Alleen de diepvriesfilets kunnen afzet gebieden in afgelegen landsdelen ontsluiten Propagandadienst maakt stad na stad in Duitsland totaal „visgek" Tal van sporen van verdwenen buitenplaatsen in Velsen gevonden Naar stabilisatie van markt en prijs Bij graafwerk voor haven van Gelder én tunnel onder spoorlijn naar Hagelingerweg Aanmeldingsformulier „De Duitse visserij" (4 en slot) Weggelopen metselaars terug naar patroons f Haagse jongeman verdacht van diefstal van auto Drie ernstig gewonden bij i autobotsing te Amsterdam N.Z.H.-brandweer wint derde prijs Noordkaap binnenkort per auto bereikbaar Trein reed op melkauto; chauffeur ernstig gewond DONDERDAG 28 JUNI 1956 DE GRENS VAN DE VISCONSUMPTIE is in Duitsland zeker nog niet bereikt. In de bondsrepubliek van 1937 stond het verbruik op 12.4 kg per man en in 1953 was dit 11.5 kg. Ook bestaat er een groot verval in het verbruik tussen de plaatsen aan de kust en de steden in het binnenland van West-Duitsland. In Hamburg en Bremen en geheel Sleeswijk-Idolstein wordt per man 32 kg vis gegeten; in Baden Würtemberg, Bayern en Rheinland daarentegen slechts vier tot vijf kg. Het is hierop, dat het Duitse visserijbedrijf zich volop gaat werpen. In de eerste plaats wijdt het propagartdabureau van het Westduitse visserij bedrijf zich er aan. Hele steden worden af en toe visgek gemaakt; er wordt een propaganda gemaakt, die op goede resultaten kan wijzen en die in de toekomst over een zo breed mogelijk front en met nadruk en fantasie zal worden voort gezet. Die verhoging van de afzet is echter niet alleen met propaganda te berei ken, al is men daar nog zo goed in. De kwaliteit van het produkt dient verbete ringen te ondergaan, heeft het bedrijf zich als eis gesteld. En eveneens beslissend voor het uiteindelijk te bereiken resultaat is een stabilisatie van de markt en de prijs, verkorting van de afvoerwegen en rationalisatie van de kleinhandel. Alge meen wordt in Duitsland erkend, welk een stijgende betekenis deze bedrijfstak voor de voeding van het volk heeft en in de toekomst nog veel meer zal hebben. In de bondsregering, in de regeringen van de provincies, maar ook in de bondsdag en de provinciebesturen is het visserijbedrijf steeds weer onderwerp van gesprek. Noodzakelijk blijkt echter ook in Duitsland de opmerking geweest te zijn dat hulpverlening van de staat in een ledige ruimte staat, wanneer diegenen, die ze moeten gebruiken, zelf niet bereid zijn het hunne er toe bij te dragen. Begrip voor het bedrag, dat nodig is voor de propaganda, is bijvoorbeeld lang niet overal in het Duitse bedrijf aanwezig. En de staat heeft er al op gewezen, dat langdradige onderhandelingen over dergelijke „kleinigheden" vermoeiend moeten werken; ook op de bereidheid tot helpen van de staat. De propagandadienst De man, die de propa ganda voor het visserij bedrijf van Bremerhaven 10.000 werknemers in het visserijbedrijf, negen vistreinen per dag het binnenland in voor zijn rekening neemt, is de heer G. Kernn. Temidden van de vishallen, de fabrieken en bedrijven, ook temid den van het instituut voor zee-onderzoek, de berich tendienst, brandweer, eigen postkantoor en vis serijmuseum, zetelt hij in het grote moderne gebouw van de F.B.G., waarin alle diensten van het visserij bedrijf te Bremerhaven zijn ondergebracht. Dit bureau „Deutsche Fisch- werbung e.V." maakt in twee richtingen propagan da. Rechtstreeks wordt de consument opgewekt tot vis-eten en via de klein handelaar wordt er nog eens een schepje bovenop gedaan. Elke week reizen een vijfentwintigtal Duit se kleinkandelaren in vis naar Bremerhaven om er in de keuken van de pro pagandadienst de nieuw ste recepten te leren, de vis te bewerken en in de bedrijven en hallen erva ringen op te doen. Voorts wordt om de week een fris weekblad uit gegeven met tips voor de handel ter stimu lering van het visverbruik. De steden, waar het visverbruik omhoog kan, worden door de propagandadienst op gezocht. Vooral in het binnenland van Duitsland worden tal van steden flink aan gepakt en „visgek" gemaakt. De winkels worden overladen met vis, de hele jeugd loopt met vlaggetjes „Uund heute gibt es Fisch aus Bremerhaven", meisjes met bla den, waarop vis is gestapeld, betreden het raadhuis, er zijn kinderfeesten en de de monstratiekeuken en „glazen keuken" draaien op volle kracht. In iedere straat komt de burger van zo'n stad het woord vis tegen. In Brunswijk heeft men bijvoor beeld vorig jaar zo'n actie ondernomen; het visverbruik is er gestegen met ruim dertig percent. En voor die propaganda betaalt de handel 3 pfennig (ongeveer 2.7 cent) per aangevoerde kist vis in de havens. Die heffing wil men echter bren gen op 10 pfennig, zodat dan een bedrag van DM. 3.000.100 voor de propaganda be schikbaar komt. Op naar diepvriesfilets Voor het slagen van die propaganda heeft de heer Kernn echter een geregelde aan voer nodig, een goed sortiment, een vaste nrijs en een goed produkt. Een produkt, dat tot in de kleinste bergdorpjes van Zuid- Duitsland prima moet zijn. En dus: diep vriesfilets! een vergrote afzet van verse vis zullen gaan waarnemen. De diepvriesvis moet hier de pionier zijn en nieuwe vrienden maken. Tot nu toe wordt in Duitsland uitsluitend aan de wal diepvriesvis gereed gemaakt. Aan boord van het onderzoekingsvaartuig „Anton Dohrn" is men met proeven bezig om gegevens te verkrijgen over het diep vriezen aan boord van een trawler, terwijl enige rederijen plannen hebben een ver grote uitgave van een trawler in de vaart te brengen, waarop het eerste deel van de vangst wordt diepgevroren. In de Duitse haven zijn thans al dertien diepvriesbe- drijven werkzaam met een dagcapaciteit van 440 ton diepvriesfilets. Een jaarproduk- tie van 90 tot 100.000 ton kan nu al worden bereikt. Proeven in Keulen en Bonn Uiteraard worden ook proeven genomen met de afzet van diepvriesprodukten en zo is begin maart in Keulen en Bonn een groots opgezette proef begonnen. Vierhon derd diepvries-containers werden in Bonn en Keulen geplaatst met financiële steun van de staat. Vele vragen over de verpak king, de propaganda, de reactie van de consument, de doeltreffende organisatie van de diepvriesketen en de plaats van de Overal is de machine in het Westduitse visserijbedrijf doorgedrongen. Hier een kijkje in het diepvriesbedrijf van Kielfrost te Kiel; we zagen er de diepvries produkten voor een IJmuidense vishandel en een landelijk bekend diepvries- bedrijf uit de cellen komenVoor export naar Amerika, verzekerde men ons. „Product of Holland". Een overzicht van een gedeelte van de Bondsvisserijtentoonstelling te Kiel, die vorige week werd gehouden. Op de voorgrond de met water gevulde plas tic-zeekaart, waarop de trawlers van de Duitse havens naar alle met lamp jes gekleurde visgronden trokken. Daarachter een model van de trawler „Nordsee". Deze vier genoemde punten komt men telkens weer in het Duitse visserijbedrijf tegen, wanneer men de afzet ter sprake brengt. Die afzet kan groter worden; aan de aanvoer door de vloot zal het niet liggen. De diepvries geeft het visserijbedrijf ge legenheid de vis'lange tijd in voorraad te houden, zodat in tijden van geringe aan voer van bepaalde soorten zeevis, deze voorraad kan worden opgenomen om in het land te worden afgezet. Het produkt heeft een prima en gelijkmatige verzorging gehad en bovendien kunnen de mogelijk heden van transport met diepvriesproduk ten aanzienlijk worden uitgebreid. Nieuwe afzetgebieden in afgelegen delen van Duits land kunnen thans ontsloten worden. En de prijs kan vrijwel gelijk blijven aan die wanneer er volop aanvoer is. De verse vis wordt in Duitsland thans grotendeels afgezet in plaatsen met meer dan 10.000 inwoners. De bevolking van de Bondsrepubliek West-Duitsland verblijft echter voor 40 percent in steden, die niet meer dan 10.000 inwoners tellen en het is op deze steden, dat de vergroting van de afzet zich gaat concentreren. Ruim 6000 vishandelaren bezitten thans in Duitsland een bedrijf je,waartegenover 125.000 levens middelenzaken staan, zodat deze zaken een belangrijke schakel voor de afzet van diep vriesvis kunnen worden. Dat de vishandel van deze afzet via de levensmiddelenzaken schade berokkend zal worden, wordt in Duitsland door deskundigen ontkend. Zij menen, dat de zaken, die thans bestaan en dus merendeels in verse vis handelen, bij een groter verbruik van diepvriesvis ook kleinhandel zullen ongetwijfeld in deze proef een antwoord vinden. Verder is in Duitsland op 6 juni van dit jaar al een „Arbeitsgemeinschaft deutsche Tiefkuhlkette" opgericht, die zich onder meer tot doel stelt een vrijwillige controle dienst in het leven te roepen. Inkoopcombinaties Een zeer omstreden probleem rond de gehele omschakeling in het Duitse visserij bedrijf blijft het huidige systeem van ver koop op de zeevismarkten en de invloeden daarvan op de onstabiliteit van de prijs. De meningen verschillen sterk in het Duitse bedrijf en men acht het nog niet eens zo belangrijk of de gang van zaken zich in de richting van een beurs, zoals in de U.S.A. of in die van de veiling, voltrekt. Het is echter noodzakelijk, dat een echte concur rentie behouden blijft en geen monopolies ontstaan, die in de wedijver om de kwali teit verzwakkend zouden kunnen werken. Wordt eenzelfde soort vis in ongeveer ge lijkblijvende hoeveelheden aangevoerd, dan wordt de speculaties een halt toegeroepen l en de prijsvorming in vastere banen geleid. Zouden handel en indus trie in Duitsland zich dan nog bovendien tot in koopcombinaties aaneen sluiten, dan zou het niet meer tot prijsexcessen wel de voorziening van de markt als de prijs stabiliteit in gevaar zou den brengen. Deze zeer reëele mogelijkheden kunnen niet door re geringsmaatregelen wor den verwezenlijkt en daarom wacht men thans op het initiatief van het Westduitse visserijbe drijf. Met de marktwet voor het visserijbedrijf is de mogelijkheid gescha pen door de Bondsrege ring. Een gezamenlijke taak van regering en be drijf ziet men tenslotte ook nog daarin, dat men de gevolgen van de on natuurlijke grens die Propaganda en nog eens propaganda voor de vis, dat is het werk van de Fischwerbung, die haar kantoren in alle visserijhavens heeft. Hier staat de reuze-braadpan op de „Tag des Hoch- seefischers" 1955 te Bremerhaven. Duizenden porties roodbaars werden gratis uitgereikt. Duitsland in twee delen scheidt, zoveel mogelijk tracht te verzachten. Het West- Duitse visserijbedrijf probeert de toe gang tot zijn traditionele midden- en Oost- duitse afzetgebieden open te houden of te heropenen. Men ziet duidelijk in, dat de weg die kan leiden tot een duurzame sa nering van het Westduitse visserijbedrijf geenszins glad en geëffend is. Maar hij tekent zich naar de mening der deskundi gen toch duidelijk af en hij zal tot resul taat leiden, wanneer het het bedrijf gelukt, alle deelnemers tot een goede samenwer king op te roepen. W. N. Negen Amsterdamse metselaars, die deze maand kwaad wegliepen,toen hun patroons hun mededeelden, dat zij niet langer zwarte Ionen wilden betalen, zijn in een kort ge ding door de president van de Amster damse rechtbank naar deze werkgevers teruggezonden. Hij beval hen vandaag het werk te her vatten en niet weer de dienstbetrekking in strijd met het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen te verbreken op straffe van verbeurdverklaring van een dwangsom per dag van 15 voor iedere metselaar. Teneinde uitstel der hervatting van het werk te voorkomen, dat de metselaars mo gelijk zouden kunnen krijgen wanneer zij tegen deze beslissing hoger beroep zouden aantekenen, verklaarde de president het vonnis bij voorraad uitvoerbaar. Maandag diende het korte geding voor de president met negen weggelopen metse laars als gedaagden. Hun raadsman voerde toen aan, dat zijn cliënten met hun drie patroons een mondelinge overeenkomst hadden, volgens welke boven het werkelijk loon een percentage extra zou worden uit gekeerd. De advocaat achtte dit een een zijdige verbreking van de afspraak. Te dien aanzien heeft de president, die dins dag reeds uitspraak deed, als motive ring tot het vonnis vastgesteld, „dat de rechter geen bescherming kan verlenen aan loonafspraken voor zover die in strijd zijn met de wet en dus nietig". De president heeft tenslotte in zijn von nis nog bepaald, dat de metselaars de kos ten van dit korte geding zullen moeten be talen. Deze kosten zullen vermoedelijk enkele honderden guldens bedragen. BIJ DE VELE GRAAFWERKEN, die de laatste maanden te Velsen plaats vinden, komen meermalen overblijselen aan het licht van de oude buitenplaatsen, die eens,» in de zeventiende en achttiende eeuw, als een krans van weelderige lustverblijven der Amsterdamse kooplieden het Wijkermeer omzoomden. Zo stuitte men bij het graven van de nieuwe haven voor Van Gelders papierfabriek op zware fundamenten, die de zandzuigers heel wat moeite veroorzaakten. Deze steenklompen moeten behoord hebben tot het buiten „Wijkeroog", dat op de bekende kaart van 1723 uit „het Zegepralend Kennemerlant" op die plaats staat getekend. De heer Vons, belast met het toezicht op deze havenaanleg, was zo vriendelijk mij attent te maken op een ronde, van fraaie rode baksteentjes gemetselde waterput, die juist aan de rand van het Noordzeekanaal tevoorschijn kwam. Het steenformaat wijst op de tweede helft van de 17e eeuw. Ook toonde hij mij een prachtige blauwe tegel (vervaardigd in Delft, midden 17e eeuw), ter plaatse gevonden. Op deze tegel staat een merkwaardige vogel afgebeeld, de Dodo of Dronte, een soort kleine struisvogel, echter korter op de poten en met minder staartveren. Nachtelijke ruzie Het maken van ruzie in het dorp der ge meente Bloemendaal heeft tot gevolg gehad de aanhouding van een tweeëntwintig- jarige Hagenaar, verdacht van diefstal van een auto, gepleegd in Den Haag. Een Bloemendaalse agent van politie was dinsdagnacht om twee uur getuige, dat een Bloemendaler en een jonge man ruzie maakten. Laatstgenoemde was in het bezit van een auto. Besloten werd de zaak op het bureau van politie nader uit te zoéken 1 en toen kwam aan het licht, dat de jonge- I man, afkomstig uit Den Haag, niet ae eige- I naar was van de auto. Een nader onder- i zoek wees uit, dat de auto dinsdagavond j in Den Haag verdwenen was. De jonge j Hagenaar is naar de Haagse politie over- gebracht. Twee personen werden licht en drie zwaar gewond bij een botsing van een Volkswagenbusje met een personenauto op de Stadhouderskade te Amsterdam nabij het Oosteinde. In het busje bevonden zich acht inzittenden, in de personenauto twee. Volgens de politie gaf het busje, dat van het Oosteinde kwam, geen voorrang aan de personenauto. Tengevolge van de botsing kantelde de personenauto. De drie zwaar gewonden werden in een ziekenhuis te Amsterdam opgenomen. Ter gelegenheid, dat voor de tiende maal in Nederland door de Vereniging van Brandweercommandanten brandweerwed- strijden werden georganiseerd, kwamen voor de derde klasse elf gemeentelijke ploegen, voor de derde klasse „A" elf be- drijfsploegen aan de start op het terrein achter het gemeentehuis in Zaandam, de Burcht, dat voor een dergelijke wedstrijd uitstekend geschikt is. Voor beide klassen was het te bestrijden doel, een zg. boerderijbrand, hetzelfde, zo dat door elkaar werd aangetreden. Onder grote belangstelling van de Zaanse bevol king werd om even over één gestart en na precies zes uur hadden allen een beurt gehad. Over het geheel genomen is er uit stekend werk verricht en uit alles bleek dat de Vereniging van Brandweercom mandanten met het besluit om deze wed strijden te organiseren, daar heel goed aan heeft gedaan. Bij de prijsuitreiking, welke kort na het einde plaats vond, bleek dat de volgende resultaten waren bereikt, waarbij we volstaan om van elke groep de eerste zes te vermelden waarvan alleen de eerste drie in aanmerking kwamen voor een prijs, nl.: Groep bedrijfsbrandweren. Klasse III a le prijs PTT (A'dam) met 600 punt. 2e Bensdorp 655 3e N.Z.H.V.M. 640 4e PTT (Bussum) 627 5e Philips 627 6e Chem. fabr. Naarden 624 Het is bekend, dat deze vogel, die niet vliegen kon, aan het eind van de zeven tiende eeuw op het eiland Mauritius door Hollandse matrozen werd uitgemoord. Hij komt ook voor op de gevelsteen van één van de mooiste oude huizen in Veere, dat in de wandeling „de Struys" wordt ge noemd, echter ten onrechte. „Hageveld" Waar bij de bocht van de Hagelingerweg het nieuwe tracé recht door de weilanden op de Vondellaan aanloopt, precies op de plek waar vroeger het voetpad van Sant poort naar Wijk aan Zee liep, wordt juist de plaats doorsneden, waar eens het buiten „Hageveld" stond. Van deze „lustplaets" is ons meer bekend dan van „Wijkeroog". De plaats „Haeg en Velt" bestond reeds in 1671. In 1687 werd het buiten gekocht door Cornelis Calkoen, groothandelaar in Ita liaanse en Levantijnse zijden stoffen. Hij was een zoon van Claes Calkoen en Elisa beth Danckerts, de dochter van de Am sterdamse stadsbouwmeester, naar wiens ontwerp de Westertoren werd voltooid, toen Hendrik de Keyzer gestorven was. Cornelis Calkoen was schepen en raad van de stad Amsterdam; hij stierf in 1710. Als volgende bewoner van Hagenvelt wordt zijn zoon Nicolaas Calkoen genoemd en daarna kwam het buiten aan diens zoon Jan, die tussen 1754 en 1767 zeven maal burgemeester van Amsterdam was. Hij stond bekend als een zeer vriendelijk en goedaardig heer, die elke middag na zijn drukke zaken in de hoofdstad in een karos met twee of vier paarden bespannen naar Velsen reed en daar rust zocht op zijn buitenverblijf. Op een kopergravure in „het Zegepralend Kennemerlant" zien wij „Hageveld" liggen achter zijn geschoren hagen. Zo juist is de karos door het statige inrijhek op het voor plein aangekomen. Boven de haag uit ver rijzen twee topgevels, die het midden hou den tussen trap- en halsgevels; beide zijn bekroond door een leeuwtje met wapen schild. Na zijn dood erfde een neef de buitenplaats. „Het was een lantvermaak, dat met zijne oude, Hollandse deftigheid omtrent de huizinge en natuurlijke Schik- kinge en omtrent zijne plantagie en boom- en moeshoven voor gene van zijne ge- buuren had te wijken." Na 1800 is op Hageveld het klein-semi- narie van het bisdom Haarlem gevestigd; in oktober 1847 werd dit verplaatst naar Voorhout. Daarna werd Hageveld boerderij en zo hebben wij het vóór de oorlog nog gekend. Omstreeks 1870 behoorde deze boerderij, die in 1942 op last van de be zetters werd gesloopt, aan de familie Van Hoorn. Na de oorlog verrieden slechts enkele oneffenheden in het weiland de plaats, waar Hageveld eens gestaan had. De graafwerken voor de nieuwe weg hebben heel wat puin van de fundamen ten naar boven gebracht. Maar ook frag menten van aardewerk, schotels, kommen en kannen, die typisch zijn voor eind zeventiende en begin achttiende eeuw. Daarnaast stukken van wandtegels, wit en blauw en vloertegels of plavuizen, dofrood, of groen en geel geglazuurd. Tussen de stukjes Delfts aardewerk lig gen er de resten van de lichtgroene ven sterruiten. En natuurlijk ontbreekt ook hier niet, wat bij alle oude buitens tevoorschijn komt: in prachtige kleuren verwerkte scherven van de buikige wijnflessen in ge-' zeischap van vele, verbleekte oesterschalen. Weldra zullen ook deze laatste resten verdwenen zijn en het is de vraag, of de naam Hageveld nog lang zal bestaan, nu ook de straat van die naam in de oorlog met de grond werd gelijk gemaakt. Er is wel eens verband gezocht tussen de naam van dit buiten en de Hagelingerweg; zeker heid hierover bestaat niet en waarschijn lijk is de laatste naam van veel ouder datum. H. J. CALKOEN OSLO (United Press) De weg naar de Noordkaap, het noordelijkste punt van het Europese continent, zal zaterdag officieel geopend worden. Met de opening van deze weg van veertig kilometer lengte tussen het stadje Honningsvaag en het plateau van de Noordkaap zal een directe wegver binding tot stand gekomen zijn van de Noordkaap naar Gibraltar, de straat van Messina en Athene. De enige onderbre kingen in de verbinding te land zullen ge vormd worden door de Sont tussen Zwe den en Denemarken en de oversteek tussen de Deense eilanden Zealand en Funen. Met de opening van de weg naar de Noord kaap komen ook de plannen voor een in tercontinentale hoofdweg van de Noord kaap in Zuid-Afrika dichter bij verwezen lijking. Bij een door knipperlichten beveiligde overweg tussen Mantgum er. Leeuwarden is de trein Staveren-Leeuwarden met volle vaart op een melkauto ingereden. De chauf feur van de auto werd zeer ernstig gewond in een van de Leeuwardense ziekenhuizen opgenomen. De melkwagen werd, evenals de trein, zwaar beschadigd. Twee passa giers liepen lichte verwondingen op. Het reizigersverkeer had ongeveer een half uur vertraging. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op IJmuider Courant f 6.50 per kwartaal/ 0.50 pet week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 juli 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 juni 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonne s dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7