Bezoek van Prinses Beatrix werd ongedwongen jeugdfeest Verkeersvraagstuk is ten dele een fatsoensvraagstuk Jubelende Amsterdammers verbraken politie-afzetting op de Dam Zomertentoonstelling Arti et Amicitiae Voorzitter A.N. W.B.: 8 Kersen in de tuin Sportkaleidoskoop Sportoptocht Velsense politie arresteert 3 jongens Na diefstallen in Veisen, Haarlem en Bloemendaal Minister Beel sloot zitting der Staten-Generaal Ministers beantwoorden vragen over „dossier- Schokking" Generaal Twining vindt Russische luchtmacht voortreffelijk Kalmte en geduld in het verkeer zijn noodzakelijk Examens Motorrijder omgekomen; vader van vier kinderen Band van motor sprong; duopassagiere omgekomen Bromfietser overreden Staalindustrie in V.S. door staking verlamd Zondag hebben 650.000 ar beiders het werk neergelegd Geen dienstplicht en minder soldaten in Oost-Duitsland NAVO-oefening „Fair Win I" Woelig Cyprus Agenda voor Haarlem MAANDAG 2 JULI 1956 De .lopende Lunch in burgemeester d'Ailly's ambtswoning is ongetwijfeld een der hoogtepunten geworden van het bezoek, dat Prinses Beatrix zaterdagmiddag aan de hoofdstad bracht. Daar, in het statige oude huis aan de Herengracht vertoefde onze toekomstige troonopvolgster ruim anderhalf uur temidden van een honderdtal leeftijdgenoten, vertegenwoordigers van studenten, jeugd- en sportorganisaties, die eerst, heel formeel, in de salon aan haar voorgesteld werden. Daarna noodde burgemeester d'Ailly, die ijlings zijn plechtstatige, met zilver gegalonneerde ambtsgewaad voor een grijs zomerkostuum verwisseld had, zijn jeugdige gasten naar de eetzaal waar een koud buffet gereed stond. Wat aarzelend volgden de jongelui de Prinses, maar weldra stond iedereen met een broodje of slaatje in de hand druk te oreren, terwijl meisjes van de vier Amster damse huishoudscholen bedienden, daarbij vaardig geassisteerd door de burge meester en zijn perschef, mr. Mijksenaar, die zich beide als vlotte en bedreven ere-kellners deden kennen. Antoinette d'Ailly, de vijftienjarige dochter van de burgervader, fungeerde als gastvrouw, onder de hoede van haar oudste broer. Al spoedig kwamen de tongen los. „Enig". „Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt" en dergelijke enthousiaste uitroepen kenmerkten de sfeer van dit ongedwongen samenzijn, dat muzikaal opgeluisterd werd door een groepje meisjes van de volksmuziekschool, dat op blokfluiten oude liederen speelde. De Prinses temidden van de jeugdvertegenwoordigers op de tribune van de Amsterdamse sintelbaan, waar 1500 jongens en meisjes haar ter ere demon straties gaven van diverse sporten, spelen en volksdansen. Ook twee Haarlemse volksdansgroepen namen aan dit fleurige feest deel. Een aardig intermezzo was de aanbieding van een groot fotoboek over ons land door een jeugdig bestuurslid van de Neder landse esperantistenvereniging „La estonto estas nia". Zij hoopte, dat door dit boek de belangstelling van de Prinses zou mo gen worden gewekt voor deze „geniale taal, die tien keer zo makkelijk is te leren dan welke andere taal ook". Lachend aan vaardde de Prinses dit geschenk. „Ik vind het vreselijk aardig en zal mijn best doen", beloofde zij. Burgemeester d'Ailly bleef in de stijl van het ogenblik door prompt hierop zijn gast uit te nodigen „cerizoj" (kersen) te gaan eten in de tuin. Rond de vijver op het fraaie gazon serveerden de meisjes van de huishoudschool de kersen. Het was hier, dat de fotografen en de filmoperateurs hun kansen kregen. Lachend gaf de Prinses aan hun aanwij zingen gevolg, daarbij opmerkend, dat de Nederlandse fotografen zich heel wat be ter gedragen dan hun brutale en opdrin gerige Italiaanse collega's. En als hommage aan de Nederlandse fotopers reikte de Prinses een der cameralieden een schaaltje kersen. Om kwart over twee vertrok de Prinses in een open rijtuig van de senaat der Am sterdamse studenten naar de sintelbaan op het Olympiaplein. Daar werd zij wel kom geheten door de 19-jarige Frits Ebing, voorzitter van de Amsterdamse Kweek schoolvereniging. De kleine Albertientje Schmüll, dochtertje van de sportleraar aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam, bood de Prinses bloemen aan. Hierna was de hoge gast, gezeten temidden van jeugdige vertegenwoordigers der studen- tencorpora, sportbonden en gereformeerde jeugdcentrales, getuige van een kaleidos- copisch sportprogramma, dat ruim een uur duurde. Het slot werd gevormd door een volksdans, waaraan iedereen kon deelne men. Aan het eind van het feest van sport, spel en dans, waaraan 1500 jongeren deel namen, bood Laura ten Kate een model aan van een bureau, dat de Prinses door de NJG en het Nederlands Olympisch Comité geschonken wordt voor haar ko mende studietijd in Leiden. De Prinses be dankte in een korte toespraak met heldere stem voor het genotene, en nadat allen twee coupletten van het „Wilhelmus" had den gezongen, aanvaardde zij in een open auto de terugtocht naar het paleis op de Dam. Daar heeft zij later, gezeten op een podium voor het paleis, de optocht van de Amsterdamse sportbonden, waarin negen praalwagens meereden, zien voorbiitrek- ken. Het défilé van de 1.600 mannelijke en vrouwelijke sportbeoefenaren duurde bijna drie kwartier. In de kleurige stoet mar cheerden zes muziekkorpsen en vijf drum bands mee. Duizenden Amsterdammers hadden zich op de Dam en de omringende trottoirs verzameld om dit openingsfestijn van de tiende Amsterdamse sportweek in aanwezigheid van de Prinses gade te slaan. Een grappig moment was het, toen een vierjarig wielrennertje in een vuurrood trainingspak, die op een miniatuur fietsje meereed in de groep wielrenners, zich uit het peloton losmaakte, tot vlak voor het podium reed, afstapte en de Prinses haas tig een boeketje aanbood. Toen de Prinses hem wilde bedanken, was het knaapje al weer teruggehold naar zijn fietjes. Hij keerde echter fluks terug om gauw nog even de hand van de Prinses te drukken. Éen fleurig intermezzo vormde ook het voorbijtrekken der wandelsportbonden, waarvan de deelnemers, toen zij het po dium passeerden tegelijk een zakdoek te voorschijn haalden om daarmee ten groet naar de Prinses te wuiven. Een luid en welverdiend applaus ontlokte de beide praalwagens van de schermgroep, waarop twee charmante schermsters van deze tijd en twee gesnorrebaarde cavaliers uit vroe ger eeuwen de degens kruisten. Tegen halfzes was het défilé voorbij en trok de Prinses zich terug in het paleis na nog even van het bordes naar de menig te te hebben gezwaaid. Nauwelijks echter was de paleisdeur gesloten of het publiek stroomde als eev vloedgolf naar het .paleis toe en drong zelfs op tot vlak voor de deuren. Agenten te paard en te voet snel den toe en wisten na een paar minuten het publiek tot de rand van het trottair terug te dringen. Des avonds woonde de Prinses, verge zeld van haar ouders, in de Stadsschouw burg een voorstelling bij van het London's festival ballet. Bij het betreden van het gebouw werden de vorstelijke personen ontvangen door burgemeester d'Ailly en de directeur-generaal van de kunsten en de buitenlandse betrekkingen, mr. H. J. Rei- nink. Prinses Beatrix, die evenals de Ko ningin een diadeem in het haar droeg, was gekleed in een lichtblauw avondtoilet. Toen de koninklijke bezoekers hun plaat sen hadden ingenomen werd staande het Wilhelmus gezongen. Hierna droeg de voor drachtskunstenaar Johan Schmitz een ge dicht voor dat de journalist Evert Werk man speciaal voor deze gelegenheid heeft geschreven. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra en de Commissaris der Koningin in de procincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen en vele andere autoriteiten, woonden de uitvoering bij. Zondagmorgen heeft Prinses Beatrix met freule Renée Röell de dienst bijgewoond in de Nieuwe Zijdskapel in Amsterdam. Voorganger was prof. dr. M. A. Beek, hoog leraar aan de gemeentelijke universiteit. Na de lunch in zijn ambtswoning nodigde burgemeester d'Ailly zaterdagmiddag zijn jonge gasten uit, in de tuin het dessert te gebruiken, bestaande uit sappige, donkerrode meikersen. Prinses Beatrix, met een schoteltje kersen in de hand, had er kennelijk pret om. De Velsense politie heeft in de afgelopen dagen drie jongens van 1415 jaar aan gehouden, die afkomstig zjjn uit Amster dam, Haarlem en Santpoort. Zij hebben in een jaar tjjds een reeks van diefstallen in tal van steden gepleegd. Het drietal heeft bekend onder meer te hebben ingebroken in Velsen, Haarlem, Bloemendaal, Badhoevedorp, Amsterdam en Naardfen. Een van deze jongens is ongeveer een jaar geleden betrokken geweest bij de in braak in de woning van een tuinder te Santpoort, waarbij het gehele huisraad kort en klein werd geslagen. Verder heeft het drietal enige tijd geleden nog ingebroken in een woning aan de Duinlustparkweg te Santpoort, waar damessieraden werden ontvreemd. „Arti et Amicitiae" te Amsterdam houdt dit jaar de zomertentoonstelling in twee delen. Na 8 juli wordt het thans geëxpo seerde werk verwisseld. Er hangt nu van ieder vertegenwoordigd lid één werk. Er werd nu ook of wat meer geweigerd öf wat minder ingezonden. Men heeft in ieder ge val de ruimte en de expositie maakt niet die bazarachtige indruk, waaraan Arti's exposities wel eens lijden. Voorts werd er betrekkelijk goed ingezonden. Er zijn nu werkelijk stukken wand waarop werk van goede kwaliteit naast elkaar prijkt. Naast „Oude Negerin" van Jan Sluyters, een echt goed werk van deze, onze toch wel knapste schilder een gezond geschilderd stilleven van W. G. J. Kouwer Boomkens, een schiderij van deze tijd. Daarnaast een stilleven van Van Gulik van eenzelfde geest en kwaliteit. Een ook sterk geschil derde „Schuur" van Stork sluit deze hoek van kwaliteit af. Schuin aan de overkant domineert een interieur van prof. Otto B. de Kat met in de buurt mevrouw BauerStumpff's be schaafde stilleven en een sterke aquarel van Th. Heynes, met verder Jacob Kuij- per's groen-grijze Spaanse landschap en Cor Dik's groot gehouden „Man met kind" als hoofdmoment aan dezelfde wahd. De wel eens even wat te voorzichtige Kurt Löb begint wat breder te werken. Theo Swagemakers heeft met het aquarel leren een goede weg ingeslagen. Dat olijkt ook nu weer. Gloeiend van kleur weet Maks in hetzelfde materiaal te blijven. Dat Van Mever in deze richting kwaliteiten heeft wist ik nog niet. Wel wist ik dat na tuurlijk van Royaards, die thans een roya lere manier van doen toont. Na de „Amsterdamse Joffers" Coba Rit- sema en Jaeoba Surie moet ik tenslotte nog noemen Bolding, die lange tijd hier niets van zich liet zien en nu met breder en nog hechter gebouwd werk dan voorheen voor de dag is gekomen. BOB BUYS Daartoe gemachtigd door de Koningin heeft de minister van Binnenlandse Za ken, prof. dr. L. J. M. Beel, zaterdagmid dag op een verenigde vergadering van de beide Kamers in het gebouw van de Eerste Kamer de huidige zitting van de Staten- Generaal gesloten. Nadat de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, de vergadering had geopend en nadat een commissie van in- en uitgeleide was be noemd, arriveerde minister Beel tegen drie uur op het Binnenhof. Hij was, zoals voor deze gelegenheid ge bruikelijk, gezeten in een galarijtuig, ge flankeerd door lakeien en begeleid door twee afdelingen bereden rijkspolitie in ce remonieel tenue. De minister sprak op de vergadering de volgende rede uit: „Hare Majesteit de Ko ningin heeft mij opgedragen de huidige zitting van de Staten-Generaal in haar naam te sluiten. Het zou te ver voeren, thans een overzicht te geven van de om vangrijke en gewichtige arbeid, welke in het thans eindigende zittingsjaar werd ver richt. Vele en belangrijke wetsontwerpen kwamen in gemeen overleg met de Sta ten-Generaal tot stand. Overeenstemming werd bereikt omtrent een aantal voorstel len tot het in overweging nemen van een herziening van de Grondwet. De banden tussen de onderscheiden delen van het ko ninkrijk werden, mede door het bezoek, dat een delegatie uit uw midden, tezamen met een delegatie uit de Staten van Suriname, aan de Nederlandse Antillen heeft ge bracht, verstevigd. De deelneming van een aantal uwer aan vergaderingen van inter nationale parlementaire organen getuigde van de toegenomen betekenis van de volks vertegenwoordiging in internationaal ver band. De sluiting dezer periode betekent te- vens'de beëindiging-ener vierjarige-perio- de. Vpej,4s,in,het belang vanpp^ .voljyyatl, uw tijd en werkkracht gevergd. De Ko ningin heeft mij opgedragen, u voor de be toonde ijver en toewijding dank te zeggen. In naam van Hare Majesteit de Koningin verklaar ik de zitting van de Staten-Gene raal te zijn gesloten". Nadat minister Beel de vergaderzaal, begeleid door de commissie, had verlaten en de commisieleden waren teruggekeerd, sloot mr. Jonkman de verenigde vergade ring. De minister van Binnenlandse Zaken heeft, mede namens de minister van Jus titie geantwoord op vragen van het Eerste Kamerlid mr. R. H. de Vos van Steenwijk over het dossier betreffende de burge meester van 's Gravenhage. Met het in de door vragensteller ge noemde dossier zijn kennelijk bedoeld stukken uit het zuiveringsdossier en het politieke strafdossier van de opperwacht meester van de staatspolitie H. Koren, in welke stukken onder meer gegevens zijn vermeld met betrekking tot het optreden in 1942 van de toenmalige burgemeester van Hazerswoude inzake de arrestatie en ter beschikkingstelling der Sicherheitsdienst van een aldaar ondergedoken Joods gezin, aldus de ministers. Deze stukken bevonden zich in het ar chief van het Bureau Zuivering van de afdeling Politie en van het bureau Bijzon dere Rechtspleging van het ministerie van Justitie. Vermoedelijk in het begin van 1952 zijn de stukken ter inzage verstrekt aan de nadien met ingang van 1 februari 1952 ontslagen hoofdcommissaris van po litie te 's Gravenhage. De laatste heeft van een dezer stukken, te weten van de ver klaring van de burgemeester, fotokopieën laten vervaardigen. Voorts is gebleken, dat de in de nota van de minister van Binnenlandse Zaken van 5 maart 1956 genoemde figuur uit het voor malig verzet een uittreksel van de beide door de burgemeester afgelegde verkla ringen ter inzage heeft verstrekt aan een toenmalige redacteur van een weekblad. Het is gebleken dat de toenmalige hoofd commissaris fotokopieën aan derden heeft verstrekt of op andere wijze aan de inhoud daarvan bekendheid heeft gegeven. Uit dit alles behoeft niet te worden ge concludeerd, dat de weekbladredacteur de pers heeft ingelicht, aangezien uit het on derzoek tevens is gebleken, dat de feiten jarenlang in breder kring bekend waren en daarom de mogelijkheid geenszins is uit gesloten, dat deze hetzij geheel hetzij ten dele langs andere weg het Haagsch Dag blad hebben bereikt, dat artikelen over „de zaak-Schokking" heeft gepubliceerd. Gezien het grote aantal personen, dat destijds rechtstreeks of zijdelings be moeiing heeft gehad met de behandeling van zuiveringsaangelegenheden of met de opsporing, vervolging en berechting van politieke feiten uit de bezettingstijd, kun nen de ministers de vraag, of rekening moet worden gehouden met de mogelijk heid dat nog meer dossiers uit de zuive- ringstijd in verkeerde handen zijn ge komen, helaas niet ontkennend beant woorden. Een algemeen onderzoek naar eventuele onregelmatigheden met stukken als de onderhavige is niet uitvoerbaar. De zuiveringsdossiers worden in de ar chieven van de departementen bewaard. De kans, dat afschriften daarvan alsnog in handen van onbevoegden zouden komen, is tot een minimum gereduceerd. De stafchef van de Amerikaanse lucht macht, generaal Twining, heeft zondag, voor zijn vertrek uit Moskou waar hij ver gezeld door een Amerikaanse delegatie de schouw der Sovjet-Russische luchtmacht heeft bijgewoond, verklaard dat deze „zeer goed is, over uitstekend materiaal beschikt en voortreffelijk georganiseerd is". Hij zou president Eisenhower verslag uitbrengen over hetgeen hij had waargenomen. Tijdens het défilé van de Amsterdamse sportbonden voor het paleis op de Dam stapte een miniatuur-wielrennertje van zijn racefietsje om de hoge bezoekster een boeketje bloemen aan te bieden. De Prinses bedankte hem met een handdruk en een stralende glimlach. Haarlem. Aan het Christelijk Lyceum „Marnix van Sint Aldegonde" te Haarlem zijn geslaagd voor het diploma gymnasium A: mej. E. J. H. Wynia, K. Schaap, A. Vos. Af gewezen: geen. Voor het diploma gymnasium B: B. Kos ter, H. A. Lamme. Afgewezen, twee kandi daten. Zuiveringsoperaties in Celebes DJAKARTA (ANP) Honderddrieënveer tig bendeleden zijn gedood en 437 gevan gengenomen gedurende gezamenlijke zui veringsoperaties van land-, zee- en lucht strijdkrachten in Zuid-Celebes, aldus heeft het hoofdkwartier van het Indonesische le ger medegedeeld. De voorzitter van de Kon. Ned. Toeris tenbond A.N.W.B., de heer P. F. Zimmer man, verklaarde in zijn jaarrede tijdens de algemene vergadering te Scheveningen ver ontrust te zijn over de verkeersontwikke- lin-g. Ons land heeft bijna tien jaar achter stand wat de verkeersvoorzieningen be treft, zei hij. De reconstructies van oude wegen met verlies aan landschapschoon zullen binnen enkele jaren ontoereikend blijken. Beter is dit geld dadelijk in nieuwe autowegen te steken. De heer Zimmerman bepleitte naast oor zaken ook omstandigheden van een ver keersongeluk te bestuderen. Doorgaans is een combinatie van oorzaak en omstandig heden het oorzakelijke kenmerk van een ongeval. Conclusies uit deze studie zullen van groot belang zijn voor verkeerspropa- ganda. Hij drong opnieuw aan op een ver- keersexamen voor bromfietsrijders. Hij zei voorts, dat kalmte en geduld in het verkeer in toenemende mate nodig worden, omdat het aantal verkeerslichten toeneemt, de nieuwe voetgangers-oversteekplaatsen een belangrijke rem op het tempo in het stads verkeer zullen zijn en omdat door het stij gend aantal „knelpunten" de gemiddelde snelheid vanzelf naar beneden gaat. Men zal tot zelfbeheersing moeten komen, zei de heer Zimmerman. Het verkeersvraagstuk is ten dele een fatsoensvraagstuk. De A.N.W.B. heeft de minister-president verzocht een staatssecretaris voor de re creatie te benoemen of een recreatiedienst in te stellen. De belangen van de recreatie moeten verdedigd worden door een instan tie, opgewassen tegen en gelijk in rang met hen, die deze recreatiegebieden dreigen te schaden. De A.N.W.B. is doende, het bij de wet voorgeschreven witte spatbord van fietsen te doen vervangen door rode, reflecterende stroken op het achterspatbord. Deze maat regel, eventueel met het voorschrijven van in het donker flonkerende reflectoren in fietstrappers, zou, naar inzicht der ver keerstechniek de verkeersveiligheid bij duisternis aanzienlijk bevorderen. In de jaarvergadering werd bij acclama tie mr. A. M. de Jager, oud-kantonrechter te Utrecht, tot lid van verdienste benoemd wegens zijn grote verdiensten voor de bond. In 1923 werd hij tot lid van het al gemeen bestuur benoemd en sedert 1932 tot aan zijn 70ste verjaardag is mr. De Jager lid van het dagelijks bestuur geweest. Voorts heeft het Tweede Kamerlid de heer Ritmeester aangedrongen op snelle maatregelen ter beveiliging van de voet ganger. Hij achtte het een zeer ongewenste toestand, dat,alhoewel de plannen voor de zebra-oversteekplaatsen zijn gepubliceerd, nog niet bekend is wanneer deze maatregel van kracht zal worden. Hij vindt het hoogst ongewenst, dat dit alles zo lang duurt. Het publiek meent nu dat deze zebra-regeling al van kracht is, hetgeen wel eens ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Vanmorgen omstreeks 7 uur zijn te Hol- the, onder Beilen, een personenauto en een motor tegen elkaar gebotst, waarbij de motorrijder op slag werd gedood. De heer R. Eisink te Beilen, opzichter van de VAM, te Wijster, was per motor op weg naar zijn werk en week op onverklaarbare wijze steeds meer naar links uit. De chauffeur van een hem tegemoetkomende personen auto kon een aanrijding niet meer voor komen. E. werd geschept en over de weg geslingerd. Het slachtoffer was 39 jaar en laat een echtgenote en vier kinderen achter. Op de Kanaaldijk in de gemeente Koe dijk is een motorongeval gebeurd, waarbij de 42-jarige echtgenote van de arbeidei W. M. uit Santpoort om het leven is ge komen. Zij zat bij haar man achter op de motor. Toen een van de banden sprong, werd mevrouw M. van de duo geslingerd. Zij liep een schedelbasisfractuur op en overleed na enkele minuten. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar. De heer M. kreeg geen letsel. De 63-jarige bromfietser S. de V. uit Am sterdam is op de Westhavenweg in Am sterdam dodelijk verongelukt. Volgens de politie maakte hij zonder een teken te geven plotseling een zwenking naar links en werd door een hem achterop rijdende personenauto aangereden. Hij werd naar 't Wilhelminagasthuis overgebracht, waar men zijn dood constateerde. Waarschijnlijk wilde de bromfietser op het ogenblik dat hij werd aangereden zich naar de over kant van de straat begeven om zijn vrouw, die daar liep, op te halen. NEW YORK (United Press) Zes- honderdvjjftigduizend arbeiders in de Ame rikaanse staalindustrie, verspreid over 27 staten, zijn zondagmorgen, zes uur na het afbreken der onderhandelingen over een nieuw contract, in staking gegaan. Volgens hun traditionele politiek van „geen contract, geen werk" weigerden de leden van de United Steelworkers Union (aangesloten bij de AFL-CIO) 's nachts de avondploeg af te lossen. Besprekingen in het „neutrale gebied" van de stad New York werden zondagmorgen om zes uur afgebroken na de vijfenveertigste bijeen komst van vertegenwoordigers van de vakbondunie en de „grote drie" van de staal-industrie U.S. Steel, Bethlehem Steel en Republic Steel. De voornaamste struikelblokken waren loonsverhoging en duur van het contract. Door deze massale staking zijn alle staalfabrieken, op enkele na die met een verlenging van het huidige contract ak koord gingen, gesloten. Negentig procent van de Amerikaanse staalproduktie is hiermee stopgezet. Geschat wordt dat de staking 40.000.000 dollar per dag zal kosten. Indien zij van lange duur zal zijn, zal de Amerikaanse economie er stellig grote schade van on dervinden. De staking is ingegaan zonder dat de re gering heeft Ingegrepen, maar Joseph Finnegan, directeur van de Amerikaanse federale bemiddelingsdienst, heeft zondag bekendgemaakt, dat hij probeert contact op te nemen met werkgevers en vakbonds vertegenwoordigers om te zien of hij hulp kan verlenen bij het streven naar oplos sing van het conflict. Hij hoopt in de komende dagen bespre kingen te voeren met John Stephens, vice- president van de „U.S. Steel Corporation", de voornaamste onderhandelaar van de staalindustrie, en David Macdonald, presi dent van de bond van arbeiders in de staal industrie. Intussen putten beide partijen zich uit om de schuld op elkaar te werpen. Volgens een verklaring van twaalf grote maatschappijen waren de eisen der arbei ders zo buitensporig, dat zij geen realis tische basis voor onderhandelen vormen. De voorzitter van de United Steelworkers Union, David J. Macdonald, betoogde, dat de verantwoordelijkheid voor de sluiting der fabrieken geheel op de schouders der staal-maatschappijen ligt. Beide partijen verklaarden zich echter bereid de onderhandelingen voort te zet ten, maar er zijn nog geen bijeenkomsten belegd. BERLIJN (Reuter). De Oostduitse regering heeft een vermindering van de strijdkrachten van 120.000 tot 90.000 man bekendgemaakt. De uitgespaarde kosten zullen voor vreedzame doeleinden worden gebruikt, al dus dé bekendmaking. De Oostduitse regering verklaarde voorts, dat er geen dienstplicht in Oost- Duitsland zal worden ingesteld. Het nationale leger, aldus de bekend making, zal aangevuld worden met vrij willigers. Van 3 tot 5 juli wordt in het zeegebied tussen Rosyth en het Skagerak de vloot- oefening „Fair Win I" gehouden, waaraan zee- en luchtstrijdkrachten van een aantal NAVO-landen zullen deelnemen. Ditmaal worden tactische oefeningen en schietoefe ningen gehouden; een aantal helikopters zal voor onderzeebootbestrijding deel nemen. De aan „Fair Win I" deelnemende een heden zijn onder meer de Britse vliegdek schepen „Theseus" en „Ocean", de Britse kruiser „Glasgow", de Britse snelvarende mijnenlegger „Apollo", de Nederlandse kruiser Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" en Nederlandse, Deense en Britse jagers en onderzeeboten. Voorts neemt van de maritieme lucht vaartstrijdkrachten van de deelnemende landen een aantal straaljagers, patrouille vliegtuigen en onderzeebootbestrijdings- vliegtuigen deel. De oefening zal worden uitgevoerd onder taktische leiding van de Britse vice-admiraal Onslow, die zich aan boord van de kruiser „Glasgow" zal be vinden en van de Nederlandse schout-bij nacht L. J. Goslings, commandant van het oefensmaldeel 5, aan boord van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën". In Kynthrea, ten noorden van Nicosia, hebben gemaskerde verzetslieden zondag een Griekse Cyprioot doodgeschoten. In een café te Prastio, ten oosten van Nicosia, werd een Griekse cyprioot door verzets lieden ernstig gewond. De inwoners van Famagusta zijn zondag begonnen met het betalen van de boete van 400.000 gulden, die de Britten aan de stad hebben opgelegd omdat er verschei dene verzetsdaden in Famagusta zijn ge pleegd. MAANDAG 2 JULI Concertgebouw: 8 uur, Feestavond Coöpe ratie Haarlem met cabaretrevue „Cocktail klanken". Begijnhofkapel: 8 uur, Bijeen komst Interkerkelijk comité. Spreker Ed. W. Pera. Zangdienst van 7.30 uur af. Minerva: „Ciske de Rat", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Rigoletto de gebochelde", 14 jaar, 7 en 9 15 uur. Luxor: „Paris Canaille", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phfft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vrouwen in de nacht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Jack Slade, de wreker", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gas-oil", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blanke Paria's", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 3 JULI Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Concert gebouw: Zomerconcert, 8.15 uur; tuinzaal: leerlingenuitvoering Haarlems Musiek-insti- tunit, 7.30 uur. Minerva: „Ciske de Rat", 14 jaar, 8.15 uur. Palace- „Rigoletto de gebochel de". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Paris Canaille", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phfft", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vrouwen in de nacht", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Jack Slade, de wreker", 18 jaar, 7 en 9.15 uur; „Terug naar Bataan", 2.30 uur. Rembrandt: „Gas-oil", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blanke Paria's", 18 jaar, 2.30 en 8 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10