t PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Salariëring overheidspersoneel is nog steeds beneden de maat ESSO EXTRA MOTOR OIL Wereldnieuws De radio geeft woensdag Halictiden 2 Voorzitter van de A.R.K.A.: Crjtiek op aanpassing van pensioenen Ernstige aanranding van jong meisje te Amsterdam Nederlandse bokken lichten Duits schip Kind kreeg brandende benzine over het lichaam Meeste Nederlandse TV- kijkers voor commerciële televisie Baggermolen begint aan eerste werk voor het Drie-eilandenplan Vonnis kwam nog juist voor verjaring diefstal Kerkelijk Nieuws met de nieuwe verdubbelt U de levensduur van Uw motor Met Ess o bent U beter uit Examens ocU ió het zo T J DINSDAG 3 JULI 1956 De Algemene Rooms-Katholieke Ambte- narenvereniging (A.R.K.A.) houdt in Hen gelo haar jaarlijkse congres. De voorzitter, mr. G. A. A. M. Boot sprak in zijn openingsrede onder meer over de materiële positie van de ambtenaar. Hij zei dat de salariëring van het overheids personeel nog steeds beneden de maat is gebleven. Uit alles blijkt, dat de regering het resultaat van het onderzoek van de loondeskundigen maar het liefst in de doofpot deed. Het zijn vooral ook de gemeentebesturen welke de door de centrale regering niet erkende onevenredigheid ondervinden. De ruimere mogelijkheden in het particuliere bedrijfsleven wekken wrevel en ongezonde naijver. Een redelijke en verantwoorde personeelsbezetting is in de gemeenten niet meer te garanderen. Eén van de bepalende functies in het gemeentelijk bestel is die van de gemeentesecretaris. De salariëring van deze functionaris is bepalend, voor vrijwel het gehele gemeentepersoneel van hoog tot laag. De enige objectieve methode om te komen tot rechtvaardige en doel matige normen is die van het taakonder- zoek. Mr. Boot besprak hierna de rechtspositie van de ambtenaar. Het ambtelijk instituut diént voortdurend aan de sociale ontwik keling te. worden aangepast. Er is tot nu toe echter niets anders geschied dan wij ziging en verbetering van het hoofdstuk van het ambtenarenreglement inzake vakantie en verlof. Mr. Boot had voorts critiek op het feit dat de regering een wetsontwerp indiende inzake de aanpassing van de pensioenen. Wanneer particuliere pensioenen dienen te worden aangepakt, mag dit alleen maar geschieden op grond van paritair overleg tussen werkgevers en werknemers. Voor haar eigen personeel echter negeert de regering dit overleg en gaat haar gang, van haar positie als wetgever misbruik makend, ten nadele van degenen, die bij de overheid als werkgeefster in dienst zijn, aldus mr. Boot, die verder nog dexkwesties van de ziektekostenregeling, de bezitsvor ming, de gemeenteclgssificatie, het ver- plaatsingskostenbesluit en het reisbesluit besprak. Daarom is naar zijn mening spoe dig overleg gewenst, opdat er verbeterin gen zullen komen. Stakingsrecht De A.R.K.A. heeft het vraagstuk inzake staking van ambtenaren laten bestuderen. Het resultaat van deze studie en van de discussies, die over dit probleem in enkele vergaderingen van het hoofdbestuur zijn gehouden, zijn bijeengebracht in de brochure „Ambtenaren en het stakings- vraagstuk". Hierin wordt onder meer gezegd dat het recht op staking een principieel recht is dat aan ieder meng toekomt. Het is hierop gebaseerd, dat de werknemer arbeid pres teert, welke het middel bij uitstek is om zich die levensgoederen eigen te maken, welke voor zijn persoonlijke ontwikkeling en, vervolmaking van essentieel belang zijn. Aantasting van zijn arbeid en van'de arbeidsvoorwaarden op dusdanige wijze, dat deze een normale ontplooiing van- zijh persoonlijkheid in de weg staan, kan sta king rechtvaardigen. Het stakingsrecht is echter geen absoluut recht. De goede ge volgen moeten kunnen opwegen tegen de nadelige. Men mag geen groter goed prijs geven om een kleiner goed te realiseren. Middelen en doel moeten verantwoord zijn. Alle andere geoorloofde middelen om het doel te bereiken, moeten zijn uitgeput. Met het oog op de werkelijke uitoefening van het stakingsrecht wordt onderscheid ADVERTENTIE H MAAGTABLETTEN^ helpen snel 1 w HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Platen. 12.00 Dansmu- ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin.gen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammond orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoon stellingsagenda. 13.18 Instrumentaal trio. 13.45 De wereld werd ontdekt, lezing. 14.00 Operettemuziek. 14.30 Voor de jëugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.30 Instrumen taal kwintet. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Jeugduitzending: Cor respondentieclub o. 1. v. Regina Zwart. De brievenbus gaat open. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Piano. 18.35 Actualiteiten. 18.50 Hammondtrio. 19.10 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Platen. 20.45 Drees wordt zeven tig, klankbeeld. 21.15 Concertgebouworkest. 21.50 Sport. 22.00 Jiddische liederen. 22.20 Medische kroniek. 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.50—24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM II, 298 M. 7.r1 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Salonorkest. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Lichte muziek. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen, 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gengen. 12.35 Lichte muziek. 12.55 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire Kapel. 13.45 Platen. Kamerorkest en orgel. 15.00 Platen. 15.30 Meisjeskoor. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgel. 18.15 Blaas-ensemble. 18.45 Spec trum van het Chr. Organisatie- en Vereni gingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Vocaal ensemble en soliste. 19.30 Bui tenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 21.00 Geestelijke liederen. 21.30 Muzikale luister wedstrijden. 21.50 Platen. 22.00 Wonderlijke wetenswaardigheden. 22.15 Volksmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A., V.P.R.O.) 17.00 Voor de kinderen. 20.00 Gesprek aan de schrijftafel. 20.10 Wij zijn oprecht, blij spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke muziek. 14.00 Operettemuziek. 14.30 Orkestconcert. 15.15 Platen. 15.30 Orkestconcert. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.25 Voor dracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Kamermuziek. 20.00 Hoorspel. 21.30 Zang. 22.30 Nieuws. 22.45 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. gemaakt tussen werknemers in de particu liere ondernemingen en die in de openbare dienst. Ten aanzien van de ambtenaren is de conclusie, dat op grond van de vele beperkingen, dezen in de praktijk niet aan een daadwerkelijke uitoefening toekomen, hoewel dit niet inhoudt dat in allerlaatste instantie dit middel zedelijk ongeoorloofd en verwerpelijk zou zijn. Tenslotte wordt verklaard dat men de oplossing zoekt binnen het kader van het overleg. De medezeggenschap der ambte naren in de zin van medebeslissing voor wat het subjectief doel van de overheids dienst betreft, d.i. het particuliere welzijn van de overheidsdienaren wordt als de beste oplossing beschouwd, waarnaast het positief stakingsverbod gehandhaafd kan blijven als preventief-werkende maatregel, voor het geval werkgever en werknemer elkander niet kunnen vinden. Het rapport van de Amsterdamse politie bevat signalementen van twee mannen, waarnaar de politie een uitgebreid onder zoek instelt vanwege een ernstig geval van aanranding, «zondagavond omstreeks half elf gepleegd op een 17-jarig meisje, dat op de Prins Hendrikkade nabij de Schreiers toren liep. Het bureau zedenpolitie aan het hoofd bureau te Amsterdam verzoekt bij dit on derzoek de medewerking van het publiek. Het signalement van de mannen luidt: bei den ongeveer 28 jaar en circa 1,75 m lang. De ene droeg een blauw colbert, was bloots hoofds, had zwart achterover gekamd haar en een donkere gelaatskleur. Hij werd aan gesproken met de naam „Kees". De andere droeg een grijs colbert met een bruine gleufhoed en had eveneens een donkere gelaatskleur. Beiden hadden een beschaaf de uitspraak. De auto, waarin het meisje werd getrok ken toen de mannen aan haar de weg vroe gen, was een Ford-Prefect, bouwjaar 1954- 1955, vierdeurs, rode plastic bekleding, aohterbank gescheiden door grijs koord en zwart rubberen vloerbedekking. Hunj die mógelijk inlichtingen kunnen verschaffen over de identiteit van een der beide of beide mannen, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het bu reau Zedenpolitie Amsterdam. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Een paar honderd mensen staan elke dag; ondanks het regenachtige weer, te Koblenz urenlang met de allergrootste belangstel ling te kijken naar een kranig stuk werk, dat twee uit Nederland overgekomen bok ken op de Rijn bezig zijn te verrichten. Het zijn de „Condor" en de „Arend", beide uit Rotterdam. Hun namen zijn thans in heel West-Duitsland bekend geworden. In vrij wel alle krapten zijn zij genoemd. De grote 'witte raderboot „Mainz", dié 2500- per-ssnen aan 'boord kan hebben, -is in- Koblenz op 12 juni, na een aanvaring, ge zonken en voor het grootste gedeelte onder water komen te liggen. Dit schip, dat door zijn ligging een belemmering voor het scheepvaartverkeer vormde, moest worden gelicht, Dat de Duitsers zich meteen tot ons hebben gewend, toont duidelijk dat men een buitengewoon groot vertrouwen in de Nederlandse kennis en vaardigheid op scheepvaartkundig gebied en in ons ma teriaal stelt. De plaats van het ongeluk, waar de „Mainz" gezonken was, ligt niet ver van de samenvloeiing van de Rijn en de Mosel. Het gezonken schip is thans al uit de vaar geul gehaald en naar de linker oever van de rivier gesleept. Het ligt daar nu vrij dicht onder de wal. Op de kleinere boten, die er vlak tegenaan liggen, en die,-evenals de kranen, een belangrijke rol bij het ber- gings- en pompwerk vervullen, lezen wij de Nederlandse namen „Zeepaard", „Zee hond" en „Binnenhaven". Men neemt aan, dat de „Mainz" tegen het ein-de van deze week naar Keulen kan worden gesleept, waar het grote reparatie- werk moet geschieden. Met het herstelwerk zal een maand of drie gemoeid zijn. Een bewoonster van de Daniël Stalpaert- straat te Hilversum wilde een truitje was sen in een teiltje met wasbenzine. Zij zette het teiltje in de gootsteen, waarboven een geyser hing. De benzinedampen werden door het waakvlammetje van de geyser ontstoken. Op het geschreeuw van de vrouw, die aan beide polsen brandwonden opliep, kwam haar man toegesneld. Om te voorkomen dat de gehele keuken zou uit branden, Wierp hij het teiltje met de bran dende benzine naar buiten, juist tpen zijn driejarig zoontje de tuin binnenliep. Het kind liep zeer ernstige brandwonden op en is is een ziekenhuis opgenomen. Nederlandse bezitters van televisie toestellen hebben zich, blijkens een onder zoek van het „Nipo", voor het overgrote deel uitgesproken voor commerciële uit zendingen. Van 83 percent der „eigen kij kers" luidde het oordeel: zendvergunning geven. Men heeft een aantal Nederlanders uit alle rangen en standen, zowel toestelbezit- ters als televisielozen om een oordeel ge vraagd over de vraag of aan een commer ciële maatschappij, die eerst acht uur, later zestien uur per week uitzendingen met reclame wil geven, een zendvergunning be hoort te worden gegeven. Van alle ondervraagden had 30 percent geen oordeel. Van de overigen beantwoord de 64 percent de vraag bevestigend. Van alle ondervraagden had 71 percent wel eens televisie gezien, waarvan 17 percent de reclame-televisie-uitzendingen op de E 55. Van hen, die al eens televisie hebben ge zien, wenst 66 percent vergunning voor commerciële uitzendingen. Van hen, die nog nooit televisie zagen, had bijna de helft geen oordeel. Van de overigen was ruim de helft voor commerciële televisie. Er is thans een begin gemaakt met de uitvoering van het Drie-eilandenplan, de voorloper van het Deltaplan. Maandag is de eerste baggermolen aan het werk gegaan in het Veeregat, waar als eerste object tussen Veere en Vrouwen polder een werkhaven zal worden gebag gerd, waarin de materialen zullen worden aangevoerd, die nodig zijn voor de grote afsluitdam tussen Walcheren en Noord- Beveland. De havenwand zal, evenals het havenplateau, worden opgesloten tussen dammen van mijnsteen, die tevoren zullen worden gestort. Zeer binnenkort wordt begonnen met het heien van een steiger, waarover buizen worden gelegd, waardoorheen een pers zuiger zand zal persen voor havendam en havenplateau. Men hoopt de haven over tien maanden gereed te hebben. Maastrichtenaar keerde na zes jaar terug uit Vreemdelingenlegioen De Maastrichtse rechtbank heeft een 26-jarige Maastrichtenaar, die ónlangs uit het Franse Vreemdelingenlegioen terug keerde, wegens verduistering van een rij wiel in 1950 tot zes dagen gevangenisstraf veroordeeld. Dat was een straf, gelijk aan de tijd van zijn voorlopige hechtenis. De man had in juni 1950 bij een rijwiel handelaar te Maastricht een fiets gehuurd, waarmee hij toen, via België, naar Frank rijk reed, waar hij zich voor het Vreemde lingenlegioen meldde. Gedurende zes jaar heeft hij toen als legionnair in Afrika en elders rondgezwalkt. Enkele weken ge leden, toen zijn diensttijd om was, kwam hij over de Nederlandse grens en werd aangehouden. Slechts enkele dagen zou het. nog duren, of het feit der verduistering van zes jaar geleden, was wettelijk ver jaard. De officier van Justitie betekende direct, in het Huis van Bewaring, een dag vaarding voor dat bijna verjaarde mis drijf. Ter zitting, veertien dagen geleden, had de officier van Justitie één maand met aftrek geëist, maar de rechtbank stelde de man op verzoek van zijn verdediger, mr. B. Schattenberg uit Geleen, op vrije voeten. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ede (vac. J. van Sliedregt) en te Oud-Beijerland J. Wieman te Oude water. Bedankt voor Lunteren J. van Woerden te Stolwijk voor Oosterwolde (Fr.) (toez.) D. J. Miedema te Tzummarum. BeroepbaarsteMing: J. de Waard, vic. te Alphen aan de Rijn. Aangenomen naar Eindhoven (toez.) E. Sneller te Middelburg naar Hengelo (wijk Drienen) A. van Es te Bellen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Bussum M. Vlietstra te Eemdijk. Beroepen te Groningen (vac. W. Heere- ma) M. v. Nieuwenhuizen te Amsterdam- West. Rem. Broederschap Benoemd tot luchtmachtpred. P. den Broeder te Nijmegen. Geref. Kerken Tweetal te Ermelo A. T. Besselaar te Krabbend'ijke en R. J. Beuke-ma te Berkum. Beroepen te Nes (W.D.) H. Groeneveld, kand. te Terneuzen te Ee (Fr.) C. de Kruyk te Tijnje te Anjum (2e maal) E. Baerends te Zuidhorn, die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar Laren (N.H.) P. Pop- ma te Abcoude naar Amsterdam-N. (vac. Joh. de Boer) G. ter Steege te Vianen, die bedankte voor Lemmer. Baptisten Gemeente Aangenomen naar Amsterdam (als evang. pred. voor west) M. C. Boesschoten te Stavoren. Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Vlaardingen F. Malilan te Bruinisse. ADVERTENTIE Esso Amsterdam Gemeente Universiteit. Docto raal examen Nederlands: mej. J. Th. C. van Rossum, Haarlem; D. W. Fokkema, Over- veen. Kandidaatsexamen Politieke en Sociale Wetenschappen: A. J. Postma, Huizen. Kan didaatsexamen Economie: mej. F. de Vries, Naarden; L. J. Samson, Oey Kwie Gwan, J. E. Dijkstra, allen te Amstredam; J. Dragt, De Bolt; A. A. Twiss Quasles van Ufford, Groenekant. Bevorderd tot Accountant: P. G. Bosch. Amsterdam. Kandidaatsexamen Kunstgeschiedenis: mej. M. G. Ledeboer, H. R. Hoetink, beiden te Amsterdam. Doctoraal examen Nederlands: A. Kraak, Amsterdam. Kandidaatsexamen Rechten: mej. W. N. de Haan (met lof) en de heer- A. C. J. van As, beiden te Amsterdam. Amsterdam. Vrije universiteit. Doctoraal examen Psychologie: mevr. C. A. SmitsVan der Gang, Zuidwolde (Gr.); mevr. J. H. Strick van LinschotenVan der Jagt, Am sterdam: mej. G. Bax, Driebergen; mej. E. J. A. van Dalen, Apeldoorn; P. G. Kuiper, Am sterdam; C. J. Strick van Linschoten, Am sterdam; P. C. de Jong, Apeldoorn; C. G. J. Keulemans, Bilthoven. Kandidaatscexamen Psychologie: de dames I. A. van Barneveld, Den Haag; P. E. Tieleman, Rotterdam; M. M. Warmenhoven, Den Haag; de heer A. Y. Berkouwer, Amsterdam (cum laude). Kandi daatsexamen Theologie: T. S. van Leeuwen, Den Haag: K. Sierink, Hardenberg. Doctoraal examen Theologie: G. T. Rothuizen, Uit hoorn. Amsterdam. Nederlands Instituut van Ac countants. Accountantsdiploma: P. S. van der Aar, Bloemendaal; W. Barnard, 's Graven hage; W. G. Brugge, Amsterdam: K. W. de Bruyn, Rotterdam; G. van der Caay, Delft; T. A. Conradi, Den Haag: P. Dekekr. Haar lem; J. F. van Dijk, Enschede; W. N. D. Elgershuizen, 's Gravenhage; A. Geljon, 's Gravenhage; J. J. Goedhardt, Amsterdam; F. Groeneveld, 's Gravenhage: D. Groenewe- gen, Rotterdam; H. Th. M. Harbers, Rotter dam; G. wamHeH'geVAmsterdamjf.Fj-M. V: d, Heuvel, Breda; C. A. v. d. Heuvel, Amster dam; H. Hóls, Rotterdam P. Huiziniga, Groningen; A. de Jonge. Rotterdam; A. W. Korteweg, Utrecht; A. Klisters, Rotterdam; R. M. Kuyper, Bussum: B. W. van Liempt, 's Hertogenbosch; P. J. Maalman, 's Graven hage; Th. J. v. d. Meer, Noordwijk; N. Meijer jr.. Amstelveen; J. Meyjes, Amsterdam; J. F. Mulder, 's Gravenhage: D. Nieuwland. Rot terdam; J. Noordzij, Rotterdam; Th. Olden- burger, Velsen-Noord; C. Onderwater, Mons ter; J. Oranje. Schiedam; ,T. W. Pon, Arnhem; C. J. J. A. Smits, Boxtel; Fr. Soemardjo Tjitrosido.io, Amsterdam; L. .1. Speydel, Am sterdam; H. ,T. v. d. Steen. Rottredam; E. J. Strasters. 's Gravenhage; B. Tuijl. 's Graven hage; Chr. P. Vergeer, Breda: Th. A. Vervoort, Geldorp; G. Vos, 's Gravenhage; H. de Vries, 's Gravenhage; H. Wakker, Am sterdam; P. Warmenhoven. Amsterdam: M. v. d. Werf, Utrecht; H. Zadoks, Amsterdam. Delft. Kandidaatsexamen voor Scheikun dig Ingenieur: D. Aratan. Delft; A. F. van den Berg. Amsterdam; E. G. Brinkman, Delft; J. T. P. Bruins, Rotterdam; R. S. T. B. Dries- sen, Scheveningen: A. van der Drift, VI"ir- dingen; A. W. J. de Gee (met lof), Rotter dam; J. W. Geus (met lof), Rotterdam: A. A. van der Gie9sen, Vlaardingen; M. Glastra, Scheveningen; Gouw Tan Hok, Delft; J. de Haan, Hemelum (Fr.): A. Hamburger, Heem stede; P. Havenaar, Bleiswijk: B. Hendriks, Den Haag; R. H. Hendriksz, Hilversum; W. Hermar, de Groot. Wassenaar: W. E. R. van Herwijnen. Rotterdam; D. T. A. Huibers, Arnhem; F. E. T. Kelling, Amersfoort; J. C. A. Knetemann, Voorburg: G. S. Krijtenburg, Harlingen; G. van der Leden, Schoonhoven; P. P. J. Levert, Aerdenhout; Lie Thiam Hok, Delft; Lim Hoei Koen, Amsteradm; F. Lippe, Voorburg: L. Maat, Vlaardingen; G. E. P. Moolhuizen, Arnhem; G. A. van Os, Uden; N. S. Spek, Gouda; A. J. G. Pleymeekers, Maastricht; P. W. van der Poel, Barendreeht; R. J. Roest, Haarlem; F. J. B. M. Rots, Lich tenvoorde: P. van Saans, Heelsum; S. Swee- ris, Honselerdijk: Tjoa Hin Oey, Delft; W. K. A. Walrave, Bussum; F. L. Westerweel, Capelle a. d. IJssel; A. Zweistra, Rotterdam; J. M. Mulderink, Overschie. 's Gravenhage. Notarieel examen eerste ge deelte: Ch. E. Wijnolde-Daniels, Groningen; tweede gedeelte; H. H. Kleine, Amsterdam. Notarieel examen eerste gedeelte: B. H. O. Hoge, Nijmegen; Th. J. M. de Rooy, Enschede. Groningen. Kandidaatsexamen Tandheel kunde: P. Vlas, Haren (Gr.); W. J. R. Be- 12. Nadat Panda door de automatische voetenveger was losgelaten, liet Knutse- Icer vol trots zien, wat hij nog meer in elkaar had geknutseld. „Met mijn uitvin dingen zal het leven heel wat gemakke lijker worden", zei hij. „Zij zullen allerlei karweitjes voor ons opknappen. Kijk, hier is bijvoorbeeld een machientje, dat mos terd op worstjes smeert, een reuze tijds besparing! En daar bij de muur staat een automatische tandenpoetser"Panda luis terde belangstellend toe, terwijl hij tegen een apparaat leunde. Maar al gauw be merkte hij, dat je in de werkplaats van Knutseleer nergens t^gen kon leunen, zon der dat er rare dingen gebeurden. Opeens klonk achter hem een klik en hij voelde zich door houten klemmen vastgegrepen. Het apparaat achter hem begon ijverig te snorren, tilde hem op en gaf ongeduldig rukjes aan zijn armen. „Help!" riep Panda angstig, „wat is dit nu weer voor een raar machientje? rendsen, Haaksbergen, S. F. N. Tamminga, Zuidlaren; W. J. Wiebols, Winschoten; W. P. van Gemert, Maastricht; A. Grevers, Zwolle; O. Hokwerda, Zuidhorn; A. A. Paarmet, Nijmegen. Apothekersexamen le ged.: mej. F. H. Klompsma, Groningen; G. W. Kaufmann, Groningen; H. J. Baurichter, Enschede. Bevorderd tot tandarts: H. T. Eising, Hoogezand; F. G. Scheltens, Gro ningen. Leiden. Kandidaatsexamen Sociologie: mej. C. Horch, Leiden. Doctoraal examen: mej. E. J. Jongkees, Leiden; J. D. Jansen, Rotter dam. Kandidaatsexamen Godgeleerdheid: H. D. de Loor, Delft. Doctoraal examen vrije studierichting in de Rechtsgeleerdheid: L. J. Verschoor, Den Haag. Kandidaatsexamen Geneeskunde 2: mej. M. O. N. Han, Den Haag; mej. M. Overman, Voorburg; mej. H. H. Potgieser, Den Haag; J. L. A. Boelen, Wascsenaar; P. C. van Braam van Vloten, Den Haag; H. Galjaard, Leiden; L. H. Hoff, Haarlem; G. A. S. Koster van Croos, Den Haag; R. L. Shriro (USA); H. Snijders, Den Haag; M. J. van Trommel, Scheveningen; H. Vis, Leeuwarden. J. C. Huijsmans, Stampers gat; M: A. W. Imkamp, Beek (L.)t; H. A. Kossman, Rotterdam; A. I. Perquin! Voor burg; F. T. J. Peski, Rotterdam; J. P. Sand (USA); Semi-artsexamen: mej. R. Brouwer, Wassenaar; mej. J. M. Leupen, Leiden; Tian Tjen Hoey,- Oegstgeest. Artsexamen: mevr. V. M. Slotemakervan Bosse, Leiden; mevr. M. B. v. d. PlasCats, Leiden; mevr. V. P. Loeligef— Salomonson, Leiden; M. W. v. d. Geld, Paramaribo; A. V. Oosterom, Velsen; H. J. Teijen, Wassenaar. Nijmegen. Kandidaatsexamen Politieke en Sociale Wetenschappen: F. M. Bolssing, Mal den; P. M. J. A. Tops, Sittard. Kandidaats examen Sociale Wetenschappen: B. C. van Heek, Nijmegen; B. C. G. Klaassen. Nijme gen; P. G. J. van Boxted, Vught: H. A. B. Koops, Venlo; J. A. Brouwers, Boxtel; M. C. Krinkels C. ss. R, Nijmegen. Utrecht. Kandidaatsexamen Rechten: mej. D. Jansen, Utrecht; H. C. Blokhuis, Rotter dam; mej. H. M-. Baren<jrepht, Russum. Doc toraal examen RechfeiiH W. Schróten. De Bilt; W. O. Koenings. -Haarlem; R, Q. M. Smits, Den Bosch." Kandidaatsexamen Vee artsenijkunde: J. van Dasier, Utrecht. Docto raal examen Veeartsenijkunde: mej. A. Jansen, Utrecht; G. van Itijn, Utrecht; C. P. Burger. Bilthoven; G. J. ten Pas, Winters wijk; W. van Gemert, Amsterdam. Doctoraal examen Geneeskunde: J. Geldof, Oostka- pelle; J. van Gent, Gouda; G. B. Greenfeld, Utrecht; P. F. M. Houben, Breda; P. K. Kampman. Hilversum; A. Kling. Utrecht; J. A. P. M. Kuypers, Tilburg; G. J. Schaar, Hilversum. Semi-artsexamen: Chr. M. Bijl, Utrecht: J. G. H. J. Ebbers, Zeisenaar; M. H. Linder, Utrecht; J. C. A. Ruys, Woerden; W. H. Tan, Utrecht. Tandartsexamen: W. L. Beeker, Kerkrade; H. H. Fortuin, Zeist; F. G. J. Kuiperes, Utrecht; C. Mooijman, Utrecht. Kandidaatsexamen Kunstgeschie denis: mej. H. M. E. de Jong, Utrecht; pater J. H. E. Engelbert, Amsterdam. Doctoraal examen Geneeskunde: R. Strikwerda, Apel doorn; mej. L. T. Banga, Wageningen; J. Bettman, Enschede: W. van Goor, Amers foort; J. J. van de Griendt, Eindhoven; mej. A. E. vai de Linden, Bunnik; T.'T. Thio, Utrecht; G. M. Vette, Marknesse. Arts examen: C. A. Charbon, C. L. van Esveld, J. A. Goddefroy, M. G. van de Graaf, mej. M. van Oosterom, mej. T. Terpstra, C. J. van Voorthuizen, allen te Utrecht. Overveen. Aan het Jac. P. Thij9se-lyceum te Overveen zijn geslaagd voor het eind examen hbs b: mejuffrouw L. C. Brat en de heren A. H. L. Coenen, A. M. H. van Deur- sen; R. G. F. van Gelder, R. P. P. Hendrichs, Th. K H. Holt. C. Kliek, K. J. Leeflang, C. le Nobel, W. Rijnders, J. Smit, F. J. Titulaer, J. Weber. Neergeschoten. Onbekenden hebben de voorzitter van de Marokkaanse Kamer voor de Landbouw te Marrakesj, Lasje- mi, doodgeschoten. Zij wilden hem ont voeren van zijn buitenverblijf bij Mar rakesj, maar toen Lasjemi trachtte te ontvluchten, schoten zij hem neer. Gemaskerd. Een levende kip als hoedver- siering. Dat was een Australische rech ter toch te gortig; hij veroordeelde de schuldige, een 22-jarige kantoorbedien de, die een kip gedresseerd had op zijn hoed te blijven zitten tijdens een ge maskerd bal in Sydney, tot een flinke boete. Haven. De Sovjet-Unie heeft aan de re gering van Jemen een plan voorgelegd voor de aanleg van een moderne haven te Hodeiba aan de Rode Zee. Over het voorstel, dat in beginsel door Jemen is aanvaard, zal nog tussen de twee rege ringen worden onderhandeld. Verschoven. Door een reeks van aardver schuivingen ten gevolge van de zware regenval tijdens het weekeinde zijn in de streek van Almora in de provincie Utter Pradesh in India, zeventien per sonen om het leven gekomen en zeven anderen gewond. Goudmijn. In de westelijke Australische woestijn heeft men een van de grootste goudmijnen van het Australische vaste land gevonden. De goudader wordt reeds ontgonnen. In dezelfde buurt heeft men olie gevonden. Onderwereld. In het afgelopen weekeinde hebben benden in het havengebied van Singapore, die leven van het geld dat zij voor het „beschermen" van bedrijven ontvangen, onderling slag geleverd met lange messen en andere wapens. Onge veer vijftig personen zijn aangehouden en twee Chinezen moesten zwaar ge wond naar een ziekenhuis worden over gebracht. Animo. Tegen de verwachtingen der Bondsregering in toont de Westduitse grenspolitie weinig animo, ingelijfd te worden in het nieuwe Westduitse leger. Van de 20.000 man grenspolitie hebben slechts 9572 zich bereid verklaard. De Bondsregering had geschat, dat onge veer 17.500 man zich zou melden. Kabel. Het Britse kabelschip „Monarch" is uitgevaren om dertienhonderd nauti sche mijlen diepzeekabel te leggen tus sen Schotland en Newfoundland. Door deze transatlantische kabel zal het om streeks kerstmis van dit jaar mogelijk zijn, van Amsterdam uit een gesprek te voeren met New York of Ottawa, zon der storingen van het weer. Touwtrekken. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de door de Senaat aangenomen wijziging van het wetsont werp inzake de buitenlandse hulpver lening verworpen en de beide redacties het Huis had 3,8 miljard goedgekeurd, de Senaat amendeerde tot 4,5 miljard naar een commissie voor een compromis gezonden. Het oorspronkelijke, door pre sident Eisenhower ingediende ontwerp beliep 4,9 miljard. Eisen. Waarschijnlijk zullen vrijdag bijna veertigduizend arbeiders uit het bouw bedrijf en de papierfabrieken in Noor wegen in staking gaan, wanneer er in dié tu^ëritija geeft "óhlo.^ïhg Voor de eisen die de arbeiders gesteld hebben, wordt gevonden. Men schat dat de sta king Noorwegen drié miljoen kronen per dag zal gaan kosten. Rukwind. Een rukwind heeft in Genève de circustent van Barnum en Bailey omver geblazen, Juist op het moment, dat een koorddanser zijn kunsten vertoonde. De evenwichtskunstenaar werd zwaar ge wond en veertien andere personen wer den gewond in de paniek, die hierop volgde. Er is voor een ton schade aan gericht. Het circus geeft nu voorstellin gen in de open lucht. Pistool. Het vrouwelijke parlementslid Bessie Braddock bracht maandagavond het Britse Lagerhuis in opschudding door twee grote windpistolen uit haar tas te halen en er dreigend mee op de minister van Binnenlandse Zaken toe te lopen. Mevrouw Braddock verklaarde luidkeels dat het een schandaal is, dat deze dingen zonder meer te koop zijn. Na een heftige woordenwisseling met de voorzitter kon het Lagerhuis zijn be sprekingen voortzetten. ADVERTENTIE §H MAAGTABLETTEN helpen snel 1 V ZONDER VEEL overdrijving zouden we dit artikeltje het hoofd kunnen geven: „De wonderbaarlijke redding van de halictiden, of hoe de natuur haar schepselen voor uit roeiing behoedt". Sinds geruime tijd doen de kranten het echter met kleinere kop pen, zodat ons opschrift niet in de smaak zal vallen, en bovendien houden we zelf niet erg van deze ouderwetse wijdlopig heid. Oordeelt u zelf maar. De halictiden zijn bijen, waarvan vele soorten in het geslacht halictus zijn on dergebracht. Maar dat doet momenteel weinig terzake. Voldoende is te weten, dat één van deze soorten bij het graven van een hol in de grond en tij dens het kneden van de stuif- V. meelbroodjes, bestemd voor het toekomstige broed, nogal eens bezoek krijgt van een sluipvlieg, die alle bezig heden met belangstelling volgt en de bijenmoeder bij het verrichten van haar werkzaamheden duchtig in de weg loopt. Het halictus-wijfje stoort zich geen zier aan deze nieuwsgierige gast, die zij rustig haar gang laat gaan. Een overtuigend beeld van vreedzaam samenleven? Allesbehalve! Tenminste van de zijde van de sluipvlieg. Want dit dier acht de stuif meelbroodjes die de bij zo zorgvuldig voor haar kroost heeft gekweekt, na herhaalde inspecties juist geschikt voor haar eigen broed en daarom deponeert zij haar eieren bij dit heerlijke maal en verlaat opgewekt de gastvrije bijen-woning. Wat zich in het hol van de halictus daar na afspeelt, is werkelijk deerniswekkend, want de vraatzuchtige vliegenlarven zullen alles voor de neuzen van de bijenlarven wegpikken, zodat het bijenbroed ver schrompelt en vermagert, waarna de lijken bovendien nog een heerlijk hapje voor de parasieten zullen opleveren. Nog zou de bijenmoeder in staat zijn het lot dat haar kroost bedreigt te keren, indien zij na het vertrek van de vlieg Slechts een enkele blik in het hol zou wer pen om te constateren aan welke beproe vingen de bijenlarven worden onderwor pen. Maar de bij schijnt volslagen onver schillig voor de toekomst van haar nage slacht en kijkt nergens naar om. De hier bedoelde bijen soort brengt twee generaties voort. Het geringe aantal lar ven dat in het voorjaar aan de vraatzucht van de sluip- vliegenlarven zijn ontkomen, groeien op tot volwassen bijen die in juli de tweede generatie zullen voortbrengen. De zorgeloze bijenmoeder van daarnet, is dus grootmoeder geworden. Maar denkt u niet, dat het leven haar niet rijper heeft gemaakt. Integendeel, zij heeft haar lesje geleerd en fungeert nu bij haar kinderen als portierster. Wie de ingang van het hol wil betreden, stuit direct op de bijen grootmoeder die met haar kop de opening afsluit en iedere indringer op de vlucht jaagt. Onbewegelijk houdt zij de wacht en verlaat haar post niet, tenzij een van haar dochters moet passeren. Dan gaat zij even opzij om de doortocht vrij te maken, maar direct daarna herneemt zij haar plaats in de portiersloge, zodat haar kleinkinderen zorgeloos en onbedreigd zich kunnen ont wikkelen en de soqrt in stand blijft. Nu moeten we ook eens wat merkwaar digheden vertellen die niet waar zijn ge bleken. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2