ZWITSAL VAN NELLE Het beeld van de verkiezingsstrijd Zie Boven Totale zon-eclips in koud water Haarlemmer zet proeven voort met zijn vloeistof „karnemelk" Gezonde Babies 487.000 Uiterlijke kalmte Motor was geëxplodeerd bij een tocht op het Spaarne 7 N.V.V. jubileumcongres Ledental passeert de Noordholland sluit geldleningen Verbetering arbeidsvoor waarden apothekers assistenten Negen bouwkashuizen met autoboxen in Santpoort Drie jaar gevangenisstraf voor autobestuurder Eindexamen Maastrichtse T oneelacademie Voorwaardelijke straf wegens belastingfraude Technische hogeschool te Eindhoven Even uitblazen met een fe- HALFZWARE VAN NELLE Concertgebouw-Orkest naar Wenen en Milaan Examens LIKDOORNS Marechaussee verlangt betere bezoldiging DONDERDAG 7 JUNI 1956 Het Groothertogelijk Paar heejt woens dag een bezoek gebracht aan het wa terloopkundig laboratorium. Op de foto ziet men Groothertogin Charlotte van Luxemburg en Prins Felix (resp. midden en rechts) luisteren naar een uiteenzetting van prof. ir. J. T. Thijsse (links) bij het project „Nieuwe Water weg". Geheel links Koningin Juliana. Op het jubileumcongres van het N.V.V. te Amsterdam heeft de heer W. Hessel van morgen een inleiding gehouden over „het verdelingsvraagstuk". Hij zei daarin onder meer: Er moet voor gewaakt worden, dat met al de looncorrec- ties alleen maar bereikt wordt, dat er minder te verdelen valt. Hoge belastingen bijvoorbeeld kunnen de prestatieprikkel aantasten, hetgeen resulteert in een lager welvaartspeil. „De rechtvaardigheid bij de inkomens verdeling bij de niet- of half-produktieve groepen (zieken, invaliden, werklozen, ge- brekkigen, ouden van dagen, weduwen, wezen, kinderen) wordt vooral beheerst zo vervolgde de spreker door de be hoeften. Deze groepen moeten van gebrek worden gevrijwaard. Een gelijk inkomen voor alle niet-produktieve groepen is zeker niet ideaal. Rekening dient te worden ge houden met een ook daar bestaand verschil in behoeften en eventueel een verschil in gedurende de actieve periode geleverde prestaties. Onderwijs „Een der belangrijkste middelen ter ma tiging van de bestaande inkomensverschil len is het scheppen van gelijke kansen, in het bijzonder ten aanzien van het onder wijs. Onze samenleving schreeuwt om democratisering van het onderwijs. Een verruiming der onderwijsvoorzieningen be tekent bovendien een verbreiding der cul tuuroverdracht en een beperking der talentverspillingen. Matiging van niet-verantwoorde inko mensverschillen zal voorts bij rente, huren, pachten, dividenden en tantièmes nage streefd moeten worden. Geldontwaarding brengt niet-gerecht- vaardigde verschuivingen in inkomens en vermogens teweeg. Zonder de loonronden zouden de prijsstijging en de geldwaarde vermindering vrij zeker minder groot zijn geweest. Echter: het aantal vergeten groe pen zou met de grote groep der werk nemers zijn uitgebreid." N.V.V. en aandeelhouders „Ernstige overweging verdient de vraag, of de toenemende zelfstandigheid van de onderneming tegenover de aandeelhouders niet met alle ten dienste staande middelen bevorderd dient te worden. Daarnaast zal in voorkomende gevallen ook socialisatie een correctiemiddel kunnen zijn." „Ten aanzien van het beheer van het onder nemingsvermogen achtte spreker medezeg genschap der werknemers nodig, niet al leen ondernemingsgewijs, maar ook be drijf staksgewijs." Ledental opnieuw gestegen Tijdens het congres werd meegedeeld dat het ledental van de bij het N.V.V. aange sloten bonden thans 487.043 bedraagt. In 1952 bedroeg het aantal 428.499, op 1 januari van dit .iaar 467.596 (een stijging met 39.196). ADVERTENTIE I POEDER ZALF ZEEP OLIE LOflON Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de Provinciale Staten machti ging gevraagd ten laste van de provincie geldleningen aan te gaan tot zodanige no minale bedragen als nodig zullen blijken te zijn om een som te verkrijgen ter voldoe ning van: f 30.000.000 wegens kapitaalverstrekking aan het PEN ten behoeve van uitbreidings werken; f 50.000 wegens kapitaalverstrek king aan de Stichting Noordholland voor Maatschappelijk Werk ten behoeve van de aankoop, verbetering en inrichting van perceel Kleine Houtweg 32 te Haarlem en f3.550.00 wegens kapitaalverstrekking aan de N.V. Watertransportmaatschappij Rijn-Kennemerland. De geldleningen zullen worden aange gaan tegen een rente waarvan het percen tage de door de regering gestelde normen niet Overschrijdt en de aflossingen zullen geschieden in ten hoogste veertig jaren. In de te Leeuwarden gehouden jaarver gadering van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Pharmacie is onder meer medegedeeld dat over de arbeidsvoorwaarden voor apothe kers-assistenten nog overleg gaande is. Van de zijde der regering zijn voorstel len gedaan te komen tot verhoging van de salarissen over de gehele linie en tot ver betering van de secundaire arbeidsvpor- waarden, zoals verhoging van de vakantie voor de jeugdige assistenten van 12 tot 15 dagen, verhoging van de vakantietoeslag van 2 tot 4 percent, een uitkering over 1955 van 3 percent, zulks met het oog op de schaarste aan personeel en het toekennen van 3 percent verhoging over 1956 met in- ingang van 1 juni van dit jaar. Indien in 1957 een pensioenregeling tot stand komt, zal de verhoging tot 6 percent worden op gevoerd, aldus de voorgestelde regeling. De Bouwkas Nederlandse Gemeenten heeft de gemeente Velsen verzocht aan haar te verkopen, ten behoeve van de bouw van 9 woningen voor deelnemers aan haar bouwkas, het terrein, ter oppervlakte van ongeveer 1865 m2, liggende ten westen van de Kerkweg te Santpoort. De verkoopprijs voor deze grond is be paald op 15,per m2. Verzoekster heeft zich met deze prijs verenigd. Ten einde de toegang tot het mede in de verkoop begrepen achterpad, gelegen tus sen de op het terrein te bouwen woningen en de ten oosten daarvan te vestigen auto boxen, te verzekeren, zal het nodig zijn, dat bij deze verkoop een erfdienstbaarheid van weg wordt gevestigd op de aan de ge meente in eigendom behorende strook grond, liggende tussen het terrein en het ten zuiden daarvan geprojecteerde woning blok. De rechtbank te Groningen heeft de 40- jarige koopman E. S. uit Winschoten con form de eis veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. S. had terwijl hij onder invloed van alcohol verkeerde, met een door hem bestuurde auto in de nacht van 3 op 4 maart op de weg Winschoten Scheemda het echtpaar De Haan uit Hei- ligerlee aangereden. Het echtpaar is korte tijd later overleden. In de Stadsschouwburg te Heerlen is het derde eindexamen van de Maastrichtse To neelacademie gehouden. De jury bestond uit Elisabeth Andersen, Frits van Dijk en Jacques Snoek. De twee kandidaten, de 21-jarige Trees van der Donck uit 's-Hertogenbosch en de 23-jarige Siem Vroom uit Zaandam slaag den beiden met de waardering „zeer vol doende". Het Zuidelijk Toneel toont bij zondere belangstelling voor mej. Van der Donck, maar contracten zijn er nog niet gesloten. Het gerechtshof in Amsterdam heeft de gevangenisstraf van twee maanden, die de rechtbank te Haarlem een Haarlemse spe cialist wegens onjuiste aangifte van zijn inkomen voor de belastingen, had opgelegd, in hoger beroep gewijzigd in een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden. De opgelegde geldboete van f 5000,-— werd gehandhaafd. Aan de spe cialist was ten laste gelegd dat hij in 1953 bijna f 20.000,bij de aangifte voor de inkomstenbelasting had verzwegen. Op 23 juni zal minister Cals te Eind hoven de samenstelling van het curatorium voor de nieuwe technische hogeschool be kend maken en de curatoren beëdigen. Voorts zullen op die dag de adviseurs worden aangewezen, die te beschouwen zullen zijn als de toekomstige hoogleraren aan de technische hogeschool te Eindhoven. Het is de bedoeling, dat de colleges be ginnen op 19 september 1957. Die colleges zullen worden gegeven in een complex paviljoenen, dat zal worden opgetrokken in afwachting van het gereedkomen van de eigenlijke gebouwen voor de technische hogeschool. ADVERTENTIE rrl i - /- Uitgeleide gedaan door talrijke, familie leden en bekenden zijn de leden van het Amsterdamse Concertgebouworkest woens dag per trein vertrokken voor een tournee naar Wenen en Milaan. Ter gelegenheid van de Wiener Fest- wochen zal het orkest tweemaal in de Oos tenrijkse hoofdstad optreden te weten op 8 en 9 juni. Zes concerten zullen enige dagen later in de Scala van Milaan worden gegeven. De concerten worden door dr. Eduard van Beinum geleid. Het orkest be schikt voor deze tournee over een speciale concertgebouw-express, die bestaat uit een restauratiewagen, slaapwagens, zit- coupé's en een instrumentenwagen. Mr. A. de Roos, wethouder voor Kunstzaken van de gemeente Amsterdam, maakt op uit nodiging van het Weense gemeentebestuur de reis naar de Oostenrijkse hoofdstad mee. Hij zal als gescherk van Amsterdam aan Wenen eên aquarel van de Ma tere Brug aanbieden, geschilderd door Maaike Braat. Utrecht: Geslaagd voor het dierenarts examen: S. Spaargaren, 's Gravenland, H. Rozemond, Amsterdam, W. van de Veen, Nijkerk. Amsterdam: Bevorderd tot arts mej. C. B. N. Teng en de heren C. A. Kruik. P. M. Bannenberg en F. Spieker, allen te Amster dam. Geslaagd voor bet artsexamen eerste gedeelte de hc-en R. N. E. van Walree, J. C. Hesp, J. N M. Luken en F. J. Bröcker, allen te Amsterdam. Voor de eindexamens van de spoedcursus aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd de heren H. Groen uit Haarlem, J. Groen uit IJmuiden. D. Klip en Th. Meijer uit Haarlem en R. Ockerse uit Eindhoven. Amsterdam: Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, de heer H. J. G. Meyer, geboren te Bielefeld. Geslaagd voor het doc toraal examen scheikunde de heren F. van den Valk, C. J. Meyer, J. A. Bigot (allen te Amsterdam) en A. C. Wijnberg te Beemster; voor het doctoraal examen geologie de heer J. H. Langenberg, Haarlem; voor het kandi daatsexamen wis- en natuurkunde de heren J. Verhofstad en A. Kruse, beiden te Amster dam. Etherpiraten. Voor de Groningse politie rechter hebben enige verscheidene ether piraten terechtgestaan, die bij hun clan destiene radio-uitzendingen op heterdaad be trapt zijn. Een 48-jarige landarbeider uit Muntendam werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, zijn zoon kreeg twee maanden. Een 53-jarige arbeider uit Hoogezand werd veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf. De politierechter zei dat enkele weken geleden het reddingswerk bij een op de Noordzee gezonken Panamees schip ernstig is bemoeilijkt door het op treden van etherpiraten. Keurig netjes naast elkaar treft men op bruggen of elders grote aanplakbil jetten aan, die beogen de kiezers te be wegen een bepaalde partij te steunen. Eenzelfde rustige keurigheid doet zich voor bij de verkiezingsreclame op muur vlakten en aanplakzuilen. Dan doen ook nog, eveneens zonder veel opschik, hier en daar raambiljetten dienst. Daarmee is echter meteen zowat alles verteld van het uiterlijke beeld van de thans op volle gang zijnde verkiezingsveldtocht. Met dit beeld zijn wij trouwens al lang ten onzent vertrouwd geraakt. Mis schien heeft thans een enkele partij meer drukmateriaal op de verkiezings- markt gebracht dan vroeger. Ook speelt dit keer de moderne techniek op lucht vaartgebied een in 1952 nog niet ver vulde rol. Met name denk ik aan de door de twee grootste partijen gebruik te helicopters, vooral nuttig om op één zelfde achternamiddag in verschillende plaatsen een spreker fluks uit de hemel te doen afdalen te midden van het dan naar hem luisterende eenvoudige kie zersvolk. Mocht de spreker Zelf al geen aantrekkingskracht uitoefenen, de heli copter doet dit in elk geval zeer zeker. Eu dus is het, van een reclamestand punt uit bezien, niet zo gek hiermee te werken. Behalve wanneer men de ziens wijze koestert, die ik onlangs hoorde vertolken door de echtgenote van een der tegenwoordige candidaten. Zij acht te al dit gedoe nutteloos. De lui die op een verkiezingsbijeenkomst naar mijn man komen luisteren, behoeft hij niet meer te overtuigen en tot de afwezigen spreekt hij niet. Werkelijk, het zou veel wijzer wezen indien alle partijen over een kwamen alle verkiezingsreclame achterwege te laten. Het stembusresul taat zou er heus niet door veranderen". Aldus de redenering van bedoelde echt genote van een der Kamercandidaten. Oppervlakkig beschouwd kan men mis schien even geneigd zijn te menen, dat er wel iets zit in een dergelijke redene ring. Toch is zij onjuist. Verstandige zakenlieden achten het van kortzichtig heid te getuigen om er van uit te gaan, dat een eenmaal een goede roep genie tend artikel en dat een stevig in haar schoenen staande onderneming ver der zonder de geringste schade alle re clame achterwege kan laten. De werke lijkheid wil, dat reclame toch niet straf feloos te missen valt. Welnu, zo is het min of meer insgelijks op staatkundig gebied gesteld. Waarmee overigens nog geenszins gezegd zij, dat indien er niet op grote schaal verkiezingsdrukte waar neembaar is, dit betekent, dat de belang stelling van de kiezers zeer gering zou zijn. De uiterlijke rust, die in het bij zonder hier te lande vertoevende bui tenlanders opviel in de weken, welke in 1952 aan de stemmingsdag vooraf gingen, kan men, een enkele uitzonde ring daargelaten, ook nu weer consta teren. Hier geldt echter bepaald, gelijk onder meer vier jaar geleden tenslotte heel duidelijk bleek, dat schijn bedriegt. Men vergete niet, dat de Nederlander met zijn gevoelens niet te koop loopt, ook niet met zijn politieke gevoelens. Daardoor vooral kan men in ons land gemeenlijk weinig of niets bespeuren van een levendige verkiezingsstrijd en daardoor in het bijzonder kan men in dit opzicht op het straatbeeld helemaal niet afgaan. Het beeld van 1956 verschilt niet of nauwelijks van dat van 1952, behoudens enige zich nu hier en daar voorgedaan hebbende baldadigheden. Het ware zeker onjuist deze al te tragisch te ne men. Niettemin doen zij enigermate pijnlijk aan. Het Nederlandse volk houdt er nu eenmaal niet van de poli tieke tegenstander met andere wapenen Jan die van de geest, van het betoog, te bestrijden. Terloops zij aangestipt, iat het zeker de moeite waard zou zijn door middel van een rustige bezonnen oeiling na te gaan welke psychologische factoren aan de kennelijk toch ietwat ■neer dan vier jaar geleden geprikkelde gemoedsstemming onder een deel van iet kiezerscorps ten grondslag liggen. Mogmaals echter, de hier bedoelde voor vallen vormen de uitzondering op de regel van het, uiterlijk, rustig proces van de verkiezingsveldtocht. Onjuist ware het zich op die uiterlijke kant blind te staren en te menen, dat de op komst op de 13e juni slechts matig zal zijn. Veeleer acht ik de verwachting gerechtvaardigd, dat het percentage stemgerechtigden, dat straks ter stem bus zal trekken, het percentage van 1952, te weten 95 percent, dicht zal be naderen. Aan de verklaring van die tegenstelling dus tussen het beeld van een verkiezingsveldtocht en de werke lijkheid op de stembusdag, alsook aan de zogenaamde stemplicht, die in 1918 haar intrede deed tegelijk met de even redige vertegenwoordiging, en insgelijks aan de praktijk van ons kiesstelsel moge ik binnenkort nog een nadere beschou wing wijden. E. v. R. Vrijdag 8 juni komt er een totale zonsverduiste ring waarbij de maan de zon gedurende bijna vijf minuten geheel zal be dekken - een gelegen heid die onder normale omstandigheden alle sterrekundigen al maan den van te voren doet likkebaarden. Vreemd genoeg kijkt dit maal echter geen enkele geleerde naar deze mooie eclips om; er is n.l. geen enkel plekje grond te vinden waar de centrale lijn van deze verduiste ring overheen loopt. De totaliteitsstrook loopt ge heel over water Eigenlijk is dat niet ver wonderlijk. Water vormt nu eenmaal - we besef fen dat meestal niet - ongeveer 70 percent van de oppervlakte van onze planeet en bij de zon eclips van 8 juni 1956 salt de schaduwkegel san de maan juist mid- len in „het natte half- •ond". Misschien hebt u het wel eens gemerkt: U cunt een globe zo hou ten dat u vrijwel geen 'and ziet. U kijkt dan op Ie Stille Oceaan, ziet an de randen alleen kleine stukjes van Australië, Noord- en Zuid-Amerika en de rest is vrijwel pure nattig heid). Zelfs het vrij grote ge bied waar men vrijdag Ie zon gedeeltelijk ver duisterd zal zien bevat aan vaste grond alleen Nieuw Zeeland, Nieuw Caledonië, de Fidzji-ei- landen en nog wat klei nere eilandengroepjes, maar voor het overige valt deze verduistering in het water van de Zuid- Pacific. Koud water, want de herfst maakt in dat gebied aanstalten over te gaan in de win ter. En een volkomen tril- lingvrije opstelling van waarnemingsinstrumen ten is op water nu een maal onmogelijk, zodat er vrijdag geen expedi ties in dit gebied aanwe zig zullen zijn om zonne- corona en chromosfeer hun geheimen te ontfut selen. Pas over ruim twee jaar krijgen de as tronomen een nieuwe kans: er is dan in Zuid- Amerika een totale zons verduistering waarneem baar. West-Europa en omge ving moeten nog langer wachten. De eerste totale zoneclips waarvan de totaliteitsstrook „in onze buurt" de aardbol treft, doet zich voor op 2 okto ber 1959; Noord-Afrika is dan de dichtstbijzijnde streek waar men de zon totaal verduisterd kan zien. Een goedkopere kans krijgen we op 15 februari 1961: de centrale lijn van die verduistering loopt van de Golf van Biscaye over Frankrijk, Noord-ltalië en zuid oost-Europa naar noord westelijk en noordelijk Azië en eindigt in de Noordelijke IJszee. Erg ver reizen is dan dus niet nodig. In de buurt van Bordeaux b.v. zal men de „zwarte zon" kunnen zien. Nederland zelf moet wachten tot 11 augustus 1999 eer het weer eens precies in de schaduw van de maan komt te liggen. G. v. W. De drieëntwintigjarige Haarlemse vlieger Joop Hogenhout, die een soort brandstof heeft uitgevonden, dat hij „karnemelk" heeft genoemd, waarmee hij in zijn speed boat grote snelheden hoopt te bereiken, zal op zondagochtend 17 juni om elf uur zijn proeven voortzetten op het Noorder Buiten Spaarne tussen Spaarndam en de Von- delweg. In de afgelopen weken heeft hij met pech te kampen gehad. De motor is ge ëxplodeerd, maar de heer Hogenhout geeft de moed niet op. Een nieuwe motor is gemonteerd en ook heeft hij zich een andere schroef aangeschaft ter vervanging van die, die bij de tewaterlating op 21 april onklaar is geraakt. Zondag 22 april verscheen de vlieger met zijn boot „Neville Duke 2" voor het eerst in het openbaar. Doordat een dag te voren de schroef stuk geraakt was, kon hij nog geen grote snelheden bereiken. Bovendien leent het Noorder Buiten Spaarne zich niet voor het doen van proeven met hoge snel heden. Daarvoor zijn de Westeinder- en de Kagerplassen beter geschikt en de heer Hogenhout bereikte daar een snelheid van ongeveer 68 km. per uur. Bij de proefvaart te Haarlem was de snelheid 30 km. per uur, waarover hij destijds zeer tevreden was. Het was immers de eerste keer, dat hij met zijn boot op het water verscheen en de schroef functioneerde niet goed. In een gesprek met de vlieger Hogen hout deelde hij mee, dat bij de Octrooi- raad een aanvrage is ingediend, maar het kan enige tijd duren, alvorens de beslissing valt. Daarom kon hij nog geen mededelin gen doen over de samenstelling van zijn vloeistof. Hij herhaalde, hetgeen hij vroe ger ook had meegedeeld, dat het mogelijk is 950 km. in de speedboat af te leggen bij gebruik van een liter. De prijs van de vloeistof is ongeveer zeven gulden per liter. Motorfiech Na de proefneming op 22 april te Haar lem is de heer Hogenhout enkele malen naar de Westeinderplassen geweest en op vrijdag voor Pinksteren voer hij met zijn boot op het Spaarne in de omgeving van Spaarndam. Bij die gelegenheid is een ont ploffing in de motor ontstaan. De heer Ho genhout liep daarbij brandwonden aan zijn handen op. Hij meende, dat de oorzaak is geweest het dichtvriezen van een toevoer leiding. Door de grote snelheid, waarmee de motor draait is ijs ontstaan. Om dit in de toekomst te voorkomen is een verwar mingssysteem ingevoerd, waarbij hete lucht wordt toegevoerd. De uitvinder heeft de moed niet opgege ven, zoals uit zijn plannen blijkt. Hij heeft zich een nieuwe motor aangeschaft en die is in samenwerking met de heer Alden- huijsen, die als technisch adviseur optreedt, omgebouwd. De heer Hogenhout was vol lof over de medewerking van de heer Al- denhuijsen, die een grote steun heeft ver leend. In de afgelopen weken heeft de vlieger van vele zijden medewerking ondervonden; van diverse kanten werd hem geld aange boden, om zijn proeven voort te zetten. Hiervan heeft hij geen gebruik gemaakt. Tot nu toe heeft hij alles zelf gefinancierd en dat wil hij blijven doen. Zondagochtend 17 juni zal hij weer een tocht maken en enkele belangstellenden zullen hem daarbij vergezellen. T oekomstplannen Het wachten is op het verkrijgen van octrooi voor zijn motor en voor de „karne melk". Op het ogenblik is de heer Hogen hout voornemens na de 17e juni wat uit te rusten en in het najaar zijn werkzaam heden voort te zetten. Hij zal een werk plaats inrichten en daar een bok bouwen, waarop de motor geplaatst wordt. Dat is van belang voor de octrooiraad en evan- tuele gegadigden kunnen de motor be kijken. De heer Hogenhout heeft een aanbod ADVERTENTIE VERWIJDERD MET WONDEROLIE We? met onhandige likdoornrlngen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg ln 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, Jodium en het pijnstillende bemocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. (602) gekregen van een Nederlander proeven te nemen met diens auto. De motor zal om gebouwd worden en proeven zullen wor den genomen of de auto 1800 km. kan rij den bij gebruik van een liter „karnemelk". Verder zal hij proeven nemen, of zijn vloeistof gebruikt kan worden voor een bromfiets. ADVERTENTIE SPIJKERBROEKEN Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem Tweedekker. Onder de pluimveestapel van de heer Buitink te Nijkerk bevindt zich een negen weken oude hen met vier vleu gels. Het dier heeft van zijn overtollige vleugels alleen last bij het lopen. De vleu gels bevinden zich boven elkaar. De voorzitter van de marechaussee-ver eniging, de adjudant-onderofficier F. H. J. Schoenmakers, heeft op de algemene le denvergadering te Amsterdam geklaagd over de salariëring, het uniform, het wets ontwerp inzake de regeling van het poli- tievraagstuk en over wat hij noemde „de onvoldoende steun bij de uitoefening van onze taken als gevolg van de gebrekkige regeling en beperkingen van de daarvoor beslist noodzakelijke bevoegdheden". „Een positieve verbetering kan echter niet worden bereikt door ontevredenheid, kankeren, lusteloosheid, opstandigheid en plichtsverzuim", zo voegde hij hieraan on middellijk toe. „Indien daaraan wordt toe gegeven, zal slechts het tegendeel worden bereikt". De voorzitter merkte voorts op dat se dert in 1949 de gelijkstelling in de salaris schaal met die der Koninklijke Luchtmacht tot stand kwam, het salarisvraagstuk der marechaussee steeds een brandende kwes tie is gebleven. De marechaussee is ten zeerste achtergebleven bij de lonen in het vrije bedrijf, aldus de heer Schoenmakers, die er zijn teleurstelling over uitsprak, dat het rijkspersoneel nog geen toezegging heeft voor een loonsverhoging van 6 per cent. Deze verhoging zou voor de mare chaussee nog niet voldoende zijn, omdat zij hoger gesalarieerd dient te worden dan de overige onderdelen der Koninklijke Land macht, zoals dat vroeger het geval was. Ter motivering daarvan heeft de vereni ging het vorig jaar een gedocumenteerd rapport bij de regering ingediend, waarin onder meer de lange arbeidstijd bij het wapen (gemiddeld 60 tot 65 uur per week) werden vermeld, waarvoor geen vergoe ding wordt verstrekt. Op dit rapport is tot nu toe geen enkele officiële reactie geko men. „Sedertdien is", zo zei de voorzitter, „onze arbeidstijd gestegen, zijn onze dienst uren tot het uiterste opgevoerd, zodat in vele gevallen het toch al geringe verlof niet eens kon worden opgenomen. De we kelijkse vrije dag is bij ons wapen een on gekend begrip". Voorts sprak de voorzitter over het uni- formvraagstuk. De huidige uniform vol doet niet aan de eisen en wordt als fnui kend beschouwd voor de uitoefening van le dienst en het gezag. Wat het wetsont werp inzake de regeling van het politie- vraagstuk betreft acht de vereniging het onredelijk de taken van de Koninklijke Marechaussee te regelen „in een ministe rieel besluit, dat met één pennestreek kan worden gewijzigd". Zij acht het noodzake lijk, dat gezien de historie van het wapen, de koninklijke marechaussee betrokken wordt bij een regeling van het politie- vraagstuk en dat haar status, evenals die der rijks- en gemeentepolitie, bij de wet wordt geregeld. Bij de vereniging zijn 2530 leden (97 percent van het personeel beneden de rang van officier) aangesloten.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9