Laatste vergadering van huidige Tweede Kamer TARVO TUPKtfM PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Fa. B. ENGELENBERG Voel u met Wereldnieuws Afscheid van acht leden die in de nieuwe Kamer niet terugkeren De radio geeft vrijdag ló Uet zo J 2 ia OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Ook op de stations toezicht op de verlofgangers Kerkelijk Nieuws Telefoonverkeer gestoord door kabeldieven Indonesische premier naar de Sovjet-Unie genodigd Loods met miljoenen kilo's stro uitgebrand MOUTBROOD Let op de zak met de Zeeuwse boer Cassatie-beroep in de zaak-Fabius verworpen Gelijke subsidies voor particuliere- en woning- wetbouw bepleit Helft der zuigelingen op Nw. Guinea sterft Groene Kruis vraag hulp Friese beschuit Diamant voor zweefvlieger Toutenhoofd Temperatuur DONDERDAG 7 JUNI 1956 (Van onze parlementaire redacteur) Aan het slot van de laatste openbare vergadering van de Tweede kamer in haar tegenwoordige samenstelling sprak voorzitter Kortenhorst woorden van dank en waardering tot acht afgevaardigden die zich niet voor herkiezing beschikbaar heb ben gesteld. Zij zijn dr. Schouten (AR) met 38 parlementaire dienstjaren, zijn frac tiegenoot de heer Chr. van den Heuvel met 34, de heer Schilthuis (PvdA) met 23, dr. Mol (KVP), mr. Van der Feltz (CH), alsmede de heren Stapelkamp (AR) en Hooy (KVP) ieder met 10 en prof. Lemaire (Onafh. katholiek) met 4 dienstjaren. De voor zifter zei onder meer dat het Kamerlidmaatschap de gehele mens opeist. Voor de toe wijding waarmee de heengaanden hun taak hebben verricht kwam hun welverdiende dank toe. Dr. Kortenhorst liet uitkomen dat het besluit om niet meer in 's lands ver gaderzaal terug te keren, een breuk in een rijk en bewogen bestaan betekent en dan ook moed vereist. ADVERTENTIE 'n tip, rijdt :.V, hoofdagent OVER VEEN topkwaliteit tayon Haarlem Tel. K 2500 - 18997 - 25455 11125 Aan de nu ten einde lopende vierjarige parlementaire periode bracht de voor zitter in herinnering, hoe in dit tijdperk 16 interpellaties waren gehouden en 81 moties waren behandeld. Niet minder dan 358 dag vergaderingen had de Kamer ge houden en 122 avondbijeenkomsten. Als goede noot mocht gelden, dat zij slechts één keer niet op tijd had kunnen beginnen tengevolge van het ontbreken van meer dan 50 leden. Voorts kwam één keer, door dat er bij een stemming niet voldoende leden op het appèl bleken te zijn, aan een vergadering een ontijdig einde. In vier jaar tijds had de Kamer 1114 wetsontwerpen afgehandeld; slechts over 30 daarvan was hoofdelijk gestemd. Slechts één keer werd een wetsontwerp verworpen, te weten het voorstel inzake de huurverhoging met als nasleep de kabinetscrisis van het vorig jaar. Pensioen Bij het scheiden van de markt nam de Kamer een tweetal op zichzelf geenszins onbelangrijke wetsontwerpen zonder hoof delijke stemming aan. Dit gebeurde met het ontwerp inzake de uitkering, die voortaan gewezen ministers, staatssecre tarissen, gedeputeerden en wethouders zul len krijgen, waarop dan later, op 65-jarige leeftijd, pensioen volgt. Het begint met een aflopende uitkering. Op 65-jarige leeftijd gaat het pensioen in tot een maximum van 40 percent voor de ministers en staats secretarissen, bereikbaar na acht ministe riële dienstjaren, en van 70 percent voor gedeputeerden en wethouders, die aan dit maximum kunnen toekomen als zij twintig jaar hun functies hebben vervuld. Minister Beel gaf de verzekering dat ook voor ministerspensioenen straks de aanpassing aan de ouderdomsvoorziening geregeld zal worden, namelijk zodra het reeds ingediende wetsontwerp inzake de aanpassing van de ambtenarensalarissen zal zijn afgedaan. Hij zal de grootst mogelijke spoed betrachten wat de indiening betreft van een „optrekkings"-regeling en van een ontwerp omtrent degressie ten aanzien van ambtenarenpensioenen. Zijn streven is erop gericht deze ontwerpen nog voor de derde dinsdag van september door de Kamer in haar nieuwe samenstelling te doen behan delen, aangezien ook hij meent, dat een en ADVERTENTIE Doelstraat 39 Haarlem - Tel. 13232 VERFSPUITREVOLVERS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15. Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.40 Radiophilharmonisch or kest en soliste. 10.30 Morgendienst. 11.00 Tenor en piano. 11.20 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.35 Platen. 12.55 Platen of actua liteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Inter- k^kelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamer orkest. 14.55 Platen. 15.15 Voordracht. 15.35 Instrumentaal trio. 16.00 Tuinbouwcauserie. 16.15 Platen. 16.30 Blaasensemble, 17.00 Voor dracht. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 17.55 Een goed woord voor een goede zaak. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Harmonie-orkest. 18.35 Cabaret. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Een taak van het museum: laten zien.... leren zien. Rubriek Verklaring en toelich ting. 19.20 Regeringsuitzending: Emigratie rubriek. 19.30 Platen. 19.45 Politieke toe spraak. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Vom Reiche Gottes, cantate. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.35- 24.00 Orgelconcert. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.55 Wie weet hoe? 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgel. 11.10 Platen. 11.35 Fluit en clave- cimbel. 12.00 Orgel en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmsdedelingen. 12.35 Sport en prog nose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Amusementsmuziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Strijktrio. 14.30 De onbekende Kipling, causerie. 14.40 Strijk trio. 15.05 Gevarieerd programma. 16.00 Pla ten. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Het Gouden N.V.V. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Platen. 19.30 Glamour, een Amerikaans begrip, causerie. 19.45 Nieuws van de VPRO. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Zang. 20.30 Bespiegelingen aan de East River. 22.40 Ouder en oud worden, causerie. 21.00 Amusementsmuziek. 21.30 Platen. 22.00 Amusementsmuziek. 22.25 Buitenlands over zicht. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.). 20.00-21.00 Eurovisie: Royal Tournament in Londen. 21.00-22.30. Relais van België: De Banier van de Koning, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.00 Muziek bij de thee. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Vioolduo. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorzang. 20.00 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Cau serie en kamermuziek. 22.55-23.00 Nieuws. ander met ingang van 1 januari wetskracht zal dienen te hebben. Geschillen Zonder hoofdelijke stemming werd ook het voorstel aangenomen, dat de aanvaar ding door ons land beoogt van de verplichte rechtspraak van het Internationaal Ge rechtshof ingeval van rechtsgeschillen, zulks voor de eerste vijf jaar. De regering had voorgesteld om die aanvaarding slechts van toepassing te maken op na 5 augustus 1946 gerezen of mogelijk nog rijzende ge schillen. Mr. Van Rijckevorsel (KVP) en mr. Van der Goes van N aters (P. v. d. A.) oogstten echter suc ces met hun amendement om een derge lijke beperking te laten vervallen en de verklaring tevens toepasselijk te maken op geschillen na 1921 ontstaan, te weten na het tijdstip waarop Nederland voor het eerst de verplichte rechtspraak, toen van het Permanente Hof van Internationale Justitie, had aanvaard. MinisterLuns bepaalde zich tot de opmerking aan deze uitbreiding geen behoefte te hebben. Hij had er wel enige bezwaren tegen, maar zou met het amendement vrede kunnen hebben, indien de Kamer daaraan haar fiat wenste te geven. Aldus geschiedde: debat- en stemmingloos kreeg de Kamer ook op dit punt haar zin. Rekenkamer Het begin van de vergadering was ge wijd aan het opmaken van een voordracht voor de benoeming van een plaatsvervan gend lid van de Algemene Rekenkamer. Tal van stemmingen waren nodig eer de Kamer over haar nominatie van drie had beslist. Dit was een gevolg van politieke rekenkunde, die zelfs bij deze aangelegen heid een rol speelde. Sinds de destijds ont stane vacature door het overlijden van prof. Bakker, een tot de P. v. d. A. be horend lid van de Rekenkamer, meende men in de kring van die partij zekere aan spraak op een plaats in dat college te kun nen doen gelden. Reeds bij de stemming over de eerste plaats, waarvoor de Reken kamer de schout bij nacht van administra tie Th. R. Deelder had aanbevolen, ontbrak het niet aan een ernstige poging de heer A. Sissingh, het te Bloemendaal wonende hoofd van de Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst, nummer één te plaatsen. Uiteindelijk lukte dit niet. Tenslotte wist een meerderheid zelfs te voorkomen, dat de heer Sissingh, die de Rekenkamer zelf nummer drie had geplaatst, door nummer vier, mr. G. W. Toebes, adjunct-directeur van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, werd verdrongen. De afvoerregelingen van met verlof gaande militairen is uitgebreid met een nieuwe order. Deze order houdt in dat op de militairen, na de georganiseerde afmars van de legerplaats onder leiding van offi cieren en onder-officieren naar het station ook toezicht zal worden gehouden op het in stappen en overstappen. Tot dusverre liet men de militairen op eigen gelegenheid verder reizen, waarbij het burgervervoer nogal eens in het gedrang kwam. Speciaal op de doorvoerstations, zoals Amersfoort, waar vele militairen moeten overstappen, ontstonden nogal eens moeilijkheden. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Middelharnis C. Treure te Eaerveen te Op- en Neder-Andel C. Vos te Westbroek. Gereformeerde Kerken Beroepen te Grijpskerke G. H. Harms, kand. te Daarle. Bedankt voor Lemmer J. A. v. Netten te Slootdorp. Benoeming. Dr. K. Runia te Dokkum is benoemd tot hoogleraar aan het Theological College of the Reformed Churches of Aus tralia om onderwijs te geven in de dogma tiek, symboliek en apologetiek, welke be noeming hij heeft aanvaard. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Aangenomen naar Veenendaal C. J. Sme- lik, kand. te Groningen, die bedankte voor Buitenpost, Garrelsweer-Appingedam Hoek (Z) en voor T wij zei. De officier van justitie bij de Maastricht se rechtbank heeft tegen twee woonwagen bewoners een jaar gevangenisstraf geëist wegens diefstal van een stuk telefoonkabel te Susteren. De mannen hadden in de nacht van 10 op 11 april een stuk telefoonkabel, dat te Susteren dwars door de Geleenbeek lag op een diepte van 20 cm onder het water oppervlak, losgekapt. Voor de rechtbank voerden zij ter verontschuldiging aan dat zij in de mening verkeerden dat het een door de Duitsers achtergelaten kabel was. Toen ze uit de kranten vernamen, dat het gehele telefoonverkeer tussen zuid- en noord-Limburg was verstoord door hun diefstal, hebben ze uit angst de kabel in Sittard weggegooid. DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister-president Ali Sastraomidjojo is door de premier van de Sovjet-Unie, Boel- ganin, uitgenodigd voor een bezoek aan Rusland. Ali Sastroamidjojo heeft de uit nodiging aanvaard. Men verwacht, dat dit bezoek zal volgen op het officiële bezoek van president Sukarno aan Moskou in sep tember. In een met balen stro gevulde loods van de Coöperatieve Strokartonfabriek „De Vrijheid" in Veendam, heeft woensdag avond een grote brand gewoed. In de zestig meter lange en veertig meter brede loods was ongeveer twee miljoen kilo stro opge slagen. De schade wordt geraamd op vier a vijf ton. Ongeveer een half uur nadat de brand was ontdekt, stortte een deel van het dak in. Even later bezweek de westelijke zij gevel. De wind kreeg toen vat op het vuur, en geleidelijk aan viel het gehele gebouw aan de om zich heen grijpende vlammen ten offer. ADVERTENTIE Het cassatie-beroep van de heer J. Fa- bius, hoofdredacteur van de „Nieuwsbrief", die door het Haagse gerechtshof was ver oordeeld tot tien dagen gevangenisstraf, is door de Hoge Raad verworpen. De heer Fabius werd er van beschul digd in zijn blad een artikel te hebben ge schreven, waarvan een gedeelte als ma jesteitsschennis moest worden aangemerkt. De procureur-generaal had enkele weken geleden tot verwerping van het cassatie beroep geconcludeerd. De heer Fabius heeft thans in een brief aan de procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage vervolging ge vaagd van mr. J. G. Buddingh de Voogt, mr. W. H. Overbeek, mr. M. C. de Jong en mr. B. F. Verveen, die in de strafzaak tegen de heer Fabius zijn opgetreden als respectievelijk rechter-commissaris, officier van justitie, president van de rechtbank en president van het gerechtshof. De heer Fabius meent dat mr. Buddingh de Voogt en mr. Overbeek artikel 99 van het Wetboek van Strafvordering, dat han delt over de wijze waarop huiszoeking of inbeslagneming moeten worden verricht, niet hebben nageleefd. Hij vraagt om ver volging op grond van artikel 370 van het Wetboek van Strafrecht, dat de ambtenaar die zijn bevoegdheid bij huiszoeking of in beslagneming overtreedt, strafbaar stelt. Voorts beklaagt de heer Fabius zich over het optreden van de president van de rechtbank, mr. De Jong, en van de presi dent van het gerechtshof, mr. Verveen, die, naar hij verklaart, artikel 302 van het Wet boek van Strafvordering, dat bepaalt dat noch de voorzitter noch de rechters ter zit ting enige blijk mogen geven van de over tuiging van de schuld of de onschuld van de verdachte, hebben genegeerd. Omdat dit niet blijkt uit de processen verbaal van de zittingen, waardoor, -naar de mening van de heer Fabius, nadeel voor hem is ontstaan, zegt hij dat hier sprake is van valsheid in geschrifte zoals is omschreven in artikel 227 van het Wetboek van Straf recht. De processen-verbaal bevatten, in strijd met de voorschriften, niet de zake lijke inhoud van verklaringen, aldus de heer Fabius. Uit het proces verbaal ont staat in de zaak van de majesteitsschennis het recht om bepaalde handelingen van de rechter of van de president van de recht bank of van het hof als cassatiemiddel te gebruiken, zo meent de heer Fabius. Hij verzoekt daarom een strafvervolging wegens valsheid in geschrifte in te stelllen tegen mr. Verveen en mr. De Jong. Tijdens de voortgezette algemene ver gadering van de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond in Arnhem is woensdag gediscussieerd over de loon- situatie, ten aanzien waarvan het hoofdbe stuur werd gemachtigd te handelen naar omstandigheden. Tegen het verlenen van dit mandaat wa ren alleen de afdelingen Tilburg en Bus- sum. De voorzitter, de heer R. H. Terlingen, zei in een toelichting: „We moeten een zo danige situatie trachten te scheppen, dat de organisaties de zaak weer-in de hand krij gen en de zwarte lonen verdwijnen". Het hoofdbestuur werd gemachtigd stap pen te ondernemen om te bewerkstelligen dat de huidige verschillen in de overheids subsidies voor de particuliere en woninig- wetbouw worden opgeheven. Een dergelijke gelijkstelling van de sub sidies zou de particuliere bouwer in staat stellen, ook zijn aandeel te leveren in de strijd tegen de woningnood, door de bouw van arbeiderswoningen voor een verhuur op rendabele basis. Minister ir. Witte, die de verhouding overheid en bedrijfsleven en de mate waarin het bedrijfsleven zich geraakt voelt, besprak, vroeg het bedrijfsleven, te willen inzien dat de overheid een bepaalde taak heeft. De meest geschikte vorm voor sa menspel in de vorm wan publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie is, wat het bouwbedrijf betreft, nog niet gevonden. De minister zei echter te hopen dat in nabije toekomst be langrijke stappen in deze zouden kunnen worden gedaan. Juist in deze tijd van woningnood, ver volgde hij, heeft de overheid wel op bijzon dere wijze met het bedrijfsleven te maken. Daarom is er nauw contact nodig, niet al leen theoretisch, rmaar ook praktisch. De minister hoopte, dat de bond zou kunnen bijdragen tot de opbouw van een nieuwe maatschappelijke orde. De helft van de zuigelingen op Nieuw- Guinea sterft. Bovendien lijdt een groot gedeelte van de inheemse bevolking aan tbc en malaria. Om deze bedreiging van de volksgezondheid het hoofd te kunnen bie den, heeft een aantal personen in Hoilan- dia aan het eind van het vorige jaar in de Nieuw-Guinese hoofdstad een afdeling op gericht van het Groene Kruis. Nadien zijn in verschillende buitenposten op het eiland kleinere afdelingen gesticht. In totaal zijn ongeveer 800 leden bij het Nieuw-Guinese Groene Kruis aangesloten. Men beschikt op het ogenblik over een wijkverpleegster, die tot taak heeft, de Papoea-gezinnen te bezoeken, en er de voor de gezondheid van kinderen en volwassenen noodzakelijke maatregelen in te voeren. "Voor een groot gedeelte sterven de zui gelingen tengevolge van een te eenzijdige voeding. Om een eerste begin te kunnen maken met het offensief tegen deze volks- plaag heeft men minimaal 100.000 gulden nodig voor medicamenten, medisch mate riaal en opleiding van inheemse krachten. Het Nederlandse Groene Kruis is een inza melingsactie begonnen, die o.m. een luister wedstrijd omvat, die maandag 11 en don derdag 21 juni a.s. van respectievelijk 20.50 tot 21.10 en 19.40 tot 20.00 uur over de zen der Hilversum II zal worden uitgezonden. Verder doet het Groene Kruis een beroep op haar leden en de gehele Nederlandse be volking om de actie van het Nieuw-Gui nese Groene Kruis geldelijk te steunen. Het gironummer van de actie is 64 38 00. Sanering. Ter verdere uitvoering van het saneringsplan in de oude benedenstad van Nijmegen heeft het gemeentebestuur verscheidene oude panden aangekocht. Deze panden zullen nu met honderden andere gesloopt worden teneinde een nieuwe ge saneerde stadswijk op de Hoge Waaloever te verkrijgen. ADVERTENTIE U proeft de verse eieren 52. Toen Panda eenmaal een hand had vrij gekregen, was het een kleine moeite om zich geheel uit de windsels los te wer ken. Daarna bevrijdde hij ook de concierge. „Kom mee", zei deze, zodra hij zijn ietwat verstijfde ledematen weer kon gebruiken, „ik weet een achterdeurtje, waaruit we onopgemerkt naar buiten kunnen komen. We zullen die museumplunderaars eens een lesje geven dat hen nog lang zal heu gen!" „Maar de verzamelaars weten niet, dat zij bezig zijn een museum te plunde ren", bracht Panda haastig in het midden, terwijl hij de concierge volgde. „Het is allemaal de schuld van Joris; hij heeft ze wijs gemaakt, dat dit zijn huis is". „Het doet er niet toe, wiens schuld het is", gromde de concierge, „maar hier moet in gegrepen worden!" „Wilt u de politie erbij halen?", vroeg Panda bedrukt. „Wilt u ze laten opsluiten? Toe, doe dat niet. Zij zijn heus geen echte dieven!" „Nee, ik zal de politie niet waarschuwen", antwoordde de concierge, „maar Heer Staalhart, de eige naar van het museum". „Ah, dat is beter", zei Panda opgelucht. Niet voor die plun deraars", antwoordde de concierge. „Heer Staalhart is jager op groot wild en erg opvliegend van aard!" De 20-jarige Haagse zweefvlieger Wim Toutenhoofd heeft zaterdag tijdens de trai ning voor de wereldkampioenschappen, die deze maand in Frankrijk beginnen, een doelvlucht uitgevoerd van Teriet naar Ham burg. Voor zijn start had hij het sportvlieg- veld Boberg ten oosten van de stad als doel opgegeven. Met deze vlucht heeft Toutenhoofd het nog geen maand oude record doelvlucht van 326 km geëvenaard en zich tevens een dia mant verworven op het gouden brevetinsigne wegens het uitvoeren van een doelvlucht van tenminste 300 km. Hij is de derde en jongste Nederlander die: een d'óelvlncbt- diamant heeft veroverd. Het afvuren van een raket op het proefstation van de Britse luchtmacht te Westcott. Op dit proefstation wor den de gedragingen van raketten en geleide projectielen nagegaan: hiertoe is er een speciale ruimte ingericht, waar de spuitende vuurzee, die uit de raket slaat, geen kwaad kan. Modern. Een ambtenaar van het Beierse departement van Financiën vertrekt volgende week op verzoek van keizer Haile Selassie naar Addis Abeba, om de Ethiopische regering van advies te die nen bij het organiseren van een staats loterij. P.T.T. De Australische minister voor PTT, Davidson, heeft meegedeeld, dat begin 1957 een tweede postkantoor zal worden gevestigd in het Australische deel van het Zuidpoolgebied. Het kantoor komt te Vestfold Hills, waar een waarne mingspost wordt ingericht. Het eerste postkantoor werd in 1954, op de basis Mawson, gevestigd. Verkleed. De politie van Opper-Oostenrijk heeft een bende misdadigers gearres teerd, die gedurende de Russische be zetting, als Russische militairen ver kleed, misdrijven hebben gepleegd. Uitdaging. De Poolse premier, Cyrankie- wiez, heeft woensdag voor de eerste maal een persconferentie gehouden, zo meldt de Poolse radio. In het vervolg zal om de andere week een persconfe rentie worden gehouden met het doel critische commentaren, op werkelijke feiten gegrond, uit te lokken, aldius de radio. Nieuw. Generaal Zatsjanov, plaatsvervan gend hoofd van de Russische burger luchtvaart, heeft meegedeeld, dat bin nenkort een nieuw Russisch straalvlieg tuig in dienst zal worden gesteld. Het zal 180 passagiers kunnen vervoeren. Het heeft vier turbines en kan 900 km per uur vliegen. Het toestel, dat twee verdiepingen telt, zal zonder tussenlan ding van Moskou uit iedere hoofdstad van de wereld kunnen bereiken. Thuis. Prins Rainier III en prinses Grace van Monaco zijn met hun jacht „Deo Juvante" in de haven van Monaco te ruggekeerd na hun huwelijksreis in de Middellandse Zee. Ontdekker. Hiram Bingham, Amerikaans republikeins senator van 1924 tot 1933 en bekend ontdekkingsreiziger, is op tachtigjarige leeftijd te Washington overleden. Hij ontdekte Vitcos, de laat ste hoofdstad van de oude Inca's in Peru, en de ruïnes van Machu Picchu, waar verscheidene Inca-tempels ston den. Uitbreiding. De Afrikaans-Aziatische groep in de UNO heeft eenstemmig besloten Japan uit te nodigen lid van deze groep te worden. De groep telt thans 23 leden. Japan is evenwel nog geen lid van de UNO. Opgeheven. De tramtarieven van Rio de Janeiro, die onlangs verhoogd werden van een op twee cruzeiros, zijn thans vastgesteld op anderhalve cruzeiro. De verdubbeling van de tarieven heeft aan leiding gegeven tot hevige studenten demonstraties. De studentenstaking over het gehele land is door de studenten- bond opgeheven. Ontdekking. Britse atoomgeleerden hebben ontdekt dat kleine doses radio-actief kobalt het voortplantingsinstinct remt - Van het houtkevertje'én eieren Van dit' kevertje onvruchtbaar maakt. Men wil deze methode gebruiken ooi historische gebouwen en meubelen tegen het ke vertje te beschermen. Slachtoffer. De 34-jarige Britse atoomge leerde Hawkins is om het leven geko men tijdens zijn werk aan een nieuwe atoomsplitser. Hawkins werd gedood door een electrische schok, die hij op liep bij proeven in het laboratorium van Harwell. Camouflage. Nadat gemeld werd dat Tsje chische troepen bezig waren de grens- versperringen op te ruimen, is te Mün- chen bekend gemaakt dat Tsjechoslowa- kije zijn grens met de bondsrepubliek daarentegen aan het versterken is. Achter grote camouflagenetten zijn Tsjechische militairen bezig in de 15 km brede veiligheidszone nieuwe fortifica ties te bouwen. Men heeft betonnen anti-tank versperringen waargenomen. Sommige opgeruimde mijnenvelden en prikkeldraadversperringen zijn vervan gen door draadversperringen waarop elektrische stroom staat. Overwicht. De Russische kerkelijke leiders die de Verenigde Staten bezoeken, heb ben op een persconferentie blijk gege ven het niet geheel eens te zijn. Toen aartsbisschop Turs van de Littouwse evangelische kerk zijn dank voor de steun van de Amerikaanse evangelische kerk wilde uitspreken werd hij door de metropoliet Nikolai onderbroken. De aartbisschop, die een reusachtige lichaamsbouw heeft, slaagde er echter toch in zijn dankwoord uit te spreken. HOE HOGER men in de atmosfeer komt, des te kouderwordt het. Dit werd ons vroeger althans voorgehouden, niet omdat rr.en er een voorliefde voor had ons on waarheden op te dissen, maar omdat de feiten dit schenen uit te wijzen. Immers, bergbeklimmers die de hoogste toppen der aarde trachtten te bestijgen, piloten die met hun vliegtuigen grote hoogten bereik ten, ballonvaarders, kortom al- len die met de hogere lagen aan de atmosfeer in aanraking kwamen, wisten te vertellen van de barre kou die daarbo ven heerste. Dat waren geen sterke verhalen, maar nuchtere feiten, die door de instrumen ten werden bevestigd. Want op een hoogte van 10.000 m. boven het aard oppervlak waren temperaturen gemeten van meer dan 50 gr. C. onder nul. Nu weten we, dat in het heelal een ver schrikkelijke kou moet heersen die ten naaste bij 273 gr. C. onder het vriespunt moet liggen. Wat lag dus meer voor de hand dan te veronderstellen, dat deze ijzige koude een paar km. boven het aardopper vlak reeds begon en dat de 50 gr. vorst die ter hoogte van 10 km. werd gemeten hier van reeds een voorproefje gaf? Al naar mate men hoger kwam, zou de tempeta- tuur steeds meer dalen, tot op een bepaal de afstand van de aarde het absolute nul punt, t.w. 273 gr. vorst was bereikt. Dit was inderdaad een redelijke en niet al te speculatieve veronderstelling. Maar zij bleek in strijd met verschillende theo rieën die werdén ontwikkeld naar aanlei ding van het terugkaatsend vermogen van de dampkring, d.w.z. dat gedeelte dat bo ven de stratosfeer is gelegen en zich uit strekt van een hoogte van 60 km. tot en- kele honderden km. boven de aarde, deze ionosfeer dus, kan door het variëren van de golflengte van radiosignalen als het ware worden afgetast en uit de terugkaat sing der radiogolven kunnen deskundigen hun conclusies trekken. Het onderzoek van de ionosfeer gelijkt dan ook wel wat op het diepzee-onderzoek door middel van geluidsgolven. Hoe het ook zij, uit radio- oeilingen kunnen gevolgtrek kingen worden gemaakt met betrekking tot de verschillende luchtlagen en daaruit kunnen 'veer temperaturen worden be rekend. En aan de hand van verkregen gegevens kwamen Ie onderzoekers tot de slot som dat 10 tot 30 km. boven de aarde weliswaar een stevige vorst van omstreeks 50 a 55 gr. moet heersen, maar dat het ter hoogte van 50 km. al weer behagelijk wordt bij een kamertemperatuur van 60 gr.; be houdens de aanzienlijke inzinking van de tempertatuur die zich ter hoogte van S0 km. voordoet, loopt de temperatuur in de ionisfeer steeds meer op van 75 gr. bij 100 km., 300 gr. bij 150 km., 500 gr. bij 200 km. en tenslotte omstreeks 700 gr. bij 400 km. hoogte. Hoewel deze cijfers tot voor kort uitsluitend op indirecte wijze waren ver kregen en met de grootste voorzichtigheid werden gehanteerd, zijn zij, voor wat de resultaten van de eerste 150 km. betreft, door directe metingen van opgestegen racketten bevestigd. De luchtlagen van de ionosfeer zijn inderdaad zeer heet. Dit brengt ons tot de vraag, hoe de atmosfeer zijn energie ontvangt. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2