Een onvergetelijke „Falstaff Agenda voor Velsen Havenberichten Visserij-varia In Holland Festival Opera verenigde Italianen FESTIVAL J derde. Het Wag- Zendingsdag van de, Chr. Geref. Kerk Open1 uchtuitvoer ing van „Santpoort" Gouden eremedaille voor halchef C. H. Vos Visserijconferentie te Rotterdam beëindigd Rooswijk-honkballers wonnen van Thor I Suomi-atleten gasten van Utrechts Hellas Competitiewedstrijd om de ,.Schilling"-beker Tentoonstelling in de Velsense Huishoudschool BEVERWIJK Wijkertorentoernooi begint 12 augustus Woensdag korfbaldemon stratie op Kuenenplein' Agenda voor Beverwijk HHÜ" OBM Afscheid van A. P. Stolk Op donderdag 12 juli IJmuidenaar maakt val van negen meter ilaagd voor toelatings examen RHBS Aardbeien werden maan dag eindelijk goedkoper Finalisten in strijd om Holland I beker bekend DINSDAG 3 JULI 1956 Een mijner interessantste ervaringen op 't gebied der opera was, ongeveer vier jaar geleden, een confrontatie met „Parsifal" en „Falstaff" dag na dag. Het gebeurde op de terugreis van Zuid-Frankrijk na een va kantie. De Opera van Bordeaux had ons niets te bieden dan „Les cloches de Corne- ville" en daar bedankten wij voor. Te Pa rijs konden wij kiezen tussen „La Bohème" of niets. Wij kozen het laatste. In Brussel, onze volgende étappe, was de schouwburg gesloten, doch te Antwerpen troffen wij het, dat op zaterdagavond „Parisifal" en zondag „Falstaff" werd uitgevoerd. Deze zeldzame gelegenheid om de artistieke testamenten van de twee opera-genieën der negentiende eeuw vlak na elkaar te horen, lieten wij ons natuurlijk niet ont gaan. De grootst denkbare tegenstelling werd ons bij die manifestaties geboden: na een oneindig Adagio een Allegro giocoso, na de quasi mystieke reflectie van „Parsi fal" de realiteit en de humor van „Fal staff" en na de zwaartillende Germaanse ernst van Wagner de bevrijdende lach van Verdi en diens romaanse levenswijsheid. Maar in beide gevallen de muzikale voor naamheid en vindingskracht van het genie. Merkwaardige parallel van twee verschil lend geaarde kunstenaarscarrières, uit lopend in een ultieme daad, die de contro verse enerzijds verwijdde en anderzijds op hief. Want wat Verdi op bijna tachtigjarige leeftijd met zijn muzikale komedie „Fal staff" bereikte, was niet alleen de glorieuze bekroning van zijn eigen levenswerk, maar ook dat van een hele eeuw evolutie, die uitgaande van Mo- zart hem langs HOI I AMD verwarrende om- nULLHlNU 1 wegen weer na- y neriamsme had hier zijn tegenpool gevonden op een plan waar men het niet verwacht zou hebben, zeker van Verdi niet, wiens pathos en melodramatiek plaats maakte voor een geraffineerde spiritualiteit, maar zulks met behoud van de beste eigenschappen van de doorgewinterde muziekdramaturg, voor vormden en wiens melodieuze inventie en vormden en wiens melodieuze niventie en karakteristieke thematiek ongerept hun kracht behielden, maar dan met een artis tieke reserve die nergens toegaf aan de eisen van een gemakzuchtig operapubliek. Verdi schreef zijn „Falstaff" trouwens voor zichzelf en als zodanig kon hij alles wagen, zelfs het hanteren van de meest abstracte muziekvormen, als de canon en zelfs de fuga, die gevoed door een spran kelende spiritualiteit een ongekend element toevoegde aan de dramatische muziek. De fijnbesnaarde dichter-componist Arigo Boito, die Verdi reeds aan het sterke li bretto van „Otello" geholpen had, was ook de geestelijke vader van deze reïncarnatie van Shakespeare's Falstaff-figuur. Een wisselwerkring die zegenrijk geweest is. Zij schonk bovendien aan Verdi de kans goedmoedig wraak te nemen op het wan- succes dat hij eens in zijn carrière gekend had op het gebied der komische opera, toen zijn „Un giorno di regno" uitgefloten werd, wat genoeg was om verder af te zien van het genre. „Falstaff" zou dit goed maken, niet op de geijkte m-SnTer la Ros sini, maar zo origineel mogelijk: a la Verdi en dit dan doorademd met de levenswijs heid van een nog steeds vitale grijsheid, die overtuigend zijn psychologische erva ringen kon samenvatten in een slotfuga op de tekst „Tutto nel mondo burla. L'uom nato burlone" (alles in de wereld is maar een scherts, De mens wordt ge boren als grappenmaker). Een dubbele intrige: de potsierlijk dikke, berooide en steeds verliefde Falstaff, die er bij herhaling tussen genomen wordt, want tegen spitsvondige vrouwenlisten is hij niet opgewassen en de liefdesidylle van het jonge paar Nannetta en Fenton dat ook met list zijn doel bereikt als derde ele ment: de door jaloersheid geplaagde echt genoot Ford, die in zijn verbeelding de smadelijke hoorntjes op zijn hoofd voelt groeien alles bij elkaar een weefsel van, weliswaar gechargeerde, maar levensechte toneelstof, die met Verdi's muzikale com mentaar alle gevoelsgamma's doorloopt en steeds op hoogspanning zich onfwikkelt, naast en door elkaar. Het wordt,een conse quent voorschrijdend spel, waarin het bel canto niet om zichzelve, maar om zijn dienende functie een taak heeft, maar dan ook weer steeds in een vorm die afhanke lijk is van de actie, want alles is hier spel, ook het reusachtige aandeel van het orkest dat elk gebaar tekent en wijsgerig lacht en jokt om al de dwaasheid, die zich daar op het toneel afspeelt. Met dat al is Verdi's „Falstaff" een van de moeilijkst te realiseren opgaven. Zonder restrictie kan gezegd worden, dat de Ita liaanse artiesten, die onder de geraffineer de muzikalp directie van Carlo Maria Giu- lini en ondef de niet minder briljante en spirituele regie van Franco Zeffirelli, deze geniale muzikale komedie hier in het Hol land Festival uitvoeren (alvorens haar in de Scala te Milaan te vertonen) van een kwaliteit zijn en een ensemble vormen, waardig om dit stralende hoogtepunt van Verdi's kunst te vertolken. De bariton Fer nando Coreno is wel de gedroomde Fal staff, zowel in zijn dwaasheid als in zijn reflectieve beschouwingen. De Fenton van De Classis Haarlem van de Christelijke Gereformeerde Kerk houdt woensdag een zendingsdag in het Burgemeester Rijkens- nark te Santpoort. Om half elf wordt het openingswoord gesproken door ds. C. den Hertog uit IJmuiden. Vervolgens spreekt ds. H. Toorman uit Den Haag over het onderwerp: „Zending vandaag" en ds. A. W. Drechsler uit Amsterdam over: „Moet ik gaan met lege handen?". In de middagvergadering zal ds. B. Bijleveld uit Noordeloos spreken over: „Een somber rapport". Ds. A. Bikker uit Amsterdam heeft tot onderwerp: „Wat moeten wij doen, mannenbroeders?". Ds. M. W. van Nieuwenhuyze als laatste spreker zal over het onderwerp: „Beminden voor der Vade ren wil" spreken. Bij ongunstig weer wordt de bijeenkomst gehouden in de kapel aan ppstorieweg. De turnvereniging „Santpoort" geeft za- 'erdagavond 7 juli een openluchtuitvoering in het Burgemeester Rijkenspark te Sant poort. Fernando Corena van de Scala te Milaan als Falstaff. Juan Oncina openbaart volkomen de char merende lyriek van de echte „jeune pre mier" en de Ford van Monachesi is prach tig in zijn grote soloscène als jaloers echt genoot.De Caius van Mario Carlin loopt daar als kind van de rekening karakteristiek tussen en Gino del Signore en Enrico Cam- po, de twee schavuitige knechten van Fal staff, zijn onverbeterlijke buffofiguren. Een heerlijk dameskwartet vormen de frisse en briljante sopranen Eugenia Ratti als Nan netta, Cesy Broggini als Alice Ford, Fer nanda Cadoni als Mey Page en de sonore alt Vittoria Palombini als Dame Quickly. In de fantastische finale echt Shake- speariaans a la Midzomernachtdroom werken in het ensemble ook enige leden van Felix de Nobels Nederlands Kamerkoor mee. Dit bescheiden aandeel en ook de zeer belangrijke rol die het Residentie orkest onder Giulini vervult, is een adae- qüaat Nederlands aandeel in deze overi gens complete Italiaanse topprestatie. Het geheel is een onvergetelijke manifestatie van operakunst op het hoogste plan, te be langrijker omdat „Falstaff'-opvoeringen in het operabedrijf geen dagelijkse kost zijn. JOS. DE KLERK. Op de dag, dat hij veertig jaar in dienst was van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden, heeft de halchef de heer C. H. Vos uit handen van de directeur van het bedrijf, mr. J. R. van Eerde, de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau mogen ontvangen. In zijn woning aan de Kennemerlaan 194 heeft de heer Vos de gehele dag kunnen ondervinden welk een warme sympathie tallozen uit IJmuiden en vooral uit het vis serijbedrijf en het verenigingsleven hem toedragen. Manden met bloemen werden bij tientallen binnengedragen, telegrammen van de-visserschepen jn,zee, van collega's en kennissen uit het buitenland werden tel kens weer door de posterijen aan huis be zorgd. En daarnaast was er uiteraard het drukke bezoek van de vele vrienden en kennissen. Van de zijde der reders en handelaren werd de jubilaris een radiotoestel aangeboden - waarbij de heer Vos de verwachting uit sprak dat deze geste een symbool zou mogen zijn voor het in de toekomst meer en meer samengaan van reders en handelaren. Mr. Van Eerde, die vergezeld was van de oud directeur van het Staatsvissershavenbedrijf, de heer C. Oud, heeft bij de overhandiging van de medaille onder meer gesnroken over de toewijding en de ijver van de heer Vos bij de uitoefening van zijn beroep in ae vishallen. Hij vond het prettig in zijn functie van directeur van het bedrijf deze eremedaille juist aan de halchef te mogen uitreiken. Studie over gebruik antibiotica bij koelen en bewaren van vis De meer dan honderdtwintig visserij technologen uit achtentwintig landen, die de afgelopen week in Rotterdam onder auspiciën van het „Interim Committee on Fish Handling and Processing" van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) bijeen zijn ge weest, zijn tot de conclusie gekomen, dat het noodzakelijk is gebleken geregeld bij een te komen. Er zal dan ook getracht worden iedere vier jaar bijeen te komen om te spreken over de methoden ter bepa ling van de kwaliteit van vis, het gebruik van antibiotica en verschillende koelings- methoden. Het congres heeft veel belangstelling getoond voor de mogelijkheden, die anti biotica bieden. Veie wetenschappelijke on derzoekingen op dit gebied zijn nog aan de gang. Het gebruik van antibiotica voor het koelen en bewaren van vis wordt door de ze deskundigen zuiver wetenschappelijk bezien, doch daarnaast zal een onderzoek nodig zijn door deskundigen op het gebied van de volksgezondheid, zo meende de conferentie. Uit een rapport bleek, dat een onderzoek heeft aangetoond, dat door het toepassen van antibiotica de mogelijkheid bestaat vis twee tot driemaal langer goed te houden dan thans. Op het ogenblik is het echter zo, dat nog geen land op dit gebied het ge bruik van antibiotica toestaat. Een Cana dese deskundige zei evenwel van oordeel te zijn, dat deze methode geen gevaar voor de mens zou opleveren. Tot definitieve conclusies of beslissingen is de conferentie echter niet gekomen, om dat het om onderzoekingen gaat, die zich over vele jaren uitstrekken en nog steeds niet beëindigd zijn. ANJERCOLLECTE De anjercollecte ten bate van het Prins Bernhardfonds, die zaterdag in Velsen- Noord is gehouden, heeft opnieuw een grotere opbrengst gehad dan in 1955, toen er f 350,uit de bussen kwam.. Nu was de opbrengst f 488, Ongetwijfeld is dit rucces verheugend, maar in het bijzonder voor de organisator, de heer H. Andrea, die ieder en speciaal collectrices en collectanten dankt voor de medewerking om dit resultaat te hebben kunnen bereiken. Na de vier achtereenvolgende neder lagen van het eerste Rooswij k-herennegen- tal in de overgangsklasse is dit team er in geslaagd zich weer van een gunstige plaats op de ranglijst te verzekeren door een 40 overwinning op Thor I. De gasten zat het niet mee wegens een serie veldfouten, die door Rooswijk uitstekend werden uitgebuit om spoedig een 20 voorsprong te nemen. Goede honkslagen van G. Plooy, een twee- honkslag, en van Ed. Sauer gaven de gas ten geen kans om zelfs maar een tegertpunt te scoren, waardoor de eindstand voor Rooswijk I 40 werd. In deze wedstrijd boekte werper Ed. Sauer zijn eerste no- run-zege in dit seizoen wegens regelmatig werpen en goede steun van zijn veldspelers. Voor een verrassende overwinning zorg den de Rooswijk 2-heren, die met een fraaie, onbedreigde zege van 411 in de uitwedstrijd tegen EHS 2 in Haarlem, de grote concurrent, de mooie kans op de bo venste plaats behielden. Over alle linies waren de Rooswijkers sterker, waarbij een opmerkelijke prestatie kwam van de mid- velder A. Blok met een mooie running- catch. In het algemeen was het veldwerk van Rooswijk uitstekend verzorgd. Zoals te verwachten viel kon Rooswijk 4 tegen HCK 5 in Haarlem geen Verrassing opbrengen; de Velsense ploeg verloor met 14—10. De ..IJmond"-dames, die zondag aan het stedensoftbaltoernooi in Haarlem hebben deelgenomen en geheel als ploeg het eerste dames-„Rooswijk"-team uitmaakten, heb ben in dit gezelschap,' waarin zij debuteer den, een alleszins goed figuur geslagen. De „IJmondsen" lieten zich van hun beste zijde zien tegen Haarlem in de eerste wedstrijd, waarin zij tot een mooie pres tatie kwamen. Pas in de laatste innings, nadat de stand 11 was, slaagde Haarlem er in te winnen door een homerun van mej. Vermaat (31). Van de Amsterdamse ploeg wonnen de „Rooswijk"-dames met 40 door vooral beter veldwerk. Na een ongelukkige innings, die de IJmond-ploeg vier punten kostte in de eerste phase van de strijd werd door Den Haag na veel spanning met 65 deze wedstrijd ge wonnen. Haarlem won met zes punten en IJmond, Den Haag en Amsterdam behaalden alle twee punten. De dames- en herenleden van de Ken- nemerstaten Atletiekvereniging „Suomi", die zondag ter gelegenheid van de in Utrecht gehouden nationale atletiekwed strijden gasten van de A.V. „Hellas" wa ren, hebben het niet met het weer getrof fen. De resultaten, die uiteindelijk door de vele regen werden beïnvloed, mochten er evenwel toch zijn. In het bijzonder werd de wedstrijd op de technische nummers sterk gehinderd door de regen, waardoor veld, kogel en discus glad waren en bij betere weersomstandig heden zeker ook betere prestaties waren bereikt. Toch was het mevr. D. Adelaar-Hurk- mans, die bij de sportuitwisseling met Ed monton met 35,10 m discuswerpen de A- afdeling bereikte, om nu voor het eerst in eigen land met-34,515 re; de Arrestatie, te behalen en de eerste plaats te bezetten. Ida Waasdorp bleef met 27 cm op kogel stoten B dames onder het clubrecord, dat nog altijd op naam staat van mevr. T. Martens-v. Leeuwen. Zij werd nu tweede met 10,03 meter. Op hoogspringen B be zette zij een tweede plaats met 1,35 m en werd zesde op discuswerpen C met 23,84 m. Het kogelstoten leverde een nieuw per soonlijk record op. Nel Versluis, die op discuswerpen B uit kwam werd derde met 29,65 m en zesde op kogelstoten D met 8,13 m. Corrie v. d. Wel liep haqr serie 100 m B in 14,6 sec. met een derde plaats en werd vijfde in de eindstrijd met 14 sec. Van de heren-Suomileden liep Jan Oos terman de 1500 m A-klasse, waarin hij als vijfde eindigde met 4 min. 9,6 sec. Zijn tijd zou aanmerkelijk beter zijn geweest en bovendien zijn plaats hoger als hij niet door een onsportieve medekamper bijna uit de baan was gedrukt. Hij verloor hier door zijn balans. J. Smit (2) had kennelijk hinder van de weersinvloed. Hij wierp de discus B 33,90 m voor een vijfde plaats en stootte de B- kogel 11,29 m voor eenzelfde klassificatie. Op de 200 m D een proef voor hem, werd hij derde in zijn serie. De jeugdige H. Gnodde leverde goede prestaties. Met hink-stap-sprong D bereik te hij een afstand van 11,47 m en de zesde plaats. Nummer drie met kogelstoten C en 10,01 m en zevende op discuswerpen C met 26.47 m was hij er goed in. Tenslotte speelde het natte veld ook J. Adelaar parten met discuswerpen C, waar in hij 30,91 m haalde en tweede werd. Op kogelstoten B met 11,04 m moest hij met de zevende plaats genoegen nemen. Zondag hield de hengelsportvereniging „Velsen" de tweede competitiewedstrijd om de „Schilling"-beker. Tweeëntwintig deel nemers togen hiervoor naar Akersloot. In totaal werden 104 bovenmaatse vissen ver schalkt. De uitslag is: 1. R. Bosma 16 stuks; 2. C. Meerhof en J. Smid 12 st.; 3. A. v. Vliet 10 st.; 4. H. v. Deyk en S. Schenk 8 st.; 5. W. v. d. Docs en A. Jensen 7 st.; 6. W. Hermsen 6 st.; 7. C. Ooms 5 st.; 8. K, Evenhuis sr. 4 st.; 9. R. G. Jochems 3 st.; 10. W. M. L. Bleeker 2 st.; 11. A. Smoor, G. Schilling, P. Wennds, P. Dekker 1 stuks. DINSDAG 3 JULI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Om 50.000 dollar". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. VELSN-NOORD Volksmuziekschool Velsen, 10.30 uur: Gem. vergaderlokaal Van Diepenstraat, open bare les. WOENSDAG 4 JULI IJMUIDEN Thalia, als dinsdag. Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als dinsdag. VELSEN Raadhuis, geen spreekuur wethouder van Sociale Zaken. Woensdag 4 en donderdag 5 juli wordt in de gemeentelijke huishoudschool aan de Troelstraweg te Velsen een tentoonstelling gehouden van het werk der leerlingen. De tentoonstelling is geopend van half drie tot vijf uur en van half acht tot negen uur. Duiven van „De Snel vlieger" De duiven van „De Snelvliegr" vlogen zon dag van Pont St. Maxense af. De eerste duif meldde zich op 10.15.06 uur, de laatste om 10.45.30 uur. De voorlopige uitslag luidt: Reker 1, 11, 12, 25; E. de Boer 2, 19, 24; Wezelman 3j Anepool 4; Sehreuder 5, 13, 14, Jung 6, 7, 15 23; Otte 8, 31; v: Breemen 9; H. Koster 10; Gez. Glas 16; Bertus Glas 17, 20, 29; Herman Haver 18; F. d. Boer 21, 22; Schaap 26; W. Remmers 27; Sloot 28; Schelvis 30. „De Vredesduif" Met 101 duiven heeft de Heemskerkse vereniging „De Vredesduif" deelgenomen aan de vlucht van Pont St. Maxence af over een afstand van 384 km. De uitslagen waren: J. Pirovano 1, A. Cassee 2 en 7, J. Castri- cum 3, W. Boerebach 4, J. Winter 5, 9, 12 en 17, J. Dudink 6, 13 en 17, G. Lotterman 8, J. Koper 10, J. Pekel 11, J. Dam 14, P. Lotterman 15. „De Atoom" De postduivenhoudersvereniging „De Atoom" heeft zondag met 63 vogels deel genomen aan een wedvlucht van Pont St. Maxence af, waarbij de duiven 380 km moesten aflegger.. De dieren, die tijdens zuidwesten wind met veel regen hadden te kampen, werden om 6.15 uur gelost. De eerste prijsduif kwam binnen om 10.10.40 uur en van dezelfde houder, de heer J. Schoo was het ook een vogel, die voor de laatste prijs in aanmerking en om 10.42.00 uur binnenkwam. De uitslag werd: J. Schoo 1, 13; W. Schouten 2; J. Asjes 3; L..Veldt 4; A. de Bot 5; J. Stijnman 6; M. van 't Hof 7, 10; P. v. d. Wiele 8 A. Kat 11; Lea Sloot 12. „Oranje Nassau" Vorige week vlogen de duiven van de postduivenvereniging „Oranje Nassau" van Chateauroux af over een afstand van 663 km. Het verloop was zeer traag. Als eerste meldde zich een vogel van A. Gravenma ker. De uitslag luidt: A. Gravemaker, 1, 2, 4; Geijteman 3, 8; J. Wijke en zn. 5; P. van Dongen 6: K. Klepper 7; B. Visser 9, 11; Jac. Clots 10. De vlucht van deze week van Pont St. Maxence af over 378 km verliep vlotter. Eerste was een duif van P. van Dongen 1; K. Dekker 2; J. Wijker en Zn. 3, 12; J. van Sikkeleris 4; Chr. Prins 5, 11, 14; C. D. Geijteman 6, 15, 16; K. Klepper 7, 10, 13; B. Visser 8; C. Zwanenburg 9. 18: J. de Waard 10: Gravemaker 17, 19; S. van Leeuwen 20. Wat er vandaag was De „Norma Maria" (van 22 juni) voerde vandaag 990 kisten aan, waarbij 575 schel vis, 120 gul en witte kool vis, 180 zwarte koolvis, 40 wijting, 40 haai, 15 makreel, 20 diversen; de „Wiron 2" (van,20 juni) 830 kisten, waarvan 320 schelvis, 380 makreel, 80 kabeljauw en'^01/25 wijting, 25 diver sen en 375 stuks stijve kabeljauwen en de SCH. 153 (van 20 juni) met 510 kisten, waarvan 300 haring, 40 schelvis, 40 ma kreel, 70 wijting, 50 koolvis, 10 gul, 250 stuks ijskabeljauwen, 250 stuks stijve ka beljauwen en 180 kleine kisten haring en de KW 52 met 10 kisten schelvis, 135 ma kreel en 25 diversen. Weinig kleine vaart zorgde voor 750 kg tong. Prijzen van vanmorgen De regels kabeljauw voor export noteer den vanmorgen f 98-f 116, kleine regels f 49-f 58, kisten kabeljauw f 82-f 112. De grote gullenmaat van de zwarte koolvis deed f 15-f 16,50 en kleine gullenmaat f 13- f 14. De binnenlandse handel nam grote gul af voor f 28-f 33, middel voor f 23-f 27, torgullen voor f 17-f 19. Zwarte koolvis maakte f 40-f 54, witte koolvis f56- f 60, leng f 48-f 50, wijting middel f 11- f 17, kleinmiddel f 11-f 15, pennen f 11- f 17 en braadschelvis f 10-f 15. Grote tong noteerde f 2.60-f2,75, grootmiddel f 2,75, kleinmiddel f 3,10, tong I f 2,90 en tong II f 2,30-f 2,40. De haring deed f 18-f 22, kleine kisten haring f 8-f 8,5 en makreel f 12-f 20. Binnengekomen schepen IJM 6 Norma-Maria, 239, 205, 232, 241, 213; KW 110 Rijnmond 5, 64 Elizabeth; SCH 153 Onderneming 4; D 180; UK 32, 70, 4, 16, 194; Z 504 (Belg). Vertrokken schepen IJM 33 Thorina, 208 Wiron 5, 283 Mar- tenshoek, 204 Verwachting, 45 De Hoop 205, 239, 226, 7, 322, 59, 11, 4, 240, 31, 8, 5, 213, 272, 78, 22, 3, 40, 27; SCH 27 Onder neming 2, 7 Willy; RO 53 Dirkje, 2 Dolfijh; VD 9; WR 50, 51, 49, 33, 25, 34;' UK 3, 16, 4, 36, 70, 194, 85, 32; AM 18, 26, 17; TX 14; N 701 (Belg); KW 168 Eendracht, 108 Gebroe ders, 126 Agatha Arie, 141 Willie, 24 Cor- nelis, 28 Verwachting, 57 Dina Marie-, 107 Jacoba, 19 Dirk, 169 Aleida, 10 Adrianus, 59 Floris, 166 Gebroeders, 162 Vier Gezus ters, 51 Prinses Margriet, 161 Katwijk 3, 155 Arie, 104 Vrouw Dirkje, 62, 92, 98, 56, 36, 35, 128, 30, 27, 94, 165, 72, 68, 133, 88, 210, 33, 58, 21, 80, 178, 77, 34. Oudste boten Onderneming 3 (van 20 juni); Albertha Hendrika (van 22 juni); Tzonne (van 23 juni); Caroline, Annie, Martha, Wiron 4, Abraham (van 25 juni); Mercator, Drie Ge broeders, Arie Ouwehand, KW 95, 74 en 7 (van 26 juni); Bergen, Herman, Excelsior 3 (van 27 juni); Amsterdam, Medan, Claesje, KW 159 (van 28 juni); Maria van Hattum, Bloemendaal, Elie, Wiron 3 (van 29 juni); Cornelis Vrolijk, Cornelia Maria, Ada, Bertina (van 30 juni). En op zee De visserij om de noord was gisteren goed; de trawlers Medan, Amsterdam, Elie, Van Hattum en Claesje gaven flinke dag vangsten door. Ook op 't Zand werden tamelijk goede vangsten scheep gehaald. De trawlers meldden dagvangsten van 100- 150 manden, waarbij veel kleine vis. De „Bloemendaal" had maandag op 57 noor derbreedte een dagvangst van 150 manden schelvis en 200 stuks stijve kabeljauwen. Nachtvangsten van de kotters Arendje Jacoba 40 kg en 1 m. vis, in twee trekken; Alice 40 kg en 5 m.; De Rein 40 kg en 4 m.; Vier Gebroeders 190 kg en 4 m. en 1 m. zwartvis; Stern 40 kg en 6 m.; Victoria 40 kg en 6 m.; Cornelia Adriana is nog stomende; Zeearend 30 m. makreel, in twee sleepjes; Adriana Catharina 45 kg en 4 m.; Willem 40 kg en 2 m., in de twee trekken; Arendje 70 kg en 4 m. en moet nog halen; Jacoba weinig te melden, pech Maandagavond zijn de afgevaardigden van de verenigingen, die deelnemen aan het Wijkertorentoernooi in café „Sport" te Beverwijk bijeen geweest. Op een vorige vergadering kon men niet tot overeenstemming komen welke club de organisatie op zich zal nemen. „Bever wijk" had dit reeds vijf jaar gedaan en zou dit thans graag aan een ander overlaten. Na loting werd bepaald dat „Limmen" dit jaar de gastheer zal worden. Ook ditmaal zal het toernooi weer in twee poules wor den gespeeld. In poule A komen uit: ADO, Vitesse, Limmen en WB: in poule B spelen Kinheim, Beverwijk, CSV en Wijk aan Zee. De wedstrijden vangen aan zondag 12 augustus. De supportersverenigingen heb ben diverse prijzen beschikbaar gesteld. De winnaar krijgt de Wijkertoren-wisselprijs. De prijsuitreiking vindt plaats in hotel Borst te Bakkum. Renners van „Kennemerland" boekten succes Enige leden van de Beverwijkse renners club „Kennemerland" hebben met succes deelgenomen aan verschillende wegwed strijden. Chris de Nijs wist in de ronde van Zwolle de tweede plaats te bezetten. In de ronde van Zuidland eindigde Hans v. Duin bij de nieuwelingen als eerste. Het voornemen van de korfbalvereni ging „Watervliet" uit Velsen-Noord en meer speciaal van de aspirantencommissie om het korfbalspel door middel van een demonstratie meer bekendheid te geven, opdat zowel ouderen als leerlingen van scholen daarvoor belangstelling krijgen, kan nu worden uitgevoerd. De eerste wed strijd wordt morgen, woensdagavond 4 juli des avonds om half acht gespeeld op het Kuenenplein tussen het eerste Water- vliet-twaalftal, thans tweede klasse KNKB en het eerste ,.Haarlem"-team, eveneens tweede klasser. Op 11.juli volgt de tweede wedstrijd op het marktplein" aan de Ko ningstraat. De wedstrijden duren twee maal een half uur en gaan vergezeld van explicatie via een geluidsinstallatie. MARKTBERICHT 2 juli Asperge f 0,65f 1,25; aardbeien f 2,50 f4,70 (slof); aardbeien f 0,31f 0,95 (doos); sla f 0.03f 0.06; spinazie f 0,23f 0,46; poste lein f0,34f 0,49: bloemkool f 0,23f 0,48; bospeen f 0,21-f 0,35; waspeen f 0,34f p "6; kroten f 0,14f 0,20; tuinbonen f 0,28f 0,38; peulen f 1,25; snijbonen f 1.60; komkommers f 0.17f 0,39. met de motor; Alida Jacoba 40 kg en 6 m.; Pieter Jacob weinig te melden; Twee Ge broeders 40 kg en 1 m.; Emisel 60 kg en 4 m.; Arend Willem 60 kg en 3 m. en een boks in de last; Corry 50 kg en 8 m.; Hoop 1 60 kg en 12 m.; Hoop 2 60'kg en 7 mjfl®a?3a' tW™5g?n"Y m.; Nehim l ot' kg en- 5 m.; Nehim 2 60 kg en 3 m.; Nehim 3 40 kg en 5 m.; Nehim 4 50 kg en 5 m.; Klaas Jr. 50 kg en 2 m.; Tiny Dieuw 60 kg en 6 m.; Jan Willem nog niets te melden; Okko Bosker 14 m. makreel; Johanna Cor nelia 50 kg en 7 m. en een boksje in de last; Internos weinig te melden; Flevo 15 m. hoops; Stella Maris 4' m. hoops in een trek; Wiron 5 60 kg en 7 m. Voor woensdag Voor de woensdag is de „Tzonne" van 23 juni bekend met 1400 kisten vis, waar van 930 schelvis en piepers, 330 koolvis, 65 kabeljauw en gul, 35 makreel, 40 diver sen, 275 stuks stijve kabeljauw, 248 kleine kisten haring en makreel en 12 kleine kis ten schelvis. Ook een Vrolijk-boot en de KW, 81 zouden thuisvarende zijn. „Samenwerking" een dagje uit In vijf autobussen zijn de havenarbei ders en visknechten, verenigd in de vis serijvereniging „Samenwerking" met hun dames een dagje uit geweest, 's Morgens werden in Hilversum de studio's bezocht, 's Middags werd een tocht over de Veluwe gemaakt met als doel Renkum, waar een bekwame gids op het terrein van Staats bosbeheer „De Valkenier" een uiteenzet ting gaf over de oorlogsonderhandelingen en speciaal over de slag om Arnhem. In het dorpje Renswoude werd het gezelschap een etentje aangeboden, waarna allen diep in de nacht in IJmuiden wel voldaan terug kwamen. Maandag kwamen in IJmuiden binnen: Leny van Maimö. Majorca van Antwerpen. Penglee van Swansea. Registan vJn Lagou- lette. Sigvard van Helsingborg. Tucker van IJstadt. Heriot van Leith. Linda van Hamp ton Roads. Equator van Swansea. Rhein van Norrköping. Noorderhaven van Kristina- havn. Regina van Rotterdam. Karimata van Londen. Prak van Dakar. Ransel v. Swensea. Krautsand van Duinkerken. Mosel van Skel- laftheam. Ambiorix v. Kopenhagen. Oranje- borg van Geffle. Bomma van Drammen. Ar nold van Esbjerg, Clangula van Liverpool. Veras van Geffle. Pieter S van Barry. Greb- ebstroom van Liverpool. Else Basse van Moermansk. Halmstadt van Norrköping. Wal- lonia van Gothenburg. Bristish Scout van Duinkerken. Vertrokken zijn: Croonborgh naar Sarps- borg. Cordoba naar Buenos Aires. Nether- lanads Coast naar Leith. Margaretha naar Londen. Pelikaan naar Rotterdam. DINSDAG 3 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Frou Frou." Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „La Strada." R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 1518 en 1921 uur; lees- en studiezaal van 1518 en 1921.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, dagelijks van 10—11 en 17—18 uur. WOENSDAG 4 JULI Kennemer Theater, als dinsdag. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De vol maakte overval." Openbare leeszaal, geopend van 1517 uur: jeugdleeszaal, Zeestraat 26, van 1516 uur. „Het Groene Huis," jeugdlee»»aal en uit lening, van 15.1516.45 uur. R.K.-Leeszaal, uitlening van 1013 uur; lees- en studiezaal van 1013, 1518 u. Prijzen van maandag. Heilbot 2.602.10, gr. tong 3,50—2,70, grm. tong 32,54, kim. tong 3,25—2,80, kl. tong 1 3,50—2,85, kl. tong 2 3,102,40, tarbot 1 1,801,25, zalm 10, steur 4,10, alles per kg; tarbot2 6766, tarbot 4 4228, tongschar 65, gr. schol 58 56, grm. 6052, kim. 6546, kl. 1 4839, kl. 2 32-12, schar 22—8,90; v. haring 24— 15, makreel 1510, gr. schelvis 3111, grm. 28—10, kim. 29—10, kl. 1 41—10, kl. 2 23—10, wijting 25—10, gr. gul 32—20, mid. 22—17, kl. 17—8, kl. haai 21—17, poontjes 12—8, pieterman 88—80, horsmakreel 8,50 8, kl. koolvis zw. 1712,50, muilen 62,45, alles per 50 kg; gr. kabeljauw 248—56, gr. koolvis zw. 5947, gr. leng 5842, gr. wolf 80, alles per 125 kg. Besommingen van maandag IJM. 72 Beatrice 12.300; KW. 8 Deining 14.900, Vios 17.400; IJm. 129 5940, 204 2170; KW. 110 1770, 45 3940, 24 3560, 162 3740, 80 7950, 135 9200, 123 5000, 49 1180, 69 2280, 169 1150, 107 2510, 59 1820, 10 2440, 51 2580, 65 1700;RO. 2 2360; IJM. 78 1900; AM. 18 2450, 16 2500, 26 3170, 17 1870; KW. 178 2330, 36 2050, 34 2070, 30 1530, 210 2130, 165 2880, 133 3030, 33 2640, 21 1560, 58 1390, 27 2380, 92 2000, 68 27^0; WR. 7 2830, 33 2250; TX. 14 2470; HD. 125 1840; IJM. 59 2740, 54 4400, 5 2610, 3 2030, 31 2270, 208 2450, 22 3440, 4 2600, 11 1970, 40 2630. Visafslag Urk. Zaterdag werd door 70 vaartuigen aangevoerd: 4255 pond kuilpaling, prijs f 1,22f 1,56, 387. pond lijnaal, prijs f 1,51 f 1,81, 185 pond snoekbaars, prijs f 1,15 f 1,23, 681 pond rode baars, prijs f 1,14—f 1,27, 165 pond voorn, prijs f 0,04 per pond en 624 bak nest, prijs f 2,45 per bak van 37]/2 kg. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de heer A. P. Stolk, hoofd van de Wilhelmina- school voor buitengewoon lager onderwijs te Velsen op 21 augustus het onderwijs verlaten, Op donderdag 12 juli, des mid dags om vier uur zal in de gymnastiekzaal van de school aan de Houtmaristraat te IJmuiden gelegenheid zijn afscheid van hem te nemen. Op terrein Hoogovens Bij montagewerk aan het mengergebouw van de sintelinstallatie van Hoogovens, dat door een bouw- en montagebedrijf uit Rotterdam wordt uitgevoerd, stond de voorman van deze firma L. v. d. S. uit IJmuiden maandagmiddag op een U-balk. Doordat de balk kantelde verloor v. d. S. zijn evenwicht en viel negen meter. Hij kwam daarbij op een stalen trap, die op de grond lag, terecht en moest met een her senschudding, een hoofdwond en een ge broken rechterarm in het Roode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk worden opge nomen. Aan de Rijks h.b.s. te Velsen -wisten de volgende leerlingen met goed gevolg het toelatingsexamen af te leggen: H. C. Thijms, P. T. J. Wagter, G. J. .Acda, F. Gerritsen, T. Numan, H. v. d. Ree, P. de Vries, Th. C. Scholts, J. Bos, A. A. Gor dijn, P. N. Over, G. W. Jimmink (allen te Beverwijk); M. A. Heers (te Uitgeest); R. Oosterhuis, L. J. Keizer, W. van Tergouw, D. Purmer, I. J. Landheer, (allen te Castri- cum); C. D. Duinker (te Bakkum); J. W. Blokpoel (te Alkmaar); S. J. Nolst Trenité, Z. E. Oldenburger, R. C. N. Wilms, J. E. v. Dongen, H. A. Hoeben, R. Bonekamp, P. Jansen, J. A. Tiems, P. R. Olivier, P. J. Castricum (allen te Velsen-Noord); R. Post- ma, W. J. v. d. Berkel, C. Padmos, J. J. Lindert, M. H. Sanders, H. P. Geels, J. Buis (IJmuiden-Oost); M. Verhoef, G. W. Gouda, H. L. Wescher, K. C. v. d. Klooster, B. Westra, E. C. Wals, A. K. Glas, G. C. Krijgsman, J. O. Zwart, W. C. Eberk (allen te IJmuiden); J. Lokhorst, A. C. Koetma, P. P. Broeksma (allen te Driehuis); A. J. F. Kaan, A. W. H. Westram, H. L. C. Erms- haus, A. L. Wijnberg, M. S. G. H. Kraan, L. J. Jansen, M. A. Aspad, H. C. H. Broek- meulen (allen te Santpoort). Op de maandag gehouden aardbeien veiling te Beverwijk was de aanvoer gro ter dan op de vorige dagen: er waren 22.000 manden, die grotendeels in het bin nenland werden geplaatst tegen lagere prijzen. De prijs voor de eerste kwaliteit varieerde van f 3,50 tot f 4,30 per mand. Er. ging ook nu weer een klein deel naar België. Het was voor de tuinders een ge luk, dat op deze marktdag de industrie bijsprong, want anders waren de prijzen nog lager gekomen. Erg ging nu een be hoorlijk kwantum naar de fabriek, die een bedrag van f 2,80 tot f 3,50 per slof betaalde. De doosjes varieerden al naar gelang de inhoud van f 0,40 tot f 0,90 per stuk. Gisteravond zijn in het Hoogoventoer nooi de wedstrijden voor de halve finale gespeeld. Het ging er spannend aan toe; RWM won met 1—0 van Staalboys, Schuintrekkers met 2—0 van Hottopers. Beide winnaars komen zaterdagmiddag in de finale om de Holland-beker. Twee duizend kisten sla doorgedraaid Het gaat op de Beverwijkse groentenvei- ling nog steeds heel slecht met de afzet van sla. Maandag kon de gehele aanvoer niet eens worden verkocht. Er zijn ruim 2000 kisten doorgedraaid. Aardbeien voor TBC-patiënten Evenals in vorige jaren wordt ook dit jaar in Beverwijk een aardbeieninzameling gehouden voor de TBC-patiënten. Zaterdag zal de vereniging „Herwonnen Levens kracht" zich met deze inzameling belasten. De door de tuinders geschonken aardbeien gaan naar een sanatorium. EERSTE GLADIOLEN Op de bloemenveiling werden maandag de eerste gladiolen aangevoerd. Deze pri meur bracht f 0.50 per bos op.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3