Havenberichten RA, RA, RA? Nederland past wetgeving aan bij internationale sociale wetten Kees Bangma kampioen van Gymnastiekvereniging „Sparta Koud kunstje Voorrang voor de kleinste Ruimere bepalingen voor uitkering loon ingeval van ziekte buitenslands Zeevisserij vaart er ook wel bij l/ei&ï Spannende onderlinge wedstrijden 9 ZIEKTE EN ONGEVALLEN ZEELIEDEN Burgerlijke Stand Velsen Studie van vrachttarieven der binnenscheepvaart IJmond-jeugd naar districtstoernooi Hoogoven-voetbaltoernooi Rooswijk I ontvangt Blauw Wit I (heren) Irissen voor de export Aandelenuitgifte van de K.N.S.M. Zes nieuwe schepen besteld Agenda voor Beverwijk M opjestrommeltje CASTRICUM Meer dan goud in Gastricum DONDERDAG 7 JUNI 1956 Bij de wet van 24 juli 1948 is aan de'Kroon de bevoegdheid verleend toe te treden tot het „verdrag no. 70", betreffende de sociale zekerheid van zeelieden, aangenomen in de achtentwintigste in 1946 in Seattle gehouden zitting van, de Internationale Ar- beidsconferentie. Een thans bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot wijzi ging van het wetboek van koophandel en enkele andere- wetten strekt tot aanpassing van de Nederlandse wetgeving aan de bepalingen van dit verdrag. Het verdrag verlangt, dat de geldelijke uitkeringen in geval van ziekte onder meer wat de duur betreft even gunstig moeten zijn als die waarop de industriearbeiders recht hebben. De termijn gedurende welke de reder ziektegeld moet betalen, moet der halve van 26 op 52 weken gebracht wor den, zo deelt de minister' van Justitie in zijn Memorie van Toelichting o.m. mee. De duur van de verpleging en van de genees kundige behandeling van de schepeling, die in het buitenland werd achtergelaten, is in 1930 beperkt tot 52 weken bij wijziging van het wetboek van koophandel. Het verdrag kent het recht op geneeskundige verzor ging toe tot de genezing of de repatri ëring van de schepeling. Met deze bepaling van het verdrag is het behoud van de ter mijn niet te verenigen, zodat voorgesteld wordt deze te doen vervallen. Het recht van de schepeling, die in het buitenland is achtergelaten, op verpleging en geneeskun dige behandeling eindigt, indien deze geen gevolg geeft aan een opdracht tot terugkeer naar Nederland, wanneer terugkeer rede lijkerwijs mogelijk is. Loon In het buitenland Krachtens de nieuwe bepaling krijgt de schepeling, wanneer hij in het buitenland ter verpleging wordt achtergelaten, recht op het naar tijdruimte vastgestelde loon gedurende een tijdvak van 12 weken, ten zij hij eerder passende arbeid kan vinden of naar Nederland terugkeert. De bijzon dere omstandigheden waarin de schepeling verkeert, die in den vreemde achterblijft, rechtvaardigen, naar het oordeel van de minister, in dit geval verder te gaan dan een uitkering van 80 percent van het naar tijdruimte vastgestelde loon, waar de sche peling anders in geval van ziekte recht op heeft. Volledigheidshalve wordt voorts nog recht tot huisvesting en voeding toegekend. Het recht op vrij vervoer, waaronder be grepen de kosten van onderhoud en nacht verblijf gedurende de reis, komt reeds voor in de bestaande wetgeving. Dit recht geldt niet voor de bemanning van een Neder lands schip deel uitmakende vreemdelin gen, die achtergelaten worden in hét land waar zij thuis horen. Van de onderhavige wijziging is gebruik gemaakt om aan de schepeling, wie een ongeval overkomt, recht op het volle loon te geven, zolang hij aan boord is. Het Wet boek van 'Koophandel geeft thans alleen recht op volloon aan de schepeling die ziek is. Dit onderscheid is, naar het oordeel van de minister, niet gemotiveerd. De bijzon dere rechten welke het verdrag toekent aan de schepeling, die ziek wordt en daarom in het buitenland moet worden achtergelaten, gelden volgens het verdrag ook voor de schepeling, wie in de dienst van het schip een ongeval overkomt. Kleine schepen en visserij In de huidige tekst van het Wetboek van Koophandel gelden voor schepelingen in dienst van een reder, die uitsluitend sche pen van 200 ton bruto inhoud en daar be neden in de vaart heeft, ten aanzien van het ziektegeld een kortere termijn en een lager percentage van het loon. Volgens het verdrag kan slechts een uitzondering wor den gemaakt ten aanzien van personen werkzaam aan boord van schepen met een bruto tonnenmaat van minder dan 25 re- gisterton, artikel 415, zevende lid van het ADVERTENTIE IN EEN KINDERWAGEN VAN GEBOREN: C. Leijen-Weber, d.. Beuken straat 10, IJmuiden-Oost; G. Vriend-van Diessen, z., Jan Kostebjklaan 14, Velsen. W. van Ontbergen-Holman, d., de Ruijter- straat 54, IJmuiden-Oost; M. E. Kramer-Em- ming, d„ Lange Nieuwstraat 382, IJmuiden. M. W. Kramer-Selderbeek, d„ de Genestet- laan 8. Driehuis; M. M. Joosten-Hoogland, z., Kluijskenslaan 5, Santpoort; M. F. J. van Klaveren-Nottrot, d., Molenveltlaan 24, Santpoort; I. Masselman-Stenvers, z. en d., IJsselstraat 67, IJmuiden; M. J. Vermeij- Jansen, d., Kennemerlaan 169, IJmuiden; M. A. Anderson-Sombroek, d., Driehuizer- kerkweg 99, Driehuis; J. G. Bleeker-van der Putte, d., Carel van Manderstraat 26 bv, Heemskerk. OVERLEDEN: C. M. Bijlo, 54 jaar, echt genote van G. Appelo, Kerkerinklaan 38, Santpoort; K. Wijker, 82 jaar, echtgenoot van M. Dekker, Conradstraat 15, IJmuiden. Th. E. de Leeuw, 84 jaar, weduwe van A. Ma- rijnisse, J. P. Coenstraat 51, IJmuiden; J. M. Visscher, 69 jaar, echtgenote van H. J. Canne Meijer, Hagelingerweg 126, Santpoort. Wetboek van Koophandel is daarmede niet in overeenstemming. Dit lid is destijds op genomen in verband met de bijzondere positie waarin de kleinere schepen verke ren. Het was de bedoeling deze bijzondere bepaling te doen vervallen, zodra de om standigheden dit zouden veroorloven. Aangezien voor de beperking thans geen reden meer bestaat, kan het lid geheel vervallen. Ook een analoge bepaling voor de schepelingen ter zeevisserij vervalt. E.G.K.S.-commissie zal een onderzoek instellen naar de verschillen LUXEMBURG (ANP) De ministerraad van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal heeft in Luxemburg besloten een commissie ad hoc in te stellen voor de bestudering van het vraagstuk der dispari teit tussen de nationale en internationale vrachttarieven van de binnenscheepvaart der zes landen. Deze commissie krijgt vijf maanden tijd om een oplossing van het probleem te verwerken in voorstellen, die in november aan de ministerraad moeten worden voorgelegd. Aan de zitting namen zowel de ministers van Economische Zaken als die van Verkeer (van Nederlandse zijde de ministers Zijlstra en Algera) met hun voornaamste adviseurs deel. Zij werd voorafgegaan door een vergadering gewijd aan sociale problemen, waarop de zes regeringen vertegenwoordigd waren door de ministers van Sociale Zaken (voor Ne- lerland minister Suurhoff). In de resolutie omtrent de binnenvrach- ten wordt bepaald, dat de commissie ad hoe een studie moet maken van de sugges ties van de Hoge Autoriteit aan de zes re geringen over de noodzaak van opheffing der discriminatie, die volgens haar voort vloeit uit de ongelijkheid van de vrachtta rieven voor nationaal verkeer, die aan be paalde voorschriften zijn gebonden, en de tarieven voor internationaal verkeer, die vrij zijn. De Hoge Autoriteit zei, dat een aanvaardbare oplossing van het probleem zou moeten zijn gebaseerd op een multi laterale overeenkomst van de zes regerin gen (dus niet van particuliere belangen groepen). De mogelijkheid maar niet de noodzaak van het invoeren van een stel sel van „voorwaardelijke vrijheid" mei minimum- en maximumtarieven, naar ge lang van de omstandigheden vast te stellen door internationale vrachtencommissies, werd er in geopperd. Als de zes regeringen het niet met elkaar eens zouden kunnen worden over een be paalde oplossing van het vraagstuk, zou de Hoge Autoriteit een „aanbeveling" doen die de regeringen zou noodzaken de be staande discriminatie uit de weg te rui men op de basis van de bestaande inter nationale verplichtingen, zoals de akte van Mannheim. Onder deze omstandigheden zou de weg naar een compromis, zoals deze door onderhandelingen in de nu gevormde commissie ad hoe wordt geopend, dus af gelopen zijn. Van de handbalvereniging „IJmond" is een meisjes-juniorenelftal uitgenodigd om zondag, de laatste handbaldag van het sei zoen, deel te nemen aan het jaarlijkse dis- triotsjeugdtoernooi, dat in Amsterdam ge houden wordt. Behalve het IJmond-meisjesteam zullen uit de omgeving deelnemen meisjeselftal len van De Blinkert en Concordia en een jongensteam van Haarlem. Voor het Hoogovens-Holland 1 beker toernooi zijn gisteravond de volgende wed strijden gespeeld: Amor—Sociale Krukken 22 (Amor wint na strafschoppen), SchuintrekkersCemy 3—0, Spartak '56 Primes Boys 170! BBAHKW 13. RENNERS IN DE ZOMERCOMPETITIE De rennersclub „Keonemerland" heeft woensdagavond in de Wijikermeerpolder de zomeravond-competitie voortgezet met de volgende uitslagen: A-klasse, 66 km: 1. A. Kuilman in 1 uur, 45 min. en 45 sec.; 2. Chr. de Nijs. B-klasse, 66 km: 1. H. v. Duin, 1 uur, 45 min. en 45 sec.; 2. J. Beentjes; 3. G. Pos- thurna; 4. J. Bruin; 5. A. Lute; 6. H. Olden burg. C-klasse, 55 km: 1. C. Lute in 1 uur 33 min. en 5 sec.; 2. J. Spee. Junioren, 33 km: 1. P. Jaohtenberg in 1 uur 3 min en 15 sec.; 2. A. Timmer; 3. J. Winkelaar; 4. M. Put; 5. J. Krijger; 6. P. v. d. Bos; 7. P. Geluk. Op woensdag kwamen in IJmuiden bin nen: Imandra van Rotterdam, Twee Gebroe ders van Rotterdam, Castor van Rotterdam, Norma van Hernosand, Nederland van Sko- gall, Kroonborgh van Boston, Meuse van Stockholm, Nato van Skogall, Stad Leiden van Antwerpen, Paula van Londen, Henrika B van Antwerpen, Daloa van Le Havre, Delfborg van Terneuzen, Strabo van Rotter dam, Ed. N. Christoforus van Antwerpen, Ulysses van Birkenhead, Eriksborg van Sundsvall, Hue® Oldendorff van Manty- luoto, Heemskerk van Hudiksvall, Mosel van Vestervick, Karimata van Port Said. Vertrokken zijn: Heathmore naar Ant werpen, Sarpedon naar Quinta, Venus naar Londen, Herm naar Kopenhagen, Fosdyke Trader naar Huil, Ayia Marcella naar Hamp ton Roads, General Lythe naar Mosel, Mea- dowbank naar U.S.A., Amstelstroom naar Hamburg, Bolbara naar Monrovia, Sparta naar Antwerpen, Talassa naar Bohus, Havk- vern naar de Noordzee, Bonaire naar Rotter dam. Imandra naar Londen, Trito naar Rot terdam, Twee Gebroeders naar Delfzijl, Wa- ria naar Rotterdam, Pieter Waltraud naar Hamburg, Surna naar Monrovia, Spaarne- stroom naar Portsmouth. Midas naar Rotter dam, Clangula naar Rotterdam. Voor de honkbalnegen van Rooswijk 1 wordt zaterdagmiddag op het sportpark „Watervliet" de belangrijke wedstrijd ge speeld tegen het eerste herenteam van Blauw Wit, een wedstrijd die zal moeten uitmaken of de Rooswijkers de aansluiting met de kopgroep zullen behouden. Tegen Schoten 2, waarvan op het nip pertje met 43 door Rooswijk 1 werd ver loren, speelden de Velsenaren een bijzon der goede wedstrijd, waarbij een enkele veldfout de overwinning aan de thuisclub liet. Op eigen terrein zal Rooswijk nu moe ten demonstreren tot de sterkste teams in de overgangsklasse te behoren en proberen de achterstand op Blauw Wit met een punt volledig weg te werken. Het zal niettemin spannen bij deze ontmoeting, doch Roos wijk heeft thuis de beste papieren. De Rooswijk 2-dames, die Schoten 3 met 117 verpletterden, ontvangen vrijdag avond HCK 4. Met deze Haarlemse dames van de bekende eerste klasse-club dient Rooswijk 2 ernstig rekening te houden. Deze wedstrijd op „Watervliet" betekent! geenszins een walk-over. Rooswijk 4 heren spelen zaterdagmiddag in Haarlem tegen DSS 2. Het moet moge lijk zijn de punten voor Velsen te verove ren. Het tweede herenteam van Rooswijk gaat zondagmorgen naar RCH 3 in het Heemsteedse sportpark en zal vermoede lijk een kleine nederlaag tegemoet gaan. Tegen DSB 1 werd tenminste met 89 verloren. Doch de heren van Rooswijk 3, die net aan van Bloemendaal konden win nen (1615), ziet het er hoopvoller uit, nu zij RCH 4 zondagmorgen op bezoek krijgen. De opstellingen zijn; Rooswijk 1 heren: werper E. Sauer; van ger K. Heinen; le honk G. Plooy; 2e honk F. Kooimans; korte stop A. Wedemeyer; 3e honk C. Honig; linksvelder J. de Bie; midvelder K. Klesser; rechtsvelder C. Kles- ser. Rooswijk 2 dames: werpster T. Zuurbier; vangster J. Konings; le honk K. Beers; 2e honk M. Michel; korte stop R v. Buren; 3e honk A. Eckhard; linksvelder J. Veen; midvelder T. Nijman; rechtsvelder J. Nij- man. Er bestaat op het ogenblik een grote be langstelling voor de Beverwijkse irissen. De exporteurs komen allen naar hier, om deze schaarse boibloemen te kopen voor verzending naar het buitenland1. De prij zen zijn dan ook aan de hoge kant en liepen woensdag voor een bos Imperators verder op tot 1.05 per bos. MARKTBERICHT BEVERWIJK 6 juni. Asperge 75—170, aardbeien 3898, sla 36, spinazie 933, bloemkool 1028, postelein 1219, rabarber 415, bospeen 42 61, sajalotten 311. D.IJ.V. VIST IN AKERSLOOT De Beverwijkse hengelsportvereniging „De IJmond Vissers" organiseert zondag 10 juni voor haar leden een onderlinge wed strijd in het Noordhollands kanaal bij Akersloot. De Koninklijke Nederlandsche Stoom bootmaatschappij zal overgaan tot de uit gifte van f 13.316.500,gewone aandelen, uitsluitend aan houders van gewone aan delen in de verhouding van een nieuw aandeel op twee oude aandelen. Deze emissie houdt verband met de be stelling van een zestal zeeschepen bij ver schillende Nederlandse werven. Drie mo torvrachtschepen met een draagvermogen van elk 7000 ton zijn besteld bij de Am- sterdamsche Droogdok Maatschappij, bij Van der Giessens scheepswerven te Krim pen aan de IJsel en bij de scheepswerf Pot te Bolnes. Verder is een order voor drie motorkust- schepen met een draagvermogen van elk 950 ton geplaatst bij E. J. Smit en Zoon's scheepswerven te Westerbroek. Door deze orders is het aantal schepen dat de KNSM momenteel in bestelling heeft, gestegen van 9 tót 15. Derde leerkracht aan de kampschool De kampschool te Bakkum, die sinds haar oprichting enkele jaren geleden zich in een steeds grbtere belangstelling mag verheugen, zal er dit jaar voor het eerst toe moeten overgaan een derde leerkracht aan te stellen. Nadat bij het begin, in dit jaar, mevr. Streutgers de leiding van 19 kinderen op zich had genomen is het lees- lingental reeds gestegen tot 81. Reeds enige weken geleden werd mevr. v. Muylwijk-Koosse als tijdedijk onder wijzeres benoemd. Thans zal ook mevr. v. Lier-Kranendonk een aantal leerlingen onder haar hoede nemen. DONDERDAG 7 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De zilveren beker". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „08/15" 2e deel. VV.B. Theater, 20 uur: „Stad in boeien". Luxor Theater, 20 uur: Vara, Leert uw landgenoten kennen. Kennemer Theater, Bridgedrive: Badhoe- vedorp-Never Down. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek, lees- en studiezaal van 1013 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, dagelijks van 1011 en 1718 uur. VRIJDAG 8 JUNI Bioscopen: als donderdag. Openbare leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, van 18.3020 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 18 en 1921 uur; lees- en studiezaal van 10—13, 15—18 en 19—21.30 uur. Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoholics Anonymous". 91 Sir John Harding, de gouverneur van Cyprus, is op het ogenblik in Londen, waar hij besprekingen voert over de toestand op het eiland. We zien hem hier (met hoed in de hand) bij het verlaten van het ministerie van Koloniën. De gymnastiekvereniging „Sparta", die woensdagmiddag en -avond in het gymnastiek lokaal van de openbare Watervlietschool aan de Van Diepenstraat haar jaarlijkse on derlinge wedstrijden onder flinke publieke belangstelling heeft gehouden, kon aan het einde van de avond in de persoon van de jonge Kees Bangma een nieuwe kam pioen huldigen. De spanning was inderdaad groot, want als gevolg van beoordeling in tiende pun ten door een jury, die overigens lang geen gemakkelijke taak had, bleek dat de kam pioen van de herenafdeling slechts 0,3 punt voorsprong had op F. v. d. Pieterman piet 40,4 punt totaal, gevolgd door Ria Vergunst bij de dames, die voor het kampioenschap ongetwijfeld een uitstekende kans maakte, doch met 39,9 punt de derde plaats in totaal bezette. Voor de jongste leden was er 's middags een openbare les van de kleuterafdelingen, waarbij een groot aantal ouders de ver richtingen van de „Spes Sparta" volgde. De oefeningen verrieden de deskundigheid van leider J. Hoffman, die veel eer inlegde met zijn jonge volkje en het dan ook voor de prestaties liet trakteren. Groeide de toenemende spanning al bij de groepen kleine meisjes en jongens in de volgende wedstrijden, zij werd nog ver hoogd bij de wedstrijden voor grotere meisjes en jongens. Er is korrekt gewerkt, zodat de jury goede cijfers mocht toeken nen. De twaalfjarige Marijke Heeremans behaalde totaal 40 punten,maar was slechts DONDERDAG, 7 juni 1956. Beste kinderen, JULLIE HEBBEN NATUURLIJK allemaal wel eens een poppenkast gezien. Dat is heel gewoon. Maar is er iemand van jullie, die een schimmenspel van nabij zag? Dat zullen er wel niet veel zijn. Ik zal je eerst vertellen wat een schimmenspel eigenlijk precies is. Het woord „schaduw" kennen jullie natuurlijk. Een ander woord voor schaduw is „schim". Een schimmenspel is dus een toneelstuk van schaduwen. Jullie vragen je natuurlijk af of dat wel mooi kan zijn en dan moet ik je vertellen, dat het heel interessant en boeiend is en dat men na afloop de grootste bewondering in zich voelt opkomen voor de kunstenaar die alleen met behulp van schaduwen op een wit doek zoveel menselijke gevoelens wist uit te beelden. Deze schimmenkunst stamt eigenlijk al uit heel oude tijden en is van Oosterse oorsprong. In Perzië en China, in Siam en op Ceylon waren geknipte of uit dun leder gesneden schaduwbeelden reeds in de elfde eeuw bekend. Jullie hebt misschien wel eens in een win kel waar Indonesische artikelen verkocht werden, de als kant zo fijn uitgesneden en prachtig gekleurde Javaanse wajang-pop pen gezien? Veel van die Oosterse „scha- duw-figuren" hebben beweegbare ledema ten want ze worden natuurlijk gebruikt om op te treden in het schimmenspel. Pas in de zeventiende eeuw werd het schaduw-poppenspel in Europa ingevoerd en natuurlijk met groot succes. Ik hoop van harte, dat jullie eens in de gelegenheid zijn een voorstelling bij te wonen van een schimmenspel, want het heeft mij bijzonder geboeid en ik geloof dat het voor kinderen ontzettend leuk is om naar te kijken. MAAK EENS EEN KOORDDANSER Een grote kurk vormt het lijf van het manneke en van een kleinere kurk maak je zijn hoofd, dat je met een speld op zijn romp bevestigen kunt. Van vier dunne ronde stokjes maak je zijn armen en benen; één been gebogen, het an dere recht. In dat rechte beentje snij je een klein gleuf je. In het lijf worden twee vorken gestoken en dan kan de koorddanser op een dun strak gespannen touwtje worden geplaatst. Als het hele geval in evenwicht is, kun je er heel zachtjes van achteren tegen bla zen en dan beweegt het kunstenmakertje zich vrolijk langs het touwtje. Het is na tuurlijk even een pruts-werkje en je moet een beetje kunnen knutselen, maar voor degene, die er zin in heeft en zich een beetje moeite wil getroosten is het succes verzekerd. EEN GOEDE RAAD Mevrouw A: „O, die nieuwe schoenen'. De eerste drie dagen is dat een marteling". Mevrouw B: „Wel, trek ze dan pas de vierde dag aan!" niet met scheiding tussen lucht en water op een plekje niet rechter dikke duffelse jas stekelige plant bewaker van schapen xuitdagen Als je alle woorden goed ingevuld hebt ontstaat er op de kruisjes van boven naar beneden een woord waar we 's zomers al lemaal dol op zijn. T. E. 1 HARDLOPER gaat morgen met vakantie naar Eefde. Veel plezier, kerel en ik hoop, dat je veel zon zult meenemen, als je maar niet alles gebruikt, want wij zitten er hier ook erg om verlegen. Hoe is het met moeder En TOVERVISJE is ook weer ons hoekje komen binnen zwemmen. Hebben de Hoog ovens je niet verbaasd met hun grootheid? Dat je de weg niet kon vinden, kan ik me best voorstellen. Heerlijk kindje - een strandhuisje! Jij zult even genieten in juli! Maar voor die tijd hoor ik nog wel eens wat van je, niet? T. E. Tegenwoordig is een kleine, zelfs heel kleine auto op de weg niets bijzonder meer. We zien auto's die „bijna" motor zijn en motoren, die eigenlijk al onder de kleine auto's gerangschikt kunnen worden. Maar op ons plaatje van deze week zien jullie twee Londense jongetjes die deftig rond toerend in een door vader eigenhandig waren! gefabriceerde miniatuur-automobiel, op een der drukste punten van de wereldstad, van een goedhartige „bobby" (zo beten de Lon dense agenten) voorrang kregen boven alle auto's. Je begrijpt dat ze trots als pauwen 0,2 punt voor op haar zusje Truus, die op haar beurt een minieme voorsprong had op Adri Laan. Deze uitslag illustreerde het wedstrijdgehalte, te meer omdat nummer 9 nog 38 punten noteerde. De uitslagen waren voor de kleine meis jes en jongens: 1. Martha de Reus 331/2 pnt. 2. Hannie van Wijngaarde 32 pnt. 3. Henk Smolenaars 31 pnt. Grote meisjes en jongens: 1. Marijke Heeremans 40 pt. (wisselbeker en medaille) 2. Tr. Heeremans 39,8 pt. (medaille); 3. Adri Laan 39,6 pnt. (diploma); 4. Corrie Schel- levis 39,2 pnt. 5, 6 en 7. Olga Wormsbecher, Irma Spindelaar en Henny de Rooy, allen 39 pnt. 8. Tonny John 38,2 pnt. 9. Jac. van Schelt 38 pnt. 10. Ankie Schouten 34,6 pnt. Uiteraard ging de grootste belangstelling uit naar de avondwedstrijden voor dames en heren en dames-senioren, welke laatste groep was ingedeeld in de leeftijden boven en beneden 45 jaar en ook als zodanig wer den beoordeeld naar hun prestaties in de afzonderlijke groepering. Dames en heren Voor het kampioenschap dongen dames en heren mede. Reeds na twee oefeningen kon worden vastgesteld, dat de strijd om de hoogste eer zou gaan tussen de dames Ria Vergunst en Jenny Krabbendam ener zijds en de heren Kees Bangma en Frans v. d. Pieterman anderzijds. Na de ringen, waarbij Bangma 9,6 pnt. en v. d. Pieterman 9,2 pnt. verwierven en Ria Vergunst met 9,8 pnt. iets van de achterstand inliep, bleef zij toch met 0,8 pnt. op de eerstgenoemde achter. De spanning, waarbij Jenny Krab bendam al voor de eerste plaats was uit geschakeld, nam nog toe toen de beide grootste rivalen voor de vrije oefening ieder acht punten kregen, maar intussen buiten v. d. Pieterman hadden gerekend. Hij behaalde wel een heel hoog cijfer, 9,2 pnt. en benaderde daarmee zijn turnbroe- der. Hoewel Ria Vergunst evenzeer een hoge waardering kreeg toegemeten, werd zij door de tweede herenrivaal voorbij ge streefd en naar de derde plaats verwezen met 0,8 punt verschil na Kees Bangma, die kampioen werd met 40,7 punt en Frans v. d. Pieterman, die met 40,4 punt tweede werd. Intussen hadden de belangstellenden grote bewondering voor het werken van de dames-senioren, van wie de oudste dames boven 45 jaar nog uitstekende staaltjes van hun kunnen demonstreerden en dan ook veel waardering kregen. On danks de leeftijd was de oefenstof, die voor de wedstrijd van deze damesgroepen was samengesteld, niet gemakkelijk, maar dui delijk bleek, wat doorzettingsvermogen en herhaalde oefening vermogen. De voorzitter van „Sparta", de heer K. F. Visser, reikte met een hartelijk woord van dank voor de sportieve strijd van de deelnemers(sters) van wie hij er meer had verwacht, de prijzen uit. Hij dankte de juryleden, die voor hun opoffering een aardige attentie ontvingen. De kampioens-wisselbeker, die op naam van de voorzitter stond, werd met harte lijke gelukwensen overgedragen. Een me daille werd er bijgevoegd. De winnaressen van de dames-senioren verwierven een vaantje op standaard als wisselprijs. De uitslagen waren: Dames-senioren, boven 45 jaar: 1. mevr. Van Domselaar 38,5 pnt. 2. mevr. Schreu- der 35,4 pnt. 3. mej. Beentjes 34,1 pnt. 4. mevr. Van 't Hof 32,6 pnt. Beneden 45 jaar: 1. C. de Wit-Beentjes 36,5 pnt. 2. mevr. B. Zalm 35,6 pnt. 3. mevr. Henderson 34,3 pnt. 4. mevr. De Vos 33,1 pnt. 5. mevr. Kattestaart 32,8 pnt. 6. mevr. Kiers 30,4 pnt. Dames: 1. Ria Vergunst 39,9 pnt. 2. Jenny Krabbendam 37,6 pnt. 3. J. de Vries en E. Schweitzer 34,8 pnt.; 4. A. Kok-v. d. Werf 34,2 pnt. 5. B. Fiege 33,1 pnt. 6. N. Kraaye- veld 32,6 pnt. 7. G. Reusen 32 pnt. 8. T. Hoogwerf 31,6 pnt. 9. A. Wijkamp 30,5 pnt. Heren: 1. K. Bangma 40,7 pnt. 2. F. v. d. Pieterman 40,4 pnt. 3. H. de Vries 36 pnt. 4. P. de Reus 33,4 pnt. 5. J. Kattestaart 27,6 pnt. Totaal-klassement: 1. K. Bangma 40,7 pnt. (kampioert). 2. F. v. d. Pieterman 40,4 pnt. 3. mej. Ria Vergunst 39,9 pnt. 4. mej. J. Krabbendam 37,6 pnt. 5. H. de Vries 36 punten. Het echtpaar J. Kloes-Ranzijn uit Castri- cum vierde dinsdag het 55-jarig huwe lijksfeest. Het heeft hen deze dag niet aan belangstelling ontbroken. Onder degenen, die hun gelukwensen kwamen aanbieden waren burgemeester C. F. Smeets en pas toor Goes. Vele bloemstukken zijn deze dag binnengekomen, 's Avonds bracht de fan fare St. Aloysius de gebruikelijke serenade. De veiling van woensdag Voor de door hen aangevoerde groenten kregen de Kennemer tuinders in Castricum woensdag de volgende prijzen: aardbeien 65—85, rabarber 5—14, sla 3—6, spinazie 930, bloemkool 2035.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3