Havenberichten Visserij -varia Eerste officiële bezoek van prinses Beatrix aan Amsterdam Reeks van ernstige verkeers ongevallen in weekeinde in Veisen Prinses Wilhelmina en vorstelijk paar woonden de ontvangst bij Vanmorgen in de vishal en op zee Negen personen gewond overgebracht naar Antonius Ziekenhuis Fraai geschenk van de Amsterdamse burgerij Plaatwellerij-personeel overzag een goed jaar Examens Benoeming Velsense inspec teur voor het onderwijs BEVEPWÖK Jongen in de Ruyterstraat van dak gevallen Aardbei als klimplant WIJK AAN ZEE HEEMSKERK Sterk gestegen beroep van Duits achterland op Rotterdamse haven Koopvaardijvloot Nederland 3.68 pet. van wereldtotaal Sinds eind 1954 aanwinst van eenenzeventig schepen Scheepvaart MAANDAG 2 JULI 1956 9 (Van een verslaggever) GEBRUIND EN STRALEND na een heerlijke vakantie in het zonnige Zuiden is Prinses Beatrix zaterdagmorgen, vergezeld van 't Koninklijk Paar, haar eerste bezoek aan de vlaggende, zonovergoten hoofdstad begonnen met een autorit door Amster dam-Oost en -Zuid, waar zich ondanks het vroege uur al vrij velen langs de route geschaard hadden om de hoge bezoekers te verwelkomen. Vooral in de omgeving van de Jan Luykenstraat en de Paulus Potterstraat was de belangstelling zeer groot. Toen de auto's tegen half elf voor het Stedelijk Museum aankwamen barstte uit de verzamelde menigte een geestdriftig gejuich los, dat minuten aanhield. Even tevoren was tot veler verrassing ook Prinses Wilhelmina bij het Stedelijk Museum aangekomen, die eveneens met luide toejuichingen werd begroet. Prinses Beatrix, die gekleed was in een grijs mantelpakje waarbij zij een blauw kapje droeg, wuifde de honderden kijkers hartelijk toe alvorens zij, gevolgd door de Koningin en Prins, de hall van het museum betrad. Daar werden de hoge bezoekers ontvangen door dr. M. J. Prinsen, commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, burge meester mr. Arnold J. d'Ailly en jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur der gemeente musea, die hen naar de erezaal leidde, waar de vrijwel voltallige gemeenteraad bijeengekomen was. De in anciënniteit oudste en jongste der vrouwelijke raadsleden, mevrouw E. van der Sluis-Fintelman en mevrouw A. Mo- zer-Ebbinga, boden respectievelijk aan .de Koningin en prinses Beatrix bloemen aan, waarna de eerste burger van de hoofdstad een welkomstwoord sprak en de Prinses uit naam van alle Amsterdammers een exemplaar aanbood van het uit vier delen bestaande Stedenboek van 1649 van Jo hannes Blaeu waarin prachtige gekleurde gravures van de steden van Nederland en België uit die tijd. De burgemeester her innerde in dit verband aan het geschenk, dat hij de Prinses uit naam van de hoofd stad had mogen overhandigen bij haar achttiende geboortedag, een stenen uil, het symbool van de wijsheid en dus ook van de vele kennis die een toekomstige vorstin moet verzamelen. Hij hoopte echter dat de Prinses, wier liefde voor, en actieve be oefening van, verschillende vormen van kunst naast haar studies op het gebied van de Sociologie en de Staatswetenschappen ook nog tijd zal mogen vinden voor, en zich verder verdiepen in, alle uitingen van ons culturele leven en van de schone kun sten in het bijzonder. Alle leden van de gemeenteraad werden vervolgens voorgesteld aan prinses Beatrix. Beschermvrouwe van de SIK A Om kwart over elf kwamen de Konink lijke Gasten aan in de hall van het Inter nationaal Cultureel Centrum (paviljoen Vondelpark) voor de ontvangst, die „Sa menwerkende Instituten voor Kunstonder wijs te Amsterdam" (SIKA) de Prinses heeft bereid. Het hoofdbestuur van de SIKA-senaat begroette de hoge gasten waarna Liesbeth Volders en Iris Lulof de Prinses en de Koningin bloemruikers aan boden. Het curatorium en de senaat wer den voorgesteld, waarna allen zich naar de Rembrandtzaal begaven. De voorzitster van de SIKA, mej. E. van Es, hield een toespraak tot Prinses Beatrix, aan het slot waarvan zij zei: „Het mag bekend zijn dat Uwe Koninklijke Hoogheid zich metterdaad voor de kunsten interes seert. Al zal uw komende studie meer in Hoewel wegens verschillende omstandig heden de jaarvergadering van de perso neelsvereniging „De Plaatwellerij" dit jaar wat was verlaat, mocht de vrijdagavond in het ontspanningslokaal van het bedrijf ge houden bijeenkomst zich in een flinke be langstelling van de leden verheugen, het geen voor de heer C. Luttik, voorzitter, aanleiding was om hierover zijn voldoe ning uit te spreken. Hij gewaagde in zijn openingswoord voorts van de goede gang van zaken voor de vereniging in het afgelopen jaar, hoe wel het ledental wegens mutaties en pen sionering van personeelsleden een kleine teruggang had. Vervolgens kon hij tot zijn voldoening vaststellen, dat het besluit van vorig jaar om de tweekamp tussen fabrieks- en ad ministratief personeel om te zetten in ge mengde onderlinge wedstrijden bijzonder stimulerend heeft gewerkt, gemeten naar de grote belangstelling hiervoor. Ook de toneelclub heeft uitstekende vor deringen gemaakt, dank zij de prima lei ding van mevrouw Clausen, welke zich met de regie heeft willen belasten. Dit heeft bovendien een flink aantal nieuwe leden aan de toneelclub toegevoegd en teneinde deze te testen zal een aantal van hen op 18 juli, de sluitingsavond van de onderlinge wedstrijden, deelnemen aan de uitvoering van enige toneelstukjes. De viering van het tweede lustrum van de vereniging krijgt op 28 juli, de laatste dag van de bedrijfsvakantie, een bijzondere inzet met een vakantietreinreis naar Val kenburg (L.), waarvoor zich vierhonderd personen hebben opgegeven. Even voldaan als de voorzitter waren de heren K. Schipper, secretaris en C. v. d. Zee, penningmeester, in hun jaarverslagen De laatste vooral was zeer verblijd met de jaarlijkse subsidie van de directie, die ten slotte een flink batig saldo deed ontstaan om er in januari 1957 de feestelijke viering van het tweede lustrum mee te kunnen financieren. Van de aftredende bestuurleden wer den de heren K. Schipper en S. Stammis herkozen; de vacature, ontstaan wegens het bedanken van de heer A. de Koning werd aangevuld door de verkiezing van de heer J. den Heijer. Tenslotte viel het besluit om evenals het vorig jaar voor het kindertehuis „Oost- weide" te Zaandam, ook dit keer weer een St. Nicolaas-actie te beginnen, waarvoor de heer Luttik aller medewerking inriep. Nieuwe Britse trawler van Duitse werf De in Bremerhaven gelegen Rickmers V/erft heeft aan de Northern Trawlers Ltd te Grimsbv de stoomtrawler „Northern Eagle" afgeleverd. Het schip meet 696 reg. ton bruto. De grootste lengte bedraagt 62.07 m, de lengte tussen de loodlijnen 55,19 m," de breedte 9,60 m en de holte 5,21 m. De triple expansie machine is geleverd door de Ottensener Eisenwerk A.G. en met een tur bine van het Bauer Wach-type beschikt deze stoomtrawler over een vermogen van 1400 pk. de wetenschappelijke richting liggen, kun sten en wetenschappen vragen beide de creatieve werkzaamheid van de mense lijke geest. De wetenschap zonder kunst zinnige inspiratie is al even onvruchtbaar als een kunstzinnig bezig zijn zonder een verstandelijk inzicht in de taak van het kunstenaarschap. Mogen wij de hoop uit spreken dat Uwe Koninklijke Hoogheid het beschermvrouwschap van de SIKA wilt aanvaarden en zo mogelijk de mani festaties van de SIKA in de toekomst nu en dan met uw tegenwoordigheid vereren. Mogen wij u ter herinnering aan deze bij eenkomst de oorkonde, gemaakt door een leerlinge van de Kunstnijverheidsschool, en een werkstuk in de vorm van een bron zen beeldje, vervaardigd door een leerling van de Rijksacademie van Beeldende Kun sten, schenken?" Het beeldje is een danseresje. Het is vervaardigd door Leo de Vries. Prinses Beatrix aanvaardde de functie van be schermvrouwe van de SIKA. Dankwoord van de Prinses „Op de kennismaking met de Samenwer kende Instituten voor Kunstonderwijs heb ik mij uiteraard bijzonder verheugd. Reeds meerdere malen heb ik veel goeds gehoord over de SIKA. In de eerste plaats ben ik u dus zeer erkentelijk voor de aanbieding van het beschermvrouweschap van de SIKA, dat mij mogelijk maakt deze op bouwende instelling beter te leren kennen. In de tweede plaats dank ik u allen voor het bijzonder mooie beeldje, dat ik graag aanvaard. Van mijn kant wil ik het be schouwen als een symbool van allen, die als leermeester of als leerling hun krach ten aan de kunst geven." HAARLEM: Aan het Christelijk Lyceum „Marnix van Sint Aldegonde" te Haarlem zijn voor het eindexamen h.b.s.-b geslaagd: mejuffrouw M. Barentsen, J. Booij, H. A. Evers, M. de Kool, H. Lankamp, J. van Nes, K. Nimpunio, E. J. van Oene, B. J. Oderkerk, H. H. van Roest, J. S. Sussenbach, J. H. van der Vliet, W. T. de Vries, B. H. Weyland. Afgewezen: 2 kandidaten. Haarlem. Voor hetr eindexamen aan de Gemeentelijke Hogere Burgerschool-B met vijfjarige cursus te Haarlem zijn geslaagd: G. J. van Aalst, C. A. de Bas, B. Biekart, L. de Boer, R. Boerhorst, K. Druif, D. F. de Geus, P. A. W. de Hart, G. J. Hoogeveen, R. Barthel» J. J. van den Bosch, P. M. Buis, E. N. Chin A Paw, S. Cox, T. R. Hanssens, mej'. S. W. M. Kilian, J. A. Lagas, G. J. van Leen- ders, A. M. J. Schreuder, R. Smits, J. E. Steenken, R. E. P. Vallenduuk, G. J. van Vemde, J. W. H. Metzlar, L. P. van der Mey, T. D. F. Nicolai, J. C. van Reijn, J. W. Ruyg- rok, E. M. Vermast, H. J. van der Vossen, B. van Weerlee, J. van der Werff, R. H. van der Klugt, J. G. Krul, R. J. Kuiper. Afgewezen: vijf kandidaten. Haarlem. Aan het Coornhertlyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen hbs a: de dames L. J. v. d. Berg, R. Diets, A. Groeneveld, A. H. B. ten Pas, M. E. van Soest, N. G. Vis, M. de Zwart, V. Ton, A. M. van der Waals, allen te Heemstede, I. Geluk, E. E. de Josselin de Jong, A. C. Leeflang, C. L. Goedemans, E. A. C. .Turgens, C. E. Klum- nerbeek, allen te Haarlem, J. Bakker te Santpoort en E. J. v. d. Mast te Overveen; de heren: P A. v. d. Berg, A. G. v. d. Steur, A. M v. d. Neut, J. R. Oostra te Heemstede, J. Dawideit, J. J. Heidinga, W. Stuurman, W. Vreeken en S. v. d. Kerkhof te Haarlem, K. Bakker te Santpoort. Afgewezen: geen. Haarlem. In het gebouw van de HKB zijn geslaagd voor het mulo-diploma A: D. Been tje- A. C. Melchior, G. Riesebos, J. Griffioen, Th. Rijkhoff, L. H. Ducrot, R. Hos, E. J. Kooy, A. C. Kaufmann. B. W. v. d. Haven, M. B. Verwoerdt, J. v. d. Munnik, M. S. Noorde man, J. Post, E. G. Bakker, E. J. Groffen, K. A. Killian, H. J. A. v. d. Berg, A. F. Fabriek, C. v. Leeuwen, J. M. P. v. Pel, J. W. ten Have, Th. Dekker, F. Bos, J. J. Le Fevre, E. Frijn, M. J. Hos, W. Fabel, H. G. Reues, G. Vogel, E. M. C. IJzerman. Voor diploma b slaagden: I. v. Brummelen, J. J de Wit, A. C. Heule, A. M. Bergman, M. C. Knoppert. F Mever, J. Staats, J. M. de Waal, J. W. Wigchert. Bloemendaal. Aan de Da Costa Kweek school te Bloemendaal zijn geslaagd voor het eindexamen onderwijzer de heren H. van Koningsbruggen, W. de Wind, P. A. van Zwol, allen te Haarlem; K. Schotanus uit Bennebroek. Uitslagen zomercompetitie UTD De bridgeclub U.T.D. speelde vorige week voor de zomercompetitie. De uitslag in per centen luidde: N.Z.-lijn: 1. Grentzius-Roelofs 54.46; 2 Van Burk-Korver 53.27; 3. Van OIst-Meyer 51.78; 4. Muis en echtg. 51.19; 5. Prins en echtg. 49.10; 6. Schoen en echtg. 45.83; 7. Mevr. Pieterse-Groot 44.37. O.W.-lijn: 1. Rob en echtg. 55.94; 2. Wes- terop-Pieterse 52.67; 3. Groen-Ponte 52.67; 4. dames Klinkenberg-Verhoef 50.89; 5 mevr. Slaats-Böhm 47.02; 6. Gomes-Leen- ders 45.53; 7. Ten Broeke-Handgraaf 45.23. Ter benoeming van een gemeentelijk in specteur voor het onderwijs te Velsen heb ben B. en W. van Velsen bij de gemeente raad de volgende niet alfabetische aanbe veling ingediend: 1. J. Algera te Den Hel der, 2. G. van Eegdeman te Den Haag e:o 3. A. Grote te Eindhoven. Jaarvergadering „De Kennemers" De voetbalvereniging De Kennemers houdt op woensdag 11 juli in het Kenne- mer Theater haar jaarvergadering. Naast de behandeling der jaarverslagen staat een bestuursvergadering ip de agenda. Aftre dend en herkiesbaar zijn de heren M. Berg huis, G. Grapendaal en J. C. Verhorst. Wie er vandaag waren Aan de IJmuidense afslag waren van daag de „Vios I" (van 22 juni) met 1050 kisten, waarvan 750 schelvis, 200 koolvis, 50 kabeljauw en gul, 40 wijting, 10 makreel, 30 kleine kisten haring en 225 stuks stijve kabeljauwen; de „Deining" (van 19 juni) met 920 kisten, waarvan 500 schelvis, 300 koolvis, 80 wijting, 20 makreel, 20 diversen en 70 stuks stijve kabeljauwen; de KW 135 met 480 kisten, waarvan 70 schelvis, 100 wijting, 210 makreel, 100 kabeljauw en gul, 210 kleine kisten haring; de „Shamrock" met 295 kisten, waarbij 110 schelvis, 120 makreel, 50 kabeljauw en gul en 15 diver sen; de „Beatrice" (van 18 juni) met 320 kisten, waarbij 50 schelvis, 120 kabeljauw en gul, 40 koolvis, 30 wijting, 80 makreel en 400 kleine kisten haring; de „Swift" met 270 kisten, waarvan 200 makreel, 40 schel vis, 20 kabeljauw en gul en 10 diversen; de KW 80 met 700 kisten, waarvan 600 ma kreel, 30 wijting en 70 schelvis en de KV/ 123 met 335 kisten, waarvan 30 schelvis, 60 gul en kabeljauw, 170 makreel, 50 haring en 25 wijting. Drie loggers, waarbij de KW 24, 162 en 178 zorgden voor 525 kisten makreel; acht loggers en vijfendertig kotters voor 12.000 kg tongen, 1650 kisten schol, 60 tarbot, 80 wijting en schar en 150 diversen. Voor de export De export kocht regels kabeljauw voor 96—116, kleine regels voor 46f 51. De kisten grote kabeljauw deden 92ƒ80, kleine kabeljauw 7464. De export kocht grote tong voor 2.70, grootmiddel voor 2.352.60, kleinmiddel voor 2.80 2.90, tong I voor 2.90 en tong 2 voor 2.302.35. Bij het noteren van deze bedragen was pas een klein deel van de tongaanvoer verkocht. De „Beatrice" voer de een steur van 51 kg aan; het diertje deed 4.10 per kg voor België. Ook de grote gullenmaat zwarte koolvis ging naar het buitenland; voor 14.5017. De kleine gullenmaat van de koolvis noteerde 12.50 tot 14. Het binnenland in Grote gul maakte vanmorgen 3220, middel 2317 en torgullen 1711. Zwarte koolvis, grote kisten, maakten 59 48, leng 5042, grote schelvis 30 tot 16, grootmiddel 2511, kleinmid del 2011, pennen 2311 en braad- schelvis 20—11. De wijting ging van de hand voor 1017, schol 3 voor ƒ14ƒ19 en schol 2 voor 3228. Makreel maakte 1115, kisten haring 1924 en kleine kisten haring van 20 kg 9.6013. Haringvangsten Katwijk De vangsten van de Katwijkse loggers waren in de nacht van zondag op maandag: KW 54 15 k., 15-10, 43-16, 44-30, 97-25, 39- 38, 41-55, 78-34. 2-23. 3-5, 5-42 thuisvarende, 9-7. 23-5, 25-34, 138-32, 147-10, I.TM 75-5, KW 22-7, 127-5, 175-9, 129-19, 163-9, 18-8, 38-2, 67-12, 86-1. 130-5. Geen vangst: KW 16, 19, 47, 140, 170, 20, 29. 32. De gemiddelde vangst was 13 kantjes. Voor dinsdag Voor de dinsdag is blijven liggen de „Wiron 2" (van 20 juni) met 830 kisten vis, waarvan 320 schelvis en piepers, 380 ma kreel, 80 kabeljauw en gul, 25 wijting, 25 diversen en 375 stuks stijve kabeljauwen. Zeer waarschijnlijk komt de „Norma Maria" (van 22 juni) met 990 kisten vis, waafaiSfi'STS1 schelvis en piepers, 120 kabel jauw, gul en blanke koolvis, 40 wijting, 40 haring, 15 makreel en 20 diversen. Ook de „Onderneming 4" (van 20 juni) komt voor de dinsdagmarkt met 650 kisten vis, waarvan 40 schelvis en piepers, 300 haring, 40 makreel, 70 wijting, 50 koolvis, 40 gul en kabeljauwen, 250 stuks stijve kabeljauwen, 250 stuks ijskabeljauwen en 180 kleine kistjes haring. Binnengekomen schepen IJM 24 Vios, 72 Beatrice, 54 Swift, 211 Wiron 2, 129 Shamrock, 204 verwachting, 208 Wiron 5, 45 De Hoop, 78, 59, 272, 3, 31, 22, 4, 5, 40, 11, 8, 240; KW 59 Floris, 65 Willy Alida, 107 Jacoba, 51 Prinses Mar griet, 10 Adrianus. 69 Saturnus, 162 Vier Gezusters, 169 Aleida, 80 Dirk Maria, 135 Emma Wilhelmina, 8 Deining, 52 Vrouw Anna, 49 Elizabeth, 123 Robert William, 45 Neptunus, 26 Concordia, 36, 30. 165. 53, 33. 133. 35, 21. 58. 27, 34, 68, 62. 210, 178: RO 2 Dolfijn; TX 14; AM 18, 17. 26. 16; WR 33: N 701 binnengesleept door N 819. Vertrokken schepen IJM 59: SCH 171 Cornelis Vrolijk; 135 Cornelia Maria: VL 7 Ada, 85 Bertina; UK 67, 24, 70, 87, 119. 202, 222; TX 4, 36. Organisatie Wijkertorentoernooi Vanavond komen de afgevaardigden van de voetbalverenigingen die deelnemen aan het Wijkertorentoernooi in café „Sport" te Beverwijk bijeen. Onder meer zal worden besproken welke club de organisatie van dit toernooi op zich zal nemen. Zondagavond is in de De Ruyterstraat te IJmuiden een jongen van het dak van een woning gevallen, toen hij er een bal af wilde halen. Met een gebroken linker onderbeen en een hersenschudding is hij in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden-Oost opgenomen. Kees Deenik zingt in Wijk aan Zee Dinsdagavond geeft de organist Geert Jurjen Moed in de Oude Dorpskerk te Wijk aan Zee zijn derde zomeravondorgel bespeling. Als solist werkt hieraan mede de bekende bariton Kees Deenik, die als vertolker van het eenvoudige geestelijke lied grote bekendheid geniet. In verschillende landen van West-Europa heeft een kweekprodukt va,n de Duitser Hummel, de zbgenaamde klimmende aard bei, een variëteit die na jarenlang kruisen is verkregen, sterk de aandacht getrokken. Een Frans vakblad' voorspelde zelfs een revolutie in de kleinfruitteelt, omdat de oogst hierdoor zal stijgen en de kosten van het plukken dalen, daar dit staande kan ge schieden. De ranken van de nieuwe plant laten zich tot manshoogte langs latwerk en gaas leiden. Het regent bestellingen, nu blijkt, dat deze klimmer van mei tot diep in de herfst grote en goed smakende vruchten heeft gedragen en daarmede dit voorjaar opnieuw is begonnen. Men heeft de, uiteraard nog beperkte, voorraad planten dan ook moeten verdelen over de verschillende landen. Voor Neder land is de distributie overgenomen door de Koninklijke Kweekerij „Moerheim" te De- demsvaart, dezelfde, die verleden jaar een andere rariteit, het „levend fossiel" op de nationale markt bracht. Dat waren jonge exemplaren van de prehistorische reuzen- pijnboom, de Metasequoia glyptostnoboides. De klimmende aardbei groeit overal waar zon is, dus niet alleen in de tuin, maar ook op het balkonnetje van het stad's- bovenhuis. Concert in Oude Dorpskerk De Beverwijkse organist G. J. Moed geeft dinsdag 3 juli een zomeravondconcert in de oude dorpskerk te Wijk aan zee. Solistische medewerking wordt verleend door de zan ger Kees Deenik. Bejaarden naar Beekbergen De jaarlijkse uitgaansdag voor de be jaarden van Heemskerk is vastgesteld op woensdag 11 juli. Het reisdoel is ditmaal Beekbergen op de Veluwe. Zaterdag kwamen in IJmuiden binnen: Aardenburg van Rotterdam. Dixy Porr van Hernosand. Scania van Archangel. Maasborg van Harlingen. Stad Maassluis van Narvik. Sleepb. Oceaan met baggermolen Nederland van Roslaren. Freddy van Rotterdam. Argos van Hamburg. Herman Buisman van Sunds- vall. Henrica B van Tygnemouth. Marie 'Louise van Londen. Willem van Hamburg.' Wika van Colchester. Zondag kwamen binnen: Amsteldiep van Philadelphia, IJstroom van Fowey. Trajanus van Antwerpen. Zanzibar 'van Geffle. Zaan- stroom van Huil. Ivoorkust van Hamburg. Orestes van Antwerpen. Lingestroom van Londen. Bernhard van Swansea. Falcon van Londen. Netherlands Coast van Newcastle. aMrgriet L van Londen. Jans van Londen. Aeneas van Kiel. Munckfors van Otter- bamken. Willemstad van Hamburg. Sonja D van eVsteras. Trito van Dublin. Cleodora v. Hamburg. Karen van Otterbacken. Leonard T. van Otterbaeken. Alta van Hogonös. Die ter Waltraud van Hamburg. Zaterdag zijn vertrokken: Whitby Abby naar Rotterdam. Melis naar Hernosand. Fi- velborg naar Geffle. Leila naar Newcastle. Jaba naar Immingham. Bittern naar Liver pool. Karl Christian naar Santiago. Sterling Vicvtory naar Antwerpen. Algarve naar Rot terdam. Wormo naar Antwerpen. Aarden burg naar Rotterdam. Delfinus n. Stavanger. Westerdok naar Londen. Alja naar Antwer pen. Herm naar Hernosand. Berkelstroom naar Londen. Oceaan naar Maassluis. Heid- berg naar Curaqao. Eemstroom naar Grange mouth. Bullfinch naar Londen. IJssel naar Hamburg. Cobri naar Londen. Daniel naar Rouen. Bab T. naar Ostersand. Amstelstroom naar Huil. Maasborg naar Hamina. Lotus n. Gothenburg. Rijnustroom naar Londen, Ahoy naar Mantyluoto. Jongkind naar Gothenburg. Atlantic naar Gdynia. Zondag zijn vertrokken: Trude K naar Kalmar. Farmsum naar Bremen. Saute Ber- nadette naar Genua, Deljo naar Rotterdam. Hathor naar Rotterdam. Jupiter naar Rot terdam. Freddy naar Le Havre. De Velsense politie en de ongevallen- dienst zijn in het weekeinde tal van malen in actie geweest voor een reeks van aan rijdingen en de daaruit voortvloeiende on gevallen en verwondingen. Het ernstigste ongeval deed zich voor op de hoek van de Lange Nieuwstraat en het Marktplein te IJmuiden, waar een bromfiets en een mo torfiets met elkaar in botsing kwamen. Vier personen, waarvan een zeer ernstig gewond, moesten naar het Antonius zieken huis worden overgebracht. De bromfiets, waarop een vader en zijn zesjarig dochtertje uit Haarlem zaten, kwam zondagmiddag omstreeks vijf uur van het Martktpleim en wilde de Lange Nieuwstraat oversteken. Een eveneens uit Haarlem afkomstige motorrijder, d!ie ook een duopassagiere had en die over de Lan ge Nieuwstraat uit westelijke richting kwam, werd door de bromfietser niet op gemerkt. De bromfiets werd in de flank aangereden en het viertal werd tegen d'e straat gesmakt. De bestuurders van beide voertuigen waren er het minst erg aan toe; zij liepen hoofd- en schaafwonden op. De duopassagiere van de bromfiets, het zes jarige Haarlemse meisje, bleef echter met ernstige inwendige verwondingen op straat liggen. De duo-passagiere van de motor fiets liep enige gekneusde ribben op. De Ongevallendienst bracht allen naar het zie kenhuis. Het meisje is daar opgenomen, terwijl de anderen naar huis konden wor den overgebracht. Ook op de Lange Nieuwstraat Zaterdagmiddag om kwart voor vier had zich ook al een aanrijding op de Lange Nieuwstraat voorgedaan; dit keer op het kruispunt met de Eemstraat. Een bestel auto, die uit westelijke richting over de Lange Nieuwstraat reed en linksaf de Eem straat wilde inslaan, werd door een liinks passerende scooter aangereden. Beide voertuigen werden beschadigd, terwijl de scooterbestuurder schaafwonden en zijn duopassa giere snij wonden en een wond aan een enkel opliep. Na in het Antoniuszieken huis te zijn verbonden kon het tweetal huiswaarts gaan. Op brug Zijkanaal B Zondagmiddag omstreeks kwart over een wilde een bromfietser op de brug over het zijkanaal B twee fietsers inhalen. Hij kwam daarbij in aanraking met een uit tegenover gestelde richting komende bromfietser, die daarop kwam te vallen en met een ge kneusde enkel naar het Antoniusziekenhuiis moest worden vervoerd. Later is hij met een txi naar huis gebracht. En op de Strandweg Zondagavond kwamen om 10 over acht op de Strandweg een motorfiets en een bromfiets met elkaar in botsing, daar de bromfietser bij het haaks oversteken van de spoorrails een door de motorrijder niet verwachte beweging naar links maakte. Zowel de motorrijder als de bromfietser kwamen te vallen en moesten met wonden aan hoofd en handen naar het Antonius ziekenhuis worden gebracht. Rotterdamse haven heeft die van Londen in 1955 niet verslagen In 1955 bezochten 20.438 schepen de ha ven van Rotterdam en werd 66,2 miljoen ton goederen overgeslagen, aldus het jaar verslag 1955 van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rotterdam. Enthou siasme over deze sprong van 48,8 miljoen ton in 1954 naar 66,2 miljoen ton in 1955 heeft sommigen meegesleept tot de verkla ring, dat thans Rotterdam na New York de grootste haven van de wereld is, en Lon den verslagen heeft met 11,7 miljoen ton. Maar dezulken zullen bij nader beraad hebben moeten erkennen, dat het begrip „grootste haven van de wereld" moeilijk hanteerbaar is, omdat niet alleen het aan tal tonnen maar ook de soort der goede ren telt. Voor Rotterdam geldt namelijk ook voor 1955, dat het olievervoer een zeer groot deel van deze overslag 25,1 miljoen ton of 38 percent voor zijn rekening neemt en dat, zonder de betekenis van dit olie- vervoer ook maar in het minst te verklei nen, de overslag van een ton olie voor de haven niet dezelfde betekenis heeft als de overslag van een ton hoogwaardig stuk goed, aldus het verslag. In 1955 werd de haven voor een geheel nieuwe situatie geplaatst door het plotse ling sterk gestegen beroep, dat het Duitse achterland deed op haar capaciteit als transitohaven voor steenkool en ertsen. De overslag van steenkolen in doorvoer steeg van 5,2 miljoen in 1954 tot 14 miljoen ton in 1955, van ertsen van 5 miljoen ton tot 7,4 miljoen ton. Alle beschouwingen over Rotterdam als bij uitstek nationale haven, stukgoedhaven, oliehaven zijn hierdoor, volgens het jaarverslag, in het achter ons liggende jaar gelogenstraft. Want al zijn het olievervoer en het na tionale vervoer en het stukgoedvervoer ge stegen, de doorvoer is sneller gestegen en Rotterdam is thans niet meer in de eerste plaats een nationale haven; de doorvoer steeg van 40,6 tot 50 percent. Het aandeel van het stukgoed daalde van 22 tot 18 per cent, dat van olie van 43 tot 38 percent. Op 30 juni 1955 had de wereldvloot een bruto-inhoud van 100.569.000 registerton, dit is 3.147.000 ton meer dan op 30 juni 1954. Vissersschepen en sleepboten zijn hierbij wel, schepen zonder mechanische voortstuwing en vaartuigen van minder dan honderd ton echter niet meegerekend. Dit staat vermeld in het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam over 1955. De bruto-inhoud der tankschepen van tenminste 100 ton was op 30 juni 1955 gestegen tot 26.455.000 register ton of 26,31 percent van de gehele vloot. Van de wereldtonnage was nog 9,79 per cent ingericht om uitsluitend steenkool te 'gebrüikén, 55,88 percent was nog voorzien v'hn stoommachines, waarvan de ketel vuren met olie kunnen worden gestookt, 33,43 percent werd voortbewogen door middel van dieselmotoren. De Nederlandse koopvaardijvloot had op 30 juni 1955, eveneens volgens Lloyd's Re gister of Shipping, naar bovenstaande maatstaven een omvang van 3.696.000 brt, dit is 3,68 percent van het wereldtotaal; vergeleken met 30 juni 1954 bedraagt de vermeerdering 253.000 ton, dit is 8,04 per cent van de groei van het wereldtotaal. Vergeleken met de toestand op 31 decem ber 1954 bedraagt de vermeerdering van de gehele Nederlandse koopvaardijvloot eenenzeventig schepen en 350.863 register ton, met een vermindering van de passa giersaccommodatie van 113 personen. Aan het einde van het jaar omvatte de Nederlandse vloot tweeëndertig passagiers schepen, metende 323.406 ton, dit is 8,67 percent van het totaal, vijf emigranten schepen, metende 59.571 ton, dit is 1,59 per cent van het totaal, negentig vracht-passa giersschepen met accommodatie voor meer dan twaafl passagiers, metende 482.820 ton, dit is 12,94 percent van het totaal, 334 vrachtschepen van meer dan 500 ton, me tende 1.617.692, dit is 43,35 percent van het totaal, 787 vrachtschepen van minder dan 500 ton, metende 283.876 ton, dit is 7,61 per cent van het totaal, 119 tankschepen van meer dan 500 ton, metende 957.135 ton, dit is 25,65 percent van het totaal en zeventien kleinere tankschepen, metende 7.141 ton, dit is 0,19 van het totaal. Feestavond van „Pat-Mat" De prijsuitreiking van het ter gelegen heid van het twintig-jarig bestaan van de Kennemer schaakclub „Pat Mat" gehouden aardbeientoernooi is vastgesteld op woens dag 4 juli. Deze bijeenkomst vindt plaats in het Statenhuis. Aldabi, pass. 29 Fernando Noronha n. L. Palmas. Arkeldiik, 30 te New Orleans. Amstelland, 29 v. Amsterdam n. Bremen. Atie Ray S, 29 v. Rotterdam n. Hampton Roads. Amsteldiep, 30 v. Dover n. Amsterdam. Amstelstad, pass. 30 Dover n. Canada. Aagtekerk, 2/7 te Suez. Aalsdijk, pass. 30 Malta n. Halifax. Akkrumdijk, 29 v. Havanna n. Antwerpen. Alcyone, 2 te Rio de Janeiro. Alioth, 1 te Rotterdam. Alnati, 1 te Rotterdam. Alwaki, 1 v. Port Said n. Genua. Amstelvaart. 1 te New York. Andijk, 30 v. New Orleans n. Le Havre. Anker. 1 te Hampton Roads. Averdijk, 1 v. Antwerpen n. Houston. Amor, 30 te Iskenderun. Artemis, 30 te Jeremie. Borneo, 30 te Djeddah. Boschfontein, 30 v. Suez n. Aden. Bantam, 1 te Bombay. Bonaire, 3 te Paramaribo verw. Boskoop, 30 v. Rotterdam n. Hamburg. Bontekoe, 30 te Gorontalo. Bloemfontein, 30 v. Las Palmas n. Southampton, Breda, 29 v. Cerro Azul n. Paita. Caltex Delft, pass. 1 Kp. Vincent n. Rotterdam. Caltex Pernis, 1 v. Suez n. Bandarmashur. Caltex Rotterdam, pass. 1 Gibraltar n. Sidan. Cistula, 1 te Isle of Grain. Congokust, pass. 30 Las Palmas n. Le Havre. Corilla, 30 v. Simonseki n. Miri. Cradle of Liberty, pass. 30 Flores Az. n. Phila delphia. Castor, 29 te Trinidad v. Barbados n. Grenada. Dalerdijk, 30 te San Francisco. Drente. 29 te Rotterdam. Delfland, 30 te Amsterdam. Dongedijk, 30 v. Los Angelos n. Cristobal. Dorestad, 1 te Fredericia. Eemland, 29 v. Santos n. Montevideo. Eenhoorn, 29 te Patras. Eendracht, 30 v. Thasos n. Rotterdam. Esso Rotterdam, 1 v. Suez n. Bandarmashur. Esso Rotetrdam, 1 v. Suez n. Bandarmashur. Graveland, 30 v. Las Palmas n. Amsterdam. Hector, 30 te Piraeus. Hecuba, 29 te Port Au Prince. Hathor, 1 te Rotterdam. Hispanio, pass. 30 Wight n. Bilbao. Hydra, 29 te Ciudad Trujillo. Hera, 29 650 m. n.o. Trinidad n. Rotterdam. Prijzen van zaterdag. Heilbot 2,702,30; gr. ton>g 2,902,58; grm. tong 2,702,42; kim. tong 3,05—2,64; kl. tong I 3,10—2,76; kl. tong II 2,50—2,22; tarbot I 1,95—1,25; zalm 6, per kg. Tarbot II 74; tarbot IV 30; grm. schol 5148; kim. schol 5848; kl. schol I 4840; kl. schol II 33—14; schar 28—12; bot 10—8; v. haring 2522; makreel 14,5010; gr. schel vis 1613; grm. schelvis 1511; kim. schel vis 1813; kl. schelvis I 2012; kl. schelvis II 2210; wijting 2010; gr. gul 2218; midd. gul 18—15; kl. gul 13—12; kl. haai 25—16; ham 9073; poontjes 10—8; pieterman 60; kl. koolvis zw. 1712,50; kl. rode poon II 2015, per 50 kg. Gr. kabeljauw 156—61; gr. koolvis zw. 5148; gr. leng 50; gr. wolf 75, per 125 kg. Aanvoer van zaterdag. 320 kisten tong en tarbot, 9 kisten heilbot, 970 kisten schol, 80 kisten schar, 70 kisten bot, 125 kisten ha ring, 2395 kisten makreel, 1005 kisten schel vis, 310 kisten wijting, 260 kisten kabeljauw en gul, 8 kisten leng, 10 kisten haai, 4 kisten ham, 10 kisten wolf, 40 kisten poon, 164 kisten koolvis, 120 kisten diversen. Totaal 5900 kisten. Besommingen van zaterdag. Thorina f 12.750; SCH 27 f7480; IJM 283 f4200; KW 104 f4180; KW f7340; KW 114 f3440; KW 28 f2840; KW 161 f2220; KW 84 f2540; KW 166 f 1780; KW 126 f2080; KW 91 f1950; KW 57 f2080; IJM 7 f1900; KW 92 f2140; KW 94 f1730; KW 98 f2500; KW 35 f 1520; KW 88 f2380; KW 56 f1710; KW 128 f910; WR 50 f2670; WR 51 f1500; WR 34 f2640; UK 3 f3800; RO 29 f 1840. Hilversum, pass. 29 Khorya Moryab n. Mena Al Ahmadi. Helena, 30 te Rotterdam v. Barbados n. Hamb. Indrapoera. 30 v. Marseille n. Cowes. Isis, 30 te Pto Cabello. Ivoorkust, 30 te Antwerpen v. Hamburg. Jason, pass. 29 Trinidad n. Paramaribo. Jagersfontein, 30 v. Southampton n. Las Palmas. Jupiter, 1 te Rotterdam. Koningswaard, 29 v. Aruba n. Dakar. Korovina, 29 v. Plymouth n. Stanlow. Kryptos, 30 te East-London. Kalinga, 29 te Rotterdam. Korenia, 30 v. Ummsaid n. Philadelphia. Karimun, 30 v. Baltomire n. Houston. Kenia, 30 v. Pta. Cardon n. Rotterdam. Kieldrecht, 30 v. Rotterdam, 1 te Londen. Kota Gede, 30 te Colombo. Krebsia, 1 v. Singapore n. Balikpapan. Katelysia, 30 280 m. o.n.o. Aden n. Abadan. Kota Agoeng, 3Q 600 m. w.n.w. Minikoi n. Bela- wan. Kylix, 30 270 m. w. Cochin n. Abadari. Langkoeas, pass. 29 Finisterre n. Rotterdam. Lekhaven, pass. 29 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Lekkerkerk, pass. 29 Finisterre n. Port Said. Leuvekerk, 30 te Karachi. Laurenskerk, 30 100 m. o. Aden n. Bahrein. Luno, 30 50 m. n.n.o. Kp. Vilano n. Hamburg. Larenberg, pass. 30 Ouessant v. Hamb. n. Huelva. Laagkerk, 30 te Londen. Limburg, 30 te Belawan. Lutterkerk, 30 te Ummsaid. Lawak, 2 te Lour Marques. Loenerkerk. 30 v. Rotterdam, 1 te Hamburg. Madoera, 30 v. Colombo n. Tjilatjap. Maasdam, 29 v. Montreal n. Southampton. Molenkerk, 30 te Antwerpen. Mataram, 30 te Rotterdam. Maas, 30 te Alexandrië. Macoma, 1 v. Calcutta n. Abadan. Muiderkerk, 1 te Port Said. Mentor, 29 700 m. z.w. Azoren n. Barbados. Metula, 30 te Singapore. Macuba, 30 te Surabaja. Nieuw Amsterdam, 29 v. New York n. South.ton. Nigerstroom, pass. 1 Las Palmas n. Amsterdam. Oranjestad, 29 te Pto Limon. Orion, 30 v. Emden n. Hamburg. Prins Alexander, 30 te Montreal. Prins Willem 3, 30 te Hamburg. Polyphemus, pass. 1 Gibraltar n. Alexandrië. Poseidon, 30 v. Rotterdam, 1 te Bremen. Prins Casimir, pass. 30 Kp. Race n. Montreal. Prins Willem 4, 30 v. Rotterdam n. Chicago. Prins Willem. 5, 1 te Rotterdam. Poelau Laut, 30 te Tj. Pandan. Pendrecht, verw. pass. 1/7 Aden n. Napels. Peperkust, 30 120 m. Kp. Blanco n. Dakar. Purfina Nederland, 30 70 m. n.w. Kp. Bon naar Bandarmashur. Ruys, 1 v. Santos n. Rio de Janeiro. Rijndam, 1 te Cobh. Rijnkerk, 1/7 te Kobe verw. Sheratan, pass. 30 Malta n. Liverpool. Straat Banka, 30 v. Sydney, 1/7 te Brisbane verw. Schelpwijk, 30 te Port Said. Strabo, 30 v. Oran n. Tunis. Schie, 2 te Oran. Slamat, pass. 1 Sabang n. Aden. Sloterdijk, 30 v. Rotterdam, 1 te Hamburg. Solon, i te Antwerpen. Sommelsdijk, 30 te Antwerpen. Statue of Liberty, 1 te Cadiz. Stentor, 29 1000 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Swartenhondt, 30 te Tj. Priok. Siberoet, 30 te Belawan. Sigli, 30 te Singapore. Stanvac Ogan, 30 te Sungeigerong. Soestdijk, 29 te New York. Stad Maassluis, 30 te Amsterdam verw. Stad Schiedam, 2/7 te R'dam of Vlaard. verw. Telamon, 29 v. New York n. Port Au Prince. Tero, 29 v. Antwerpen n. Corpus Christi. Titus, pass. 29 Sombrero eil. n. Antwerpen. Tegelberg, 1 te Belawan. Tjitjalengka, 1 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Tiberius, 29 100 m. w. Cristobal n. Cristobal. Tjipanas, 30 te Kaapstad (mach.schade). Tank haven 1, 30 te Lelawan. Tankhaven 3, 30 t.e Penang. Tibia, 30 140 m. n.w. Fremantle n. Singapore. Van Riebeeck, 30 te Tj. Priok. Van Waerwijck, 30 te Mombasa. Westland, 30 te Santos. Willemstad, 29 te Hamburg. Woensdrecht, 30 te Ceuta. Wonogiri, pass. 30 Gibraltar n. Halifax. Willem Ruys, 1 te Gibraltar. Witmarsum, 30 v. Savannah n. Le Havre. Westertoren, 30 250 m. n.o. Surabaja n. Singapore. Zijpenberg, 30 v. Freetown n. IJmuiden. KLEINE VAART Aardenburgh, 30 v. Rotterdam te Amsterdam. Arnoudspolder, 2/7 v. Lissabon te Antw. verw. Audacia, 30 v. Zeebrugge n. Barry. Alcetas, 30 te Rotterdam n. Tunis. Atlas, 29 v. Alycante n. Malaga. Adine, 1/7 vè Rotterdam te Lissabon verw. Appingedam, verm. 30 v. Lissabon n. Jersey. Ambiorix, 30 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Arctic, 30 v. Rotterdam n. Londen. Atlantis, 2/7 v. Rotterdam te Newport verw. Brem, 30 v. Londen te Rotterdam. Badzo, 30 v. Rotterdam n. Londen. Barendsz, 30 v. Bordeaux te Dordrecht. Bloemgracht, 30 v. Amsterdam te Rotterdam. Betty, 30 v. Liverpool te Hayle. Birmingham, 30 v. Goole te Rotetrdam. Catharina, 30 v. Gent te Landskrona. Deni, 30 v. Concarneau n. Teignmouth. Daniël, 30 v. Goole te Amsterdam. Duiveland, 30 v. Rotterdam n. Tyne. Da Capo, 1/7 v. Antwerpen te Lissabon verw. Esma B, 30 v. Helsinki n. Hamina. Ella, pass. 30 Vlissingen n. Antwerpen. Flevoland, 30 v. Rotterdam n. Kingslynn. Glory, 30 v. Amsterdam te Rotterdam. Gaasterland, 30 v. Harlingen n. Goole. Harry, 2/7 v. Philippeviïle te Belfast verw. Hulst, 30 v. Antwerpen n. Rotterdam. Hyke Sophia, 2/7 v. Tunis te Esbjerg verw. Hendrik Fisser, 30 te Rotterdam n. Amsterdam. Haaksbergen, 30 v. Stugsund n. Zaandam. Haskerland, 30 v. Harlingen n. Leith. Henrica B, 30 v. Teignmouth te A'dam verw. Ida D, 30 v. Rotterdam n. Dublin. Joost, 28 v. Doksta n. Zaandam. Jaba, 30 v. IJmuiden n. Immingham. Jan Kreumer, 1/7 v. Londen te Rotterdam verw. Kaap Falga, 28 v. Rundvik n. Amsterdam. Kp. St. Vincent, 28 v. Skutskaer n. IJsselmonde. Konny M, 1/7 v. Rotterdam te Stockholm verw. Lutetia, pass. 30 Vlissingen n. Svendborg. Larix, 26 te Hernosand v. Damsjo. Mariscal, Lopez, 30 v. Antwerpen te Rotterdam. Mies, pass. 30 Vlissingen n. Kopenhagen. Minerva, pass. 30 Vlissingen n. Antwerpen. Meuse, 30 v. Amsterdam te Stockholm. Mulan, 30 v. Oxelosund n. Grouw. Nieuwland, 30 v. Rotterdam n. Grangemouth. Narwal, pass. 30 Vlissingen n. Liverpool. Oceaan, 30 v. Amsterdam te Rotterdam. Oranjepolder, 30 v. Safi n. Nantes. Oostzee, pass. 30 Brunsbüttel n. Londen. Paloma, verm. 30 v. Duinkerken n. Rotterdam. Pavo, 27 v. Gent n. Goteborg. Ponza, 28 te Cytrand v. Amsterdam. Ransel, 30 v. Swansea n. Amsterdam. Stella Prima, 30 v. Londen te Rotterdam. Taormina, pass. 30 Vlissingen n. Antwerpen. Tilly, pass. 28 Kiel n. Domsjo. Theano, 30 v. Rotterdam n. Dublin. Viking, 30 v. New Haven n. Jersey. Wickenburgh, 30 v. Londen te Rotterdam. tj SLEEPVAART Humber, 29 60 m. n.o. Algiers n. Rotterdam. Noordzee, 29 v. Suez n. Rotterdam. Tyne, 29 160 m. z.o. IJsland n. Akureyri. Witte Zee, 29 v. Suez n. Rotterdam. Zeeland, 29 v. Hongkong n. New Orleans.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3