Weer twee weken geëist tegen dorpsburgemeester Enquête naar prijskartels had gunstige resultaten PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Examen Fa. B. ENGELENBERG NIRON Wereldnieuws Hij zouonder invloed van drank meisje aangereden hebben De radio geeft vrijdag Sinds vorig jaar bijna tachtig prijsafspraken opgeheven Teek Ió ket zo V.J DONDERDAG 14 JUNI 1956 Maar twee glaasjes Gasfitters willen zelf geysers gaan verhuren Kaartje voor interland wedstrijd nagemaakt Vrij sterke vertraging in groei van CNV Europa verwacht: In 1960 1,5 miljoen Amerikaanse toeristen Vervoersondernemer door hof vrijgesproken Zuid-Nederlandse Opera in de zomermaanden met vele gasten SUèDE JASJES GRETHA DE BRUIJN Beperking van het aantal walvisjagers Nog twee „Super Connies" voor de KLM Rijkswerkplaatsen bewezen hun waarde 27.50 Examens BLOED De 56-jarige burgemeester van het Zuid- Hollandse plaatsje Nieuw Helvoet stond woensdag in hoger beroep voor het Haagse hof terecht, terzake van het autorijden onder drankinvloed. Tevens had hij zich te verantwoorden voor het feit dat hij zou zijn doorgereden na een aanrijding, waarbij een meisje letsel had opgelopen. De verdachte verklaarde dat hij op de bewuste dag 2 augustus van het vorig jaar slechts twee glazen bier had ge dronken. Toen hij in zijn auto naar huis reed was hij niet „onder invloed" geweest, zo zei hij. Van de aanrijding had hij niets ge merkt. Een getuige, die met de burgemees ter naar hij zeide, „gelijk opgedronken" had, verklaarde echter dat verdachte be halve het bier ook zeven of acht glazen port op had. Na de aanrijding, waarbij een meisje met haar been tussen de bumper en het spatbord van verdachte's auto was beklemd geraakt, hadden twee bromfietsers volgens deze getuige de verdachte inge haald en waren aan weerszijden van diens auto gaan rijden, roepend en op de ruiten tikkend. De burgemeester had niet gerea geerd. Tenslotte was een van de bromfiet sers voor de auto gaan staan om hem tot stoppen te dwingen. De burgemeester reed tegen de bromfiets en zijn berijder op, maar stopte juist bijtijds om erger te voor komen. Daarna zou de burgemeester zijn auto keren, maar in plaats daarvan reed hij tegen een boom, aldus de getuige Beide bromfietsers, als getuigen gehoord, verklaarden vanmorgen dat de burgemees ter „waggelde van dronkenschap" en erg naar sterke drank rook. Een van de brom fietsers, een beroepschauffeur, verbood de burgemeester verder te rijden. De brom fietser nam zelf achter het autostuur plaats, de burgemeester zat naast hem en zo reden zij terug naar de plaats van het ongeval. De verdachte hield vol, ook nadat de ge tuigen hun verklaringen hadden afgelegd, dat hij alleen twee glaasjes bier gedronken had. De getuigen spraken onwaarheid, zo zei hij. De president antwoordde hierop: „Ik begrijp dat u zich in een onaangename situatie bevindt en dat er voor u veel op het spel staat, maar het standpunt dat u niet gedronken hebt en dat u best kon rij den, lijkt me tegenover deze getuigenver klaringen niet vol te houden." De president citeerde vervolgens uit een rapport, uitge bracht door de centrale recherche, die in Nieuw Helvoet een onderzoek had ingesteld naar „geruchten". Hieruit bleek dat de burgemeester geregeld veel te veel drinkt. „Dat komt zelden voor", weersprak de ver dachte. „Volgens het rapport, bent u anders her haalde malen stomdronken uit een café gehaald en naar huis gebracht", antwoordde de president. De procureur-generaal wees er op dat verdachte op diezelfde 2e augustus des avonds naar Rokanje was gegaan om deel te nemen aan een diner. Op de terugweg naar Nieuw Helvoet was hij „stomdronken In zijn auto aangetroffen met een half lege jeneverfles naast zich". ADVERTENTIE Doclstraat J» - Haarlem - Tel. 13232 POETSKATOEN in 1 kg pakken HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Platen. 10.30 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Pla ten. 15.00 Schoolradio. 15.30 Sopraan en piano. 15.55 Platen. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursberichten. 17/" Pianovoordracht. 18.05 Lichte muziek. 18.30 Vragenbeantwoording. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending: Rubriek Verklaring en toelich ting. 1. De algemene woningtelling. 2. Mid denstandsvoorlichting. 19.20 Regeringsuit zending: Emigratierubriek. Het emigratie praatje van H. A. van Luyk. 19.30 Verzoek programma voor de militairen. 20.20 Actuali teiten. 20.35 Platen. 20.40 Lichte muziek. 21.00 Platen. 21.30 Amusementsmuziek. 21.55 Ka merorkest, koor en solist. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15- 24.00 Platen met commentaar. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.55 Wie weet hoe. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen. 10.45 Amuse mentsmuziek. 11.35 Fluit en piano. 12.00 Lich te muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Met een postkoets onderweg. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.20 Amusements muziek. 13.55 Beursberichten. 14 00 Vioolduo. 14.30 Boekbespreking. 14.50 Blaaskwiutet. 15.20 Gevarieerde muziek. 16.00 Orgel. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Artistieke staalkaart. 17.40 Roemeens orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.50 Vak- verenigingsnieuws. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Koorzang. 19.30 Televisie, vriend of vijand, causerie. 19.45 Op bezoek bij anderen. 20.00 Nieuws. 20.05 Reizen van de NPB. 20.10 Kunstmaandorkest. 20.30 Bespiegelingen aan de East River. 20.45 Ouder en oud worden, causerie. 21.00 Platen. 21.40 De vijf verbon den ringen, klankbeeld. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Buitenlands overzicht. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Kamerorkest. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. (Om 12.50 Koersen!. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.00 Koersen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Don Juan, opera. 21.10 Kunstkaleidoscoop. 21.25 Vervolg Don Juan, opera. 22.00 Nieuws. 22.15 Internatio nale Radio Universiteit. 22.30 Vervolg van de opera Don Juan. 22.55 Nieuws. 23.00-23.27 Vervolg van de opera Don Juan. „Die heb ik bij me voor lange ritten, af en toe doe ik een scheutje door de koffie", verklaarde de burgemeester. De procureur-generaal achtte verdachte „honderd percent schuldig". Hij eiste be vestiging van het rechtbankvonnis: veer tien dagen gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar. De verdediger weest op de verklaringen van drie getuigen a décharge, die ten tijde van het ongeluk bij de verdachte geen tekenen van dronkenschap hadden gecon stateerd. Hij vroeg het hof een psychia trisch rapport over verdachte te doen uit brengen. Arrest 27 juni. De gasfitters in Nederland, verontrust over het feit dat steeds meer gemeenten er toe overgaan gasverbruiksapparaten (voornamelijk gasgeysers) in huurkoop of in huur aan de inwoners te verstrekken, willen zich tegen deze gang van zaken te weer stellen. Velen van hen zijn echter niet kapitaalkrachtig genoeg om zelf een huurkoopbedrijf te kunnen opzetten. Op de landelijke vergadering van de bond van loodgieters en gasfitterspatroons, in Sche- veningen gehouden, werd daarom het voorstel besproken, een eigen N.V. op te richten, die de inkoop van geysers voor de loodgieters kan financieren en hen de verhuur van deze toestellen aan particu lieren mogelijk maakt. Uit de discussie bleek, dat er grote animo voor dit plan bestaat. Een beslissing kon echter nog niet worden genomen alvorens dit voorstel aan de orde gesteld zal zijn in de landelijke vergadering van de r.k. bond van loodgieters en gasfitterspatroons, die eind juni in Enschedé zal worden ge houden. ADVERTENTIE Het verlangen om de voetbalwedstrijd NederlandIerland in 'het Feyenoord- stadion te gaan zien, was de twee Rotter dammers, die woensdag voor de politie rechter te Rotterdam verschenen, te machtig geworden. Ze werkten allebei op een druk kerij. „Ik had al zo vaak geprobeerd een kaartje'voor een interlandwedstrijd te krij gen, maar het is me nooit gelukt", zei de 29-jarige hulparbeider L. J. Hij was degene geweest, die probeerde een toegangsbewijs te vervaardigen, nadat de 41-jarigetypo graaf B. R. hem aan de drukinkt had ge holpen. Er was niet over gesproken of R. daar voor ook een kaartje zou krijgen, zeiden ze. Terwijl ze bezig waren, een toegangskaart na te maken werden ze betrapt. Men vond ook nog een aantal half afgemaakte kaartjes, en dit was voor de officier van justitie aan leiding om te onderzoeken of er niet meer achter zat. Het tweetal werd in verzekerde bewaring gesteld, maar na enkele dagen was wel gebleken, dat de clandestiene kaartjes drukkerij niet de omvang had die men ver moedde. De officier eiste tegen beiden een geldboete van f 50 of twintig dagen hechte nis. Het vonnis luidde f 60 boete of twintig dagen hechtenis voor J. en f 40 of twintig dagen voor R. Het Christelijke Nationale Vakverbond kampt de laatste jaren met een vrij sterke vertraging in zijn groei. Dit wordt meege deeld in het verslag van deze organisatie over de lotgevallen van de christelijke vakbeweging in de jaren 1954 en 1955. „Voor wat het resultaat over 1954 betreft zou men kunnen denken aan een toevallige en op zichzelf vrij kleine inzinking. Maar een dergelijke welwillende gedachtengang is voor de vooruitgang in 1955 niet moge lijk", aldus het verslag. Op 1 januari 1954 bedroeg het ledental van de aangesloten organisaties in totaal 191.120; op 1 januari 1955 was het aantal leden 199.707 en op 1 januari van dit jaar 206.303. Dit betekent dat het CNV er in twee jaar 15.183 leden bij heeft gekregen. De groei in 1955 was 3,31 percent. Dat is het laagste percentage sinds de hervatting van de arbeid der vakbeweging na de oor log. De Europese commissie voor het toerisme heeft woensdag haar verslag: „Het toerisme in Europa 1955" gepubliceerd. In de lapden die lid zijin van de commis sie, zo stelt het verslag vast, werd het jaar 1955 gekenmerkt door een nieuwe en be langrijke vooruitgang op het gebied van het vreemdelingenverkeer. Voor geheel west-Europa is de toestand als vol'gt: Het globale verkeer is in 1955 met 18 pet gestegen. Deze stijging was gedurende het gehele jaar betrekkelijk gelijk. Het begrip voor- en naseizoen heeft aan belangrijk heid ingeboet. Het Amerikaaioee; verkeer-is in Europa opnieuw toegenomen. In totaal waren er 525.000.. An^erikaan^e tpepigtpn,in 1955 tegenover 459.0(10 in 1954; een stijging van 14,3 pet. Dit vertegenwoordigt 458 mil- lioen dollar aan ontvangsten in 1955, zegge 23 pet meer dan in 1954. Sedert 1950 is het vervoer over zee tussen Amerika en Europa met 36,2 pet toegenomen en het luchtver keer met 98 pet. Het „off season" verkeer is in vergelijking met 1950 meer dan ver dubbeld (109 pet). Wat de vooruitzichten betreft, merkt het verslag op dat in het begin van 1956 twee belangrijke feiten inzake het internationaal toeristenverkeer aangestipt moeten worden. In Moskou heeft de commissie met de ver antwoordelijke leiders van „Intourist" een akkoord ondertekend, krachtens hetwelk de Westelijke landen in 1956 flinke contin genten Russische toeristen zullen ontvan gen. Anderzijds is het resultaat van de De minister van Economische Zaken heeft uit een nader onderzoek van een 120- tal bindende prijsafspraken zijn overtui ging bevestigd gezien, dat winstbejag door uitbuiting van de conjunotuursituatie in de meeste gevallen niet het primaire doel is geweest, of zelfs helemaal niet in de be doeling heeft gelegen, bij het totstand komen van prijsregelingen. Minister Zijl stra zegt dit in een brief aan de Tweede •Kamer1 vingevbtge zijn 'bij - de' behathdeding van de wet economische mededinging aan de Kamer gedane toezegging, nadere mede delingen te verstrekken over de resultaten van de vorig jaar ingestelde enquête naar een groot aantal prijskartels. Het onderzoek heeft voornamelijk be trekking gehad op horizontale prijsregelin gen in industrie en groothandel. Van de nader onderzochte prijsafspraken, die niet of niet in de eerste plaats op winstbejag waren gegrond, bleek er in die eerste plaats een aantal te zijn die samenwerking met betrekking tot de export beogen. Door de betrokkenen werd soms gesteld, dat een dergelijke samenwerking niet is te hand^ haven zonder dat ook op de binnenlandse markt prijsregelend wordt opgetreden. Andere prijsregelingen hebben in eerste instantie tot doel handhaving van d'e kwa liteit van de produkten. De aangeslotenen stellen hier, dat het loslaten van prijsfoin- werkzaamheden der „European Travel i ding in deze gevallen tot ontoelaatbare Promotion Conference" te New York ge weest dat Europa in 1960 1.500.000 Ameri kaanse toeristen mag verwachten, zegge 300 pet meer dan in 1955. Wegens twintig overtredingen van de rijtijdenwet was een Noordwijkse ver voersondernemer door de kantonrechter veroordeeld tot twintig boeten van elk drie gulden. De rechtbank bevestigde het von nis, maar de Hoge Raad besliste dat het alleen ter beschikking staan van de werk gever geen werktijd is. Het ging om een chauffeur, die 's morgens arbeiders naar 't werk brach$ en dan tot het einde van de werktijd bleef wachten voor de terugreis. De zaak werd verwezen naar het Haagse gerechtshof. Veertien dagen geleden eiste de procureur-generaal bij dit hof vrij spraak. Woensdag wees het hof conform arrest. kwaliteitsontwaard'ing zou leiden# Weer andere prijsregelingen bleken in hoofdzaak te dienen ter ondersteuning van quoterinigsregelingen, die zijn opgesteld wegens de in de betrokken branche ba- staande overcapaciteit. Ook komt het middel van prijskartelle- ring voor als gemeenschappelijk afweer middel tegen prijsdumping uit het buiten land, dan wel tegen binnenlandse concur renten, dde beneden de kostprijs aanbieden. Voorts bleken er prijsregelingen te zijn geformeerd als reactie op de zeer sterke marktpositie van afnemers (b.v. groot winkelbedrijven, inkoopcombinaties) Het ligt voor de hand, dat verschillende malen meer dan één van de bovenge noemde, op zich zelf in bepaalde omstan digheden aanvaardbare doeleinden door een prijsregeling wordt nagestreefd. Bij de beoordeling van de onderzochte prijsregelingen ging het er steeds om te overwegen, of het beoogde doel niet tevens door een ander middel zou kunnen worden bereikt en of de met de prijsregeling na gestreefde doeleinden opwegen tegen het nadeel van de uit deze' regelingen voort vloeiende verstarring. In vele gevallen, zo zegt de minister, waren de aangeslotenen bereid het alge meen belang te laten prevaleren boven hun met de prijsregeling nagestreefde doelein den en tot opheffing over te gaan. In enkele gevallen van opheffing bleek de mogelijkheid te bestaan, de met de prijsregeling beöögde doeleinden ook op andere manier te bereiken, waarvan de minister voorbeelden geeft. De minister concludeert, dat bij het be drijfsleven in toenemende mate begrip werd ontmoet voor het prijsbeleid van de overheid en voor de daaruit voortvloeien de noodzaak, zoveel mogelijk medewerking te verlenen aan het elimineren van prijs- verstarrende elementen. In cijfers uitge drukt, blijkt deze houding van het bedrijfs leven uit het feit, dat, sedert het onder zoek naar de prijskartels gaande is, 79 prijsregelingen uit het kartelregister kon den worden afgevoerd, waarvan 31 in 1955 en 48 in de eerste vijf maanden van 1956. Verder hebben nog 13 prijskartels ophef fing in beraad. De aanmelding van nieuwe prijsregelingen vertoont voorts een duide lijk dalende tendentie. Ten aanzien van een aantal prijsregelin gen wordt optreden volgens de formele kar telprocedure overwogen. Het repertoire voor deze zomer van de Zuidnederlandse Opera bestaat uit „Rigo- letto" en een nieuwe enscenering van „De Parelvissers." Op verzoek van theaterdirec ties is „Het land van de glimlach" in studie genomen. Als vaste gasten werken aan de voorstellingen mee de dames Lucy Tilly, Gita Nobis, Lucy Chamta van de Munt schouwburg te Brussel, Simonne van Pa rijs van de opera te Gent, Alida van Gar ven uit Parijs, benevens de heren: Jean Laffont uit Brussel, Gabriel Bacquier en Roger Ervic uit Parijs, Germain Ghisla uit Brussel en John Vissers uit Gent, waarbij ook Siemen Jongsma van de Nederlandse Opera zijn medewerking zal blijven ver lenen. De Nederlandse bariton Theo van Gerwen is als vaste medewerker geënga geerd. 58. Joris had al voor een klein fortuintje aan bankbiljetten verzameld. Maar on danks deze boeiende bezigheid, had hij toch ook wel aandacht voor hetgeen er om hem heen plaatsgreep. Het was hem dan ook niet ontgaan, dat Panda en heer Staal hart na een kort gesprekje zich samen even hadden verwijderd. Dit beviel hem hele maal niét. „Dat manneke heeft er bepaald een handje van, om winstgevende planne tjes van mij te doen mislukken", mompel de hij. „Het zou mij niets verwonderen als hij nu weer bezig is mij te dwarsbomen. Laat ik mij thans dus maar liever schielijk verwijderen alvorens het te laat is". Hij begaf zich naar de deur, doch trok zich haastig achter een gordijn terug, toen hij daar Panda in gezelschap van Heer Staal hart en de concierge zag verschijnen. Heer Staalhart stelde zich bij de uitgang op en riep met luide stem: „Beste Clubgenoten! Zojuist is er mijn aandacht op gevestigd, dat dit niet het huis van verzamelaar Goedbloed is, doch mijn eigen museum. Ik voel mij dan ook genoodzaakt om de deuren af te sluiten en u te verzoeken om alles, wat u hebt verzameld, weer in te leveren!" „Daar heb je het albromde Joris, „kans om te ontsnappen verkeken. Ik zal mij moeten verbergen, maar waar? HmZijn oog bleef peinzend rusten op een grote emmer met gips ADVERTENTIE met revers of hooggesloten. SPORTMAGAZIJN Twijnderslaan 7 - Haarlem - Tel. 15116 100»/. SERVICE Volgens het Noorse blad „Arbeiderbla- det" is overeenstemming bereikt tussen Britse, Noorse, Japanse en Nederlandse walvisvangstmaatschappijen inzake de be perking van het aantal jagers. De overeen komst voorziet in een vermindering van het aantal jagers met 35. Het blad meldt voorts dat de internationale vereniging van wal visvangstmaatschappijen geen antwoord had ontvangen van de Sovjet-Unie op de vraag of dit land aan een overeenkomst zou willen deelnemen. In het afgelopen seizoen hebben 275 jagers aan de walvis vangst in de Zuidelijke IJszee deelgenomen. Binnenkort zullen nog twee Lockheed „Super Constellations" (L-1049-G) met vleugeltiptanks aan de KLM-vloot worden toegevoegd. Beide machines, die aanvan kelijk voor „Thai-Airways" (Thailand) be stemd waren, zullen eind juni of begin juli worden afgeleverd. Z(j zullen de namen „Centaurus" en „Wyvern" ontvangen. Hier mede zal de KLM dan in totaal de beschik king hebben over tien „Super Constel lations G". ADVERTENTIE Rustig denken Mijnhardt's nuwt a bIe 11 e n In 1954 slaagde tachtig procent der omgeschoolden Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft een onderzoek in gesteld naar het resultaat van de oplei dingen in de rijkswerkpl.aatsen. Daaruit is onder meer gebleken dat van de 2833 personen van wie het resultaat van de opleiding in 1954 kon worden nagegaan (in dat jaar werden in totaal 2962 personen opgeleid), 2440 ofwel 86 percent behoorlijk slaagde in het beroep waarvoor ze werden omgeschoold. Een aantal van de cursisten (77) emigreerde. Van 33 personen stond vast, dat de opleiding niet tot resultaat had geleid. Inmiddels blijkt, dat de belangstelling voor de opleiding in de rijkswerkplaatsen dalende is als gevolg van de ruime werk gelegenheid. Overigens wordt vastgesteld, dat de opleidingen wel aan hun doel be- vantwoorden. omdat, nog een groot aantal personen, die een andere vakopleiding heb ben gevolgd dan bij hun aanleg paste, van déze herscholingsmogelijkheid dankbaar gebruik maken en voorts omdat hier ook een mogelijkheid wordt geboden voor men sen wier beroep geen perspectief meer biedt. ADVERTENTIE SHIRTS SKJGRTAN het POPELINE shirt poreus en absorberend Het shirt dat NIET gestreken wordt. De pasvorm van ons shirt is aangepast aan de modellen van bekende Nederlandse fabrikaten GROTE HOUTSTR. 96 - HAARLEM Overdracht. Spaanse en Marokkaanse dele gaties zullen binnen twee weken in Te- toean de hoofdstad van de voormalige Spaanse zone van Marokko, de be voegdheden, die tot dusver bij de Spaanse autoriteiten berustten, aan Ma rokko overdragen. Daarna zullen te Ma drid onderhandelingen beginnen voor een definitieve overeenkomst ter rege ling van de samenwerking tussen de twee landen op economisch, financieel en cultureel gebied. Café noir. Franse melkproducenten hebben om middernacht een einde gemaakt aan hun staking in het gebied van Pa rijs, maar de leverantie van melk in het gebied van Lyon en Toulouse stopgezet. Café au lait was de afgelopen vier da gen in Parijs niet te verkrijgen. De le vering van melk aan ziekenhuizen ging tijdens de staking gewoon door. Aanslag. Volgens de „Press trust of India" hebben vijf nationalisten uit Goa maan dag een aanslag gepleegd op de gouver neur-generaal van dit Portugese ge biedsdeel, generaal Guedes. De generaal, die in een auto reed, werd door machi negeweervuur gewond, evenals twee le den van zijn gevolg. Het politie-escorte schoot een der aanvallers dood. Opgeheven. In Argentinië is de staat van beleg opgeheven. Men gelooft dat er in de hoofdstad meer dan duizend arresta ties zijn verricht en misschien wel meer dan drie duizend in het hele land. Gene raal Tanco wordt nog steeds gezocht. Zeventien generaals zijn naar Patagonië verbannen. Cadeau. Een groep Russische toeristen uit Gorki heeft een ivoren doos versierd met afbeeldingen uit de geschiedenis van de stad Gorki als geschenk voor de Britse Labourleider Hugh Gaitskell - meegebracht. In Londen vraagt men zich af, of er enig verband bestaat met de pijnlijke incidenten, toen Boelganin en Kroesjtsjev de gasten van de La- bourleiders waren en er harde woorden vielen. Doodstraf. Het Egyptische kabinet heeft besloten, dat elke toekomstige president van de republiek met de dood gestraft kan worden als hij tracht de monarchie te herstellen. Krachtens een nieuwe wet zal elke toekomstige president of mi nister die schuldig wordt bevonden aan hoogverraad of ontrouw met de dood, levenslange of beperkte gevangenisstraf worden gestraf door het hoogge rechtshof. Eigendom. Een Westduits hof in Karlsruhe heeft bepaald, dat de bunkers en forti ficaties uit de Siegfriedlinie, welke nog intact zijn, het eigendom van de fede rale regering zijn, terwijl daarentegen de overblijfselen van de versterkingen, welke tijdens de geallieerde opmars of door geallieerde bombardementen ver nietigd werden, aan de eigenaren komen van de landerijen, waarop deze ruïnes staan. Rust. De Joegoslavische president maar schalk Tito is met de Russische kruiser „Frunze" uit Novorossisk in Sochi aan de Zwarte Zee aangekomen. Hij zal enige dagen rust nemen in deze bad plaats en dan naar Moskou terugkeren. Afkoeling. Na wekenlange besprekingen heeft het Westduitse kabinet eenstem mig verlagingen der invoerrechten tot afremming van de oververhitte con junctuur goedgekeurd. De nieuwe douanerechten zullen van 1 juli tot en met 31 december 1957 gelden. Zij moe ten nog worden goedgekeurd door de Bondsdag en de Bondsraad. Advies. De commissie voor on-Amerikaan- se activiteiten uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een stemmig het advies van een subcommis sie bekrachtigd om de negerzanger Paul Robeson in staat van beschuldiging te stellen wegens ongehoorzaamheid aan het congres. Derde. Vertegenwoordigers van twaalf luchtvaartmaatschappijen zijn het in Cannes eens geworden de eerste klas luchttarieven te verlagen en een „derde klas" in te stellen, zo verneemt UP uit betrouwbare bron. Bloemendaal: Aan de Da Costa Kweek school voor onderwijzers en onderwijzeres sen te Bloemendaal slaagden de dames H. van der Steeg en M. A. Schepers, beiden uit Heemstede, A. Kievit uit Aerdenhout en B. Visser uit Haarlem; de heren P. Zunderman uit Haarlem en C. D. Schravendeel. Afge wezen: geen. Leiden: Geslaagd voor het doctoraal examen scheikunde de heer H. J. Bras te Den Haag, ER IS EEN TIJD geweest waarin het aderlaten van patiënten tot de dagelijkse praktijk van de genees- of heelkundige be hoorde. De gedachte die de gewone man hier achter zocht, was nogal eenvoudig, want men meende destijds vrij algemeen, dat zo'n bloeding weer eens lekker op friste, waardoor drukking en pijn bedaar den. De theorieën die de artsen verkondig den, waren vrij wat ingewik- kelder en kwamen er op neer, dat zo min mogelijk bloed van de getroffen plaats naar de hersenen mocht stromen, en omgekeerd, dat van de herse nen zo weinig mogelijk bloed naar de plaats des onheïls mocht worden afgevoerd. Dit berustte op bijzondere inzichten, die reeds uit de oudheid stammen en die wegens hun gecompliceerdheid beter kunnen blij ven rusten. Het is echter een feit, dat door deze doelstelling het een uiterst ingewikkelde kwestie was om vast te stellen op welke plek de aderlating zou moeten geschieden. Te meer, omdat het tot voor enkele eeu wen niet bekend was hoe de bloedsomloop in elkaar zat. En ga dan maar eens be palen op welke plaats een aderlating een zo gering mogelijke aan- en afvoer van bloed naar en van de hersenen bewerk stelligt! Dat hierbij hulp werd gezocht in occulte handelingen en astrologie, zal dan ook niemand verbazen en dat het lichaam daarom gemakshalve in 12 gebieden werd ingedeeld, waarvan elk deel in verband stond met één van de 12 tekenen van de dierenriem, is hiervan het verleidelijke ge volg. In twijfelgevallen kan de aderlating dan toch in ieder geval geschieden in het lichaamsdeel dat tijdens de operatie „in het huis van de zon" stond. Maar oor spronkelijk waren deze astrologische hulp middelen helemaal niet gewenst, want de Griekse arts Hippocrates had in de oud- neid reeds allerlei plekken aanbevolen die voor aderlaten bij bepaalde ziekten dien stig waren, gegrond op de (foutieve) opvat tingen die hij omtrent de gang van het bloed koesterde. Hoe het ook zij, het bloed van de patiën ten werd eeuwenlang in schotels opgevan gen, en door heelkundigen bekeken, al was het alleen maar om zich daardoor een v schijn van deskundigheid aan te meten. En zo kon het niet uitblijven, dat op den duur verschillen werden op gemerkt bij het bloed dat tijdens verschillende ziekten werd afgetapt. Kleur, vloei baarheid, wijze van stolling, kortom, allerlei uiterlijke kenmerken van het aderlijke bloed trok ken de aandacht en zo heeft men voor verscheiden groepen van ziekten verschil lende bijzonderheden leren onderscheiden in de vormen der stolsels. Een van die bij zonderheden was een witgele sluier, die het rode stolsel bedekte, en die bij gezon den nooit voorkwam, behalve bij zwangere vrouwen. Bij zieken vertoonde deze sluier zich meestal, vooral bij ontstekingen, zo dat hierover een hele litteratuur ontstond, die leidde tot de theorie van de Engelse arts Hewson die in 1772 bewees, dat bij gezonden het bloed als geheel stolt, maar dat bij zieken de stolling zich langzamer voltrekt, zodat de rode bloedlichaampjes naar de bodem zakken en de witte bloed lichaampjes hierboven een tweede, witgele laag vormen. Kortom, de bezinkingssnel- heid van het bloed was ontdekt, werd door moderne onderzoekers weer vergeten en tenslotte enige tientallen jaren geleden weer herontdekt! En nu wil een lezer iets weten over het uitdijende heelal. Een kleinigheid! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2