Problemen Twee Santpoortse scholen moeten worden uitgebreid, vijf nieuwe klassen Visserij -varia Velsens „stadsarchitect" J. P. Koopen nam afscheid uit overheidsdienst TUSSEN-TEXTIEL Zowel in Noord als Zuid neemt schoolbezoek snel toe op de honderd velden^) Haarlemse rechtbank Ontzegging van rijbewijs voor 1 Vz jaar geëist Chauffeur zou verkeer in gevaar hebben gebracht Grondruil onder voorwaarden Volop spanning in plezierige strijd DAGKOOPJE Fancy-fair voor het missiewerk Examenkosten voor gemeentepersoneel voor rekening overheid Geen kentekenbewijzen en remmen deugen niet „Misrekken" bij „Fryske Trou" „Uw signatuur blijft in de nieuwbouw voortleven" (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) „Maranatha" krijgt een goede beurt Velsens bejaarden naar Rotterdam VRIJDAG 8 JUNI 1956 Bij raadsbesluit van 7 september 1954 werd B. en W. een krediet van f 31.340, verleend voor de uitbreiding van de openbare lagere Adolf van Nassauschool te Santpoort (dorp) met een handenarbeidlokaal. Om deze uitbreiding te realiseren moet het bij de school staande voormalige dienstgebouw met bijbehorende woning worden gesloopt en de ontruiming van deze woning vorderde veel tijd. Door de hier door ontstane vertraging in de uitvoering van het plan tot uitbreiding der school, was inmiddels de noodzakelijkheid gebleken, om, tengevolge van de snelle stijging van het aantal leerlingen der school, één klasse buiten het schoolgebouw te huis vesten. In verband hiermede achtten B. en W. het noodzakelijk de uitbreiding van de Adolf van Nassauschool te doen bestaan uit een handenarbeidlokaal en een leslo kaal. Het eerste plan werd hiertoe omge werkt, waarbij tevens is bereikt, dat het gebouwencomplex van de onderhavige school een afgerond geheel vormt. De kosten van verbouw en inrichting worden thans geraamd op f 64.770,B. en W. stellen de raad voor te besluiten tot uitbreiding van de openbare lagere Adolf van Nassauschool te Santpoort (dorp) met een handenarbeidlokaal én een leslokaal en hiervoor een aanvullend' krediet van f 64.770,f 31.340,— f 33.430,— te verlenen door vaststelling van het bij de stukken gevoegde ontwerp-besluit tot wij ziging van de gemeentebegroting, dienst 1956. Na langdurige onderhandelingen zijn de urgentieverklaring van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de goedkeuring van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting verkre gen voor de uitbreiding met drie leslokalen De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. dr. R. W. H. Pitlo eiste don derdag niet minder dam anderhalf jaar ontzegging van het rijbewijs en een boete van 100 tegen een 37-jarige Hillegoms chauffeur, die in november van het vorig jaar bij het passeren van een andere vrachtauto op de Dokweg teveel op de linkerweghelft was gekomen. Op het mo ment, dat hij passeerde was volgens hem de andere auto ook iets meer midden op de weg gaan rijden, waardoor hij mee-uit- wijkende op de voor hem linkse fiets strook was gekomen, echter zonder dat dit ongelukken gaf, want er was geen tegen- liggend verkeer. Niettemin werd de chauf feur door een agent geverbaliseerd wegens het in gevaar brengen van het verkeer en door de kantonrechter veroordeeld tot een boete van 75 gulden en een ontzegging voor de tijd van een half jaar. Hij was daarvan in hoger beroep gekomen en hoorde nu de officier 100 boete en een ontzegging van anderhalf jaar eisen. De officier zeide in zijn requisitoir, dat de verdachte toen hij zijn voorganger niet kon passeren naast hem was blijven rijden op de linker weghelft. „Men zal als wiel rijder maar zoiets op zich af krijgen als men uit tegenovergestelde richting komt", zo zei hij. Hij voegde er aan toe dat hier weer gehandeld was uit de mentaliteit van „ik kom er aan en nu moeten de anderen maar zien waar ze blijven." Daarom vroeg hij bevestiging van het kantonrechtervon- nis, maar wijziging van de daarin opgeleg de straf. Mr. O. H. van Wijk, die de chauffeur ver dedigde, vestigde er de aandacht op dat er slechts twee centimeter hoogteverschil be stond tussen de weg en de rijwielstroken erlangs en in het geheel geen afscheiding, zodat er kennelijk mee is gerekend, dat het verkeer in uiterste gevallen een grotere wegbreedte heeft. Wanneer men er dan bezwaar tegen maakt wanneer automobi listen daar wel eens gebruik van maken, dan moet men zich richten tot B. en W. van Velsen en geen processen-verbaal gaan maken. De chauffeur ging er toe over te passeren omdat er uit tegengestelde richtig niets naderde. Toen hij naast de andere wagen reed, heeft deze waarschijnlijk onbewust het midden van de weg gezocht, zoals men wel meer doet in donker dan kruipt men namelijk niet helemaal naar het uiter ste rechts van de weg. Deze heeft boven dien zijn snelheid wat opgevoerd. Toen stonden volgens de raadsman de chauffeur drie dingen te doen, die hij in een oplopen de graad van gevaar noemde: hij kon er naast blijven rijden en mee uitwijken, het geen mogelijk was doordat er geen tege moetkomend verkeer was, hij had kunnen afremmen maar dan was er slipgevaar ont staan en hij had de passage kunnen force ren, hetgeen onverantwoordelijk geweest zou zijn. De eerste oplossing was naar de overtuiging van de raadsman ook de beste. Deze achtte de uitlating van de officier „als er nu eens wel tegemoetkomend verkeer geweest was" irreëel want men handelt in het verkeer naar de omstandigheden die er zijn en niet naar de omstandigheden, die er wel eens zouden kunnen zijn. Op deze manier kan men het zelfs iemand kwalijk nemen dat hij een onbewaakte overweg passeert „omdat er wel eens een trein aan zou kunnen komen". Indien de rechtbank de chauffeur strafbaar achtte, hetgeen de raadsman overigens niet zou kunnen volgen, verzocht hij deze zijn cliënt in elk geval niet vleugellam te maken door ontneming van diens rijbewijs. Uitspraak op 21 juni. Voor de realisering van het uitbreidings plan Jan Gijsenvaart is het onder meer nodig, dat de gemeente Velsen de beschik king krijgt over het pand gemerkt Wüste- laan nr. 32 te Santpoort met de bijbeho rende grond, liggende aan de zuidzijde van de laan. Met de eigenaresse is onderhandeld over een eventuele ruiling van het pand tegen het aan de gemeente in eigendom behoren de pand Wüstelaan nr. 11, liggende aan de noordzijde. Belanghebbende is tot deze ruiling be reid gebleken mits haar zekere faciliteiten worden verleend ten aanzien van haar ves tiging in deze gemeente, wanneer te zijner tijd de mogelijkheid daarvoor aanwezig is. Ten aanzien daarvan is met haar thans overeenstemming bereikt. van de openbare lagere Brederodeschool te Santpoort-Zuid. De voortdurende stijging van het aantal leerlingen dezer school maakte deze uit breiding reeds bij de aanvang van het schooljaar 1955/1956 noodzakelijk. Door plaatsing van enige ,,Mavem"-loka- len werd een tijdelijke oplossing verkregen. De kosten van de bouw en de inrichting van de drie leslokalen worden geraamd op f 108.200,—. De wedstrijden van het veteranen-toer nooi van WIJ zijn weer voortgezet en er werden door enkele verenigingen flinke overwinningen geboekt. Er nemen ettelijke oud-sterren" aan deze wedstrijden deel en al zijn de meesten niet meer zo slank, het raffinement is nog volop aanwezig. Kennemerland moest met 3-0 het onder spit delven tegen Terrasvogels, dat met o.a. Röbken tot één van de favorieten ge rekend kan worden. Ook Velsen, met o.a. Schoorl, Bakkum en Ninaber, heeft een zeer goede kans, nu zij Waterloo met 1-4 klopten. SVIJ was tegen Stormvogels met Tol, De Boer, Goedhart, Nieuwenhuis, Glas en nog tal van andere bekenden kansloos en verloor met 5-0. Volop spanning bood de wedstrijd Kinheim-VSV. Hoewel VSV (met v.d. Wint in doel) sterker was, bleken Groeneveld c.s. in de laatste minuten nog energie genoeg te bezitten om een gelijk spel af te dwingen 1-1. De uitslagen waren: Poule I: Kennemerland-Terrasvogels 0-3; SVIJ-Stormvogels 0-5. Poule II: Waterloo-Velsen 1-4; Kinheim- VSV 1-1. Hedenavond zal de laatste ronde ge speeld worden, waarbij het aan spanning niet zal ontbreken. Stormvogels zal moeten winnen om, zo het doelgemiddelde beter is dan dat van Terrasvoiels, zich kampioen van poule 1 te noemen. En in poule 2 zal Velsen het niet gemakkelijk krijgen tegen VSV. ADVERTENTIE ALLEEN ZATERDAG 9 JUNI Prachtig gekleurde .BADDpEK.ƒ.2,45 WONINGINRICHTING SNELLIUSSTRAAT 23 - TEL. 5653 De missienaaikring „St. Elisabeth" te IJmuiden-Oost heeft de goede gewoonte eens in de paar jaar te laten zien, wat er op de wekelijkse naaiavond van het groep je getrouwen is gepresteerd. Er wordt op die avonden heus wel een babbeltje ge maakt, maar ondertussen zitten de han den niet stil. En zo groeit het werk van 50 avonden op een jaar, plus wat daar naast in verloren uurtjes thuis nog wel eens wordt gedaan, tot een grote stapel. En dan is het wel eens goed om dit werk door middel van een tentoonstelling wat meer bekendheid te geven, voordat het, in grote kisten geborgen, zijn weg vindt naar de missiegebieden, waar de paters Capu- cijnen werken. De aankoop van materialen voor para menten en kinderkleding vraagt echter ook een stevige kas en die heeft zo af en toe wel een extra bijdrage nodig. Met dat doel is een loterij op touw gezet, met inder daad grote prijzen. Met dat doel wordt ook zaterdag en zondag een fancy-fair gehou den in het St. Fidelisgebouw. Bovendien maakte een van de dames in IJmuiden- Oost voor deze gelegenheid een prachtig met vilt opgelegd en bewerkt wandkleed, een van de prijzen in de loterij. De fancy-fair biedt een keur van attrac ties. Het rad van avontuur en de schiet tent, de „bommenwerper" en nog veel andere zaken, ontbreken niet. Er wordt voor een gezellig stukje muziek gezorgd. En voor de jeugd wordt in een aparte zaal tegen geringe entréeprijs een cineac-film- voorstelling gegeven. Er is dus werkelijk voor iedereen wel wat te vinden en het is dan ook de bedoeling, dat het tijdens het weekend storm loopt in het patronaats gebouw. Mgr. Matthias Brans, oud-missiebisschop der paters Capucijnen, is bereid gevonden de tentoonstelling en fancy-fair zaterdag middag officieel te openen. Het vorig jaar april gaf deze missiebis schop zijn taak over aan zijn opvolger. Hij staat bekend als een zeer verdienstelijk en ook succesvol werker in de missie. Thans geniet hij van een welverdiende rust in het klooster der paters Capucijnen te Til burg. Hij was de gangmaker van het mis siewerk onder het voor de zielzorg veel belovende volk der Bataks. En omdat op Borneo de paters Capucijnen o.a. onder de Dajaks werken, heeft men besloten deze tentoonstelling en fancy-fair, bedoeld als een thuisfront voor de missionarissen, de naam te geven van „Daya-Batak". Zaterdagmiddag om 4 uur wordt de ten toonstelling en fancy-fair voor het publiek opengesteld tot 's avonds 12 uur. Zondag kan men er terecht van 's middags 2 tot 's avonds 12 uur. Ingevolge de Velsense verordening tot regeling van de tegemoetkoming in studie kosten wordt aan de leden van het perso neel, in dienst der gemeente werkzaam en studerende voor een diploma, waarvan het bezit, naar het oordeel van het college in het belang van de betrokken tak van dienst is te achten, een tegemoetkoming verleend in de kosten. Nu is gebleken, dat de te ma ken exarnenkosten, welke tot nu toe geheel ten laste van de cursist komen, veelal be zwaarlijk door de belanghebbenden kun nen worden betaald. Het verdient naar de mening van B. en W. aanbeveling de be trokkenen in de betaling van deze kosten tegemoet te komen, zulks tot de percenta ges, zoals deze zijn vastgesteld voor de vergoeding van les- en reiskosten. Donderdag stelde de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, het pompstation-zuid op de terreinen van de Haarlemse waterleiding aan de Zee weg in Overveen in werking. Hierboven een foto van het aantrekkelijke gebouw waarin het pompstation is ondergebracht. c Besommingen van donderdag Klaas Wijker f 16.300, Medan f 15.000, KW 65 f 429, TX33 f 5.380, KW88 f 1.980. Prijzen van donderdag Heilbot 2,40-2,25, gr, tong 2.64-2,53, grm. tong 2,58-2,40, kim. tong 3,05-2,60, kl. tong I 2,60-2,50, kl. tong II 2,14-2,02, tarbot I 1,90- 1,40 per 1 kilo. Tarbot II 94-90, tarbot IV 58-45, kl. griet 48, kim. schol 45, kl. schol I 60, kl. schol II 55- 23, schar 28-14, bot 28-11, makreel 31-16 gr. schelvis 24-11, grm. schelvis 23-10, kim. schelvis 22-10, kl. schelvis I 24-9. kl. schel vis II 24-13, wijting 33-17, gr. gul 25-18, mid. gul 27-16, kl. gul 18-10, kl. haai 25-18. kl. wolf 30-25, poontjes 20-13, horsmakreel 8, kl. koolvis zw. 16-12,50, kl. koolvis wit 27- 13, kl. rode poon I 47 per 50 kilo. Gr. kabeljauw 132-58, gr. koolvis zw. 59- 48, gr. koolvis wit 56-48, gr. leng 61-56, gr. wolf 58-56 per 125 kilo. Aanvoer van donderdag 150 kisten tong en tarbot, 9 heilbot, 5 griet, 270 schol, 42 schar, 20 bot, 40 makreel, 840 schelvis, 98 wijting, 300 kabeljauw en gul, 18 leng, 3 haai, 65 wolf, 15 poon, 255 koolvis, 20 diversen. Totaal 2150. Visafslag Urk. Woensdag werd door 56 vaartuigen op Urk aangevoerd: 5011 pond kuilpaling, prijs f 0,82-f 1,31; 220 pond snoek baars. prijs f 0,80-f 0,91; 670 pond rode baars, prijs f 0,97-f 1,10; 192 pond voorn, prijs f 0.04- f 0,05; 13 pond karper, prijs f 0.11 per pond en 1005 bak nest, prijs f 2,45 per bak van 3714 kg. „SANS ATOUT WON VAN „BRICAS" In het Kennemer Theater heeft de Bever- wijkse bridgeclub „Sans Atout" in een vriendschappelijke ontmoeting een 104 overwinning behaald op de Castricumse ver eniging „Bricas". In Beverwijk vielen slachtoffers onder de zandauto's De Beverwijkse politie heeft woensdag in samenwerking met de Rijks Verkeers- inspectie een aantal zandauto's aangehou den, om deze te controleren op remmen en andere technische outillage. Het bleek dat enkele auto's niet in het bezit waren van een goede rem de rem sporen waren veel te lang een enkele had een stuurinrichting welke niet in orde was. Acht auto's waren niet voorzien van een kentekenbewijs. Vooral dit laatste was voor de politie reden om in te grijpen. Op deze kentekenen is het tonnage vermeld dat vervoerd mag worden en het komt vaak voor, dat auto's welke niet meer dan vier ton mogen laden, met zes a zeven ton door de gemeente rijden. Dit brengt een groot gevaar mee, aldus de politie, want bij plot seling remmen heeft zulk een wagen niet veel aan deze remmen. Door de te zware vracht schuift de wagen door en de ge volgen zijn dan soms niet te overzien. Deze gang van zaken is het gevolg van het feit dat de chauffeurs niet op vast loon werken. Hoe meer zij transporteren, hoe meer zij verdienen, doch het publiek moet hiervan niet de dupe worden. Zaterdag 16 juni zal voor de leden van Velsenis Friese vereniging „Fryske Trou" een toneelstuk van Barend v. d. Veen wor den opgevoerd. „Misrekken" (Misreke ning), een stuk in drie bedrijven wordt door de eigen toneelgroep voor het voet licht gebracht; de aanvang is ditkee.r op 7.30 uur bepaald. IN EEN OVERVOLLE THEESCHENKERIJ „Velserbeek" heeft gistermiddag een grote groep getrouwen afscheid genomen van de onlangs gepensioneerde „stads"- architect der gemeente Velsen, de heer J. P. Koopen. Verscheidene sprekers heb ben op deze voor het echtpaar Koopen met weemoed vermengde dag het woord ge voerd, met ir. D. N. D a m m e r s voorop, die mede namens de plotseling weggeroepen wethouder R. Verbeek de dank van de gemeente overbracht voor het vele goede werk, dat de heer Koopen voor de gemeenschap verrichtte. De directeur van Openbare Werken herinnerde er aan, welke loopbaan de scheidende achter de rug heeft en hij wees er op, dat de heer Koopen meewerkte aan ettelijke gebouwen, die de representatie der overheid tonen. Zoals Velsens politie bureau, dat indertijd eens met „jazz" ver geleken is in een persbeschouwing, waar mee ir. Dammers het helemaal niet eens kon zijn. Hij stipuleerde voorts de samen werking met de heer Koopen sinds 1946, in welke tijd een lange reeks objekten werd vastgelegd en verwezenlijkt, waarin wel eens lastige opmerkingen over de architect in het algemeen en de kunstenaar in het bijzonder, die deze is, werden ge plaatst. Niettemin bleef altijd de waar dering over, die ontsproot aan de goede harmonie, gelardeerd door de humor van bet bon-mot. Dat er véle plannen in portefeuille ble ven, zoals het slachthuis, dat zo jammer lijk op een zijspoor is gekomen, fno'est de heer Dammers betreuren, maar aan de andere kant „staat" er zoveel overeind onder meer het nog altijd actuele politie bureau, tal van scholen, het Cultureel Centrum met zijn toekomstige nieuwe vleugel met de typische Koopense sig natuur (het kleine torentje), dat zijn schep- Te Londen is op 61-jarige leeftijd overleden de welhaast wereldbekende damkenner G. L. Gortmans. Hij droeg dammend Nederland een warm hart toe en deze grote Engelsman heeft zijn kostbare bibliotheek dan ook geschonken aan de Koninklijke Nederlandse dambibliotheek in Den Haag. Door deze schenking is een der aller grootste en kostbaarste verzamelingen in de damlitteratuur in Nederland terecht gekomen. Met Gortmans is een legendarische figuur heengegaan. Vooral in de problematiek heeft de overledene naam gemaakt, onder meer bij de verschijning van „1001 miniaturen"Hij zal bekend blijven als geschiedvorser van ons spel en een groot kunstenaar in de openings-problematiek. Met dr. Venema in Den Haag had hij het voornemen een boek over de verzamelde 20-om-20 studies uit te geven. Helaas heeft hij zijn eigen levenswerk niet meer mogen aanschouwen. Gortmans was vooral een motievenvorser. Hij bezat een volledige collectie van alle eindspelen van énige betekenis, was zeer begaafd met de pen en zijn geestesvruchten werden om de puntige stijl overal graag ge lezen. Persoonlijk hebben wij Gortmans leren kennen toen de overledene en schrijver sa men in het begin van de dertiger jaren lid van de Haarlemse damclub waren. In zijn !onge jaren, die hij in Nederland doorbracht, was hii een goed speler, doch een buitengewoon partijspeler is Gortmans nooit geworden. Hij toonde een voorliefde voor IJmuiden, want vóór zijn vertrek naar Enge land bezocht hij meermalen de damclub DCIJ. De laatste jaren kwam hij niet meer in.het actieve damleven, doch thuis kwam nog elke dag het dambord op tafel om alles, wat hij van het damspel in verschillende rubrieken tegenkwam, aan een critisch oordeel te on derwerpen. Zijn laatste opmerkingen staan in het Mei nummer 1956 van Het Damspel. In „H. D." van 1952 (het november-nummer pagina 148) komt een combinatie voor, welke door Roo- zenburg is gevonden. Maar Gortmans nam 'eze combinatie (uit de aanvangsstelling) in zijn verzameling „20 x 20" niet op, omdat hij er nooit in slaagde deze stand uit logisch ooeningsspel te bereiken. Zelf kwari hij na studie tot de volgende stand: OOOOOOC^^y^OOOOOO'^^^OOOOO^^^XJOOOC^^TOOOCOC'^^XgX XOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXX30 Zwart kan hier vervolgen met 24-29! Op 33x24 is er een fraai verborgen damzet mo gelijk. 1) 24x29. 2) 33x24 17-22. 3) 27x29 4-10. 4) 26x17 11x31. 5) 36x27 14-20. 6) 25x23 30x46. Gortmans was een reglementsman. Zelfs in de problematiek demonstreerde hij in vele van zijn composities met reglementspro blemen. Het volgende probleem met oplossing en toepassing van het reglement is dan ook van hem: ooó^^oooootxxxxxxxxxxDoooocoooooopooooóoooooooocooooooc Zwart 9 stukken op 3, 7, 8, 9, 10, 18, 20, 26 en 36. Wit 9 stukken op 27, 28, 30, 35, 38, 39, 43, 44 en 47. In de oplossing past Gortmans met de vol gende beschrijving het reglement toe. 1) 27-21 schijf moet achterwaarts slaan. 2) 47-41 gedwongen naar de damlijn te slaan. 3) 30-34 meerslag over de velden 29-40-49. 4) 30-24 en de meerslag moet weer met de zwartdam naar 32-19-30 met de eindslag naar veld 13 en wint door oppositie. Probeer nu eens het volgend miniatuur probleem zoals de overledene er duizenden en duizenden heeft nagelaten (zonder de schijven te verplaatsen) op te lossen. Zwart 8. 9, 10. 20. 24, 25 en 40. Wit 27, 29, 33, 34, 38, 39 en 45. Wit speelt en wint. Het volgende vraagstuk is een van de laat ste. dat de auteur op zijn ziekbed heeft sa mengesteld. OO^^TOOOOCX)^^^XXXX!OOOOÓOOO(XXX30^^)OOOOOOOOOÓOOOOCX^. Zwart 10 stukken op 7, 8, 9, 10, 17, 20, 25, 26, 30 en 38. Wit 10 stukken op 29, 31, 34. 36, 37, 39, 41, 45, 48 en 49. Wit speelt en wint. Met het heengaan van Gortmans heeft de internationale damwereld een belangrijke figuur verloren. Hoekstra jeugdkampioen van Nederland Elk lid van de Koninklijke Nederlandse Dambond staat jaarlijks van de bondscontri- butie één dubbeltje af, om de week na Pink steren aan de provinciale jeugdkampioenen gelegenheid te geven tegen elkaar uit te ko men om de nationale jeugdtitel. Zaterdag 26 mei waren wij des morgens in Blaricum bij de laatste ronde. Dit jaar is de titel gewon nen door de 20-jarige Oebele Hoekstra uit Leeuwarden. Keller en Schroder vertelden ons dat er dit jaar over het algemeen slech ter is eespeeld dan vorige toernooien. En wij zijn het met Piet Roozenburg eens, dat van de jeugdkampioenen er nog niet één in het kampioenschap van Nederland is terecht ge komen, ondanks het feit dat het jeugdtoer- nooi sinds de na-oorlogse jaren toch jaarlijks wordt gespeeld. De jeugd moet intensiever spelen. Zeer veel partijen gingen door blun ders verloren. De Noordhollandse kampioen Joop Kiekens uit Amsterdam behaalde juist in de eind stand zijn gemiddelde. (Zesde plaats). De stand na de 37e zet was: DOOOOOOfXXVTOOOOOOO' yyy voOOOOf' v v rxXJOOTKY vyy iqqOCXXX' A A A J*.. I^t w777$/ XXVWYV v"Y Y"y WWYYYV y VY 'OCYVV v jf y v V /VYW/v v vWfWTmXYA'i Zwart 6. 9, 11, 13, 15, 18, 19, 23, 25 en 29. Wit 26, 31, 32, 36, 38, 39, 40, 43, 45 en 49. In de eerste ronde liet Kiekens tegen de Limburgse vertegenwoordiger Poelstra in de opening uitstekend spel zien. Maar toen een maal de positie werd bereikt om zijn tegen stander de beslissende stoot toe te dienen, faalde Kiekens. Dat hij later toch de partij won was meer door toeval en geluk. Laten wij eerst eens het spelverloop geven, zoals wit aan zet het speelde. 39) 39-34 18-22 gedwongen. 40) 31-27 22x31. 41) 36x27 19-24. 42) 27-22 11-17? Veel sterker is voor zwart 24-30. 43-39 30-35 en wit kan geen voordeel meer krijgen. Maar na de tekstzet 11-17 verliest zwart een stuk. 43) 22x11 6x17. 44) 32-28 23x32. 45) 38x27 29-33. En wit won na 34-29 een stuk en later de partij. Maar wif had sterk spel kunnen geven met het volgende spel: 39) 39-34 18-22. 40) 26-21 zwart staat voor grote moeilijkheden. Op 11-16 volgt het offer 21-17 en 32-28. Op 22-28 volgt 21-16 28x26 16x7. 40) 19-24. 41) 43-39 24-30. De ruil 23-28 faalt door 32x23 29x18 21-16 en met winnend spel. 42) 21-16 11-17 ge dwongen. Op 30-35 16x7 en 7-1. 43) 31-26 en wij hebben geen goed spel meer voor zwart kunnen ontdekken. Zwart 6, 9. 13, 14, 17, 22, 23, 25, 29 en 30. Wit 16, 26, 32, 34, 36, 38, 39, 40, 45 en 49. Wij zijn erg nieuwsgierig, of een der lezers er in zal slagen, nog houdbaar spel, dat dan ook tot gelijk spel zou kunnen leiden, te ont dekken. In de volgende rubrieken zullen wij van de jeugdkampioen mede enige fragmen ten plaatsen, welke voor dit blad beschik baar werden gesteld. Oplossingen en correspondentie te zen den naar het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmui den. Brieven. C. K. te IJmuiden. U weet ons standpunt en dat van de oplossers. U be zit dus maar 2 punten. Natuurlijk kunt u zonder bezwaar meedoen, echter zonder eigen composities. Ten einde het pand Duinweg of Duivels- laan nr. 30 te Santpoort in een staat te brengen, welke passend kan worden geacht voor het in dit gebouw gevestigde herstel lingsoord en kraaminrichting („Marana tha"), is het noodzakelijk, dat aan het pand een aantal werkzaamheden worden verricht. De hieraan verbonden uitgaven zullen blijkens de bij de stukken gevoegde kos tenraming 30.800,bedragen. Een gedeelte van deze' werkzaamheden kan worden beschouwd als uitgesteld on derhoud van het gebouw, terwijl een ander deel dient te worden aangemerkt als voor zieningen, welke op wens van de huursters van het pand zullen worden aangebracht. Met het aanbrengen van deze voorzienin gen zal een bedrag van naar raming 8490 gemoeid zijn. De huursters zijn bereid deze som aan de gemeente te restitueren door betaling ge durende 13 jaren van een bedrag gelijk aan 10% van de werkelijke kosten verbonden aan het treffen van de verlangde voorzie ningen, met welk bedrag de huurprijs dient te worden verhoogd. pingen in steen en hout voldoende zullen getuigen van zijn actieve scheppingskracht. Bewondering had de heer Dammers voor des heren Koopens stiptheid, waardering voor zijn humoristische levensstijl en hij noemde als nalatenschap van de scheidende het belangrijke werk, dat nog moet wor den gerealiseerd, er op vertrouwend, dat de gemeente Velsen heel veel daarvan zal kunnen uitvoeren. Onder het uitspreken van de hoop, dat de heer Koopen zijn opgeruimdheid van geest mag blijven aanwenden in de over gang van het werk naar de rust, overhan digde de heer Dammers namens het ge meentebestuur een grote kist sigaren en namens het bedrijf een foto-album met af beeldingen van onder de architectuur van de heer Koopen tot stand gekomen ge bouwen. Als trouwe secondant van de heer Koo pen. vqerde de heer J., Jansen het woord, are uit naam van hef afdélirigspersoneel de heer Koopen de lof toezwaaide, die de ge moedelijke en oprechte chef toekwam. Hij overhandigde een serie boeken als af scheidsgeschenk. Als voorzitter der personeelsvereniging heeft daarna de heer 't Hag gesproken tot een van de oudste en zeer gewaardeerde leden in „dienstjaren". Het speet hem, dit lid kwijt te raken en was ervan overtuigd, dat de gepensioneerde zijn tijd goed zal weten te besteden, zoals een mede-gepen sioneerde, die haast geen tijd kon vinden dit afscheid bij te wonenAls laatste van de oude garde zal de heer Koopen zeker een leegte achterlaten. Hij wilde zijn nicotineuze hobby graag wat stimuleren en gaf de scheidende een rokertje mee op het pad der non-activiteit. Ceremoniemeester Jantjes kon daarna de heer v. d. Gruyter aankondigen, bestuurder van de afdeling Kennemerland van de B.T.A. Hij releveerde de bondshistorie in dit district en zijn cadeau bestond, mede bijwijze van waardering voor het vele steunende werk, dat de heer Koopen voor en in de bond verrichtte, uit een boek over Italiaanse architectuur. Ietwat buiten de orde sprak als hekke- sluiter politiecommissarie J. P. Weijburg, die alle waardering had voor de manier waarop de heer Koopen het Velsense poli tiebureau en zijn dependances tot stand bracht, wel blijkend uit de frequente be zoeken aan het hoofdbureau door andere politiefunctionarissen en met-bouwplan nen-rondlopende gemeentebesturen. De heer Koopen beantwoordde dit alles met hartelijke dank en velen hebben de gelegenheid aangegrepen de scheidende architect met een handdruk een stoffelijk blijk hunner waardering te geven. De Velsense bejaarden gaan dit jaar op bezoek in Rotterdam. De diergaarde Blij - dorp, de havens en de Maastunnel zullen worden bezocht. Gereden zal worden via Noord wijk, waarna in Den Ilaag omstreeks half twaalf koffie zal worden gedronken. Daarna vertrekken de bussen naar Rot terdam, waar men omstreeks half een in de diergaarde zal aankomen. Het meege brachte brood zal hier genuttigd kunnen worden bij een kopje koffie en vervolgens zal er gelegenheid bestaan in Blijdorp rond te dwalen. Uit het dierenpark wordt omstreeks half vier vertrokken, waarna naar het buitengoed Groenendaal wordt gereden. Hier zal een warme maaltijd wor den aangeboden. De bejaarden van Velsen gaan dit jaar op vier dagen op stap; op donderdag 14 juni, op vrijdag 15 juni, op woensdag 20 juni en op donderdag 21 juni. Op 14 juni vertrekken de bussen om 8 uur van het Cult, centrum aan het Moer- bergplantsoen te IJmuiden, 8.15 uur van de r.-k. kerk in Driehuis, 8.30 uur van het Stationsplein te Santpoort en 8.45 uur van het Broekbergenplein in Santpoort-dorp. Op vrijdag 15 juni vertrekken de bussen om 8.15 uur van het Willemsplein in IJmui den, 8.30 uur van het Marktplein te IJmui den-Oost en 8.45 uur van het Plein 1945. Woensdag 20 juni vertrekken de bussen om 8 uur van het Stratingplantsoen in Vel- sen-Noord, 8.30 uur aan de achterzijde van het raadhuis in Velsen en 8.45 uur van het Marktplein in IJmuiden-Oost. Donderdag 21 juni hebben de bussen als vertrekpunt om 8.30 uur het Plein 1945 in IJmuiden-Oost.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13