Derby-candidaten. Trudy Hollandia en Gagnc d'Or kunnen op de plaatsen eindigen. Voor Sir Hcny ligt de eerste prijs voor het grijpen in de Kastanje-prijs, daar hij nu ustig kan vertrekken. Slechts Trudy Ha nover in topvorm zou de hengst kunnen kloppen, evenals Tizian, die echter na een half jaar van rust zijn heroptreden doet. Een internationale amateur-draverij besluit deze avondmeeting. Een zeer open en inte ressante koers, waarin de voorkeur uitgaat naar Nico the Saint, vóór Oscar en de Franse hengst Brin d'Amour IV. Deze week z(jn in de eerste klasse van de softbalcompetitie weer de nodige schermut selingen geweest, waarin de topteams echter zegevierend te voorschijn zijn gekomen. Zo slaagde H.H.C. er in op volkomen regel matige wijze het Heemsteedse Pinguins terug te wijzen (8-2), in een wedstrijd die zeer teleurstellend verliep. De H.H.C.-dames wa ren ook in deze ontmoeting zowel aan slag als in het veld de meerderen van de Heem_ steedse dames, in welk team slechts Drieke van Giffen als slagvrouwe kon voldoen. Sportclub Haarlem behaalde' in de wed strijd tegen het gepromoveerde T.Y.B.B. het eerste winstpunt (4.4), nadat de Sportclub reeds in de eerste innings een grote 4-0 voor sprong had genomen. De T.Y.B.B.-speelster Ted Kersten kreeg ook in deze wedstrijd door slecht veldwerk de gelegenheid een homerun op haar naam te brengen. In de wedstrijd tegen Schoten kregen de Sportclub-speelsters geen enkele winstkans, want nadat Schoten reeds op gemakkelijke wijze een 14-0 voorsprong had genomen kwam het einde met een grote 17-7 over. winning. Landskampioene H.C.K. deed het in de altijd moeilijke uitwedstrijd tegen V.V.G.A. in Amsterdam uitstekend en werpster Tineke van Slooten kon in deze ontmoeting zelfs een no-run zege op haar naam brengen (8-0). Het gedegradeerde E.D.O. bleef het ook deze week weer goed doen en behaalde een fraaie 7-2 overwinning tegen H.H.C. 2. Helaas stelde de R.C.H.-ploeg wel enigszins teleur door de grote 10-4 nederlaag tegen Rooswijk, doch ook dit seizoen behoren de Bever, wijkse Rooswijk.dames zonder twijfel tot de kanshebbers in de tweede klasse A. De voornaamste uitslagen waren; Eerste klasse: T.Y.B.B.-S.C. Haarlem 4-4; H.H.C.-Pinguins 8-2; S.C. Haarlem-Schoten 7.17; V.V.G.A.-H.C.K. 0-8. Tweede klasse A/B: Schoten 2.A.B.C. 13- 9 Pmguins 2.T.I.W. 5-3; O.V.V.O.-H.C.K. 3 6-2: H.C.K. 2-Catchers 4-13; S.C. Haarlem 2- Schoten 2 4-4; Pinguins 2.T.Y.B.B. 2 7-5- E.D.O.-H.H.C. 2 7-2; Rooswijk-R.C.H. 10 4 Derde klasse: T.H.B..H.C.K. 5 10-9; Scho ten 3-Rooswijk 2 1.17; H.C.K. 4-H.H.C 3 10-6; E.H.S.-Pinguins 3 5-16; E.D.O. 2.S.C. Haarlem 3 8-4. Vierde klasse: D.I.O..D.S.S. 2 14-7; D.S S.- T.H.B. .2 18-6; R.C.H. 3-D.I.O. 2 13-6' R.C.H. 2.E.D.O. 3 3-19; T.Y.B.B. 4.E.H.S. 2 7-19. Het programma voor deze week luidt: Eerste klasse: Wo 6 juni: H.H.C..H.C.K. Do 7 juni: Pinguins-S.C. Haarlem. Ma 11 juni: Schoten-T.Y.B.B. Tweede klasse A/B: Di 5 juni: H.H.C. 2- T.I.W.; H.C.K. 3-T.Y.B.B. 2. Wo 6 juni: H.C.K. 2-S.C. Haarlem 2. Vr 8 juni: Catchers- A.B.C.; E.D.O..O.V.V.O. Ma 11 juni; Pin guins 2.E.D.O. Dj 12 juni; T.I.W.-H.C.K. 3. Derde klasse A. t/m C: Wo 6 juni: E..HS.. T.H.B. Do 7 juni: E.D.O. 3-Schoten 3; S.C. Haarlem 3-H.C.K. 5. Vr 8 juni: Rooswijk 2- H.C.K. 4. Vierde klasse A/B: Wo 6 juni: D.I.O. 2- D.S.S. Do 7 juni: D.S.S. 2-Shell. Vr 8 juni: V.V.G.A. 3-T.Y.B.B. 3. Ma 11 juni: T.H.B. 3. T.Y.B.B. 4. In de beslissingswedstrijd om het Neder landse bridgekampioenschap meesterklasse viertallen heeft Continentalclub uit Am sterdam wederom de titel veroverd. Hoewel het Haagse „Buitenhof" na 60 spellen nog 8 matchpunten vóór stond, bleek de span ning van dit gebeuren te groot. Dit demon streerde zich o.a. doordat enkele Haagse spelers in die laatste paar uren regelmatig één of twee slagen te hoog boden. De Amsterdammers daarentegen bleven rustig verder spelen en konden zowaar in de laatste 20 spellen 39 matchpunten win nen. De totaal-overwinning met 31 match punten voor CasKramer en gebroeders Goudsmit bewees dat de overwinning bij het team met de sterkste wedstrijdmentali- teit terecht was gekomen. Aan de Haagse zijde maakte Helleman de beste indruk. BouwmanPot speelden bij vlagen uitstekend, doch toen Bouwman er in de laatste twintig handen enkele ma len ver naast was, was de Haagse nederlaag onafwendbaar. De Nederlandse afvaardiging naar de Europese kampioenschappen te Stockholm houdt met deze uitslag geen verband. Hier voor staat nog een wedstrijd van 160 spel len op het programma tussen „Het Buiten hof" en de combinatie CatsKramer en Filarski-Verboog. Dë gebroeders Goudsmit hebben zich door hun werkzaamheden dit jaar niet voor internationale afvaardiging beschikbaar kunnen stellen. De eerste 60 spellen van deze selectiewedstrijd worden zaterdagmiddag in Bridgehome „Broche" in Den Haag, aanvangende omstreeks twee uur, gespeeld. Het Olympische Vuur, waarmee de vlam, die tijdens de Olympische ruiterwed- strijden in Stockholm zal branden, moet worden aangestoken, wordt op het ogenblik door estafette-lopers met fakkels van Olympia in Griekenland naar Zweden overgebracht. De foto links laat zien hoe barrevoets lopende Griekse meisjes de heilige vlam uit de tempel, waar zij wordt bewaard, naar het buiten de tempel staande altaar dragen. Op de rechter-foto ziet men hoe mejuffrouw Katseli van het Griekse nationale theater, de fakkel, aangestoken op het altaar, overhandigt aan de Griekse atleet Constantinidis, die met het vuur het eerste stukje van de estafette naar Stockholm heeft gelopen. De jaarvergadering van de Football Lea gue in Engeland heeft het bestuursvoorstel verworpen om de tegenwoordige derde divisie clubs voor het seizoen 1957-1958 te hergroeperen in nationale derde en vierde divisies. Vóór dit voorstel waren 33 stem men uitgebracht, tegen 16 stemmen, zodat de vereiste meerderheid van driekwart (36 stemmen) niet werd bereikt. De clubs gingen zonder stemming akkoord met een ander voorstel van het bestuur, inhoudend dat alle leaguewedstrijden voortaan geheel of gedeeltelijk bij kunst- licht mogen worden gespeeld, indien beide betrokken clubs dat goedvinden. Zodra alle clubs over lichtinstallaties beschikken, zal wellicht de aanvangstijd voor alle zater dagse wedstrijden uniform bepaald worden op 3 uur. voor het hele seizoen. In het begin van de vergadering werd meegedeeld dat de opkomst van het pu bliek een achteruitgang toonde van bijna een miljoen vergeleken bij het vooraf gaande seizoen. Van 34.133.103 in 1954-1955 zakte het aantal toeschouwers tot 33.150.809 in 1955-1956, een achteruitgang van onge veer drie procent, alhoewel de invloed van het weer wellicht minder groot is geweest dan in een van de andere na-oorlogse jaren. De vergadering heeft .Crewe Alexandra en Bradford herkozen voor de noordelijke afdeling van de derde divisie en Crystal Palace en Swindon Town voor de zuide lijke afdeling. Wat dit betreft zijn er dus voor het komende seizoen geen wijzigingen. De Brit Collins met Ferrari heeft zondag voor de eerste maai een Grote Prijs ge wonnen door in de wedstrijden om de Gro te Prijs van België als eerste over de finish te gaan. Ondanks de aanhoudende regen buien hadden tienduizenden kijkers zich zondagmiddag langs het circuit van Fran- corchamps geschaard om getuigen te zijn van het verwachte >el tussen Stirling Moss (Maserati) en Fangio (Ferrari). De wereldkampioen had bij de training een ronde gereden met een gemiddelde snelheid van meer dan 200 km/u, en Moss was daar maar weinig onder gebleven. Zij beiden startten in de eerste rij, met Collins (Fer rari). Het eindklassement luidt: 1. Collins (G.B.) met Ferrari, 36 rond'en (508.320 km) in 2 uur 40 min. 0.3 'sec., gem. snel heid 196.614 km/u; 2. Frère (B.) Ferrari, 2 uur 41 min. 51,6 sec; 3. Stirling Moss (G.B.) Maserati, 2 uur 43 min. 16 sec.: 4. Sehell (V.S.) VaowaiH, op 1 ronde; 5. Vil- loresi (It.) Maserati, op 2 ronden. De uitslagen van de kwartfinales van de Daviscup competitie (Europese zone) luiden: ItaliëDenemarken 1: EngelandChili 3-2; BelgiëZweden 1-4 (Zweden komt in de halve eindstrijd tegen Engeland uit); Duits landFrankrijk 1-4 (Frankrijk komt in de halve eindstrijd uit tegen Italië). In de meeste boeken staat de afstand tussen ons en de Andromedane- vel, ons naburigste melk wegstelsel, nog vermeld als rond 700.000 lichtjaar. Dat bleef gelden totdat in 1053 een astronomen- congres te Rome dr. Wal ter Baade (van Mount Palomar) hoorde vertel len dat het heelal een keer of acht zo groot was als we meenden. Want, zei Baade, die niet begon te praten eer hij een minutieus onderzoek had voltooid, de afstan den tussen de diverse sterrenstelsels zijn tot nu toe te klein geschat en wel ongeveer de helft te klein. Hij noemde zelf voorlopig een factor 2 ter correctie van de tot dan toe geldende waarden. Dat betekende dus dat elke „spiraalnevel" aan de hemel twee keer zo ver van onze spiraalne vel (het melkwegstelsel) verwijderd was als men had aangenomen; ruim telijk gemeten werd de hemelbol acht keer zo groot als tot dat moment werd verondersteld. Daarmee kwam de An- dromeda-nevel dus ook twee keer zo ver weg te staan. Intussen heeft Baade zelf kortgeleden zijn voorlopige uitspraak van 1953 gecorrigeerd en nu laten weten dat de nevelvlek die het blote oog nog niet in het ster renbeeld Andromeda kan onderscheiden, 2,3 mil- Steeds verder weg joen lichtjaar van ons af staat. Baade nam drie proeven op de som alvorens deze ontdekking wereldkun dig te maken. Hij zocht namelijk drie gebieden van deze nevel af op cepheïden en vond er ruim 700. Cepheïden is de soortnaam voor een bepaald type sterren waarvan de helderheid periodiek verandert. Zij zijn genoemd naar één ster met die eigen schap die zich in het sterrenbeeld Cepheus be vindt, een „vuurtoren ster" zoals zij om die reden wel wordt ge noemd - het beurtelings zwakker en helderder worden leidde tot die naamgeving - en een vrouwelijke sterrenkun dige in Amerika, miss Leavitt, ontdekte in 1912 dat er verband bestond tussen de periode waarin de helderheid van Delta Cepheï (de betrokken ster) heen en weer schommelde en de wer kelijke lichtkracht van dit hemellichaam. Zo kon men dus, door schijnbare helderheid en werkelijke lichtkracht te vergelijken, de afstand van Delta Cepheï bere kenen en daarmee kreeg de sterrenkunde een heel nieuwe lengtemaat in handen, want er bleken vele sterren te zijn die dezelfde eigenschappen als Delta Cepheï ver toonden. Deze „cepheïden" nu ko men ook voor in het melkwegstelsel dat wij Andromedanevel noemen en zij zijn het dus, die de nieuwe afstandbepaling mogelijk hebben ge maakt. Waarbij men na tuurlijk niet moet verge ten hoe een machtig in strument de Mount Pa lomar telescoop is, die een aardse waarnemer in staat stelt, verander lijke sterren afzonderlijk waar te nemen in een sterrenstelsel waarvan het licht (met zijn snel heid van 300.000 km. per seconde) meer dan twee miljoen jaar door het heelal reist eer het daar in Californië op de spie gel van 's werelds groot ste telescoop valt. CVHW 2Rood en Wit 6c: Gewonnen door Rood en Wit met 15 runs. CVHW 48. G. van Langelaar sr. 15, J. Kersten 3-14, R. Vande- hoek 2-5, C. de Ruig 2-11, F. Kramers 1-1. Rood en Wit 63. L. Landré 13, G. Scholte 18, G. Zeeuwe 2-9, G. van Langelaar sr. 6-27. Haarlem4CVHW 3: Gewonnen door Haar lem met 8 wickets. CVHW 87. H. Lokman 45, G. van Langelaar jr. 14, N. Leyer 12, Feitman 3-22, G. Ledeboer 6-25, M. Vissers 1-8. Haarlem 96/2, R. van de Hoek 63 n.o., L. van de Mey 20 n.o., H. Lokman 2-28. Rood en Wit 6bRood en Wit 6d: Gewon nen door 6b met 26 runs en 7 wickets. Rood en Wit 6d: 79, R. J. Oosterbaan 22, J. Hey- mans 18, W. Koot 1-13, Th. Venker 1-17, W. Wiersma 1-12, J. van de Valk.Bouman 2-17, G. van Marcelis Hartsinck 3-13, L. Steffe- laar 1-1. Rood en Wit 6b: 105/3, W. Koot 23, Th. Venker 33 n.o., J. van de Valk Bouman 29 n.o., R. J. Oósterbaan 1-24, O. van Lennep 1-22. Rood en Wit 6aHaarlem 5: Gewonnen door Rood en Wit met 33 runs. Rood en wit 78, E. Westra 51 n.o., Th. Koot 10, S. Paag- man 4-30. R. Heydeman 4-24, H. Schlatmann 1-8. Haarlem: 45, H. Schlatmann 32 n.o., N. Beets 5-14, F. van Muyswinkel 3-29, E. Westra 1-1. De wat er polocompetitie Voor de tweede klasse heren, van de zo- mer-waterpolocompetitie werd maandag avond in de zweminrichting aan de Hooit- vaart in Haarlem gespeeld de wedstrijd DWTNeptunus. In de laatste minuut van de strijd werkte DWT een vierdrie ach terstand weg tot een gelijk spel. Direct na de aanvang trok DWT op het Neptunusdoel af. Het schot van Molenaar werd door de keeper gestopt. Tijdens de tegenaanval schoot Gerrit Schoen meteen in. DWT had echter direct een antwoord klaar. Fons Roozekrans zorgde voor de ge lijkmaker. Neptunus kreeg hierna enig overwicht. De DWT-keeper werkte een schot tot corner, maar uit de hoekworp, ge nomen door Eyer, plaatste Schoen de bal in het DWT-doel en Neptunus had nog voor het ingaan van de rust de leiding met drieeen. In de tweede helft verkreeg DWT na een overtreding van Kliffen een spelersmeer derheid waaruif. Botman, na enkele mis lukte pogingen, de DWT-achterstand' ver kleinde. In de strijd om de gelijkmaker kreeg Schoen voor Neptunus een vrije worp te nemen. De bal kwam goed voor Bouwman, die raak schoot; tweevier. Voor een overtreding van Schoen gaf de scheidsrechter een strafworp, die Fons Roo zekrans onberispelijk inschoot. Met het einde in het zicht nam het spel in heftig heid toe. Zwaar op de huid gezeten door zijn tegenspeler schoot voor het einde Fons Roozekrans de bal in de uiterste hoek. Met de stand viervier kwam het einde. PROBST. De bekende Oostenrijkse voet baller Erich Probst is door zijn club Rapid F.C. overgedaan aan de Duitse club Wupper- tal S.V. voor ongeveer 40.000 gulden. De Haarlemse afdelings- en districts kampioen HVS, die in de promotiewedstrij den voor een plaats in de gewestelijke hoofdklasse gelijk eindigde met het Am sterdamse Forto en het Amqrsfoortse Wil helmina, heeft gisteravond in Amsterdam in de beslissingswedstrijden een groot suc ces behaald. Door beide rivalen na een zeer spannende en felle strijd te kloppen, hebben de Haarlemmers de fel begeerde plaats in de hoofdklasse verkregen. Dat betekent een plaats in de hoogste afdeling, die de NeVoBo momenteel kent. Het was geen gemakkelijke weg die de HVS'ers hadden af te leggen. Clay en zijn spelers moesten, toen zij de eerste maal voor de promotie aantraden, liefst drie wedstrijden op één dag spelen en ook nu was de loting voor de HVS'ers bijzonder slecht uitgevallen, want na Forto geklopt te hebben, moest 15 minuten rust voldoende zijn om de strijd tegen het sterke Wilhel mina aan te binden. Dat HVS dit niettemin met succes deed, bewijst dat hier de sterk ste ploeg gepromoveerd is. HVS startte tegen Forto bijzonder goed door de eerste set liefst met 15-1 te winnen. De Amsterdammers zagen geen kans hun goed bedoelde aanvallen af te werken. De HVS'ers hielden hun veld uitstekend ge sloten. De tweede set gaf echter een geheel ander spelbeeld. Wel nam HVS weer de leiding (4-2), maar Forto kreeg meer zelf vertrouwen en HVS kon nu met de groot ste moeite Forto weerstaan: 8-6 voor Forto, 8-8, 9-9, 10-10. Toch waren het de Haar lemmers die mede door enkele foutjes van de gastheren met de eer gingen strijken: 12-9, 14-10, 14-12 en 15-12. Aanvankelijk forceerde HVS het spel in de derde game te veel. Een 4-0 achterstand was het resultaat. Wel bracht HVS de score weer in evenwicht (4-4), maar HVS kon toch niet beletten dat Forto het initiatief behield en liefst een 11-5 voorsprong nam. De terughoudendheid van de HVS-aanval in deze periode was hier zeker debet aan. Maar HVS verraste de toeschouwers door op overduidelijke wijze zijn kracht te tonen bij het wegwerken van deze grote achterstand: 12-6, 13-6, 13-10, 13-11, 14-11, 14-13 en 14-14. De spanning steeg, maar HVS onder bekwame aanvoering van Clay proefde het zoet der overwinning en week niet meer. Niet de harde, maar de tactische slagen van de HVS-aanval had den deze wedstrijd beslist en ook in de wedstrijd tegen Wilhelmina zou deze speel wijze de HVS'ers grote voordelen bieden (16-14), Slechte start HVS had tegen Wilhelmina aanvankelijk weinig in te brengen. De Amersfoorters namen van het begin af de leiding en toon den zich in de aanval in de .eerste set superieur aan hun tegenstanders. Via 3-3 en 6-3 werd het liefst 15-5 voor Wilhel mina. In de tweede set kwam een ais herboren HVS in het veld. Met harde cn tactische slagen werd Wilhelmina zwaar op de proef gesteld cn tegen dit machtsvertoon bleek Wilhelmina aanvankelijk niet opgewassen: 10-2 en 11-4. De Amersfoorters waren on danks deze grote achterstand echter nog niet geslagen en zij liepen in via 11-5 en 12-5 tot 13-13. De spanning was groot, maar verder liet HVS het niet komen en met 15-13 bracht z(j vreugde in het Haarlemse kamp. Aanvankelijk kon HVS in de derde set de leiding nemen: 2-0, 5-2, 6-3, 6-5, 7-5. Maar in het midden van de set ging de score weer even gelijk op (7-7, 8-8 en 9-9). Toch niet voor lang, want HVS nam wederom de leiding en zonder Wilhelmina nog een punt toe te staan, won het de set: 15-9. De vierde game was voor de Haarlem mers dus bjjzonder belangrijk. Aanvanke lijk verliep de score ten gunste van Wil helmina (5-2 en 7-4). Maar met goed spel, waarbij vooral Clay op de voorgrond trad, werd de achterstand in een voorsprong omgezet: 7-7, 9-7 en 11-9. W.iihelmina had met een time-out succes en bracht de score op 13-13, Maar het hard zwoegende Het volleybalteam van HVS dat pro motie bewerkstelligde. Zittend van links naar rechts: J. Petersen, T. Doves en B. Prins. Staand v.l.n.r. H. de Waard, J. van Kampen, W. Clay (aanvoerder) J. Anthonisse. HVS kreeg loon naar werken toen met 15-13 onder groot enthousiasme de buit kon worden binnengehaald. De wedstrijd FortoWilhelmina behoef de niet gespeeld te worden. In het programma van de Haagse sport week zal zondag 10 juni een vertegenwoor digend Haarlems honkbalnegental van twee de- en derdeklassers een propagandawed- strijd spelen tegen een Haags vertegenwoor digend negental. Het Haarlemse negental is niet volledig samengesteld, doch de Haar lemse rayoncommissie heeft een twaalftal spelers aangezocht voor deze wedstrijd, waaruit later het Haarlemse team zal worden samengesteld. Het team bestaat uit de volgende spelers: Schildwacht (S.C. Haarlem; Post en Meyer (beiden RCH); Heezius (TYBB); Noordhoff en Gaartman (beiden Bloemendaal)Honig (Rooswijk); Pippolo (Rood Wit); Scholten en Van Egmond (beiden DSS) en Herwig (DIO).

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7