royement van negen leden kan de goud-expeditie naar zee Na Evenwicht in de IJmond niet gediend met een topzware stad in het Noorden Velsen houdt eveneens bgen stijf Weloverwogen argumentatie tegen delen van het streek plan IJmond-Noord WINTERS Havenberichten „Renate Leonhardt„-bestuur wacht nu nog op uitgebreid hogedruk-gebied" „Verkeer te water" bleef gevaarlijk vaag Nieuwe emissie van f 35.000 bijna voltekend OPNIEUW LIGT DE TOREN TE IJMUIDEN KLAAR Weer een Velsenaar voor botersmokkel gestraft Gevangenisstraf van twee maanden opgelegd Rooswijkers leden derde honkbalnederlaag Bouwvakarbeiders feestelijk bijeen Restauratie gaat jaren kosten Nieuwe vleugel binnenkort gereed LUCHTBEDDEN Johnny Jordaan bij „De Stormvogel" DINSDAG 12 JUNI 1956 Van een speciale verslaggever) HET NAAR DE MENING van het bestuur benadelen van de Coöperatieve Bergingsvereniging „Renate Leonhardt" u.a. heeft gistermiddag op de in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht gehouden jaarvergadering geleid tot het royement van negen leden-aandeelhouders, die een kapitaal deelname vertegenwoordigden van 12.450,—. Hun protesten, waarbij de heren er ondermeer op wezen dat zij bij dit royement ook hun geld beliefden terug te zien, werden door de heer P. Visser, voorzitter, niet geaccepteerd. Pas wanneer de berging van het goud uit de Duitse stomer „Renate Leonhardt" bij Den Helder slaagt, kunnen de geroyeerden evenals de leden om hun geld komen, dat veertigvoudig zal worden uitgekeerd. Met de goudexpeditie "kan nu eindelijk spoedig een begin worden gemaakt, heeft voorzitter P. Visser na het uitspreken van het royement van de negen oppositieleden kunnen meedelen. Het bestuur geeft nog eens 35.000,— aan aandelen uit en deze week zaterdag zal men dan voor het eerst weer zee in gaan om de boei boven het wrak van de „Renate Leonhardt" opnieuw te leggen. In de loop van volgende week gaat de toren naar zee, wanneer het gunstig weer is aldus nogi steeds de eer Visser. De gehele bergingsinstallatie is gereed, de diepgang is nu goed en er zijn enige wijzigingen in het bergingssysteem aangebracht. Maar de toren kan nog niet van zijn plaats, vernamen we nader. Een firma uit Diemen is in opdracht van de vereniging druk bezig met het verwijderen van een anker van 600 kg in het Noordzeekanaal en bovendien moet deze firma nog enige ballast weghalen. Als er dan niets meer tussen komt een zomer vol slecht weer, een nieuw proces of beslaglegging op de toren gaat de toren naar zee. Bureau Wijsmuller N.V. zal slepen, heeft de heer Visser meegedeeld. Opnieuw is maandag een Velsenaar door de Haarlemse economische politie rechter, mr. H. G. Rambonnet, tot een ge vangenisstraf veroordeeld wegens het smokkelen van roomboter op België. De vorige week was het een koopman uit Sant poort, die een gevangenisstraf van zes maanden kreeg en vanmorgen werd een vroegere aannemer van 48 jaar uit Velsen tot een gevangenisstraf van twee maanden met onmiddellijke gevangenneming ver oordeeld. Er was drie maanden tegen hem geëist. Ook hij had smokkelritten gemaakt met een daartoe ingerichte auto: er was een andere benzinetank in gebouwd, omdat de oorspronkelijke dienst deed als boterberg plaats en ook in de portieren waren voor zieningen getroffen voor het verstoppen van pakjes boter. De verdachte wilde wel erkennen, dat hii 5660 kilo voor smokkeldoeleinden van een leverancier had afgenomen, maar hield vol dat hij er slechts enkele kleine partijen van had vervoerd. De andere waren bij hem opgehaald door de man die hem, naar zijn zeggen, tot smokkelen had aangezet, maar wiens naam hij niet wilde noemen. De officier van Justitie herinnerde aan de omvang van de invoerheffing voor Ne derlandse roomboter in België: ƒ2,36 per kilo. Er was dus een lief winstje op te maken. „Hij wil het wel doen voorkomen alsof hij maar een nietig radertje is in een groot ge heel, maar daar zal hij zijn redenen wel voor hebben", aldus mr. Wiarda. Mede met het oog op drie eerdere veroordelingen eiste hij drie maanden. De proeftijd van een vroegere voorwaardelijke veroorde ling tot een maand was, toen hij deze feiten beging, ook nog niet verstreken. „Hij A'il de ander niet noemen", aldus de verdediger mr. H. J. M. Tonino, „maar als de instructie volledig zou zijn, dan zou daar toch duidelijk uit kunnen worden afgeleid, dat die meneer Dinges deze man eenvoudig voor zijn doeleinden heeft gebruikt. De man stond maatschappelijk niet sterk meer, in het bijzonder door een ernstige long kwaal, die zijn normale werk onmogelijk maakt, zodat hij met zijn gezin van een redelijke mate van welvaart naar een be staansminimum moest overschakelen". De raadsman bepleitte enige clementie en ver zocht geen onmiddellijke gevangenneming te vorderen. Daarop legde de politierechter twee maanden en onmiddellijke gevangen neming op. GESLAAGD Op het te 's-Gravenhage gehouden staats examen voor tweede stuurman G.H.V. is geslaagd de heer E. J. Jonker te Alkmaar. Het eerste negental van de honkbalvereni ging „Rooswijk" heeft zaterdagmiddag op „Watervliet" de derde achtereenvolgende nederlaag geleden, nu tegen Blauw Wit, de oud eerste klasser. Na de aanvankelijk goede resultaten van de eerste drie wedstrijden, die de volle winst voor de Velsenaren binnen brachten, werd het deze keer, nu de punten nodig waren om de aansluiting bij de kop groep niet te verliezen, zelfs een zware nederlaag, die overigens niet nodig was. Weliswaar kwam Rooswijk met drie inval lers in het veld, maar dit hoefde geen reden te zijn om te verliezen, aangezien juist de Velsense ploeg tot goede prestaties kwam met onder andere een homerun van J. Gaart- man. Het veldwerk van Blauw Wit was ech ter aanmerkelijk beter dan van de thuisclub en ook werper Sauer was niet in zijn beste vorm. Hij kon slechts vijfmaal drieslag no teren. Vooral de derde inning had voor de Rooswijkers een minder prettig verloop. Zes Blauw Wit-spelers konden de thuisplaat pas seren, waardoor mede de gasten een zeer verdiende 15-7 overwinning behaalden. Scoreverloop: Rooswijk I: 300021100=7 Blauw Wit I: 0 0 6 0 3 3 1 2 0 15 Werpersresultaten: Blauw Wit: 10 maal drieslag, vijf maal vier wijd, zeven honk- slagen tegen; Rooswijk: vijf maal drieslag, zes maal vier wijd, zeven honkslagen tegen. Rooswijkveld: 12 fouten; Blauw Wit-veld: drie fouten. De overige uitslagen waren: RCH 3Roos wijk 2 175; Rooswijk 3RCH 4 88; .DSS 2Rooswijk 4 2213. De leden van de Heemskerkse afdeling van de R.K. Bouwvakarbeidersbond zijn in zaal Dam bijeengekomen voor het houden van de jaarlijkse feestavond. De voorzitter, de heer J. Nijman verheug de in zijn openingswoord over de goede op komst, hij deelde mede dat de afdeling juist dezer dagen haar honderdste lid heeft inge schreven. Op deze avond werd een viertal leden ge huldigd wegens hun vijfentwintigjarig lid maatschap. De heren J. Beentjes, T. Been tjes, J. Baltus en G. van Tunen mochten als blijk van waardering enige geschenken in ontvangst nemen. Zij werden toegesproken door de districtsbestuurder de heer K. Wor tel, die hier nog een propagandistisch woord aan toevoegde. De avond werd op prettige wijze doorge bracht, zodat de aanwezigen hieraan nog lang zullen terugdenken. Drie stembureaus In tegenstelling tot vorige jaren zijn er in de gemeente Heemskerk thans drie stem bureaus. Deze zijn gevestigd in de Christe lijke school aan de Marquettelaan, café „De Oranjeboom", G. van Assendelftstraat en café „Sportlust", Rijksstraatweg. Het stembureau in café „De Streng" is komen te vervallen. Zuiderzeemuseum Enkhuizen De vereniging „Vrienden van het Zuider zeemuseum" zal op zaterdag 16 juni haar jaarvergadering houden in de projectie zaal van het museum te Enkhuizen. Op de agenda staat de verkiezing van vier be stuursleden. Periodiek aftredend zijn de bestuursleden G. Keyzer, G. J. Numan en P. Sybrandy, die zich herkiesbaar stellen. Tevens moet voorzien worden in de vaca ture, ontstaan aoor het op medisch advies bedanken van de heer W. Th. C. Zimmer man. Het bestuur stelt de benoeming voor van de heer J. J. Schilstra te Alkmaar. De heer D. F. Lunsingh Scheurleer, waarne mend directeur van het Zuiderzeemuseum, zal een causerie, met vertoning van lan taarnplaatjes, houden over „de wandtegels in het verleden." In het verslag van de werkzaamheden der vereniging over het tijdvak juni 1955-juni 1956 wordt o.m. op gemerkt, dat de restauratie van de voor het museum ter beschikking gestelde ge bouwen, in tegenstelling tot de aanvanke lijke verwachting, zich over een reeks van jaren gaat uitstrekken. De langere duur der restauratie behoeft niet als een tegen slag beschouwd te worden, want deze laat tijd tot overweging en ordening van tal rijke details, welke later in het geheel van nut zullen blijken. De inrichting van de vorige maand gereedgekomen en aan de directie van het Zuiderzeemuseum overge dragen percelen aan de kade, is in volle gang en deze vleugel zal eerdaags voor het publiek toegankelijk worden gesteld. Met de voltooiing van deze kade-panden heeft de grote binnenplaats zijn uiteindelijke vorm gekregen. In de nieuwe gevelwand heeft een stijlvol poortje, dat eertijds een behuizing aan de paktuinen te Enkhuizen sierde en welwillend door het Rijksmuseum te Amsterdam werd afgestaan, een ere plaats gekregen en de fraaie opgaande wanden van Peperhuis, Schuilkerk en tus- sengelegen panden geven de plaats een aan zien van bedachtzame rust en oud-vader landse voornaamheid, aldus het verslag. Vele bestuursinstanties van provincies, gemeenten en waterschappen hebben voor het jaar 1956 weer subsidies toegezegd. Ook de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en de Neder landse Reisvereniging zullen subsidie ver strekken. In totaal is een bedrag van f 7.180 aan steun toegezegd. Het ledental der vereniging is per 1 juni 1956 onder te verdelen in 2 ereleden, 16 stichters, 81 beschermende leden en 523 ge wone leden. Ook telt de vereniging 26 leden in het buitenland, onder wie 14 leden uit Zuid-Afrika. OOK VELSENS RAAD heeft het voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders ontvangen, evenals de raden der beide andere IJmond-partners, om niet te berusten in het door Provinciale Staten vastgestelde en door Velsen gecritiseerde streekplan voor de IJmond Noord. Men wil in beroep gaan bij de Kroon en het college herinnert in het bijbehorend schrijven aan de Koningin, dat op 27 september 1955 een motie werd aanvaard betreffende het dreigende verloren-gaan voor 1000 hectare cultuurgrond. De Kroon zal dan ook, indien de raad het college volgt, het verzoek ontvangen, het vastgestelde streekplan niet goed te keuren dan wel bij de goedkeuring rekening te houden met de diverse bezwaren. Belangrijk is de toon, die in de bezwaren doorklinkt tegen de onevenwichtigheid in het plan, die zou kunnen leiden tot een te grote overbelasting van het Noorden en een te geringe aandacht voor Velsens belangen. In het aanhangsel van het bezwaarschrift worden verschillende punten opgesomd, waarover het Velsense gemeentebestuur van mening blijft verschillen met Provinciale Staten. Zoals daar zijn de niet-gelijktijdige behandeling van de streekplannen voor de IJmond-Noord en voor Zuid-Kennemerland, waardoor speciaal voor Velsen een onhoudbaar-onoverzichtelijke situatie gaat ontstaan. Daardoor groeien bijvoorbeeld vraagstukken over de huisvesting van de bevolking, het vraagstuk van de oeverver bindingen en van de reservering van ruimte voor ontwikkelingen van het Noordzee kanaal. Het omleggingsplan komt uiteraard ook weer ter tafel en aan het einde blijven ook de aanmerkingen op de schadevergoedingsregeling gehandhaafd. Pas tegen drie uur kon de vergadering door de heer P. Visser worden geopènd, daar de controle van de aandelen bij de in gang nog al wat tijd vergde. Onmiddellijk werd punt twee van de agenda te sprake gebracht: het royeren als leden van de ver eniging mr. J. W. F. X. de Rijk te Haarlem, G. A. C. v. d. Windt te Rotterdam, Chr. Rupke te Reeuwijk, mr. J. L. Krijgsman te Bloemendaal, mr. J. W. Bax te Amsterdam, C. P. M. Schapendonck te Oosterwijk, J. J. W. Nibberink te Amsterdam, mr. A. Borst te Amsterdam en de N.V. Hoogeveen te Zaandam. In totaal hadden al deze aan deelhouders een bedrag van f 12.450 in de onderneming gestoken, waarbij f 11.000 van de firma Hoogeveen. Notulen onleesbaar Mr. De Rijk uit Haarlem vroeg onmid dellijk het woord en verkreeg dit van voor zitter Visser voor drie minuten. Hij infor meerde naar de notulen van de vorige ver gadering, die een nogal rumoerig verloop had gehad. De heer Visser antwoordde na enige aarzeling: „Die notulen zijn er wel, maar de aantekeningen van het oud-be stuurslid mr. Ten Toorn zijn voor ons on leesbaar en niet uit te werken", ,,'t Begint al weer lekker", meende de heer De Rijk. De heer v. d. Windt uit Rotterdam kwam als tweede naar voren om drie minuten vol te praten. Hij vroeg het bestuur of het haar bekend was, dat in het Wetboek van Koop handel staat, dat een coöperatieve vereni ging verplicht is in haar jaarvergadering verslag te doen van haar doen en laten en voorts voerde hij aan, dat besluiten van deze vergadering elke rechtsgeldigheid zouden missen, daar de convocaties voor de vergadering niet tien dagen tevoren in het bezit van de leden waren. De heer Visser wilde op het eerste punt niet ingaan, daar de notulen niet zijn te ontrafelen en meen de, dat in spoedeisende gevallen een ver gadering binnen vijf dagen bijeen kan wor den geroepen. De heer De Rijk bestreed opnieuw het argument voor het royement van een aan tal leden. Hij meende dat punt twee van de agenda niet spoedeisend kan worden ver klaard en uitte een juridisch protest tegen de gang van zaken op deze vergadering. De heer Visser gaf daarop ten antwoord, dat de vereniging eerst gezuiverd moest wor den, wilde men vlot kunnen werken en aan de berging willen beginnen. De heer v. d. Windt vroeg zich vervolgens af, waarom hij nu eigenlijk werd geroyeerd. Hij bekeek de materieel-financiële kant van de zaak en kon geen onregelmatigheden van zijn kant ontdekken. Hij wilde zich wel bij de mening van het bestuur neerleggen, wan neer het bedoelde, dat de vereniging door de mond van de heer v. d. Windt was bena deeld. „Uw spreektijd is om", riep de heer Visser. Er klonk veel gehamer, terwijl de heer v. d. Windt doorsprak. „Ik laat u uit de zaal verwijderen", sprak opnieuw de heer Visser. „Ik leg me er bij neer", waren tenslotte de woorden van de heer v. d. Windt, die besloot om de zaal nu maar vast te verlaten. De heer Visser gaf de heer v. d. Windt vervolgens te verstaan, dat zijn royement te danken was aan een door hem uitgelokt proces. Als lid had de heer v. d. Windt, naar de mening van het bestuur, de vereniging in discrediet gebracht en met al die processen was bovendien veel tijd en geld verloren gegaan. „Geen lid; ons geld terug" De heer Kuik kwam aan het woord, die opriep om in kalmte te vergaderen, maar moest stoppen, toen de heer v. d. Windt teruggekeerd omdat de deur van de zaal op slot bleek te zijn opmerkte, dat de drie minuten om waren. De heer Visser wilde korte metten ma ken. Er moest gestemd worden, maar op nieuw kwam de heer v. d. Windt naar vo ren. „Royement betekent toch zeker ook teruggave van het door mij in de onderne ming gestoken geld. Dan stem ik zelfs van harte mee voor mijn royement", aldus de heer v. d. Windt. „Nee", antwoordde de heer Visser. „Dat geld krijgt u nu niet, ook niet binnenkort, maar wel als de onderne ming slaagt". De heer H. Westerhout mengde zich in de discussie en vreesde, dat meer leden zich in de komende weken zullen gaan mis dragen, wanneer het bestuur zou besluiten onmiddellijk de aandelen terug te geven aan de geroyeerde leden. De heer v. d. Windt merkte op, dat het storten van geld in de vereniging het lid maatschap impliceert. „Zet u me uit de vereniging en krijg ik mijn geld niet te rug, dan krijgt u het volgende proces aan uw broek", aldus de heer v. d. Windt tot de heer Visser, „u hebt nog f 35.000 no dig. Zodra er een cent is gestort, zal ik beslag laten leggen, opdat u uw verplich tingen kunt nakomen. Voorts deel ik u mee een vereniging te zullen oprichten, die de belangen van de leden van de bergingsver eniging zal gaan behartigen". Negen man geroyeerd Er werd nog wat over en weer gesproken en toen de heer v. d. Windt aan een nieu we drie-minuten-speech begon, riep de heer Visser: „U is niet aan het woord". „Maar toch wel even geweest", aldus de heer v. d. Windt. De heer Visser ontnam hem het woord en er kon tot stemming worden overgegaan. Uitgebracht werden 3116 stemmen, waarvan 1853 voor roye ment, 205 tegen royement en 158 blanco. De heren, waarvan het royement thans was aangenomen, applaudisseerden hartelijk mee, toen de uitslag bekend werd gemaakt. De heer Visser dankte voor het in het be stuur gestelde vertrouwen. De heer Visser verzocht de geroyeerde leden daarna om de zaal te verlaten. „Mag ik nog even het woord", vroeg de heer v. d. Windt. „Nee", zei de heer Visser, „uw spel is afgelopen". „Maar ik ben ook nog gemachtigde van mijn vrouw", aldus de heer v. d. Windt. Het bestuur sloeg er onder veel rumoer in de zaal de statuten op na en tenslotte moest de heer v. d. Windt toch de zaal ver laten. Alleen leden van de vereniging mo gen als gemachtigde optredeh. „Ik waar schuw u nogmaals", riep de heer v. d. Windt, de zaal uitlopende. „Deze vergade ring kan geen rechtsgeldige besluiten ne men; ik ben en blijf lid, want u hebt mijn geld. Mijn beste wensen voor het goud schip". Volgende week in zee Bij acclamatie werd de heer C. v. d. Toorn uit Zaandam opnieuw tot bestuurs lid gekozen, waarna de heer Visser met de mededelingen van het bestuur kwam. „In technisch opzicht is- de toren gereed, hoewel in de laatste week niet alle werk uitgevoerd kon worden, dat we voor nemens waren te doen," aldus de heer Visser. „Er moet nog ballast uit de toren worden verwijderd en een anker van 600 kg. moet weggesleept worden." De heer Visser deelde verder mee, dat de firma Scholten uit Diemen dit werk zal uitvoeren. Hiermee zal woensdag worden begonnen, zaterdag of maandag gaat het bestuur dan naar zee om met het Loods wezen opnieuw de boei boven het wrak van de „Renate Leonhardt" te leggen. Wanneer het weer goed is, kan de toren door slepers van Wijsmuller in de loop van volgende week naar zee worden gesleept. In de toren is de laatste weken hard gewerkt, deelde de heer Visser mee. Enige wijzigingen zijn aangebracht. In de grote schacht is nog een schacht van boven naar beneden opgesteld, die uitschuifbaar is en als directe verbinding dient, wanneer men in het schip doordringt. Met een poliep- grijpertje kan vervolgens naar de mening van de heer Visser met het goud-bergings werk worden gestart. Het gaat nu alleen nog maar om de juiste plaats op de grote Noordzeebodem. Wèl goud; en nog meer! Naar aanleiding van vragen uit de ver gadering, deelde de heer Visser verder mee, dat de bewering van de rederij als zou het schip uitsluitend met cokes zijn geladen, onjuist is. Het scheepsjournaal van de „Renate" is in het bezit van de heer Visser en dit vermeldt alle gegevens omtrent de goudlading. Voorts zijn nog een aantal schilderijen aan boord, zilverwerk, Japanse vazen en onbewerkte edelstenen. Omtrent de oorsprong hiervan dit naar aanleiding van een vraag wilde de heer Visser zich niet uitlaten, „Het is me bekend. Ik kan de papieren tonen, maar ik mag ze niet laten zien," aldus de voorzitter. Het transport naar en van de „Renate" is door Lloyds verzekerd en ook gedurende een verblijf van tien dagen boven het wrak is deze verzekering van kracht. Indien nodig kan deze verzekering verlengd worden. Hogedrukgebied gewenst Het vertrek uit IJmuiden werd bemoei lijkt door de eis van de hoofdingenieur van Rijkswaterstaat die inhield, dat de diep gang van de toren tien meter mag zijn. De toren stak in het Noordzeeikanaal 10.70 meter, terwijl de haven van IJmuiden wel wordt bevaren door schepen met een diep gang van 11.50 meter, aldus de heer Visser. De toren is nu lichter gemaakt en kan naar zee vertrekken. Alle processen en later getroffen wijzi gingen aan de toren' hebben de vereniging echter veel geld gekost en vandaar, dat de heer Visser met het voorstel kwam om nog eens voor een bedrag van 35.000 aan delen uit te geven. De tegenwoordige leden Al van 17 mei 1955 aligt de bergings toren scheef gezakt bij de Noordersluis in het Noordzeekanaal. Volgens de heer P. Visser is nu alles klaar om met de poging te beginnen. ondervinden bij een eventuele 40-malige uitkering geen nadeel, daar het bedrag, dat de firma „Renate Leonhardt" van de ber ging krijgt uitgekeerd, van een derde'tot een vierde is teruggebracht. De expeditie is nu nog uitsluitend af hankelijk van het weer, meende de heer Visser en daartoe is contact opgenomen met het KNMI. „We hebben een uitgebreid hogedrukgebied nodig," meende hij. „Staan we daar eenmaal boven de „Renate," dan kan de toren best een zeetje hebben." In dit verband verwees hij naar de geschuts torens voor de Thames. Nog twee processen Het bestuur gaf vervolgens een overzicht van de processen, waarin men thans gewik keld is. Met nog 35.000 in kas, waarbij straks 35.000 komt van de nieuwe emis sie, worden thans processen gevoerd met Genius te IJmuiden en de firma Hogeveen te Zaandam. De firma Genius heeft thans verzekerd, dat haar rekening te hoog was, maar vraagt voortdurend uitstel van be handeling van de zaak. Het proces met de firma Hogeveen is ook nog niet aan een einde toe. Deze firma rekende 200,ar beidsloon per arbeider per dag. Naar de mening van de heer Visser verliezen beide firma's dit proces. Een van de leden wees erop, dat een op til zijnd proces opnieuw de berging kan vertragen en bemoeilijken. De leden, die thans zijn geroyeerd, zullen volgens het lid ongetwijfeld een proces beginnen. De heer Visser wist hier echter wel iets op. De nieuwe emissie zal men laten uit gaan van de N.V. en niet van de vereniging, waardoor het onmogelijk wcfrdt op deze gelden: beslag te leggen. Juridisch advies zal alsnog worden ingewonnen. Tot besluit van de vergadering werd meegedeeld, dat de leden van de vereniging van het recht van voorkeur gebruik mogen maken om nieuwe aandelen te kopen. Tal van gegadigden meldden zich bij de be stuurstafel en naar de heer Visser ons ver zekerde, is de emissie al bijna voltekend. ADVERTENTIE met opstaande kanten. Daar rolt u niet af. KENNEMERLAAN 1 De supportersvereniging „De Stormvo gel", die vorig jaar met zoveel succes een revue-show in het Rex theater hield en onder meer Johnny Jordaan voor de avond engageerde, houdt op 21 juni een revue- showavond, waarop opnieuw Johnny Jor daan, Tante Leen, de Selvera's, het orkest Harry Jansen, Pierke de Clown en The Mounty's zullen optreden. Kaarten zijn nog te verkrijgen bij de heer J. Jung, Korte- naerstraat 27. Inventaris van 9750,- voor gebouw Sociale Zaken In de vergadering van 3 mei 1955 heeft de Beverwijkse raad krediet verleend voor het uitbreiden van het gebouw van de dienst voor sociale zaken. Het college zou de raad nog eeri nader voorstel doen toe komen inzake de noodzakelijke uitbreiding van de inventaris. Nu de uitbreiding van het gebouw vrijwel voltooid is, stellen B. en W. voor een krediet te verstrekken voor de aanschaffing van voor de inrichting nodige bureaus, kasten, tafels, stoelen en overige kantoorinventaris. De totale kosten van deze voorzieningen worden geraamd op f 9750. BRIDGEDRIVE VOOR BADGASTEN Teneinde de in de badplaats vertoevende gasten enige ontspanning te kunnen bieden organiseert de bridgeclub „Wijk aan Zee" dinsdag 19 juni een drive in café „De Zon". Op maandag kwamen in IJmuiden binnen: Ellewoutsdijk van Port Talbot, Atlas van Hamburg, Flevo van Aarhus, Warun van Stockholm, Niobe van Kotka, Gordias van Hamburg, Alcetas van Kopenhagen, Lijn baan van Gdynia, Lorna van Borga, Jelö van Drammen, Paris van Halmstadt, Aaralis van Otterbacken, Texelstroom van Li'-er- pool, Somalegra van La tloruna, Daja Böh- mer van Helsingborg, Si' -v-rg van Helsing- borg, Ocean van Gothenburg, Bittern van Liverpool, Brinio van Hernosand, Oberon van Trinidad, Aruba van Swansea, Dora Fritzen van Aruba. Vertrokken zijn: Nato naar Rotterdam, Vera naar Karlsham, Stelle Polaris naar Boulogne, Polaris naar Antwerpen, Meerkerk naar Hamburg, Somalegra naar Emden, Ara lis naar Huil. IJmuidens uitbreidingen Het komt het Velsense gemeentebestuur voor dat in het streekplan voorkomen de mogelijk surplus aan bevolking van 10.000 tot 61.000 inwoners omstreeks 1980 en de daaraan gekoppelde toevoeging, dat een deel daarvan ongetwijfeld voor huis vesting in de gemeente Velsen ten zuiden van het Noordzeekanaal in aanmerking komt, een erkenning van zijn bezwaren ligt opgesloten. Het gemeentebestuur zou het enerzijds bijzonder op prijs stellen, in dien in de toelichting met dezelfde nadruk zou worden vermeld, dat op opname van een deel van het mogelijke surplus in Vel- sen-Zuid zal dienen te worden gerekend en anderzijds dat op een dergelijke opname in het streekplan Zuid-Kennemerland bij de bestemming van de woongebieden inder daad wordt gerekend. Bovendien moet het van bijzonder belang worden geacht dat ook wordt bereikt een verantwoorde verdeling van het surplus. In dit verband mag er aan worden herin nerd, dat met name in het interim-rapport ten aanzien van de huisvesting van de be volking als mogelijkheden zijn afgewogen huisvesting van 100.000 inwoners ten zui den dan wel ten noorden van het kanaal. Deze redenering heeft het gemeentebe stuur als te simplistisch gekenschetst. Daarom is gepleit voor onderbrenging van 25.000 a 30.000 inwoners ten zuiden van het kanaal, in aansluiting op de bebou wing van het vigerende uitbreidingsplan van de gemeente. Helaas heeft dit betoog, herhaald bij de voorbesprekingen in zake het streekplan IJmond-Noord, nimmer een gunstig onthaal kunnen vinden. Het provinciaal bestuur spreekt thans onomwonden uit, aldus Velsens bezwaar, dat er voor 10 tot 60 duizend inwoners om streeks 1980 mogelijk alsnog een woonge bied zal moeten worden aangewezen. Daarvan zal ongetwijfeld een deel voor huisvesting ten zuiden van het Noordzee kanaal in aanmerking komen. Derhalve dient met deze mogelijkheid zowel bij de goedkeuring van het streekplan IJmond- Noord, als bij de vaststelling van het streekplan Zuid-Kennemerland rekening te worden gehouden in dier voege, dat bij een redelijke en verantwoorde verdeling van het mogelijke surplus in beide streekplan nen de benodigde gronden daarvoor reeds thans worden aangewezen. Daarbij zal te vens in aanmerking moeten worden geno men, in verband met de ontwikkeling van Velsen-Zuid, de daar te verwachten bevol kingsaanwas. „Staalstad" een topzwaar plan In dit verband zij er nog op gewezen, dat er bij het vooroverleg over het streek plan IJmond-Noord door de stedebouwkun- dige van de gemeente Velsen bij herhaling op is gewezen, dat het niet mogelijk zou zijn voor de „Staalstad" een zodanige ste- debouwkundige conceptie uit te werken, dat de bevolking op aanvaardbare wijze binnen de grenzen van de aangewezen woongebieden zou kunnen worden gehuis vest. Het nader onderzoek, dat is ingesteld, heeft uitgewezen dat deze visie juist is ge weest. Ter voorkoming van een mogelijke herhaling, dient reeds nu, ook voor het te 'verwachten surplus, een verdeling te wor den gemaakt. Dit alleen al vanwege de noodzaak voor de gemeente Velsen om te weten welke medewerking in de toekomst ten behoeve van de huisvesting van een deel van het surplus zal moeten worden verleend. Dit zal nodig zijn speciaal voor het re serveren van de daarvoor benodigde ruim ten en wel vooral in verband met de eigen ontwikkeling van IJmuiden alsmede in verband met de ontwikkeling als badplaats en met het oog op het behoud van de voor recreatie te reserveren ruimten. In verband met de in de gemeenteraad van Velsen aangenomen motie in zake het verloren, gaan van ruim 1000 ha cultuur grond, wordt opgemerkt, dat een vergro ting van het woongebied van IJmuiden ten zuiden van het kanaal zou leiden tot een toe te juichen mogelijkheid van toetsing aan de realiteit gedurende een reeks van jaren der opgemaakte prognoses ten aan zien van de bevolkingsaanwas ten noorden van het kanaal. Wat gebeurt er precies in het zuiden? Het Velsense gemeentebestuur heeft er al eerder op gewezen, dat er uitermate veel ruimte wordt gelaten voor de realisering van de onder de bestemming verkeer te water c.a. vallende objecten. Enerzijds zijn de eisen, die blijkens de toelichting de scheepvaart stelt en zal stel len, uitermate vaag geformuleerd, doch anderzijds zouden ingrijpende voorzienin gen aan de zuidelijke oever mogelijk zijn. Hiermede wordt dus een ontwikkeling aan de zuidelijke oevef in uitzicht gesteld, die thans nog niet kan worden overzien. In het bijzonder de verwijzing naar het streekplan Zuid-Kennemerland, voor wat betreft de verbreding van het kanaal naar de zuidzijde, acht Velsen in de hoogste mate verontrustend en dat heeft de ge meente gebracht tot de stelling dat een evenwichtige afweging van belangen slechts door een simultane behandeling van de streekplannen bereikbaar is. Bij de vaststelling van het plan is geen gevolg gegeven aan de door de gemeente uitgesproken wenselijkheid om de bestem ming „verkeer te water" zolang buiten de vaststelling te houden, met een ten noor den daarvan gelegen grondstrook ter breedte van 100 meter, tot dat het moge lijk is bij het gereedkomen van het streekplan Zuid-Kennemerland de aange roerde vraagstukken in één verband te be oordelen. Dit moet uitermate worden betreurd, te meer waar als motivering wordt gesteld, dat vooralsnog niet is gebleken: le. van dergelijke onaanvaardbare ge volgen (voor de zuidelijke oever); 2e. van een mogelijke oplossing aan de noordelijke oever. In verband hiermede zij er met nadruk op gewezen, dat in de conclusie wordt ge steld, dat door het onbestemd laten van de bedoelde strook, aangelegenheden van be lang op losse schroeven komen te staan, geen voldoende richtlijn in zake de meest waarschijnlijke ontwikkeling wordt ver kregen en die ontwikkeling op ontoelaat bare wijze kan worden doorkruist. Hiermede wordt nu juist onderstreept de stelling van het gemeentebestuur, dat door vastlegging van de bestemmingen aan de noordelijke oever daar ontwikkelingen mogelijk worden gemaakt, tengevolge waarvan de evenwichtige afweging van be langen ten aanzien van de beide oevers van het Noordzeckanaal reeds bij voorbaat on mogelijk wordt.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7