Eerste rijstbouwproef op Nieuw Guinea werd een succes Korten bondig^ jlf I slechts 39 ct. I slechts 75 ct. nette winkelmeisjes Luidsprekers gas los schakelen STANDAARDPAK I REUZENPAK RADION WAST WITTER &t...ZOo6tëF- DONDERDAG 21 JUNI 1956 Plannen voor gemechaniseerd bedrijf van 12000 hectare Ontwikkeling van Europa's gasindustrie aanbevolen HEEMSKERK Nieuwe woningen in het plan „Poelenburg" Afvoer rioolwater Inventaris voor het gebouw Openbare Werken ADO volgend seizoen op nieuw sportveld Veiling van kerkbollen Russische afscheidsparade in Oost-Duitsland Truman eredoctor van de universiteit van Oxford Ongeveer 19000 gevangenen vrij in Oost-Duitsland Sukarno ere-ïngenieur van Westberlijnse hogeschool Assoeandam in de Nijl is een felbegeerd project Weer een Britse soldaat op Cyprus doodgeschoten Een bril voor bijna blinden en flinke jongen Volgens een bericht van de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, is de eerste rijstoogst van het ge mechaniseerde rijst-proefbedrijf „Koem- be" in zuidelijk Nieuw-Guinea thans be kend geworden. In 1953 werd een voor natte rijstbouw geschikt areaal nabij Merauke gevonden. In april 1954 werd een begin gemaakt met de aanleg van een railbaan langs een verharde weg van de kust naar Koerik het centrum van dit gebied ter lengte van 12V2 km. In oktober 1955 werd begon nen met de bedijking en het graven van aan- en afvoerkanalen en verdeelkanalen van het eerste deel van de proefpolder, die 400 ha groot zal worden. Tevens werd de bosbegroeiïng met zware rupstrekkers op geruimd en begonnen met mechanische grondbewerking door middel van schij- venploegen. In januari 1956, bij het invallen van de regentijd werd tachtig hectaren ingezaaid met rijst van diverse variëteiten. Het land bouwkundig werk werd geleid en uitge voerd door uit Nederland uitgezonden per soneel. Goed gewas Het bleek spoedig, dat men met arme grond te maken had, waarop bemesting, speciaal met fosfaat, noodzakelijk is. Ver der moest het gewas voortdurend be schermd worden tegen vraat door herten, kangoeroes, buidelratten, eenden en gan zen. Ook werd last ondervonden van in secten, maar al deze plagen werden met succes bestreden zodat een goed gewas be gin juni begon te rijpen. Maaidorsmachines (combines) haalden de oogst binnen. Het aanvankelijk in barakken gehuis veste personeel heeft ook hard gewerkt aan de opbouw van een emplacement met de nodige woningen. Bij de uitvoering van het werk werd veel medewerking verkregen van het be stuur, de missie en de bevolking, welke laatste veel belangstelling toonde voor de GENèVE, (ANP) In een rapport van de Economische Commissie voor Europa wordt opgemerkt, dat een ontwikkeling op grote schaal van de gasindustrie een aan zienlijke bijdrage zou kunnen leveren tot oplossing van het energievraagstuk van Europa. Er wordt op gewezen dat de voor delen van het gebruik van gas op grotere schaal een optimistischer houding ten aan zien van de toekomstige ontwikkeling zou den rechtvaardigen dan volgens een rap- Ï>ort van de gasindustrie in een aantal anden. c BINNENLAND Breigaren. De West-Duitse invoercom- missie heeft de invoer toegestaan van uit wol en dierharen vervaardigd handbreigaren uit Nederland tot een bedrag van 6 miljoen mark. Onbevoegd. Een inwoner van Tilburg is wegens het onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde door de kantonrechter te Til burg veroordeeld tot een complex van straffen bestaande uit f3000 boeten en 36 dagen hechtenis. Bij herhaling van het straf baar feit binnen een jaar moet de verdachte zijn instrumentarium inleveren. Centrale Noord. De gemeenteraad van Amsterdam heeft woensdag f 33 miljoen ge voteerd voor de uitvoering van de eerste fase van de vernieuwing van de Centrale Noord. Deze vernieuwing omvat de uitbreiding van het 10 kv-schakelgebouw en modernisering van de mechanische installatie van de Cen trale Noord 2. Drieduizendste. Woensdag is in de Am sterdamse haven het drieduizendste schip van dit jaar binnengelopen (vorig jaar ge beurde dat op 7 Juli). Het is het Zweedse s.s. „Araton", dat met erts geladen uit Gefle in Zweden komt en in de Rietlanden los plaats heeft gekozen. Het meet 2700 brt. Staking. Het vrouwelijk personeel van de voedingsmiddelenfabriek Farina" in Dordrecht, is in staking gegaan omdat het van de directie geen uitsluitsel kreeg om trent een verbetering van de arbeidsvoor waarden, zoals die in soortgelijke bedrijven tot stand is gekomen, en over een uitkering van 3 percent. De directie van het bedrijf wilde wel een afvaardiging van de 20 meisjes ontvangen om haar wensen te vernemen, maar dan na werktijd en alleen als het werk onmiddellijk hervat zou worden. De meisjes namen hiermee geen genoegen, hetgeen tot resultaat had dat zij werden ontslagen. Pantservuist. Enige kinderen uit Apel doorn hebben in de bossen langs de Amers- foortseweg aldaar een pantservuist gevonden en er geruime tijd mee gespeeld. De dienst hulpverlening uit Barneveld heeft het ge vaarlijke projectiel later onschadelijk ge maakt. Wagenpark. De directie van de Veluwse Autoidenst (VAD) heeft besloten, dit jaar te beginnen met een algehele vernieuwing en uitbreiding van het bestaande wagenpark, dat nu nog uit 116 bussen bestaat. Er zullen dit jaar acht nieuwe bussen vier toerwa- gens en vier bussen voor de stadsdienst worden afgeleverd en het volgend jaar acht entwintig. Het restant van de leverantie, waarin steeds de nieuwste technische vindin gen zullen worden verwerkt, wordt in de volgende acht jaar geleverd. Met deze ver nieuwing en uitbreiding is een bedrag van meer dan acht miljoen gulden gemoeid. landbouwwerkzaamheden en er een actief aandeel in had. Op dit proefbedrijf wordt de mogelijk heid van de ontginning van een mecha nisch gedreven rijstbedrijf ter grootte van plus minus 12.000 ha nauwkeurig onder zocht. Het ligt in de bedoeling, dit grote be drijf te combineren met veeteelt, opdat te zijner tijd Nederlands Nieuw-Guinea in eigen behoeften aan rijst en vlees zal kunnen voorzien. Hiermede wordt opnieuw een belangrijke stap gezet bij de agrarische economische ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea. B. en W. van Heemskerk hebben de ge meenteraad meegedeeld dat het, teneinde enigszins in de woningbehoefte te kunnen voorzien van degenen, die niet in de ge legenheid zijn een eigen woning te bouwen, noodzakelijk is, over te gaan tot de bouw van 63 woningwetwoningen, welke ge bouwd kunnen worden in het nieuwe uit breidingsplan „Poelenburg". De totale kos ten zijn geraamd op f 831.618,voor bouwkosten en f 137.638,voor grond- kosten en het bouwrijp maken van de gronden. Teneinde de onhoudbare toestand van de afvoer van het rioolwater zo spoedig moge lijk op te heffen, besloot de gemeenteraad van Heemskerk begin van dit jaar tot het aankopen van de nodige materialen voor het leggen van een persleiding naar Bever wijk. Daar deze leiding voor een gedeelte zal komen te liggen in particuliere gron den het gedeelte langs de Breedslagger- beek tot de Rijksstraatweg zijn v.oor het leggen en hebben van deze persleiding ter lengte van 260 m in het perceel van de Diaconie der Nederduits Hervormde Ge meente te Heemskerk, en ter lengte van 280 m in het perceel van A. J. L. Schuijt en Jac. de Wit te Heemskerk, onderhande lingen gevoerd met de betrokken eige naren. Omtrent de voorgenomen werk zaamheden is met hen overeenstemming bereikt tegen een vergoeding van f 1,per strekkende meter, waarbij de gemeente zich verplicht aan de grondgebruikers de werkelijke schade en ongemakken te ver goeden. Verwacht wordt dat in de herfst begonnen kan worden. In de vergadering van 12 april 1956 heeft de gemeenteraad van Heemskerk besloten tot stichting van een gebouw van openbare werken over te gaan, zulks in verband met de snelle uitbreiding van deze gemeente en daarmee gepaard gaande toename van werkzaamheden. Voor de inrichting van dit gebouw is het aanwezige meubilair on voldoende, zodat aanvulling hiervan zal moeten plaats vinden. Ook dient uitbrei ding te worden gegeven aan het aantal tekentafels en andere instrumenten. Naar schatting zal voor meubilair en instrumen ten benodigd zijn een bedrag van f 6800, In dit besluit was nog niets geraamd voor de aanschaffing van de benodigde gaskachels ter verwarming van het ge bouw. Nu is komen vast te staan, dat hiervoor een bedrag van f 3000,benodigd is. B. en W. verzoeken thans de raad hiervoor een bedrag van f 9800,beschikbaar te willen stellen. De Heemskerkse sportvereniging ADO zal zich met ingang van het volgend sei zoen kunnen verheugen in het bezit van een nieuw sportveld. Dit nieuwe terrein ligt aan de Oosterweg en aan de accommo datie wordt thans hard gewerkt. Er zijn reeds enkele kleedlokalen gereed gekomen. Hiermede is een eind gekomen aan de periode waarin ADO zich heeft moeten be helpen met een veld dat hiervoor minder geschikt is. Daar op het oude terrein niet meer gespeeld kan worden, heeft ADO het aanbod van de Uitgeester vereniging USVU met dank aanvaard om op haar terrein te komen trainen. In het Heemskerkse KSA-gebouw heeft de jaarlijkse veiling van kerkbollen plaats gevonden. De opbrengst is bestemd voor de restauratie van de R.K. kerk. De verkoop vond plaats ten overstaan van notaris J. H. Bremmers te Beverwijk. Er bestond van de zijde van het publiek een flinke belangstelling en er werden hoge prijzen betaald. De totale opbrengst van deze avond bedroeg ruim f 2000, waarvoor pastoor W. A. A. Berding na af loop zijn welgemeende dank uitsprak. Hij betrok hierin in het bijzonder de midden stand voor het beschikbaar stellen van vele prijzen. Ook de bloembollenkwekers werd hartelijk dank gebracht voor de vele moeite, die zij zich getroost hadden. De heer T. de Lijster te IJmuiden is ge slaagd voor het examen derde stuurman grote handelsvaart. Hij werd opgeleid door het Zeevaartinstituut IJmuiden. BRANDENBURG (Reuter) Woensdag is te Brandenburg een afscheidsparade ge houden bij het vertrek van een divisie van die Russische luchtmacht die deel uitmaakt van de 33.500 man Russische troepen die voor mei volgend jaar zullen worden te ruggetrokken. De divisie telt ongeveer tweeduizend1 man. Haar 87 een-motorige propeller-vliegtuigen, Iljoesjins, kozen na de parade, die door twintigduizend Duitsers en vertegenwoordigers van de Westelijke militaire missies werd bijgewoond, het luchtruim, richting Polen. Voordien vlogen' 29 ul'tra-moderna straaljagers over het pa- radeveld, ter ere van de vertrekkenden. Vijfhonderd' man defileerden langs het met rood bekleed podium waarop maarschalk Gretsjko, de opperbevelhebber van de Rus sische strijdkrachten in Duitsland, stond. Twaalf zware hefschroefvliegtuitgen gaven in formatie een feilloze landings- en start- demonstratie. De Oostduitse vice-premier Nuschke zei in een openingstoespraak, dat het de be doeling van deze parade was de Westelijke mogendheden aan te sporen het Russische voorbeeld van ontwapening in Duitsland te volgen. De Russische autoriteiten maakten ter loops bekend dat de Russische commandant van Oost-Berlijn, generaal-majoor Dibro- va, zal worden vervangen door generaal- majoor Tsjamov. Dibrova heeft echter het commando nog niet overgedragen, zo werd van Russische zijde gezegd. OXFORD (United Press) De universi teit van Oxford heeft ex-president Tru man toegelaten tot de graad van doctor in het burgerlijk recht, honoris causa. Tru man droeg de purperen toga van een ge leerde en een bepluimde „doctors hoed". De bul werd hem overhandigd door Lord Halifax, Brits ambassadeur in Washington van 19401946 en thans kanselier van de universiteit. Toen Truman hoorde dat een vrouwelijk professor te Oxford er tegen had gestemd om hem een eregraad te geven, omdat hij had besloten de atoombom tegen Japan te gebruiken, zei hij, „Ik zou die beslissing opnieuw nemen". BERLIJN (Reuter). De Oostduitse regering heeft medegerleeld, dat ongeveer 19.000 gevangenen, voor hun straftijd om was, op vrije voeten zijn gesteld. Volgens het regeringsblad „Neues Deutschland" be vinden zich onder de vrijgelatenen 691 so ciaal-democraten. De Oostduitse gerechte lijke autoriteiten hebben opdracht ge kregen na te gaan of er nog meer moge lijkheden tot strafvermindering bestaan en of veroordeelden voorwaardelijk op vrije voeten kunnen worden gesteld. Er wordt verklaard dat de vrijlatingen een „bijdrage van beslissende betekenis zijn voor het vestigen van begrip tussen Oost- en West- Duitsland". Volgens „Neues Deutschland" werden de begenadigden na de derde con ferentie der Oostduitse communistische partij in maart op vrije voeten gesteld. (Van onze correspondent in Bonn) President Sukarno van Indonesië wordt op zijn reis door West-Duitsland met eer bewijzen overladen. Gedurende zijn ver blijf in West-Berlijn heeft de technische hogeschool in Berlijn-Charlottenburg, die de naam „technische universiteit" draagt, hem de waardigheid van doctor ingenieur honoris causa verleend. Sukarno, die in genieur is, wees in zijn toespraak op het traditionele hoge aanzien dat de Duitse techniek in de gehele wereld en in het bijzonder in de landen van Azië geniet. „Indonesië", zo zei hij, „bevindt zich in het derde stadium van zijn wederopbouw. Duitse technici kunnen hiertoe een be langrijke bijdrage leveren". Sukarno werd door de rector magnificus, prof. Lorenz, geprezen om zijn bijdragen tot de Duits-Indonesische vriendschap, en geloofd als „de bouwer van de Indonesische staat" om zijn „bijzondere wetenschappe lijke, technische en culturele verdiensten ten bate van de Indonesische staat". „Ik heb op mijn reis door de wereld vele brug gen gebouwd", zo zei Sukarno, „niet van staal en beton, doch bruggen van begrip die onze volken zullen verbinden". Sukarno wordt vandaag in Hamburg verwacht. Bij zijn aankomst in West-Ber lijn was niet de Russische ambassadeur aanwezig zoals abusievelijk is gemeld, maar de waarnemende ambassadeur, Astavin. Poesj kin was eerder op de dag naar Mos kou vertrokken. CAIRO (Reuter). De president van de wereldbank, Eugen Black, heeft gisteren met de Egyptische minister van Financiën, dr. Abdel Monein Kaissuny, gesproken over de financiering van de bouw van een stuwdam in de Nijl bij Assoean. Na af loop van de conferentie maakte Black be kend, dat er nog steeds in hoofdzaken overeenstemming bestaat over de ver strekking van een lening van tweehonderd miljoen dollar door de wereldbank voor de financiering van het project. Het bezoek van Black aan Egypte valt samen met pogingen, die de Sovjet-Unie naar men beweert in het werk stelt, om Egypte te bewegen financiële hulp van dit land voor de bouw van de dam te aan vaarden. De bouwkosten bedragen in to taal vierhonderd miljoen dollar. Volgens diplomatieke kringen te Cairo is het zeer goed mogelijk, dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilov, die thans te Cairo vertoeft, bij zijn be sprekingen met Nasser een concrete aan bieding voor het financieren van de dam heeft gedaan. Black heeft verklaard dat er tijdens zijn besprekingen met hooggeplaatste Egypti sche functionarissen geen melding werd gemaakt van, of gezinspeeld op een Rus sisch aanbod tot financiering van de dam van Assoean. Black legde deze verklaring af kort voor hij naar de Verenigde Staten terugkeerde. Opl. DERDE STUURMAN Duur 5—13 mnd. afh. v. d. vooropl. Opl inst.. Stations weg 66, Veisen. Tel. 4704. Opl. RADIOTELEGRAFIST. Duur 15 mnd. Opl. inst. Stationsweg 66, Velsen. Te lefoon 4704. Voorbereidende STUUR MANSCURSUS Duur 5 mnd. Geen toelatingseisen Opl. inst. Stationsweg 66, Velsen. Tel 4704. Opl. SCHEEPSWERKTUIG- KUNDIGE VD. Duur 1 j. Geen toelatingseisen. Opl inst., Stationsweg 66, Velsen. Telefoon 4704. NET MEISJE of jonge vrouw gevr. voor tijdel. Licht huis houdelijk werk, 912.30 uur. Adres te vern. bur. v. d. bl. STIKSTERS, handwerksters, perser. Hoog loon. Aanm. ook 's avonds tussen 68 u. Miezérus, Zijlweg 55. H'lem. Aangeb. voor 2 pers., ge- meub. ZIT- en SLAAPKA MER met voll. pens. en ge bruik van douche en telef. Brieven L 5731. Gevr. d. leraar Techn. School per 20 aug. a.s. 1 KAMER m. voll. pension. Br. aan de Dir. der school, alhier. Heer alleen zoekt ongemeu- büeerde KAMER op goede stand in de omgeving van het station IJm.-O. Br. L 5730 WONINGRUIL agb. Van Warmenhovenstr. 9 zw. naar Lange Nieuwstr. beneden. WONINGRUIL. Gevr. IJmui den 4 k. flat of vrij huis. Aangeb. Haarlem 4 k. flat. Planetenlaan. Brieven L 5649 WONINGRUIL. Beneden L. Nieuwstr., 3 kamer-flat f 8.85 voor 4 kamer-flat. Brieven L 5729. STENCILWERK. Tegen scherpe prijzen. Inl. Alex. Bellstraat 45, IJmuiden. Te lefoon 6035. Voor uw tuin. Pracht PERK- PLANTEN: Geranium - Pe tunia - Lobelia - Ageratum Salvia - Margriet - Afrika nen - Gazanea en Begonia. Alle in pot gekweekt. Bil lijke prijzen. Bij Hoveniers bedrijf Adrichem, Casem- brootstraat 54, IJmuiden-O. Voor uw tuin: Jonge ZAAD- PLANTEN: Asters - Zinnia - Cosmea - hoge en lage Afri kanen - Goudsbloemen - Margriet. Per stuk 3 ct, per 100 f 2.50. Aan huis verkrijg baar bij Hoveniersbedrijf Adrichem, Casembrootstr. 54, IJmuiden-Oost. Zwart-grjjs POESJE af te halen. IJselstraat 75, ben. WEGGELOPEN, 13 - 6, omg. Herenduinen: Zw. gesn. ka ter, 2 witte vl. op buik en borst. Teg. bel. ter. bez. Sta tionsweg 26, V.-Z. WASMACHINEF ABRIEK heeft regelmatig wasmachi nes met lichte emaille be schadiging. Van f 206 voor f 145. Gloedn. Met gar. Des- gew. afbet. Centrifuges f 150. Depot: Anna v. Burenlaan 44. Tel. 39204, Haarlem. LOMPEN. OUD IJZER, OUD PAPIER worden tegen de hoogste prijs bij u gehaald door Fa. Max Gosschalk. Kanaalstraat 48. tel 5852 Een „ETERNA" CORSET maakt u weer slankWijk aan Zeeërweg 4. STOFZUIGERS. Wij hebben keuze uit 23 modellen. Uw oude stofzuiger is geld waard. Hoogers, Trompstr. 30. Tel. 4516. Hoover Dealer. SCHEERAPPARATEN. Ook u kunt een scheerapp. op proef krijgen voor 4 weken, onverschillig welk merk. Hoogers, Trompstraat 30, tel. 4516, IJm.-O. BIJ DOLF Onkruidzout, raffia en grote potten in div. maten. Soendapl. 31, H.-N. Telefoon 19903. Gevr.: Stevige eiken UIT- SCHUIFTAFEL. Br. L 5732. Renault maakt U het autorijden simpeler dan ooit! Gas los en koppeling in, schakelen, koppeling los en gas geven: 5 moeizame handelingen en 10 gevaren om Uw auto te verknoeienDie ti|d Is nu voorbi| t Met de AUTOMATISCHE KOPPELING gaat schakelen simpeler dan ooit: en U kunt weer veilig verder! Een gratis proefrit in de Renault met automatische koppeling verplicht U tot nieter Uw dealer heeft er een Renault voor klaar staan! Renault met automatische koppeling voor de ongekend lage prijs van I 4^65.*-aL Renault Calandpleln 2 Den Haag - tel. 185.000 GARAGE „DEN HOUT" Wagenweg 164-168 - Haarlem Tel. 12138/15156 KINDERWAGEN te koop. Goed onderhouden. Pres. Steynstraat 27, IJm--W.. Te koop: H. Eng. KINDER WAGEN, z.g.a.n.; 1 schrijf bureau; 1 box met vlonder. L. v. d. Plas, Reggestraat 20, na 7 uur. Te koop: PHILIPS RADIO, prima spelend, 3 golfl. f 55. Na 7 u. Wilgenstr. 18, IJm.-O. NICOSIA, (Reuter/AFP) Op Cyprus, is vandaag een Britse soldaat, die in een militair voertuig reed, door een verzetsman doodgeschoten. Om te voorkomen dat de leider van de verzetsbeweging op Cyprus, Grivas, het eiland verlaat, zullen havens en kusten worden bewaakt. Een Griekse Cy prioot, die binnenkort naar Griekenland gaat voor een operatie is ondervraagd. De Britten hielden rekening met ae mogelijk heid, dat hij Grivas was. Van gezaghebbende zijde wordt te Lon den vernomen, dat de Britse regering haar houding ten aanzien van Cyprus heeft be paald. Een plan dat in samenwerking met gouveneur Harding is opgesteld zal bin nenkort aan het Lagerhuis worden voor gelegd. ORLANDO (USIS) De Amerikaanse dr. Feinbloom heeft een bril uitgevonden met spiegels in plaats van lenzen. De aan de Columbia universiteit verbonden opto metrist heeft voor de blindenvereniging in Florida verklaard dat met dit instrument personen, die niet meer dan twee percent van het normale gezichtsvermogen bezit ten, weer vrij behoorlijk kunnen zien. De werking berust op meervoudige reflectie van een beeld, waardoor een drievoudige vergroting verkregen wordt met een ge zichtsveld van zestig graden. Voor geheel blinden is deze bril niet bestemd, maar het zal een waardevol hulpmiddel zijn voor degenen die zo weinig kunnen zien dat zij tot de blinden gerekend moeten worden. Deze categorie maakt ruim de helft van de „blinden,, uit. Marktplein, llmuiden, Tel. 4206 Zeestraat 74, Beverwijk, Tel. 4539 P. DE GRUYTER EN ZN. N.V. - LEVENSMIDDELENBEDRIJF - vraagt voor magazijn en winkel. - Voor opleiding wordt gezorgd. Filiaal Kenaemerlaan 52, IJmuiden. Te koop: SIMCA 1100, bouwj. 1947, f 400. Koningstraat 144, Beverwijk.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10