Endocil PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Mackievicz overlaadt Britten en Amerikanen met verwijten PI RAT E Virginia cigarettes Doorsnee Italiaan weet weinig of niets van Indonesië Wereldnieuws J Ex-premier van de Poolse regering in ballingschap geeft de hoop op De radio geeft woensdag Sukarno's bezoek heeft kennelijk een propagandistisch doel LANGE NAGELS och ió het zo DINSDAG 12 JUNI 1956 Westelijke journalisten spraken mgr. Groesz Kardinaal Mindszenty is onder toezicht geplaatst Britse bergbeklimmer op 's werelds hoogste plateau ftft 'n triomfantelijke terugkomst. Slechts 75 ct per pakje Grapje in Boekarest Britse conservatieven verliezen aanhang r LICHAAMS CELLEN l LONDEN, (United Press) Stanislav Mackievicz, voormalig premier van de Poolse ballingregering, heeft besloten naar Polen terug te keren, „omdat Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten zijn land verraden hebben", zoals hij het in een inter view met United Press uitdrukte. Mackie vicz is „even anti-communistisch als ooit tevoren", doch hij heeft besloten naar zijn vaderland terug te keren omdat „politiek in ballingschap een droom is en niets meer". De ex-premier zal uit Londen naar Polen vertrekken, zodra hij zijn visum heeft. Daarmee zal hij dan dezelfde weg gaan, die de man gegaan is die hem als premier opvolgde: Hugo Hanke, die in september 1955 naar Polen terugkeerde. „Aangezien Londen en Washington ons verraden heb ben en er geen hoop is, dat het Westen mijn volk zal bevrijden, aoht ik het mijn plicht naar mijn land terug te keren en te profiteren van de nieuwe, vrijere toestan den die daar heersen", zo zei Mackievicz. „Tijdens mijn ballingschap heb ik Groot- Brittanië leren kennen als de grootste ver rader in de geschiedenis. De Britten hebben ons eerst verraden in mei 1945, toen de regering-Churchill, in strijd met het Brits- Poolse verdrag van augustus 1939, een wa penstilstand met Duitsland sloot zonder de Poolse ballingenregering in Londen, die op dat ogenblik door Groot-Brittanië erkend werd, te raadplegen. Het tweede verraad was, toen Groot-Brittanië, in strijd met het geheime protocol dat behoorde bij het Brits-Poolse verdrag van 1939, de onschend baarheid van Polen niet verdedigde tegen de Sovjet-Unie. Ik weet dat zowel Londen als Washington Polen slechts beschouwen als een gebied dat men voor militaire spionage kan gebruiken," zei hij. „Radio Vrij-Europa", de met Ameri kaanse middelen gefinancierde zender voor Oost-Europa heeft het bericht, dat Mac kievicz naar Polen terug wil keren, uitge zonden en er een commentaar aan ver bonden, dat er op neerkomt dat de serieuze Poolse emigrantenkringen zich „vooral op gelucht zullen gevoelen". Mackievicz werd ADVERTENTIE Hormooncrême ontsluiert de schoonheid van uw huid Endocil, de nieuwe, hormoonhou- dende crème, ontsluiert de schoon heid van uw huid. Het in Endocil aanwezige hormoon maakt uw huid weer gaaf, zacht, mooi. Reeds na 3 weken kunt u de verbetering con stateren. Gebruik Endocil ook als basis voor make-up of poeder. hormooncrême van Organon Per tube 2.90 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.40 Amusementsmuziek. 10.10 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.20 Luchtbrug naar Pimlico, hoorspel. 12.10 Bariton en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Platen. 12.55 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Hollandse liedjes. 13.35 Nabuc- co, opera. 15.30 Pianorecital. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgelspel. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven. 18.30 RVU: Tijdsmeting en tijdsbeleving, door dr. H. Groot: Eerste lezing: Van zand loper tot atoomklok. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Nederlandse volksliederen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Verkiezingsuitslag en platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15-2.00 Verkiezingsuitslag en platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 11.00 Idem. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.15 Promenade-orkest. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen Over zee: Het centrale ziekenhuis te Hollandia, door dr. J. S. de Vries. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Huma nisme, socialisme en andermans overtuiging, causerie. 18.55 Platen. 19.10 Joods program ma. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Verkiezingsuitslag en platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Verkiezingsuitslag en platen. 23.50 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.58-2.00 Verkiezingsuitslag en platen. TELEVISIE (NCRV, NTS. KRO, NTS). 17.00-17.30 Voor de kinderen. 20.00 Jour naal en weeroverzicht. 20.15 De ondergang van de Eppie Reina, spel. 23.00-2.00 Verkie zingsuitslag. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Platen. 16.20 Idem. 16.30 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.50 Boekbe spreking. 18.00 Nieuws. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorzang. 20.00 Hobrspel. 21.30 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55-23.00 Nieuws. „een niet representatieve figuur in de emigrantenbeweging, zonder enige politieke betekenis" genoemd. „Mackievicz is een strijdlustige en heftige journalist, een aan hanger van uiterst rechts en eens een monarchist. In 1940 was hij voorstander van een vrede met Duitsland", aldus radio Vrij Europa. Weinig succes De campagne, die de communistische regeringen voeren om de voormalige bur gers van hun landen tot repatriëring te bewegen, heeft tot dusverre slechts weinig resultaat opgeleverd, aldus is in Londen van bevoegde zijde medegedeeld. Met belofte omtrent vergiffenis voor politieke vergrijpen, met aanbiedingen van financiële steun en werk, doch ook met dreigementen met represailles tegenover de achtergebleven familieleden poogt men de ballingen over te halen, terug te keren. In énkele Zuid-Amerikaanse landen is slechts een repatriëringsbeweging van enige omvang ontstaan voornamelijk voor de Sovjet-Unie. Mackievicz is een der zeer weinige voor aanstaande figuren die zich tot repatriëring hebben laten bewegen. Volgens officiële gegevens hebben tot nu toe slechts enkele duizenden Oost-Europese vluchtelingen uit een totaal van bijna een miljoen zich laten overhalen, naar huis terug te keren. Van deze duizenden zijn inmiddels enigen naar het Westen terug gekeerd. WENEN (Reuter/AFP) Mgr. Josef Groesz, de aartsbisschop van Kalocsa, heeft tegen over Westelijke journalisten verklaard, dat kardinaal Mindszenty woont in een gebouw dat aan de rooms-katholieke kerk toebe hoort. De kardinaal is niet opnieuw gear resteerd, doch hij staat nog steeds onder toezicht, aldus het verslag dat radio-Boeda- pest gaf van het onderhoud van de aarts bisschop met de journalisten. Mgr. Groesz verklaarde, dat hij de kar dinaal kan bezoeken als hij dat wenst. Hij zelf heeft volledige bewegingsvrijheid en hij staat rechtstreeks in contact met het Vaticaan. Mgr. Groesz werd de vorige maand uit de gevangenis ontslagen. Hij was in 1951 wegens samenzwering tegen de staat ver oordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. De aartsbisschop verklaarde, dat de be trekkingen tussen kerk en staat in Hon garije niet geheel zonder moeilijkheden zijn. Zo hebben zich moeilijkheden voor gedaan bij de benoeming van kerkfunctio- narissen en bij het geloofsonderricht op de scholen. Er bestaat geloofsvrijheid in Hongarije, zo voegde hij hieraan toe. De gelovigen be- opleiding van geestelijken verloopt maal. Op een waag over de religieuze orden, die in 1950 gedeeltelijk ontbonden zijn, antwoordde mgr. Groesz: „Ik wil niet over het verleden spreken. Wij hebben reli gieuze orden, wij hebben scholen: de toe komst zal de andere vraagstukken oplos sen. Op het ogenblik zijn dat niet onze dringendste problemen". De aartsbisschop zeide te geloven, dat het feit dat hij zijn functie weer kan uit oefenen, een latere regeling van de nog be staande geschillen tussen kerk en staat in Hongarije mogelijk kan maken. Een Britse bergbeklimmer heeft in het Himalaya gebergte een plateau ontdekt, dat waarschijnlijk het hoogste is ter wereld. Het is 6 km lang en ligt ongeveer 6.000 m hoog. De ontdekking van het plateau werd be kend gemaakt door Peter John Webster, de Engelse deelnemer aan de Zwitserse expe ditie, die er onlangs in slaagde de top van de Lhotse en tweemaal de top van de Mount Everest te bereiken. Aan de voet van het plateau, aldus Web ster, vond hij vijf grote bevroren meren, elk ongeveer anderhalve km lang, en zes Tibe taanse dorpjes met een bevolking van onge. veer 100 mensen, die voor het eerst een Europeaan zagen. Webster was op 4 maait uit Solokhoemboe vertrokken op een eenzame bergbeklim- mingstocht. Op 20 april bereikte hij Namche Bazar. In het Solokhoemboe-gebied beklom hij twee naamloze pieken, elk ongeveer 6.000 m hoog. Hij noemde zichzelf de eerste eenzame bergbeklimmer die de top van de Namche Bazar had beklommen door de 6.000 m hoge pas van Amboe Lapcha, voor het eerst betreden.door Eric Shipton en Sir John Hillary, over te gaan. Tijdens zijn tocht ontmoette hij de Zwitserse expeditie, die naar Lhotse en de Mount Everest op weg was. Hij had de expeditie dringend nodige medicijnen kunnen geven. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Rome) De weinige kranten, die maandagsmor gens in Rome verschijnen, brachten onder grote koppen de aankomst van president Sukarno in Rome en heetten hem welkom in de Italiaanse hoofdstad. De bladen publi ceerden grote foto's van Sukarno, waarop hij afgebeeld staat in zijn uniform van op perbevelhebber van het Indonesische leger, de hand drukkend van president Gronchi bij zijn aankomst op het vliegveld Ciam- pino, en foto's waarin hij in een open auto met president Gronchi door Rome rijdt. De zondagsbladen wijdden aan het bezoek niet meer dan een kort berichtje, omdat Indo nesië voor het Italiaanse publiek een zeer vaag begrip is. Het bezoek heeft kennelijk een propagandistisch doel. Gisteravond sprak Sukarno voor de bui tenlandse pers en vandiaag geeft hij een tweede persconferentie voor Italiaanse journalisten op de Indonesische ambassade. Vanmiddag houdt hij een redevoering in het „Italiaanse centrum ter bevordering van de internationale samenwerking". Ver der zijn er een receptie van de minister van Buitenlandse Zaïken Mairtino en een op het Kapitool door de burgemeester van Rome. Voor politieke besprekingen was gisteren slechts een uur beschikbaar. President Gronchi en premier Segni en minister Mar- tino waren daarbij aanwezig. Het bezoek valt samen met dat van de minister-president van Libië, dat voor Italië van meer belang is. Na de audiëntie bij de Paus blijft Sukarno nog enige dagen niet officieel in Noord-Italië. De belang stelling van het publiek is nihil, daar Indo nesië de Italianen weinig zegt. De diplomatieke vertegenwoordigers van de jonge staat hebben er overigens geen schuld aar., dat de republieklndqnesia voor de meeste Italianen een onbekend begrip is. zoeken in bevredigende mate de kerkep. De )>eisatta,chés zowel van de ambassade bij Italië als van het gezantschap bij de Heilige Stoel laten het niet aan voorlichting ontbreken. Zij geven in de Italiaanse taal een zeer aantrekkelijk maandelijks bulletin uit, dat allerlei wetenswaardigs bevat over de archipel en de cultuur der verschillende volken, die haar bewonen. Nederlanders zouden die smakelijke publikatie overigens meer kunnen waarderen, wanneer er in het politieke gedeelte niet steeds enkele on vriendelijkheden werden gezegd over ons imperialisme, de koloniale uitbuiting en wat d'ies meer zij. Exotisch Dat ondanks die uitstekende propaganda (wij zouden het woord graag willen ver mijden en over voorlichting spreken, maar het is helaas nog steeds propaganda), In donesië toch weinig bekend is, komt door dat de Italiaan nu eenmaal niet veel leest. Het is niet gemakkelijk zijn belangstelling 8 8 WENEN (Reuter). - In Boekarest wordt het volgende politieke grapje verteld. De leider der Roemeense communisti- sche partij, Gheorghi-Dej, had een x 8 radiorede gehouden, die, naar Hij zelf j meende, bijzonder had ingeslagen. De 8 3 volgende ochtend bezocht hij een hoge Roemeense ambtenaar. Tegen diens 8 zoontje zei hij: „Ik zou je vader graag 8 willen spreken". „Wie kan ik zeggen?", g vroeg het zoontje. „Zeg maar dat ik de man ben, die gisteravond voor de radio heeft gesproken". De jongen antwoord de: „dat was een prachtige radiotoe spraak. Hebt u die werkelijk gehouden?" „Zeker", luidde het antwoord van Gheorghi-Dej. J Het zoontje vloog de trap op. „Vader, 8 'i kom eens gauw. Hier is president Eisen- 8 3 hower om u te spreken". 9 8 XJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOO- te wekken voor een land, een cultuur, een levenswijze, die zo oneindig ver wpg zijn en zo verschillend. President Gronchi zal waarschijnlijk wel een soort spoedcursus hebben gevolgd om althans enigszins op de hoogte te zijn van wat er in het exotische vaderland van zijn gast omgaat. Wij nemen aan, dat hij er de grote Ita liaanse encyclopedie Treccani op zal heb ben nageslagen en dan zal hebben be merkt, dat het Nederlands bewind steeds groot respect heeft gehad voor de oude cul tuur van Javanen, Soendanezen, Balinezen enzovoorts, zodat al die volken hun eigen taal, hun godsdienst, hun adat, hun kunst handwerk, hun theater en dansen hebben bewaard, uitingen, die in de Philippijnen totaal verloren gingen. Als hij ook de bio grafie van Sukarno in die encyclopedie heeft doorgelezen, dan zal hij, vurig anti fascist en verzetsman tegen de Duitsers, zeker met verbazing kennis hebben geno men van de wijze, waarop Sukarno de Ja panse invasie als een bevrijding heeft be groet. En als hij de illustraties van de en cyclopedie heeft vergeleken met die, welke voorkomen in het Indonesische maande lijks bulletin, dan zal hij hebben gezien dat sommige wegen, bruggen, gebouwen in Bandung of Surabaja, die nu worden afge beeld als voorbeelden van de huidige staat van Indonesië, ook reeds bestanden toen dat gebied nog Nederlands-Indië werd ge noemd. De politieke betekenis van het bezoek is niet groot. Italië had eertijds belangen in Indonesië (een belangrijke kinine-corices- sie, theeplantages onder Italiaanse leiding en de Pirelli-rubberplantages). Een deel der Italianen heeft, nadat Italië de oorlog had Verklaard aan Japan, het lot gedeeld van onze landgenoten in Japanse en daarna Indonesische kampen. Thans zijn de betrekkingen tussen de beide landen echter uitstekend en de handel neemt toe. Indonesië laat hier schepen bouwen, koopt machinerieën en waarschijnlijk zouden de economische betrekkingen nog van veel meer belang kunnen zijn, indien Italië rui mer en langer krediet kon toestaan, het geen voor een kapitaal-arm land niet een voudig is. Onvermijdelijk Over de geschillen, die helaas tussen Indonesië en Nederland nog steeds bestaan, is men hier niet of nauwelijks ingelicht. Buitenlandse Zaken weet alles van het pro- ces-Jungsehlager en van de eis der Indo nesiërs om gebieden aan hun republiek toe te voegen, die nooit iets met Indonesië te maken hebben gehad, doch toevallig gedu rende zeer korte tijd mede deel hebben uit gemaakt van de Nederlandse overzeese ge biedsdelen, doch de doorsnee Italiaan weet van d'it alles niets. Slechts één blad, de „Naziome" te Florence heeft een artikel ge wijd aan bet proces-Jungsehlager. Verder is dit voor het Italiaanse publiek onbegrij pelijk nieuws, dat een veel te lange toe lichting zou vereisen, door geen enkel blad vermeld. De journalisten van naam be schouwden destijds al naar gelang van hun politieke richting de vrij.heidisaetie der In donesiërs als redelijk maar te voorbarig of als een grote slag voor geheel het blanke ras. In diezelfde jaren had Italië nog enige kans koloniën uit de vóór-fascistische tijd als mandaten terug te krijgen en men zag in, dat de overgrote ijver der Amerikanen om aan alle „koloniale verhoudingen" een einde te maken althans Europa, zo niet de Verenigde Staten zelf, aan betekenis en macht deed inboeten. Dat de Franse moei lijkheden in Noord-Afrika onvermijdelijk werden op de dag, waarop Libië onafhan kelijk werd, is voor ieder Italiaan duidelijk en dat Indochina of Malesie of Singapore niet onder Europese invloed kunnen blij ven, nu Indonesië op zo overhaaste wijze alle banden met Nederland heeft verbro ken, eveneens. 56. De vingervlugheid van de verzame laars was werkelijk verbazingwekkend. Voor de agenten goed en wel wisten, wat er gebeurde waren zij niet alleen hun wapens, maar ook hun uniformen kwijt. Terwijl de politiemannen zich ontdaan in de gordijnen hulden, ontstond tussen de verzamelaars een levendige ruilhandel, waarbij ieder probeerde een complete politie-collectie te verkrijgen. Op dat ogenblik kwam de concierge van het mu seum binnenrennen. „Wat is hier aan de hand?", riep hij Panda toe. „Het is alle maal erg raar", antwoordde Panda. „De politie kwam hier om de verzamelaars te arresteren, maar toen verzamelden de ver zamelaars de politie". „Wat een toestand", bromde de concierge misnoegd. „Was heer Staalhart maar hier. Hij zou die boeven wel moris leren!" Een zwaargebouwde verzamelaar, die juist bezig was de schoe nen van een agent te verzamelen, hoorde deze opmerking. „Boeven?!", herhaalde hij, terwijl hij zich verontwaardigd om keerde, „maar Jansen, hoe DURF je mij en mijn clubgenoten zo'te noemen!" Ver bijsterd staarde de concierge hem aan. „Heer Staalhart!", riep hij uit, „bent u het?! Ik ik wist niet, dat u ook bij deze boe ehverzamelaarsclub hoorde!" (Van onze correspondent in Londen) In Groot-Brittannië met zijn twee grote partijen, wordt de politieke richting sinds jaren bepaald door de „zwevende" mid dengroepen, die nu eens op Labour, dan weer op de conservatieven stemmen. Op het ogenblik begint de politieke barometer voor de conservatieven naar slecht weer te lopen. De oorzaak zijn de steeds stijgende kosten van levensonderhoud. Dat was de voornaamste reden dat de Labour-regering in 1951 werd verslagen. De middengroepen, die daarna hun hoop op de conservatieven hadden gesteld, komen door de inflatie echter economisch hoe langer hoe meer in de knel. Vandaar dat alom in het land een rebellie tegen de regering gaande is. Daar van getuigt het resultaat van de tussen» tijdse verkiezing in Tonbridge in Kent voor een opengevallen zetel in het Lager huis, waar de traditionele Tory-meerder- heid met 8.000 stemmen slonk. Het con servatieve overwicht van 10.000 stemmen bij de algemene verkiezingen in 1955 liep tot 1.600 terug. In het Britse stelsel betekent zo iets een politieke ommezwaai. Op deze basis zou, wanneer thans een algemene verkiezing werd gehouden, Labour de macht her overen. De algemene verkiezingen liggen echter nog drie jaar in het verschiet, hoe wel zij vervroegd kunnen worden. Het ge voel overheerst nog steeds dat de regering de toestand niet in de hand heeft, zodat de ontevredenheid bij grote bevolkingsgroe pen nog steeds toeneemt. Volksliga Daarvan is ook de oprichting van een, tegen de uitwassen van de vakbeweging gerichte, Volksliga een uiting. Deze „volksbeweging" heeft zich met een adver tentie over een gehele pagina van de Times tot het publiek gericht, waaruit blijkt dat zij over veel geld moet beschikken. Of dit de geboorte is van een nieuwe politieke partij, moet worden afgewacht. Maar'deze actie is er mede een bewijs voor dat de kloof verscherpt is tussen de door de vak beweging beschermdet groepen 'ecdfe ón*.' beschermde beroepsklassen, die het steeds moeilijk e r..-krij genDe: .verkiezingsuitslag* van Tonbridge is een alarmsignaal voor de regering, die voort zal gaan vertrouwen te verliezen, wanneer de kosten van levens onderhoud niet gestabiliseerd worden. In conservatieve kringen gaan er ook reeds krachtige stemmen op voor de wederinvoe ring van bepaalde rechtstreekse economi sche controles, ook al herinneren deze aan de vroegere Labour-politiek. ADVERTENTIE Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft in Woman and Beauty": „Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie, genaamd NuNale, die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook in Nederland - 1.80 per flacon. maakt broze nagels sterk Imp.: Dispec nv - Den Haag Zorgen. De Marokkaanse regering heeft de Joodse „Cadima"-organisatie ver boden. Deze organisatie, die gesteund wordt door de Israëlische regering, ver zorgt de emigratie van Marokkaanse Joden naar Israel. Sinds 1946 hebben ongeveer 100.000 Joden Marokko ver laten, terwijl er nog 250.000 achterge bleven zijn. De Marokkaanse regering zou zich zorgen maken over de grote aantallen Joden die het land verlaten. Aanbeveling. In antwoord op vragen van de Labour-oppositie heeft de Britse minister van Bevoorrading, Maudling, bevestigd dat de regering geen orders meer bij de „Imperial Chemical Indus tries" zou plaatsen, zolang de thans door de ICI geschorste advocaat H. J. Lang toegang tot geheime documenten had. Het politieke verleden van mevrouw Lang was niet de enige overweging. De regering heeft gehandeld op aanbe^ veling van de commisie voor de staats veiligheid. Immuun. Het Amerikaanse vaccin-Salk tegen kinderverlamming blijkt volledige immuniteit te verschaffen in 99,98 per cent van de gevallen waarin drie in entingen gegeven worden, zo heeft het Amerikaanse medische genootschap be kendgemaakt. Dr. Jonas Salk, de ont dekker van het vaccin, deelde mede, dat bij een proef met 4.382 schoolkinderen in Pittsburg, die driemaal ingeënt wer den, gebleken is dat in slechts een ge val geen volledige bescherming tegen de kinderverlamming was verkregen. Belachelijk. Zaterdag zijn de nieuwe Turkse perswetten Noor het eerst in toepassing gebracht. Volgens kranten berichten zijn exemplaren van het Turkse blad „Halk" in beslag genomen omdat daarin een spotprent voorkwam die onder de nieuwe bepalingen valt. Opgeblazen. Met behulp van dynamiet is .zondag het Chateau de la Badonnière te Marday, nabij Poitiers, eens een van de fraaiste kastelen van West-Frankrijk, in een puinhoop herschapen. Het ge bouw was zo vervallen, dat herstel werkzaamheden ruim 300.000 gulden zouden hebben gekost. De eigenaar, de 37-jarige René Villemiers, die jaarlijks duizenden guldens aan belasting moest betalen, had geen andere keus. Uitzondering. De Amerikaanse minister voor de PTT, Arthur Summerfield, heeft verklaard, dat, met uitzondering van een land in Latijns-Amerika, alle landen ter wereld hun posterijen econo mischer hebben georganiseerd dan de Verenigde Staten, waar de PTT jaar lijks een tekort van 470 miljoen dollar heeft. Saint-Cyr. De Franse militaire academie van Saint-Cyr, die in de tweede we reldoorlog grotendeels werd verwoest, zal op haar oude plaats nabij Parijs worden herbouwd. Voorbeeld. Abbé Pierre, de Franse „apos tel van de daklozen," is per vliegtuig naar Noord-Amerika vertrokken voor een bezoek aan New York en Montreal (Canada) waar naar zijn voorbeeld orga nisaties voor steun aan onbehuisden zijn opgericht. Veiligheid. Het hooggerechtshof te Was hington heeft bepaald, dat burgerlijke ambtenaren die werkzaamheden verT richten waarbij de veiligheid van de staat niet kan worden geschaad, niet om politieke redenen ontslagen mogen worden. Asiel. Volgens een Oostenrijks kranten bericht heeft een lid van de groep Rus sische toeristen die in Oostenrijk zijn aangekomen politiek asiel gevraagd. Onverbeterlijk. In het afgelopen week einde is in Zweden een nieuwe commu nistische partij opgericht, waarvan de leden zich verplicht hebben Stalins politiek voort te zetten. Breuk. De atoomoven van Saclay, ten zui den van Parijs, is stop gezet omdat er een breuk in een deel van de bescher mende ombouw was. Economisch. Uit economische overwegin gen heeft de Egyptische regering lan gere reizen naar Europa om andere dan bijzondere gezondheidsredenen verbo den. Vorig jaar hebben Egyptische toe risten, die voornamelijk naar Frankrijk, Italië, Zwitserland, Oostenrijk en Grie kenland gingen, zestig miljoen gulden in het buitenland besteed. Zuinig. Het onafhankelijke Deense blad „Information" meldt, dat het Deense ministerie van Defensie overweegt het aantal militaire attache's in het buiten land te verminderen. Op het ogenblik heeft Denemarken militaire attache's in acht landen merendeels leden van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. ALLE RARITEITEN op de kermis en alle curiositeitenkabinetten ter wereld val len volslagen in het niet vergeleken bij de wonderbaarlijkheden die zich in ons eigen lichaam afspelen. Daarom is het jammer dat de kermis zo veel meer belangstellen den trekt dan de dagelijkse levensver schijnselen. Het bestuderen van de levens processen is hiervoor niet eens noodzake lijk, omdat we dat met een gerust geweten kunnen over laten aan degenen die hiervan hun levenstaak hebben ge maakt, 'maar wellicht zou bij sommigen een beetje meer aandacht kunnen overschieten voor het merkwaardige feit, dat zij leven, en in leven blij- ven. Niet de kermis geeft hierop het ant woord, maar bezinning op alles wat zich ongeweten in ons voltrekt: Voortdurend zijn in ons lichaam hele legerkorpsen in actie om ons voor aan tasting te behoeden. Dat zijn de witte bloedcellen, of leucocyten, die volledig het karakter van normale cellen hebben, dus protoplasma en een kern bezitten. Meren deels zijn deze leucocyten bewegelijk en kunnen zij, zoals amoeben of andere een cellige diertjes, hun lichaamsvormen wij zigen, zij kunnen schijnpoten uitsteken en zich kruipend, of zwemmend in de bloed- vloeistóf, verplaatsen. Deze vaste, normale bestanddelen van ons bloed, zijn zwervende lichaamscellen die door hun bewegelijkheid dwars door de haarvaten heen dringen en zich tussen de weefsels bewegen, op zoek naar onge rechtigheden. Zij ruimen afgestorven cel len op, die zij verteren met krachtige enzy men, waardoor het eiwitmateriaal wordt opgelost. In dit opzicht gelijken de leuco cyten dus wel wat op een reinigingsdienst. Doch hiermee is hun taak slechts gedeel telijk getekend, want ook bacteriën zijn van hun gading. Door hun bewegelijkheid en het vermogen schijnpootjes te vormen, zijn de leucocyten in- staat bacteriën aan te vallen, te overweldigen, gevangen te nemen, en tenslotte te verteren. Deze acties geschieden met zeer grote aantallen, maar daarover behoeven we, ons niet ongerust te maken, want elke kubieke millimeter bloed bevat gemiddeld 5000 van deze actieve soldaten, zodat bij een sterke concentratie op een bedreigd punt niet gevreesd behoeft te worden voor een -J tekort aan mankracht op ande re punten van het front. Hoe weten de leucocyten nu dat hun aanwezigheid op een bepaalde plaats ge wenst, of zelfs vereist is? Een generale staf die hen dirigeert, is niet aanwezig; leiding zoals voor een efficiënte oorlog voering is vereist, ontbreekt derhalve. En toch richten zich de leucocyten als één man op vreemde indringers in het lichaam. De oplossing hiervoor moeten we zoeken in het verschijnsel der chemotaxis, waar door een beweging ontstaat in de richting waarin vreemde stoffen in het bloed wor den aangetroffen. De bacteriën hebben im mers een eigen stofwisseling en deze vreemde stoffen trekken de leucocyten aan, die door de bloedvaatwanden heen dringen en naar de plaats des onheils snel len. Zo langzamerhand komen we nu bij de jodoform terecht, een stof die lange tijd als antiseptisch werd beschouwd, doch geen noemenswaardige werking in die zin bezit. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2