Arbeidersoproer in Poznan met straffe hand bedwongen „H. PI). JUNGEN" Premier Cyrankiwic belooft verdere democratisering C&d MORRIS u Regering refereert opnieuw aan advies der commissie-Donner Dekkers HET WEER: Meer wind Haarlems Dagblad Vorstelijk paar doet onderzoek instellen naar publikaties De zaak-Schokking CROQUETTEN Driemanschap Beek Gerbrandy, Tjarda van Starkenborgh bereid gevonden Het woord is aan Rede premier Maandag weer overleg met de fractieleiders Nog schoten Pas in begin 1957: Zebra-regeling voor voetgangers Egypte heeft een nieuw kabinet Nieuwe Britse partij ,De vraag over het al dan niet aanblijven van mr. Schokking is met dit oordeel als afgedaan te beschouwen Doden in Algerije Ollenhauer pleit voor normale betrekkingen Vereniging van oppositie in Zuid-Afrika Verblijf van Crabb in Moskou ontkend Kanselier Raab heeft een regering gevormd 70e JAARGANG No 300 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 30 JUNI 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 301e JAARGANG No 145 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WARSCHAU (Reuter/A.F.P.) In de Poolse stad Poznan (Posen), waar zich donder dag ernstige ongeregeldheden hebben voorgedaan, is de rust thans teruggekeerd. Bij de ongeregeldheden zijn 38 personen om het leven gekomen en 270 personen gewond, aldus het Poolse persbureau, dat mededeelt dat in deze cijfers zijn opgenomen de slachtoffers onder de militairen en regeringsfunctionarissen die de regeringsgebouwen hebben verdedigd. De berichten over de ontwikkelingen in Poznan veroorzaakten in Warschau grote consternatie. Er ontstond een enorme vraag naar kranten. De grote internationale beurs in Poznan, waaraan 35 landen deelnemen, was vrijdag normaal geopend. De tram- en busdiensten zijn hervat en de meeste arbeiders zijn naar hun werk teruggekeerd. De autoriteiten in Poznan hebben bij zondere veiligheidsmaatregelen genomen om herhaling van de ongeregeldheden te voorkomen.. Volgens United Press kon men vrijdag nog sporadisch geweervuur in Poznan ho ren. Het leger is er echter in geslaagd om rust en orde in de stad te herstellen. Ook in de rest van Polen is de toestand rustig. De politie heeft voor Poznan de avond klok ingesteld. Van 9 uur 's avonds tot 4 uur 's ochtends moet de bevolking bin nenshuis blijven. Het wemelt in deze in dustriestad van politie en militairen. Er heerst nog steeds een gespannen stem ming onder de bevolking. Radio-Warschau heeft vrijdag een van tevoren opgenomen rede van premier Cy rankiwicz tot de bevolking van Poznan uitgezonden, waarin deze verklaarde dat de regering en de communistische partij, niettegenstaande de jongste gebeurtenis sen, ,geen einde zullen maken aan de voortgang van de democratisering van het politieke leven in Polen". De premier noemde „buitenlandse impe rialistische centra" verantwoordelijk voor de bloedige onlusten. Hij zei, dat „de verdere democratise ring van ons leven" zal leiden tot „een groeiend gevoel' van verantwoordelijkheid voor de staat van de zijde van elke afzon derlijke burger". De partij en de regering zullen „haar streven om de tekortkomin gen en het kwaad, waaronder het leven van het land nog gebukt gaat, uit te roeien, niet verminderen". „Burgers van Poznan, ik doe namens de partij en de regering, namens het volksbe- ADVERTENT1E BARTELJORlSSTl HAARLEM TEL. 13439 - FERD. BOLSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 f MOTOR - BROMFÜE i StliËDiNG De kabinetsformatie Vrijdagavond heeft dr. Drees het rapport ontvangen van minister Witte over het huurprobleem. Daardoor is het hem mo gelijk geworden de fractieleiders van P.v.d.A., K.V.P., A.R., C.H.U. en V.V.D. maandagavond weer bijeen te roepen voor •rader overleg over de kabinetsformatie. Iet rapport over de huurkwesties zullen 'e fractieleiders dan inmiddels bestudeerd unnen hebben. Uiteraard komen maan- agavond ook de defensieuitgaven weer an de orde, want defensie en huren waren de twee punten, die het zittende kabinet ter oplossing heeft overgelaten aan het volgende kabinet. Bij de kabinetsformatie moet dus eerst over deze twee punten over eenstemming zijn bereikt voordat over an dere kwesties kan worden gepraat. wind, een beroep op u, ons volksregiem volledig te steunen in ons verlangen, grie ven weg te nemen en onze economie te verbeteren", aldus de premier. „Een juridisch onderzoek zal worden in gesteld tegen hen, die met wapens in de hand zijn aangehouden", aldus Cyranki wicz in zijn boodschap. Radio-Warschau meldt, dat arbeiders op de scheepswerven van Stettin en in talrij ke fabrieken in Bydgozcz (Bromberg) en Lodz de opstand in Poznan hebben ver oordeeld. Op massabijeenkomsten werden resoluties aangenomen. In een hiervan wordt de opstand weliswaar veroordeeld, maar er aan toegevoegd, dat de „provo catie" was mogelijk gemaakt, doordat „sommige leiders van onze economie heb ben nagelaten aandacht te besteden aan grieven". Het officiële Russische nieuwsagentschap Tass heeft melding gemaakt van de on lusten in Poznan. De correspondent van Tass in Warschau hield zich in zijn tele grammen aan Moskou geheel aan de tekst van het officiële Poolse communiqué, waarin gezegd werd, dat de „vijandige provocaties in Poznan" kwamen van de zijde van „imperialistische agenten". De Tass-bërichten werden opgenomen in de voor het buitenland bestemde uitzen dingen van radio-Moskou. In de binnen landse uitzendingen werd tot dusverre nog geen melding van de ongeregeldheden in Poznan gemaakt. Volgens ooggetuigen zijn de felle gevech ten in Poznan vooral geleverd tussen be togers en eenheden van de staatsveilig- heidspolitie. De gewone politie en de mili tairen maakten minder snel gebruik van hun vuurwapens. Zij traden slechts op als hun barakken bestormd werden. De Rus sische troepen in de stad hielden zich af zijdig. Ooggetuigen, die zaterdagmorgen per trein uit Polen in Berlijn arriveerden, hebben verklaard dat vrijdagavond laat in Poznan nog werd geschoten, aldus meldt het duitse persagentschap D.P.A. Zij ver klaarden nog dat de jaarbeurs in Poznan vrijdag normaal open was, doch dat een Arbeiders in Poznan zoeken een goed heenkomen, wanneer afdelingen van het leger het vuur op de opstande lingen openen. (Telefoto A.N.P.) aantal demonstranten zich op de beurs had verzameld. Achtervolgende troepen kwa men vervolgens ook op de beurs en begon nen op de verzetsstrijders te schieten. Het vuur werd onmiddellijk beantwoord. In antwoord op vragen wat de buiten landse bezoekers op de beurs toen hadden gedaan, verklaarden enkele der ooggetui gen: „Wel, we doken weg. Het geheel was net een Wildwest film". „Westelijke spionnen" in Hongarije gearresteerd Radio-Boedapest heeft gemeld, dat twee „Westelijke spionnen" in Hongarije gear resteerd zijn, nadat zij zich gewapender hand hadden verzet. Zij waren naar het westen gevlucht, waar zij voor westelijke spionage-organisaties waren gerecruteerd, aldus de radio. Zij zouden na hun terugkeer in Hongarije getracht hebben militaire ge gevens te verkrijgen. De A.N.W.B. verwacht, dat de nieuwe regeling ter bescherming van de voetgan gers, welke onlangs in het Staatsblad werd afgekondigd, niet eerder dan begin 1957 in werking zal kunnen treden. Dit houdt niet alleen verband met de voorbereidende maatregelen, welke genomen moeten wor den om het publiek met de regeling ver trouwd te maken, maar ook met de tech nische voorzieningen, welke de betrokken autoriteiten dienen te treffen en die nogal ingrijpend zijn voor wat betreft het plaat sen van de oranje „knipperbollen" bij de zebra-oversteekplaatsen. Als de regeling van kracht is geworden wil dat echter niet zeggen, dat de voet ganger, zonder op of om te kijken, mag oversteken. Hij mag de zebra namelijk niet betreden, indien naderende voertuigen op zo korte afstand zijn gekomen, dat zij redelijkerwijs niet meer tijdig kunnen stop pen. De voetganger heeft op de zebra geen recht van voorrang, maar het rijdend ver keer heeft wel de plicht de voetganger niet te hinderen. Nasser ook premier CAIRO (A.F.P.) President Nasser van Egypte heeft de samenstelling van het nieuwe kabinet bekend gemaakt. Er zijn negentien ministeries, waarvan het minis terie van Buitenlandse Zaken wordt bezet door Mahmoet Fawzi. Minister van Bin nenlandse Zaken is luitenant-kolonel Za karia Mohidine; generaal Abdel Hakim Amer is minister van Oorlog. President Nasser vervult tevens de functie van premier. Behalve het ministerie van Landbouw is er een nieuw ministerie voor Landhervor ming gekomen. MANCHESTER (Reuter) Een nieuwe Britse partij, de Volksliga voor het ver dedigen der vrijheid, is in 'Manchester een actie begonnen om op nationale basis steun te verwerven. De partij werd zes maanden geleden gesticht door zes perso nen, die nu het uitvoerend comité vormen. Het eerste doel van deze liga is: de vrij heid van het individu te verdedigen tegen de steeds groeiende macht van grote licha men, zoals vakverenigingen en regerings bureaus. ADVERTENTIE BIJ UW PARTIJ OF FEEST, VOLDOEN KALFSVLEES HET MEEST. CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302 Roomijstaart va. ƒ3.50 Gelieve 1 dag van te voren te bestellen. Thans zijn tegelijkertijd verschenen het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer en de Memorie van Antwoord van de re gering naar aanleiding van de nota over de zaak-Schokking en het daarin vervatte ad vies van de Commissie-Donner. Op de in het Voorlopig Verslag gemaakte opmerkin gen over dit advies zeggen de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie in de Memorie van Antwoord, dat kennis neming van dit advies tot geen andere conclusie kan leiden dan dat deze com missie haar taak met grote zorgvuldigheid heeft volbracht. Het ging niet allereerst om de nadere vaststelling, doch om de waardering van de feiten. Het advies doet wel blijken, aldus de ministers, dat de commissie bij die waardering alle oog heeft gehad voor de verschillende facetten dezer zaak en tot haar eindoordeel niet dan na zorgvuldige afweging van alle factoren is gekomen. De regering heeft zich dan ook des tijds aan dit oordeel gerefereerd. Zij blijft, ook na alles wat sindsdien is aan gevoerd, er van overtuigd, dat de vraag van het al dan niet aanblijven van mr. Schokking met dit oordeel als afgedaan moet worden beschouwd. De ministers zouden het onjuist achten, indien thans in de Kamer een groot aantal vragen betreffende de gang van zaken met betrekking tot hetgeen de toenmalige bur gemeester van Hazerswoude heeft gedaan, had kunnen doen of heeft of had moeten nalaten, ter discussie zou worden gesteld. Afgezien hiervan zou de beantwoording van de in het Voorlopig Verslag gestelde vragen slechts mogelijk zijn na een uitvoe rig onderzoek, hetwelk in wezen zou neer komen op het openen van een gerechtelijk vooronderzoek, waartoe de minister van Justitie gemeend heeft geen stappen te moeten ondernemen. De omstandigheid, dat deze zaak, door het ingediende beklag Vanwege de Koningin en de Prins der Nederlanden is de volgende mededeling ver strekt: „De wijze waarop men in den vreemde het toelaatbaar heeft geoordeeld in het openbaar ons gezinsleven en de verhoudingen in onze naaste omgeving te belichten, heeft ons beiden teleurgesteld en gegriefd. Wij achten een onderzoek naar de omstan digheden, die hiertoe hebben kunnen leiden, gewenst. Het is ons een voldoening prof. dr. L. J. M. Beel, prof. mr. P. S. Gerbrandy en jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer bereid te hebben gevonden dit onderzoek in te stellen en ons van raad te dienen. Getekend Juliana, Bernhard". Naar wij van de meest bevoegde zijde vernemen heeft prof. dr. L. J. M. Beel in verband met bovenstaand tot hem gericht verzoek aan H.M. de Koningin verzocht het door hem als minister reeds aangeboden ontslag op 7 juli te willen aanvaarden. Prof. mr. P. S. Gerbrandy deelt mede, dat hij zijn Kamerlidmaatschap op dezelfde grond niet zal aanvaarden. Van mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer is reeds medegedeeld dat hij ontslag heeft gevraagd uit de door hem beklede functie. Dit ontslag is hem met ingang van 15 juli verleend. over de niet-vervolging aan het oordeel van de Hoge Raad onderworpen is ge worden, vormt voor hem een reden te meer om zijnerzijds van het bevorderen van een zodanig onderzoek af te zien. (Men zie verder pagina 2) ALGIERS (United Press/Reuter) Een Franse landbouwdeskundige en drie mede werkers zijn door terroristen vermoord toen zij hun dagelijkse ronde maakten langs verarmde Algerijnse boerengezinnen. In Palestro werd de gemeentelijke boekhouder André Marin in zijn kantoor met drie scho ten in de nek gedood. In Cape Figalo, vijftig kilometer ten westen van Oran, werden vijf opstande lingen gedood en zes verdachten gear resteerd door de Franse troepen, die zelf „enige verliezen" leden, aldus de Franse autoriteiten. In verspreide schermutselingen in de provincie Constantine zijn gedurende de afgelopen vierentwintig uur eenentwintig opstandelingen gesneuveld. In de stad Constantine zijn zeven Alge rijnen ter dood veroordeeld wegens ter reurdaden. Vrijdag is te Algiers vernomen dat in het gebied van Colomb-Bechar langs de Algerijns-Marokkaanse grens, tweedui zend bewapende Mohammedanen, in hoofdzaak leden van het „Marokkaanse bevrijdingsleger," zijn samengetrokken. Het bevrijdingsleger meent dat dit gebied, dat belangrijk is vanwege naburige olie velden en ertslagen, deel uitmaakt van het nieuw Marokkaanse rijk. Van welingelichte zijde is vernomen, dat zich in het betrok ken gebied voldoende Franse troepen be vinden, om elke noodtoestand te kunnen beheersen. Luchtlijn RuslandV.S. WASHINGTON (United Press) Begin juli zal een afvaardiging van Pan Ameri can World Airways naar Moskou vertrek ken om te onderhandelen over een luoht- dienst op de Sovjet-Unie. Het gezelschap zal uit vijf deskundigen bestaan. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Anonymus: Spreek altijd en overal frank de waarheid, maar pak eerst uw koffers. BONN (Reuter) De leider van de Westduitse sociaal-democraten, Erich Ol lenhauer, heeft vrijdag in de Bondsdag hij de opening van het debat over de buiten landse politiek verklaard, dat de betrek kingen met de bondgenoten van de Sovjet- Unie, ook communistisch China, genorma liseerd moeten worden. Op een ogenblik dat de wereldpolitiek haar starheid verliest, moet de Bondsrege ring meedoen aan het- „praten met ieder een". „De normalisatie van de betrekkin gen met Oost-Europa mag echter geen er kenning van de verdeeldheid van Duits land of de annexatie van Duits gebied door Polen en Rusland inhouden", zo zei hij. Ollenhauer verklaarde, evenals donder dag de minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, dat er geen sprake kan zijn van onderhandelingen met de Oostduitse regering over hereniging van Duitsland. „Dat zou de „grote vier" verlossen van hun plicht om de hereniging van het land tot stand te brengen", zo meende hij. Bondskanselier Adenauer zat een krant te lezen terwijl Ollenauer zijn rede uit sprak. Verscheidene socialistische afgevaar digden wilden hem tot de orde roepen. Doch Adenauer liet een afschrift van Ol- lenhauers rede, die hij reeds gelezen had, zien en las onverstoorbaar zijn krant ver der. PORT ELIZABETH (Reuter) Een aantal zakenlieden, arbeiders en beoefenaren van vrije beroepen heeft in Port Elizabeth een „verenigd front" opgericht, waarin zij alle tegenstanders van de huidige nationale Regeringspartij willen, verenigen. De groep heeft alle oppositieleden in het parlement geschreven, dat zij geen politie ke partij is, doch zij de oppositie wil ver enigen, omdat „geen afzonderlijke politieke partij op het ogenblik de regering kan ver wijderen". Het „verenigd front" zal actiegroepen stichten die vraagstukken als krotoprui ming, de betrekkingen tussen de rassen en het onderwijs moeten bestuderen. BONN (Reuter) Pierre Commin, lei der van een delegatie van de Franse socia listische partij, die kort geleden een bezoek aan Moskou heeft gebracht, heeft, ontkend, dat aan enig lid van zijn delegatie in Mos kou is meegedeeld dat Crabb in Russische gevangenschap verkeert. „Het is een legen de, volslagen onzin", aldus Commin. Van Britse regeringszijde heeft men geen commentaar willen geven op het bericht van de Westduitse „Bildzeitung", dat Crabb in Moskou gevangen zou zitten. ADVERTENTIE Accountantskantoor voor uw administraties en belastingzaken Zeeweg 187 - IJmuiden - Telefoon 4753 Hierboven ziet men (v.l.n.r.) prof. mr. P. S. Gerbrandy, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en prof. dr. L. J. M. Beel die op verzoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard een onderzoek zullen instellen naar de omstandigheden die hebben geleid tot de wijze waarop men in de buitenlandse pers artikelen heeft gepubliceerd rond het Nederlandse Hof. WENEN (United Press) De Oosten rijkse kanselier Julius Raab heeft een nieuwe regering gevormd. Het is de vierde Oostenrijkse regering sedert het einde van de oorlog. De regering van Raab is ongeveer de zelfde als zijn vroegere. Nieuw is een mi nisterie van Defensie met aan het hoofd de vroegere onderstaatssecretaris van Bin nenlandse Zaken Ferdinand Graf van de Conservatieve Volkspartij. De Conservatieve Volkspartij heeft ze ven ministers en drie onderministers, de socialisten hebben vijf ministers en drie onderministers in heit kabinet. De genationaliseerde industrieën zullen worden beheerd door een ministeriële commissie, waarin kanselier Raab en de vicekanselier Adolf Schaerf zitting hebben. xxx>ooooooaxxx>ooaooooooooocoooocxxxxxxx»oooooaooooooooa< VERWACHTING medegedeeld door het KN.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opge maakt om 11.15 uur: Zonnige perioden, maar ook kans op enkele buien. Matige, later nu en dan krachtige wind uit zuidelijke richtin gen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 1 juli Zon op 4.26 uur, onder 21.05 uur. Maan op onder 13.23 uur. 2 juli Zon op 4.27 uur, onder 21.05 uur Maan op 0.06 uur, onder 14.36 uur. Maanstanden 1 juli 9.40 uur: laatste kwartier 8 juli 5.37 uur: nieuwe maan 14 juli 21.46 uur: eerste kwartier 22 juli 22.29 uur: volle maan 30 juli 20.31 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 30 juni Hoog water: 7.55 en 20.21 uur. Laag water: 3.30 en 15.46 uur. Zondag 1 juli Hoog water: 8.45 en 21.12 uur. Laag water: 4.09 en 16.31 uur. Maandag 2 juli Hoog water: 9.40 en 22.12 uur. Laag water: 5.00 en 17.28 uur )OOOOOOOOOOOOOOOOOOCX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX VRIJ WARM De Bilt: Gisteravond en vannacht is vochtige warme lucht van subtropische oorsprong ons land van het zuidwesten uit binnengedrongen. Daarbij viel vooral in het midden van het land vrij veel regen. Vanmorgen begon de bewolking echter af te nemen. Het binnendringen van de warmere lucht werd veroorzaakt door een depressie, die van de oceaan langzaam Ier land naderde. De wind draaide daardoor boven West-Europa naar zuidwest tot zuid. Om de oceaandepressie bewegen ver schillende randstoringen, die van buien vergezeld gaan. Het is mogelijk dat een van deze storingen morgen later op de dag het weer in ons land gaat beïnvloeden, zodat dan de kans op buien toeneemt. Er zullen morgen echter ook zonnige perioden voorkomen en de temperaturen zullen niet lager zijn dan vandaag. Het zal dus vrij warm weer zijn. WEERRAPPORT (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestanc 1 buitenland to 5 •Ég G IB M to V c fed ës Stockholm gïheel bew zw 15 6 Oslo licht bew. windst. 17 4 Kopenhagen licht bew. w 16 0 Aberdeen regen zzo 16 5 Londen zwaar bew zzw 18 0,5 Amsterdam geheel bew. w 16 5 Luxemburg onbewolkt w 14 2 Parijs nevel windst. 19 0 Bordeaux licht bew. nno 26 0 Grenoble onbewolkt windst. 25 0 Nice zwaar bew. windst. 23 0 Berlijn zwaar bew. zw 16 1 Frankfort nevel zw 18 4 München zwaar bew. zzw 17 3 Zürich nevel windst. 20 0 Genève onbewolkt windst. 24 0 Locarno licht bew. o 25 0 Wenen zwaar bew. w 19 5 Innsbruck onbewolkt windst. 20 0,1 Rome onbewolkt windst. 28 0 Ajaccio onbewolkt ono 24 0 Weerstoestand binnenland Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven geheel bew. wnw zwaar bew. zw. w zwaar bew. wzw licht bew. zzw geheel bew. zw geheel bew. zzw geheel bew. wzw Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zzw 12 15 13 12 14 13 13 14 0,1 3 1 0,1 8 3 5 2 (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur i

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1