Miljoenen Indiase dorpelingen moeten „modern" leren leven S1NM11 41% Kloof tussen oud en nieuw Agenda voor Haarlem Moreel Kunstmaan is wegbereider voor bemande aardsatelliet NIRON Amerikaanse bol zal waarschijnlijk op een hoogte van 2250 km komen geen last meer van transpiratie-lucht 3 Contrasten T oekomst Huid genezing Puistjes verdrogen door Purol poeder Grote razzia tegen Friese etherpiraten Negen zenders in beslag genomen Utrechtse studenten heroverden „Xerxes" Wég die pijn En in 10 minuten! "AKKERTJES flitsen Uw klachten weg! Het was opeens over Dijk voor Rotterdams derde petroleumhaven doorgebaggerd ƒ27.50 Provinciale bijdragen DONDERDAG 7 JUNI 1956 (Van een speciale verslaggever). Van de 375 miljoen Indiërs wonen er 310 mil joen in dorpen. Wat men ook onderneemt om India uit zijn staat van „onderontwikkeld" gebied op te heffen, men moet deze 310 mil joen er bij betrekken. De miljoenensteden Bombay, Delhi en Calcutta kunnen er nog zo modern uitzien, de torenflats kunnen er naar de hemel rijzen, er kunnen filmstudio's en uni versiteitsgebouwen worden gebouwd zo lang er een paar honderd miljoen analpha- beten in lemen en rieten hutten net boven de grens van de ondervoeding leven, is er weinig verbeterd. Men kan miljoenen investeren om de grondslag voor nieuwe industrieën te leg gen, maar als men geen beter geschoolde koopkrachtiger arbeiders en geen afnemers voor deze industrieën heeft dan enige honder den miljoenen straatarme, achterlijke platte landers, heeft het geen zin. Men kan grootse irrigatiewerken tot stand brengen en de groot ste kunstmestfabriek van Azië bouwen, maar voor een boer, die lezen noch schrijven kan en die ergens in een met krantenpapier dicht geplakte jungle op zijn stukje land ploetert, betekent dit helemaal niets. Dit is wel een van de moeilijkste pro blemen, waarmee India heeft te kampen en waarmee het bezig is af te rekenen. Er bestaat al sinds jaar en dag een modern India. Het bestaat in de steden, het leeft onder de rijken en ontwikkelden. Het raakt een heel kleine kern van dit grote volk en het heeft zijn merk gedrukt op kleine plekjes van dit land, dat eigenlijk een sub-continent is. Enige tientallen families (men denke aan de wereldbekende namen Tata en Birla) hadden reeds lang moderne industrieën ge grondvest, die tot machtige concerns zijn uitgegroeid. India heeft briljante geleerden voortgebracht. In de grote steden treft men een geheel „modern" leven aan met bios copen, met trams en radio's, scholen en kranten. De vliegvelden van Bombay, Del hi en Calcutta doen voor de Europese vliegvelden niet onder en de superconstel- lations van Air India en de dakota's van de binnenlandse Indian Airways bieden dezelfde verzorging als die van de Euro pese en Amerikaanse maatschappijen. In dia is overdekt met een net van goede spoorwegen en het rijdend materiaal wordt van jaar tot jaar meer uitgebreid en beter. Men zou weken door India kunnen rei zen en de indruk mee naar huis nemen, dat men in een moderne, evenwichtig ont wikkelde samenleving heeft verkeerd, Die indruk is bedrieglijk; men heeft de paar honderd miljoen mensen in de dorpen niet gezien. De grootste taak, waarvoor India staat, is de afgrond te overbruggen tussen het moderne India en die miljoenen. Die taak heeft men krachtig ter hand genomen. Even buiten Nieuw Delhi staat het Rijks- Landbouwkundig Laboratorium, een nieuw fraai gebouw, waar bekwame geleerden hun onderzoekingen onbeperkt kunnen verrichten. Zij hebben contact met de hele wereld, ook met Nederland, met de Ver enigde Staten, met Australië en Canada. Zij zijn in de wereld in aanzien, men komt zo goed bij hen om te leren als zij in Wageningen, in Toronto en in Sydney in de leer komen. Zij kennen alle kwalen, die het gewas in India belagen en zij vinden middelen tegen elke kwaal. De tarwe van hun proefvelden heeft de grootste, gaafste korrel, die men zich kan denken. Ze heb ben een zaadsoort ontwikkeld voor de arm ste en dorste grond; ze tonen de bezoeker katoen en sinaasappelen en peulvruchten, Eén van de grote nationale laboratoria in Nieuw Delhi opgevoerd tot grote hoogte, het vetgehalte is tot zeven percent „meer dan in Nederland", zegt de chef van de fokkerij met trots. Een pasgeboren kalfje ligt met grote ogen in de zon. Een machtige, schoongeboende buffelstier kijkt over het hek of hij trots is op het vaderschap. Maar door India's steden, dorpen en vel den zwerft een horde van meer dan een miljoen stuks verwaarloosd, verkommerd vee, dat verstoten is omdat het de schaarse kost niet goedmaakte. Die horde hindert het verkeer, verspreidt vuil en vliegen, vreet en vertrapt de óogst. Doden mag men ze niet volgens een oude traditie. Ze uit hongeren en van ellende laten omkomen langs de weg, dat mag wel. Zeventig miljoen stuks rundvee zijn naar schatting bovendien nog „in dienst" bij de boeren. Het merendeel van de kalveren wordt niet ouder dan vier dagen. De melk- gift is klein, de boer fokt sterke stieren, die hij als trekkracht nodig heeft. Als een koe droog komt te staan, jaagt hij haar meestal het veld in: één meer bij de horde van meer dan een miljoen. Hij kan het zich niet veroorloven een koe door de droge tijd heen eten te geven. Dit is het beeld van de afstand, die nog bestaat tussen dat moderne India, dat be zig is zijn weg te banen naar een betere toekomst voor het land, en de honderden miljoenen, die zijn achtergebleven. Het is een somber beeld als men het zo, als mo mentopname weergeeft. Het is aanmerkelijk minder somber als men in aanmerking neemt, dat voor deze momentopname de film even is stilgezet. Maar de film van India's ontwikkeling draait en er zit gang in het verhaal. Men ervaart telkens weer, dat de Indiër deze momentopname, hoe dicht die ook nog bij de bittere 'werkelijkheid staat, wil zien als een beeld uit het verleden, waarvoor hij zich in wezen schaamt en dat hij dan ook bezig is met een enorme krachtsin spanning weg te vagen. „Zie niet naar het oude India", zegt hij, „maar zie hier...." En hij wijst de be zoeker hoe het nieuwe India bezig is bin nen te dringen in verre uithoeken langs de randen van de jungle. Dit programma is op papier een inge wikkelde, bureaucratische geschiedenis. In de praktijk is het een glasheldere zaak, zoiets als een plant water geven, die lange tijd verwaarloosd is. Het blijkt even dank baar te zijn: een dorstige bodem zuigt het water met graagte op. Zonder beeldspraak: het platteland van India reageert verheu gend scherp en geestdriftig op de moge lijkheden tot ontwikkeling, die de overheid opent. De sombere momentopname, die een werkelijkheid op het punt van verdwijnen voorsteit, was niettemin nodig om die ont wikkeling te kenschetsen. Eén van de driehonderd miljoen die hem een indruk geven welk Land van Kokanje in India kan opbloeien. Maar even later stapt de bezoeker een veertig, vijftig kilometer buiten Nieuw Delhi even naast de weg op een stukje bouwland, waar boeren bezig zijn te dor sen. Vijf, zes van de dertig miljoen. Ze drijven vijf, zes buffels, schoft aan schoft, in een kring rond en rond over de ge maaide oogst dat is dorsen. Die oogst is mosterdzaad. Een deskundige in het ge zelschap van de bezoeker raapt wat van die korrels op. Het zijn de kleinste korrels, die men zich denken kan; bovendien is het grootste gedeelte verpulverd, stukgevreten. Een totaal mislukte oogst. „Dat doen de insecten", zegt een der boe ren. „Er waren er veel dit jaar". De deskundige vraagt waarom ze dan niet gespoten hebben. Ze halen de schou ders op. Ze hebben eens inlichtingen inge wonnen: spuiten kost veertig gulden per hectare. Tel dat maar op bij de pacht van achttien gulden per hectare en wijs hier eens iemand aan, die dit kan opbrengen. In het proefstation bij Nieuw Delhi heeft men koeien en buffels gefokt, die een lust zijn om naar te kijken. De melkgift is er ADVERTENTIE Hu id zuiverheid -Huidgezondheid De rijkspolitie van de Friese gemeenten Achtkarspelen en Dantumadeel heeft woensdag een grootscheepse actie ingezet tegen de clandestiene radiozenders. Na wekenlange geheime voorbereidingen werd in twee groepen gestart. De politie was uitgerust met auto's, mo toren en rijwielen en een arrestantenwagen voor eventuele in beslag te nemen appara ten. Het succes was buitengewoon groot, want niet minder dan negen bedrijfsklare zend- en ontvangtoestellen werden aange troffen in de dorpen Akkerwoude, Veen- wouden, Harkema-Opeinde, Zwaagwest- einde en Twijzelerheide. De politie was na langdurig onderzoek op het spoor ge komen van een vijfentwintig verdachte adressen. Men constateerde echter, dat de bevolking in deze dorpen, zodra er iets van de actie bekend werd, waarschuwingen liet rondgaan, zodat de heer D. Neute boom, hoofd van de opsporingsdienst van de radio, niet in alle gevallen de volledige apparatuur te pakken kon krijgen. De Leidse studenten, die gisternacht de Xerxes-olifant aan hun Utrechtse collegae ontroofden, hebben woensdagmiddag een tegenoffensief van de Stichtenaren het hoofd moeten bieden. Om ongeveer halfeen werd de Leidse sociëteit „Minerva" door een twintigtal Utrechtse studenten bij ver rassing genomen. In de soos ontstond daar op tussen beide partijen een verwoed ge vecht, waarbij de Leidenaren zich van water uit enkele brandkranen bedienden. Xerxes, die inmiddels naar beneden was gehaald, (het beeld was aan de zoldering opgehangen) kreeg het zwaar te verduren. Ook enkele ruiten aan de achterzijde van de sociëteit sneuvelden. De Leidse studenten hebben tijdens dit gevecht nog een poging aangewend om Xerxes in brand te steken, maar de gipsen Jumbo wilde geen vlam vatten. Tenslotte slaagden de Utrechtenaren er in hun dier bare Xerxes waarvan toen echter al niet veel meer over was in triomf naar bui ten te voeren. Via de stenen „verschansing" in de Vrou- wensteeg daalde de onttroonde Xerxes naar beneden. Nog even ontstond op de Bree- straat rondom de overblijfselen van het beeld een schermutseling met de politie, waarbij enkele rake klappen vielen. Een van de Utrechtse studenten werd daarbij aan het hoofd gewond; een politiële klap bleek zo hard te zijn aangekomen, dat het slachtoffer voor verdere behandeling naar het Academische ziekenhuis is vervoerd. De politie moest een van de studenten inrekenen en in de overvalwagen naar het politiebureau brengen. Tegen half twee werd het voor de sociëteit „Minerva" weer wat rustiger en trokken de Utrechtenaren met de stukken en brokken naar de Dom stad. ADVERTENTIE Wel eens gemerkt? Hoe beter een sigaar is, hoe korter de kenner erover zal zijn. Neem Senator: de mooie witte as, de rijke en tóch zo zachte smaakhij vindt ze vanzelfsprekend. Hij zegt wat alle fijnproevers zeggen: ...oAWtvfotV &SL ff-QAffl. oL\ ADVERTENTIE WASHINGTON (Reuter/USIS) Een spe cialist op het gebied van geleide projectie len, Crowley, heeft in een lezing over ruimtevaart verklaard dat de mens binnen de 25 jaar niet alleen naar de maan zal kunnen vliegen, maar dat hij ook zal kun nen terugkeren. Crowley, die voor het Amerikaanse departement van defensie werkt, zei dat de aardsatelliet die volgend jaar afgeschoten zal worden de eerste stap is, die gevolgd zal worden door het lanceren van een wiel- vormige satelliet met woonruimte voor tachtig geleerden, die op een afstand van ruim 1700 km. om de aarde zal cirkelen. Dit plan zou in tien tot vijftien jaar wer kelijkheid kunnen worden. Tien jaar daar na zou het mogelijk zijn met ruimtesche pen een retour-reis naar de maan te ma ken. De Amerikaanse aardsatelliet zal ver moedelijk tweemaal zo hoog in de atmos feer opstijgen als aanvankelijk werd ver ondersteld, zo heeft de technische leider van het project, dr. Rosen medegedeeld. Onlangs werd officieel verklaard dat de baan van de kunstmaan om de aarde gele gen zal zijn op een hoogte variërend tussen 320 en 1.280 kilometer. Thans is medege deeld, dat het hoogste punt vermoedelijk 2.250 kilometer zal bedragen. De satelliet zal worden gelanceerd van af het Patrick vliegveld van de luchtmacht in Florida door middel van een drietraps koppelraket, de eerste die ooit werd gecon strueerd. Deze raket ziet er uit als een reusachtig geweerpatroon. De lengte be draagt 21.6 meter, en de grootste diameter 1.14 meter. De raket weegt startklaar elf ton. De satelliet zelf is een bol met een aan tal wetenschappelijke registrerende instru menten. De doorsnee zal slechts 53 centi meter zijn. De bol zal met de instrumenten ongeveer 9.5 kilogram wegen. De plaats van de kunstmaan is in de neus van de drietrapsraket. De grootste hoogte die tot dusver met een ADVERTENTIE Mevrouw E. Bekkum, Biachopweg, Amersfoort, achrijft: „Niemand nam meer notitie van me... Opeens bedacht Ik me dat het wel eens door mijn tranapiratle kon komen. Ik nam de proef op de som met Arrid-crème en was stomverbaasd xo snel als het transpireren ophield. En meteen veranderde ook de houding van mijn kennissen." Een beetje Arrid in de okselholten - eenvoudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principehet bevat Transtop, waar door de crème direct bij het aanbrengen tot diep in de onderhuid doordringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm, Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maai langer, ze kerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prijs f. 1.65. DONDERDAG 7 JUNI Minerva: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7.30 uur. Palace: „Love me, or leave me", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Moord op de voorpagina", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Camille", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Djengis Khan, de veroveraar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Dreigende trommen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Onrust in Marseille", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De zweep der wrake", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Anthoniuskerk, 8 uur, orgelconcert door Joan Krouwels. Zuiderkapel, 8 uur: De heer G. Nieuwenhuijsen spreekt over „Col lega-schepsel". Vertoning van de film „Le vend landschap". VRIJDAG 8 JUNI Minerva: „Ciske de Rat", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Wilde vruchten", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Medelijden voor de zon dares?", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: Simon en Laura", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De naakte oorlog", 14 jaar, 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ik stierf duizend doden", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Pete Kelly's blues", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. In een gedegen en eerbied waardige courant heb ik dezer dagen iets gelezen, dat wij, jongemannen, ons eens goed in de oren moeten knopen. Als ik u zeg, dat het over ons moreel gaat, zult ge wellicht met be schaamde konen denken aan uw al te luchthartige omgang met meisjes, uw opzichtige kledij, uw spijkerbroeken en dasloze overhemden, uw dans avondjes en uw gebrek aan aandacht tijdens de zondagse predikatie. Ofschoon al deze dingen inderdaad de degelijke, bezadigde burger grotelijks verontrusten, komen zij bij het onderwerp in kwestie niet ter sprake. Het gaat over een an der moreel, en tot goed begrip zal ik de zinsnede uit de ge degen en eerbiedwaardige courant letterlijk citeren; „In de moderne oorlog", zegt deze courant opgewekt, „en zeker nu die het atoomtijd perk is ingegaan, wordt de waarde van de troep meer dan ooit bepaald door de geoefend heid van de enkele man, die niet alleen een hoog moreel moet hebben, maar die boven dien in de hel van de strijd uitermate ingewikkelde, ge voelige en kostbare wapens en apparaturen moet bedienen". Kijk, het gaat over dat mo reel. Wij jongelieden mogen wel eens beseffen, dat het leven een heel wat ernstiger zaak is dan men in de speelsheid van zijn beginnende mannelijke bestaan zou kunnen menen. Wie zou denken dat hij als jongeman al een geslaagd we reldburger mag heten wan neer hij zijn best doet om geen diefstallen-met-braak te ple gen en zich onthoudt van bi gamie, vergist zich deerlijk. Dat moreel omvat nog heel wat anders. Men mag niet zo gauw over zichzelf tevreden zijn. Men moet bedenken, dat mén als jongmens op school niet met inktproppen mag gooien en verplicht is, ieder jaar van de ene klas naar de andere over te stappen. Dat men zijn middelbare opleiding met vrucht moet volgen en er een diploma van moet over houden. Dat men zich ver volgens moet bekwamen in het .aanleren gedurende de avonduren van allerlei be kwaamheden, die u een voor sprong geven op andere sol licitanten actes, brevetten, certificaten en handigheden, waartoe talrijke instituten zich bereidwillig voor u open stellen. Dat men daarna reke ning moet houden met het feit, tot de troep te gaan be horen. De troep is een onmis baar onderdeel van de samen leving en hij bestaat, wat men niet zou bevroeden, uit jongemensen zoals gij. Uit mensen dus, die in eendere uniformen gestoken en op rechte rijen gezet, voor het gemak der collectiviteit „de troep" worden genoemd. Het is de troep, waarover buitenstaanders spreken en schrijven met een air en een gemak, alsof deze tot de na tuurlijke inventaris onzer schepping behoort. Wij heb ben op de wereld bomen, planten, dieren, bergen, rivie ren, onweders, regen, wind en de troep. Hij is het eigendom van de samenleving en men kan hem, zoals alle voort brengselen der natuur, naar goeddunken gebruiken. Zoals grootvader indertijd sprak over zijn kostbaar schaakspel van kunstig gesneden ivoor, zo spreken oudere heren met borsten vol rinkelende me dailles en petten met grote kleppen over „de troep". Soms, als er in de troep iets verkeerd gaat dat kan, want helaas bestaat hij uit mensen spreken zij van „de man". „De man" moet tijdens het spreken met meerderen in de voorgeschreven houding staan, tenzij de aangesproken meerdere hem met zoveel woorden uitdrukkelijk te ken nen geeft, dat hij een andere, minder inspannende doch al tijd een zijn minderheid in rang uitdrukkende houding kan aannemen". Zo iets staat er in de voorschriften van „de troep", die voor dit uitzon derlijke geval wordt aange duid met de benaming van het onderdeel, waaruit hij is op gebouwd. Men verwarre „de man" echter niet met een mens. Een mens is heel iets anders een mens is dat onwaarschijnlijke wezen, wat „de main" ten on rechte gemeend had te worden toen hij opgroeide tot gewoon dienstplichtige. De mens is- iemand, die men niet kwalijk kan nemen dat hij bij het los breken van een verschroeiende hel van vuur en verderf vlak voor zijn voeten zich omdraait en in paniek wegvlucht. „De man" is het apparaat, dat bij zulk een opwindende gelegen heid geacht wordt vrolijk glimlachend' zijn moreel te to nen. Er is dus iets mis met het moreel van „de troep" eh dat is een kwaad ding, vooral nu de oorlog het tijdperk der atoombommen is ingegaan. Wij kunnen ons de bezorgdheid van de eerbiedwaardige en ge degen krant voorstellen en wij begrijpen, dat daaraan ten spoedigste iets moet worden gedaan. Want als de man geen moreel heeft in de atoomoor log, waar blijft dan de bete kenis van de troep? Een immorele man is een im morele troep. Dat kunnen wij niet hebben want waar blijven wij, brave burgers met onze kinderen en belangen, als' de atoomoorlog boven onze hoofden losbarst en de troep verstek laat gaan? De eerbiedwaardige krant stelt verder nog vast, dat wij dankbaar moeten zijn aan de Amerikanen en Britten voor de onbaatzuchtigheid, waar mee onze bondgenoten hun best gedaan hebben onze „Troep" „warminded" te ma ken. „Warminded" betekent, dat men als „de man" in „de troep" zijn hand niet omdraait voor een brisant-granaat-kar- tets, welke tegen het puntje van zijn neus tot ontploffing komt, doch integendeel glim lachend tegen zijn metgezel len zegt, dat men daar aan de andere kant van de linies wel eens wat betere kwaliteit bri- samt-granaten-kartets mag fa briceren, wil men het moreel van „die troep" schokken. Dat is moreel. En dat hebben onze mannen niet; althans niet vol doende om met een goed hu meur en een vrolijke kwink slag het tijdperk van de atoomoorlog in te gaan. Het is een droeve gedachte, met een zo immorele jeugd op gescheept te zitten. En dan te weten», dat wij op deze manier volkomen achter raken bij an dere naties, waardoor wij het gevaar lopen spoediig als een voedingsbodem van mensen zonder moreel te boek te staan in internationale kring. Want de courant, die dit alles met grote meewarigheid onthult, zegt er nog bij dat bijvoor beeld in Duitsland ruim veer tig procent van „de troep" uit beroepsmilitairen bestaat, ter wijl dat bij ons slechts 7 ten honderd bedraagt. Slechts ze ven op de honderd jongeman nen ten onzent dragen het ideaal in zich, van de atoom oorlog en al zijn interessante technische en psychologische details hun handwerk te ma ken. Van jongsaf hebben deze zeven procenten ernaar ge haakt, dit nuttige en afwisse lende ambacht te beoefenen en de rest liet het maar waaien. De rest, en dat is 93 procent, lapte het moderne en indrukwekkende verschijnsel van de atoomoorlog aan zijn laars en hield zich bezig met frutselarijen op het gebied van handel, industrie en kunst, inplaats van „de man" te wil len worden en met andere „de mannen" een „de troep" te vormen. Kijk eens naar Duits land! Wat een moreel! Zijt ge dan niet welgescha pen, zijt gij niet van zessen klaar! Foei, hoe suffend staan wij daar! Suffend, zonder moreel, kleintjes, onproductief. Terwijl de atoomoorlog zoveel moge lijkheden biedt op het terrein van techniek, hebben slechts zeven op de honderd van ons, jongemannen, de roeping zich geheel en al eraan te geven. Dat is geen moreel. Het is zelfs zeer zwak. En waaraan kan het liggen? Dat is niet na te gaan. Het zal wel degeneratie wezen. J. L. raket werd bereikt is 400 kilometer. In 1949 werd dit record gevestigd met een WAC-corporal raket, die een maximum snelheid bereikt van 2.700 meter per se conde. De Vanguard-raket, die gebruikt zal worden voor het lanceren van de aard satelliet, zal vermoedelijk een hoogte be reiken van 480 kilometer en een snelheid van 7.500 meter per seconde. De op het hoogtepunt losgeworpen kunstmaan zal een elliptische baan beschrijven, waarbij een hoogte tussen de 320 en 2250 kilometer wordt bereikt. De „hersenen" van de raket worden on dergebracht in het middelste deel van de drietraps koppelraket. Deze electronische installatie zal de opdrachten aan de raket doorgeven totdat in het derde stadium de satelliet in de ruimte wordt gelanceerd. Woensdagmiddag is de waterkerende dijk doorgebaggerd van de eerste nieuwe haven in het Botlekgebied, de toekomstige derde petroleumhaven van Rotterdam. Om even half drie kon de grote cutterzuiger, die het gat in de dijk boorde, de sirene la ten loeien en de vlaggen hijsen, ten teken dat het water begonnen was door de ope ning heen te gudsen. Een deel van de ter reinen op dit gebied hoopt men in de loop van het volgend jaar in gebruik te nemen. De toegang te water tot Botlekgebied en de derde petroleumhaven is thans nog de Oude Maas, maar binnen enige maanden kan begonnen worden met het maken van de nieuwe toegang, die met een lichte kromming in de richting van de zee dooi de uiterste punt van het eiland Rozenburg zal gaan. Inmiddels zijn reeds plannen gemaakt voor de aanleg van een andere haven, be stemd voor schepen met zeer grote diep gang. Deze is geprojecteerd tegenover de Berghaven te Hoek van Holland, derhalve aan de mond van de Nieuwe Waterweg. Dit zal een soort buitenhaven worden zoals bij voorbeeld Marseille die kent. Het wordt van groot belang geacht, dat een der Noord-West Europese havens ge schikt wordt gemaakt voor het ontvangen van grotere schepen. Rotterdam heeft be lang bij een verdieping van de nieuwe Wa terweg, waardoor tankschepen van 45.000 ton geheel geladen in de petroleumhavens zullen kunnen worden ontvangen en erts tankers in het Botlekgebied. ADVERTENTIE SHIRTS SKJORTAN het POPELINE shirt poreus en absorberend Het shirt dat NIET gestreken wordt. De pasvorm van ons shirt is aangepast aan de modellen van bekende Nederlandse fabrikaten VEL GROTE HOUTSTR. 96 - HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor de subsi die voor volkscultuurvoorziening ten plat- telande te verhogen van f 30.000 tot f 45.000, de aan het Koninklijk zoölogisch genoot schap „Natura Artis Magistra" te Amster dam toegekende subsidie, voor wat het jaar 1955 aangaat, te verhogen met f 12.650, mits de gemeente Amsterdam haar bijdrage met f25.300 verhoogt, alsmede een bij drage van f 4.700 in de kosten van de drie procent-uitkering in eens over 1955, mits de gemeente Amsterdam f 9.400 bijdraagt en een subsidie van f 1.000 te verlenen aan de Stichting Toonkunstbibliotheek te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5