VOLVO PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Strenge winter van weinig invloed op kwaliteit der bloembollen ZWUSAl Fa. B. ENGELENBERG Indonesië verleent steun aan de nationale importeurs Wereldnieuws "AKKERTJE" Nu vreest men echter een te snelle groei De radio geeft vrijdag kf. f hvultupeu Buitenlandse importhuizen verliezen een deel van hun werkterrein och ió het zo r~ Een spoorweg 2 Donzige huidjes Optimisten Taxichauffeur van 70 reed voetganger van 75 aan Van april op mei werd het leven iets goedkoper Honderddertig Nederlandse experts uitgezonden Atoomovereenkomst tussen Nederland en Amerika 'n tip. OVERVEEN topkwaliteit Tel. K 2500 - 18997 25453 - 11123 Wijziging Wetboek van Strafvordering OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Kiespijn Middenstand bezorgd over loonontwikkeling Motie aan de regering „Beste zeven" van de Stichting „d'Oprechte amateur" Kerkelijk Nieuws N- -J DONDERDAG 21 JUNI 1956 (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) We hebben al maandenlang rechts en links informaties ingewonnen over de groei van de bloembollen na de vorst. Bijna ge heel tegen de traditie in heeft men kort na de vorst gezegd, dat het wel zal meevallen en men heeft even ontraditioneel nog gelijk gekregen ook. Er zit in de bollen bijna geen vorstschade. Integendeel, er zijn variëteiten die te hard groeien. Iedere bloemfoollenkweker zal echter kunnen vertellen, dat men puur geluk heeft gehad. Natuurlijk zijn de bloembol len niet helemaal „normaal" na zo'n koude. De dooi is wel gunstig verlopen, waardoor dte bollen weinig waterschade hebben opge lopen. De tijd tot aan de bloei was ideaal, namelijk koud en er werd niets bijzonders van de bollen gevergd. Ook d>e parasieten hebben toen weinig kans gekregen om zich bij zo'n temperatuur te ontwikkelen en tegen de bloeitijd werd het droog. Ook droogte is geen best klimaat voor vele pa rasitaire zwammen of beesten. Even zag het er naar uit, dat het een beetje te lang diroog bleef, maar ook dit gevaar werd door koel en regenachtig weer bezworen, De planten op de velden staan nog mooi groen, wat betekent dat de bollen rustig kunnen doorgroeien. Heel langzaam aan ziet men de eerste verschijnselen van het afsterven komen. Als men eens langs zo'n groen bollenveld wandelt lette men maar eens op de toppen van de stelen, die rood beginnen te worden. De gehele plant zal die kleur krijgen en op dat moment zijn de tulpen rijp om te worden gerooid. Volgens de kwekers zitten er op het ogen blik beste tulpen onder de planten. Andere kwekers vinden ze tè best en zijn bang dat de bollen te hard groeien. Minder gelukki gen hebben al hele velden van bepaalde variëteiten moeten afschoffelen omdat die tulpen aan het „ziekgroeien" waren! Dit ziekgroeien wordit nog door het Laborato rium onderzocht. Men vermoedt, dat er in derdaad in dit geval een fout in het groei proces zit. Uitvoerige publicaties over deze onderzoekingen zijn nog niet verschenen. Heeft men de fout gevonden dan kan men maatregelen daartegen gaan nemen. Professor van Slogteren geeft nooit een medicijn, voordat de kwaal bekend is. De kwekers moeten zich dus nu maar zelf be helpen en schoffelen dergelijke partijen af. De bol kan dan niet meer groeien. De hyacinten vallen ook hard mee. Men is nu bezig die bedden te rooien waarvan de bollen bestemd zijn voor de prepara tie. Deze hyacinten worden straks voor de broei met Kerstmis verkocht. De speciale behandeling die zij hiervoor krijgen duurt nogal enige tijd en daarom rooit men ze vroeger dan diie voor het meer normale gebruik bestemd zijn. Door middel van deze hyacinten kan men de groei van alle exemplaren ongeveer bepalen. Zelfs zijn er stoutmoedigen die deze proef als richt lijn nemen voor de totale groei van de an dere gewassen ook. 'Er is geen zonneschijn zonder schaduw. Deze schaduw hangt als een zwaard van ADVERTENTIE f hnbv verzorging BABY POEDER HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.40 Radio Philharmonisch-orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang en piano. 11.30 Platen. 12.05 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Negro-spiri- tuals. 12.55 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.05 Schoolradio. 14.25 Pianoduo. 14.50 Pla ten. 15.15 Voordracht. 15.35 Vioolrecital. 16.00 Riddersporen in de tuin, causerie. 16.15 Pla ten. 16.30 Radio Philharmonisch Sextet. 17.00 Voordracht. 17.20 Amusementsmuziek. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Stemmen van Overzee. 18.15 Accordeonorkest. 18.35 De Student(e) en S.S.R., causerie. 18.50 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Re geringsuitzending: Rubriek Verklaring en toelichting: Actueel onderwerp. 19.20 Re geringsuitzending: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 L'Amour aux trois oranges, opera. 22.45 Avondover- deking. 23.00 Nieuws. 23.57-24.00 L'Amour aux trois oranjes, opera (vervolg). HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.53 Wie weet hoe.8.00 Nieuws. 8.18 Pla ten. (±8.18 Vakantiekalender). 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Piano en trom bone. 10.55 Orgel. 11.20 Lichte muziek. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Met een postkoets on "erweg, klankbeeld. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.20 Metropols-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Strijkkwartet. 14.30 Litterair programma. 14.50 Platen. 15.05 Lichte muziek. 16.00 Or gel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale cau serie. 17.40 Instrumentaal trio. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Dansmuziek. 18.50 Met de deur in huis, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Spaanse muziek. 19.30 Jeugd boeken het gehele jaar door, causerie. 19.45 Op bezoek bij anderen, klankbeeld. 20.00 Nieuws. 20.05 Gesprek over het openluchtspel Xerxes. 20.10 Boekbespreking. 20.15 Voor dracht. 20.30 Bespiegelingen aan de East River. 20.40 Ouder en oud worden, causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.35 Platen en commen taar. 22.05 Lichte muziek. 22.25 Buitenlands weekoverzicht. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.00 Koersen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Viool en piano. 18.05 Volksliederen. 18.10 Voordracht. 18.20 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volks zang. 20.00 Platen. 20.15 Symfonieorkest. In de pauze: Kunstkaleidoscoop. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio Universiteit. 22.30 Gitaar. 22.55-23.00 Nieuws. Damocles boven des bollenkwekers hoofd. Want als werkelijk de zon gaat schijnen met alle 'kracht die zij op de langste dag kan opbrengen „smelten de bladeren als sneeuw voor de zon" en wordt de groei ook geremd. Men neemt namelijk aan, diat de planten vrij zacht zijn en weinig weer stand tegen de warmte zullen hebben. Dan is het gewas nog wel goed, maar meer zal het ook niet worden. En het is zeer men selijk om meer te willen. Enfin, een mis oogst wordt het beslist niet. Onder invloed van deze ontwikkeling is de binnenlandse handel tussen kwekers en exporteurs ook normaal. Er heerst geen paniekstemming, men koopt rustig in en wacht niet met de verkoop. Dit is een prettige sfeer om zaken in te doen. Er is dit jaar niet veel overzicht over de ver koop in het buitenland. Over het geheel genomen gelooft men op dezelfde export van verleden jaar te kunnen rekenen, hoe wel men niet al te optimistische berichten uit de Verenigde Staten, nog steeds onze grootste afnemer van bloembollen, hoort. In Duitsland schijnt men nogal wat moei lijkheden te overwinnen te hebben, hoewel een grote broeier in de buurt van Ham burg heeft gezegd, dat de verkoop van de tulpen beslist niet slecht is geweest. De verkoop van de bloemen bepaalt meestal de inkoop van de bollen voor het volgende trekseizoen. Daar vast staat, dat de Neder landse broeiers geen bloemen zuilen mogen uitvoeren naar dat land, is men vrij gerust over de nabije toekomst. Overigens blijken er toch weer optimis tische bollenreizigers te zijn, die de bollen tegen prijzen aanbieden die weer op het zelfde niveau liggen als die men nu voor de inkoop moet betalen. Deze reizigers ver wachten dus wel een grote oogst en dien tengevolge een prijsdaling. Solide firma's zijn helemaal niet met deze lage prijzen content, want zij verwachten geen prijsdaling, ondanks de grotere op pervlakte die met bloembollen beplant is. Het schijnt echter, dat er op net ogen blik een regeling wordt uitgewerkt, die in de toekomst de speculatie a la baisse zal moeten indammen. Wat er precies aan de hand is, is niet best na te gaan. Er lopen zeer vele geruchten en wij hoorden op één middag drie zeer verschillende „verkla ringen". Er is alleen uit te begrijpen, dat vooraanstaande figuren en organisaties bezig zijn de export tegen zichzelf te be schermen. Tegen een 70-jarige Amsterdamse taxi chauffeur, die op een regenachtige avond in begin van dit jaar op het Muntplein te Amsterdam een 75-jarige voetganger uit Zaandam aanreed, die weliswaar licht ge wond werd doch aan de tijdens zijn ver pleging in het ziekenhuis optredende com plicaties overleed, heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam een week hechtenis en ontzegging der rij bevoegdheid voor twee jaar geëist. De voetganger, die een wandelstok voor zich uithield, was met zijn vrouw op een der oversteekplaatsen bezig naar de overkant te lopen. De passagier in de taxi had het tweetal wel opgemerkt, de chauffeur ech ter niet. De officier van Justitie was van oordeel, dat de taxichauffeur gezien zijn leeftijd niet meer geschikt is om een taxi in Am sterdam te besturen. De raadsman betoogde dat de chauffeur niet verantwoordelijk kon worden gesteld voor de bij de voetganger in het ziekenhuis opgetreden complicaties. Na het ongeval was de taxichauffeur op advies van de politie door een gemeente-arts gekeurd, die hem goed had bevonden. Daarom vond de raadsman, dat er geen aanleiding was om wegens de leeftijd van de chauffeur speciale maatregelen te treffen. De rechtbank zal 29 juni uitspraak doen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de prijsindexcijfers van het levens onderhoud samengesteld per 15 mei 1956 op basis 1951 100. Het totaal-indexcijfer daalde tussen 16 april en 15 mei 1956 van 107 naar 106. De voornaamste oorzaak van deze daling lag bij de groep voeding, waarvan het indexcijfer van 113 tot 111 terugliep. Bin nen deze groep werd een sterke daling ge constateerd voor groenten, terwijl voorts het indexcijfer voor fruit terugliep. Voor aardappelen, rundvlees, melk en melkpro- dukten werden prijsstijgingen waarge nomen. Bij de niet-voedingsmiddelen daalde het indexcijfer voor bloemen. De prijzen van vaste brandstoffen vertoonden daaren tegen enige stijging. De daling van de uitgaven voor con sumptieve doeleinden veroorzaakte tevens een daling van de indexcijfers voor de posten, waarvan de hoogste afhankelijk is van de voor de aanschaffing van het goederen- en dienstenpakket noodzake lijke loon. De daling van het indexcijfer voor de groep verzekeringen en belas tingen valt hieraan toe te schrijven. UN O-hulp programma Nederland heeft ook in het afgelopen jaar op de wereldranglijst van de 104 lan den, die deelnemen aan het UNO-program- ma tot technische bijstand aan de minder ontwikkelde gebieden, zijn vierde plaats weten te behouden voor wat betreft het aantal uitgezonden deskundigen. Engeland bezette in 1955 de eerste plaats met 348 uitgezonden experts. Daarna volgden de V.S. met 256 en Frankrijk met 209 experts. De vierde plaats wordt bezet door Neder land, dat 131 deskundigen leverde voor dit internationale werk. Daarna volgen Canada met 84, Denemarken en Zwitserland met 68, Australië met 67 en India met 59 uitge zonden deskundigen. België stelde 51, West-Duitsland 40 experts beschikbaar. Uit de Sovjet-Unie werden in het afgelopen jaar slechts 5 deskundigen aangetrokken. In het afgelopen jaar kwamen 127 per sonen met een beurs van de UNO naar ons land voor het voortzetten en voltooien van hun studies en voor het ontvangen van een specialistische opleiding. Daarmee kwam Nederland op dit terrein op de zesde plaats in de rij der hulpverlenende landen na En geland (251), Frankrijk (248), de V.S. (176), West-Duitsland (144) en Denemar ken (140). In Washington wordt vernomen, dat de V.S. binnenkort met Nederland, Zwitser land en Australië drie nieuwe overeen komsten voor samenwerking op het gebied van het vreedzaam gebruik der atoom energie zullen tekenen. De overeenkomsten, die een geldigheids duur van tien jaar zullen hebben, gelijken op het akkoord, dat dinsdag tussen de V.S. en Frankrijk is getekend, maar zij zijn minder omvattend. Het Frans-Amerikaan se akkoord voorziet onder meer in uitwis seling van inlichtingen tussen beide landen aangaande de bouw en het gebruik van reactors en in de levering van veertig kilo verrijkt uranium aan Frankrijk. De drie overeenkomsten voorzien in controle- en veiligheidsmaatregelen. Die met Nederland bevat/naar men aanneemt, een bepaling waarin rekening wordt ge houden met de mogelijkheid van deelne ming van Nederland aan de Europese atoomgemeenschap (Euratom), wanneer deze tot stand komt. ADVERTENTIE hoofd-agent rayon Haarlem Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van artikel 40 van het Wetboek van Strafvordering. Bij de wet van 20 mei 1955 is dit artikel gewijzigd met de bedoeling, aan een ver dachte, die zich in voorlopige hechtenis bevindt of die uit anderen hoofde van zijn vrijheid is beroofd en die dus niet in staat is zelf in zijn verdediging te voorzien, reeds zodra van enige daad van vervolging tegen hem blijkt, een ambtshalve toege voegde raadsman te be^rgen. De oor spronkelijke tekst van de wet voorzag slechts in ambtshalve toevoeging aan pre ventief gedetineerden en dan nog slechts op het ogenblik der dagvaarding of van de kennisgeving van verdere vervolging. De bedoeling van de wetgever is in de wet van 20 mei 1955 slechts onvolkomen tot uitdrukking gebracht. De nieuwe tekst spreekt van ambtshalve toevoeging aan iedere verdachte die in voorlopige hechte nis gesteld wordt. Een verdachte, die in hoger beroep terecht moet staan, wordt echter niet in voorlopige hechtenis gesteld, maar bevindt zich reeds in voorlopige hechtenis. De president van het gerechts hof is derhalve niet tot ambtshalve toevoe ging verplicht. Thans wordt voorgesteld de redactie zo danig te wijzigen opdat, wanneer een ver dachte zich reeds in voorlopige hechtenis bevindt of anderszins van zijn vrijheid be roofd is, ambtshalve toevoeging van een raadsman kan plaats vinden. ADVERTENTIE Poolstraat 19 - Haarlem - Tel. 15232 MANOMETERS REDUCEERVENTIELEN (Van onze correspondent in Djakarta) De buitenlandse importhuizen in Indo nesië hebben met ingang van 15 juni een belangrijk deel van hun werkterrein ver loren. Om de internationale importeurs te steunen, heeft de minister van Economische Zaken bepaald, dat een vrij groot aantal artikelen slechts geïmporteerd mag worden door nationale importeurs en door natio nale ondernemingen, die de status hebben van zelf-importerend bedrijf. De minister heeft hiermede het besluit, dat zijn voor ganger een jaar geleden nam, ongedaan gemaakt. Met het oog op de sterk geslon ken voorraden, werd destijds aan de impor teurs, zowel buitenlandse als nationale, toegestaan alle goederen te importeren. Toen werd gebroken met het stelsel, dat bepaalde sectoren van de import voor be paalde importeurs werden gereserveerd. Maatstaven bij de beoordeling van de aanvragen voor een invoervergunning wa ren prijs en kwaliteit. Men paste in dat systeem overigens wel een „natuurlijke" selectie toe, ten behoeve van een her-registratie van de bonafide en kapitaalkrachtige importeurs. Buitenland se importeurs moesten een bedrag van vijf miljoen rupiah storten en aan die eis kon slechts een veertigtal voldoen. Aan het optreden der „aktetas"-impor- teurs, lieden die slechts een invoervergun ning poogden te verkrijgen meestal door politieke invloeden om deze duur te verkopen, werd een einde gemaakt. De na tionale importeurs moesten, ter verkrijging van de invoervergunning, de tegenwaarde van de in vreemde valuta luidende licentie, in rupiahs storten plus de bijkomende rechten. De aktetas-importeurs, die niet ADVERTENTIE Dat is werk voor Uw tandarts Maar als eerste hulp een dot flitst Uw klachten wegl aan deze eis konden voldoen, werden uitge rangeerd. De bonafide nationale importeurs konden vrij gemakkelijk leningen sluiten voor hun transacties,. De nieuwe règeling is voor de buiten landse importeur een stap terü'g, aange zien hij in zijn activiteiten opnieuw be perkt wordt. Over het vooruitstorten door de nationale importeurs wordt echter niet gerept, zodat men mag aannemen, dat dit gehandhaafd blijft. De tijd, dat honderden pseudo-importeurs op gemakkelijke wijze grof geld verdienden, komt niet terug. Nog een stap terug Ook op een ander terrein der import heeft de huidige minister een stap terug gezet, ten nadele overigens ook van de nationale importeurs. Een twintigtal arti kelen textiel, luxe technische artikelen (wire- en taperecorders bijvoorbeeld) en kramerijen mogen voortaan, met uitslui ting van importeurs (ook de nationale) door nationale middenstanders worden in gevoerd. Deze middenstanders zijn meren deels detail-verkopers. De maatregel is kennelijk genomen om de Indonesische middenstander te steunen en hem een ster kere positie te geven tegenover de midden standers van vreemde origine. Gevreesd wordt evenwel dat door deze midden stand-import die, gezien de beperkte afzet van de middenstand-importeur nooit engros kan geschieden, de import-prijzen zullen stijgen. Voor eenzelfde hoeveelheid goederen zouden meer deviezen nodig zijn, tenzij men gecombineerd gaat importeren. Gebeurt dat niet, dan komt deze bescher ming van een bepaalde groep neer op be nadeling van een andere groep, hetgeen men een ongezonde politiek noemt. De minister van Financiën, mr. Jusuf Wibisono, heeft medegedeeld, dat de re gering de verstrekking van invoerkredie- ten zal beperken om inflatie te voorkomen. Hij deelde mede, dat het begrotingstekort sinds 1952 10.555 miljard rupiah bedraagt. Het tekort voor het lopende jaar zal het bedrag van 1.8 miljard rupiah niet over schrijden. De regering is er in geslaagd het aanvan kelijk begrote tekort van 3.95 miljard rupiah tot dit bedrag terug te brengen zon der te besnoeien op de uitgaven voor de wederopbouw. 2. Verbaasd staarde Panda naar het vreemde ding, dat zo rakelings over zijn hoofd was gevlogen. Enkele meters verder ketste het zoemend tegen de grond, als een nijdige wesp. „Wat is dat voor een raar ding?" mompelde Panda. Hij krab belde overeind en waagde zich aarzelend wat dichterbij. „Hè?" mompelde hij, „dat is een ton, een regenton met vier bezems! En er zit iemand in!" Inderdaad kroop een ietwat morsige figuur naar buiten. Hij be tastte enkele blauwe plekken, die hij bij de harde landing had opgelopen en bekeek een der bezems, die gebroken was. „Spij tig", bromde hij, „heel spijtig. En het ging eerst nog wel zo sappig!" Hij richtte zich pijnlijk op en kreeg nu Panda in het oog, die met open mond stond toe te kijken. „Ha, wijsneus!" riep hij, „Wat kijk je gla zig". „Heb je nooit eerder een helikopter gezien?" De Koninklijke Nederlandse Midden standsbond heeft de regering een motie ge zonden, die woensdag op de te Utrecht ge houden bondsvergadering is aangenomen en waarin bezorgdheid wordt uitgesproken over de recente ontwikkeling op het ge bied van lonen e-n andere arbeidsvoorwaar den. De K.N.M.B. is van oordeel, dat de re cente ontwikkeling op het gebied van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in strijd dreigt te komen met het door de werk geversorganisaties gesteunde streven naar prijsstabilisatie en wegens haar gevolgen voor de kleinere ondernemingen grote be zorgdheid wekt, zulks temeer omdat met het oog op de inwerkingtreding van de al gemene oud rrdomsverzekering en de voor genomen huurverhoging nieuwe moeilijk heden te verwachten zijn. Het vertrouwen wordt uitgesproken, dat gezorgd zal worden voor een voldoende compensatie voor de nieuwe lasten, welke in d-e naaste toekomst voor de kleinere on dernemers uit de genoemde overheids maatregelen zullen voortvloeien. Een af schrift van de motie is gezonden aan de leiders van de vijf Kamerfracties, die bij de kabinetsformatie zijn betrokken. Door de afdeling Kennemerland van de Stichting d'Oprechte Amateur zijn voor het jaar 1956 als de beste zeven amateurs resp. amateurgezelschappen op het gebied van zang, muziek en voordracht, uitgekozen: de heer G. van Hees, ukelele-zanger, het IJmuidens jeugdaccordeonorkest o.l.v. de heer D. Wijker, het cowboy-ensemble The Greenhorns, de declamatrice mej. Th. Ar- naud de Calavon, mej. Tonny Verschoor, sopraan, de heer Peter Cops, bariton, en het vocale IJmond-kwartet o.l.v. de heer J. Hoogzaad. Na de vakanties gaat de afdeling zich wijden aa.. het brengen van verantwoord amusement in ziekenhuizen en andere in richtingen. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden aan het correspondentieadres Rijksstraat weg 33, Haarlem (N.), telefoon 23869. „De jaargetijden" voor inwoners van provinciaal ziekenhuis Voor de patiënten van het provinciaal ziekenhuis nabij Santpoort zal op zaterdag middag 23 juni door het Doopsgezind Zang koor en een gedeelte van de Kennemer Oratorium Vereniging een uitvoering wor den gegeven van „De jaargetijden" van Jos. Haydn in het Openluchttheater van dit ziekenhuis. Als solisten treden hierbij op de sopraan Corry Robbers, d>e tenbr Johan van Haagen en de bas Hans Wilbrink. De begeleiding zal worden verzorgd door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Het geheel staat onder leiding van de dirigent Hans de Jong. Bij slechte weersomstandig heden zal de uitvoering op 30 juni plaats vinden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vlissingen (wijkgem. 6): A. H. Lentz te Hellendoorn. Benoemd tot voorg, te Sao Paulo (Brazi lië) (Ned. Prot. Kerk); dr. J. J. Stam, em. pred. der Herv. Gemeente van Rotterdam, Deze benoeming is aangenomen. Geref. Kerken Beroepen te Zaltbommel-Gameren: J. E. Brederveld te Helmond; te Oudega (W) F. J. Bil, kand. te Amsterdam-Z. Bedankt voor Scheveningen (vak. J. G. Feenstra) W. v. d. Linden te Rotterdam- Kralingen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Gouda: P. de Smit te Mid- delharnis. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Beemster-Purmerend: F. R. v. d. Meulen te Ternaard. Rem. Broederschap Tweetal te Leiden: G. Ch. Duinker te Boskoop en J. Th. Mackenzie te Doesburg (nieuw tweetal). Bitter. Als hoogtepunt der feestelijkheden ter gelegenheid van de ontruiming van de Suezkanaalzöne door de Britten, is woensdag te Cairo een grote militaire parade gehouden. In de Sovjet-Unie vervaardigde straaljagers en bommen werpers vlogen boven de defilerende troepen, waaronder zich contingenten uit Jordanië, Soedan, Syrië, Libanon en Saoedi-Arabië bevonden. De parade werd ondermeer gadegeslagen door de voormalige Britse opperbevelhebber in de kanaalzone, generaal Sir Brian Ro bertson. Aanvaard. Premier Menderes van Turkije heeft het aftreden van Koprulu als mi nister van Buitenlandse Zaken aan vaard. De minister van binnenlandse zaken Ethem Menderes zal tijdelijk ook de portefeuille van Buitenlandse Zaken beheren. Grapjes. Een correspondent van het Russi sche blad „Izvestia" heeft woensdag verklaard: „Amerikaanse vliegtuigen cirkelen voortdurend boven Russische oorlogsschepen, die op weg zijn naar communistisch China". Hij voegde hier aan toe dat dit „ongenode reisgeleide het onderwerp is van vele grapjes voor de Russische zeelieden". Het Chinese persbureau bericht intussen dat de kruiser „Pozharski en twee begeleiden de torpedojagers, de monding van de Jangtsze hebben bereikt. Protest. De Britse ambassadeur in Grieken land, Sir Charles Peake, heeft een pro test bij de Griekse regering ingediend over het feit, dat maandag twee Griek se straaljagers een Brits passagiers vliegtuig tot landen hebben gedwongen. De bemanning van het vliegtuig heeft intussen ontkend dat zij van de inter nationale route is afgeweken. Volgens persberichten hebben Griekse toestel len dinsdag een tweede toestel van de B.E.A. gehinderd, maar het Foreign Of fice heeft hiervan nog geen officiële bevestiging ontvangen. Kinderen. Een rechtbank te Famagusta heeft acht Grieks-Cyprische schoolkin deren van acht tot dertien jaar tot een boete van vijf pond en een serie stok slagen veroordeeld. De kinderen had den kort na de verbanning van aarts- bischop Makarios aan een betoging deelgenomen, die tot ongeregeldheden aanleiding gaf. Weigering. De wereld-universiteitsdienst, een internationale organisatie voor het welzijn van studenten, heeft plannen voor het houden van de jaarlijkse ver gadering van de organisatie bij Dja karta opgegeven, omdat de Indonesi sche regering geweigerd heeft visa te verstrekken voor twee Israëlische afge vaardigden naar de bijeenkomst. Het initiatief voor de conferentie was ge nomen door de Indonesische afdeling van de organisatie. Verboden. De Vaticaanse „Congregatie van de seminarien en universiteiten" heeft bij decreet het onderwijzen en verbrei den van het „existentialisme" verboden. De „ethiek der omstandigheden" zoals het existentialisme wordt genoemd, is en geeft voor superieur te zijn aan de objectieve ethiek, aldus het decreet. Opgegeven. Men neemt aan, dat alle 74 in zittenden van de Venezolaanse Super- constellation, die woensdag bij de Ame rikaanse kust is verongelukt, om het le ven zijn gekomen. In de geschiedenis van de luchtvaart in het algemeen was dit het op drie na ergste ongeluk. Onverantwoordelijk. De commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Ame rikaanse Senaat heeft het bedrag dat president Eisenhower heeft gevraagd voor hulp aan het buitenland in het ko mende belastingjaar, 4.9 miljard dollar, verminderd met 400 miljoen dollar, om dat zij „er niet van overtuigd is dat het volledige bedrag nodig is". Het Huis van Afgevaardigden heeft zich uitge sproken voor vermindering van het be drag met 1,1 miljard, doch volgens de senaatscommissie is dat „een onverant woordelijke speculatie met de nationale veiligheid". Succes. Een Japanse arts heeft meegedeeld, dat hij met succes het hoornvlies van een kip op het oog van een blind veertien jarig meisje heeft overgeplant. Haar gezichtsvermogen is gedeeltelijk her steld. Vlifgend. Een tachtigtal leden van de na tionale Amerikaanse vereniging van vliegende boeren is voornemens in augustus een goodwill-reis door Europa te maken. Er is bij het Amerikaanse Congres een wetsontwerp ingediend, waarbij wordt gevraagd aan de Ameri kaanse marine machtiging te verlenen voor het vervoer van dertig vliegtuigen, die het eigendom zijn van de leden. WE BEHOEVEN gelukkig aan niemand uit te leggen wat een dagblad is. Dat is een blad dat dagelijks verschijnt, zal men hierop antwoorden. Helemaal juist is dat niet, want komt uw blad inderdaad iedere dag uit, dus óók zondags? Onze definitie gaat dus niet op, zodat we haar wat scher per zullen moeten formulieren: een blad dat bijna dagelijks verschijnt. Maar wat is bijna? Kunnen we een blad dat eens per drie weken verschijnt ook nog een dagblad noemen, of geven we aan de term „bijna" dan een te wijde strekking? We hebben er een encyclopaedic op nageslagen en bevonden dat een blad dat tenminste een maal per week verschijnt en waarvan de redactionele in houd voor een aanzienlijk deel door de nieuwsberichten wordt gevormd, een dag blad wordt genoemd. Nu zijn we nog lang niet waar we we zen willen, want indien de redactionele inhoud uit zegge en schrijve één nieuws bericht van twee regels zou bestaan en de overblijvende ruimte werd door adverten ties ingenomen, zouden we dit advertentie blad dan nog steeds een dagblad mogen noemen. Beslist niet! We dienen de zaak dus nog wat te preciseren, een bezigheid die we met plezier aan anderen zullen overlaten, omdat we toch al klem van verveling dreigen te krijgen. We wilden er slechts op wijzen, hoe moeilijk de ge wone dagelijkse dingen in een definitie zijn te klemmen. En daarom verlenen we ook graag voorrang aan een grondig on derlegd man die in een beslissing van het Duitse Rijksgerecht elke nuance van een spoorweg haar plaats in de definitie gun de, daarmee niet alleen bewijzende, dat hij een secure kerel was, maar tevens dat elk ding volslagen onbegrijpelijk wordt wanneer we proberen alle facetten ervan haarfijn in een definitie uit te drukken. Wat is een spoorweg? Nou, heel een voudig: „een onderneming ten doel heb bende de herhaaldelijke voortbeweging van personen en zaken over niet geheel onbetekenende afstanden in de ruimte over een metalen fundament, dat door zijn consistentie, constructie en gladheid het transport van grotere gewichtsmassa's, respectievelijk het bereiken van een naar verhouding aan zienlijke snelheid mogelijk maakt en door deze hoedanig heid in staat is, in verbinding met de bovendien voor het op wekken der transportbeweging gebruikte natuurkrachten zo als stoom, elektriciteit, dier lijke en/of menselijke spierkracht, en bij hellend baanvak ook reeds door eigen zwaarte der transportwagens en hun la ding, enz.) bij het drijven der onderneming op dezelve een naar verhouding geweldige, geheel naar gelang de omstandigheden al leen op de tot doel gestelde nuttige, of ook mensenvernietigende en de menselijke ge zondheid schadende uitwerking uit te oefenen". We kunnen ons moeilijk voorstellen, dat deze lintwormdefinitie het inzicht in het wezen van een spoorweg kan verhelderen. Afgezien van de zinsconstructie, is het ons bijvoorbeeld volslagen onduidelijk wat de mensenvernietigende en schadende uit werking van een spoorweg is. Maar dat doet weinig terzake. Als alles maar in één zin is verwerkt, is aan de eisen van een goede definitie voldaan en doet het er geen steek toe dat niemand er iets van begrijpt. Dat doet ons sterk denken aan het roemruchte procesverbaal. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTlLLON

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2