Ondanks zeven stemmen tegen blijft het tarief f 0.40 voor een kilo wasgoed Laatste vernieuwingen aan „Maranatha" worden uitgevoerd Kort en bondig VELSENS RAAD BIJEEN Jean Vilar speelde Molière's .De Vrek" als een klucht Hulde aan Serge Lifar W.R.B. krijgt subsidie van Heemskerk HOLLAND FESTIVAL Weekstaat Ned. Bank Bank neemt f 100 miljoen schatkistpapier over Scheepvaart Ballet van de Nederlandse Opera HOLLAND FESTIVAL Faillissementen Burgerlijke Stand van Haarlem Oil NS DAG 20 JUNI 1956 DE TE TREFFEN VOORZIENINGEN aan het vorig jaar door de gemeente Velsen gekochte herstellingsoord „Maranatha" aan de Duinweg te Santpoort en het aan de hand van geraamde cijfers vastgestelde tarief van f 0.40 per kg wasgoed voor de zelfwasserij aan de Snelliusstraat te IJmuiden zijn gisteravond tijdens de openbare vergadering nog ruim twee uur lang aanleiding geweest tot breedvoerige besprekingen. Het voorstel van B. en W. aan de raad om aan „Maranatha" enige onderhoudswerkzaamheden en vernieuwingen uit te voeren werd met algemene stemmen aanvaard, maar de vaststelling van het tarief voor de IJmuidense zelfwasserij vond verschillende tegenstanders. De fractieleden van de V.V.D., de C.H.U. en A.R. brachten hun stem uit tegen het voorstel, zodat het populaire tarief van f 0.40 zal worden ingevoerd, doordat de fracties van de P.v.d.A., K.V.P. en C.P.N. er wel mee instemden. Bij een normale exploitatie over een geheel jaar wordt het tekort van f 4991,— op de exploitatie van de zelfwasserij aanvaard, daar dit bedrag voor de aanloop periode verantwoord is te achten. Na de behandeling van een aantal inge komen stukken, waarbij aan de heren K. Faber, J. J. Hartman en de dames Sj. de Jong, E. Visser-De Vries en H. v. Monsjou eervol ontslag werd verleend uit hun func ties, heeft de heer J. vanOsvanAbee- 1 e n namens zijn P. v. d. A.-fractie de wijze geroemd, waarop het bezwaarschrift tegen het door de Provinciale Staten van Noordholland vastgestelde streekplan IJmond-noord, door het college van B. en W. is ingedeeld. Ook de toon, die uit het bezwaarschrift klinkt, is naar de mening van de heer Van Os van Abeelen uitste kend. Het stuk geeft de indruk dat het de gemeente Velsen ernst is met deze aan gelegenheid. Rondom de schuur Het slopen van een schuur aan de Bloe- mendaalsestraatweg te Santpoort, die tot nu toe werd gebruikt door de heer M. Mudde, wierp bij enkele leden van de raad de vraag op of het college ook wil bevor deren, dat de heer Mudde zo gauw moge lijk in Santpoort-Station grond voor nieu we bedrijfsruimte wordt verkocht.Verzocht werd dat er voortaan op zal worden toe gezien, dat de zware vrachtwagen niet bui ten maar tijdens het weekeinde ook wer kelijk binnen staat. Ten aanzien van de woning merkte de wethouder op, dat de heer Mudde altijd nog van woning zou kunnen ruilen om zo dicht mogelijk bij de nieuwe bedrijfsruimte aan de Voorplaats te gaan wonen. En wil de eigenaar er een huis bij plaatsen, dan bestaat die moge lijkheid uiteraard ook. Kwalen weggenomen „Maranatha" werd in eerste instantie door mevr. K 1 i m p (P.v.d.A.) aangesneden. Zij was ontstemd over het feit, dat het voorstel ditmaal niet in de commissie voor volksgezondheid is geweest en verder had zij naar aanleiding van bezoeken aan dè inrichting wel enige vragen aan B. en W. Zij wilde in de eerste plaats wel weten of de thans te treffen voorzieningen nu ook werkelijk de laatste zijn. Het gebouw heeft de gemeente inmiddels 120.000 gekost en nog zal er na de verbouwingen een niet overdekte spoelplaats en een niet al te beste huisvesting van het personeel over blijven. Wethouder H. de Boer, zijn deel voor rekening nemend, zegde toe voorstellen omtrent „Maranatha" voortaan ook in de door mevrouw Klimp bedoelde commissie te brengen. Hij merkte op, dat bepaalde verbeteringen ten laste van de huurster kunnen komen, hetgeen tenslotte doorwerkt in de huur en dus in de verpleegprijzen. Uit een oogpunt van volksgezondheid meende de heer De Boer zeker een ver betering van het personeelsonderkomen te moeten voorstaan. De huisvesting van het personeel is onvoldoende, maar het is ten slotte een particuliere inrichting ook de personeelsbezetting is ten opzichte van an dere inrichtingen aan de lage kant en de gemeente Velsen kan dan heel moeilijk eisen gaan stellen. Is een bepaalde ver betering uit het oogpunt van volksgezond heid nodig, dan geschiedt het, maar over eenstemming met de directrice zal dan in de eerste plaats noodzakelijk zijn. Wethouder Verbeek sneed hierop door en kon mevrouw Klimp geruststellen. Na deze voorzieningen zullen alle kwalen van het gebouw zijn weggenomen. De keuken wordt gemoderniseerd en een spoelschuur zal dan niet eens nodig zijn. De gemeente is thans aan de uiterste grens van wat aan „Maranatha" moest worden gedaan, maar mochten de huurders over enige jaren met eisen ten aanzien van nieuwe verbeteringen komen, dan is het daarvoor uit te trekken bedrag uiteraard in de huur te verdisconteren. Waarom subsidie? De veertig cent per kg wasgoed met een minimum van tien kg als tarief voor de binnenkort in gebruik te nemen zelfwas serij aan de Snelliusstraat, deed vooral de fractieleden van V.V.D., C.H.U. en A.R. de vinger opsteken. De heer Van Dongen (C.H.U.) meende dat het tekort van 4991 ten laste van de gemeente Velsen niet ver antwoord is. Hij achtte de prijs van 0,457 per kg wasgoed niet te duur voor de huis vrouwen van Velsen en keerde Zich tegen de verstrekking van subsidies door de overheid aan een zelfwasserij. Ook de heer De Jong (A.R.) uitte zich in deze zin en meende, dat de overheid zich hier op terrein beweegt, waar zij zich op de achtergrond dient te houden. Hij zag als taak van de overheid het op gang brengen van het particuliere initiatief in deze. De veertien kg per cliënt vond hij een hoog cijfer, het aantrekkelijk maken door de lager gestelde prijs van 0.40 per kg, zag hij als een gaan van de gemeente op een verkeerde weg en de sociale motie ven voor het openen van de zelfwasserij bestreed hij deels door op te merken, dat ook anderen, die de volledige kostprijs kunnen betalen, gebruik zullen kunnen maken van de wasserij. Hij meende, dat de minder bedeelden in Velsen beter op an dere wijze bijgesprongen kunnen worden. De heer P 1 e ij 1 e r (V.V.D.) kwam met risten cijfers en bestreed eveneens het lage tarief van 0.40, terwijl de heer J. Hartman (P.v.d.A.) daarna van harte instemde met het voorstel van B. en W., hoewel hij namens de fractie kon opmer ken, dat het beter is de nu getroffen voor zieningen voor uitbreiding in de toekomst niet ten laste te brengen van de eerstdaags binnenkomende huisvrouwen. Hij pleitte er opnieuw voor om onderbezetting van de wasserjj in rekening te brengen en voelde alles voor de tweede exploitatieopzet,waar bij met vijftien percent minder bezetting rekening wordt gehouden. Drogen van was Van de kant van de heer Hartman kwam het voorstel om ook het uitsluitend drogen van de was in de zelfwasser^ mogelijk te maken, opdat tevens de thans bestaande verloren uren van sommige apparaten pro ductief worden gemaakt. Voor de K.V.P. verklaarde de heer A n- d r i e s m a zich accoord met het voorstel, daar de instelling van een zelfwasserij een noodzaak is in een gemeente, vooral waar het de verandering van de structuur be treft. Hij had voldoende vertrouwen in het beleid van de directeur en de wethouder, gezien de exploitatie van de badinrichtin gen. Hij verklaarde tevens dat de K.V.P.- fractie zeker niet geschokt zal zijn, wan neer het tekort groter zal blijken te zijn, dan thans is gevraagd. Over twee jaar zal de wasserij echter op zichzelf moeten kun nen draaien. Hij pleitte voorts voor een beter uiterlijk van de wasserij en het bad huis. Ook mevrouw Klimp (P.v.d.A) meende, dat men het verlies er voor over kan heb ben, maar mevrouw H e ij k o o p (V.V.D.) haalde er het gewicht van haar ondergoed bij en betwijfelde of een huisvrouw in twee weken tijds tien kg wasgoed bij elkaar heeft. Aankoop op afbetaling van een wasmachine en een centrifuge achtte zij voor de hoogbouwbewoners heel wat aantrekkelijker en goedkoper. Sociale overwegingen Wethouder Maas beantwoordde de vra gen en stelde voorop, dat hij de stichting van de zelfwasserij uitsluitend, uit sociale overwegingen wilde-zien. Tot de heer Van Dongen zei hij, dat het cijfer van 14 kg een landelijk gemidtfèldeUs. Een huisvrouw met 8 kg was kan komen en zal dan voor 10 kg moeten betalen, maar ook de Vel- sense met 18 kg kan de wasserij binnen komen. De prijs achtte hij zeker niet te hoog; het college is ook niet in staat uit koffiedik te lezen en gehoopt mag nu maar worden, dat een vergelijking over korte tijd tussen de praktijk en de geraamde cijfers enigszins zal op gaan. De heer De Jong kreeg te horen, dat de gemeente zich zeker niet op het gebied van de zelfwasserij had begeven, wanneer het particulier initiatief in Velsen iets van zich had doen weten. Het is de bedoeling om de zelfwasserij langzaam aan uit te breiden. Onder geen enkel beding is een bepaalde concurrentie- factor in het geding, meende de heer Maas, het betreft hier een zelf wasserij. De huis vrouw maakt een ander nu eenmaal liever geen deelgenoot van haar was. De heer Maas betwijfelde of de suggestie van de heer Hartman voor uitvoering vat baar is. Wanneer de huisvrouw gelegen heid krijgt ook naar de wasserij te komen, om uitsluitend de was te drogen, dan zouden deze machines ongetwijfeld over bezet geraken. Voorts deelde de heer Maas nog mee, dat men voornemens is het ge bouw aan de Snelliusstraat ook aan de buitenkant op te knappen. Met zeven stem men tegen (V.V.D., C.H.U. en A.R.) werd het voorstel om het tarief op 0.40 te bepalen, tenslotte aanvaard. Twee teruggenomen Het college heeft op deze avond verder nog twee voorstellen moeten terugnemen. Het betrof hier de wijziging van de kinder toelageverordening, waarin naar de me ning van de heer J. Hartman (P.v.d.A.) een artikel te veel is opgenomen en de wijziging van de verordening tot regeling van de tegemoetkoming in studiekosten, waarbij de heer Hartman verzocht om ook een regeling te treffen voor vergoeding van de studieboeken. Benoemd werden tot lid van de commis sie van toezicht op de gemeentelijke Vis- serijschool de heer D. Opmeer en tot on derwijzeres aan de openbare lagere F. L. Ossendorpschool te IJmuiden, mevrouw H. Diederiks. Van het bestuur van de Wijk aan Zeeër Redding-Brigade is bij de gemeente Heems kerk een verzoek ingekomen om een jaar lijkse subsidie te mogen ontvangen. Gezien het feit, dat een gedeelte van het Noord zeestrand onder deze gemeente, met name het „Noorderbad", onder de bewaking van deze brigade ligt, willen B. en W. gaarne dit verzoek ondersteunen en stellen zij de raad voor een bedrag van 200,per jaar als subsidie te verlenen. Horloges lagen op straat De volgende gevonden voorwerpen wer den aangegeven bij de Heemskerkse politie post: zwarte glacé dameshandschoen, brui ne herenporternonnaie, drie badhanddoe ken en enige washandjes, polshorloge met schakelband, spaarbankboekje van Nuts- spaarbank te Zaandam, grijze herenjas, leesboek, herenpolshorloge en bruinkleu- rig jack. 9fJ Is zoals men gisteren in deze kolom men heeft kunnen lezen de „Triomphe de l'Amour" van Marivaux een ware triomf voor Jean Vilar en zijn Théatre National Populaire uit Parijs geworden, de voorstelling van „l'Avare" (De Vrek) van Molière, die ik zondag in Rotterdam heb gezien, betekende in menig opzicht een be trekkelijke teleurstelling, waarmee geens zins gezegd wil zijn, dat het gebodene be neden de maat bleef. Men verwacht van het T.N.P. nu eenmaal méér en dat heeft men, ondanks al het incidentele plezier, toch echt niet gekregen. Men moet daarbij natuurlijk in de eerste plaats in aanmerking ne men, dat „l'Ava re" in wezen een van de zwakste stukken van de vermaarde blij spelschrijver is, d'ie het hier wel heel bont met de logica maakte. Daarbij denk ik niet aan de traditionele oplossing met de ver schijning van een rijke redder uit de nood der geliefden, die de dupes dreigen te worden van de schraapzucht van hun va der, als een brave deus ex machina, maar aan de willekeurige constructie, waarbij de titelheld Harpagon zich enerzijds de gie- ïigheid in persoon toont, doch tevens omdat het voor de dialogen zo uitkomt over een hele stoet van personeel, inclusief een koetsier, blijkt te beschikken. Tot dit ene voorbeeld zal ik mij beperken, maar het aantal is gemakkelijk uit te breiden. Inderdaad toont Molière ons in „l'Avare" hoe een mens, beheerst door een excessie ve eigenschap, de inhalige gelddorst in dit geval, zichzelf en zijn omgeving het leven onmogelijk maakt. Men hoort hem als de door zijn zoon Cléante betrapte woekeraar zijn vaderlijk gezag trachten hoog te hou den met schreeuwerige praatjes, diie geen geld kosten, zoals het spreekwoord zegt. Men is getuige van zijn zuinige onderhan delingen met de koppelaarster Frosine over een voordelig huwelijk, waarbij het niet willen aanvaarden van de ouderdom een grote rol speelt. Men bemerkt aan dit alles, ook aan het winstgevend zonder bruids schat aan de man willen brengen van zijn dochter Eliise en zijn optreden tegenover het personeel, waarbij hij tenslotte door de als „bezuinigingschef" vermomde min naar van laatstgenoemde wordt bedrogen, hoe al zijn uitingen van menselijke gevoe lens door zijn kardinale ondeugd tot in het belachelijke worden scheefgetrokken. Deze Harpagon werd door toedoen van Vilar helemaal een karikatuur. Eén ding werd in de voorstelling vooral duidelijk: dat gierig heid de mens belachelijk maakt. Van psychologie is maar nauwelijks sprake. Van wat daar misschien in het stuk van te vinden zou zijn, heeft Vilar in ieder geval niets overgelaten. Hij heeft al zijn vindingrijkheid gericht op het komische en de kluchtigheid van de situaties zelfs zo zeer uitgebuit, dat er van enige mogelijk heid tot een voelbaar aanwezige tragische keerzijde geen kans bleef. Bij de ontdek king van de diefstal van zijn schatkist in het vierde bedrijf beleefde men dan ook geen werkelijke emotie, zoals die door een Jean Vilar als Harpagon „romantische" acteur en men denkt daarbij natuurlijk aan Jan Musch, met associaties aan Shylock opgeroepen kon worden. Nu is dat verlies groot noch essen tieel. Maar er stond te weinig tegenover dat ons overtuigde van de noodzaak van de gekozen vorm: een groteske in de trant van de commedia dell' arte. Ondanks enkele kostelijke vondsten (het optreden van de alleen maar mimerende schrijver in het laatste bedrijf bijvoorbeeld) werd het soms wel heel erg geforceerde leuk- doenerij, het primitieve van het stuk ver sterkend. En daarmee zijn wij aan een mogelijke verklaring van de eventueel ondervonden teleurstelling. Het theater van Vilar gaat sterk in de epische richting: het sterk en beeldend vertellen van een goed verhaal. Het verhaal van Molière is daarvoor niet goed genoeg. Voor deze speelwijze is er in het moderne repertoire eveneens bij zonder weinig geschikts te vinden. Maar dat is niet zo erg. De schrijvers zullen zich door dit meeslepende voorbeeld, door dit aantonen van nieuwe kansen stellig laten inspireren. Intussen heeft men aan „l'Avare" veel plezier beleefd, al was het alleen maar dank zij Daniel Sorano als La Flèche en Zanie Campan als de koppelaar ster. Vilar zelf had als Harpagon sublieme momenten, maar leverde toch geenszins een creatie die anders dan door enige details (het neuriën met name) lang in de herinne ring zal blijven. De overige bezetting was zeker niet indrukwekkend, al moet een uit zondering voor Yves Gasc als Cléante in dit verslag niet ontbreken. Uitmuntend waren verder de aankleding door Léon Gischia en de kermisachtige muziek van Maurice Jarre. Wie het T.N.P. nooit eerder heeft gezien, zal misschien echter ook de kennismaking met „l'Avare" als een se.isatie, een open baring ondergaan. DAVID KONING c BINNENLAND Aanbesteding. De Rijkswaterstaat- Deltadienst heeft aanbesteed het verhogen van de dijk langs de Catharinapolder in de Biesbosch, het aanleggen van een weg en het maken van een loswand bij de Spiering- sluis met bijkomende werken. De laagste inschrijvers waren de gebroeders Wijnands te Werkendam met 687.000.hoogste D. Blankevoort en Zoon te Bloemendaal met 892.000. Duizend gulden boete. De rechtbank te Rotterdam heeft een 72-jarige landbou- ker uit Den Bommel veroordeeld tot 1000 boete en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Volgens de tenlastelegging was hij, zonder te letten op het hem tegemoet komende verkeer op oudejaarsdag met zijn auto een voor hem rijdende vrachtauto ge passeerd, waardoor hij in botsing kwam met een tegemoetkomende motorrijder. Deze werd ernstig gewond en is enkele dagen na het ongeval overleden. Naar Suriname. Vrijdag vertrekt een groep van 82 militairen van de Koninklijke Landmacht met het m.s. „Cottica" uit Am sterdam naar Suriname. Hiertoe behoren het tweede gedeelte van de tweede Suri name compagnie 1956 en een klein detache ment van de Koninklijke Marechaussee. Mijnwerker omgekomen. De 31-jarige houwer H. H. Sanders uit Maastricht is op de 700 meter verdieping van staatsmijn ..Emma" door vallende stenen getroffen. Hij is kort daarop overleden. De houwer was gehuwd en vader van één kind. HAARLEM EN OMGEVING Muzikale rondgang. Ter stimulering van de oud-papieractie zal de Christelijke Muziekvereniging „Sursum" donderdag avond om half acht in Bloemendaal een muzikale rondgang maken van Bloemen- daal-dorp naar het Kinheimpark. De verkorte balans van de Nederland- sche Bank van 18 juni bevat enkele be langrijke mutaties. Zo is de post schat kistpapier, door de bank overgenomen van de staat, ingevolge de rijksmarkenovereen- komst van 26 februari 1947, van f 240 mil joen tot f 340 miljoen gestegen. De bank deelt hierbij mede dat de staat in de af gelopen maanden een belangrijk bedrag aan vlottende schuld heeft afgelost. Het tegoed van 's rijks schatkist bij de Neder- landsche Bank daalde dientengevolge tot een laag peil. Onder deze omstandigheden heeft de bank in het kader van de Rijks- markenovereenkomst, die onder bepaalde voorwaarden in de aanvulling van boven bedoelde portefeuille tot beperkte be dragen voorziet, f 100 miljoen schatkist papier van de staat overgenomen. Hierbij is in aanmerking te nemen dat de bank in de afgelopen twaalf maanden per saldo een bedrag van ruim f 250 miljoen aan schatkistpapier ui* haar portefeuille heeft afgestoten. De goudvoorraad is met f 40 miljoen verminderd tot f 3.231 miljoen. Deze ver andering is een gevolg van de verrekening van het E.B.U.-tekort over mei. De totale netto deviezenvoorraad is nog met f 5 mil joen gestegen tot f 1.156 miljoen. Goud en deviezen tezamen echter daalden met f 35 +nf- f 4 rrnlioen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. cboocxxxxJooocoocxiooooooocxxxxxxjooooocaxjoooooooooocxDoood Wie dacht, dat alles alleen maar Duits was bij de Neder landse Opera, had maandagavond de balletavond in de Amsterdamse Stads schouwburg als on derdeel van het Hol land Festival moeten bijwonen, want daar was zo ongeveer al les Frans, tot zelfs de namen van enkele Nederlandse danse ressen en de tekst in het programma toe. Wie nog in twijfel verkeerde, kreeg nu zekerheid: het ballet van de Nederlandse Opera is onder de directie van Fran- qoise Adret tot een filiaal van de Parijse Opera geworden. En zo was het dan ook begrijpelijk, dat men ;en hulde heeft wil len brengen aan de van origine Rus sische danser en choreograaf (pardon: choréauteur) Serge Lifar, die in de vernieuwing van de klas sieke danskunst in Frankrijk een bijzonder grote, zij het niet geheel en al heilzame rol speelde gedurende vele jaren. Dat is allemaal goed en wel, want welke be zwaren van velerlei aard men ook tegen hem kan inbrengen, zijn verdiensten zijn niet te miskennen. Alleen reeds door zijn „Manifest van een choreograaf" en als schepper van de prachtige, ook nu ver toonde „Suite en blanc" op muziek van Lalo kan hij recht doen gelden op de dank baarheid van allen, die met hart en ziel het ballet zijn toegedaan. Maar waarom men hem toestond, wat in Frankrijk al niet meer mogelijk is sinds de laatste directiewisseling bij de Opera, zelf ten tonele te verschijnen (te dansen kan men nauwelijks zeggen) in „Prélude a l'après-midi d'un faune" op muziek van Claude Debussy, is een raadsel, te groter als men weet, dat Franqoise Adret al drie jaar geleden bij een voorstelling in Rotter dam zich ervan kon overtuigen, dat er voor een dergelijke pijnlijke manifestatie weinig waardering bestond. Het is afschu welijk dit te moeten schrijven, maar men had hem tegen zichzelf in bescherming moeten nemen. Het publiek nam de be leefdheid in acht een groot kunstenaar uit het verleden met applaus te eren. Behalve met de „Suite en blanc" was Lifar als choreograaf op het programma met de „Pas d'Acier" op muziek van Serge Prokovjev vertegenwoordigd. In de nogal raadselachtige toe lichting wordt ge zegd, dat hiermede een hulde is be doeld aan (de na gedachtenis van) Serge deDiaghilev, die op deze parti tuur in 1927 voor het eerst een ballet liet uitvoeren. Lifar debuteerde als choreo graaf pas in 1929, de oorspronkelijke „Pas d'Acier" was dan ook maar dat staat er niet bij van Leonide Massine, wiens voorbeeld in deze „abstracte" vorm toch wel'degelijk werd nagevolgd. Het ballet poogt, zo kan men lezen in de Nederlandse vertaling van de beschrijving, de levens vreugde en de kracht van de arbeid te ver beelden en de uitdrukkingskracht van de „pure dans" te bewijzen. Al dat krachtver toon maakte op mij een mateloos ouder wetse indruk, een soort voortzetting van de jeugdbeweging bovendien. Fernand Léger, wiens decorstukken werden ge bruikt, mag destijds invloed op de ballet kunst hebben gehad, thans he'eft zijn „menselijke werktuigkunde" ons nog maar weinig te zeggen. Deze „abstracte" koket terie met het communisme is trouwens al leen vervelend en oninteressant, al werden er (met name door Hans van Manen) wel enkele knappe proeven van virtuositeit ge leverd. Een zeer merkwaardig „experiment" werd ondernomen met een soort dans- declamatorium door Franqois Guillot de Rode en zijn echtgenote Franqoise Adret naar „Phèdre" van Jean Racine, waarbij de teksten door in twee groepen op het toneel aanwezige leden van de Comédie Franqaise, onder wie Jacqueline Morane en Jacques Eyser, bijzonder welluidend wer den gezegd. Op zichzelf is het een aantrek kelijke gedachte te laten dansen op het versritme, al geldt de uiteraard verstande lijke ordening als een grote handicap. Maar alle mogelijkheden tot expressie, waarvoor Een scène uit „Phèdre" naar de gelijknamige tragedie van Racine door het Ballet van de Nederlandse Opera, met links twee van de zes medewer kende leden van de Comédie Frangaise. in de choreografie slechts moeilijk aanwijs bare aanduidingen te vinden waren, werden door de gesproken voordracht weg genomen. Men werd compleet afgeleid van de bewegingen der in merkwaardige, hoe wel fraaie kostuums gestoken dansers. Om haar plastische hoedanigheden heb ik niettemin Milly Gramberg kunnen waar deren. Verder stond de reeds besproken eigen aardige versie van de tweede akte van „Het Zwanenmeer" op het programma, waarin Maria Sylvaine in de langzame delen en wederom Hans van Manen zich wisten te onderscheiden. Het Utrechts Stedelijk Orkest zorgde onder leiding van Anton Kersjes behalve in laatstgenoemd werk zeer bevredigend voor de begelei ding van een schouwspel, dat tenslotte alleen van een zekere handigheid en mooi doenerij getuigde. DAVID KONING De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 19 juni 1956 in staat van faillissement verklaard: P. Hattink, ban ketbakker te Haarlem, Grote Houtstraat nr. 173. Rechter-Commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. H. Jonker te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 15 juni geëindigd het faillissement van H. H. de Graaf, mon teur, te Haarlem, Westerhoutpark 30. Rech ter-Commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. F. M. Oberman, te Haarlem. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 18 juni 1956 is aan: de Naamloze Vennootschap N.V. Or ganisch Chemische Industrie „Ossen- drecht", gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem, Spanjaardslaan 7, voorlopig sur séance van betaling verleend, met benoe ming van mr. B. J. Lambers te Haarlem en mr. G. van Hall te Amsterdam tot be windvoerders, terwijl het verhoor van de schuldeisers is bepaald op maandagmiddag 1 oktober om 2 uur. ONDERTROUWD 19 juni: J. Schouten en M. J. Reemer. GEHUWD 19 juni: G. N. M. Spierings en M. A. M. Snoeks; C. G. Ravensbergen en J. Daim. BEVALLEN van een Zoon, 16 juni: M. Bijma—Vaandering; 18 juni: H. Kloet Jongh Visser; C. HollanderBurggraaf; M. A. van ter TooienDe Graaff; 19 juni: J. BuijsBloeming; I. Chr. HouwelingVan Baekel; T. VeenstraVan der Weide. BEVALLEN van een Dochter, 18 juni: B. van Essen—Van Andel; A. E. H. van „PolSterkenburg; 19 juni: E. H. van de HaterdVan den Eijnde; A. M. Nijeman- tingBosveld; IJ. C. de GraaffWitteveen. OVERLEDEN 16 juni: W. van der Maten, 65 j., Havikstraat; 17 juni: Sj. Bos nia, 76 j., Rijksstraatweg; R. Bloemendal, 78 j., Gasthuisvest; J. M. F. Croes, 80 j., Gast- huisvest; E. F. H. Hillebrand—Van der Steen, 77 j., Boekenrodestraat; 18 juni: A. H. B. Hoogen, 67 j., Kleverparkweg; IJ. de GooijerVolger, 79 j., Jacobstraat. Alcyone, 18 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Aldabi, 19 te Santos. Alhena, 19 te Rio de Janeiro. Amsteldijk, 18 v. Houston n. Le Havre. Arkeldijk, pass. 18 Scillys n. New Orleans. Aagtedijk, 20 te Madras. Amstelkade, 19 v. Port Said n. Rotterdam. Angolakust, 19 te Kaap Palmas. Appingedijk, 19 te Rio de Janeiro. Arendskerk, 20 te Amsterdam. Abbekerk, verw. pass. 19 Ceylon n. Aden. Albireo, 18 60 m. n.o. Alexandrië n. Genua. Amstelvaart, pass. 18 Casquets n. Albany. Amor, 19 te Malta. Aalsdijk, 19 480 m. o.z.o. Kp. Guardafui naar Djibouti. Bantam, 19 te Basrah. Blitar, pass. 19 Finisterre n. Port Said. Bali, 19 bij Kreta verw. n. Port Said. Banda, 18 480 m. w. Gibraltar n. Beyrouth. Baud, 19 te Buleleng. Caltex Nederland, 19 te Pta. Cardon. Caltex Rotterdam, 18 160 m. n. Alexandrië naar Rotterdam. Caltex Delft, pass. 19 Algiers n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 19 Finisterre n. Rotterdam. Coryda, 19 te Curagao. Camitia, 19 v. Rotterdam n. Curagao. Cinulia, 20 te Rotterdam. Camerounkust, 18 v. Monrovia n. Abidjan. Camphuys. 19 te Singapore. Dorestad, 18 420 m. w. Fayal n. Rotterdam. Ea, 19 te Thameshaven. Eos, 18 v. Alexandrië n. Livorno. Esso Nederland, 18 v. Bandarmashur n. Fawley. Esso Den Haag, pass. 19 Daedalus n. Antwerpen. Esso Rotterdam, 19 70 m. n.o. Ouessant n. Antw. Esso Amsterdam, 19 te Antwerpen. Elizabeth B, 18 te Londen. Farmsum, 20 te Le Havre verw. Fairsea, 16 te Melbourne. Guineekust, 19 rede Kalakar. Garoet, pass. 280 Guardafui n. Aden. Hecuba, 18 v. Baltimore n. New York. Haulerwijk, 18 420 m. z.w. Landsend n. A'dam. Hera, 18 op Orinocorivier n. Ciudad Bolivar. Hispania, 18 50 m. z.z.w. Casquets n. Bilbao. Hoogkerk, 18 250 m. z. Hainan n. Singapore Houtman, 19 v. Yokohama n. Nagoya. Hersilia, verm. 19 v. Trinidad n. Paramaribo. Iberia, 19 v. Rotterdam n. Onton. Indrapoera, 19 te Suez. Isis, 19 te New York. Ittersum, 19 te Lagos. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 18 Malta n. A'dam. Khasiela, pass. 18 Jamaica n. Curagao. Krebsia, 19 v. Fao n. Balikpapan. Kellia, 18 te Rotterdam. Korenia, pass. 19 Suez n. Mena Al Ahmadi. Keizerswaard, 18 360 m n. Pararivier n. Mon tevideo. Kinderdijk, pass. 18 Portland B. n. New York. Kasimbar, 19 te Larat. Kylix, 19 te Balikpapan. Larenberg, 19 te Amsterdam. Langkoeas, 20 te Djeddah. Laurenskerk, 19 v. Genua n. Port Said. Leersum, 20 te Jacksonville verw. Metula, 18 v. Kobe n. Miri. Mitra, 19 te Fredericia. Moordrecht, pass. 18 Recife n. Aruba. Maasdam, 19 te Southampton. Maashaven, pass. 19 Kaapverdische eil. n. Antw. Muiderkerk, pass. 19 Lissabon n. Marseille. Malvina, 18 75 m. w. Kulian n. Niigata. I Molenkerk, pass. 18 z. v. Kreta n. Genua. 1 Muiderkerk, 18 135 m. n.n.w. Finisterre n Mar- seille. Meliskerk, 19 130 m.o.z.o. Minikoy n. Penang. I Myonia, 20 te Pladju verw. I Nestor, 18 v. Curagao n. Mobile, j Notos, 18 v. Piraeus n. Volos. I Ouwerkerk, 18 v. Alexandrië n. Genua, j Orion, 19 te Leixoes. Oranjefontein, 18 te Kaapstad. Parkhaven, 18 v. Rio de Janeiro n. Santos. Poseidon, pass. 18 Azoren n. Rotterdam. Prins Maurits, 18 v. Bremen n. Glasgow. Pieter S, 19 v. Swansea te Amsterdam. Poelau Laut, 20 te Belawan. Radja, 18 te Mena Al Ahmadi. Raki, 19 te Singapore, j Rita, 19 te Port Swettenham. Rondo, 19 te Penang. Riouw, 19 620 m. n.w. Fremantle n. Fremantle, Roepat, 19 v. Bais n. Singapore. Sibajak, 19 te Napels. Solon, 18 v. Madeira n. Amsterdam. Stad Vlaardingen, 18 v. Wabana n. Rotterdam, i Schelpwijk, 19 v. Banias n. Genua, j Scherpendrecht, 19 v. Rastanura n. Santos, t Sibajak, 19 v. Napels n. Port Said. Stad Arnhem, 19 v. Birkenhead n. Wabana. Stad Dordrecht, pass. 19 Kp. Degata n. Palermo, j Stad Rotterdam, 19 te Glasgow. Stad Schiedam, 19 v. Savona n. Bona. Saroena, pass. 18 Banka n. Pulubukom. Silindoeng, 19 te Balikpapan. Stanvac Ogan, 19 te Sungeigerong. Sarpedon, 19 v. Guanta n. Pto. Cabello. Statue of Liberty, 18 330 m. z.z.o. Kp. Race naar Philadelphia. 'Sbéstdijk, 16 te New York. Talisse, pass. 18 Gibraltar n. Alexandrië. Ternate, 18 te Bandarmashur. Tomori, pass. 18 Ouessant n. Rotterdam. Trompenberg, 18 380 m. n.o. Horta Az. n. Houston. Teucer, pass. 19 Karimata n. Semarang. Tamo, 19 te Hamburg. Tero, pass. 19 Kp. Finisterre n. Antwerpen. Tankhaven 3, 19 te Sungeigerong. Tiberius, 18 780 m. n.o. Sombrero eil. n. S. Thomas. Titus, verm. 19 v. St. Kitts n. Barahona. Triton, verm. 19 v. Pampatar n. Carupano. Van Cloon, 18 v. Saigon n. Bangkok. Vasum, 18 Kp. Elba Rode Z. n. Mena Al Ahmadi. Willem Barendsz, 18 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Woensdrecht, 18 v. Pta. Cardon n. Ceuta. Willem Ruys, 19 v. Colombo n. Port Said. Wieldrecht, 18 80 m. z.o. Kp. Vincent n. Banias. Wonögiri, 19 te Port Sudan. Zijpenberg, pass. 19 Kp. Finisterre n. Freetown. Zuiderzee, 18 550 m. z. Alaska n. Ver. St. westk. KLEINE VAART Alcetas, 16 v. Le Havre n. Bordeaux. Arctic, 20 v. Londen n. Rotterdam. Algarve, 19 v. Swansea te Adam verw. Appingedam, 19 v. Antwerpen te Rotterdam. Birmingham, 19 v. Rotterdam te Harlingen. Borelly, pass. 19 Vlissingen n. Odense. Beekbergen, 19 v. Zaandam te Gent. Bellatrix, 19 v. Amsterdam n. IJmuiden. Bab T, 18 v. Stocka n. Zaandam. Boreas, pass. 14 Elsinore. Cornelia B 3, 19 v. Oran te Londonderry. Corsica, pass. 19 Vlissingen n. Boston. Catharina, 19 v. Flixboro te Goole. Dora, pass. 19 Vlissingen n. Plymouth. Driebergen, pass. 19 Vlissingen n. Horsens. Draco, 18 v. Triëst n. Rijeka. Draka, 19 v. Amsterdam n. Rotterdam. Elisabeth Roorda, 19 v. Flensburg n. Bremen. Ellewoutsdijk, 19 v. Newport n. Teignmouth. Erkalin, 19 v. Vejle n. Nakskov. Escaut, 19 v. Antwerpen te Rotterdam. Eljo, 18 v. Hamina n. Amsterdam. Fen, pass. 19 Vlissingen n. Fulham. Flevo, 18 te Gdynia n. Amsterdam. Fedala, 20 v. Algiers t, Southampton verw. Gerry S, 19 v. Rotterdam n. Dieppe. Hoc Vinces, 19 v. Duinkerken te Huil verw. Hvke Sophia, 19 v. Genua n. Tunis. Haaksbergen, 19 v. Antwerpen te Norresundby. Ida D, 19 v. Kopenhagen te Granville verw. Jonan, 19 v. Londen n. Stubbekobing. Jaba, 19 v. Sodertelje n. Zaandam. Jan Kreumer, 19 v. Rotterdam n. Londen. Joost, 18 v. Rotterdam n. Ostrand. Jutland, 19 v. Kotka te Rotterdam. Kaap Falga, pass. 19 Vlissingen n. Waja. Konny M, 19 v. Rotterdam te Vestervik verw. Keyser, 19 v. Portsmouth n. Plymouth. Kaap St. Vincent. 18 v. Vilvoorde te Waya. Leuvehaven, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Liberte, 19 v. Randers n. Mantyluoto. Leendert B, 19 v. Sarpsborg n. Huil. Larix, pass. 18 Kiel n. Domsjo. Midas, 17 v. Melilla te Genua. Marjan, 20 v. Halmstad n. Zaandam. Maymere, pass. 19 Vlissingen n. Londen. Merak, pass. 19 Vlissingen n. Boston. Merwestad, 19 v. Rotterdam te Ystad. Mirzam N, pass. 19 Vlissingen n. Casablanca. Muphrid N, pass. 19 Vlissingen n. Piraeus. Moby Dick, 19 te Casablanca v. Vigo. Medea, pass. 19 Brunsbüttel n. Garston. Midsland, 19 v. Rotterdam n. Leith. Matthew, 19 v. Jersey n. Plymouth. Noorderlicht, 21 v. Zaandam te Hamina verw. Notos, 18 v. Piraeus n. Volos. Noord, 19 v. Amsterdam te Gent. Pavo, 18 v. Domsjo te Zaandam. Ponza, 14 v. Sikea n. Zaandam. Plato, 17 v. Oporto n. Amsterdam. Servus, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Swallow, 19 v. Gefle n. Oran. Swift, 19 v. Gothenburg te Parijs. Sarpedon, 19 v. Guanta n. Pto. Cabello. Sambre, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Stella Maris, 19 v. Naestved n. Rotterdam. Spurt, 19 v. Londen te IJmuiden. Tempo, pass. 19 Brunsbüttel n. Casablanca. Titus, 19 v. St. Kitts n. Barahona. Triton, 19 v. Pampatar n. Carupano. Tilly, 18 n. Brunsbüttel n. Zaandam. Theano. 19 v. Dublin te Belfast. Teunika, 19 v. Amsterdam n. Zaandam. Vanda, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Violetta, Erica, 19 te Rouen v. Leith. Vindicat Atque Polit, 19 v. A'dam n. Stockholm. Vrij burgh, 19 v. Casablanca te Duinkerken. Wiema, pass. 19 Vlissingen n. Londen. Westkust, 19 v. Vejle n. Rauma. SLEEPVAART Blankenburg, 18 v. Maassluis n. Bremerhaven Cycloop, 18 900 m. z.w. Fayal n. La Pallice. Goeree, pass. 18 Burlings n. Rouaan. Hudson, 18 v. Mersin te New Orleans. Loire en Poolzee, 19 te Gothenburg. Noordholland, 18 330 m. n.n.w. Finisterre naai La Pallice. Tyne, 18 v. Rouaan n. Vlissingen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 12