Volgende week metterdaad begin van spoorwegwerken in Heemstede LEXINGTON Kiesstelsels In één nacht Vijftig jaar geleden Miljoenenplan wordt werkelijkheid Honderdvijftigduizend kubieke meter zand voor het ophogen van de baan 7 'ramviadukt in de weg Overdekte perrons Schrijfmachine gestolen uit gerechtsgebouw Oud Zaans bedrijf gaat verdwijnen Rumoer in testamentair geregeerd kerkje Gereformeerde stroming zou erfenis verspelen Natuurlijk geef ik. jouw merk... Examens Zes weken voor staker die agent belaagde Hoofdprijzen nationale loterij kankerbestrijding Kerkelijk Nieuws Uw handen gaaf en zacht Sun balm rHoe is het ontstaan?"^ Dit woord: BLUT N. Hoofdambtenaar liet op rijkskosten woning in orde maken Handel in verdovende middelen berecht Uit Haarlems Dagblad van 12 juni 1906 DINSDAG 12 JUNI 1956 Het tot 1918 gegolden hebbende kiesstel sel, waarondier het land in districten ver deeld was met per district één afgevaar digde, die daar de volstrekte meerderheid (de hel'ft plus één) behoefde om gekozen te zijn, bracht bepaalde spannende momen ten met zich mee, die heden ten daige ont breken. Eén enkele stem kon een district doen „omgaan", kon voldoende zijn voor een partij de daar tot dusverre bezette zetel verloren te laten gaan, of omgekeerd. En z'o kon dus zelfs een uitermate geringe verschuiving in de in enige districten ver worven stemmen, een totale omslag in de samenstelling van de Tweede Kamer ver oorzaken. Daardoor vooral ook deed zich menigmaal per district een levendige strijd voor. Dat had zijn eigen bekoring, die ons stelsel van evenredige vertegenwoordiging mist. Dat brengt op -het ogenblik met zich mee, dat omstreeks 56000 stemmen, het aantal, dat dit keer ongeveer nodig zal zijn, naar aan te nemen valt, om één zetel aan een partij ten deel te doen vallen, pas tot winst (of verlies) van een enkele zetel kan strekken. Van enige strijd in afzonderlijke districten is geen sprake meer doordat voor de berekening van de verkiezingsuitslag de over het .gehele land behaalde stemmen bij elkaar moeben worden geteld. Tot dit systeem is men overgegaan, omdat het veel zuiverder dan onder het oude stelsel, de werkelijke krachtsverhoudingen tussen de verschillende partijen in de samenstelling van de Kamer tot haar recht doet komen. In dit verband zij onder meer in herinne ring gebracht, dat nu eenmaal ten onzent anders dan in Engeland en diit in sa menhang met wat in dit opzicht aan ons volk eigen is ook vroeger al het aantal verschillende partijen vrij groot was. Zo zaten er in de in 1913 nog onder het distric ten- en meerdierheidsstelsel gekozen Twee de Kamer liefst acht fracties, dus.even veel als nu. Ongegrond is het derhalve, aan de evenredige vertegenwoordiging de partijsplitsing toe te schrijven. Wel dient erkend, dat zij deze zeker niet tegenwerkt. Overigens is allengs door allerlei bepalin gen toch wel bereikt, dat het minder ver leidelijk is geworden om onder de Even redige Vertegenwoordiging maar eens een kansje te wagen. Immers, een partij, die bij de Kamerverkiezingen niet eens een honderdste van het totaal aantal uitge brachte stemmen behaalt, vist volkomen achter het net: zij komt zelfs niet voor maar een enkele zetel in aanmerking. Doordat met het oog op de zetelverdeling feitelijk het land als één geheel telt de onderverdeling in 18 kieskringen heeft een overwegend administratieve betekenis zou de band;, die er eertijds tussen een af gevaardigde en zijn kiezers in het door hem „vertegenwoordigde" district bestond, ver loren zijn geraakt. Verder zou in het alge meen het contact tussen de kiezers en de Kamerleden er geringer en de macht van de partij-organisa tie er bedenkelijk groter op geworden zijn. Ongetwijfeld had vroeger een kandidaat zich meer moeite te geven om zijn eigeft district te behouden of er een te veroveren. Veelal traden bovendien de kandidaten in eenzelfde vergadering op, ten einde elkaar met argumenten te bestrijden en op zijn minst diroegen de volgelingen van de con currerende kandidaat of kandidaten zorg voor een levendige gedaehtenwisseling in verkiezingsbijeenkomsten. Dat had iets aanlokkelijkers dan de hedendaagse prak tijk, die met zich mee brengt, dat gemeen lijk in diergelijke vergaderingen slechts één partij aan het woord is. Maar nu de keerzijde van de medaille. Het is goed, indien Kamerleden omtrent bepaalde plaatselijke en streek-aangelegen- heden op de hoogte zijn, doch tenslotte moeten zij niet te zeer met plaatselijke belangen verweven zijn en hebben zij bo venal de algemene landsbelangen in het oog te houden. Verder zij er op gewezen, dat vroeger ook menigmaal in een bepaald district iemand kandidaat kwam te staan, zonder dat er eigenlijk van enige band met dat district sprake was, doch eenvoudig op aandrang ,van de centrale partijleiding. Een voorbeeld uit vele: in 1913 werd mr. Fock, na zijn terugkeer uit Nederlands- Indië eerst advocaat in Rotterdam, vervol gens inwoner van Den Haag, de afgevaar digde van.Haarlem. En wat die tegen woordig al te grote macht van de partij- organisaties met haar leiding aangaat, dit aan in tegenstelling tot het idyllisch beeld van de bijzondere invloed, die de kiezers zelf vóór d'e invoering van de E.V. bezeten zouden hebben, moet ik opmerken, dat het aldus geschetste contrast meer op een le gende dan op werkelijkheid berust. In de zogenaamde goede oude tijd toch placht de kandidaatstelling feitelijk te geschieden in dikwijls slechts matig bezochte vergade ringen van de in het geding zijnde plaatse lijke afdeling van een partij. Thans pleegt in de meeste partijen een stelsel voor de kandidaatstelling toepassing te vinden, waarbij de individuele partijleden heel wat meer in de melk te brokkelen hebben dan eertijds het geval was. In dit opzicht meen ik zelfs, dat het er, vergeleken bij weleer, beter op geworden is. De kiezer stemt in feite op een lijst, niet op een persoon. Wel kan hij een voorkeur stem uitbrengen, maar eer een bij de kan didaatstelling „lager" geplaatste een „ho ger" gekandideerde kam passeren, moet een ontzaglijk groot aantal kiezers van deze voorkeur blijk hebben gegeven. De juist heid van deze critiek erken ik grif en even zeer, dat hierdoor onder het oude stelsel de naam van elke kandidaat op zichzelf meer tot de kiezer sprak of kon spreken dan thans dikwijls het geval is. Toch is het misplaatst, naar ik trouwens al terloops aangaf, het te doen voorkomen alsof vroe ger zoveel meer dan nu de individuele kie zers invloed hadden bij de beslissing, welke personen in de Kamer zitting zuilen krij gen. Nogmaals, er zijn aan het tegenwoordige systeem verschillende nadelen verbonden, maar, op de keper beschouwd, niet zoveel meer dan aan bet oude districten- en meer- derheidisstelsel. Daarentegen bezat dat een nu volkomen verdwenen nadeel, namelijk dat al'le in een district op èen in de min derheid gebleven kandidaat uitgebrachte stemmen volkomen verloren waren en geen enkele invloed meer uitoefenden. Hier tegenover staat, dat thans ook de luttele stemmen, die een partij in een deel van het land behaalt, tenslotte ten goede kun nen komen aan het in het gehele land be reikte resultaat en derhalve volop gelding behouden. Vandaar, dat elke kiezer apart op de totale uitslag, onder het nu van kracht zijnde stelsel, een veel grotere in vloed uitoefent. E. v. R. ADVERTENTIE ZOMERWINDJACKETS DE VOLGENDE WEEK maandag, 18 juni, begint de N.V. Het Spoorwegbouw bedrijf met de eerste ook uiterlijk waarneembare werkzaamheden voor de ophoging van de spoorbaan Haarlem—Leiden in Heemstede.. Nadat het voor de hulpspoorbaan nodige terrein „schoon" zal zijn gemaakt, zullen de zandauto's af en aan gaan rijden om ongeveer vijftienduizend kubieke meter zand tussen een punt ongeveer tweehonderd meter ten zuiden van de Pijlslaan en het laantje naar het klooster „Alverna" te storten, want over die afstand ongeveer 1700 meter wordt een hulpspoor aangelegd. Men kan die dubbelsporige hulp- baan van rond twaalf meter breed juist aanleggen zonder veel sloperij. Bij het tramviaduct kan juist nog één spoor worden ingepast tussen de bestaande baan en de westelijke steunmuur, het andere spoor kan over een zich naast de baan bevindend voetpad onder de trambaan worden gelegd. De fietsenstalling aan de Zandvoortselaan bij de halte Heemstede-Aerdenhout wordt rakelings gepasseerd; er blijft nog een meter ruimte tussen de trein en dat bedrijf. Maar de halte Heemstede-Aerdenhout, die van de opening in 1928 af zo'n groot succes is gebleken, zal er in haar tegenwoordige gedaante aan moeten geloven. Het enige wat er voorlopig nog van over zal blijven is het trapportaal aan de zijde van de Leidsevaart, dat zal worden ingericht tot plaatskaarten- kantoor. Er komen hulpperrons, een aan de noord kant van de Zandvoortselaan voor de trei nen richting Haarlem en Amsterdam. Voor de tegenovergestelde richting komt een hulpperron aan het Roemer Visscherplein. De uitmonding van de Houtvaart wordt, tijdelijk gedempt. Gedurende de werk zaamheden zaïl de afwatering met behulp van een pomp geregeld worden. Onder het toekomstige „hoogspoor" is een duiker ge projecteerd. Het zal intussen wel november gewor den zijn wanneer de sporen op de hulp- baan zijn gelegd, en onder draad1 .gebracht, terwijl dan tevens het noodistation gereed moet zijn en die overwegbomen verplaatst. In die maanden heeft men dan tevens de gelegenheid die bestekken voor de kunst werken d'e beide viaducten, de stations^ outillage en de duiker in de Houtvaart uit te werken. Wanneer de aanbesteding daarvan plaats heeft in het aanstaande najaar zullen de zandauto's van het Spoorwegbouwbe drijf waarschijnlijk al begonnen zijn met de storting van de 150.000 kubieke meter zand ten behoeve van de ophoging van de inmiddels natuurlijk van zijn sporen en bovenleiding ontdane hoofdbaan. Deze hoeveelheid zand is voldoende om de baan te doen stijgen van zeventig centimeter boven N.A.P. tot vijf meter veertig, de hoogte welke bereikt wordt van het viaduct over de aan te leggen provinciale verbin ding tussen de Wagenweg en de toekom stige westelijke randweg tot en met het viaduct over de Zandvoortselaan. Het eerst genoemde viaduct krijgt vier openingen van tien meter breedte elk, het tweede vier openingen, waarvan de twee middelste voor het snelverkeer elk acht, de twee buitenste voor het lokaal verkeer elk zeven meter breed zullen worden. De doorrijhoog- te bedraagt vier meter twintig. De over spanningen van beide viaducten zullen in de vorm van stalen bruggen worden aange bracht op betonnen pijlers. De stalen brug over de nieuwe provinciale verbinding zal misschien in het midden van de zomer van 1957 worden geplaatst, die over de Zand voortselaan volgt dan een maand later. Intussen zal de aarden baan van het ver hoogde spoor dan nog steeds niet voltooid zijn. Het wachten is immers op het slopen van het tramviadukt, Men weet, dat de busconcessie voor het traject Haarlem Zandivoort pas op 1 september 1957 ingaat. Tot zolang blijft er in de verhoogde spoor baan een „gat", want de bovenzijde van de baan komt ongeveer net gelijk met de on derkant van het tramviaduct, hetgeen de taak van het Spoorwegbouwbedrijf nu niet bepaald vergemakkelijkt. Men kan wel re kenen, d'at men voor het voltooien van de ophoging bij het trarnviaduct nog een maand of vijf nodig zal hebben. In het najaar van 1957 begint men ook met de aanleg van de sporen op de ver hoogde baan en met de elektrificatie. Dé afwerkingstermij.n neemt men een beetje aan de ruime kant. Het is practisclx on mogelijk in een topmaand voor het spoor wegbedrijf als december op belangrijk ge wijzigde omstandigheden te gaan overscha kelen. Vandaar dat de ingebruikneming van het verhoogde spoor en de nieuwe halte pas na de kerst- en nieuwjaarsdrukte is te verwachten. Tenslotte nog een paar gegevens over het nieuwe haltegebouw Heemstede-Aerden hout. Er komen twee, gedeeltelijk met lui fels overdekte perrons, welke ongeveer honderd meter ten noorden van de Zand voortselaan zullen beginnen en ongeveer tweehonderd meter ten zuiden daarvan eindigen. Er komen natuurlijk ook wacht- vertrekken, toiletten en dergelijke. De plaatskaartenloketten en de trappen zullen waarschijnlijk uitgebouwd worden. Een aanvankelijk plan van de spoorweg- architect ir. K. van der Gaast om een glooiende opgang te maken ten behoeve van invalidenwagentjes is dubieus gewor den. Wel schijnt het vrij zeker te zijn, dat aan de zijde van het Roemer Visscherplein waarvoor het Heemsteedse bedrijf van openbare werken een geheel nieuwe inde ling ontwerpt een ruime stalling voor vele honderden fietsen wordt geprojec teerd. Omtrent de totale kosten van het werk wil men, zolang de aanbesteding der kunst werken nog niet geweest is, liever niets loslaten. Zoveel is wel zeker, dat de 2,66 miljoen, welke enige jaren geleden wer den berekend, bij lange na niet toereikend zullen blijken te zijn. Een deel van de kos ten wordt door het rijk gedragen, met name die voor het viaduct over d.e provinciale oost-west-verbinding. Het enige cijfer, dat tot nu toe vast staat betreft de kosten van de aanleg van het hulpspoor en de opho ging van de baan. Deze werken wer den tezamen aanbesteed voor ongeveer 1.089.000.Verder draagt de gemeente Heemstede enige tienduizenden bij om in ruil daarvoor wat ruimer onderdoorgan gen te verkrijgen in het viaduct over de Zandvoortselaan. Een 46-jarige inwoner van Goes heeft op 23 mei de schrijfmachine van de substi tuut-officier van Justitie uit het gerechts gebouw te Middelburg gestolen. Dit liep niet zo in het oog, omdat de man schrijf machinemonteur is en de substituut met vakantie was. De monteur ging met de machine naar een opkoper in Middelburg, die haar voor een zacht prijsje overnam. De monteur kreeg later spijt en ging terug naar de opkoper om de machine terug te kopen. De opkoper kreeg toen argwaan en deed aangifte bij de politie, die de mon teur aanhield. De vermissing van de machine was nog niet ontdekt. Nadat op 15 Mei door de Erven H. de Jong N.V. te Wormerveer bij de rechtbank te Haarlem surséance van betaling was aangevraagd, is thans aan de laatste werk nemers van dit uit 1790 daterende bedrijf ontslag aangezegd. Een der belangrijkste cacao-verwerkende industrieën in de Zaan streek, waar ongeveer honderd- arbeiders werkzaam waren, zal dus verdwijnen. Over de bestemming van de fabrieks gebouwen is nog geen beslissing gevallen. Amerikaanse omroep zendt HollandFestival uit James Fassett, hoofd van de muziekaf deling van het Amerikaanse netwerk van omroepstations C.B.S., komt begin juli in Nederland om in samenwerking met de Wereldomroep drie programma's van an derhalf uur samen te stellen over het Hol land-Festival. Het C.B.S. (Columbia Broad- catsing System) zal door middel van „coast-to-coast"-uitzendingen van deze programma's de Amerikaanse luisteraars een indruk geven van dit jaarlijks hoogte punt van het culturele leven in Nederland. In de buurtschap Nijkerkerveen onder de gemeente Nijkerk op de Veluwe is een kerkstrijd ontbrand. De oorzaak moet ge zocht worden in twee testamenten van de stichters van de Hervormde Kerk in Nij kerkerveen. De „Hervormde confessionele vereniging Kerkgebouw", die zich ten doel stelt de bepalingen van deze testamen ten onverkort te handhaven, heeft nu een deurwaardersexploot laten uitbrengen bij de kerkeraad van de Hervormde Gemeente. Die kerkeraad heeft namelijk een predi kant van de Gereformeerde bond beroepen, welke predikanten, zoals bekend, geen ge zangen laten zingen. Eén van de bepalingen van de testamenten is echter, dat er ge zangen gezongen moeten worden. De stichters van de kerk, mej. W. van Dijkhuizen en de heer A. van Dijkhuizen, schonken de gemeente in 1906 behalve de kerk een fraaie pastorie. Voorts werd op één der grootboeken der 3 percent Neder landse Werkelijke Schuld een som van f 20.000 geplaatst, waarvan de rente, ten bedrage van f 600, vermeerderd met f 200 „plaatsengeld", als vast traktement voor de predikant werd bestemd. De familie zegde, volgens 't testament van mej. W. van Dijk huizen, verder een personele toelage toe aan de predikant, onder voorwaarde, dat deze bij elke godsdienstoefening in de kerk van Nijkerkerveen gebruik zou maken van de evangelische gezangen zoals dat in de Hervormde kerk van Nijkerk gebruike lijk is. Om die toelage, ook na het overlij den van de familie Van Dijkhuizen veilig te stellen werd tenslotte nog bepaald, dat in dat geval een inschrijving van f 30.000 moest worden geplaatst, waarvan f 900 rente per jaar kwam, die dan de perso nele toelage en de opbrengst van de zit plaatsen-collecte kon vervangen. Na vorig jaar mei, toen de plaatselijke predikant, ds. G. W. K. Hugenholtz, met emeritaat ging, is de strijd ontstaan. Door een stemming in de gemeente hebben de lidmaten van de Hervormde Gemeente, die de Gereformeerde richting zijn toegedaan, de voorlopige meerderheid verkregen. Over het toelaten van een confessionele ouder ling, is nog steeds niets beslist. De kerke raad heeft thans de Gereformeerde ds. W. Vroegindewey uit Bleiswijk beroepen. Voor het geval deze predikant het beroep aan neemt, gaat niet alleen de pastorie verlo ren, maar zullen ook de belangrijke gelde lijke bedragen aan de erfgenamen van mej. Wilhelmina en de heer Aart van Dijkhui zen komen. ADVERTENTIE Cé*/ AMERICA'S BEST TOBACCOS Bloemendaal: Voor het eindexamen zijn aan de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, Da Costa Kweekschool, te Bloemendaal geslaagd: de dames T. van den Berg en W. F. M. Douwes uit Haarlem, J. S. de Boer uit Beverwijk, J. Braakhekke uit Hillegom en G. J. Floor uit Nieuw-Vennep, F. W. van den Grampel en A. C. van der Heyden uit Heemstede, A. M. van Galen uit Haarlem en T. Heule uit Bloemendaal. Af gewezen: geen. Utrecht. Geslaagd voor het semi-arts exa men: C. van Gastel, Utrecht; M. J. Huisinga, Zeist; J. E. James, Utrecht: W. M. Ooster- wijk, Utrecht; L. E. M. Pijnenburg, Den Bosch. Arts-examen: Mej. G. M. Julius, Utrecht; mej. A. Nandorff, Bilthoven; mej. H. F. M. van Vugt, Overschie; A. W. van Bijsterveld, Den Haag: C. Kroon, Utrecht. Tand-arts examen: 5. B. Li, Utrecht; F. W. Burger, Eefde. Doctoraal examen diergenees kunde: F. E. van Tilburg, Asten; H. Detmers, Coevorden. Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem Beeld uit de strijd in Algerije. Een reserve-luitenant van het Franse leger vraagt via een draagbare radio-installatie aan het hoofdkwartier instructies. „Schaamt u zich niet. De ene arbeider gaat de andere te lijf. Die jongens zijn ook geen kapitalisten. Meestal verdienen zij nog minder dan een havenarbeider". Deze woorden sprak de Amsterdamse politie rechter tegen de 25-jarige ex-havenarbei der G. B. uit Amsterdam, die op 8 augus tus 1955 tijdens de grote havenstaking op de Stadhouderskade te Amsterdam een brigadier van politie op de rug was ge sprongen en hem een vuistslag tegen het hoofd had gegeven. De verdachte gaf dit feit toe en vertelde dat hij opgewonden was geraakt, toen een van zijn makkers door de brigadier tegen de grond was geslagen. De brigadier, als getuige gehoord, ver telde, dat die dag ongeveer 2000 stakers „het waren hoofdzakelijk E.V.C.'ers en communisten", zo zei hij naar de Stad houderskade waren getrokken. „Het ver moeden bestond, dat zij het kantoor van de N.V.V.-bond van transportarbeiders wil den bestormen en daarom werden politie mannen er heen gezonden. We werden ontvangen met kreten als „niet bang zijn, we kunnen de polite aan". „Op het bevel om door te lopen werd door de stakers slechts schoorvoetend ge volg gegeven. Zij wilden ons in de gracht dringen en toen is er geslagen en zijn waarschuwingsschoten gelost". De ploeg agenten van de brigadier kwam er overigens piet zonder kleerscheuren af. Bij terugkomst op het bureau ontbraken een pet, een gummistok en hadden diverse agenten krabben in het gezicht. Het vonnis was, overeenkomstig de eis, zes weken ge vangenisstraf. In Amsterdam is ten overstaan van no taris dr. mr. K. L. Piccardt de trekking gehouden van de nationale loterij 1956 ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. De eerste en tweede prijs een personenauto zijn gevallen op de nummers 84894 en 226769; de derde prijs een scooter op num mer 135413. Voorts zijn 350 prijzen uitge loot. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bodegraven (vac. Jac. Ver maas) J. C. Terlouw te Otterlo. Geref. Kerken Bedankt voor Beilen A. G. Kornet te St. Anna Parochie. Chr. Geref. Kerken Tweetal te 's-Gravenhage-Zuid: G. J. Buijs t.e Papendrecht en M. Vlietstra te Eemdijk; tweetal te Huizen (N.H.): G. Blom te Meerkerk en J. Keuning te Ba- rendrecht. Aangenomen naar Lutten a. d. Dedems- vaart J. Rebel te Rotterdam-Charlois. Bedankt voor Biezelinge M. Drayer te Drachten; voor Rotterdam-West J. Keu ning te Barendrecht; voor Steenwijk W. H. Velema te Eindhoven. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Bedankt voor 's-Gravenhage-Z.W. Z. G. v. Oene te Sliedrecht. Rem. Broederschap Benoemd tot voorganger van de afde ling Badhoevedorp van de N.P.B. mej. T. Mayer te Leiden, die deze benoeming aan nam. ADVERTENTIE Vraag Uw Apotheker of Drogist Wereldomroep zorgt voor bruiloftsmuziek Een Fransman in Nantes is zo onder de indruk geraakt van composities van Loyset Compère en Di Lasso, die hij hoorde in een transcriptieprogramma van Radio Ne derland Wereldomroep uitgezonden door Paris Inter, dat hij tot de transcriptie- dienst van de Wereldomroep het verzoek richtte om een partituur van deze muziek. De speciale reden waarom hij graag over de muziek wil beschikken, is dat hij deze compositie bij zijn huwelijksinzegening in de kerk zal laten spelen. Zoals groot staat tot groots, zo staat blut naast bluts. De oudste betekenis van bluts is: kaal, bijvoorbeeld van jonge vogels. Vandaar gebruikt men het ook voor: niet hebbend, missen, beroofd van. Hooft beklaagt er zich in een brief over „dat de tijdt blusch is van zoomers en niet en heeft dan winterweer." De huidige betekenis: platzak, ligt daar al heel dicht bij. De vorm blut komt ge westelijk, in het bijzonder in Holland, nog in de gewone spreektaal voor als term voor: alles bij het spel verloren hebbende. Er is verwantschap met: bloot. In het jaarverslag over 1954 van de Al gemene Rekenkamer wordt melding ge maakt van een hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, die bij rechterlijk vonnis verplicht werd zijn woning te ontruimen en daarna zonder voorafgaande machti ging diverse voorzieningen aan een rijks- pand had doen treffen, teneinde dit ge schikt te maken om hem als woning te dienen. De kosten die ongeveer f 19.000 bedroe gen, waren ten dele verwerkt in een staat van meerwerk op een bestek betreffende het onderhoud van een kanaal, ten dele op een declaratie van onderhoudskosten van een ander kanaal. Blijkbaar was dit mogelijk, omdat het pand op de legger van een dezer kanalen voorkwam. De kamer deelde dit aan de minister van Verkeer en Waterstaat mede en merkte daarbij op, dat de onmiddellijke superi euren van de hoofdingenieur diens eigen machtig optreden blijkbaar niet hadden kunnen beletten. Om die reden vroeg de kamer of in 's rijks belang er mede kon worden vol staan, dat de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat aan de hoofdingenieur had doen weten, dat diens optreden zeer onjuist was geweest. Voorts diende naar haar oordeel te wor den bezien, of de wijze, waarop betrokkene op 's rijks kosten de voor hemzelf bestemde woning in orde had doen maken, wellicht was beïnvloed door de omstandigheid, dat de werkplannen niet te voren door hoger hand waren getoetst. Antwoord van de minister Nadat de kamer aan haar desbetreffende brief driemaal had herinnerd de laatste keer richtte zij zich tot de minister per soonlijk ontving zij diens antwoord, waaruit onder meer bleek, dat de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, toen hem de omvang van de beleidsfout ter kennis kwam, besloot de betrokken hoofdingenieur over te plaatsen. Deze wenste echter geen overplaatsing te aanvaarden en vroeg ont slag, hetgeen hem werd verleend. De minister was overigens van oordeel, dat diens chef geen tekortkoming in con trole kon worden verweten, omdat fouten van een hoofdambtenaar met een zelfstan dige taak als die van hoofd van een arron dissement van de Rijkswaterstaat niet direct kunnen worden gecorrigeerd, noch worden voorkomen. Ten aanzien van de vreemde wijze waar op de uitgaven waren verwerkt, vestigde de minister er de aandacht op, dat een en ander ter kennis van de Rekenkamer was gekomen, doordat de feiten in de dienst rapporten over de afrekening der uitge voerde werken zuiver waren gesteld. De kamer antwoordde de minister echter, dat de comptabele stukken niet vermoeden deden, wat hier in werkelijkheid was ge schied. Dat bleek eerst, toen bij controle van een der declaraties toevallig van de inhoud der dienstrapporten werd kennis genomen. Op dit schrijven der kamer is de minister niet ingegaan. Voor het gerechtshof in Amsterdam heeft terechtgestaan de 54-jarige Surinaamse koopman L. S. R. H. uit Amsterdam, die door de rechtbank wegens handel in ver dovende middelen was veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Van dit vonnis ging de officier van Justitie in appèl. Be halve het roken van marihuana-sigaretten was de verdachte ten laste gelegd, dat hij in 1954 aan een jonge Amsterdamse kunst schilder morfine en cocaïne had verkocht. De verdachte gaf dat toe, maar de recht bank sprak hem van dit punt vrij, omdat niet meer kon worden nagegaan of het werkelijk morfine en cocaïne in de zin van de Opiumwet geweest was. Dit ging de procureur-generaal wat te ver. „Als wij zo gaan redeneren," zei hij, „dan zou het nodig zijn, dat het verkochte nog moet bestaan om onderzocht te wor den. Als het al geconsumeerd is, zou men nooit meer iemand kunnen veroordelen." De procureur-generaal herinnerde aan de onlangs in Amerika voorgestelde wets wijziging, waarbij „verkoop door hande laren van deze middelen aan jeugdige per sonen bij herhaling" zal worden bedreigd met de doodstraf. „In ons land moeten wij oppassen, dat het niet dezelfde richting ingaat. De door de rechtbank opgelegde straf van zes maanden is zeker niet in over eenstemming met de ernst van het maat schappelijk belang," aldus de procureur- generaal, die twee jaar gevangenisstraf vorderde. Het hof zal op 25 juni uitspraak doen. Op de voorjaarskermis in den Haag- sohen Dierentuin heeft een zeemeermin veele dagen lang de belangstelling van veele nieuwsgierigen tot zich getrokken, waarvan talloozen waarlijk in de mee ning verkeerden, werkelijk met een we zen te doen te hebben, dat half vrouw, half visch was. Ondeugende kwajongens hebben aan deze illusie een einde ge maakt, door in den grooten bak met glazen wanden, welke, gevuld met water, de zeemeermin tot verblijfplaats diende, een hoeveelheid carbid te werpen. Er ont wikkelden zich terstond kwalijk riekende gassen, de zeemeermin slaakte een gil en sprong uit haar bassinom ijlings de beenen te nemen, met achterlating van haar visschenstaart, waarmede zij zoo be vallig door haar bad had gekronkeld.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5