Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden „Mariken van Nieumeghen" Bijna tweeduizend Utrechtse reünisten bijeen in de Domstad rHoe is het ontstaan?^ Dromen Prinses Beatrix Schutsvrouwe der Koninklijke Marechaussee Een vrijheid 't Silver Stoepke Utrecht twee dagen Persepolis DINSDAG 3 JULI 1956 Zij zei, dat hij zei: „IK HEB JE LIEF" HOLLAND FESTIVAL Vragen over uitlating van schout-bij-nacht Onregelmatigheden bij gasbedrijf in Schoorl Jonge inbrekers in arrest Amsterdamse arts raakte verslaafd aan morfine Locomotief door stootblok gereden en ontspoord Heemstedenaar, inschrijfjaar 1886, oudste reünist HET NEUSJE VAN DE ZALM De inbraak in de kluis van Velsens gemeente-ontvanger Uit Haarlems Dagblad van 3 juli 1906 Sommige gebeurtenissen van de laatste tijd hebben illustratiemateriaal geleverd' voor een goed begrip van de waarde der persvrijheid, alsmede voor de algemene stelling dat elke vrijheid zowel rechten als plichten meebrengt. Zolang er vrijheden op de wereld bestaan en op goede gronden mogen wij hopen, dat er steeds meer zul len komen zolang zal de mogelijkheid tot misbruik daarvan openstaan, doch te vens zal telkens weer het duidelijk bewijs worden geleverd' dat slechts degenen die die vrijheden genieten en hanteren, de waardebepalers ervan zijn. Persvrijheid binnen het kader van de Wet en dus gebonden aan de wettelijke normen van fatsoen en orde is een kost- baar bezit, wanneer die wettelijke normen overeenstemmen met de begrippen van vrijheid die in een beschaafde rechtstaat worden gehuldigd. Doch de kostbaarheid van dit bezit wordt tevens bepaald door de wijze, waarop er in ethisch en moreel op zicht gebruik van word't gemaakt. De wijze waarop buitenlandse bladen hun fantastische en denigrerende publikaties over ons Koninklijk Huis brachten, was formeel blijkbaar niet in strijd met de in deze landen geldende wet, doch wel dege lijk met de normen die de fatsoenlijke journalistiek pleegt te huldigen. Zij mis bruikten de persvrijheid voor een wan bedrijf, wat even verwerpelijk is als het onderdrukken en beknotten dier vrijheid zelf. Een ander voorbeeld leverde de opstan dige beweging der arbeiders in Poznan, Toen de onlusten uitbraken, was de bui tenlandse pers aangewezen op de medede lingen van overhaast uit Polen terugge keerde reizigers. Zij deed daarmee een ge dwongen stap terug naar de beginjaren der journalistiek, toen de communicatiemidde len ontbraken en van enige georganiseerde nieuwsvoorziening nog geen sprake was. In oude jaargangen van bedaagde couranten kan men nog verhalen aantreffen van „rei zigers, die uit deze streken zijn terugge keerd" en „verhalen, hoe de hier omschre ven gebeurtenissen zich hebben toegedra gen." De persvrijheid1 in Polen is nihil, zo als in ieder ander communistisch geregeerd land'. De juiste, snel'le berichtgeving ont breekt en de cohtról'e' óp de haar buiten druppelende mededelingen is onmogelijk. Vandaar, dat zo uiteenlopende bijzonderhe den over de gebeurtenissen in Poznan wer den gepubliceerd.Het is. echter een fout ge weest van sommige persbureaus en andere publiciteitsorganen, dat zij in vele geval len deze volkomen onbetrouwbare relazen als vaststaand en onder het mom van ge controleerde en georganiseerde bericht geving hebben opgedist. Iedere journalist weet immers, hoe onbetrouwbaar verhalen van zogenaamde ooggetuigen meestal zijn. Een eenvoudig verkeersongeval wordt door de mensen „dieer met. hun peus. bijston den" in de meeste gevallen volkomen on juist en meestal overdreven weergegeven. Een journalist van ervaring weet, dat hij alles maar dan ook alles tot in de geringste details moet controleren en veri fiëren, wil hij niet het gevaar lopen onjuiste voorlichting te geven in commissie. Dat is een van de plichten der persvrijheid, die helaas ook in ons land vaak verwaarloosd worden. Omwille van de „leesbaarheid", wat een synoniem voor sensatiezucht is ge worden, wordt het „gekleurde" verhaal dikwijls verkozen boven de sobere, doch in details betrouwbare berichtgeving. En dat geldt in vele gevallen voor redactie zowel als lezers.... Vandaar, dat het begrip persvrijheid en de waarde ervan niet enkel aangelegenheden van journalisten zijn. De plichten, die aan deze vrijheid zijn verbon den, wortelen evenzeer in het publiek, dat tonen moet deze vrijheid, zoals alle andere, waard te zijn. ADVERTENTIE Toen kwamen zij bij ons omdat wij LIEFDE voor ons vak hebben en ZIJ verlieten onze zaak hand in hand met VERLOVINGSRINGEN, merk „CONSTANT" vanaf 34.50 per paar. De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 De toneelgroep „Theater" is de Neder landse Comedie met de traditionele opvoe ringen van „Elckerlyc" in Delft buiten be schouwing gelaten het enige gezelschap van eigen bodem dat op het gebied van de dramatische kunst dit jaar een bijdrage aan het Holland Festival levert. Dit ge schiedt met zes voorstellingen op de Grote Markt te Nijmegen van „Die waerachtige ende een seer wonderlycke historie van Mariken van Nieumeghen, die meer dan seven jaren metten duvel woende ende verkeerde". De dichter van dit kort voor 1500 ontstane mirakelspel is onbekend. Daar ik zondagavond de opera „Falstaff" van Verdi in Amsterdam wilde zien, over welke zeldzame ervaring ik binnenkort nog iets hoop te zeggen, had ik geen gelegen heid de première bij te wonen. Zo komt het dat ik maandag, reizende in de trein naar de Keizer Karelstad, de beschou wingen kon lezen in twee landelijke avond bladen over de voorstelling die ik ging meemaken en die, naar mij later bleek, ook door Prinses Irene werd bijgewoond. Die besprekingen droegen er weinig toe bij mijn verwachting plezierig te stemmen. In één daarvan werd vastgesteld, dat de „technicolor-emballage" afbreuk deed aan wat er aan. devotie te beleven had kunnen zijn. Naar de mening van de auteur van dat ar tikel zou men al het bijwerk, en de divertissementen moeten kappen, omdat het aandoenlijke alleen door soberheid en concentratie zichtbaar kan worden gemaakt. In de tweede recensie werd evenzeer geklaagd over een teveel aan spektakel. Het is niet mijn bedoeling te gaan polerp}seren met mijn collega's, die ik trouwens in vele op zichten gelijk zou moeten geven. Doch wel wil ik eerlijkheidshalve verklaren, dat het geheel mij achteraf nogal is meegevallen. Door verbeterde dressuur en gewenning aan de geweldige lichtval sloegen er ditkeer geen paarden op hol en werden de voor genomen opstellingen niet verstoord, zo dat in tegenstelling tot zondagavond iedereen op de drie grote tribunes, waar van er één totaal leeg stond, alles duidelijk kon waarnemen en verstaan. Men moet, geloof ik, de zaken zo stellen: de intenties van regisseur Albert van Dal- sum zijn gemakkelijker te verdedigen in theorie dan te realiseren in de praktijk. Wij behoeven ons over het middeleeuwse to neel niet veel vrome illusies te maken. Dat ware al te romantisch. In „Mariken van Nieumeghen" is duidelijk het sterke realisme waarneembaar, dat tot de onder gang van het sacrale toneel zou leiden. Maar het is heel moeilijk deze Bruege- liaanse inslag te benaderen met een massa figuratie door hedendaagse dames en heren en jongelui (de laatsten met kauwgom- malende kalwa soms) in bonte kleren, waar zij eigenlijk een mai figuur in slaan. On danks alle voorbereiding, waarbij de regis seur de medewerking van de heer Henk Kramer genoot, is er van de „volksbewe ging" weinig terecht gekomen. In de pauze kon men de „poorters en poorteressen" in de zijsteegjes van de Grote Markt sigaret ten zien roken, patates frites eten en zelfs dansen op ultramoderne muziek. En vlak na het carillonspel van stadbeiaardier Arie Peters hoorde men de melodie van „Hap py days are here again" uit een open staand venster van een belendend perceel komen. Het drinkgelag in Antwerpen was nog wel aardig en voor de ontwikkeling van het verhaal noodzakelijk, al deden de dansen bijzonder anachronistisch aan, maar de markt in 's Hertogenbosch bleek een luidruchtige overbodigheid, evenals trouwens de zonderlinge vleermuizen, die als richtingaanwijzers optraden. Waar schijnlijk zou met een vierde gedeelte van de thans naar schatting tweehonderd per sonen tellende figuratie een beter resul taat zijn verkregen. Jammer is het verder dat er niet een grotere beslotenheid kon worden bereikt en er niet meer gebruik van het mooie, renaissancistische raadhuis werd gemaakt. Wat de verlichting betreft lijkt het of de herhaalde komst van Jean Vilar naar Nederland vergeefs is geweest. Wat moeten we toch met al die quasie-schilderachtige kleuren, die de helderheid van de voor stelling bederven? Zeker in de openlucht geeft wit licht het mooiste effect. Ook meen ik dat men meer met volgschijn- werpers had dienen te werken. De plaat sing van het wagenspel van Masscheroen, Lucifers procureur, was wel bevredigend. Met voldoening kon men constateren, dat de artistieke leiding van het gezelschap, bestaande uit Robert de Vries, Elise Hoo- mans en Richard Flink, ook in bescheiden rollen aan deze manifestatie heeft willen meewerken. Van de medewerkenden moet in de eer ste plaats Gerard Hartkamp als de spreker van de verbindende teksten worden ge noemd. Hij deed dat voortreffelijk, met naieve vertrouwelijkheid de kinderlijke spanning omtrent het te gebeuren staande teweeg brengende. Mia Goossen was heel mooi in de titelrol, zowel in haar heilige onschuld als in haar roes van lichtzinnig heid. Ook plastisch een zeer goede rol, in tegenstelling tot de Moenen-metter- eender-ooghe van Frans van der Lingen, die behalve door zijn grime in zijn ver schijning al heel weinig diabolisch was en die zijn mooie stem te weinig expressie verleende om ons in zijn duivelse karakter te doen geloven. Jenny van Maerlant moet nog genoemd worden om haar prachtig volgehouden typering van de kijvende Moeye, die zich in een aanval van razernij van het leven berooft. Ook de andere spre kende rollen waren naar behoren bezet. Dat er verder nog een knapenkoor van de St. Canisius-Parochie meewerkte, alsmede e'nimitatie van de pauselijke garde, zal men wel hebben verwacht. DAVID KONING DINSDAG 3 JULI Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Con certgebouw: Zomerconcert, 8.15 uur; tuin- zaal: leerlingenuitvoering Haarlems Mu- ziek-instituut, 7.30 uur. Minerva: „Ciske de Rat", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Rigoletto de gebochelde", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Paris Canaille", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phfft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vrouwen in de nacht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Jack Sla-de, de wreker", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gas- oil", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blanke Paria", 18 jaar, 8 uur. Spruiten- bosstraat 9, bijeenkomst Gemeente va-n Christus, 8 uur. WOENSDAG 4 JULI Minerva: „Ciske de Rat", 14 jaar, 2.30 en 3.15 uur. Palace: „Rigoletto de gebochelde", jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Paris Canaille", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: 'hfft", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: /rouwen in de nacht", 18 jaar, 2, 4.15, 7 n 9.15 uur. Roxy: „Jack Slade, d:e wreker", ,3 jaar, 7 en 9.15 uur; „Terug na-ar Bataan", 2.30 uur. Rembrandt: „Gas-oil", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blanke "aria's", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk, avondstilte 8 uur. Het Tweede Kamerlid prof. Romme (K.V.P.) heeft aan de minister van Marine en aan de staatssecretaris van Marine de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat op 28 juni, bij gelegen heid van de tewaterlating van de mijnen veger „Sneek" de schout bij nacht W. J. Kruys zich in een ambtelijke toespraak heeft uitgelaten in deze geest, dat hij aan de kabinetsformateur dr. W. Drees verwe ten heeft, zich een voorstander te hebben betoond van inkrimping der marine-uitga ven, en dat de schout bij nacht daarbij de hoop heeft uitgesproken, dat de geest van onafhankelijkheid, de uitlating van de ka binetsformateur ten spijt, vaardig zal blij ven over het Nederlandse volk? Indien deze vraag bevestigend zou wor den beantwoord, zijn de minnister en de staatssecretaris dan bereid hun oordeel over dit optreden te geven, alsmede mede deling te doen van de stappen, waartoe dit hun aanleiding zal geven? Bij een dezer dagen gehouden controle door de Provinciale Accountantsdienst van Noordholland bij het gemeentelijk gas distributiebedrijf van Schoorl zijn onregel matigheden geconstateerd. Naar de om vang daarvan wordt thans een onderzoek ingesteld. Hangende dit onderzoek is de admini strateur van het bedrijf, de heer E. K. door het gemeentebestuur geschorst. Een overzicht van de Grote Markt te Nijmegen tijdens de opvoering van het hierbij besproken mirakelspel door de toneelgroep „Theater". De Eindhovense politie heeft twee jonge arbeiders gearresteerd, de 19-jarige D. en de 21-jarige K., beiden te Eindhoven, die zich aan een negental inbraken hebben schuldig gemaakt. Hun grootste inbraak was in maart in een kantoor aan de Meck- lenburgstraat, waar zij een belangrijk be drag buit maakten. De rechtbank te Amsterdam heeft een aan morfine verslaafd arts uit de hoofd stad, die zich ter verkrijging van narcotium aan diverse misdrijven schuldig had ge maakt, veroordeeld tot tien maanden, waar van zes voorwaardelijk en aftrek van de preventieve hechtenis. Gedurende de proeftijd van drie jaar moet de arts zich onder toezicht stellen van de ör. Meyes-Vereniging te Utrecht en, voor zo lang als deze toezichthoudende ver eniging het noodzakelijk aoht, worden op genomen in de sanatoriumafdeling van de St. Willibrordus Stichting te Heiloo. Dit vonnis, hem opgelegd wegens dief stal meermalen gepleegd, en het aanbieden van valse recepten, was overeenkomstig de eis van de officier van Justitie. De arts, die vorig jaar wegens diefstal van ampullen morfine tot twee maanden voorwaardelijk was veroordeeld, werd toen hij zich op nieuw op ongeoorloofde wijze morfine ver schafte, gearresteerd. Hij heeft drie maan den in voorarrest gezeten. Zijn praktijk heeft hij verkocht. Maandagmiddag is op het spoorweg emplacement te Heerlen een dieselelektri- sche locomotief van een ranigeerdeel door een stootblok gereden. Hierdoor ontspoor den de locomotief en een der wagens. Het treinverkeer ondervond geen vertraging. Het ranigeerdeel kwam van de Oranje- NaSsaumijn en bestond uit d'ertiig wagens. De machinist heeft wel getracht de loco motief bij het naderen van het stootblok te doen remmen, maar door de kracht van de achter hem rijdende wagons werd de locomotief door het stootblok gestoten. Dank zij het feit, dat de koppeling tussen locomotief en eerste wagon het hield, stortte de machine aan de andere kant niet van de heuvel af. De machinist kon z-ich daardoor in veiligheid stellen. Bijna driekwart eeuw Utrechtse studententraditie herleefde maandagmorgen, toen bijna tweeduizend reünisten van het Utrechtse Studenten Korps van het Stationsplein naar de Domkerk gingen in een lange stoet, waarbij vertegenwoordigers van alle corpora in het land. In de Domkerk werd het lustrum door de rector senatus vetera- norum plechtig geopend. Reeds vroeg in de morgen verzamelde zich een enthousiaste menigte Utrechtse burgerij. Men zat op stoeltjes op het trottoir. De reünisten herin nerden zich bij aankomst onmiddellijk de oude vertrouwde liederen en wild dansend, parapluies en hoeden boven het hoofd geheven, zongen zij het lied van de oude bisschopsstad. De oudste reünist was dr. C. H. van Heerwaarden (inschrijfjaar 1886) uit Heemstede. Dat deel van de zalm dat men de neus noemt, ligt merkwaardigerwijze niet boven, maar onder de bek. Het is, even als de neus van de schoen, puntig van irorm en wordt beschouwd als het sma kelijkste gedeelte van de vis. Zo sprak men vroeger ook van: het neusje van de ham, waaronder werd verstaan: het meest gespierde, vlezigste en minst vet te deel van de ham. Figuurlijk wordt de uitdrukking gebruikt voor het fijnste, het uitnemendste, het beste in het alge- ^meen. ln de zeven eeuwen oude^ Domkerk werd op plechtige wijze de lustrumviering offi cieel ingeluid door de reetor senatus ve- teranorum, de heer P. A. C. Beelaerts van Blokland, die de redenen uiteenzette, welke een vreugdevolle viering vart dit lustrum wettigden. Gewagend van verordeningen wees de spreker erop, dat, vergeleken bij vroeger, de studentenmaatschappij in nau were relatie is komen te staan tot de grote maatschappij. De spreker wilde geen pes- PRINSES BEATRIX IS SCHUTSVROUWE geworden van het wapen der Konink lijke Marechaussee. Dit is vanochtend gebleken uit de toespraak van de comman dant van dit wapen, brigade-generaal W. Kist, tijdens het bezoek van de Prinses aan de Marechaussee in de Koning Willem III Kazerne in Apeldoorn. Generaal Kist dankte de Prinses voor haar besluit, zich schutsvrouwe van het wapen der Konink lijke Marechaussee te noemen en overhandigde haar als geschenk van dit wapen het embleem van de Marechaussee, uitgevoerd in platina, goud en edelgesteente. Om half twaalf arriveerde Prinses Beatrix bij de kazerne, vergezeld van Prins Bernhard in zijn functie van inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht. Bij de ingang van de kazerne werd de Prinses welkom geheten door brigade generaal Kist. Alvorens het kazerneterrein te betreden legde Prinses Beatrix een krans bij het monument voor de hoofdpoort, dat zeven jaar geleden door Prinses Wilhelmina werd onthuld ter nagedachtenis aan de leden van de Marechaussee en het korps Politietroepen, die in de jaren 1940—1945 zijn gevallen en aan de leden van de Koninklijke Marechaussee Indonesië, die tussen 1946 en 1950 zijn gesneuveld. Op het paradeterrein stonden in carré opgesteld het tamboerkorps, de standaard- wacht, het ere-eskadron, in ceremonieel tenue: blauw uniform met kolbak, giberne en klewang, en de deputaties van de staf van het wapen, de divisies, districten, het depot en de parate troepen, allen in battle- dress. Er waren deputatties aanwezig uit Breda, Bergen op Zoom, Terneuzen, Maas tricht, Heerlen, Roermond, Venlo, Eind hoven, Arnhem, Nijmegen, Enschede, Zwolle, Groningen, Assen, Amsterdam, Utrecht, 's-Gravenhage en Rotterdam. Na dat de Prinses de inspectie had verricht begaf zij zich naar het midden van het carré, waar haar het geschenk werd over handigd. Generaal Kist richtte daar woor den van dank tot haar voor haar belang stelling voor het wapen der Marechaussee, „Het wapen, waarvan uw doorluchtige voorvader, Willem Prins van Oranje Nas sau, soeverein vorst der Verenigde Neder landen, op 26 oktober 1814 de naamgeving heeft vastgesteld door in het betreffende besluit eigenhandig het oorspronkelijk ge stelde woord gendarmerie te veranderen in marechaussee". Aan het einde van zijn toespraak speldde de commandant van de Marechaussee de Prinses het geschenk op, zeggende dat het voor het wapen een grote eer zal zijn als zij zich bij passende gelegenheden met dit embleem zal willen tooien. Na de toe spraak van generaal Kist werd een drie werf hoera op de Prinses uitgebracht. Nadat haar het geschenk was overhan digd sprak prinses Beatrix het volgende dankwoord: „Generaal, officieren, onder officieren, korporaals en manschappen van het wapen der Koninklijke Marechaussee. Gaarne wilde ik u, generaal, hartelijk dank zeggen voor uw vriendelijke woorden. In uw toespraak wees u op de banden van het wapen van die Marechaussee en ons huis. Aan dit contact word ik in de eerste plaats dagelijks herinnerd door de leden van uw wapen, d'ie zo vol toewijding aan de poor ten van Soestd'ijk de wachtdiensten ver richten. Bovendien heb ik het wapen meer persoonlijk leren kennen, doordat het mij sinds enige jaren in zekere zin heeft ge adopteerd en het mij bij mijn verjaardagen steeds met prachtige geschenken verrast heeft. Van deze gelegenheid wil ik gaarne nog gebruik maken om u alten nogmaals met nadruk te zeggen hoezeer ik deze vriendelijke attenties op prijs heb gesteld. Omdat ik door dit alles mij al zo lang met u verbonden voel, stemt het mij des te gelukkiger dat ik thans uw schutsvrouwe simiistische tonen laten horen, „al blijkt wel, zelfs bij een oppervlakkige beschou wing van het huidige studenten-leven, dat er een vergaande reglementeer- en organi- seerzucbt bestaat. Uiteraard maakt het uit groeien van allerlei sociale kwesties een goed functionerend apparaat onmisbaar. Helaas mist dit de invloed op de student niet en dreigt de allure van het student-zijn te worden overwoekerd in haar onopzette lijke magistrale beleving. Hiertegenover staat vast, dat de leden van het corps met overtuiging trachten voort te gaan op de weg, die eenmaal d'oor de reünisten werd ingeslagen." In zijn woorden gericht tot de leden van het U.S.C. wees de spreker op de glans die door de eeuwen heen van vroegere lustrum vieringen was afgestraald op het Utrechtse studentenleven. De stadslustrumweek, al dus de spreker, ligt achter ons en het con tact met de burgerij in deze week was in tens en vreugdevol, maar het hoogtepunt brengt de eigenlijke lustrumweek eveneens meegevierd door de burgerij, wanneer de maskerade en het openluchtspel „Xerxes" duizenden op de been zal brengen. De reünist dr. J. B. de la Faille ging in een vaak van humor sprankelende rede op uitvoerige wijze de betekenis van dit lus trumfeest na. De Utrechtse lustrumweek, met het open luchtspel „Xerxes" en de nachtmaskerade als hoogtepunten, is begonnen in de stad waarvan de naam tijdelijk is gewijzigd in Persepolis. Ook de naambordjes aan de tweeënveertig toegangswegen tot de stad getuigen hiervan, 's Middags recipieerde de senatus veteranorum in de sociëteit aan het Janskerkhof. Met brandende belangstelling heb ik kennis genomen van de plannen om in Den Haag een droomhotel met sauna's en diplomatenflat te bouwen. Behalve dat ik graag zou willen dat ieder Nederlands ge zin gewoon maar een eigen dak boven zijn hoofd zou hebben om onder te dromen, desnoods zonder sauna, is er niets dat ik liever zou zien geschieden. Ik kan er nu al over dromen. Het is een heerlijke we reld. Iedere diplomaat een flat en in ons allen een diep en geurig welbehagen. Het is een vreemde tijd waarin wij le ven. Men zegt dat wij zo welvarend zijn e*i als iedereen dat zegt moet ik dat wel aannemen, al zegt diep op 's harten bodem een kleine ironische stem mij dat het met die welvaart zo'n verheugende vaart niet loopt wanneer er nog honderd duizenden mensen zijn die in vluchte lingenkampen wonen en voor wie blijk baar niet genoeg geld bijeen te krijgen is, en wanneer er nog tienduizenden zijn die niet eens, in dit welvarende land, de wel vaart van een eigen woning kennen. Maar aan de andere kant zie ik het schaarse zonlicht op talloze glanzende sleeën dan sen; overal zie ik héren de dranken drin ken en de spijzen verorberen, waarvan zij in minder-welvarende dagen hebben zitten dromen en alom zie ik velen zich ver meien in de betrekkelijk-weinige dingen, die de mens zich voor zijn behaaglijkheid heeft uitgedacht. Een droomhotel past prachtig in zulk een droomwereld. Onlangs was ik, in Istanboel, in zo'n droomhotel: het befaamde Hilton- Istanboel en ik moet zeggen dat daar niets te dromen overbleef. In de kamers was alles wat ge u maar wensen kunt. En van de terrassen-met-bloemen en de restau rants met muziekjes en schone vrouwen kondt ge dromerig o zo dromerig staren over de Bosporus met zijn glooiende heu velen en zijn toverachtige lichtjes. Het is de behaaglijkste en verrukkelijkste aller werelden. Het enige bezwaar is dat op elke droom het ontwaken volgt of dat wanneer ge in staat zijt in de droom te blijven toeven de droom haar dromerig heid verliest. Zij wordt dan permanente dagelijkse werkelijkheid: er blijft dan niets meer te dromen over en dan zijt ge, in uw sauna, even ver van huis als vroeger. Doch daarom niet getreurd. De tijd gaat voort en de eisen des tijds worden steeds veel- vuldiger en fraaier. Zo zal er ooit een tijd genaken waarin diplomaat of niet iedere burger een diplomatenflat bewoont. Dat moet het ideaal zijn waarnaar wij allen streven. Iedere burger in de gehele wereld in een diplomatenflat. Dat, mijne geliefden, ware de ware welstand. Na het droomhotel de droomstad en na de droomstad de droomwereld. Dat van: iedere burger een kip op tafel is een ouder wetse droom. Dit is reeds lang door de tijd achterhaald. Het wordt allemaal nog veel heerlijker. Het gekke, wonderlijke, raad selachtige is alleen dat er nog miljoenen mensen zijn die van eenmaal-in-hun- gehele-leven-kip dromen. Het is toch nog niet bepaald in orde met de welvaart en de dromen. ELIAS mandant, het ere-eskadron en de depu taties van de staf, divisies, districten, het depot en de parate troepen. Na het défilé kreeg de Prinses een boeket aangeboden door de 9-jarige Olivia Jo hanna Hylkema, dochter van adjudant- geworden ben en het verheugt mij bijzon- onderofficier H. J. F. Hylkema en de even der dat van alle onderdelen uit het land vertegenwoordigers hier aanwezig zijn. Het mooie embleem van het wapen, dat ik nu in zo'n schitterende uitvoering heb mogen ontvangen en waarvan ik weet dat het een geschenk is van u allen, zal ik steeds met trots dragen". Aan de noordzijde van het paradeterrein defileerden achtereenvolgens het tamboer korps, de standaardwacht, de paradecom- eens 9-jarige Ernst Johan van Andel, zoon van majoor mr. P. H. van Andel. In het hoofdgebouw onderhield Prinses Beatrix zich nog enige tijd met de autoriteiten en met haar leeftijdgenoten. Zij ontving daar ook de oorkonde, behorende bij het ge schenk, het teken van haar bescherm vrouwschap. Daarna vertrokken de Prinses en Prins Bernhard met het gevolg om streeks half een uit de kazerne. Het aan Prinses Beatrix door het wapen der Koninklijke Maréchaussee aan geboden geschenk is vervaardigd in platina en achttien-karaats wit en naturel geel goud. Het embleem der Koninklijke Marechaussee, de gesloten granaat, bestaat uit een briljant, waaruit een geciseleerd witgouden vlam opstijgt. Het devies Zonde- T'»ees En Zonder Blaam" is uitgevoerd in nassau-blauw emaille. Derde mededader in hoger beroep tot een jaar veroordeeld Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 56-jarige derde mededader, A. de M. uit Rotterdam, van de mislukte poging tot in braak in de kluis van de gemeenteontvan ger te Velsen in maart 1950, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis tot vandaag. De straf is een half jaar lager dan die waartoe de rechtbank te Haarlem de man had veroordeeld (anderhalf jaar met af trek) en van welk vonnis de procureur- generaal bevestiging had gevraagd. Dat deze zaak eerst na zes jaar werd be handeld, komt doordat een der twee hoofd daders in de gevangenis te Scheveningen in 1953 aan het praten was geslagen, waar door de naam van De M. bekend werd. De Rotterdammer had wel de inbraak mee helpen voorbereiden en was ook naar Vel sen met de anderen meegereden, doch had, toen hij op de uitkijk stond en ineens een hem onbekend man verscheen, de benen genomen, zo vertelde hij ter zitting van het hof. De procureur-generaal bestempelde dit echter als „een sprookje". HAARLEM. Thans komen tal van meldingen binnen waaruit blijkt dat het noodweer van enkele dagen geleden van veel ernstiger aard is geweest dan ver moed werd. Aan de kust werd niet alleen in ons land, doch ook in België door den vliegenden storm groote schade aange richt. Zoo werden te Ostende de gevels van eenige koffiehuizen ingedrukt. Te Scheveningen werd een Engelsch pleizier- jacht, dat aan de pier wilde aanleggen, tegen de palen geslagen en vernield. De opvarenden, twee heeren en een dame, waren zeer geschokt en zijn met een rij tuig naar het Kurhaus gebracht. Vooral in het Zuiden des lands zijn vele boerderijen in vlammen opgegaan nadat zij door het hemelvuur waren getroffen. In sommige plaatsen was de hagelslag zoo hevig, dat honderden ruiten versplin terd werden. Het geraas, waarmede de hagelsteenen neerkwamen sommige 5 centimeter in doorsnede was zoo groot, dat het dat van de hevige donder slagen overtrof.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5