Een afvalprodukt werd bouwstof voor milj oenenproj ecten m i Beschermende rechten ontwrichten economische structuur van Italië Zeer felle strijd verwacht om voor uitzending in aanmerking te komen J. A. GALAVAZI KWART EEUW HOOGOVENCEMENT Selectiewedstrijden geven de doorslag De „oude stafbijna nog compleet op haar post bij de jubilerende CEMIJ Vijfhonderdduizend ton onverkoopbare suikermaar de prijzen zakken niet Weekstaat Ned. Bank Deviezenvoorraad opnieuw gedaald Scheepvaart DE OLYMPISCHE ZEILWEDSTRIJDEN fietsen Beheerder van Musserts effecten veroordeeld Opbrengst f 34.000,- in eigen zak gestoken NIEUWE UITGAVEN Vakantiegidsen DONDERDAG 14 JUNI 1956 S> AL GAUW NA DE IN BEDRIJFNEMING van de eerste hoog oven in 1924 maakte de Hoogovendirectie plannen om de bij- produkten economisch te verwerken. Naast kooksovengas, dat reeds direct aan enkele gemeenten en later ook aan de MEKOG geleverd werd en hoogovengas, dat oorspronkelijk door het be drijf zelf wordt omgezet in elektriciteit, welke aan het overheids bedrijf wordt verkocht (later vervangen door directe hoogoven gaslevering aan de PEN-centrale) moet immers het derde bij- produkt, de hoogovenslak, in waarde omgezet worden. In 1928 werd ir. P. van Delden, thans directeur der KNHS, aan getrokken als ingenieur voor hoogovenslakverwerking. Omzet ting van de slak in cement was mogelijk door natte granulatie van de slak en daarna vermenging met cementklinker en de mogelijkheid tot verwezenlijking van de plannen ontstond door de oprichting van de ENCI, de Eerste Nederlandsche Cement Industrie, te Maastricht, waardoor produktie van klinker in Nederland geschiedde. ENCI en Hoogovens besloten tezamen de Cemij op te richten, waarin ieder voor 50 percent van het kapitaal zou deelnemen en ieder twee leden en twee plaatsvervangende leden zou aanwij zen voor de raad van beheer. (Deze situatie is nog zo: de voor treffelijke samenwerking is een der grondslagen van het bestaan van de Cemij). En op 16 juni 1931 straks een kwart eeuw terug geeft ce- mentmolen I, waarmee men startte (jaarproduktie 100.000 ton) het eerste hoogovencement. Van de leidende ploeg van toen, de heren ir. Van Delden, dr. ing. Schonenberger, Cremer, Gregouir en de hoofdopzichters Van Vianen en De Jong, is bij het 25-jarig jubileum alleen de heer Van Vianen niet meer aan de Cemij ver bonden wegens pensioen enkele jaren geleden. Verder werken al deze heren nog mee ln de leiding van het jubilerende bedrijf. De netto deviezenreserve blijft dalen. Dit is wel de meest in het oog springende mutatie op de weekstaat van de Neder landsche Bank van 11 juni. De verschillende posten die de netto deviezenreserve be palen, geven gezamenlijk een daling te zien van f 1.213 miljoen tot f 1.151 miljoen. Uit een mededeling van de Nederlandsche Bank blijkt bovendien, dat in mei het be talingsverkeer met de E.B.U.-landen een tekort van ruim f 136 miljoen heeft opge leverd. Daar dit tekort in de loop van deze week verrekend zal worden, dient met een verdere daling van de deviezen- en goud reserve rekening te worden gehouden. Er is voorts in de afgelopen week een belangrijk bedrag aan bankbiljetten bij de centrale bank teruggekomen. De chartale geldhoeveelheid daalde namelijk van f 4.025 miljoen tot f 3.932 miljoen. In de eerste jaren van het bestaan, d:e moeilijke dertiger jaren, moesten Cemij en ENCI een zware strijd voeren tegen bui tenlandse concurrentie, een strijd, d'ie suc cesvol voor de Nederlandse producenten verliep. Langzaamaan wordt het pad ge- effend voor uitbreiding van de Cemij: in 1938 werd een tweede cementmolen ge ïnstalleerd. Na de tweedie wereldoorlog volgden daarop een derde in 1950 en een vierde in het najaar van 1955, waardoor de productiecapaciteit op het huidige peil van 400.000 ton per jaar kwam. Huidige plannen Door in bedrijf nemen van de vierde hoogoven in begin 1958 zal een grotere hoeveelheid slak beschikbaar komen. Op 25 mei j.I. is door de raad van beheer van de Cemij goedgekeurd de aankoop van een vijfde cementmolen, van een tweede flux- pakmachine (voor machinale vulling van de zakken) en van een nieuwe installatie voor de verlading van onverpakt cement benevens nog enkele andere uitbreidingen en verbeteringen. De jaarproduktie zal daardoor kunnen stijgen tot 500.000 ton. Kwaliteit en toepassingen Er word't gestadig gewerkt aa.n het in Starnd houden en verbeteren van de kwali teit. Mechanische en chemische proeven worden voortdurend, en in alle fasen van het produ'ktieproces genomen. Hiertoe heeft de Cemij een mechanisch en een chemisch laboratorium ingericht. Door laag kal'kgehalte is hoogovencement bijzonder geschikt voor toepassing op plaatsen, waar het 'beton in aanraking komt met water, dat een sterk aantastende wer king heeft, zoals veenwater, brak water en zeewater. Het wordt daarom bij voorkeur gebruikt voor sluizen, bruggen, water torens, koeltorens, kademuren, zeewerin gen, riolen enz. Enkele werken, waarin Cemij-cememt is toegepast, resp. wordt toe gepast: tunnelbouw bij Velsen, Prins Bern- harddluis in Amsterdam-Rijnkanaal bij Tiel, sluisbouw in VMssingen, nieuwe ma rinehaven in Den Helder, nieuwe rijksweg door Utrecht en Gelderland naar het oos ten, elektrische centrale bij Geertruiden- berig, vliegvelden bij Eindhoven, Soester- berg, Deelen, spoorwegwerken en de nieuwe ruim 150 meter hoge schoorsteen van de in aanbouw zijnde sin terinstallaitie op het Hoogoventerrein. Aan het doorzettingsvermogen van de leiding van de Cemij, de werkkracht van alle medewerkers en de voortdurende zorg voor een goede kwaliteit is het te danken, dat het bij architecten en bouwers aanvan kelijk bestaande vooroordeel tegen hoog ovencement geheel is verdwenen. Grondstoffen Cemij: 220.000 ton hoogovenslak 168.000 ton portlandcementklinker 12.000 ton gips Huidige jaarproductie: ca. 400.000 ton hoogovencement De CEMY strakke silhouetdie niet meer weg te denken is uit de totaliteit der Hoogovens. Cementmolens, waarin de kogels dag en nacht rammeien. Van de hoogovens aangevoerde slak (nat gegranuleerd) wordt in draaiende droog- trommel, die met hoogovengas (8000 m3 per uur) wordt gestookt, gedroogd, daarna volgt vermenging van gedroogde slak, cementklinker en gips via automatische weegapparaten in cementmolens, gevuld met stalen kogels, die het mengsel steeds fijner en intensiever malen. Via schroeven, elevatoren en luehtgoten wordt cement dat uit de molen komt, naar silo's gevoerd (20 meter hoog, 8 of 9 meter middellijn) en door rondpompen in deze silo's wordt een produkt van grote gelijk matigheid verkregen. Transport van de silo's naar pakkerij geschiedt via lueht goten. In de pakkerij vult. een fluxpak- machine automatisch zakken van 50 kg. en het onverpakt cement wordt door éen stel sel van transportschroeven naar schip, wagon of auto gebracht. De opslaghal kan 20.000 ton grondstoffen bevatten en is voorzien van 2 transport kranen van 7 en 10 ton. droogtrommel voor slak is 36 ton per uur, van cementmolens respectievelijk 12 y2, 13, 16 en 24 ton per uur met kogelvullirfgen van respectieveleijk 44, 44, 55 en 70 ton. Twee silo's hebben opslagcapaciteit van 13.000 ton. De capaciteit van de fluxpak- machine bedraagt circa 1500 zakken per uur. De verkoop tenslotte van het hoogoven cement geschiedt door het gemeenschappe lijk verkoopkantoor van de ENCI en de Cemij, de Verkoopassociatie ENCI-Cemij N.V. te Amsterdam. Ameland, 13 te Curaqao. Amerskerk, 13 te Rotterdam. Arendsdijk, 13 te Liverpool. Arendskerk, 12 v. Marseille n. Duinkerken. Argos, 13 te Algiers. Amor, pass. 13 Kp. St. Vincent n. Oran. Ampenan, 13 rede Singapore. Anker, pass. 13 n.n.w. v. Ouessant n. Newport- news. Aagtekerk, 13 200 m. o.z.o. Kp. Leeuwin n. Aden. Akkrumdijk, 12 te New Orleans. Axeldijk, 12 te Buenos Aires. Balssevain, 13 te Kobe. Baarn, 13 v Guayaquil n. Callao. Breda, 11 v. Talcahuano n. Pisco. Borneo, 13 te Priok. Bloemfontein, 13 v. Pt. Elizabeth n. Kaapstad. Bussum, pass. 13 Kp. Finisterre n. Eastham. Borculo, 13 v. Rotterdam n. Teignmouth. Caltex Delft, 13 te Rotterdam. Cradle of Liberty, 13 v. Mena Al Ahmadi n. Suez. Cumulus (weerschip), 12 te Rotterdam. Camerounkust, 12 280 m. n. Dakar n. Dakar. Cistula, 13 120 m. n.o. Massawa n. Rotterdam. Drente, 13 te Suez. Dorestad, 12 155 m. z.w. Sombrero n. Rotterdam. Eemland, pass. 12 Finisterre n. Rio de Janeiro. Eendracht. 14 te Haifa verw. Elizabeth B, pass. 13 Gibraltar n. Londen. Esso Amsterdam, pass. 13 Algiers n. Antwerpen. Esso Rotterdam, pass. 13 Malta n. Antwerpen. Fairsea, 9 v. Fremantle n. Melbourne. Friesland SSM, 13 te Port Talbot. Gordias, 13 v. Amsterdam n. Rotterdam. Helena, 12 v. Barbados n. Rotterdam. Hector, 13 te Tunis. Hestia, 13 te Rotterdam. Hilversum. 12 dw. Ras Fartak n. Mena Al Ahmadi. Hera, 12 100 m. n. Georgetown n. Paramaribo. Hvdra, 12 te Norfolk. Helicon, pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Heelsum, 13 te Hamburg. Helicon, 13 te Antwerpen. Jupiter, 13 te Rotterdam. Jagersfontein, 13 v. Amsterdam n. Bremen. Kenia, 12 te Rotterdam. Korenia, pass. 13 Gibraltar n. Mena Al Ahmadi. Kryptos, 13 te Singapore. Kylix, 14 te Singapore. Kermia, 13 te New York. Kalydon, pass. 13 Kielerkanaal n. Rotterdam. Kre'bsia, 13 100 m. o. Aden n. Fao. Leuvekerk, 13'v. Genua n. Port Said. Laertes, 13 te Bremen. Lekkerkerk, 13 te Bremen. Lindekerk, 14 te Harthapoint verw. Mataram, pass. 12 Landsend n. Europa. Mentor, 12 te Amsterdam. Meliskerk, 13 te Djibouti. Manoeran, pass. 13 Str. Messina n. Napels. Meliskerk, 13 v. Djibouti n. Penang. Modjokerto, 14 v Sorong n. Makassar. Molenkerk, 13 v. Port Sudan n. Suez. Myonia, 15 te Surabaja verw. Maasland, 13 te Hamburg. Metula, 13 te Kawasaki. Nanusa, 13 te Mzihloc. Nestor, 13 te Nickerie. Oberon, 13 te Antwerpen. Oranjefontein, 12 580 m n. St. Helena n. Kaapst. Ondina, pass. 13 Sombrero eil. n. Gent. Oranjestad, 13 v Madeira n. Trinidad. Osiris, 13 v. Bremen n. Antwerpen. Ootmarsum, 14 te Amsterdam verw. Prins Casimir, 13 v. Rotterdam n. Antwerpen. Polyphemus, 13 te New York. Pendrecht, 13 v. Suez n. Rastanura. Phrontis, pass. 13 Malta n. Amsterdam. Pieter S, 13 v. Rotterdam n. Swansea. Prins Frederik Hendrik. 12 t, Threerivers. Prins Willem 3, 12 v. Montreal n. Le Havre. Prins Willem 5, 12 te Detroit. Prins Willem George Frederik, 12 v. Hamilton n. Cleveland. Pr. Willem v. Oranje, pass. 13 Vliss. n. Hamburg. Peperkust, pass. 12 Vlissingen n. Hamburg. Rotti, 13 te Baltimore. Ruys, 12 v. Santos n. Montevideo. Rijnland, 13 te Las Palmas. Roepat, 13 te Manilla. Schiedijk, 12 te Rotterdam. Schouten, 13 te Das Es Salaam. Senegalkust, 13 te Amsterdam. Sheratan, 13 te Mena Al Ahmadi. Sloterdijk, 12 te New York. Sommelsdijk, 13 te Philadelphia. Sunetta, 13 te Dar Es Salaam. Slamat, 14 te Bintang. Statue of Liberty, pass. 13 Gibralt. n. Philadelphia. Straat Mozambique, 15 te Singapore verw. Siaoe, 15 te Port Louis verw. Soestdijk, 12 500 m. o. Kp. Race n. New York. Senegalkust, 13 te Amsterdam v. Antwerpen. Tjitjalengka, 13 te Mauritius. Tabinta, 13 v. Port Said n. Amsterdam. Teucer, 13 te Rejangrivier. Tiberius, 12 280 m. n.w. Fayal n. San Thomas. Tjikampek, 16 te Priok verw. Tjiwangi, 13 te Makassar. Trajanus, 12 100 m. n.w. Fayal n. Amsterdam. Triton, 13 v. Curasao n. Aruba Tara, 12 600 m. o. Kp. Race n. Canada. Tero, 12 v. St. Vincent n Antwerpen. Tibia, 13 60 m. z.o. Albany n. Geelong. Van Riemsdijk, 13 te Singapore. Van Waerwijck, 13 te Singapore. Willemstad, 12 v. Trinidad n. Barbados. Waterland. 13 te Bremen. W Alton Jones, 13 120 m. z.w. Raslhad n. Mena Al Ahmadi. Wonogiri, 13 540 m. n.w. Minikoi n. Djibouti. IJssel, pass. 13 Kp. Matapan n. Tunis. Zuiderzee, 12 425 m. z.o. Otchisi naar westkust Amerika. Zuiderkruis, 13 te Rotterdam. KLEINE VAART Albergen, 13 v. Gefle te Hudiksvall. Altho. 13 v. Par te Amsterdam verw. Angeja, pass. 13 Vlissingen n. Antwerpen. Astra, pass. 13 Vlissingen n. Londen. Arctic, 13 v. Londen n. Rotterdam. Adine, 13 v. Lissabon te Oporto. Advent, 12 v. Stockholm te Newcastle. - Appingedam, 14 v. Oporto te Amsterdam. Audacia, 12 v. Liverpool n. Rotterdam. Breezand, 13 v. Gent te Rotterdam. Bab T, 11 te Stocka v. Ostrand. Bloemgracht, 13 te Kotka. Beekbergen, 13 v. Hudiksvall te Zaandam verw. Batavier 3, 12 v. Bordeaux te Casablanca. Bestevaer, 13 v. Skoghall te Le Havre verw. Barracuda, 12 v. Middlesbro n. Masnedsund. Birmingham, 13 v. Harlingen n. Goole. Corrie B, 13 v. Dagenham n. Rotterdam. Claes Compaen, 13 v. Nantes n. Bayonne. Deni, 13 v. Gotenburg n. Odense. Duiveland, 13 v. Rotterdam te Kopenhagen. Eljo, 13 v. Kotka n. Hamina. Eibergen, verm. 13 v. Hudiksvall n. Zaandam. Europa, 13 v. Boston n. Rotterdam. Elda, 12 v. Rotterdam n. Poole. Elisabeth Roorda, 13 v. Rostock te Vlaard. verw. Eems, 13 v. Husum te Holmsdun. Ferocia, 12 v. Vannes te Casablanca. Goote, 13 v. Duinkerken te Rotterdam. Harold, 12 v. Bergen n. Hamburg. Haskerland, 12 v. Leith te Grangemouth. Hast 4, 12 v. Plymouth n. Roscoff. Heemskerk, pass. 12 Vlissingen n. Stockholm. Hestia, 13 te Rotterdam n. Amsterdam. Helicon, 13 te Antwerpen n. Amsterdam. Jupiter, 13 te Rotterdam n. Hamburg. Jokurma, 12 v Rotterdam te Svendborg. Keizersgracht, 13 v. Immingham te Rotterdam. Kaap Falga. pass. 12 Brunsbiittel n. Amsterdam. Kaap St. Vincent, 11 v. Vilvoorde n. Waya. Kate Grammerstorf, 13 V. Curasao n. P. Cabello. Leuvehaven, 14 v. Kopenhagen te Malmö verw. Larix, pass. 12 Brunsbiittel V. Gefle n. A'dam. Meidoornsingel, 13 v Rotterdam te Amsterdam. Mentor, 12 te Amsterdam n. Rotterdam. Maasym N. 12 v. Gent n. Hamina. Matthew, 12 v. Billingham n. Poole. Mirfak N, 12 v Hamburg n. Antwerpen. Nero, 11 v. San Feliu n. Lissabon. t Noorderhaven, pass. 13 Vlissingen n. Antwerpen. Nautic, 12 v. Uddevalla n. Bordeaux. Nieuwehaven, 14 v. Rotterdam te Antw. verw. Nieuwland. 12 v. Rotterdam te Grangemouth. Oranjepolder, 14 v. Casablanca te Nantes verw. Pavo, 12 v. Domsjo n. Zaandam. Van onze correspondent in Rome) Ongeveer een jaar geleden hebben wij een artikel gewijd aan de wenselijkheid meer goederen uit Italië te betrekken, daar de handelsbalans voorlopig gunstig is voor Nederland. Die aansporing blijft gelden. Italië, vooral de Italiaanse provincie, beeft nog tal van produkten, die bij ons, mits ze meer bekend waren, Capaciteit van grif aftrek zouden vinden, hetgeen weer van gunstige invloed kan zijn op onze eigen uitvoer naar Italië. De handelsafdeling van de Nederlandse ambassade te Rome geeft dienaangaande gaarne voorlichting en weet doorgaans, dank zij de plaatselijke consuls, ook wel of een firma al dan niet goed bekend staat. Het staat thans wel vast dat Nederland op de Olympische zeilwedstrijden in Mel bourne vertegenwoordigd zal worden in de vc>1, Drakenklasse, bij de Sharpies en in de van poeigeest en g van Wijk-A. J. W. H. gaan. Ir. Loeff zal advies uitbrengen aan het bestuur van het Verbond, dat ongeveer half juli een beslissing zal nemen en deze beslissing zal doorzenden naar het NOC. Vijf kandidaten zijn nog aan bod voor uitzending in de klasse der Sharpies. Deze vijf kandidaten zijn Jac. Kraan-H. Kraan, W. Guldemond-D. Langeveld, B. Verhagen- B. Gelderblom, J. C. van Staveren-A. P. Finnjollenklasse, maar niet zal uitkomen met een Star en in de 5 14 meterklasse Het Nederlandse Olympisch Comité heeft van Doodewaard. Op 30 juni en 1 juli en voorts op 7 en 8 juli zullen op het IJsel- meer de laatste selectiewedstrijden voor namelijk het bestuur van de Koninklijke deze 12 m2 sharpies worden gehouden. Men Verbonden Nederlandsche Watersport Ver enigingen de toezegging gedaan dat indien dit bestuur met een voordracht komt, het geen omstreeks half juli te verwachten is, de zeilers voor deze drie klassen zullen worden uitgezonden. Uiteraard is deze heeft het IJselmeer met opzet gekozen, omdat volgens informaties water, golf slag, windcondities, enzovoorts, veel over eenkomst vertonen met die van de Port Phillip Bay bij Melbourne. De olympische voorbereidingscommissie zal na 8 juli ad- toezegging van de zijde van het NOC in de vjes over de ujtzending uitbrengen aan het kringen der kandidaten voor Melbourne bestuur van het verbond. met grote vreugde begroet, maar voorts is de onderlinge strijdlust, nu de beslissingen wie voor uitzending in aanmerking komen, binnenkort zullen vallen, feller dan ooit geworden. Bij de Draken zijn vier teams na twee jaar van voorbereiding overgebleven. Elk team is, van internationaal standpunt be keken, zonder twijfel in staat om het in november en december op het water van de Port Phillip Bay op te nemen tegen de beste vertegenwoordigers in deze klasse van de wereld. Besloten is dat deze vier In de Finnklasse is de belangstelling voor de uitzending naar Melbourne onge kend hoog. Na de voorselectie zijn overge bleven J. de Jong, L. R. Koopmans, J. Hofland, B. Marcus, W. Maarse, J. H. H. Dijkers, J. A. de Boer, K. H. Warburg, A. de Vries, J. A. Verkuylen en de Olympia- jollenzeilers J. F. Stap, H. Lesage en B. Willems. Enkele kandidaten hebben zich bereid verklaard hun Finnjoll bij de laat ste selectiewedstrijden, die eveneens op 30 juni, 1, 7 en 8 juli op het IJselmeer zul len worden gehouden, af te staan aan de teams zullen uitkomen in de traditionele I Olympiajollenzeilers. Mochten deze selec- Kieler Woche, welke van 17 tot 23 juni wordt gehouden. De vier draken voor Kiel zijn als volgt bemand: „Oranje" met Simon de Wit, A. E. Du- dok van Heel Jr en Ph. Keegstra; „Trintel 2" met W. van Duyl, mr. E. Stutterheim en J. R. van der Berg; Tannin" met E. G. van de Stadt, W. de Vries Lentsch Jr en W. Kaars Sypestein; „Semper Vagans" met C. Groot, J. Bol en W. A. C. Metelerkamp Kappenburg. In het grote, internationaal sterk bezet te veld in Kiel zullen deze vier kandidaten worden geobserveerd door de waarnemer ir. J. Loeff, de secretaris van de KVNWV, die speciaal voor dit doel naar Kiel zal tie wedstrijden geen definitieve resultaten opleveren, dan ligt het in de bedoeling tij dens de Hollandweek, begin augustus, de laatste proef uit te schrijven, waarna het bestuur van de KVNWV een besluit over een voordracht aan het NOC kan nemen. De Olympische voorbereidingscommis sie en het bestuur van het verbond zijn van oordeel, dat bij de Olympische zeil wedstrijden te Melborune de eisen, welke aan de bemanningen worden gesteld, an ders liggen dan bij de in Nederland zo ge bruikelijke weekeind-races. Er staan 7 wedstrijden in Melbourne op het program ma, de eerste vier achter elkaar, vervol- ADVERTENT1E fantastische fietsen verkrijgbaar bij RIJWIELHANDEL Snelliusstraat 21 IJmuiden - Tel. 5290 wederom drie races, waarbij de slechtste plaats in het puntenklassement niet mee telt. Zonder twijfel zullen de vreemde om standigheden een rol spelen. De bemannin gen zullen over veel reserves moeten be schikken en het hoofd in moeilijke om standigheden koel houden. Al deze factoren zullen in aanmerking worden genomen bij de definitieve aanwijzing van de Neder landse zeilers in de drie klassen. Het ziet er dus naar uit, dat Nederland in Melbourne bij de zeilwedstrijden zal worden vertegenwoordigd door drie man in de Drakenklasse, door twee zeilers bij de 12m2 Sharpies en door één zeiler in de Finnjollenklasse, terwijl ook een reserve in laatstgenoemde klasse zal worden aan gewezen. Voorts zal een algemene reser ve worden gekozen, die tevens als chef d'équipe van het zeilteam zal fungeren. Niet alleen zeiltechnisch hebben de kan didaten voor Melbourne zich gedurende de laatste twee jaren op voortreffelijke wijze voorbereid, maar ook de lichamelijke con ditie is niet vergeten. In Rotterdam en in Amsterdam hebben de kandidaten deelge nomen aan een conditietraining. Het zeilteam zal omstreeks 10 november van Schiphol vertrekken en de aankomst in Melbourne is bepaald op de 15e van die maand. De zeilwedstrijden vangen 26 november aan, zodat men in Melbourne gens drie dagen rust en met aan het slot nog 10 dagen heeft voor voorbereiding. Maar al is Italië stellig een land, dat hulp van buitenaf nodig heeft, toch is het goed dat men zich ook rekenschap geeft van de eigenaardige geestesgesteldheid van vele Italiaanse ondernemers. De fabriekjes, die vaak een produkt, dat zijn geld waard is, op de markt brengen, stellen zich uit een zeker gebrek aan on dernemingsgeest al gauw tevreden met een klein, vaak plaatselijk afzetgebied. Maar daarnaast bestaan de grote, zelfs naar Amerikaans begrip schatrijke, Itali aanse industriëlen, die de goeden niet te na gesproken niet uitblinken door sociaal gevoel, hun arbeiders slecht betalen, de belasting vaak ontduiken. Die spelen het dikwijls ook klaar de staat, en dat wil hier zlggen: de arme Italianen, die vrij wel alleen de belasting opbrengen, geld te laten bijpassen, wanneer zij iets naar het buitenland verkopen, waar zij niet de hoge winsten kunnen maken, die zij hier hun goed recht achten. De Italiaanse elektro-centralen bijvoor beeld klagen er over, dat bij de geldende, volgens Westeuropese begrippen zeer hoge, tarieven voor elektrische stroom, er weinig animo is om gelden in dat bedrijf te be leggen. Zij dringen er dus bij de prijs commissie op aan de tarieven te mogen herzien, wat voor vele industrieën ver hoging van bedrijfskosten zou betekenen. Men bedenke, dat in Italië met zijn vele bergstroompjes waterkracht, die dus heel goedkoop is, als voornaamste grondstof dienst doet bij de winning van elektrische stroom. Toch is die stroom heel duur, maar het vreemde is, dat aan de Zwitserse beur zen, in Genève en Zürich, steeds veel vraag bestaat naar aandelen in Italiaanse elek tro-centralen. De Zwitsers, voor wie dus nog het bijzondere risico bestaat van be legging in een vreemd land, waar de poli tieke toestand verre van rooskleurig is, vinden die aandelen wel degelijk een aan lokkelijk beleggingsobject. In Italië wordt de winstmarge echter te gering geacht Dure suiker Op 22 april bevatte het orgaan der Ita liaanse industriëlen een artikel van de directeur-generaal van de Landbouw, Paolo Albertario, waarin deze zegt, dat het zeer zeker wenselijk zou zijn het ge bruik van suiker meer algemeen te doen worden, ook onder het armere deel der bevolking, maar dat het toch niet mogelijk is de prijs van de suiker te verlagen, omdat deze 58 maal zo hoog is als in 1938. Helaas neemt men in Italië, in navolging van an dere landen, steeds het jaar 1938 als uit gangspunt voor economische vergelijkingen en vergeet men daarbij, dat juist in dat jaar de waanzinnige autarkische politiek van Mussolini zijn hoogtepunt had bereikt, zodat het economische leven volkomen ab normaal en ontredderd was. Wat die suiker betreft, heeft de F.A.O., de te Rome ge vestigde UNO-organisatie, die zich bezig houdt met landbouw- en voedingsproble men, onlangs een statistiek gepubliceerd, waarin de kleinhandelsprijs van de suiker cents. Daaruit blijkt dat nergens een kilo suiker goedkoper is dan in Denemarken, namelijk tien dollarcents; Zweden volgt met twintig, de Verenigde Staten met 22. In Nederland betalen we 24, in Frankrijk en Duitsland 27, hetgeen de hoogste prijs is in geheel West-Europa. Maar nu komt Italië: een kilo suiker kost daar 42 dollar cents, alleen door Perzië (49 cents) en In donesië (51 cents) geslagen. Produceert Italië dan onvoldoende sui ker? Integendeel, door beschermende rech ten, die 105 percent bedragen de hoog ste ter wereld zijn er enorme voorraden onverkoopbare suiker, die elk jaar gesta dig toenemen. Het zijn nu eenmaal de be schermende rechten, die de gehele econo mische structuur van dit land zo zwak maken en die door de belanghebbenden, dus de grootindustriëlen, de grootgrond bezitters, de reders, met hand en tand worden verdedigd. Minister Tremelioni heeft er in 1951 op gewezen, dat de Itali aanse verbruiker tengevolge van de in- verrechten op suiker ieder jaar 28 mil jard lire in de zakken doet vloeien van de vijf of zes „suikerkoningen", die de hele produktie in handen hebben. Hij herin nerde el tevens aan, dat in Zuid-Italië, ten gevolge van de politiek van die paar mil jardairs, de helft van alle kinderen op groeien zonder zelfs te weten hoe suiker smaakt. Zijn betoog ging in de doofpot en in plaats van een zo lastige sociaal-democra tische minister van Financiën is er nu een man veel meer naar het hart van „de pro- duktieve krachten". Met dat al moet men toch zien die ruim vijfhonderdduizend ton onverkoopbare suiker kwijt te raken zon der prijsverlaging, want de heren willen er niet op verliezen, dat wil zeggen: er niet minder op verdienen dan ze gewoon zijn. Men denke overigens niet, dat de boer, die de suikerbieten verbouwt, er rijk van wordt Zo kwam de gedachte op, het teveel ln het buitenland te verkopen, maar de bui tenlandse markt zal wel niet de f 1.60 per kilo willen neertellen, die in Italië wordt gevraagd. Wanneer er zulke moeilijkheden rijzen, komen de heren meestal naar Rome om te zien hoe men het moet aanleggen om de regering, in feite dus de veelgeteis- terde belastingbetaler, het verschil te doen bijpassen. Dat gebeurt bijvoorbeeld op het ogen blik met de schepen. Italië met een koop vaardijvloot van ongeveer vijf miljoen bruto ton (zestjen percent meer dan voor de oorlog) neemt een zeer vooraanstaande plaats in onder de zeevarende mogend heden. De scheepsbouw heeft opdrachten uit binnen- en buitenland voor verschei dene jaren. Dat is toe te juichen, want scheepsbouw is een uitstekende werkver schaffing. Maar scheepswerven in andere landen zullen het geen prettig idee vin den, dat de regering, dus alweer de be lastingbetaler, de Italiaanse werven in be in alle landen wordt uitgedrukt in dollar- langrijke mate subsidiëert, vooral wanneer het om opdrachten uit het buitenland gaat. Ook verscheidene vaste scheepvaartlijnen genieten subsidie. Dat is verklaarbaar, wanneer het gaat om lijnen, die bijvoor beeld het vaste land met Sardinië, Sicilië of de andere Italiaanse eilanden verbinden, ook al omdat die schepen een tegendienst bewijzen door de post te vervoeren. Maar de minister van Koopvaardij noemde als gesubsidieerde lijnen ook die op West- Af rika en Constantinopel; een verbinding met Indonesië zal zeer binnenkort volgen. Italië heeft met geweldige problemen te worstelen, in de eerste plaats met de grote werkloosheid en de nog steeds toenemende overbevolking. Kort geleden werd bekend gemaakt, dat als de geboorte-aanwas blijft zoals hij thans is, over 25 jaar Sicilië alleen twee miljoen werklozen zal hebben. Maar men vraagt zich toch af of deze moeilijk heden op die manier moeten worden opge lost. En of het niet verstandiger ware, eerst de miljardairs duidelijk te maken, dat Italië niet de Verenigde Staten is, maar een Europees land met ernstige misstanden. De rechtbank te Amsterdam heeft de 56- jarige belastingconsulent mr. H. A. J. D. uit Naarden veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf wegens verduistering van f 34.000, de opbrengst van effecten uit het bezit van wijlen ir. Mussert. Mussert had voor zijn vlucht tegen het einde van de oorlog zijn effecten ter hand gesteld aan een zuster van zijn echtgenote. Na de oorlog werd haar vermogen onder beheer gesteld van het beheersinstituut. Mr. D. uit Naarden werd als beheerder aangesteld. Toen in 1949 dit beheer werd opgeheven repte mr. D. met geen woord over het effectenbezit van de voormalige leider der N.5.B., waarover nog geen be slissing door het beheersinstituut was ge nomen. Toen de zuster van Mussert's echt genote was overleden had mr. D. telkens effecten verkocht en de opbrengst behou den. Uit het getuigengehoor voor de rechtbank was gebleken, dat de vrouw bij de ophef fing van het beheer over haar vermogen geweigerd had ook Mussert's effecten terug te nemen, omdat deze haar niet toekwa men. De officier van justitie had wegens ver duistering anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. Verleden jaar zijn bij de N.V. Uitgevers maatschappij Kosmos te Amsterdam zes reisgidsen van bekende vakantieoorden verschenen. Deze reeks is thans, wederom in samenwerking met de Nederlandse Reis- vereniging, vermeerderd met vier aantrek kelijke deeltjes. De aandacht wordt geves tigd op steden, die voor vele Nederlanders graag bezochte reisdoelen zijn. A. C. Dijk man geeft een beschrijving van Brussel, Antwerpen en West-België, J. P. Doedens van Rome, L. Beekman van Londen en B. Baan van Venetië en de Dolomieten. De boekjes zien er, met vele foto's, goed verzorgd uit en zijn handig om mee te nemen. Ze geven de vakantieganger een inzicht van toeristische wetenswaardighe den. De serie wordt nog verder uitgebreid.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3