Washington zou de Sovjet-Unie anders willen benaderen Weerbericht Eisenhowers ziekte kwam op ongelegen tijdstip ^"MORRIS"UneuouL. Dekkers croquetten Haarlems Dagblad Sneltrein uit rails gelopen Eisen van Tsjechoslo waakse studenten afgewezen Oud-president Harry Truman op bezoek in Nederland HAZENBERG Adenauer en Pineau kunnen niets bereiken h Colleges in niarxistisch- Ien in ism e zullen niet worden gestaakt Meer auto's dan in Chicago Het woord is aan. Geen geheimen Fractieleiders bij de Koningin Aardbeving in Afghanistan eiste tientallen levens Geen salaris over Japanse bezettingsperiode r' Gesol met de Argentijnse rebellenleider Tanco Mededeling Speciaal deze zaterdag Het conflict in de bouw Rotterdam blijft staken Tegen advies van contactcommissie in L'Humanité weer eens in beslag genomen Prinses Beatrix in Rome doelwit van fotografen Martin Uittenbogaard Kans op nachtvorst Weer rapport 70e JAARGANG No 287 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Tel. 15295". Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratis. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 15 JUNI 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 301e JAARGANG No 132 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower zou, voor hij eind vorige week ziek werd, bezig zijn geweest met de voorbereiding van plannen voor een nieuwe politieke regeling met de Sovjet-Unie. In Washington verluidt, dat deze plannen waarschijnlijk nog niet zover gevorderd waren dat op korte termijn ernstige nieuwe onderhandelingen met de Sovjet-Unie of de Amerikaanse bondgenoten werd overwogen. Politieke waarnemers geloven, dat de ziekte van de president de aanpassing van de Amerikaanse politiek waarvoor plannen zouden bestaan zal vertragen, omdat zonder de president geen be langrijke besluiten genomen kunnen worden. Daarom worden ook geen belang rijke besluiten verwacht bij het bezoek dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, de volgende week aan Washington zal brengen. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland, die deze week in Washington besprekingen voerde en die onder binnen landse druk staat „om iets te doen" voor de Duitse hereniging, zou enigszins teleur gesteld zijn over het feit dat zijn bespre kingen niet tot nieuwe Westelijke initia tieven hebben geleid. Behalve de christen democraten hebben de Westduitse poli tieke partijen critiek op de „neiging tot immobilisme" ten aanzien van de hereni ging. Twee topfiguren op het gebied van de Franse buitenlandse politiek gaan Wash ington en Londen bezoeken om het Franse standpunt toe te lichten ten aanzien van de betrekkingen met Rusland en het stre ven naar Europese eenheid. Pineau is per vliegtuig onderweg naar de Verenigde Sta ten en zijn staatssecretaris, Maurice Faure naar Groot-Bittannië. Pineau verwacht in zijn besprekingen met zijn ambtgenoot Dulles instemming te vinden met zijn pleidooi voor nauwere Europese samenwerking, doch een veel ge reserveerder houding ten aanzien van zijn streven naar toenadering tot de Sovjet- Unie. De Franse minister is van oordeel, dat de zes landen van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal (EGKS) hun actie voor nauwere eenheid moeten voortzetten met of zonder Groot-Brittan- nië. Op dit punt ontmoette hij verzet van Massigli, de aftredende secretaris-ge neraal van Buitenlandse Zaken die zal worden vervangen. Deze voormalige am bassadeur in Londen is tegenstander van elke politiek, die Frankrijk nauwer bindt aan zijn buurlanden op het vasteland, ten koste van zijn bondgenootschap met Groot-Brittannië. De Verenigde Staten hebben achter de schermen al hun invloed aangewend ten gunste van de vorming van ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERO. BOLSTR. 48 A'OAM TEL 717162 WOLLEN DAMESVESTEN - TRUIEN Euratom, de voorgestelde organisatie voor Europese samenwerking op atoomgebied. Wat de verhouding tot Rusland betreft is Pineau van oordeel, dat de Sovjet-Unie oprecht toenadering tot het Westen wenst en dat de Westelijke mogendheden, in het bijzonder de Verenigde Staten, hierop te achterdochtig reageren. Faure verwacht op zijn beurt in Londen reacties te ontmoeten, die tegengesteld zijn aan wat Pineau in Washington te horen krijgt. De staatssecretaris verwacht dat de Britse regering welwillend zal staan tegen over de Franse denkbeelden omtrent de betrekkingen tot de Sovjet-Unie, maar dat zij terughoudend zal zijn wat betreft een nauwe Britse band met Euratom. Deze kwestie zal het voornaamste punt van be spreking zijn bij het overleg met premier Eden, dat twee dagen zal duren. Faure re kent er niet op, dat hij Groot-Brittannië er toe kan bewegen, als volwaardig lid tot de Euratom toe te treden, maar hij zal er zeker op aandringen, dat de Britten zo nauw mogelijk met deze organisatie sa menwerken. Pineau verklaarde kort voor zijn vertrek in een vraaggesprek met een Amerikaanse journalist dat hij in Washington niet zou vragen om hulp of geld, maar om solidari teit en coördinatie van het politieke beleid. Wij willen in Algerije niet hetzelfde als in Indochina beleven, zo zei hij. De recente wijzigingen in de Sovjet-politiek zijn vol gens Pineau „reëel", doch het Westen moet voorzichtig zijn met zijn beoordeling van de wijzigingen. Frankrijk zal niet op eigen gelegenheid een toenaderingspolitiek ten aanzien van de Sovet-Unie voeren. Het hoopt op een gemeenschappelijke weste lijke politiek. Ik zal een volledig verslag geven van mijn besprekingen in Moskou, aldus Pineau. „Wij hebben geen gehei men". Over zijn plan voor ontwikkeling van de betrekkingen met neutrale en economisch minder ontwikkele landen, verklaarde de minister, dat hij niet veel op heeft met het woord „neutraal". Als een land niet met ons is, wil dat nog niet zeggen dat het te gen ons is. In deze geest wil ik die neutrale landen helpen, zo zei hij. Over een eventuele reorganisatie van de Noordatlantische Verdragsorganisatie zei hij, dat het mogelijk moet zijn een econo mische organisatie te scheppen voor be paalde zeer belangrijke projecten, zoals tunnels onder Het Kanaal of de Mont Blanc.. De Koningin heeft vanochtend voor een conferentie op het Huis ten Bosch achter eenvolgens ontvangen de fractievoorzit ters van de P.v.d.A., de K.V.P. en de A.R., te weten mr. J. A. W. Burger, prof. C. P. M. Romme en prof. J. Zijlstra. Hedenmid dag heeft de Koningin uitgenodigd de frac tievoorzitters van de V.V.D., de C.H.U., de C.P.N. en de S.G.P., prof. mr. P. J. Oud, H. W. Tilanus, H. Gortzak en ds. P. Zandt. KARATSJI (United Press) Bij de aardbevingen die Noord-Afghanistan ver leden week hebben getroffen zijn meer dan 70 personen om het leven gekomen en tientallen gewond. Functionarissen van de Afghaanse ambassade in Karatsji verklaar den, dat volgens berichten uit Kaboel het aantal slachtoffers veel hoger zal liggen en de volle omvang van de schade pas over enige weken bekend zal zijn. Wegens de gebrekkige verbindingen ontbreken nade re bijzonderheden, maar men had verno men, dat huizen neerstortten, de loop van rivieren werd veranderd, berglawines ont stonden en wegen werden geblokkeerd. De Hoge Raad heeft vrijdag in een ar rest over de kwestie van betaling van sa larissen aan voormalige Nederlands-Indi sche ambtenaren over de Japanse bezet tingsperiode het beroep verworpen, dat een mulo-onderwijzer, de heer J. P., had aanhangig gemaakt tegen de uitspraak van het Haagse gerechtshof. Het hof had de aanspraken van de heer P., die betaling van zijn salaris over deze periode van de staat der Nederlanden had geëist, afgewe zen. Elf personen werden gedood en 150 ge wond toen donderdag de sneltrein Parijs Luxemburg bij Fismes in Frankrijk uit de rails liep. Drie van de wagens kantelden en zeven raakten uit de rails. Deze tele- foto geeft een overzicht van de plaats van het ongeval. In een ziekenhuis in het nabijgelegen Reims verkeert een elf-jarige jongen die een ernstige schedelfractuur heeft opge lopen in levensgevaar. Op het spoorweg emplacement werd een ontzaglijke ravage aangericht. Tegen middernacht was men er in geslaagd de betonnen brug te stut ten, waar een der rijtuigen met kracht te genop geslingerd werd. De trein ontspoor de blijkbaar tengevolge van een verkeer de wisselstand. Twee personen stierven op weg naar het ziekenhuis. Twee anderen overleden in het ziekenhuis, waar nog 33 reizigers worden verpleegd. Licht-leunend op een dikke wandelstok, kennelijk vermoeid, maar stralend van vitaliteit achter zijn brede, wereldbefaam- de glimlach, is ex-president Harry S. Tru man gistermiddag zijn vierdaags verblijf in ons land begonnen met een bezoek aan Den Haag, waar hij en mevrouw Truman om drie uur met de trein uit Brussel arri veerden. Nadat hij op het station Holland se Spoor verwelkomd was door ambassa deur H. Freeman Matthews en de chef van het protocol, jhr. mr. W. van Panhuys, reden de bezoekers, begeleid door een escorte motorpolitie, per auto naar hotel De Wittebrug, waar de heer Truman twin tig minuten vragen van een groot aantal binnen- en buitenlandse journalisten be antwoordde, terwijl het persfotografendom een spervuur van flitslicht over hem deed losbarsten. De vragen varieerden van „Hebt u cadeautjes voor de Nederlandse Prinsessen meegebracht?" tot aan: „Wat denkt u van de democratische kansen bij de komende presidentsverkiezingen?" - en mr. Truman, aan wie acht jaren dagelijks contact met „the boys from the press", kennelijk niet ongemerkt voorbijgegaan zijn, beantwoordde of ontdook ze met de tact van een. „oude rot". Uitvoerig was hij alleen over zijn reisindrukken, thans in Europa opgedaan. Hij heeft Frankrijk, Italië, Oostenrijk, West-Duitsland en Bel gië bezocht en er veel hoopgevends gezien. „Overal zie ik tevreden, gelukkige mensen, er zijn meer auto's op de weg dan in Chicago, ik zie goede oogsten en alles be rust op een gezonde economische basis. De toestand is beter, dan ik gedacht had en ik verheug mij daarover", aldus Truman, die overigens nergens anti-Amerikaanse gevoelens ontmoet had. Bij de komende presidentsverkiezingen zouden de demo craten, wie ook de republikeinse kandi daat wordt, geen moeilijkheden hebben, zo zij hij, maar op vragen over de kansen van Harriman, Kefauver en de andere democra tische kandidaten wenste hij niet in te gaan, evenmin als, uiteraard, op de Amerikaanse PRAAG (Reuter) Op de conferentie van de Tsjechoslowaakse communistische partij in Praag heeft vice-premier Kopecky drie eisen, die studenten in resoluties ken baar hadden gemaakt, afgewezen. Deze eisen waren: 1. Dat colleges over het Marxistisch-Leninisme op de universiteit gestaakt worden; 2. vrijheid van onderwijs (Kopecky verklaarde dat hierdoor reactio naire denkbeelden verspreid zouden kun nen worden) en 3. academische vrijheid („bourgeois-gedoe", zei Kopecky). De minister zei dat verdere eisen zorg vuldig bestudeerd zouden worden, voor zover ze erop gericht zijn de mogelijk heden tot studie werkelijk te verbeteren. Volgens gewoonlijk welingelichte bron nen hadden de studenten ook resoluties aangenomen waarin onder andere objec tieve persberichten, vrije ontvangst van buitenlandse radio-uitzendingen en vrije toegang tot buitenlandse lectuur geëist werden. Kopecky sprak over hen, „die zich open lijk tegen de volksdemocratie en de com munistische partij hebben gekeerd" en hij zei ook, dat „een deel der Tsjechische schrijvers zich tijdens een recent congres tegen het communistische regime hadden gekeerd". De actie der studenten noemde Kopecky „het trotseren van de gevoelens der arbeidende bevolking", waartegen men moest optreden. Hij verklaarde echter na drukkelijk, dat men niet aan represailles dacht. Kopecky spoorde de leden der com munistische partij, die tot het verbond van schrijvers behoren, aan, hun collega's „ac tief te beïnvloeden en de politiek van het verbond in de juiste richting te sturen". Kopecky gaf toe, dat een aantal partijleden in de war is als gevolg van het twintigste partijcongres der Russische communisti sche partij. ADVERTENTIE BIJ UW PARTIJ OF FEEST, VOLDOEN HET MEEST. CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302 Roomijstaart va. ƒ3.50 Gelieve 1 dag van te voren te bestellen Met zijn breedste glimlach beantwoordt Truman op de persconferentie in Den Haag de vragen der journalisten, ter wijl om hem heen de filmcamera's snorren. buitenlandse politiek. Veel wijzer zijn de vragenstellers dan ook niet geworden, maar zij hebben in ieder geval de indruk gekregen, op een allercharmantste manier met een kluitje in het riet gestuurd te worden. Na de persconferentie was Truman nog tien minuten een bereidwillig slachtoffer van de televisie- en radioreporters, die overigens ook slechts vrijblijvende uitspra ken van hem loskregen. Vanochtend heeft Truman in zijn hotel in Den Haag gewerkt. Mevrouw Truman ging winkelen in de Haagse binnenstad. Tegen 1 uur begaf het gezelschap zich naar hotel Kurhaus te Scheveningen, waar dr. W. Drees een lunch aanbood. MONTEVIDEO (Reuter). De politie van Montevideo tracht de man op te spo ren, die zich onder de naam „generaal Tanco" in een hotel in Montevideo heeft laten inschrijven. De echte generaal Tanco bevond zich toen in de ambassade van Haiti te Buenos Aires. Uruguese dagbladen hebben hun verontwaardiging uitgespro ken over deze daad, die zij beschouwen als een „Peronistische manoeuvre", welke ten doel had de onderbevelhebber van de jongste Argentijnse opstand te helpen. Generaal Tanco werd gisteren door een groep militairen uit het gebouw van de ambassade van Haiti in Buenos Aires ge haald, waar hij zijn toevlucht had gezocht. De ambassadeur van Haiti protesteerde bij de Argentijnse regering tegen de overval. De Argentijnse regering bood de regering van Haiti telegrafisch haar verontschuldi gingen aan en beloofde de schuldigen te zullen straffen. Generaal Tanco en de an dere vijf vluchtelingen worden naar de ambassade teruggebracht. Op ambassades van Zuidamerikaanse landen in Buenos Aires hebben negen personen die bij de opstand betrokken zijn geweest, hun toe vlucht gezocht. CCCCXDOGOOOOOOOOOOOCT OCCOOCOOOOOOOOOOOOCCOOOOOOOCOOOOOOOC ADVERTENTIE HEERLIJK VRUCHTENGEBAKJE 25 ct. 6 RINGERSREPEN ƒ1.— 1e klas Banketbakkerij CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 6479 8 In verband met vakantie is het redac- i S tie-adres Meervlietstraat voorlopig on- bereikbaar, zowel telefonisch als voor o poststukken. Alle telefonische en ande- 3 re boodschappen dienen met ingang van j heden te worden gericht aan ons bureau KENNEMERLAAN 186IJmuiden, tel. 8 5389. (Bij geen gehoor 5437). Voor drin- gende boodschappen na 5 uur: 6450. »ogkxxxxxxx)ooooocxxx30oooooooooooooooooooooooooooooooooo( Hoewel zij thans de steun van hun Haagse en Amsterdamse collega's en van andere bouwvakarbeiders in de lande moe ten missen, hebben de Rotterdamse bouw vakarbeiders gisteren toch met algemene stemmen beslaten, hun staking, die nu al een week duurt, voort te zetten. Dit besluit ging in tegen het advies van de contact commissie, die had voorgesteld heden, vrij dag, het werk te hervatten. De voorzitter van de contactcommissie, de heer A. Geurtsen, zeide dat deze strijd, die hij een rechtvaardige acht, niet „op de ruggen van vrouw en kinderen mag wor den uitgevochten". Er zal voor de onder steuning van de ruim 5000 stakers een zeer groot bedrag nodig zijn. De contactcom missie is zich ten deze van zijn verant woordelijkheid terdege bewust en daarom stelde zij voor, heden het werk te hervat ten. Met luid „nooit" en „nee"-geroep werd dit voorstel evenwel door de stakers afge wezen. De heer Geurtsen zei voorts dat de grie ven verder gaan dan de drie en de zes procent. „De basisionen zullen met min stens 25 procent omhoog moeten en de slechte toestanden dienen te worden ver beterd om het bouwbedrijf aantrekkelijk te maken." „Wij zullen," zo besloot hij, „de strijd niet opgeven voordat aan onze ge rechtvaardigde eisen zal zijn voldaan." Het besluit om door te staken werd bij hand opsteken met algemene stemmen ge nomen. Het werd zowel op het podium als in de zaal met enthousiaste vreugde-uitin gen en geroep van „leve de eenheid" be zegeld. De voorzitter zei, dat de commissie zich neer zou leggen bij het besluit en zou blijven werken voor de belangen van de stakers. Ook in Groningen duurde de staking der bouwvakkers gisteren onverminderd voort. PARIJS (AFP-Reuter) De Parijse prefect van politie heeft de uitgave van heden van het communistische dagblad „L'Humanité" in overleg met het ministe- die van Binnenlandse Zaken, in beslag doen nemen. Hierin was een uittreksel ge publiceerd van een verklaring van de ver boden Algerijnse communistische partij, waarin hulde werd gebracht aan Henri Maillot, een vaandrig van het Franse leger van Algerijnse afkomst, die naar de rebel len overging met een vrachtauto met wa pens. Maillot, die bij verstek door een Franse krijgsraad ter dood werd veroor deeld, is kortgeleden in een gevecht met Franse veiligheidstroepen gesneuveld. Volgens „L'Humanité" werd Maillot ge vangen genomen, geslagen en tenslotte doodgeschoten. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Petrus Meldenius: In het noodzakelijke eenheid, in het twijfelachtige vrijheid, in alles echter liefdevolle verdraag zaamheid. ROME (United Press) Prinses Beatrix, die na haar eind-examen een vakantie van twee weken in Rome doorbrengt, ziet zich voortdurend door tientallen fotografen en journalisten omringd. Toen de prinses don derdag in een auto van de Nederlandse ambassade naar belangwekkende punten in de stad reed, werd zij achtervolgd door tientallen fotografen op scooters en in auto's. Oorspronkelijk zou de Prinses ook naar de befaamde Fontana di Trevi gaan om daar een munt in het water te gooien. Volgens de legende keert namelijk iedereen, die een muntstuk in de fontein heeft ge gooid, eens weer naar Rome terug. Rond de fontein zag het echter zwart van de persfotografen, zodat de auto, waarin de Prinses gezeten was, maar doorreed en naar Ostia Antica ging, waar de Prinses de oude ruïnes van deze onder het zand bedolven stad eens een bloeiende haven van het oude Rome bezichtigde. ADVERTENTIE LAAT VADER BIJ DE TIJD BLIJVEN, geef hem een GOED HORLOGE van Sehoterweg 35 - Haarlem - Tel. 16261 Het K.N.M.I. deelt mede: De verande ringen in de luchtdrukverdelingen zijn de afgelopen 24 uur niet groot geweest. Aan de oostflank van een rug van hoge lucht druk, die bij Ierland lag, stroomde over de Noordzee koude en onstabiele lucht naar West-Europa, waarin flinke buien voor kwamen. Sommige van deze buien gingen met hagel of onweer gepaard. In de hogere luchtlagen komt boven de Noordzee een koude laag voor met op 5000 meter hoogte temperaturen van meer dan dertig graden onder nul. Ook de temperatuur aan het aardoppervlak daalt 's nachts tot lage waarden. In de nacht van donderdag op vrijdag werden plaatselijke minima van vier graden bereikt. Op de oceaan is de depressie-activiteit gering. Er zijn aanwijzingen dat bij het weerschip op 52 graden noord 20 west, een depressie tot ontwikkeling komt die in zuidoostelijke richting naar de Golf van Biscaye zal koersen. Het hogedrukgebied dat de Britse eilanden binnendringt zal zich het komende etmaal vermoedelijk over Frankrijk, België en Zuid-Engeland en onze omgeving uitbreiden. Daardoor wordt de buienactiviteit morgen gering. De tem peraturen kunnen overdag een paar graden hoger worden dan vandaag, maar de komende nacht is het niet uitgesloten dat hier en daar lichte nachtvorst optreedt. (van hedenmorgen 7 uur) Weers- toestand S - C O 5 E c cö in 2 Sm Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux. Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca zwaar bew. onbewolkt half bew. half bew. onbewolkt zwaar bew. regenbv nevel zwaar bew. zwaar bew. half bew. geheel bew. regen regen motregen zwaar bew. licht bew. regen regen onbewolkt zwaar bew. licht bew. zzw zzw w wnw wnw windst. wnw w windst. nw nw o windst. windst. zw ozo windst. nnw ozo windst. o vindst. 19 15 16 11 18 16 15 17 18 22 20 16 20 13 13 18 21 26 21 28 22 "I OJ c ZS 0 0 0 0,1 0,2 0,4 0,1 1 0 0 0 0 0,3 20 4 4 2 5 41 0 0 temp. 7 uur Den Helder half bew. nno 11 7 Vpenburg licht bew. wnw 11 0,1 Vlissingen onweer nnw 10 0,2 Eelde half bew. nnw 9 1 De Bilt licht bew. zw. w 9 0,3 Twente zwaar bew. windst. 10 0,2 Eindhoven zwaar bew. windst. 8 2 Vlv. Z.-Limb. half bew. zw. w 9 0 Neerslag laatste 24 uur. opoooooooooocooooooooocooococx^ooooooooocoooooooooooooooo MEER ZON Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrij dagavond tot zaterdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Hier en daar lichte nachtvorst. Mor gen zonnige perioden, maar ook nog enkele buien. Weinig wind en dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. 16 juni Zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur. Maan op 14.07 uur, onder 0.35 uur. Maanstanden 15 juni 12.56 uur: eerste kwartier 23 juni 7.13 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 15 juni Hoog water: 8.41 en 21.12 uur. Laag water: 4.12 en 16.38 uur. Zaterdag 16 juni S Hoog water: 9.45 en 22.18 uur. o Laag water: 5.06 en 17.39 uur. 0000?00000ooooooooooooo<x>aooooooooooooooooooooaxxDoooocx

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1