Zondebok Nederland had met moeten winnen van ruimer verschil traag Saarland star as..» Ubbiali won op het eiland Man 125 en 250 cc-races Voorhoede won door Faas Wilkes niet aan kracht Stemmen na afloop van de wedstrijd American Twee maal liepen Saarlanders op achterstand in: 3-2 Fraaie doelpunten van Koopal, Lenstra, Wilkes Lamw^wit 5 „Lavandin" won Derby in Epsom Tempo gedrukt Op z'n mooist Achttien karaats 13. en W. Venlo keuren voetbalpool goed NederlandOostenrijk in strijd om wereldtitel DONDERDAG 7 JUNI 1956 (Van onze sportredacteur) Kort voor de rust van de wedstrijd Nederland-Saarland keek de kleine Bosse- laar na een misverstand tussen hem en Faas Wilkes met een veelzeggend gezicht op naar zijn rijzige en reeds jaren in Ne derland, Italië en Spanje bejubelde collega. Hij zei niets, maar dacht waarschijnlijk „Met die knaap is eenvoudig niet te voet ballen". En hij had niet zo heel erg onge lijk. Want spelers als Bosselaar, Koopal en Appel - al weer een reeks van interland wedstrijden uiterst nuttige spelers - pas sen niet in het spel, dat Wilkes al zovele jaren gewend is te spelen. Zij houden niet van dat gepriegel op een paar vierkante meters, maar huldigen de verre trap in de vrije ruimte waar op gesjouwd kan wor den en dat maar al te vaak een uiterst nuttig effect heeft gehad. Sinds de invoering van het betaalde voetbal in Nederland en dus sinds het be gin van de reeks loffelijke resultaten van het Nederlands voetbalelftal, heeft men in de voorhoede een aanvalsspel gespeeld dat gebaseerd was op de snelle en gevarieerde combinatie, die een ontembare geestdrift als basis had. Dat heeft defensies van Bel gië, van Noorwegen, ja zelfs van Duitsland op de knieën gebracht. Een speler als Len stra met zijn enorme spelinzicht en zijn gevoel voor haarzuivere lange passes past in dat type aanvalsspel als een sleutel in een slot. Maar een voetballer als Faas Wilkes, die er in het algemeen niet van houdt om naar de vrije ruimte te sprinten en die zijn kracht vindt in uiterst korte combinaties met zijn collega's, kan zich eenvoudig niet op zijn plaats voelen in zo'n voorhoede, kan eenvoudig niet voldoen en moet dan ook wel uit de toon vallen. Aan dat niet passen in het aanvalsspel van de Spaanse Nederlander moet dan ook in de eerste plaats de magere overwinning op de Saarlanders worden geweten. Met een type voetballer bijvoorbeeld als Koopal De Spaanse Nederlander als rechtsbuiten had het Oranje-team wel meer doelpunten moéten maken. Faas Wilkes, die voor rust over het veld dwaal de als liep hij in een doolhof, rukte het verband volkomen uit elkaar. Zelden ging er van hem iets uit, waarvan men kon zeggen dat het getuigde van inzicht in het Nederlandse spel. Na rust hield Wilkes zoet zijn lijntje, maar deed toen - afgezien van zijn ongetwijfeld voortreffelijk reage ren op Lenstra's pass, die een goal oplever de - eigenlijk helemaal niet meer mee. On geïnteresseerd stond hij dikwijls te kijken naar het onvermoeide zwoegen van Appel, Bosselaar en Koopal, die zijn hulp maar al te goed hadden kunnen gebruiken. Hulp, die ongetwijfeld resultaten had opgeleverd, omdat ze verleend zou zijn door een voet baller, die qua inzicht en techniek als het moet nog meer zou kunnen opbrengen dan het genoemde drietal samen. In Wilkes zien wij dus de grote zondebok van gisteravond. De overigen voldeden zonder meer, want wij willen het overige tiental gaarne vergeven dat zij aan het einde van een alles vergend voetbalseizoen niet meer de kracht konden opbrengen om de Saarlanders in een temposlag met de rug tegen de muur te drukken. Het ver plaatsen van Appel naar de midvoorplaats en van Koopal naar de linksbuitenplaats, was een niet geringe verbetering. Bak paste zich aardig aan als linkshalf zonder echter op te vallen en Kuys, Wiersma, De Munck en Van der Hart speelden hun ge wone meestentijds solide verdedigingsspel. Al moet het ons van het hart dat de Ne derlandse stopperspil begint te vervelen met zijn voor de helft van het aantal ma len misplaatste intimidatiespel, dat gisteren bovendien enkele benauwde momenten op leverde bij onnauwkeurig terugspelen. Als geheel viel de wedstrijd tegen. Want behalve aan tempo en spanning, ontbrak het gisteren ook aan sfeer. Maar misschien was de schare van zestigduizend in het stadion wel een beetje voetbalmoe. Net als die tweeëntwintig spelers op het veld, die als men het ons vraagt ook blij waren dat na het laatste fluitsignaal van scheids rechter Zsolt de voelbalrust weer een stapje dichterbij was gekomen. E. KONING. De goal van Lenstra, die in een drie hoek van Saarlandse verdedigers staat. Maar Philippi (6), noch Lauck (5) of Puff (3) kunnen Abe het scoren belet ten. Keeper Borcherding valt wel uit, maar het schot is te hard en te zuiver. (Van onze sportredacteur) Het voetbalelftal van Saarland heeft zijn revanche niet gekregen. Het nationale Nederlandse team won gister avond in het Olympisch Stadion in Amsterdam met drie twee en sloot met die overwinning een uiterst succesvol interlandseizoen slechts één nederlaag af. Maar overtuigend was die zege van gisteren geenszins. Tegen de in tempo veel tekort komende Saarlanders had het team, dat dit seizoen België, Noorwegen en Duitsland versloeg, met aanzienlijk groter verschil moeten winnen. Had het Nederlands elftal gespeeld zoals het bijvoor beeld deed tegen Duitsland in Dusseldorp, wij zijn er van overtuigd dat de Saarlanders er niet aan te pas gekomen zouden zijn. Het legioen van zestigduizend op de tribunes was dan ook verre van tevreden toen het tegen negen uur naar de uitgang stroomde en kon eigenlijk alleen met plezier terugdenken aan de schaarse perioden, waarin het Oranje-team zijn eigen spel speelde met verrassende en snelle combinaties en felle schoten, en aan de doel punten van het Nederlands elftalvan Koopal en Lenstra voor de rust en dat van Faas Wilkes er na. Goals, zoals men die zo zelden ziet maken en die alleen te vinden zijn op bladzijde zoveel van een dor theorieboek over aanvalsspel. Maar daar bleef het dan ook bij. De rest wilde men maar vergeten en toeschrijven aan de gevol gen van een te zwaar voetbalseizoen met voor de meeste spelers te grote belangen, waarvoor te lang gestreden moest worden. Het voorspel van de wedstrijd was eigenaardig genoeg om er iets over te vertellen. Buiten de hekken van het stadion namelijk stonden op vele plaatsen mannen kaartjes van de hand te doen voor de interland. Dat hebben wij in lange tijd niet meer ge zien. Vreemder was nog dat een zitplaats, die normaal vlereneenhalve gulden kost, niet van de hand ging voor het drievoudige van dat bedrag, zoals men zou verwach ten, maar voor de helft van de verkoopsprijs. Tientallen maakten gebruik van dit buitenkansje en wij hadden de indruk dat er nog vele tientallen kaarten onverkocht bleven. Eigenaardig was ook dat vlak voor de wedstrijd geen volksliederen werden gespeeld. Saarland heeft namelijk nog geen volkslied. En alsof dat voor de geregelde toeschouwer van interlandwedstrijden nog niet genoeg was, zo zorgde Saarlands captain Binkert voor nog een vreemde vertoning. Hij had namelijk in een over geconcentreerde bui het traditionele vaantje in het hotel laten liggen. Binkert leende er toen een met toestemming uiteraard uit de prljzenkast van Blauw Wit, waarin er genoeg hingen. Op het veld gedroeg hij er zich echter mee als had Bij het ontvreemd. Na het overhandigen aan Klaassens werd het met spoed in de prij- zenkast teruggehangen. Het echte vaantje zal vandaag worden overgedragen De klassieke paardenrace, de Derby Ep som, welke jaarlijks op de beroemde ren baan in Surrey wordt gehouden over l'/« mijl (2400 meter), is na een spannende strijd met halslengte verschil gewonnen door het Franse paard „Lavandin", toebe horend aan de odeurfabrikant Pierre Wert- heimer en gereden door de Derby-specia list Rae Johnstone (Australië), die In 1948 en 1950 deze race ook heeft gewonnen met respectievelijk „My Love" en „Galcador". Voor de race, die bij koud weer werd gereden en in een zware slagregen, die echter te laat kwam om de baan zwaar te maken, kwamen 27 paarden aan de start. Ofschoon de foto duidelijk het verschil tus sen „Lavandin" als winnaar en nummer twee „Montaval" aanwees, heeft het paard en zijn jockey het niet gemakkelijk gehad, want Freddy Palmer, winnaar van de Derby in 1955, die „Montaval" reed van de heer Strassburger (Frankrijk), leverde een verwoede strijd met de „Krokodil", zoals Johnstone schertsend wordt genoemd, om de erepalm. „Lavandin", een zoon van de Franse Derby-winnaar „Verso" en „Lavan- de", stond 7-1 genoteerd en is getraind door Aex Head. Dat Saarland bij lange na niet het tem po en het enthousiasme kon opbrengen, waarmede het op 16 november van het vo rige jaar Nederland voor zo'n zware taak had gezet, bleek al spoedig. De Saarlanders startten traag en bleven aan tempogebrek lijden. Het directe gevolg was dat het Oranje-team een veldmeerderheid kreeg en die bleef behouden. Maar al spoedig vroeg men zich af, waar toch wel de lange pass bleef, die de Nederlandse aanvallers zo graag gebruiken voor hun aanvallen. Lag het aan Wilkes, die direct begon met een onproduktief tik-tak-spelletje? Appel gaf het voorlopig ontkennend lui dende antwoord. In de vijfde minuut kreeg hij de bal bij de zijlijn, keek en gaf toen op hoofdhoogte een verre crosspass in de richting van het Nederlandse doel. Koopal helemaal op de linkervleugel had de bedoeling begrepen en sprintte als een geschrokken haas naar het Saarland se doel met Clemens aan zijn zijde. Een sprintwinnaar was er niet, wel een spring- winnaar. Want de VVV'er kopte net een decimeter hoger dan de Saarlandcr en sloeg de bal met een ferme kopstoot hard en zuiver over de uitgelopen keeper Bor cherding in de uiterste hoek van het doel. Voor iedere voetballer een doelpunt om van te dromen. Maar daar bleef het vooreerst bij. Neder land bleef sterker, maar miste de adem en de fut om door te stoten en Saarland op een vier-nul achterstand te brengen. Het miste echter ook een voorhoedespeler. Wilkes namelijk verliet zijn vleugelplaats en ging zich geruime tijd staan bezig hou den met wel vaardige, maar volkomen on- produktieve manoeuvres, waardoor het toch al lage tempo nog meer gedrukt werd. Bosselaar werd er al spoedig een beetje door mismoedigd en trok zich maar terzijde naar de verlaten buitenplaats, die door zijn roemruchte collega zo opgewekt was verlaten. Dat dit echter de stootkracht van de Nederlandse voorhoede niet ten goede kwam, liet zich denken. Het eerstvolgende kwartier kwamen er dan ook maar zelden gevaarlijke momenetn voor het Saarlandse doel. Lenstra rukte tot twee maal toe op naar keeper Borcher ding, maar was te langzaam om gevaar lijk te worden. En één maal loste Koopal van uit het midden van zeker 25 me ter een schot, dat Borcherding volko men verraste, maar dat net naast ging. De 22ste minuut gaf eindelijk weer een echte opluchting, Wilkes tikte toen de bal door naar Appel, die een pass gaf over vijf tien meter, die direct door Lenstra werd begrepen. Met de bal aan zijn voeten en de Saarlandse verdedigers als lucht be schouwend laveerde hij door de defensie en bekroonde zijn rush met een schuiver, waar de Saarlandse doelman geen raad mee wist. En waarlijk, hij behoefde zich er niet voor te schamen. Die twee-nul score vond Nederland voorlopig genoeg. In alle linies ging men het op z'n mooist, maar zeker niet op z'n 1 nuttigst doen. Het enige gevolg was dat Saarland, dat zich tot dat ogenblik had be paald tot doorzichtige uitvallen, wat meer greep kreeg op het middenveld. Eerst nog aarzelend later meer resoluut trokken de kanthalfs Clemens en Philippi mee naar voren om de basis voor een reeks van at taques te leggen. De aanvallers echter bleven naar Wilkes' voorbeeld dapper doorcom- bineren als er al lang een schietkans was geweest. En daar weten spelers als Van der Hart, Klaassens, Kuys en Wiers ma op de duur terdege raad mee. De Munck kreeg dan ook niet veel meer dan een serie door zijn clubgenoot te ruggespeelde ballen. De enige scorings kansen, die Vollmar en Krieger aangre pen, waren die Van der Hart hun cadeau gaf door te grote nonchalance. Maar toen stond De Munck op de goede plaats. Op de goede plaats stond ook Appel toen De Munck de bal ver over het midden uit trapte en hij met de bal op Borcherding kon afsprinten. Op het laatste moment echter werd hij door Lauck gevloerd. De wijze, waarop dat gebeurde ontging even wel scheidsrechter Zsolt. Na afloop van de wedstrijd Nederland- Saarland was de stemming in de kleed kamer van het oranje-team uitstekend, maar uitbundig enthousiasme was er toch niet te bespeuren. De meeste spelers waren nu toch wel blij, dat het interlandseizoen, dat naar verhouding even zwaar is geweest als de competitie, er op zat. Spelers en offcials gaven hun mening over de ont moeting als volgt weer: Aanvoeder Klaassens: „Saarland was technisch beter, maar het schot ontbrak. En omdat het schieten bij ons beter ver zorgd was, vind ik, dat wij verdiend heb ben gewonnen. En ik ben blij, dat het is afgelopen Debutant Bak: „Voor mij was het nog wel een beetje vreemd. Ik vond de Saar landers heel goed. Wij kunnen nog veel van ze leren. Over me zelf? Ik ben niet ontevreden". Bondstrainer Max Merkel: „Over het seizoen ben ik zeer tevreden, over de wed strijd niet zo erg. De meesten van onze spelers waren min of meer voetbalmoe. Je kon ook merken, dat wij na de wedstrijd tegen Duitsland geen centrale training meer hebben gehouden. H. P. Hoolboom, voorzitter van de keuze commissie: „Ik ben voldaan over de uit slag, over de gehele succesvolle serie inter landwedstrijden van dit jaar en over de vooruitgang, welke wij met de nationale ploeg onmiskenbaar hebben geboekt". Ir. H. L. B. Denis, lid van de technische commissie: „Ik vond het een matige wed strijd. De Saarlanders waren technisch iets bekwamer, maar zij werkten de aan vallen niet af. Ze liepen te veel in de breedte en het duurde te lang". H. A. Pellikaan, lid van de KC: „Ik ben erg blij, dat we nu rust krijgen. Deze wed strijd viel veel te laat in het seizoen. Ge zien de kansen, die beide partijen hadden, vind ik de uitslag verdiend". Scheidsrechter Zsolt Hongarije„Het was een uiterst correct duel en ik heb het niet moeilijk gehad. Nederland yas precies één doelpunt beter Aanvoerder Binkert van Saarland: „De wedstrijd is mij goed bevallen. Het ging veel prettiger toe dan destijds in Saar- briicken. Enkele van onze spelers waren in het begin nerveus door de reusachtige menigte toeschouwers. Dat zijn wij niet gewend. Ik had na de rust gehoopt op een gelijk spel, maar ik ben ook nu tevreden, omdat het een eervolle nederlaag is ge worden". George Fuchs, voorzitter van de Saar landse KC: „Er zat een gelijk spel in voor ons. Ik ben niet teleurgesteld. Wij hebben laten zien, dat we behoorlijk konden voet ballen". Trainer Helmuth Schön: „Een gelijk spel zou de verhouding beter hebben weerge geven. De eerste twee Nederlandse doel punten kwamen wat ongelukkig aan door fouten in onze verdediging". Het eerste doelpunt voor Nederland. Koopal (rechts) heeft het kopduel met Clemens (naast hem) gewonnen en heeft de bal over de verraste keeper Borcherding in het doel gekopt. Vijf minuten voor rust kwam het wat zelfverzekerd rondlopende Nederlands elf tal tot wat rijper gedachten. Krieger gaf toen een korte pass naar rechtsbuiten Siedl waarbij Kuys lelijk mistrapte die even wachtte, Kuys omspeelde en toen een haarscherpe voorzet gaf die linksbui ten Vollmar vaardig van dichtbij inkopte. Even daarna leek het er op dat Neder land toch nog met een ruime voorsprong naar de kleedkamer zou gaan, doch Appel kreeg geen loon naar werken na een rush en schoot tegen de doelman, aan. Na de rust was het al niet veel beter. Nederland stootte niet door tegen het traag en veel te lang combinerende Saarland. Al spoedig onthaalde het publiek Wilkes op een fluitconcert toen die de bal uit een hoekschop nonchalant achter schoot en er kwam eigenlijk pas weer wat leven in het publiek toen het Oranje-team na wat niet gebruikte kansen van de Saarlandse aanvallers de score op drie-een bracht met een doelpunt, dat.achttien karaats was. De Munck trapte de bal bij een uittrap ineens naar Appel, die even over de mid denlijn stond. Deze ving de bal op en schoof die naar Abe Lenstra, die enkele meters van hem vandaan stond. Deze op zijn beurt gaf een crosspass, waarvan ne gentien spelers en zestigduizend toeschou wers het nut niet inzagen. Twee wel. Abe en Wilkes. Deze laatste sprintte als een dol leman naar het strafschopgebied van de in het geheel niet reagerende Saarlanders en kreeg daar de bal inderdaad voor de voeten. Het inschieten was toen maar kin derwerk voor een speler met technische kwaliteiten als Faas Wilkes. In het laatste kwartier kwam Saarland nog enkele malen nu met een witte bal gevaarlijk voor het Nederlandse doel. Dat was nadat de uitstekende keeper Bor cherding een ruime score bij harde schoten van Appel en Koopal in de weg had ge staan. En zo kwamen de Saarlanders nog op drie-twee. Vijf minuten voor het einde schoot de voor Clemens ingevallen Ringer de bal na een boogschot van rechtsbuiten Siedl kalm, maar onhoudbaar achter De Munck. Even later kreeg Abe Lenstra nog een kans, maar miste jammerlijk, evenals hij dat gedaan had vlak na de rust toen zijn schot ook al van dichtbij hoog over was gegaan. In de laatste minuten kregen de Saarlanders nog twee hoekschoppen te nemen, maar resultaten leverden die niet meer op. Hetgeen ook eerlijk gezegd niet verdiend zou zijn geweest. Nederland won dus, maar een overwinning om lang over te praten, was het zeker niet. Misschien komen die straks weer. Na de rustperiode. Burgemeester en Wethouders van Venlo hebben hun goedkeuring verleend voor een eerste Venlo'se voetbalpool, die zondag wordt gehouden bij de wedstrijd VVV Amsterdam De baten van deze pool, die onder toe zicht staat van een plaatselijk notaris, komen ten goede aan het Nederlandse Rode Kruis. 50 n/o van de opbrengst, met een maximum van 1000 gulden, is ter be schikking van de deelnemers, die op het deelnemersformulier aan het einde van ieder kwartier de stand van de wedstrijd moeten voorspellen. Naar bekend is Nederland voor de voor ronde van het wereldkampioenschap voet bal, waarvan het eindtoernooi in 1958 in Zweden wordt gespeeld, ingedeeld in de groep met Oostenrijk en Luxemburg. De K.N.V.B. heeft, naar wij vernemen, aan de Oostenrijkse Voetbalbond voorgesteld om de uitwedstrijd op 19 mei 1957 in Wenen te spelen en de returnontmoeting op 22 sep tember van dat jaar in Amsterdam. De Oostenrijkse Voetbalbond zal zich nader over dit voorstel beraden. Tijdens het F.I.F.A.-congres te Lissabon, dat dezer dagen wordt gehouden, zullen voorts be sprekingen worden gevoerd over de data van de beide wedstrijden tussen Nederland en Luxemburg, eveneens geldend voor de voorronden van het wereldkampioenschap. OM KWART voor zeven waren ongeveer alle stoelen benevens het deksel van het biljart bezet in het café in de Barteljoris- straat, waar ik op een zitplaats had post gevat om de wedstrijd van Nederland te gen Saarland op het televisiescherm te vol gen. Weliswaar kon men toegangskaartjes voor het stadion kopen voor de halve prijs, maar ik vat nu eenmaal liever post in een koffiehuis dan kou op een winderige tri bune. „Op papier hebben we een sterke voorhoede", zei een bezoeker naast mij toen het licht werd uitgedraaid. „Alleen hadden ze Wilkes niet moeten opstellen. Die is veel te zelfzuchtig!" De hier opvolgende discussie van deskun digen zal ik u besparen, temeer omdat een voetbalwedstrijd niet op papier maar op een zogenaamde grasmat wordt uitgevoch ten, althans uitgespeeld. Al gauw richtte trouwens iedereen stilzwijgend zijn aan dacht op het sputterende toestel onder de zoldering, dat weldra zijn sidderende aan doeningen in beelden zou omzetten. Nu weet elk redelijk wezen, die ooit wel eens iets met televisie te maken heeft gehad, dat wit een ongewenste kleur voor de uitzending is, vanwege de absorptie van het licht of iets dergelijks en zo meer. Zelfs iedere leek, die niet helemaal een vreemdeling in Bussum is, kan u dat ver tellen, al dan niet met een technische ver klaring. Maar óf de mensen van de televi sie-zélf zijn daar nog niet achter gekomen, óf zij hebben deze reportage onvoldoende voorbereid - al heel blij dat zij die móch ten maken met permissie van onze in duur zame vreze der concurrentie levende zui derburen. Want anders zouden zij er toch wel voor gezorgd hebben, dat er andere dan witte broekjes (pantalons, om met Leo Pagano te spreken) gedragen zouden wor den. Of bij de in het rijk van Koning Voetbal protocolaire onmogelijkheid daar van althans verontschuldigingen hebben aangeboden. Hoe dan ook, het was bijster moeilijk om zich een indruk te vormen van het spel- verloop, nu beide partijen gekleed waren in wat zich aan de kijkers voordeed als wit en grijs. Voor de pauze kwam Pagano de huiselijke toeschouwers af en toe te hulp door het omroepen van de namen der figuranten in het schimmenspel. Na de rust ging hij zich echter te buiten aan langdurige commentaren en gedachtenwis- selingen in de trant van „Zag u dat ook?" of „Misschien kon u dat beter zien dan ik". Het gebrek aan spanning herleidde hij tot de omstandigheid, dat de krachtmeting op een door-de-weekse avond en niet op een zondagmiddag plaats had. Hij zei letterlijk: „U zult vragen, scheelt dat zoveel? Ja, dames en heren, dat scheelt veel!" Dat was in ieder geval duidelijk, zij het geheel in strijd met zijn voorgaande opmerking dat wij te doen kregen met een historische ontmoeting, omdat dit de laatste interland wedstrijd van Saarland in de geschiedenis zou worden. Het merkwaardigste van de uitzending vond ik, dat het de hele avond leek of er zo'n veertig of vijftig mannen ronddraafden achter een vrijwel onzicht bare bal. Óok dat was een gevolg van al die witte broeken. Pas in het laatste kwar tier werd het wat beter, vreemd genoeg omdat er een witte bal werd gebruikt, die men kon volgen zoals vroeger de dansende knikker boven de vertalingen van de tek sten van liedjes in de bioscoop. Als u precies wilt weten, wat er alle maal gebeurde in het Olympisch Stadion, dan kunt u beter de andere kolommen van deze pagina lezen. Het was een tamme wedstrijd, zoveel hebben wij er in het café toch wel van gemerkt. Het was niet Blauw wit, maar lauw-wit. En mijn buurman stond na afloop stram op achter zijn tafel tje en zei: „Zagen jullie wel, die Wilkes was veel te zelfzuchtigAlsof deze „zwitser" uit Valencia (deze raadselachtige term ving ik op uit de mond van Leo Pagano) alleen had meegedaan om hem gelijk te geven. Wij zijn in Nederland nog niet zo ver als in Amerika, want het zou heel ontoe passelijk zijn om een anekdote van Louis Kronenberger aldus te vertalen, dat er een hevig opgewonden dame de woonkamer binnenkwam en tegen haar man zei: „Ka- reltje heeft een brief achtergelaten, dat hij van huis wegloopt zodra de uitzending van de wedstrijd NederlandSaarland is af gelopen!" Kareltje zou namelijk na een kwartier al de benen hebben genomen. KO BRUGBIER ADVERTENTIE De Italiaan Carlo Ubbiali heeft met een MV Agusta de race in de 250 cc klasse van de internationale TT wedstrijden op het eiland Man gewonnen. De rit over negen ronden van 17.36 km werd bij stromende regen gereden. De uitslag van de race in de 250 cc klasse luidde: 1. Ubbiali (It.) MV Agusta, de 156,28 km in 1 uur 26 min. 54 sec., gemiddelde snel heid 107.90 km per uur. 2. Colombo (It.) MV Agusta, 1.29.02.6. 3. Baltisberger (Duitsl.) NSU. 4. Kastner (Duitsl.) NSU. 5. Barton (Tsj.slow) CZ. 6. Wheeler (Gr. Br.) Moto Guzzi. De wedstrijd in het lastige Mountain Glypse circuit was door de regen dubbel moeilijk. Reeds in het begin werden enkele rijders gehandicapt. Baltisberger moest al na een ronde stoppen om zijn stofbril, die vol mod der zat, schoon te maken. De Engelsman Maddrick viel uit doordat er water in zijn accu was gekomen. De Zwitser Taveri moest wegens een verwonding aan een arm de strijd staken. De winnaar, Ubbiali, bleef tot in de vijfde ronde de tweede plaats bezetten achter de Ier Miller (NSU) en nam daarna de leiding over. Achter hem raasden Colombo en Kast ner over het circuit. Tegen het einde van de wedstrijd wist Baltisberger zich tussen Co lombo en Kastner in te werken en op de der de plaats beslag te leggen. Miller was in middels uitgeschakeld door een defect aan zijn machine. De 26-jarige Ubbiali, die verleden jaar de race in de 125 cc klasse won, behoort ook thans tot de favorieten in deze klasse. Weer winnaar Ubbiali heeft (op MV Agusta) ook de race in de 125 cc klasse van de TT wedstrijden op het eiland Man gewonnen. Hij reed de negen ronden in 1 uur 24 min. 16.8 sec., het geen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 112.24 km per uur, wat dus sneller is dan zijn gemiddelde snelheid in de 250 cc klasse. De verdere uitslag in de 125 cc klasse luidde: 2. Cama (Spanje) met Montesa, 1.29.19.2 (gem. 104.99 km per uur). 3. Gonzalez (Span je) Montesa. 5. Chadwick (Gr. Br.) LEF. 6. Parus (Tsj.slow) CS. Zijspan De race in de zijspanklasse bracht een spannende strijd tussen BMW en Norton. De BMW-rijders Schneider, Hillebrand en Noll waren het snelst weg en reden de eerste twee ronden aan kop in deze volgorde. Willi Schneider kwam het eerst in moeilijkheden en moest in de derde ronde wegens een mo tordefect voor goed afstappen. Noll nam de leiding over, gevolgd door Hillebrand, met de Engelse Norton-rijder „Pip" Harris als derde. Cyril Smith, een ploegmaat van Harris, was even tevoren uit gevallen. De volgorde Noll-Hillebrand-Har- ris bleef gehandhaafd tot aan het einde van de vijfde ronde, toen begon de motor van Noll te kloppen, waardoor h(j tot opgeven werd gedwongen. Hillebrand bleef aan kop, ondanks de verwoede aanvallen van Harris en Boddice, en won de wedstrijd met een gemiddelde van 112.69 km per uur, een record voor deze klasse. De uitslag was: 1. Hillebrand met Grunwald als passagier (Duitsl.) met BMW, 1 uur 23 min. 12.2 sec., gem. snelheid 112.69 km per uur. 2. Harris (Gr. Br.) met Norton, 1.24.47.8 (110.57 km per uur). 3. Boddice (Gr. Br.) met Norton, 1.26.19.2 (107.90 km per uur). 4. Mitchell (Gr. Br.) rhet Norton. 5. Beeton (Gr. Br.) met Norton. 6. Walker (Gr. Br.) met Norton.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7