Diepvriescontainers brachten de vis tot het Nederlandse publiek Um«> Kennemer ,anta arn BROOD, SPELEN Een wereldje verdwijnt De positie in Indonesië wordt er niet gemakkelijker op n Old Clothes New de wereld kan niet wachten en een kleine ereplicht 6 UNIE IJSFABRIEKEN CONSTATEERT: Partij van de Arbeid in Santpoort Mr. G. H. J. de Leeuw sprak over doorbr aak-gedachte AUTOMAJIEKML S T?a nyj&tpïd. „Waterland" zondag 17 juni geopend DRY CLEANING ONLY Het ontslag op de „Twee Gebroeders" *"1Oeelz Santpoorts goud BEVERWIJK P.v.d.A. met sprekers en rolschaatsers „Cement" in het Kennemer Theater Medische verzorging tijdens het weekeinde „Panaos" was vroeger Nederlandse „Neutraal" Drie velddagen voor de Velsense scholen Agenda voor Velsen ZATERDAG 9 JUNI 1956 De N.V. „Unie van Ijsfabrieken" te 's-Gravenhage heeft over 1955 een winst be haald van f 545.226, vergeleken met f 647.194 in 1954. De dividenden der dochter maatschappijen, die in direct verband staan met de ontvangen transfers, bedroegen in 1955 f 440.844 (vorig jaar f 509.016). De winst- en verliesrekening vermeldt voorts ontvangen interest ad f 187.409 (vorig jaar f 152.223), terwijl er geen andere baten waren tegen f 30.207 in 1954. De onkostenrekening bedraagt f 31.429 tegen f 3.900 in 1954. In het voorzieningsfonds wordt dit jaar niet gestort (vorig jaar f 25.000) en voor belastingen werd f 40.000 gereserveerd (vorig jaar nihil). Voorgesteld wordt het dividend over 1955 te bepalen op 18 percent (onveranderd). De directie deelt voorts in haar verslag mede, dat het aantal in werking zijnde fabrieken der dochter maatschappijen 17 bedroeg en even groot was als in 1954. De totale omzet van deze fabrieken bedroeg 247.000 ton ijs tegen 248.700 ton in 1954. Hoewel de uitkomsten per fabriek in 1954 en 1955 verschillend waren, hielden de voor- en nadelen elkaar nage noeg in evenwicht. Wat Indonesië betreft vermeldt het ver slag, dat, behalve in mei, de weersomstan digheden niet bijzonder gunstig voor de omzet waren. Enkele werkstakingen had den een nadelige invloed. De concurrentie van nieuwe bedrijven nam op sommige plaatsen toe; te Surabaja sinds november 1954 nog gepaard gaande met extra be scherming voor deze nieuwe bedrijven. Hogere exploitatiekosten Over de gehele linie gingen de exploi tatiekosten wederom naar boven. In dit reeds jaren aan de gang zijnde verschijme1 brachten de door de regering per 10 janu ari 1955 verhoogde ijsprijzen verlichting. Zij stegen op Java van 10 en 12 tot res pectievelijk 15 en 16 rp ct. per kg af fa briek. Zuid-Sumatra volgde per 1 juni 1955 met 22 cent (tevoren 14 cent) doch voor oost- en west-Sumatra bleef de prijs nog onveranderd, respectievelijk 12 en 14 cent zoals vastgesteld in augustus 1951. De prijsverhoging had geen nadelige in vloed op de verkoopcijfers. In Singapore gingen de resultaten enigs zins vooruit. In IJmuiden Te IJmuiden werd de koel- en diepvries ruimte met ongeveer 30 percent uitgebreid. Hier is thans vrijwel de vooroorlogse capa citeit weer bereikt. De slechte haringvangst aan het einde van 1955 had ook voor de maatschappij een nadelige terugslag, ge volgd door een trawlerstaking op het laatst van het verslagjaar. Gunstige perspectieven zijn voor de maatschappij gelegen in de in Nederland thans in zeer veel winkels opgestelde diep vriescontainers, die bij het publiek een merkbare toename van de belangstelling voor diepvries tengevolge begint te heb ben. Kennelijk gaat men ook in Nederland aan dit in de huiselijke keuken gemakke lijk toe te bereiden produkt meer aandacht besteden, in welk opzicht Amerika ons overigens reeds vele jaren vooruit is. Aangaande de vooruitzichten voor 1956 wordt in het verslag medegedeeld, dat de ijsomzet der dochterfabrieken zich tot en met maart 1956 op ongeveer hetzelfde peil als in 1955 heeft bewogen. Voorzover nu te overzien is, zijn er onvoorziene omstandig heden voorbehouden geen andere redenen om voor 1956 een minder goed exploitatie resultaat voor de dochtermaatschappijen te Mede namens de voorzitter van de afde ling Santpoort opende de heer H. Stapel, voorzitter van de afdeling Bloemendaal van de Partij van de Arbeid de gezamenlijke openbare vergadering van deze beide afde lingen in „De Toorts" te Santpoort, waar mr. G. H. J. de Leeuw uit Haarlem sprak. De voorzitter deed mededeling van het feit, dat oorspronkelijk een debatvergade ring met de KVP zou worden georgani seerd, dat de KVP evenwel zijn toezegging had ingetrokken onder het motief, dat, „nu de P.v.d.A. samenging met de communis ten, een gezamenlijke vergadering voor de KVP geen aantrekkingskracht meer had". Spreker noemde deze mededeling „dom en tendentieus", te meer nu haar gebleken is, dat ook de KVP op deze avond met spoed een openbare vergadering heeft be legd. Mr. De Leeuw, daarna het woord krij gende, verheugde zich overigens in het feit, dat hij rustig kon spreken, in tegenstelling tot enkele helikopter-spreekbeurten in de kop van Noordholland, waar hij door on afgebroken KVP schreeuwende jeugd werd gehinderd. De KVP heeft de politiek getrokken in het levensbeschouwelijk vlak, maar het is een foute veronderstelling in deze tijd te menen, dat het geloof wordt aangetast door politiek vrij te handelen. De Partij van de Arbeid heeft een positieve waardering voor de levensbeschouwing, maar de voor lichting over de P.v.d.A. in KVP kringen is te slecht om er een redelijk oordeel te ver wachten. In het mandement is evenwel de politieke vrijheid gesteld en van onver dachte zijde (pater Stokman) in de Tweede Kamer bevestigd. De katholiek is niet ver plicht KVP te stemmen. De P.v.d.A. heeft door haar structuur de kans om groter te worden. Ze kan een op roep doen aan alle burgers uit het volk uit elke levensbeschouwing. De KVP kan al leen een beroep doen op de katholieken. De P.v.d.A. heeft daardoor potentieel de grootste kans voor de toekomst van Ne derland. Spreker meende voorts, dat reeds in 1917 de basis voor de christelijke politiek ver viel. Na 1925 was geen parlementair ka binet meer mogelijk. Van 1925 tot 1940 be tekende dat politieke armoede, waardoor de Kamer niets kon doen aan bijvoorbeeld de werkloosheid, ondanks het socialistische „Plan van de Arbeid" waaraan geen aan dacht werd geschonken. De P.v.d.A. komt metterdaad het krach tigst op voor rechtvaardigheid en vrijheid. De KVP kan met Weiter geen progressie ve partij meer zijn, aldus mr. De Leeuw. Wanneer prof. mr. Romme de kans zou krijgen zijn privé gedachten uit zijn be zettingsboekje „Nieuwe Grondwet" te ver wezenlijken, betekent dat de godsdienst vrijheid afschaffen en de kwalificatie eer ste en tweede rangs burgers in Nederland invoeren. Zelfs voor katholieken bestaat dan slechts de keuze tussen emigreren of illigaliteit, zo zei mr. De Leeuw. verwachten dan een waarschijnlijke voort zetting van de stijging der kosten bij alle „dochters". In welke mate de doci^terresultaten na derhand door transfer voor de U.V.IJ. ef fectieve winst in Nederlandse courant zul len opleveren, zal evenals voorheen afge wacht moeten worden. Vermoedelijk zal de belastingreserve voor 1956 hoger moeten zijn dan die voor 1955. Het bestuur blijft vertrouwen koesteren over 1956 althans het streefdividend van 15 percent te kunnen handhaven. ADVERTENTIE KEMMEMERLAAil 66 De buitenplaats „Waterland" te Velsen zal op zondag 17 juni de gehele dag voor het publiek toegankelijk zijn. De openstelling geschiedt in verband met het bloeien van de rhododendrons. Aan de ingang zijn bussen opgesteld, waarin men iets kan offeren voor het restauratiefonds van de Engelmunduskerk te Velsen-zuid. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 De heer R. P. Clots, die eind vorige week door zijn reder als schipper van de IJM 27 werd ontslagen en waarbij we op gezag van deze reder als redenen de slechte bedrijfsuitkomsten noemden, heeft ons ver zocht ook zijn mening in deze kenbaar te maken. „Ik bestrijd in de eerste plaats de mening van de heren v. d. Heide als zouden de bedrijfsuitkomsten te laag zijn geweest; besommingen van 2100, 1700, 2200, 1900, 2000, 1600, 1900, 1200 (drie dagen) waren gewoon. Het inkomen van schipper en opvarenden, is zeker niet aan de lage kant geweest, en ik kan moeilijk geloven, dat de andere opvarenden niet meer met mij naar zee wilden. J. Bron voer al zeven jaar bij me, v. d. Lugt 4 jaar, Van Duin 4 jaar en Van Dijk negen maanden. Als ik dan al anderhalf jaar slecht heb gevaren, dan acht ik het vreemd dat deze vier op varenden hun gezin bij de volgens hun zeggen lage inkomens ten gronde dreigden te laten gaan. Ik ontken dat ik in die anderhalf jaar gewaarschuwd ben; wel is ér na elke reis gezegd, dat het nog beter kon. Dat er 10.000. tekort was op de exploitatierekening kan ik me eveneens moeilijk voorstellen. Ik acht dit overigens wel vanzelfsprekend, wanneer men rekent, dat het scheepje vorig jaar van nieuwe zuigers, galgen, een nieuw visruim en dek werd vborzien. En waarom moest ik na elf jaar dienst voor deze rederij nu juist na de reis met de redding van dertien Grieken worden ont slagen?", aldus de heer Clots. We hebben ons nog met bovenstaande opmerkingen tot de heer J. v. d. Heide gewend, die ons zei, dat als reden van het ontslag ook op de ontslagbrief worden ge noemd „slechte bedrijfsuitkomsten" en „het personeel wilde niet meer met de schipper naar zee". Dat het ontslag juist op dit moment viel, moet men naar de mening van de reders als een menselijke samen loop van omstandigheden zien. EINDE VOOR.IAARSCOMPETITIE UTD Groep A: 1. Groen Ponte 497.98; 2. Klin- kenberg-Korver 487.46; 3. Schoen- Koele- mey 464.80; 4. Prins en echtgen. 461.50; 5. mevrouw Slaats-Böhm 444.18; 6. mevrouw Verhorst-Meyer 439.97; 7. Ten Broeke- Handgraaf 434.91; 8. Grentzius-Roelofs 425; 9. Van Olst-Muller 405.95; 10. Rob en echtgen. 405.88. Groep B: 1. Van Burk-Visser 512.67; 2. Westerop-Pieterse 508.08; 3. Muis en echtg. ,462.92; 4. Snel en echtg. 454.92; 5. Gomes- Leender 420.84; 6. Kuipers-Nijssen 414.78; 7. dames Schoen-Koelemey 393.56; 8. dames Klinkenberg-Verhoef 387.84; 9. mevrouw Pieterse-Groot 385.72; 10. Warger en echtg. (1 w.) 299.20. „To catch a thief" (Vrijdag tot en met maandag in Tha lia, IJmuiden). De nieuwste Hitchcock is er een, waaraan men ook in de strikste zin van het woord ple zier kan beleven. „To cath a thief" luidt de titel, hetgeen letter lijk vertaald wil zeg gen: „om een dief te vangen...." Daar voor komt heel wat in het geweer. In de eerste plaats Hitch cock zelf, die een ware gebeurtenis aan greep voor een film verhaal dat, vooral bij ontleding achter af, dan wel vrij willekeurig is, maar met meesterhand is gerealiseerd, zodat ge uw bedenkingen tegen de logica van de inhoud bewaart voor uw kopje koffie na. In „To catch a thief" maken we het uit zonderlijke geval mee, dat een in twee be tekenissen knappe juwelendief, die een prinsheerlijk leventje leidt, wordt ingezet tegen een juwelendief, die blijkbaar ook een prinsheerlijk leventje wil gaan leiden en daartoe tracht te geraken volgens de methodes, waarmee zijn voorganger slaag de. Het werkterrein van de slimme schurk vormt de Rivièra. Als een komedie is de nieuwe Hitchcock van meet aan geslaagd. Vooral de manier, waarop hij gebruik maakt van de omge ving en het natuurlijk decor van de Rivièra laat meespelen in zijn films is verbluffend. En als ge wilt weten waar Hitchcocks signatuur van de film dit keer te vinden is: men kan hem zien zitten achter in een autobus, rechts naast Cary Crant, die links wordt geflankeerd door een dame met Vieze bunker iilli ibO .fR3l>a9^1II Bezijden het paadje, dat de vluggerds van IJmuiden van de Havenkade naar de Strand weg brengt op een snellere wijze dan fle hoofdwegen mo gelijk maken, vormt een grau we klomp beton al jaren een bunker des aanstoots. Het ding staat daar maar te herinneren aan donkere tijden en is zo langzamerhand een verzamelplaats van vuil en on gerechtigheden geworden. Na mens de bewoners van de Ha- venikade, die met dit vliegen- nest voor hunne deuren zitten heeft mijnheer A. Taat mij thans een korte en krachtige brief gezonden, waarin hij de droesem rond deze betonklomp aan de kaak en een vraag stelt. De vraag namelijk, of daar niet iets aan gedaan kan worden, want het is een zeer onfrisse zaak. Nu is het zeer vreemde, heer Taat, dat de grens tussen het territoir van het Staatsvissers- havenbedrijf en de gemeente net dwars door die bunker loopt, de voordeur is zogezegd van de gemeente en de bunker jelf is het trotse bezit van dat SHB. Wie moet nu de vuile was doen? Wie, in dit goede, rechtvaardige land zal de man nen met scheppen leveren, die de Augiasstal met deze schep pen .en bijbehorende bezemen gaan keren? Men zal het wel niet precies weten, want dit kunnen uiter mate moeilijke kwesties wor den, waarin allerlei duistere papieren instincten meewroe- ten, maar ge moet dat van de Havenkade af toch eens in de gaten houden, melieven en het mij eens doen weten. Als ge meente en SHB het samen doen moet ge de vlag uitste ken. In Santpoorts Surinamestraat wordt het midden juli feest, groot feest zelfs. Want op num mer 5 wordt zaterdag de 21e het festijn der gouden echtver eniging van het paar L. de YriesDe Boer gevierd. Zon dag de 22e wordt er derhalve in de 7 gezinnen der kinderen verwoed uitgeslapen. De bruigom is niet zomaar een bruigom: als elfjarige blaag kwam hij met de oude De Vriezen van Urk naar IJmuiden, toen zijn vrouw hier allang zat, want die was als vijfjarig Urkstertje al naar hier geëmigreerd en hij heeft hard meegewerkt aan de op bouw van het stadje aan de zee. Na tien harde dienstjaren tr I. trn .-Ir i morsen een eigen vaderdagje op touw gezet, vooruitlopende op het festijn van 17 juni, waaraan te half elf ongeveer wordt begonnen. op de schokker kwamen er negen niet minder zware jaren 1 bij Volker en Bos en vervol gens nog eens veertig ploeter- jaren in de vishal. Mag ik hen èn de kinders met hun 21 spruiten en de ene achterspruit niet alleen koste lijke dagen toewensen in de romende maand maar tevens feliciteren met dit gouden hu welijksfeest? Vader in de radio Teneinde de daar aanwezige vaders een klein steuntje te geven op de dag hunner glorie hebben de radiomensen van het Antoniusziekenhuis voor „Wij mannen" heet het en het wordt een manmoedig, mannelijk programma met een heleboel kolder (durfden jullie niet op moederdag?), humor en andere gekke dingen (waarom nou juist op deze ernstige dag, nu wij vaders onze waardig heid zo hard nodig hebben?) en daar zullen wij het dan wel mee kunnen doen vermoed ik zo. Het is natuurlijk niet alleen vader wat de klok slaat, want zo belangrijk zijn wij nu ook weer niet, en Jules de Corte, die in dit zondagprogramma van de RUAZ optreedt, zal daar hoogstwaarschijnlijk ook wel even lichtvoetig de spot mee drijven. Jules de Corte komt, het zij u vast gezegd, om vijf minuten over elf uit uw radio. Naarmate het grijze monster, dat Velser tunnel heet, zich dieper in de aarde vreet en met groter wellust de poten over de landen rekt, gaan er telkens droppels der herinnering teloor. Ge zult niet zo lang meer kunnen wandelen langs het Dood- weggetje, dat gesluierd onder fluitekruid en vlier als een ouder wets hobbelpad van de Rijksweg naar Driehuis slingert, want straks kan dat allemaal gemist worden en gaan de kinder hoofdjes de grond uit. De oude Romeinen wisten het reeds haarfijn: het zijn niet alleen de dagelijkse boterhammen, die tellen in het mensen- Jeven, maar ook de spelen. Daarom lieten zij mooie arena's bouwen, wierpen af en toe een handjevol slaven voor de leeuwen en waren dol op hun gladiatoren. Nu zal ik het Anjer fonds nimmer adviseren deze voorbeelden na te volgen, want ik ben tegen slavernij voor mannen, maar dat de Romeinen in principe gelijk hadden met de noodzaak hunner spelen is heden ten dage nog steeds merkbaar: ook aan het Anjerfonds. Want hieruit lopen duizenden onzichtbare financiële draden naar vele Nederlandse muziek- en zangverenigingen, de toneelgezelschap pen, het Volkshogeschoolwerk en natuurlijk ook de Volks muziekscholen, waaraan Velsen zulk een groots en verdiend plezier beleeft, naar de plaatselijke gemeenschappen en naar het wetenschappelijk onderzoek op het stuk van vrije tijds besteding. Kleine glorie, die vergaat het is om even droef te moede bij te worden. Want daar ver dwijnen meer stukjes gezapige rust ais gevolg van de tunnel, die nu eenmaal langs de linia len van Rijkswaterstaat ge trokken werd en niet langs de toevallige grillen van een we genbouwer uit vroeger eeuwen, die bij de landerijen van kleine keuterboeren moet oppas sen om niet een roe of een bunder teveel op te slokken. Het zij zo we kunnen er toch niets aan doen en we moeten flink zijn em denken aan het voetgangerstunneltje, dat toch zo gemakkelijk in de doorgetrokken Hagelingerweg komt te liggen en aan de grote schepen, die eind volgend jaar ongehinderd en gladjes door het kanaal struinen omdat wij haastigen dit nu eenmaal moe ten willen vanwege onze wel vaart. Maar de Doodweg ver dwijnt en de fluitekruidscher- men buigen het witte hoofd voor de overmacht van de Wa terstaat. Zoals vóór de Doodweg al zoveel gegaan is in dit Velsen van ons en zoals er nog meer zal gaan. Een jongen, die vroeger in ons dorp gespeeld heeft en nu als man in de stad terugkomt, moet wel eens volschieten van wege Breesaap, Rooswijk, de vele „zwarte paadjes" en al dat andere verdwenen goede en rustige. Komaan, niet zo sentimen teel. Flink zijn en geen fluite kruid. meer willen zien. De vo gels vinden wel weer een on derdak. Kom, kom, graven. In deze goede gemeente heeft het Anjerfonds al meermalen aan het draadje getrokken en dan rinkelde er weer wat con tant geld op de mat aan de andere kant van dat draadje, zodat hier een stichting aan de arbeid is, die direct resultaat afwerpt, voor een iegelijk voel baar en voor velen zelfs zicht baar. Wanneer gij het met mij eens kunt zijn, dat de spelen belangrijk zijn in het leven, welaan, dan hoef ik u niet meer te overtuigen van het nut van dit fonds, dat nu tien jaren al bestaat en steeds in belangrijkheid en werkdrift toeneemt. Wil men evenwel het brede vlak van het culturele werk kunnen blijven bestrijken, dan is er steeds weer geld van node, geld van u en mij, dat eens per jaar bijeengebracht moet worden tijdens een col lecte. Voor Velsen valt deze tussen 18 en 30 juni en ik heb er geen zwaar hoofd in, dat er in Velsen wel een paar centen bijeengegaard worden, want zij zijn niet zo krenterig in die dingen, maar het probleem, dat daaraan vooraf gaat weegt voorlopig meer: het aloude vraagstuk der collectanten. Nu heb ik een plannetje. Zoals gij uit opgemelde sa menvatting hebt gelezen, is haast elke vereniging, die cul tureel werk verzet bij het Anjerfonds geïnteresseerd en als ze het niet is, kan ze het heel gemakkelijk morgen wor den. Zou Velsen geen gebaar kunnen maken jegens het Anjerfondscomité, dat de za ken hier op poten zet en uit elke vereniging minstens één collectant of -trice kunnen af vaardigen? Mooie propaganda voor de verenigingen zelf ook. Het aanmeld-adres is tussen haakjes Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen, telefoon 5743. Dit moet, be- stuurderen, toch mogelijk zijn? LAMPENIER Grace Kelly en Cary Grant in „To catch a thief'. „vogelepietjes". De film is dus van Hitch cock. De film is Hitchcock zelf. „Het rode aap-mysterie" (Thalia, dins dag en woensdag) Dat de internationale verwikkelingen stof te over opleveren voor de vervaardigers van kilometers celluloid in het spannende genre, is een algemeen bekend en nauwelijks te critiseren feit. Al moet gezegd worden, dat men wel wat al te duidelijk speculeert op de narigheid waarin de wereld zich stort door allerlei militaire knoeierijen, ten bate van de drang naar senfeatie van het bioscooppubliek. Dat echter een rode aap in een verwoed spionagegevecht om een atoomgeheim een hoofdrol krijgt toebedeeld, zal menigeen net iets te ver gaan om nog met de ge loofwaardigheid te stroken, al zal het in de hogere regionen der achterbakse diplo matie wel zo zijn, dat het doel óók de apen heiligt. Het begint in dit geval met een serie moorden, die geheimzinnigerwijze volgen op het laatste stadium van een belangrijk atoomonderzoek en daar dus, naar de po litie meent te moeten veronderstellen, iets of veel mee te maken hebben. Daarin is de politie goed. In de nabijheid van de slachtoffers wor den de sporen van een aap gevonden en daarmee loopt het vertiaal volop. Een fascinerend verhaal, het zij onmiddellijk toegegeven, want deze tijd is fascinerend. Er komen Russische atoomgeleerden bij te pas en westerse geheime diensten, die bij zonder handig te werk gaan, maar de rol van de aap blijft geruime tijd sinister, even sinister als de hele knappe plot van deze film, die ondanks alle raffinement toch een zeker gevoel van walging niet kan voor komen. Omdat het zo walgelijk is, dat dit gebeuren kan en als het dan gebeurd is, voor de hongerige leeuwen in de bioscoop zalen wordt geworpen. J. F. „De zilveren beker" (Kennemer Thea ter, vrijdag t.m. maandag) Dit breed- opgezette historische, „sfirgokje naar een roman van B. Constain is op romantische wijze in de geschiedenis rond het begin der jaartelling gestoken en haalde daar het verhaal van Basil uit, de twaalfjarige knaap, die door een kinderloos koopman geadopteerd en daarna als slaaf verkocht wordt, om voor Lucas de apostel de zilve ren avondmaalsbeker te maken. Het is een zwaar-romantisch geval, waarin de eerste christenen een grote rol spelen, maar of er niet wat erg met de gekleurde kwast der sensatie is gezwaaid om het geheel toch vooral maar aantrekkelijk te maken, moe ten de historici maar uitmaken. Het werd in elk geval een vaak adembenemend en boeiend geheel, waarin de strijd tussen het opkomend Christendom en de heersen de veelgoderij wordt geschilderd en de toestand onder Nero als sfeerschildering met smaak is verwerkt. „O 8-15 II" (Lu x o r Theater, vrijdag tot en met dinsdag) Het is niet langer de kazerne van het eerste deel dezer realis tische Duitse soldatenfilmcyclus, maar het is het front, dat de mensen van dit vervolg bepaalt en tekent: het Oostfront uit de jaren 1942-'43. Acteur O'Hasse doet te midden van het beproefde team uit het eerste deel zijn intrede en weer wordt men getroffen door de zedenschildering van'dit verhaal, dat indringend vertelt van de mentaliteit dergenen, die deels verant woordelijk waren voor de rampen, die zich vijftien jaar geleden over de wereld vol trokken. Het systeem, dat deze film op de korrel neemt, komt er slecht af men zal van dit dokument meer overhouden dan afschuw alleen. „Stad in boeien" (W. B., vrijdag tot en met maandag) Onder de pure Westerns slaat deze tergend-spannende rolprent een goed figuur, omdat naar het grote voor beeld van High Noon de mens meespeelde, de menselijkheid vooral van een al te wrede „town-tamer", zijnde het slag men sen, dat er een roeping in ziet wetteloze stadjes uit Amerika's ruige jaren tot de orde te roepen en de rechtvaardigheid te vuur en te zwaard te herstellen. Dade Hol- mer is de kwade geest Clint Tollinger (Robert Mitchum) zijn harde bestrijder. ADVERTENTIE TAXI NODIG? BEL 5000 VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA Maandag op het Marktplein Maandagavond wordt door de federatie Velsen van de Partij van de Arbeid de laat ste propagandabijeenkomst gehouden. Op het Marktplein te IJmuiden-Oost zullen korte speeches worden uitgesproken, on der meer door de wethouder van Onder wijs, de heer H. de Boer. „The International Dutch rolling stars" zullen op deze avond op het Marktplein een internationale rolSchaatsshow ten beste geven, opdat tussen de propaganda enig vertier wordt gebracht. Er zal muziek zijn op het Marktplein en voorts zullen Gery en Marion optreden als jongleurs. De P. v. d. A. in Velsen komt op de avond van de verkiezingsdag, woensdag 13 juni, bijeen in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan. De uitslagen van de 'verkiezingen zullen worden bekend ge maakt en er zal radio en misschien zelfs televisie zijn. Voor personeelsleden en belangstellen den van en voor de Cemij werd avond in het Kennemer Theater de nieuwe Nederlandse film „Cement" gedraaid, die in opdracht van het Verkoopkantoor van Cement door Polygoon is vervaardigd. Dr. F. Schonenberger verwelkomde de aanwe zigen en hij hoopte, dat er door het ver tonen van deze film meer begrip voor de cement-produktie zou ontstaan. De film die wij al eerder bespraken is in twee bedrijven opgenomen: het eerste gedeelte in Maastricht bij de ENCI en het tweede gedeelte in IJmuiden bij de Cemij. Het gehele fabricage-proces is zeer duide lijk te volgen. Speciale aandacht werd be steed aan het verschil in fabricage tussen Portland- en Hoogovenslakken-cement. Voor Beverwijk was dit de première, die, jammer voor de organisatoren, niet al te druk werd bezocht. De tweede voorstelling trok iets meer publiek. Na afloop werd de aanwezigen een kopje koffie aangeboden en gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen de cementpro- duktie betreffende. Op dinsdag 12 juni 's avonds te, half acht zal de film in het Rex-Theater van IJmuiden te zien zijn. IJMUIDEN Dokters De artsen P. Brouwer, Koningin Wilhel- minakade 79, tel. 4507 en P. C. de Weerdt sr., Stationsweg K 5, tel. 4614. Apotheken Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van zaterdagmiddag tot zondagmorgen 9 uur: mej. F. J. G. Swaab, Kuenenplein 48, tel. 4169. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: K. K. Visser, Zeestraat 96, tel. 3450. Apotheken De zondags- en nachtdiensten worden waargenomen door apotheek Duinwijk, Populierenlaan 44, tel. 33E3. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts D. R. Mansholt, Vinkenbaan 23, tel. 8320 te raadplegen. Apotheken Blóemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, tel. K 2500-22181 en Apotheek de Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp, tel. K 2560-8284. VELSEN Wijkverpleging Voor Driehuis en Santpoort: zr. De Beurs, Lijsterlaan 21, tel. 4378. Voor IJmuiden- Oost, Velsen-Dorp en Velsen-Noord: zr. Nap, Rembrandtlaan 5, tel. 6195. Voor IJmuiden-Oost en West: zr Kuiper, J. P. Coenstraat 145. HEEMSKERK Van zaterdagmorgen 12 uur tot zondag avond 12 uur: J. J. F. Brugman, Middel weg 9, Uitgeest, tel. 02513-212. Het Panamese s.s. Panaos, dat op 30 mei tengevolge van een explosie in de machine kamer 25 mijl ten westen van Borkum vuurschip is gezonken, aldus „Dagblad Scheepvaart", is het voormalige Neder landse s.s. Neutraal, dat in 1917 werd ge bouwd bij „De Klomp" te Sliedrecht voor rekening van de N.V. Stoomvaart Mij. „Bestevaer" te Rotterdam (directie C. Gou- driaan). In 1922 werd dit schip onderge bracht in een afzonderlijke vennootschap, de N.V. „Neutraal" onder dezelfde directie. In 1927 werd het verkocht naar de S.A. Ar- mement Deppe te Antwerpen en kreeg de naam Loire. Tot 1951 voer het onder Bel gische vlag en werd in dat jaar overgedaan aan de Cia. Nav. Capri S.A. te Panama, waarna het onder de naam Panaos in de vaart werd gebracht. De commissie tot organisatie van school- sportdagen in de gemeente Velsen heeft haar programma opgesteld voor de „veld dagen", die voor de scholen in Velsen op 12, 13 en 14 juni worden georganiseerd. Het programma luidt als volgt: Dinsdag 12 juni: velddag voor de 5e klas sen op Schoonenberg. Woensdag 13 juni: wandelmars voor alle 5e en 6e klassen (startplaats Schoonenberg). Donderdag 14 juni: velddag voor de 6e klassen op Schoonenberg. De velddag omvat: slagbal, grenswerpbal, snelloop, hoogspringen, behendigheids oefeningen, balverwerpen. Woensdag 13 juni heeft na afloop van de wandelmars om 10.45 uur de prijsuitrei king plaats voor de 5e klassen. Donderdag 14 juni om 16.00 uur vindt de prijsuitreiking plaats voor de 6e klassen. ZATERDAG 9 JUNI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „Met dieven vangt men dieven". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. „Felison", 1417 uur, expositiezaal Hei- destraat, tentoonstelling van werken van de schilder Kees Jansen. VELSEN-NOORD Koningin Wilhelminafonds, Strating- plantsoen, lunapark. ZONDAG 10 JUNI IJMUIDEN Thalia, 15 uur: „Robin Hood van de Pecos" 19 en 21.15 uur, „Met dieven vangt men dieven". Rex, geen opgave. „Felison", 1417 uur, als zaterdag. MAANDAG 11 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Met dieven vangt men dieven". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. „Felison", 1921 uur, als zaterdag. P. v. d. A. Velsen, 20 uur, Marktplein, propaganda-bijeenkomst en rolschaats- show. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur burge meester; 1517 uur, spreekuur wethou der van Onderwijs.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 8