RANG Adenauer ziet geen wijziging ten goede in de Sovjet-Unie Agenda voor Haarlem Export van hyacinten is in afgelopen jaar weer toegenomen Tante Aggie houdt vol Wees Slank Avonturen met het vliegende tapijt Bondskanselier herhaalde gewraakte weergave van Kroesjtsjev's woorden Inkrimping areaal niet nodig 4 Welterusten „New-York Times" prijst de houding van Nederland Saragat-socialisten tegen samengaan met communisten Actie van Belgische douane stagneert het verkeer Leider van de opstand in Argentinië gearresteerd Indonesische leger slaags met RNS-troepen op Geram Proces in Parijs tegen de beweging van Poujade Nederlander gedood bij botsing in Duitsland Hoa-Hao-generaal Bacut is ter dood veroordeeld IJsland vraagt vertrek van Amerikaanse troepen Algemene dienstplicht in Indonesië voorbereid FEUILLETON door Doris Miles Disney DINSDAG 12 JUNI 1956 NEW HAVEN (AFP/Reuter) De West- duitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft maandag in de universiteit van Yale in de Amerikaanse staat Connecticut, waar hij een eredoctoraat ontving, verklaard, dat de nieuwe tactiek der Sovjet-Unie „gevaar lijker is dan de vroegere agressieve ge dragingen." De Russische leiders trachten het vredesverlangen dat in ieder mens leeft uit te buiten. Handiger leiders trach ten met nieuwe en zekerder middelen en met minder offers d^ oude doelen van het bolsjewistische regiem de wereldover- heersirig door het communisme te ver wezenlijken. De Sovjets willen met hun opvatting van vreedzame samenleving slechts de eenheid van de vrije wereld verzwakken en hun eigen positie verster ken. Wij hebben nog geen belangrijke ver beteringen van de ontstellende verschij ningsvormen van Stalins imperialisme waargenomen, aldus de bondskanselier. Hij verklaarde, dat het Westen zijn waakzaamheid niet moet verslappen, maar dat voortdurend naar aanwijzingen van een ware verandering van geestesgesteldheid en een ware bereidheid der communistische landen om het Westen tot overeenstemming te komen, moet worden uitgezien. Dr. Adenauer zei voorts, dat de Sovjet leiders weigeren werkelijke concessies te doen ten aanzien van de kwestie der Duit se hereniging. ,,ïn feite uitte Kroesjtsjev, de secretaris der Russische communistische partij, zich meedogenloos tegenover premier Mollet van Frankrijk en diens minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, toen hij ver klaarde, dat hij liever 17 miljoen Duitsers aan zijn zijde wilde zien dan een herenigd neutraal Duitsland. Kunt u zich een na drukkelijker uitspraak ten gunste van bruut geweld voorstellen?" De bondskanselier verklaarde, dat de eenheid van het Westen in de laatste tijd onloochenbaar is verzwakt en dat er „dui delijke aanwijzingen zijn van een gebrek aan coördinatie van de buitenlandse poli tiek der Westelijke landen." De Noordat- lantisohe Verdragsorganisatie verder ontwikkeld zou echter het geschikte in strument. zijn om te verhinderen, dat de Sovjet-Unie voordeel trekt uit de zwak heid van het Westen. Vijandig „De leidende kringen te Bonn voeren thans een campagne van vijandige propa ganda tegen de Sovjet-Unie ten aanzien van de Duitse kwestie," aldus schrijft vol gens radio-Moskou de correspondent -van de „Pravda" in Oost-Duitsland. „Zich be roepend op verklaringen die hem zoge naamd door Mollet gedaan zouden zijn, doet Adenauer liet voorkomen of de Sovjet- Unie geen belang heeft bij de hereniging van Duitsland," aldus de correspondent van de Pravda, die er aan toevoegt dat Pineau voor de „Amerikaanse Club" te Parijs heeft" gezegd, dat de verklaringen van de Sovjetrussische leiders verkeerd uitgelegd waren. Volgens zekere Franse bladen, aldus de Pravda-correspnodent, zijn ADVERTENTIE vees gezond In Uw houding. Uw gang. Uw teint en Uw kleding, in dat alles ziet men het prachtige resultaat van Carrugan, het onschadelijke en ro mige Zweedse melkdieet. Carruganmelk smaakt ook lekker, vermengd met sterke koffie of vruchten sappen. DINSDAG 12 JUNI Minerva: ..Stormy weather", alle leeftijden, 8.15 uur. Palace: „Wilde vruchten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Medelijden voor de zondares", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „The red shoes", alle leeftijden, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „De naakte oorlog", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Montana", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Remprandt: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Pete Kelly's blues", 18 jaar, 8 uur. Grote Kerk, 8 uur: Orgelconcert door Piet Kec. Concertgebouw, 7.30 uur: Muziekschool uitvoering van leerlingen van Haarlems Mu ziekinstituut. Kapel der Volle Evangelie gemeente, 3 en 8 uur: Pastor W. Hacking uit Engeland spreekt over „De kracht der H. Geesten in de gemeente. WOENSDAG 13 JUNI Miv-rva: „Stormy weather", alle leef tijden, 2.30 en 8.15 uur. Palace: „Wilde vruch ten", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Medelijden voor de zondares", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „The red shoes", alle leeftijden, 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „De naakte oorlog", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Montana", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Pete Kelly's blues", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw Cultura, 8 uur: Psycho metrische en helderziende experimenten voor de Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". de woorden van Mollet te Bonn verdraaid. Dr. Adenauer is maandagavond in Was hington gearriveerd voor informele be sprekingen over politieke aangelegenheden met Amerikaanse regeringsleiders, onder wie de minister van Buitenlandse Zaken Dulles. De aankomst van bondskanselier Ade nauer op het vliegveld Idlewild by New York, waar hij wordt verwel komd door de West-Duitse ambassadeur ADVERTENTIE Kunt u niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en u slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Weer achtdaagse abonnementen op de Nederlandse Spoorwegen Met ingang van 1 juli zullen, de Neder landse Spoorwegen behalve de bestaande algemene maandabonnementkaarten ook achtdaagse abonnementen verkrijgbaar stellen. Zij zijn geldig voor een onbeperkt aantal reizen op het gehele spoorwegnet, op de N.S. autobusdienst AmsterdamDen Haag en op het veer Enkhuizen-Staveren. Hiermede is een vooroorlogse traditie her steld. In het parlement is daartoe-veel aan drang uitgeoefend. Sukarno's bezoek NEW YORK, (United Press) Onder het opschrift „De Nederlanders en Sukar no" wijdt de New York Times een hoofd artikel aan het bezoek van de Indonesische president aan de Verenigde Staten en schrijft onder meer: „Een belangwekkend nevenverschijnsel van giet bezoek van de Indonesische president Sukarno aan de Verenigde Staten is hier weinig opgevallen. Het is de verrassend gematigde houding van het Nederlandse publiek en de Nederlandse pers jegens de eerbewijzen, die ten deel gevallen zijn aan de man, die zich tot de vijand verklaard heeft van onze bondge noot, Nederland. In gemoede kon men van de Nederlanders niet verwachten dat zij opgetogen zouden Zijn over hét bezoek van Sukarno "aan de Verenigde Staten." Het blad herinnert aan de opzegging van de Nederlands-Indonesische unie door Indo nesië en de dood van een Nederlander in een Indonesische gevangenis en schrijft dan: „Tegenover dit alles is de Nederlandse reactie gematigd geweest èft hééft zij ëeh intens streven getoond, ons standpunt te begrijpen. Dat houdt in, dat de Verenigde Staten ernstig pogen, de vrede te bevor deren, de stabiliteit en de veiligheid in Zuidoost Azië te dienen. Betere betrek kingen tussen ons land en Indonesië kunnen daartoe bijdragen. De Nederlanders begrij pen dit en juichen het toe. Hun houding is een voorbeeld van gezond verstand en een nuttige les in goede internationale manie ren." ROME (AFP). - Het bestuur van de Ita liaanse sociaal-democratische partij, de Saragat-socialisten, heeft een motie aange nomen, waarin samenwerking met de communisten in de gemeenteraden wordt afgewezen. Met alle partijen zal in de ge meenteraden worden samengewerkt, uit gezonderd de monarchisten, fascisten en communisten, aldus de motie. Deze standpuntsbepaling, die verwacht werd, is tegengesteld aan de opvatting van de socialisten van Nenni, die met de vol gelingen van Saragat contact hebben op genomen om tot samenwerking te komen. De socialisten van Nenni, die door een „pact voor eenheid van actie" verbonden zijn met de communisten, hebben zich uit gesproken tegen elke discriminatie ten aanzien van de communisten. Op een vergadering van de Noorse ar beiderspartij is samenwerking met de Rus sische communistische partij van de hand gewezen. Wel werd in een resolutie in stemming betuigd met het feit, dat de „Sovjet-Unie maatregelen neemt om het regeringsstelsel minder wreed te maken". Ook de veroordeling van Stalins dictatuur heeft de instemming van de Noorse socia listen. Belgische douanebeambten hebben maan dag strikt volgens de voorschriften ge werkt uit protest tegen een niet opgeloste loonkwestie. Als gevolg hiervan ondervond vooral het goederenverkeer tussen Neder land en België vertraging. Sommige vrachtauto's moesten drie a vier uur blij ven wachten. Ook personenauto's hadden ongeveer een uur oponthoud door de nauw gezetheid waarmede de Belgische douane beambten de controle uitvoerden. Waar schijnlijk zal deze actie worden voortgezet totdat er in het loongeschil overeenstem ming zal zijn bereikt. BUENOS AIRES, (AFP/UP) Te Buenos Aires is van officiële zijde mede gedeeld dat de leider van de mislukte op- stgi)d„gW£raalJuan jD%e.„VaUe,. is .gear resteerd. De Argentijnse militaire autori teiten hebben de stoffeAijke"<o.v9r$eh©tten. der 38 doodgeschoten militairen en bur gers, die een rol hebben gespeeld in de op stand, ter beschikking van hun familie leden gesteld. De Argentijnse regering heeft gisteravond bekend gemaakt, dat nog vijf rebellen ter dood gebracht zijn. In het officiële com muniqué werd gzegd, dat nog meer ver oordelingen zullen volgen. Het in Santa Rosa een van de twee centra van de opstand verschijnende blad „La Capital" bericht, dat de plaat selijke leider van de revolutie in deze pro vinciale hoofdstad, kapitein Phillipeaux, gefusilleerd' is. De heer Jac. Th. de Vroomen, voorzitter van de vereniging „De Hyacint", kon maandagmiddag in de muziekzaal van Brinkmann te Haarlem na de begroeting van de algemeen voorzitter jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, dr. J. J. Beijer en ir. A. F. Vlag ongeveer vierhon derd hyacintenkwekers welkom heten. Te vens dr. E. W. v. d. Muyzenberg, die ge sproken heeft over de „Doelmatigheid in de bloembollenbedrijven". De heer De Vroomen zei, dat er dit jaar nogal last van geelziek is ondervonden ten gevolge van het „zwartrand", dat kort voor het rooien verleden jaar is opgetreden. Hij raadde uiterste waakzaamheid aan. Tevens herinnerde hij er aan, dat er bij de bestrij ding van het grijs en virus in de hyacinten radicaal te werk moet worden gegaan. Iedere aangetaste plant dient te worden verwijderd. De vruchten hiervan zal men over enkele jaren plukken. De voorzitter kon zeer verheugende cij fers over de export geven, zodat het weinig zin heeft om over inkrimpen van het areaal te gaan praten. De export van hya cinten was in 1953 11 meer dan in 1952, in 1954 nam deze weer met 11 toe en in 1955 met 4'A Opmerkelijk was de toe name van de uitvoer naar het zuidelijke halfrond nl. van 200.000 stuks in 1952 tot I.088.000 in 1955! Dit kon dank zij het voortreffelijke werk van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek dat de speciale preparatie controleert. Indien de expor teurs zorgen, dat er 10 meer wordt uit geroerd dan is er geen surplus meer. Inkrimpen zou ook met het oog op de toekomst niet verantwoord zijn, omdat er toch mag worden aangenomen, dat Enge land binnen enkele jaren de contingente- ring zal opheffen. Eenzelfde streven heb ben ook de Finnen en dan blijft nog het IJzeren Gordijn, waarin ijverig wordt ge boord om een gat te krijgen voor de bloem bollen. Doordat de opbouw van deze cul tuur drie jaar vergt is het noodzakelijk nu reeds op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Kwekers en exporteurs kunnen de moeilijkheden bij de keuring verminderen door gezamenlijk de „groengekochte" par tijen te keuren en slechts bij het constate ren van ongerechtigheden de keurings dienst te waarschuwen, aldus de voorzitter. Het bestuur vroeg machtiging om het volgend jaar een praalwagen in het corso te laten meerijden. De kosten hiervoor zul len f 2500 bedragen. De vergadering ging hiermede accoord. Het jaarverslag van de secretaris, de heer H. J. Voors, memoreerde het overlij den van de pionier van het hyacintenvak, de heer M. Veldhuyzen van Zanten. Spre kend over de cultuur zei de heer Voors, dat de resultaten de laatste jaren gunstig zijn geweest, hoewel de kwekers de zorgen niet bespaard bleven. Van de activiteiten van de vereniging noemde de heer Voors de beslissing om tot de bij de andere bloembollen gevolgde wijze van surplusheffen over te gaan. IJet probleem van het teeltbewijs voor jonge kwekers is bij de hyacint nog moeilijker dan bij de tulpen en narcissen. Er zijn uit gezondheidsoverwegingen bezwaren aan te voeren tegen het Ontstaan van"niét ren dabele kleine bedrijfjes, die niet voldoende zijn ingericht. De keuringsdienst heeft (op aandrang van de Plantenziektënkundige Dienst) weer de taak gekregen de partijen te con troleren op virus. Over het teeltrecht en de binnenlandse minimumprijzen heeft het bestuur geen advies kunnen geven. Wel is dit het geval bij de samenstelling van een set nieuwe kleurenplaten. Er zijn binnen kort 26 variëteiten te verwachten, w.o. een aantal nieuwe, zoals Delight, Prinses Irene, A. Arendsen, Queen of the Blues, Yellow Hammer, Lord Balfour, Kroonprinses Mar- garetha, Perle brilliante en Anne Marie. De financiën leverden geen moeilijkhe Toen de koopman uit het gezicht verdwenen was, keken Abdoel en zijn vriendje elkaar verheugd aan. „Was het leuk, zo vliegen?", vroeg Mohab. „Nou!", riep Abdoel. „Zullen we 't samen eens probererl?" Daar voelde Mohab wel wat voor. Ze wisten niet, of het kleedje sterk genoeg was om hen beiden te dragen, maar dat wilden ze proberen. Achter elkaar gingen ze op het ding zitten.... 45-46 den op. Meer verwachtte men er van het voorstel van de heer P. Dames c.s. om het Produktschap voor Siergewassen te verzoeken de in 1952/53 te veel geheven areaalheffing terug te betalen. De voorzit ter zei, dat het toenmalige BVS zich aan de door de vereniging opgestelde richtlij nen had gehouden, zodat dr. Verhage op een bestuursvergadering had moeten zeg gen geen steun te kunnen verlenen aan dit voorstel. De voorzitter verklaarde dat er al 82.000 gulden van dit overschot was gebruikt voor het surplus van 1955. Zou het Produktschap toch de 150.000 gulden moeten betalen, dan zou men dat het aan staande jaar toch weer op zijn surplushef- fing gelegd krijgen. Toen alle stemmen geteld waren vroeg de voorzitter of er nog mensen waren die hun stembriefjes niet hadden ingeleverd. Er bleken nog twee tegenstemmers te zijn en dit bracht de balans uit evenwicht, na melijk 184 voor, 186 tegen en elf blanco! In de rondvraag heeft de heer Mens nog een betoog gehouden, dat „nadenken over de voordelen van een regeling volgens nuttig areaal" bedoelde te zijn, maar de voorzitter zag aan de hand van de cijfers de toekomst niet zo somber in. DJAKARTA (ANP) Speciale Indone sische politietroepen hebben twee perso nen gedood, zes gevangen genomen en ze ven ernstig gewond in een gevecht met aanhangers van de republiek der Zuid- Molukken (RMS) in het zuidelijk deel van het eiland Ceram, aldus deelt het hoofd kwartier van het Indonesische leger mede. PARIJS, (Reuter) In Parijs is een proces begonnen tegen Pierre Poujade en zes leden van het bestuur van zijn anti- belastingbeweging. Poujade en de zijnen worden beschuldigd van het organiseren van een collectieve weigering om belasting te betalen. Het proces zal waarschijnlijk drie dagen duren. De beklaagden kunnen veroordeeld worden tot maximaal twee jaar gevangenisstraf. Bij het gerechtsgebouw waren veel poli tiemannen samengetrokken. Een honderd tal Poujadisten bevond zich in de wandel gangen van het gerechtsgebouw toen de zitting begon. De rechter verklaarde, dat de Poujadis- tische beweging in 1955 winkeliers en am bachtslieden had opgeroepen tot een belas tingstaking, uit protest tegen de voorrech ten die coöperatieve gemeenschappen vol gens de Poujadisten bezitten. Men verwacht dat een veertigtal getuigen gehoord zal worden. ADVERTENTIE U kocht wel eens drups of populair gezegd „zuurtjes" Als U echter naar RANG vraagt, kunt U veel meer genieten. Probeert U eens de fijne smaken: citroen, sinaasappel, frambozen enz. Aan de doorschijnende, kristal-heldere kleuren herkent U direct de frisse, sublieme kwaliteit. Los verkrijgbaar A 32 cent per 100 gram en in rollen A 17 cent. Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere roL Bij een botsing die nabij Havekost in Duitsland plaats vond tussen een perso nenauto en een bus, is een Nederlandse toerist om het leven gekomen en werden elf personen gewond. De politie zegt dat de personenauto, die bestuurd werd door de heer W. uit Hilversum, niet goed door een bocht kwam en op een tegenligger vloog, een Duitse bus. W. overleed kort nadat hij naar het ziekenhuis was overgebracht. De gewonden waren Duitse passagiers van de bus. PARTJS (Reuter) Generaal Bacut, de.langharige leider van de strj,jdwaohten der Ind"' Hoa Hao-sekte, die verle den jaar tegen Zuidvietnamese regerings troepen hebben gestreden, is door een ge rechtshof te Cantho ten zuid-westen van Saigon, ter dood veroordeeld. De generaal werd ter dood veroordeeld na een proces van twee dagen, waarin hij was beschul digd van samenspanning met boosdoeners, medeplichtigheid aan moord, doodslag en brandstichting en afperserij. Bacut ont kende het ten laste gelegde. Hij heeft tien dagen om in hoger beroen te gaan. Hij. moet nog wegens desertie en opstand te recht staan voor het militaire gerechtshof te Cantho. Bacut werd in april, na een grootscheep se actie van Zuidvietnamese regeringstroe pen tegen de tienduizend militairen der Hoa Hao-sekte gearresteerd. De Hoa Hao wilde de regering onder premier Ngo Dinh- Diem omver werpen en een nieuw, krachtig anti-communistisch bewind instellen. REYKJAVIK, (Reuter) De IJslandse minister van Buitenlandse Zaken, Gud- m.undsson, heeft een nota aan de Ameri kaanse ambassadeur in Reykjavik over handigd waarin de IJslandse regering ver klaart het vertrek van de Amerikaanse troepen te wensen. Op 28 maart heeft het IJslandse parle ment ^besloten het IJslands-Amerikaanse verdedigingsverdrag te herzien, of het ver drag op te zeggen tenzij de Amerikaanse troepen het eiland verlaten. Ook verklaarde 't parlement toen de Noordatlantische Ver dragsorganisatie te zullen blijven steunen. Gudmundsson heeft'verzocht de besprekin gen over de herziening van het verdrag na de IJslandse verkiezingen te houden, liefst op 1 augustus. DJAKARTA (ANP) Het Indonesische leger telt op het ogenblik 185.000 man, al dus heeft de stafchef van de IndQnesische landmacht, generaal-majoor Nasution, me degedeeld. De sterkte van het leger is met 15.000 man afgenomen, sinds Nasution tien maanden geleden zijn post aanvaardde. Dienstplicht is noodzakelijk om de leger- sterkte op te voeren, zo zei Nasution. Een wetsontwerp inzake algemene dienstplicht is thans in voorbereiding en zal voor het einde van dit jaar aan het parlement wor den voorgelegd. 44 „Ik moest toen nog verbinding met Fort Kramer vinden", vervolgde Dennis. „Ik informeerde dus bij Turner's Vlees- warenfabriek, of dit bedrijf het kamp mis schien van vlees voorzag, waarop ik ten antwoord kreeg, dat gedurende meer dan dertig jaar tonnen vlees per week aan het kamp werden geleverd. De intendant van het kamp behandelde deze zaken en bij Turner was er een spe ciale employé mee belast. Toen ik bij Fort Kramer ging informeren vernam ik, dat onze Zimmerman daar tot 1935 als intendant had gefungeerd. In die tijd ontving Fort Kramer per week 28 ton vlees van Turner en het was de taak van de intendant iedere leverantie af te teke nen Ik ging vervolgens op het politiebureau van Sharpsville de antecedenten na van Fred Miller. Naar aanleiding van zijn dood werden zoals uit het dossier bleek zowel Zi-mmerman als Lovejoy verhoord maar Zimmerman verklaarde, dat hij Mil ler alleen zakelijk kende van de Vlees- leveranties en dat hij niets wist van zijn persoonlijk leven. Hij zei, dat hij in de kan tine voor onderofficieren was geweest op het ogenblik van Fred Miller's dood. En wat Lovejoy verklaarde, kwam op hetzelfde neer. Deze deelde mee, dat hij, behalve zakelijk, nooit iets met Miller te maken had gehad. Er schijnt nooit enige verden king jegens hen gerezen te zijn." Dennis vervolgde: „Het politiedossier ont hulde verder niets bijzonders. Niemand had enige argwaan. Miller deed zijn werk bij Turner tot ieders tevredenheid en hij leid de een rustig leven, zonder vrouwen of te veel drank of gokspelletjes. Tenslotte werd de dood van Fred Miller afgehandeld als het noodlottig gevolg van een vechtpar tijtje met een dronken soldaat...." „Werd één van die drie mannen te voren nog in het bewuste cafégezien?" vroeg de hoofdinspecteur. „Nee, sir, ze waren daar niet geweest." „Maar wat deden ze daar dan in de buurt? Het lijkt op een speciale afspraak om elkaar daar te ontmoeten Dennis knikte. „Datzelfde dacht ik ook, sir. Miller's auto werd vlak in de buurt aangetroffen en het cafétje lag vlakbij Fort Kramer. Het moet een klein cafétje zijn geweest het bestaat niet meer en het werd niet veel door soldaten be zocht. Die gingen naar een groter café, dat nog dichter bij het kamp lag. Het bewuste cafétje zou dus een zeer geschikte plaats kunnen zijn voor een afgesproken ont moeting." „En daar werd zeker afgerekend?" zei Fairchild. „Dat denk ik, sir. Het is niet gemakkelijk te bewijzen, nu alle drie betrokkenen dood zijn, maar volgens mij is het zo geweest dat Miller, Zimmerman en Lovejoy daar samenkwamen om ieder hun deel op te strijken van het geld dat ze door knoeie rijen met de vleesleveranties aan het kamp verdienden. Er kwam over deze knoeierijen niets aan het licht na Miller's dood, dus waarschijnlijk deden ze het op bescheiden schaal. Maar al met al moet het hun toch een behoorlijk sommetje hebben opgele verd." „Zolang ze niet te gulzig vierden, ging het goed", voegde Dennis er aan toe. „Maar tenslotte werd er één wél te gul zig',' zei Fairchild. „En toen kregen ze natuurlijk ruzie over de verdeling van de buit." „Ja, zo zal het geweest zijn, sir. Met Miller's dood kwam er aan de transacties een einde en Lovejoy vertrok korte tijd later uit Sharpsville. Zimmerman vertrok, zodra zijn diensttijd om was. Hij kwam toen terug in Somerset." Kerrigan merkte op „Helemaal zeker zullen we een en ander natuurlijk nooit weten. Maar ik moet zeggen, Callaham, dat je zeer goed werk hebt gedaan in Sharps ville." „Ik dank u, sir", antwoordde Dennis en Teresa naast hem zuchtte even opgelucht. „Natuurlijk werkte je wel op je eigen houtje," vervolgde de hoofdinspecte'ur, „maar je deed dat tenminste in je eigen vrije tijd. Wat dat vergeelde krantenknip sel betreft: zou Lovejoy dat hebben willen gebruiken om Zimmerman te chanteren?" „Ik weet het niet, sir. Ik heb daar nog geen verklaring voor kunnen vinden." Fairchild merkte op: „Mensen met een schuldig geweten doen soms vreemde din gen." „Inderdaad, sir" Dennis' stem klonk thans weer vol zelfvertrouwen. Teresa keek met trots naar hem. Zijn houding was vol komen correct geweest gedurende dit hele moeilijke onderhoud. Dennis vervolgde: „Ik heb me afgevraagd of Zimmerman wist dat hij dit kranten knipsel bewaarde. Als dat zo was, dan moet Zimmerman geen tijd meer hebben gehad, om er naar te zoeken, na Lovejoy's dood. Waarschijnlijk heeft hij het licht horen aangaan in juffrouw Scanlon's kamer en is hij er zo snel mogelijk vandoor gegaan." „Ja, dat is heel goed mogelijk", zei Ker rigan. „Heb je enig idee, hoe Lovejoy na al die jaren weer in contact is gekomen met Zimmerman?" „Herinnert u zich, sir, dat de Samuels- moordzaak enkele maanden geleden zeer utivoerig werd verslagen in een van die populaire detective-tijdschriften? Er werd daarbij een foto van Zimmerman afge drukt en men zwaaide hem veel lof toe voor zijn uitstekende speurderswerk. Het lijkt me heel goed mogelijk, dat Lovejoy dat artikel heeft gelezen en daardoor op het spoor, wat hij uit het oog had verloren, is gekomen. Dat is de enige verklaring, die ik kan bedenken. Ik vind dit bevredigender dan hun ontmoeting aan een puur toeval toe te schrijven." „Dat ben ik met je eens", antwoordde de hoofdinspecteur. „Te oordelen naar zijn sjofele uiterlijk, was hij aan zijn laatste cent toe, toen hij in Somerset aankwam", vervolgde Dennis. „Misschien gaf Zimmerman hem aanvanke lijk wat geld. Het slachtoffer had ca. 20 dollar in zijn portefeuille en tenslotte be taalde hij ook zijn kamerhuur en zijn maal tijden en de vele borrels, die hij dronk." „Hij moet niet veel mensenkennis hebben gehad," merkte Fairchild op. Want Zim merman was stellig niet de figuur, die zich zou laten chanteren." „Het duurde ook niet lang, sir", zei Dennis. „Twee weken slechts en toen vond hij de dood. En als die juffrouw Scanion niet zo koppig had volgehouden. „Ja," onderbrak Kerrigan hem, „Het is niet prettig om het te moeten erkennen: een van onze eigen politiemannen pleegde de moord en als dat oude dametje niet zo volhardend was geweest, zou hij ongestraft rondlopen." Dennis anwoordde hierop niet. Hij ver telde, hoe de barman Zimmerman op de foto had herkend, en hij voegde er aan toe „Ik ging hierna regelrecht naar uw kantoor, sir, om u op de hoogte te stellen. Maar u was niet aanwezig. U had een be spreking buiten de stad. Inspecteur Fair child was wel aanwezig, maar.... hij keek even verontschuldigend in de richting van de inspecteur ik wilde er eerst al leen met mijn allerhoogste chef over spre ken. U zou dan naderhand zelf inspecteur Fairchild op de hoogte hebben gesteld. Na tuurlijk had ik geen idee, dat er vanavond zo'n ontknoping zou volgen! Ik meende, dat ik wel tot morgen kon wachten met mijn mededeling aan u." De hoofd-inspecteur knikte. Dennis had volkomen juist gehandeld. Toen hij een definitieve aanwijzing tegen Zimmerman had verkregen, had hij zich onmiddellijk tot zijn hoogste chef gewend. Maar vanzelf sprekend was zijn positie heel moeilijk ge weest, toen hij alleen nog vermoedens had... Tenslotte had hij onder Zimmerman gestaan. Dennis vertelde vervolgens over zijn ge sprek met Aggie, toen hij Teresa kwam halen, Juffrouw Scanion was ongewoon zenuw achtig geweest, maar pas toen hij met haar nichtje onderweg was naar de bioscoop, was de mogelijke betekenis van haar ner vositeit tot hem doogedrongen. Hij had geen rust meer gehad vóórdat hij in Drum- street terug was, om zich met eigen ogen te overtuigen van de situatie aldaar... Wel ke situatie hij daar had aangetroffen, was bekend... Slot volgt

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6