Hongarije heeft genoeg van de Sovjet-Russische binding «■1 Franse troepenbewegingen in Marokko voorlopig gestaakt Labour-motie van afkeuring in Lagerhuis gestrand HET WEER: Weinig verandering Haarlems Dagblad Voortgaande gisting in Oost-Europa Slaafse navolging heeft ons ernstige schade berokkend" Algiers afgekondigd Economisch beleid van Britse regering aanvaard Het woord is aan. Poznan Druk gevraagd ölae-installaties in Libanon morden wellicht onteigend Meer Amerikaanse hulp voor Nederland Geld onder meer voor tanks en mijnenvegers Algemene staking in donderdag een algemene mohammedaanse Nieuwe kernontploffing in Japan geregistreerd De Amerikaanse bases op de Philippijnen De kabinetsformatie Fracties wensen zekerheid inzake defensieplannen Rus uitgewezen India toegelaten tot UNO-ontwapeningsdebat In Verenigde Staten Toenemende werkloosheid door staalstaking Adenauer kan in Rome blijven Trambotsing bij Rome, tientallen gewonden 70e JAARGANG No 303 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389. Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 4 JULI 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 301e JAARGANG No 148 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS (AFP en Reuter) „Hongarije zal in het vervolg een zelfstandige politiek volgen, die weliswaar op het Marxistisch-Leninisme gebaseerd zal blijven, maar die tevens ingegeven zal worden door de nationale tradities", aldus is dinsdag door de Hongaarse staatsomroep medegedeeld. „De slaafse navolging van sommige Sovjet- Russische instellingen op binnenlands gebied heeft ons ernstige schade berokkend en heeft de economische ontwikkeling van ons land gehinderd." De Hongaarse regering heeft dinsdag alle ambtenaren en het gehele volk opgeroepen „zich te verzetten tegen alle pogingen om de structuur van de regering en de nationale discipline te ontbinden". Volgens radio-Budapest verklaarde de regering, dat „maat regelen genomen worden om de overdreven centralisatie te verminderen en een grotere democratie in het land mogelijk te maken". Deze pogingen worden echter belemmerd „door demagogische acties". Een dergelijke oproep is dinsdag ook uit gegaan van de Hongaarse vakverenigingsraad. United Press verneemt, dat ongeveer zes tig Tsjechische en Slowaakse studenten de laatste twee maanden over de Oostenrijkse grens zijn gekomen en een toevlucht heb ben gezocht in kloosters te Glognitz en Melk, beide gelegen in beneden-Oosten rijk. Zij zijn gevlucht na studenten-beto gingen in Praag en Bratislawa, eind april en midden-mei. De eerste faze van de studenten-oppo sitie is door de communistische regering en de autoriteiten van de universiteit aan gemoedigd. Maar de studenten lasten spoedig tussen de plakkaten, die door de regering waren geïnspireerd, hun eigen leuzen in, die tegen het communistische bewind waren ge richt. Een van de opschriften van de studenten luidde: „De kleine misdadigers worden ge hangen, maar de grote mogen vrij blijven rondlopen". Moties, die ver uit gingen boven school hervormingen, werden door de studenten aangenomen. Een van die moties vroeg om de instelling van een oppositie-partij in Tsjechoslowakije. Een Poolse commissie, samengesteld uit regerings- en communistische partijfunc tionarissen, stelt een diepgaand onderzoek in naar de directe oorzaken van de onlus ten in Poznan, is dinsdagavond gemeld door het Poolse persbureau PAP. De premier Cyrankiewicz heeft de Pool se ministerraad meegedeeld, dat deze com missie, die onder leiding staat van de secretaris van het centrale comité van de Poolse communistische partij, na het on derzoek „de noodzakelijke voorstellen zal doen". De premier heeft de ministerraad ook een rapport over de onlusten zelf voor gelegd. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft dinsdag een resolutie aange nomen, waarin er bij president Eisenhower op wordt aangedrongen om de gebeurte nissen, die vorige week in Poznan hebben plaats gehad, onder de aandacht der UNO te brengen. Ook vragen de afgevaardigden de presi- ADVERTENTIE Ledertex jc isjes in kleuren 47.50 LONDEN (Rcutcr/U.F.) Van gezag hebbende zijde is in Londen vernomen, dat het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken een rapport afwacht van de Britse am bassadeur in Beiroet voordat een besluit zal worden genomen over het al dan niet tussenbeide koinen in een geschil tussen de regering van de Libanon en de Iraq Pe troleum Company (I.P.C.). De Libanese minister van Buitenlandse Zaken Saeb Sa- lam heeft meegedeeld dat de installaties der maatschappij, welke onder meer be vatten een buisleiding ter lengte van 32 kilometer van Syrië naar de kust van de Libanon, thans Libanees bezit zijn. Het be sluit der regering was gebaseerd, aldus de minister, op een overeenkomst, waarbij de bezittingen der maatschappij Libanees eigendom zouden worden, wanneer de maatschappij haar werkzaamheden in het land stopgezet. Minister Salam zeide voorts dat volgens persberichten de Iraq Petro leum zou overwegen haar buisleiding uit de Libanon weg te halen na het mislukken der besprekingen over hogere transito rechten. De Libanon vraagt hetzelfde bedrag per ton olie vervoerd via de 32 kilometer lan ge buisleiding op het grondgebied van de Libanon als Syrië ontvangt voor het ver voer van olie door een buisleiding ter lengte van 416 kilometer. Een functionaris der I.P.C. heeft medegedeeld, dat hiermede een bedrag van ongeveer twee miljoen pond per jaar gemoeid zou zijn in verge lijking met een bedrag van zes miljoen per jaar dat aan Syrië wordt betaald In Londen beschouwt men de toestand niet zo ernstig als die tijdens het Perzische olieconflict, maar toch is men geenszins gerust. De Libanon produceert zelf geen olie, maar neemt een strategische positie in ten opzichte van het vervoer van olie van Saoedi-Arabië en Irak naar de Mid dellandse Zee. dent in deze resolutie om diplomatieke druk uit te oefenen teneinde vergeldings maatregelen tegen de bevolking van Poz nan en andere streken in Polen te voor komen. Tenslotte verlangt de resolutie dat de president het Amerikaanse aanbod, om voedsel naar Polen te sturen, ten uitvoer zal brengen. Deze resolutie werd voorgesteld door de fractieleiders van de democratische meer derheid en de republikeinse minderheid John McCormack en Joseph Martin. Een vijftigtal Britse parlementsleden heeft dinsdag een brief ndertekend, die aan de president van de Poolse republiek gezonden zal worden om hem te vragen „de inwoners en arbeiders van Poznan met cle mentie te behandelen". Een aantal schrijvers, onder wie Albert Camus, Arthur Koestier, Frangois Mauriac, Jean Rounault, André Philip en Ignazio Silone, heeft met een aantal politici en vakbondsleiders een oproep ondertekend, waarin gevraagd wordt om een openbaar proces tegen de gearresteerde arbeiders in Poznan, „in tegenwoordigheid van getuigen die het vertrouwen van het westen be zitten". Voorts wordt gevraagd om een „inter nationaal onderzoek om de westelijke we reld op de hoogte te brengen van de drin gendste noden van de Poolse arbeiders, op dat zo spoedig mogelijk hulp geboden kan worden". Ook de Amerikaanse socialistische partij heeft een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat de openbare wereld mening heftig zou behoren te protesteren indien er massale vergeldingsmaatregelen genomen worden tegen de arbeiders van Poznan. United Press meldt dat volgens berich ten, die Berlijn deze morgen bereikten, Poolse troepen een achtervolging hebben ingezet van verzetslieden, met wie zij gis teren in de dichte bossen ten noordwesten van Poznan in een gevecht gewikkeld wa ren. Volgens deze berichten waren de ver zetslieden in de richting van het westen gevlucht, nadat zij door de troepen waren beschoten en door straaljagers van de Poolse luchtmacht waren gemitrailleerd. De bron dezer berichten wordt door U.P. niet medegedeeld. Onze Brusselse correspondent meldt: De internationale confederatie der vrije vak bonden (de socialistische wereldorganisa tie) is gisteren in Brussel in speciale zit ting bijeengekomen om de zaak Poznan te onderzoeken. Veel afgevaardigden schenen de mening toegedaan, dat ofwel een ver zoek tot de UNO moet worden gericht, ofwel tot het internationaal arbeidsbureau te Genève om de oorzaak van de gebeurte nissen in de Poolse stad door een neutrale commissie van internationale waarnemers te laten onderzoeken. De voorkeur wordt gegeven aan een enquête door leden van het internationaal arbeidsbureau, daar Polen van deze internationale organisatie te Genève een actief lid is. Nog vorige week, aldus zeiden ons gisteren enkele af gevaardigden, heeft de Poolse afgevaar digde in het internationaal arbeidsbureau beweerd, dat de Poolse arbeiders alle vak bondrechten genoten, ook het recht op staken. Polen zal dus moeilijk het eventueel verzoek om een commissie van waar nemers naar Poznan te sturen kunnen af wijzen. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten zijn van plan de militaire hulp aan negen NAVO-landen, waaronder Ne derland, aanzienlijk te vergroten. De as sistent-onderminister van Defensie, Per kins McGuire, heeft op besloten bijeen komsten van de commissie voor de toe wijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaard, dat president Eisenhouwer ongeveer een miljard dollar wil besteden voor militaire hulp aan Euro pa, als aanvulling op de 3347 miljoen dollar die reeds voor de Amerikaanse bondgeno ten in Europa bestemd zijn. McGuire verklaarde, dat de regering voor Nederland een aanzienlijk groter bedrag wil vragen dan in 1956. Dit geld is voor namelijk bestemd voor lichte tanks, mili taire voertuigen en onderdelen, munitie, vervanging van mijnenvegers, patrouille vliegtuigen voor de marineluchtvaartdienst en vervanging van jachtvliegtuigen en on derdelen. België en Luxemburg wil president Eisenhower meer hulp geven voor vervan ging van vliegtuigen.Voor Groot-Brittannië is in 1957 geen militair hulpprogramma opgesteld, aldus McGuire. 1 Nationalistische groepen hebben voor Frankrijk voert op het ogenblik onder handelingen met Marokko en Tunesië over de positie van de Franse strijdkrachten in deze voormalige Franse protectoraten. De Franse regering acht de aanwezigheid van Franse strijdkrachten nodig vooral met het oog op de moeilijkheden in Algerije. L'it gewoonlijk betrouwbare bron is verno men, dat Franse en Marokkaanse vertegen woordigers in Rabat besloten hebben, dat de Franse troepenbewegingen in Marokko voorlopig gestaakt zullen worden. De Fran sen zouden echter duidelijk te verstaan ge geven hebben, dat zij zich voor hun troepen vrijheid van handelen voorbehouden, zo lang een militaire conventie tussen Marok ko en Frankrijk niet is voltooid. De Marokkaanse arbeiders in het gebied van Agadir, die maandag in staking waren gegaan als protest tegen de Franse troepen bewegingen, hebben dinsdag het werk her vat. De gehele Marokkaanse bevolking van het betrokken gebied heeft aan de actie deelgenomen. In Parijs heeft de staatssecretaris voor Marokko en Tunesië, Alain Savary, be sprekingen gevoerd met de Tunesische pre mier, Habib Bourguiba. Bourguiba eist ge leidelijke terugtrekking van alle Franse troepen uit zijn land. In Tunis is vernomen, dat de bendeleider Tahar Lassoed, een aanhanger van de vroegere secretaris-generaal van de Neo- Destour Ben Joessef, die zich nog tegen de regering-Bourguiba verzette, zich heeft overgegeven. Tweehonderd vijftig leden en leiders van het Marokkaanse bevrijdingsleger (gue- rillastrijders die voor de Marokkaanse on afhankelijkheid hebben gevochten) heb ben te Nador de eed van trouw aan sultan Mohammed de vijfde afgelegd. Zij zijn daardoor opgenomen in het Marokkaanse leger. Dinsdag heeft Prinses Beatrix een bezoek gebracht aan het depot der Konink lijke Marechaussee in de Willem Ui-kazerne in Apeldoorn, waar zij de benoe ming tot schutsvrouwe van het wapen aanvaardde. Na de plechtigheid defileerden de marechaussees in groot tenue met de berenmutsen voor de hoge bezoekster. TOKIO, (Reuter) Japanse meteoro logen hebben dinsdag een nieuwe kern explosie in het gebied van Bikini gemeld. Zij registreerden een serie schokgolven. De atol Bikini in de Stille Oceaan is het cen trum van de Amerikaanse proeven met kernwapens. Een woordvoerder van de Japanse weer kundige dienst verklaarde, dat het de derde maal was, dat schokgolven van het gebied van Bikini werden waargenomen. Volgens hem hadden de Verenigde Staten ook op 27 mei en 13 juni een ontploffing teweeg gebracht. Eerder hebben Japanse geleerden ge meld, dat zij aanwijzingen hadden, dat de Sovjet-Unie omstreeks negentien juni ergens in Siberië een atoomproef heeft ge nomen. MANILLA, (AFP) De Amerikaanse vice-president Nixon, die thans de Philip pijnen bezoekt en de Philippijnse presi dent Magsaysay hebben te Manilla een ge meenschappelijke verklaring uitgegeven, waarin de Verenigde Staten de Philippijnse soevereiniteit erkennen over alle gebieden, waarin Amerikaanse bases zijn gelegen. De komende onderhandelingen over deze bases zullen worden gevoerd met de wederzijdse wens om de Amerikaanse bases, in het be lang van de veiligheid der Philippijnen en van de Verenigde Staten, te versterken. President Magsaysay heeft het Ameri kaanse verzoek om verlenging van de ter mijn, waarvoor de Verenigde Staten de be schikking over de bases hebben gekregen, ingewilligd. staking in Algiers afgekondigd. De plaat selijike politie heeft dinsdagavond een com muniqué uitgegeven waarin wordt gezegd dat de veiligheidstroepen de strenge op dracht hebben te zorgen dat een ieder gaan kan waar en wanneer hij wil. Ook wordt in dli't communiqué gezegd dat winkeliers en ambtenaren die aan de staking deelne men, bestraft zullen worden. In het algemeen tonen de bewoners van Algiers meer vrees voor de nationalistische dreigementen dan voor de Franse instruc ties. Vele ambtenaren hebben reeds een vrije dag aangevraagd of een ziekte voor gewend om donderdag thuis te kunnen blijven. Vandaag heeft de kabinetsformateur de rapporten ontvangen van de verschillende Kamerfracties met het oordeel over zijn denkbeelden inzake de defensie en de af roming van de huurverhoging. Over de huurkwestie lijkt er wel een basis te zijn om tot overeenstemming te komen, maar betreffende de defensie verlangt men thans duidelijke plannen te vernemen van de formateur, opdat er een beslissing kan vallen. Nog steeds staat dr. Drees op het standpunt, dat hij aan de defensie voor lopig niet meer wil besteden dan 1500 miljoen gulden per jaar, waarmee dan zou worden teruggekeerd tot het bedrag, dat oorspronkelijk in 1951 voor vier jaren werd vastgesteld, maar dat in 1954 voor de vol gende jaren werd teruggebracht tot 1350 miljoen gulden. Door de stijging van lonen en prijzen is dat laatste bedrag echter niet te handhaven. Dr. Drees vindt 1500 miljoen redelijk, maar minister Staf acht 1650 mil joen nodig. Om te kunnen volstaan met 1500 miljoen is bezuiniging vereist en over die maatregelen wensen de fracties meer zekerheid Dezer dagen heeft dr. Drees luitenant- generaal b.d. M. R. H. Calmeyer (C.H.U.) ontvangen naar aanleiding van artikelen, die laatstgenoemde heeft geschreven over een andere organisatorische opzet van onze strijdmacht, waarmee een bezuiniging ge paard zou kunnen gaan. Indien er in de bezuinigingsplannen van dr. Drees ook sprake zou zijn van bezui niging op het materieel van de marine, zou hij vrij zeker bij alle partijen op verzet stuiten met het oog op de verdediging van Nieuw-Guinea, die versterking vereist. WASHINGTON (AFP) De plaatsver vangende militaire attaché der Sovjet ambassade in Washington, Ivan Boebtsji- kov, is volgens een officiële Amerikaanse mededeling tot „persona non grata" ver klaard, omdat hij zich aan spionnage had schuldig gemaakt. Hij is 24 juni uit de Ver enigde Staten naar zijn land teruggekeerd. (Van onze correspondent in Londen) De Britse minister van Financiën, Ha rold MacMillan, heeft in het Lagerhuis gezegd, dat er geen reden is voor al te grote somberheid, omdat de economische vooruitzichten beter zijn dan velen op het ogenblik menen. De ontslagen in de auto mobiel-industrie moeten worden gezien als een onderdeel van een algemene omscha keling van arbeidskrachten, namelijk van bedrijven, waar zich een zekere slapte voordoet naar die waar een tekort aan personeel heerst. De ontslagen zijn, aldus verzekerde kanselier MacMillan, géén cata strofale ineenstorting van' de Britse econo mie. Het zou verkeerd zijn te denken, dat er gevaar bestaat voor een algemene crisis. De prijs, welke betaald moet worden voor de welvaart, is enige tijdelijke werkloos heid. De thans dreigende werkloosheid in bepaalde industrieën heeft slechts één oor zaak: het onvermogen om op de wereld markten te concurreren. MacMillan zei, dat hij niet van plan is voorbarig en op roekeloze wijze zijn tegen woordige financiële politiek te veranderen. Inkrimping van uitgaven blijft de leus. Er is in het afgelopen jaar niets gebeurd, dat zijn vertrouwen in uiteindelijk succes heeft aangetast. De kanselier wees de door Labour ge uite beschuldiging af, dat de regering doel bewust werkloosheid wil scheppen om de vakbeweging te breken. MacMillan zei, dat hij de dertiger jaren van te nabij heeft gekend om zo iets te willen bereiken. NEW YORK (A.F.P.) De ontwape ningscommissie der U.N.O. die dinsdag te New York haar besprekingen is begonnen, heeft eenstemmig besloten India uit te nodigen een uiteenzetting te geven over zijn voorstellen aangaande een „bewape ningsbestand" en stopzetting van militaire atoomproeven. De afvaardiging van India bij de U.N.O. had verzocht te worden ge hoord, daar het land geen deel uitmaakt van de ontwapeningscommissie. De Britse vertegenwoordiger, Nutting, diende namens Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten, Frankrijk en Canada een resolutie in, waarin de grondbeginselen voor internationale ontwapening zijn ver meld, zoals deze door de westerse landen op de besprekingen, die zij in het afgelopen voorjaar te Londen met de Sovjet-Unie hebben gevoerd, naar voren zijn gebracht. De Russische afgevaardigde Gromyko legde de ontwapeningscommissie het ont werp voor van een verklaring, waarin de staten-leden der U.N.O. plechtig verzeke ren geen geweld te zullen toepassen bij het regelen hunner geschillen, terwijl zij zich tevens verplichten af te zullen zien van het gebruik van atoomwapens. Volgens het Sovjet-voorstel zou de Algemene Vergade ring van de U.N.O. alle staten, die niet bij de internationale organisatie zijn aange sloten, .moeten vragen deze plechtige ver klaring te onderschrijven. Donderdagmorgen komt de commissie opnieuw bijeen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Lin Yutang: Het leven is een reis zonder einde. De dood is een tunnel van het dal der tranen naar het dal des lichts. Ook scheepvaartondernemingen en spoorwegen gedupeerd PITTSBURGH (Reuter-AFP) De thans vier dagen oude staking van ongeveer zes honderdvijftigduizend arbeiders der Ame rikaanse staalindustrie heeft reeds ten minste veertigduizend arbeiders in andere takken van nijverheid werkloos gemaakt. De spoorwegmaatschappijen ondervinden het meest de gevolgen van het arbeidscon flict; haar inkomsten zijn voor een be langrijk deel afhankelijk van het vervoer van staal. Tot en met dinsdag zijn reeds dertigduizend arbeiders der spoorwegen ontslagen en indien de staking niet spoedig eindigt, zullen nog meer arbeiders naar huis worden gezonden. Ook de scheep vaartondernemingen, die ijzererts uit het gebied der grote meren naar de staalfabrie ken vervoeren, ondervinden de gevolgen van de staking. Men verwacht, dat over een week de gehele ertsvloot op de grote meren stil zal liggen, waardoor ongeveer achtduizend arbeiders zonder werk zullen komen. De bemiddelingsdienst der regering heeft inmiddels voor donderdag afzonderlijke bijeenkomsten met vertegenwoordigers van de vakbond en de werkgevers belegd om te trachten een hervatting van de ondgr- handelingen te bereiken. NEW YORK Het vakblad „Iron Age" schrijft, dat er weinig kans is op een spoe dige regeling van het conflict en dat de staking gemakkelijk acht weken of langer zal kunnen duren. Volgens het blad ver oorzaakt de staking een produktieverlies voor de Verenigde Staten van 2.1 miljoen ton per week. Wanneer de staking twee weken zou duren, zou elk belangrijk con structieprogramma in het land volkomen verstoord worden. Na vier weken zouden de meeste industrieën nog maar zeer wei nig kunnen produceren en een stakings- duur van acht weken zou in alle belang rijke staalverbruikende industrieën met inbegrip van de auto-industrie, een chaos doen ontstaan. Het zou tragisch zijn, wanneer de regering, die zich geplaatst ziet tegenover tijdelijke werkloosheid, of onderbezetting van ar beidskracht, haar politiek zou laten varen, welke er juist op berekend is om lang durige massale werkloosheid te voorkomen. Want deze zou volgen, als een ferm aan pakken van het inflatieprobleem zou mis lukken. Det oppositie, die een motie van afkeu ring had ingediend tegen het economische bereid van de regering, moest het onder spit delven. Met een meerderheid van 71 stemmen werd een door de regering ge amendeerde motie goedgekeurd, waarin de vastberadenheid der regering om het inflatie-gevaar te bezweren, tot uitdruk- motie bij handopsteken af. king wordt gebracht. Stakingen lopen af In Birmingham zullen pogingen worden gedaan om een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, ontstaan door het ont slag van de zesduizend arbeiders van de British Motor Corporation. Er vinden in het bedrijf besprekingen plaats met vak bondsvertegenwoordigers. De abrupte ma nier, waarop het ontslag zonder overleg was verleend, is algemeen, ook door de regering, scherp veroordeeld. In de Austin- fabrieken legden dinsdag drieduizend ar- bereids uit protest het werk neer, maar zij keerden na vier uur weer terug. Bij een der Nuffield-fabrieken eindigde dinsdag een staking van eveneens drieduizend man, die vier dagen heeft geduurd. BONN, (United Press) Onder groot rumoer heeft de Westduitse Bondsdag woensdag een socialistische motie afge wezen om kanselier Adenauer te bevelen van zijn staatsiebezoek aan Italië terug te keren. De Bondsdag begon vanochtend het de bat in tweede lezing over het wetsontwerp inzake de dienstplicht. De socialisten stel den dat gezien het belang van dit wets ontwerp aan Adenauer diende te worden opgedragen terug te keren o maan het debat deel te nemen. Temidden van groot tumult wees de kamer de socialistische ROME (United Press) Twee trams zijn met volle vaart op elkaar gereden toen de stoplichten op de Via Casilina in een voor stad van Rome door een technische storing allebei op groen stonden. De trams reden op een enkel spoor en vlogen met veel ge raas op elkaar. Tal van trampassagiers werden door een paniek bevangen en sprongen door de tramruiten naar buiten. In totaal moesten vijfenzestig personen in het ziekenhuis opgenomen worden. Het verkeer op de Via Casilina was meer dan een uur gestremd. <yxxxxx xxx* Kxxmm> <xx oocxxx xyxxxx* nmxrmioa VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Maanstanden 8 juli 5.37 uur: nieuwe maan 14 juli 21.46 uur: eerste kwartier 22 juli 22.29 uur: volle maan 30 juli 20.31 uur: laatste kwartier 5 juli Zon op 4.29 uur. onder 21.03 uur. Maan op 1.42 uur. onder 18.18 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 4 juli Hoog water: 11.56 en uur. Laag water: 7.12 en 19.52 uur. Donderdag 5 juli Hoog water: 0.27 en 13.03 uur. Laag water: 8.22 en 21.03 uur. TIJDELIJK REGEN Het koufront van een oude oceaanstoring is vannacht met enige regen ons land ge passeerd. De achter dit front aanstromende lucht is vochtig en bevat veel bewolking. Op de Atlantische Oceaan trekt een actieve depressie naar het oosten. Het warmte- front ervan zal in het komende etmaal ons land bereiken en tijdelijk enige regen ver oorzaken. De depressie wordt vergezeld door een brede zuidwestelijke luchtstro ming, die warme en vochtige lucht uit het subtropische deel van de oceaan aanvoert. Na de passage van het warmtefront is daarom een stijging van de temperatuur te verwachten. Tegelijkertijd zal de wind uit zuid-westelijke richting wat aanwakkeren. Een koufront, dat eergisteren in het Al pengebied onweersbuien veroorzaakte, heeft zich nu naar het oosten verplaatst en loopt over de Balkan, Polen en de Oostzee naar Scandinavië. WEERRAPPORT (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland S '5 Qj «gTS g SS, Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio onbewolkt geheel bew regen regen geheel bew zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. regen rt mbui licht bew. onbewolkt geheel t .w. nevel onbewolkt onbewolkt o ozo w winds t. zw zzw z zw windst. windst. windst. w zw zzw windst. zzw w w ono ono Weerstoestand binnenland Den Helder zwaar bew. zzw Ypenburg zwaar bew. zw Vlissingen licht bew. wzw Eelde motregen zzo De Bilt geheel bew. zzw Twente zwaar bew. mat. z Eindhoven zwaar bew. zw Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zzw 23 23 22 21 17 19 18 21 22 22 25 21 23 15 19 27 23 15 26 25 15 15 15 13 15 14 15 16 g "g 01 c 8s 0 9 4 2 0 1 0,6 0.1 0 0 0 9 0,1 2 1 0 9 0,6 0 0 2 0,4 2 0,1 3 2 2 2 (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1