Schilderen met lapjes stof ZOMERJURKJE V' Krappere Geld- en Kapitaalmarkt Groenten uit eigen tuin Naaldwerkster Gabrielle Beljon J 11 DIT MAKEN WE ZELF Aardbeientijd Onze tuin- en kamerplanten Effecten- en Geldmarkt APPARATENFABRIEK „LUXOR" Kwakzalver wegens oplichting veroordeeld Horlogemaker maakt wereld-luchtreis ZATERDAG 9 JUNI 1956 <V oor ds<V rouw Een zandpad tussen twee weitjes, geel van boterbloemen en vol grazende koeien voert ons naar haar huis in de Haarlemmermeer. Van buiten is het een weinig romantische bollenschuur, maar ben je eenmaal de drempel over, dan word je ook meteen opgenomen in de gezelligheid van de woning. In de gang met de gele wanden zien we al dat we te doen hebben met iemand, die van het handwerk houdt: een geappliqueerd kapstokkleed in grillige vormen en bonte kleuren vangt meteen het oog. „Daar hebben de zonnige kleuren van Italië me toe geïnspireerd", zegt onze gastvrouw, de naaldwerkster Gabrielle Beljon. „Toen mijn man en ik een paar jaar geleden uit Italië terugkwamen, wou ik iets van de kleurenstemming van dat land vasthouden". Links: Een doek, waaruit haar ge voel voor humor spreekt: „Jonas in de walvis." Rechts: Afwijkend van haar tech niek, die hoofdzakelijk uit applica- tiewerk bestaat, is dit wandkleed, waarbij vooral veel sieïsteken zijn toegepast. We gaan de grote zitkamer binnen, waar boeken een belangrijke plaats in nemen en een ander wandkleed meteen onze volle aandacht vraagt, ons onmid dellijk boeit door de kleur en door de humor, die daaruit spreekt. Bootjes, ge vuld met zingende negertjes in gele jur ken, varend naar de hemel. „Wij houden erg veel van negro-spiri- tuals r' ze zijn zo blij en zo primitief. Dit doek is geïnspireerd op de song „Git on bo'd lit'l children" (Kom aan boord, kinderen). Zullen we de plaat even draaien?" Even later horen we de muziek en kijken naar andere appliqué's. Onwille keurig moeten we glimlachen om het doek „Jonas in de walvis", omdat het zo kostelijk oorspronkelijk en geestig is. De walvis is transparant en men ziet Jonas een tikkeltje benauwd ineenge hurkt achter de ribbetjes van het zee monster zitten in een lange blauwe jurk. Dit doek dateert uit 1955, het jaar waar in ze haar eerste baby verwachtte. Marc is nu al een flinke jongen van vijf maanden, die tijdens ons gesprek een dringend stemmetje laat horen. De fles wordt hem keurig op tijd voorge schoteld, waarna hij voldaan in zijn wieg voor het raam gaat en er alleen nog een minuscuul grijphandje te zien is. Emigratie '51 heet een d'oek, dat ze in opdracht maakte en bestemd was voor de kinderkamer van een kleine jongen. Er is op dit doek inderdaad van alles voor hem te beleven: een schip ligt in de haven van Amsterdam, op dte ach tergrond wat oude geveltjes en op de voorgrond een menigte figuurtjes, die de vertrek'kenden uitwuiven. Men zal er werkelijk niet op uitgekeken raken. GABRIELLE BELJON is van 1947 af bezig met haar doeken. Eerst in het klein, tot 'ze langzamerhand haar vorm vond in vlot opgezette appliqués, waar uit een heel eigen visie en veel oor spronkelijkheid spreken. Ze is heel direct in haar werk, dat hoofdzakelijk uit lappen is opgebouwd. Het borduur werk komt op de tweede plaats, uitge zonderd bij haar wandkleed „Tijger", waar juist overwegend siersteken zijn toegepast voor de planten en struiken, die de achtergrond vormen van de ge- apptiqueerde dierenfiguur. Ze is een frequente bezoekster van dierentuinen. „Het dier in al zijn hou dingen boeit me bijzonder. Ik kan er uren naar kijken en lees veel litteratuur over de dierenwereld." Deze liefde is in veel van haar doe ken terug te vinden, onder anderen in de „Parelhoenders", waarbij ze kraaltjes heeft verwerkt in de veren en „De hond van de Baskervilles". Beide laat ste doeken, beneven „Jonas in de wal vis" en „Daniël in de leeuwenkuil" zijn door het ministerie voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aangekocht ter decoratie van nieuwe Middelbare Meisjesscholen onder andere in Eind hoven en Utrecht. Nog een andere liefde beheerst het werk van Gabrielle Beljon: haar liefde voor de Bijbel. Veeil Bijbelse figuren heeft ze op haar eigen oorspronkelijke wijze in beeld gebracht, zoals „Gideons bende aan de beek", waarbij ze vooral het menselijke in de figuren en vaak het humoristische element naar voren brengt. Haar manier van werken is ont wapenend. Nooit maakt ze een schets vooraf. Als ze de achtergrond, een lap, die haar man wel eens voor haar meebrengt „uit de stad", op de wand heeft gespeld), tekent ze met krijt de vage vormen. Het ontwerp krijgt pas gestalte, alls ze met de zorgvuldig uit haar voorraad ge kozen lappen gaat werken. Ze ontwerpt dus letterlijk met een lap stof, een schaar, naald en draad en het is voor haarzelf ook vaak nog een verrassing wat en hoe het precies zal worden. Beter dan papier en potlood ligt haar het directe materiaal, de stof zelf. De lap pen gaan als het ware voor haar leven; al werkend ontdekt ze de mogelijk heden, die samenstelling en kleur bie den. ZE HOUDT van experimenten en het geïsoleerde leven in het polderland' móet ook wel vindingrijk maken. „Je bent maar niet zo een, twee, drie in de stad, dus dan zoek je maar zelf een op lossing. Voor Mare moet ik bijvoorbeeld een zonnehoed hebben en dde ben ik nu maar zelf aan het maken van gevloch ten touw. Een gelukkig heb ik ook een beetje technische aanleg, maar ondanks drie jaar naailes wil het maar niet luk ken met eigen kieren naaien." „O, ik heb nog een heleboel plannen," vervolgt ze, „en ik kom altijd tijd te kort. Ik wil ook wat meer speelgoed beesten gaan maken.We krijgen een levensechte giraffe en een geestig ezel tje te zien, die een overtuigend bewijs leveren, dat ook dit haar terrein is. „In verband met Mare kan ik eigen lijk alleen maar 's avonds rustig wer ken. Of ik andere plannen heb? Een kinderboek maken, samen met mijn man, maar dan moet Mare eerst wat groter zijn." Onlangs nog heeft Gabrielle Beljon twee tentoonstellingen gehouden, een van 27 januari tot 23 februari in Hilver sum en van 17 maart tot 6 april bij Het Venster in Rotterdam. Het resultaat van uren arbeid in haar „noodwoning" of in de heerlijke wildernis van de tuin, te midden van dat rustige polderland. Een jonge huisvrouw, die op een heel eigen wijze dit eeuwenoude handwerk be oefent, waardoor ze er wellicht anderen toe inspireert ook eens zo iets te pro beren. TINEKE RAAT Hier volgt de stofberekening en de werkwijze van het verleden week ge plaatste zomerjurkje. /"V Stik de mouwnaden dicht en werk de onderkant met een biesje of zoom af. Rimpel de bovenkant en stik ze in het jurkje. Stik de kraagdelen twee aan twee in elkaar, keer ze om. Rijg ze met een schuine bies op het jurkje, m.v. op elkaar. Stik het vast, knip de naden kort af en zoom de bies over de rafels vast. Meet de zoom af en naai hem er dub- De stof wordt dubbel gelegd, waarna we eerst de kleine stukken eruit knip pen, m.v. van het pasje tegen de vouw. De stof die overblijft knippen we in twee gelijke delen voor de rok, waarbij we de bovenkant van het voorpand knippen zoals de tekening van vorige week (boven het mouwtje) aangeeft. Vervolgens borduren we het pasje met drie draadjes splijtzij, de voorkant heie naal en de achterkant tot m.a. De naad van de inspringende hoekjes van het pasje knippen we in en feston neren deze inknip om uitscheuren te voorkomen. Sla het beleg om naar de goede kant, stik van de vouw tot m.a., knip daar de naad in en keer het beleg om. Stik schouder en zijnaden dicht. Stik het rokje in elkaar en rimpel de bovenkant. Stik het pasje er met een smal stiksel op. Naar we hopen hebben we dit jaar een goed aardbeienjaar, zodat we een ruim en dankbaar gebruik van deze heerlijke vruchten kunnen maken. Vooral degenen onder u, die zelf aard beien in de tuin hebben, hebben er vaak zoveel dat ze moeten proberen ze op allerlei manieren te verwerken om dat er anders teveel zijn om ze alleen op het brood te eten. Maar er zal wel niemand bezwaar tegen hebben om. een heerlijk nagerecht met aardbeien op ta fel te zien verschijnen. Aardbeienmoespudding. 500 gr. aard beien, 0,5 a 1 dl. water, suiker naar smaak, citroensap, 12 gr. gelatine (6 blaadjes). De aardbeien goed schoonmaken (eerst de kroontjes verwijderen en dan pas wassen), door een zeef wrijven en de suiker erdoor roeren (bij voorkeur basterdsuiker). De gelatine weken in koud water en daarna oplossen in zeer weinig heet water. Bij gebruik van kris talsuiker kan men deze ook hierin op lossen. Zorgen dat men ongeveer 0,5 li ter puree heeft. Aan deze puree al roe rende in een dun straaltje de gelatine- suikeroplossing toevoegen plus citroen sap. Wachten tot de massa drillig be gint te worden en deze dan in een met koud water omgespoelde puddingvorm doen. Koud en stijf laten worden. De pudding keren op een glazen schotel en garneren met stijfgeslagen slagroom of er vanillesaus bij geven. Aardbeiendrank. Vul 4 glazen voor ongeveer de helft met melk. Los hierin wat basterdsuiker op en vul de glazen verder bij met aardbeienpuree van rau we aardbeien waaraan wat citroensap is toegevoegd. Geef deze drank als na gerecht of als verfrissing inplaats van thee. Jam van aardbeien en bessensap. 0,75 kg. aardbeien, 2 dl. bessensap, 0,75 kg. suiker. De aardbeien schoonmaken en in het bessensap inkoken tot ongeveer 2/3 van het gewicht is overgebleven. Hierna de suiker toevoegen en de massa nu nog minstens 10 minuten koken. De jam keuren op dikte door een klein beetje op een bordje koud te laten wor den. Is de jam nog niet dik genoeg dan kan men ze nog verder inkoken. De jam mag echter nooit langer dan een uur koken. De jampotjes goed schoonmaken met heet water of sodawater, de jam er zo heet mogelijk in doen en de potjes af sluiten (paraffine, cellofaan, o.i.d.). bel in. Werk de naden af. Maak drie knoopsgaten in het pasje en zet drie knoopjes aan. Rijg tenslotte elastiek in de mouwtjes. Een aardig, modern ensemble voor de zomer envoor slanke figuren! De overgooier bestaat uit zeer dunne doch stevige popeline-zijde. De japon is van zijde-linnen in donker blauw-wit. Radijsjes die men al veel vroeger heeft gezaaid kunnen nu volop geoogst worden; het is een delicatesse bij het ontbijt en vooral de kinderen doet men met die knappende radijsjes een groot genoegen. De vroege voorjaarssoorten kan men nu beter niet meer zaaien; ze worden snel voos en dan zijn ze niet zo smakelijk meer; er zijn echter zomer- soorten met langwerpige wortelvormige knolletjes en die zijn beter tegen de warmte en de droogte bestand. Radijs houdt wel van een voedzame grond en het is nuttig wat compost door de bo vengrond te mengen. Hebt u er wel om gedacht dat soep groenten nu gezaaid moeten worden? Zaai de peterselie en snijselderij maar op regels, dat zal het best voldoen. De boontjes die nu al boven de grond komen zal men nog eens een lichte overbemesting kunnen geven; de be kende tuin- en gazonmest kan men voor dit doel heel goed gebruiken. Boontjes kunnen thans voor de tweede maal ge zaaid worden; een mooie opvolgende oogst wordt er door verkregen. Slaplant- jes worden steeds gepoot; het is nuttig elke drie weken een geringe hoeveel heid te zaaien en als de plantjes dan groot genoeg zijn kunnen ze op de voor hen bestemde plaatsen gepoot worden. Sla houdt van een goed vochtopgevende grond die ook voldoende voedsel moet bevatten. G. KROMDIJK. Sinds de laatste weken staan de effec tenbeurzen in sterkere mate onder de in vloed van conjunctuurbeschouwingen, welke zich kenmerken door een grote mate van onzekerheid, welke wordt veroorzaakt door enkele symptomen van teruggang in de industriële bedrijvigheid, zoals die met name te zien is in de Amerikaanse automo bielindustrie. Daar dit met ontslag van personeel gepaard gaat, is de psychologi sche uitwerking van dit verschijnsel uiter aard vrij groot, hetgeen tot aanbod op de New Yorkse effectenbeurs leidt, die sinds de laatste twee maanden van een dalende tendens blijk geeft. Feitelijk behoeft men zich over deze gang van zaken niet te ver wonderen. Want de regering van de Ver enigde Staten heeft het niet anders gewild, omdat zij voor een oververhitting van de conjunctuur bevreesd was en daarom maatregelen heeft genomen om een ver dere economische expansie af te remmen. De verhoging van het disconto en de andere maatregelen tot beperking van de krediet- geving hadden geen ander doel en op zich zelf beschouwd behoeft er dan ook in de verminderde industriële bedrijvigheid niets verontrustends te liggen. Ook in landen als Engeland, Duitsland, België en Nederland heeft de regering gemeend te moeten in grijpen in het verloop van de conjunctuur door het duurder maken van het geld en de binding van het vlottend kapitaal, al kan de vraag worden gesteld of men, al thans in ons land, niet aan het verkeerde eind is begonnen. Reeds bij de recente bei- lastingverlaging hebben wij er op gewezen dat deze in hoofdzaak de particuliere sector betrof, terwijl de fiscale lasten van de bedrijven niet noemenswaard zijn verlaagd. Belastingverlaging in de particuliere sector, gevolgd door loons- en salarisverhogingen moeten tot een verdere uitbreiding van de consumptie leiden. En bij een optimale bezetting van de meeste bedrijven moet dit een opwaartse druk op de prijzen uitoefe nen. Wordt deze bij een stijging van de produktiekosten als gevolg van de hogere lonen van hogerhand tegengegaan, dan heeft dit tot gevolg dat de winstmarges bij de bedrijven dalen en de mogelijkheid tot zelffinanciering van de voor vervanging en verbetering van produktiemiddelen beno digde investering wordt verminderd. De dominerende betekenis van de Ver enigde Staten voor de ontwikkeling van de conjunctuur geeft aan de New Yorkse beurs, als graadmeter voor de publieke opinie een leidende plaats en zowel in Lon den, als in Brussel en Amsterdam wordt het verloop van de New Yorkse beurs dan ook met nauwlettendheid gevolgd. Tot dus ver is dit verloop nog niet spectaculair ge weest, want van een scherpe koersdaling kan niet worden gesproken. Men zal niet mogen vergeten dat het indexcijfer voor industriële aandelen te New York na een hoogste punt van 488.40 in 1955, in het nieuwe jaar een nieuw record heeft be reikt. Op 6 april jongstleden kwam het immers op 521.05 en als men hiermee de stand van 6 juni ad 480.54 vergelijkt, blijkt de koersdaling gemiddeld ca. 40 punten te hebben bedragen, zijn ca. 8 pet. van de top op 6 april. Ook thans staat het indexcijfer voor industriële aandelen nog altijd onge veer gelijk met de hoogste stand van het vorig jaar. Dit is natuurlijk een gemiddel de en verschillende aandelen hebben een grotere koersdaling achter de rug. Dit geldt vooral koperwaarden in verband met de scherpe terugval van de koperprijs, die bijvoorbeeld te Londen sinds medio maart van 445 per ton tot ca. 300 per ton is gedaald. Ook de andere non-ferro meta len tin, lood, aluminium zijn in prijs teruggegaan, terwijl voor ijzer en staal de prijzen konden worden gehandhaafd en men hier zelfs op korte termijn nieuwe prijsstijgingen verwacht in verband met de eisen, welke door de vakvereniging van de werknemer in het staalbedrijf worden gesteld. Het is zeer de vraag of men zich hier zal laten leiden door wat in de auto mobielindustrie is gebeurd. Men heeft daar onder de druk van de vakverenigingen toegegeven aan de eis van gegarandeerde jaarlonen, ook bij werkloosheid, waardoor op de bedrijven een zeer zware last wordt gelegd nu de produktie in sterke mate moet worden verminderd. Geforceerde middelen kunnen tenslotte een daling van het volksinkomen bij een terugslag van de bedrijvigheid niet tegen houden. Tot dusver overtreft de vraag naar staal nog altijd het aanbod, zodat de staalfabrie ken grote kapitalen besteden voor uitbrei ding van de produktie. Het kan echter niet anders of de verminderde vraag van de automobielnijverheid moet tenslotte ook de staalmarkt beïnvloeden, terwijl ook de thans geconstateerde verminderde bedrij vigheid in de bouwbedrijven haar uitwer king op de staalmarkt niet kan missen. Wat de automobielindustrie betreft, het is niet zo bevreemdend dat de stijgende lijn in de verkopen, zoals we die in 1955 hebben gezien, ook eens weer naar beneden afbuigt. Wat echter tot enige verontrusting aanleiding geeft is het feit dat de verkopen in 1955 geforceerd zijn door de excessieve uitbreiding van het afbetalingskrediet. Dit is in 1955 met niet minder dan 6 miljard dollar gestegen en 4 miljard dollar hiervan was alleen voor auto's bestemd. Het totale bedrag der uit staande kredieten op korte termijn, dat eind 1945 niet meer dan een half miljard dollar bedroeg, was ultimo 1948 tot ruim 3 miljard dollar, ultimo 1955 tot meer dan 14 miljard dollar toegenomen. Terwijl het nationaal inkomen in de Verenigde Staten de laatste jaren met gemiddeld 6 percent per jaar steeg, ging de consumentenschuld met 20 percent per jaar vooruit. Op zichzelf behoeft tegen het 'consumen tenkrediet geen bezwaar te worden ge maakt, gelijk wij vroeger al eens hebben uiteengezet. Ook minister Zijlstra, die door het aannemen van zijn wetsontwerp tot tijdelijke regeling van het afbetalings krediet in de Eerste Kamer is gemachtigd beperkende maatregelen te treffen, heeft als zijn oordeel uitgesproken dat het afbe talingskrediet ethisch en economisch aan vaardbaar is. Het stimuleert de economi sche groei, kan tot verlaging van de kost prijs leiden en de spaarzin bevorderen. Men moet echter, aldus de minister, op verstorende elementen in de ontwikkeling van het krediet bedacht zijn. De regeringen, zowel die in de Verenig de Staten als in ons land, staan dus voor een zware taak, omdat ook een geforceerde teruggang van het consumentenkrediet tot bedenkelijke spanningen in de economische verhoudingen kan leiden. De regering in de Verenigde Staten heeft dan ook reeds doen blijken dat hij ook de gevaren van een kredietverkrapping niet uit het oog verliest. De ietwat verminderde bedrijvig heid in de bouwnijverheid als gevolg van de hogere hypotheekrente is ook haar niet ontgaan en zij is thans blijkbaar gezwicht voor de aandrang van de bankierswereld om het middelenreservoir bij de banken v/at te vergroten door de aankoop van schatkistpapier. Door de banken wordt ook aangedrongen op een verlaging van het deposito, dat zij bij de centrale bank moe ten aanhouden tot dekking van hun ver plichtingen, door welke verlaging ook ver ruiming van de kapitaalmarkt zou ont staan. Het blijkt dus wel dat met grote nauwlettendheid wordt gezocht naar het verkrijgen van een goed economisch en monetair evenwicht, dat voor een verdere ontwikkeling van het maatschappelijk leven noodzakelijk is. Vooral nu de verkiezingen voor de deur staan, kan de regering zich geen economi sche depressie van enige omvang veroor loven en ook op de New Yorkse beurs houdt men hiermee rekening. Vandaar dat doorgaans meer van een zwakke, ongeani meerde markt met geringe omzetten, dan van een scherpe koersdaling kan worden gesproken. Op de Amsterdamse beurs is het vrijwel eender gesteld. Gaat men de koersen na, dan blijkt dat de gemiddelde koers voor alle rubrieken blijkens de index van het A.N.P.C.B.S. dit jaar van 238.17 tot 218.24 is gedaald, dat is met ca. 8 percent, maar ook thans is de koersstand nog altijd hoger dan op 23 januari j.l. toen ze 208.70 was. Alleen vdor internationale aandelen is de koersdaling wat groter geweest, terwijl de bankaandelen een daling van gemiddeld 18 percent achter de rug hebben in verband met de beperkende bepalingen ten aanzien van het bankkrediet. Toch wijzen de cijfers voor 35 banken uit dat de kredietverlening aan het bedrijfsleven in april met 92 mil joen is gestegen. Bij de banken heeft ech ter een verschuiving plaats van de credi- teurensaldi naar de Deposito's (gelden op langere termijn) waarover een hogere rente moet worden betaald. Er is dus ook in ons land een verkrap- ping van de geld- en kapitaalmarkt inge treden, welke haar invloed op de obligatie- markt, maar ook op de aandelenmarkt doet gelden. Hiertoe draagt ook bij het uitblij ven van buitenlandse aankopen op de Am sterdamse beurs, waardoor het in 1955 reeds sterk verminderde voordelig saldo van de betalingsbalans in de loop van 1956 wel geheel zal verdwijnen. Ook de goud en deviezenvoorraad van de Nederlandse Bank is sinds zijn hoogste stand op 27 februari jongstleden van 4.756 miljoen tot ƒ4.548 miljoen op 31 mei teruggelopen, terwijl voorts de maandelijkse overschot ten van Nederland in de E.B.U. sinds april in een tekort zijn verkeerd. Ook ten onzent staat de regering voor de vraag in hoeverre de kredietbepalingen kunnen worden gehandhaafd, dan wel kurf- nen worden verzwaard zonder het bedrijfs leven in moeilijkheden te brengen. Dat de kapitaalnood in de bedrijven groot is, blijkt wel uit de emissies van de laatste tijd, welke echter, ook voor de mooiste ondernemingen van ons land (onder meer dc Rotterdamsche Droogdok en Brocades Stheeman) niet meer het resultaat heb ben, dat men ervan zou mogen verwachten. Hier komt nog bij dat ook de Nederlandse schatkist haar bodem laat zien en reeds is overgegaan tot de uitgifte van nieuw schat kistpapier, nadat het tegoed bij de Neder- landsche Bank tot op 73 miljoen is ge daald. Voorts heeft de opmerking in de •mededeling van de regering dat met een verdere verkrapping van de geldmarkt moet worden rekening gehouden, de be- leggingsvraag uiteraard niet gestimuleerd. Alles saamgenomen kan het dus niet verwonderen dat op de effectenbeurzen een verslapping van. de activiteit is waar te nemen, hetgeen een koersdaling heeft ver oorzaakt, welke in vele gevallen door de gang van zaken bij de ondernemingen niet wordt gemotiveerd. ADVERTENTIE VENTILATOREN KWALITEITS TRANSFORMATOREN ELECTRO-MOTOREN c - v leverenwij vlug en concurrerend Korte Poellaan 73 Haarlem Tel. 12305 De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage heeft een gevange nisstraf van vier maanden gerequireerd tegen de in Den Haag wonende H. A. H. C., die zich uitgeeft voor magnetiseur. Hem was ten laste gelegd dat hij een bewoon ster van Wateringen voor f 20 had opge licht. C. had tegen de vrouw gezegd dat hij haar man, die levensgevaarlijk ziek was, kon genezen. Een specialist had als zijn mening te kennen gegeven, dat de man nog slechts enkele dagen te leven zou heb ben. De man was inderdaad kort daarna gestorven. C. vroeg f 20 voor zijn „behan deling". Als de man toch zou sterven, zou hij het geld terugbetalen. De vrouw zag C. echter nooit terug. De rechtbank had C., die voor het hof verstek liet gaan, tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Hij heeft al eens een jaar gevangenisstraf wegens op lichting ondergaan. Voorts is hij zes keer veroordeeld wegens onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. Op 22 juni zal het hof arrest wijzen. Een 30-jarige horlogemaker, Peter Gluck- man uit San Francisco heeft ten tweede male in een eenmotorig vliegtuig de vlucht New YorkPrestwick (Schotland) vol bracht, met een tussenlanding op IJsland. Hij wil via Londen een vlucht over Euro pa, het Midden-Oosten en Noord-Afrika maken en over Zuid-Amerika naar San Francisco terug. Gluckman heeft het vliegtuigje voor twintigduizend gulden gekocht nadat het bij een ongeval beschadigd was. Hij her stelde het zelf. „Dat is precies hetzelfde als een horloge maken, alleen zijn de on derdelen wat groter", zei hij. Het toestel heeft een bereik van vierduizend k.m. en kan 224 k.m. per uur halen. „Ik ga met de ze vlucht helemaal niets „bewijzen", ik doe het alleen voor mijn plezier", lichtte hij nader toe.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11