Vier doen méér dan één! Ckefarine.4 E PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Sterke consumentenorganisatie dringend nodig Wereldnieuws Radio geeft donderdag NAAIMACHINES ió het zo 2 Conclusie Dr. Wiardi Beckmanstichting: Ü.'ïh.Qantuma Omvangrijke taak Proefschrift van mej. A. Kasteel over Ned. Antillen Wielrijder verongelukt Inbraken te Rotterdam opgehelderd Duitse kustvaarder bij Hamburg gezonken 'n Zoutloos dieet? Toch heerlijke vleeswaren! De pittige oplossing van uw zoutloos dieet I Faillissementen Pablo Casals opende festival in Prades Henry Draper-medaille voor prof. Van de Hulst Hendrik de Vries 17 augustus zestig jaar Pierre H. Dubois over „Moderne Nederlandse Letterkunde" Werk van Mondriaan voor Haags Gemeentemuseum Vereniging „Rembrandt" hield jaarvergadering Kapitein schuldig bevonden aan stranding van zijn schip Kerkelijk Nieuws Wintergroenten op veiling Onware merkwaardig' heden V. WOENSDAG 4 JULI 1956 De Dr. Wiardi Beekman Stichting heeft een rapport samengesteld over de consu ment in de maatschappij, waarin de nadruk wordt gelegd op de nadelige gevolgen voor de consument van de toenemende kartelli- sering. Het rapport komt tot de conclusie, dat de verschillende wettelijke maatregelen gedeeltelik of geheel in het belang van de consument getroffen ontoereikend zjjn en dat verdergaande maatregelen van wettelijke en organisarische aard dienen te worden getroffen ter versterking en be veiliging van zijn positie. Ten aanzien van de kartelwetgeving wordt er op aangedrongen, dat de regering niet zal aarzelen om van de haar toege kende bevoegdheden gebruik te maken, waarbij wordt opgemerkt, dat voor een succesvolle kartelpolitiek een behoorlijk bezet en goed geoutilleerd uitvoeringsap paraat van evenveel belang is als een zorg vuldig uitgebalanceerde wetgeving. Als de wet op de economische mededinging tot stand is gekomen, acht het rapport het voorts van veel belang dat in de dan in het leven te roepen commissie „Economische mededinging" (welke de minister adviseert over beslissingen terzake van het kartel- beleid) naast vertrouwenslieden van het bedrijfsleven ook vertrouwenslieden der consumenten worden opgenomen. Met betrekking tot de warenwet wordt opgemerkt, dat deze een zodanige veran dering moet ondergaan, dat ook een aantal minimumeisen omtrent de voorlichting voor de producent omtrent de verbruiks- waarde wordt gesteld. Het rapport legt voorts de nadruk op de betekenis van het werk, dat de verbruiks coöperaties (de Nederlandse Huishoudraad en de Nederlandse Consumentenbond) in het belang der verbruiker verrichten en wijst in dit verband op de belangstelling, die de vakcentrales voor dit vraagstuk tonen. De consumentenorganisaties worden echter in hun ontplooiingsmogelijkheden geremd door een langzame groei. Teneinde te waarborgen, dat een juiste afweging van producenten- en verbrui- kersbelang geschiedt, zal naar wegen moe ten worden gezocht om te verzekeren, dat de overheid bij elke concrete beslissing de belangen der consumenten niet minder duidelijk voor ogen staan dan die der pro ducenten. Dit kan volgens het rapport al leen worden bereikt, wanneer de stem der consumenten met evenveel kracht en gezag klinkt als die der goed georganiseerde producenten. Als hoedster van het alge meen belang zal de overheid het tot haar taak moeten rekenen een ontwikkeling in deze richting te stimuleren. Het rapport komt tot de conclusie, dat het voor een doeltreffende bescherming van het consumentenbelang in de eerste plaats noodzakelijk is dat een nauwe sa menwerking tot stand wordt gebracht tus sen de overheid en de particuliere organi saties die zich op dit terrein bewegen. Deze samenwerking zou moeten leiden tot de oprichting van een Instituut voor Consu mentenbelangen, dat het gehele terrein van de behartiging van de consumenten belangen zou kunnen bestrijken. In de Raad van Beheer van dit Instituut ADVERTENTIE Of men nu in Buenos Aires Dan wel in de Haarlemmermeer is, Het is en blijft een feit Dat iedereen altijd Met een DANTUMA-vulpen een „heer" is Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Vöor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, causerie. 11.15 Lichte muziek. 11.45 Wij aten met mensen eters in Afrika, causerie. 12.00 Twee piano's. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.25 Metropole orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Viool en piano. 14.30 Klaver vier, hoorspel. 15.05 Pla ten. 15.30 Internationaal festival v. h. chan son. (Tussen 15.30 en 17.30 Reportage van de Ronde van Frankrijk). 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de we reld: Het maandelijks overzicht van de werk zaamheden der Verenigde Naties. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblerr.en. 18.25 Sport en Ronde van Frankrijk. 18.50 Platen. 19.00 Ge sproken brief uit Londen. 19.05 Platen. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Holland Festival 1956: Concertgebouw orkest en koor en solist. In de pauze (21.15 21.40) Lichte muziek. 22.15 Actualiteiten- Ronde van Frankrijk en sportactualiteiten. 22.30 Nieuws. 22.45 Internationaal festival v h. Chanson. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Wij van het land. 12.40 Chansons de France. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Bariton en piano. 13.50 Platen. 14.00 Pro'menade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muziek. 15.40 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianokwintet. 17.05 Voor de jeugd. 17.35 Platen. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Amusementsmuziek. 18.05 Platen. 18.18 Pianovoordracht. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Platen. 19.30 Verzoekprogramma. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio-vossen jacht. 21.30 Platen. 21.45 Vocaal ensemble. 22.10 Orgel concert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., V.A.R.A.) 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Spie gel der kunsten. 20.35 Voorglas dicht reportage. 21.05 U en uw regering. 21.30 Film. 22.15—22.30 Ronde van Frankrijk. BRUSSEL, 324 M. 1145 Platen. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Kamermuziek. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Piano recital. 16.02 Koorzang. (Om 17.00 Reportage van de Tour de France). 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 10.00 Nieuws. 19.40 en 19.50 Platen. 20.00 Idem. 20.10 Moderne tijden. 20.40 Verzoekprogramma. (Óm 21.20 Muzikale causerie. 21.30 Zang. 22.30 Nieuws. 22.45 Platen. 23.00 Zang. 23.50—23.55 Nieuws. zouden naast overheidsvertegenwoordigers, representanten van de verbruikscoöpera ties, de Nederlandse Huishoudraad, de Ne derlandse Consumentenbond, het N.V.V., het C.N.V., de K.A.B., de Stichting Goed Wonen en wellicht nog enige andere orga nisaties zitting dienen te hebben. Hoewel deze lichamen ook reeds in de Nederlandse Huishoudraad zijn vertegenwoordigd,zal het ongetwijfeld van belang zijn ook vertegen woordigers van het Gezinsbegrotingsinsti- tuut, de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, de Stichting voor Huis houdelijke Voorlichting ten Plattelande en het Voorlichtingsbureau van de Voedings raad een plaats in de Raad van Beheer te geven, aldus het rapport. Tot de taak van het Instituut voor Con sumentenbelangen zou in de eerste plaats behoren de studie van consumentenproble men in de ruimste zin. Uit deze studie zouden concrete voorstellen kunnen voort spruiten tot het treffen van maatregelen op wetgevend en organisatorisch terrein in het belang van de consument. Voorts zou het Instituut een belangrijke bijdrage kun nen leveren tot de coördinatie van de werkzaamheden van de diverse consumen tenorganisaties. Het Instituut zou een grote activiteit kunnen ontplooien op het punt van de voorlichting van de consument. Vanwege het Instituut zou op grote schaal onderzoekingswerk kunnen worden verricht naar de gebruiksgewoonten van de consument. Dit zou ertoe kunnen bij dragen dat bij de produktie van allerlei gebruiksartikelen meer met wensen en verlangens van de consument rekening zou worden gehouden. Het Instituut zou het centrale punt kun nen vormen, waar klachten over de voor ziening van de consument met goederen en diensten worden verzameld. Vanwege het Instituut zouden voorts naar aanleiding van binnengekomen klach ten stappen kunnen worden gedaan bij de bevoegde overheidsinstanties. Zo zou men zich kunnen voorstellen dat het Instituut bepaalde kartelpraktijken met een voor de consument schadelijke werking, indien overleg met het kartel geen resultaat zou opleveren, ter kennis zou brengen van het departement van Economische Zaken. Het Instituut zou de ontwikkeling op het gebied van de rationalisatie en standaardi satie van de produktie nauwlettend moeten volgen en telkens zo nodig aandrang op het georganiseerde bedrijfsleven dienen uit te oefenen om hieraan de nodige aandacht te besteden. Voor een en ander zal een budget van 500.000 per jaar na een zekere aanloop periode als een minimum moeten worden beschouwd. Een doeltreffende taakvervulling brengt ongetwijfeld mede, dat het Instituut nauw contact onderhoudt met het georganiseerde bedrijfsleven. Een hechte samenwerking zal voorts tot stand moeten worden ge bracht met de onlangs binnen het kader van de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen opgerichte Stichting Landbouwhuis- houdkundig OnderzoeH. Dochter van oud-gouverneur Dinsdagmiddag is mej. A. M. C. T. Kas teel, master of arts in de politieke weten schappen aan de universiteit van Virginia, te Leiden gepromóveerd op haar proef schrift „De staatkundige ontwikkeling der Nederlandse Antillen" tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Mejuffrouw Kasteel, dochter van de oud-gouverneur van Curasao, dr. P. Kasteel, werd in 1928 te Rotterdam ge boren. Van 1946 tot 1952 studeerde zij in de Verenigde Staten. Promotor is prof. dr. J. H. A. Logemann, oud-minister van Over zeese Gebiedsdelen. Paranimfen zijn me vrouw Sheila YrausquinLampe, dochter van de gevolmachtigde minister van de Nederlandse Antillen, en de heer T. Kas teel. Het proefschrift bevat een historisch- sociologische analyse van de evolutie der staatkundige en staatsrechtelijke verhou dingen in de Nederlandse Antillen tot 1955. In de Biltstraat te Utrecht is de 66-jarige wielrijder M. J. van de P., koster van de Nieuwe Kerk te Utrecht, door een auto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij later is overleden. Bij de Kruisstraat sloeg hij zonder een teken te geven linksaf, waardoor een achteropkomende bestelauto uit Eindhoven hem niet meer kon ontwij ken. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 ADVERTENTIE 4 middelen tezamen werken sneller, krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4" elk op zichzelf al beroemd - helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABIET Tegenpijnenen gr iep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want diewordt beschermd door het bestanddeelChefarox. De politie heeft de 18-jarige H. C. A. uit Rotterdam aangehouden, die zich aan eni ge inbraken zou hebben schuldig gemaakt. De jongeman, die in een rijksopvoedings gesticht te Amersfoort verbleef, zag enige tijd geleden kans hieruit te ontsnappen. Via Amsterdam kwam hij weer in Rotter dam en begon in te breken om aan de kost te komen. Bij een aannemer, die aan de Kromme Zandweg woont, zag hij kans een bedrag van f 10.000 te bemachtigen. Ook bracht hij nog enige bezoekjes aan andere adressen, waarbij hij ongeveer f 900 ont vreemdde. Van de f 10.000 kocht hij een bromfiets en een horloge en de rest deed hij in een portefeuille, die hij thuis ver stopte in de stortbak van het toilet. Tegen over zijn ouders deed hij het voorkomen alsof hij een baantje had. Bemanning gered HAMBURG (United Press). Dinsdag morgen is in de Hamburgse haven het Zweedse motorschip Vikaren (4.835 ton) in aanvaring gekomen met het Duitse motor- kustschip Anke Tiedemann (92 ton). Het kustschip zonk binnen enkele minuten, maar de uit drie koppen bestaande beman ning werd door de Zweed gered. De oor zaak van de aanvaring is nog niet bekend. ADVERTENTIE Eet ze gerust! Anton Hunink's vleeswaren en blikconserven voor zoutloos dieet, Natriumvrij bereid, zonder keukenzout, hartig van smaak en normaal houdbaarl Verkrijgbaar in elke goeée zaak van fijne 1 is vleeswaren. Let op het label met het loodje. Dat is uw garantie! De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 3 juli in staat van faillisse ment verklaard: de nalatenschap van Hendrik van Veelen, gewoond hebbende te Beverwijk, Javastr. 7. Rechter-Commissaris: Mr. H. J. M. Cokart. Curator: Mr. W. Boers en Pieternella Cornelia Klugt, echtgenote van W. L. Wiener, wonende te Zandvoort, Mar- nix van St. Aldegondestraat 2. Rechter-Commissaris: Mr. H. J. M. Cokart. Curator: Mr. H. J. Pot. Wegens gebrek aan actief werd op dinsdag 3 juli opgeheven het faillissement van: H. Ebbeling, vennoot van de N.V. Gecoma, IJmuiden i.o., wonende te Velsen, Celsius- straat 38. Rechter-Commissaris: Mr. N. Reeling Brouwer. Curator: Mr. M. L. Swaab. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 30 juni is aan: Ernst Gerardus Bouwer te Aerdenhout, Goudsbloemplein 6, handelende onder de naam Bouwer's verkoop- en reclamekantoor, tijdelijk gevestigd te Aerdenhout, voorlopig surséance van betaling verleend, met benoe ming van mr. J. van der Hoeven tot bewind voerder. Het verhoor van de schuldeisers is be paald op maandag 17 september 1956 des na middags te 4 uur. Pablo Casals heeft gisteravond, in tegen woordigheid van twaalfhonderd personen waaronder Koningin Elisabeth van België, het zevende jaarlijkse muziekfestival van Prades geopend. De 79-jarige cellist opende het programma met de vijfde suite in c voor cello van J. S. Bach. Dit werk zal tijdens het festival elke dag op het pro gramma staan. Verder zal aan het festival onder meer deelgenomen worden door Je- hudi Menuhin, Joseph Szigeti en de Ameri kaanse kunstenaars Daton Baldwin en Ernst en Lory Wallfish. De „National Academy of Science" in Amerika heeft aan prof. dr. H. C. van de Hulst, hoogleraar in de Theoretische Ster- rekunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, de Henry Draper medaille toegekend voor zij.n onderzoekingen op het gebied van de radio-sterrekunde. De dichter, criticus en schilder Hendrik de Vries hoopt op 17 augustus aanstaande zestig jaar te worden. Litteraire vrienden en bewonderaars zijn voornemens de dich ter te huldigen. Hiervoor is een landelijk comité van aanbeveling gevormd waarin zitting hebben prof. dr. Asselbergs (Anton van Duinkerken), Bert Bak ker, prof. dr. Donkersloot (Anthonie Donker), dr. C. J. Geers, prof. dr. Heeroma (Muus Jacobse), Ed Hoornik, W. M. S. B. Klooster (Willem Brandt), A. Th. Mooy (Marja), mr. W. H. Nagel (Charles), Max Nord, A. Roland Holst, Fedde Schurer, dr. C. Stutterheim en dr. Victor van Vriesland. Onder voorzitterschap van prof. Heeroma is te Groningen ook een plaatselijk comité tot stand gekomen, dat met het landelijk comité samenwerkt en waarvan de dichter Jan Boer als secretaris optreedt. Secretaris van het landelijk comité is de dichter Wil lem Brandt. De heer Pierre H. Dubois heeft in op dracht van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een boekje samengesteld over de „Moderne Neder landse Letterkunde". Op verzoek en met financiële medewerking van het ministerie is het boekje thans in druk verschenen en uitgegeven bij Contact in Amsterdam in de Engelse, Franse en Spaanse taal. In het buitenland zal het ondermeer door de cul turele attaché's en de voorlichtingsposten van het ministerie van Buitenlandse Zaken worden verspreid. Het boekje is het tweede in de serie „Hedendaagse Nederlandse kunst" die, ter voorlichting van het buiten land, in opdracht van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt samengesteld. Als eerste deeltje verscheen in 1952 een werk over grafische kunst. In voorbereiding zijn boekjes over: filmkunst, toneel en beeldhouwkunst.-- De heer A. P. van den Briel te De Meern, heeft de gemeente 's-Gravenhage zeven werken van de schilder Piet Mondriaan ter plaatsing in het Gemeentemuseum ten geschenke aangeboden. Hij heeft hierbij echter de voorwaarde gesteld dat de schil derijen door en op kosten van de Dienst voor Schone Kunsten zullen worden ge restaureerd. B. en W. van 's-Gravenhage hebben de Raad voorgesteld te besluiten de werken te laten restaureren voor een bedrag van 1550 gulden. De collectie be staat uit de volgende werken „Rode wol ken", „Koe", „Boom in landschap", „Pol derlandschap met wagen en schuit", „Drents veenlandschap met wagen en tak kenbos", „Boslandschap aan een meertje" en „Schuren in Drenthe". De Vereniging tot Behoud en Vermeer dering van Kunstschatten in Nederland „Rembrandt" heeft maandagnamiddag on der voorzitterschap van mr. Chr. P. van Eeghen in de zaal van het oudheidkundig genootschap in het Rijksmuseum te Am sterdam haar jaarvergadering gehouden De voorzitter herdacht in zijn openings woord de overleden vice-voorzitter, de heer M. P. Voute jr uit Baarn. In het jaar verslag over de periode 19541955, dat binnen enkele weken in druk zal verschij nen, gaf de secretaris, de heer J. P. Kruse- man een opsomming van de aankopen voor Nederlandse musea, die mede waren ge financierd door voorschotten en leningen der vereniging. Hiertoe behoren onder meer aanschaffingen voor het Volkenkun dig Museum te Leiden, het Gemeente museum in Nijmegen en het Rijksprenten kabinet te Amsterdam. 13. Zacht brommend rukte het vreemde apparaat aan Panda's armen. „Laat los!" riep hij angstig, „laat dit rare ding me los laten!" „Het is geen raar ding", zei Knutse- leer terechtwijzend, dit is een uitvinding van mij en een sappige uitvinding, al zeg ik het zelf!" „Maar het rukt aldoor aan mijn armen!" riep Panda, „laat het ophou den! Waar dient het trouwens voor!?" „Het is een automatische jas-uittrekker", ver klaarde Knutseleer, „maar jij draagt geen jas en daarom maak je het apparaat in de war. Ik heb het gemaakt van een benzine- blik, een oude straatlantaarn en.„Het kan me niet schelen, waarvan je het hebt gemaakt!" riep Panda, „ik wil er uit!" „Komt voor mekaar", zei Knutseleer, ter wijl hij een hefboompje overhaalde. Met een liet het toestel Panda los, die met een bons op de grond kwam. „Bah!" zei hij, „ik vind die uitvindinkjes van u helemaal niet prettig!" Er was nog iemand, die niet van de uitvindingen van Knutseleer hield, en dat was de agent, die zulke onaange name ervaringen met de helikopter had gehad. „Ha!" gromde hij wraakzuchtig, „zijn spoor leidt naar die schuur. Ik zal hem eens laten voelen, wat ik van zijn wetteloze apparaatjes denk!" De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam acht de 27-jarige kapitein W. W. schuldig aan het aan de grond lopen van dden-s 473 brt. metend motorschip „Paul Westers" uit Groningen in het Zweedse Venermeer op 7 mei van dit jaar. De om standigheden waaronder deze gezagvoerder uit Groningen moest na-vigeren waren moeilijk, doch dit had' de kapitein, naar de mening van de Raad, ertoe moeten bren gen grote voorzichtigheid te betrachten, beter op de klok te letten en zich terdege rekenschap te geven van de onnauwkeurig heid van zijn gissingen. Dan had1 niet kun nen gebeuren, dat zijn schip veel verder stond dan hij nu meende te mogen veron derstellen. De Raad straft de gezaigvoerder overeenkomstig het voorstel van de hoofd inspecteur voor de scheepvaart door het uitspreken van een berisping. Het schip werd door de stranding ernstig beschadigd. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Willemstad op Curacao (Ver. Prot. Gem.) Ph. P. Meerburg, leger- pred. te Bussum. Benoemd tot hulppred. te Wilsum (O.) C. Broere, kand. te Oegstgeest, die de ben. naar Hoornaar aannam en voor die naar 's-Gra- venmoer, Langerak, Leerbroek, Nieuwpoort, Ter Aa (U.) en Wilsum (O.) bedankte. Geref. Kerken Tweetal te Oldenhove M. E. v. Heesen te Oosthem en J. v. Raalte te Mildam. Beroepen te Jutrijp-Hommerts W. L. Mul der, kand. te Veenendaal. Aangenomen naar Treebeek C. Brilman te Ooster-Nijkerk. naar Nieuwe-Pekela W. v. d. Zwan te Bruchterveld. Bedankt voor Schoonhoven-Willige-Lange- rak Th. Rienks te Schoondijke. Benoemd tot hulppred. te Londen (voor Liverpool) M. Boot, kand. te Woerden, die deze ben. ook aannam. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Broek onder Akkerwoude W. de Joode te Ede. Bedankt voor Doesburg M. Vlietstra te Eemdijk. De tijd van de primeurs van jonge boon tjes enzovoort is zo langzamerhand voor bij. Thans komen al weer de eerste.... wintergroenten aan de veiling. Aan de vei ling te Pijnacker werd de eerste rode kool aangevoerd door de tuinder T. Lindenburg, Adam Pijnackerstraat 1 te Pijnacker. De prijs was 22 cent per kilo. Vijftien mensen kwamen om het leven en veertig andéren werden gewond toen in een buitenwijk van Madrid een oud pand, ondermijnd door een kleine brand, in elkaar stortte. Onder de doden zijn vijf bandweerlieden, die door de vallende muren werden ge troffen toen zij bezig waren met de nablussing van het brandje. Wat er van het huis overbleef. Ongeveer een maand geleden eiste een dergelijke ramp in Madrid - toen stortte een zol der in, waarop een bruiloft werd gevierd - zeventien doden. Openbaar. Bij een betoging van arbeiders tegen onvoldoende openbaar vervoer in de buitenwijken van Napels zijn dins dag dertig mensen min of meer ernstig gewond. Twaalf tramwagens werden door de betogers omver geworpen. Eindelijk. Een Brits Cornet-straalvliegtuig heeft dinsdag met dertig Russische luchtvaartdeskundigen een rondvlucht van drie kwartier boven Moskou ge maakt na aankomst uit Londen voor een tweede bezoek aan de Russische hoofd stad. Deze demonstratievlucht zou reeds eerder zijn gehouden, maar toen wei gerden de motoren tengevolge van een elektrische storing. Jeugdig. De ex-president van de Verenigde Staten, Truman, is dinsdagochtend met zijn echtgenote aan boord van de „United States" in New York terug gekeerd na een reis van zes weken door Europa. Truman vertelde aan verslag gevers dat hij „graag een man met jeugdige ideeën in het Witte Huis zou zien", maar hij noemde geen naam. Flat. Twaalf gezinnen, bestaande uit zes endertig personen, moesten in Le Locle, Zwitserland geëvacueerd worden toen een brand in twee flatgebouwen woed de. Het duurde acht uur eer de brand was geblust; verscheidene brandweer lieden liepen verwondingen op. Koud. Volgens radio-Moskou heeft de Sov jet-expeditie in het Zuidpoolgebied een recordtemperatuur onder nul gemeten. Deze temperatuur was min 62,5 graden Celcius of 80,5 onder nul Fahrenheit. In 1934 registreerde de expeditie van admiraal Byrd een temperatuur van min 61,1 Celcius. In 1892 is de allerlaag ste temperatuur, min 90 Fahrenheit, ge meten in een dorp in Siberië. Aardbeving. Leden van een Turkse missie naar Afghanistan voor hulp na de aardbeving, die het land heeft geteis terd, hebben meegedeeld, dat zij alleen al in Kaboel zeshonderd doden zagen, slachtoffers van de jongste aardschok ken in het bergland. Honderden licha men liggen onder tonnen puin en rots blokken begraven en zullen waarschijn lijk nooit worden gevonden. Ruimte. Een groot bas-reliëf, voorstellend het hoofd van Stalin, is uit het hoofd kwartier van de Sovjet-delegatie bij de UNO te New York overgebracht naar het buitenverblijf van de vertegen woordiging te Glen Cove. Een lid van de delegatie verklaarde, dat men geen politieke betekenis hieraan moet hech ten. „Wij hebben eenvoudig ruimte no dig", zo voegde hij hieraan toe. Elf. Het rechtsgeoriënteerde blad „Le temps de Paris" heeft dinsdag, elf weken na zijn eerste verschijning, meegedeeld, dat het niet meer zal verschijnen als gevolg van moeilijkheden met de papier voorziening. Datatron. In de Verenigde Staten heeft men voor het eerst met behulp van een muzikale robot een melodie gecompo neerd. De compositie, getiteld „Push- botton Bertha", zal op vijftien juli voor de televisie ten gehore worden gebracht. Een woordvoerder van de maatschappij, die de robot heeft vervaardigd, noem de het apparaat, „Datatron genaamd, een elektronisch succes, maar een esthe tisch fiasco. Haar. De Franse diplomaten in Pakistan, van ambassadeur tot klerk, zullen van vandaag af tot het einde van de Alge rijnse ongeregeldheden hun haar zelf moeten knippen. De Pakistaanse fede ratie van kappers heeft namelijk be sloten geen enkele Fransman meer te knippen. De kappers-federatie had een speciale zitting belegd om de Algerijnse situatie te bespreken. Hun besluit houdt onder meer in dat iedere Pakistaanse kapper die een Fransman knipt, geboy cot zal worden. Kaal. Dr. S. J. van Pelt uit Londen heeft in het Britse blad voor de wetenschap pelijke toepassing van hypnose ge schreven, dat mannen, wanneer zij ner veus of geschokt zijn, niet gauw in hui len zullen uitbarsten. Maar in plaats van tranen te plengen verliezen zij ha ren, aldus dr. Van Pelt, die verder schreef, dat kaalheid aanzienlijk meer voorkomt bij mannen, die zich zorgen plegen te maken dan bij onbezorgde typen. Vrouwen zijn meer geneigd in een flinke huilbui haar opluchting te zoeken, voegde hij eraan toe. WE KUNNEN de jongeren van vandaag best verklappen, dat Amerika 30 jaar ge leden al als een ultramodern land bekend stond, een land waar koele wetenschap had getriomfeerd over alle mogelijke en onmogelijke vooroordelen. Dit was ons zó vaak en met zoveel nadruk in allerlei toonaarden verzekerd, dat geen haar op ons hoofd ook maar één ogenblik de juist heid van deze stelling durfde betwijfelen. Dat was dus 30 jaar geleden, toen de jongenskiel nogal stroef over onze hoekige schouders gleed, en we uit den aard der zaak nooit materiaal in handen kregen, waarop we een eigen mening konden bou wen (zo we daartoe al in staat waren). Maar inmiddels is er wat veranderd. We zijn niet meer uitsluitend afhankelijk van de wijsheden die anderen ons gelieven op te dissen en kunnen de blik vrijelijk in allerlei publicaties slaan en ons oordeel toetsen aan de werkelijk heid. En die werkelijkheid ziet er vaak heel anders uit dan de werkelijkheid die anderen menen waar te nemen. Want toen wij 30 jaar geleden eerbiedig opzagen naar de van waan-ideeën ge speende Amerikanen, circuleerden tezelf- der tijd op sommige Amerikaanse scholen boekjes die zulke onzin verkondigden dat we eeuwen in de Europese geschiedenis terug moeten gaan om soortgelijke opvat tingen met succes daartegen te laten con curreren. Vele Amerikaanse tekstboekjes vermeldden bijvoorbeeld nog tot 1942 dat bloeddeeltjes die wel eens in kippeneieren worden aangetroffen, een gevolg waren van het feit dat de kippen aan het schrik ken waren gebracht. Dit was een opvatting die enige eeuwen voor Chr. door Aristote- les was verkondigd en tot voor kort braaf werd nagezegd. En nu kunnen over Amerikanen aller lei vreemdsoortige geschiedenissen worden verhaald, maar we kunnen hun in vele gevallen niet de eer onthouden van het originele onderzoek. Daarvan gaf Pino een bevestiging, toen hij zich afvroeg of die oude Aristoteles wel gelijk had. De proef op de som was spoedig genomen, want Pino joeg zijn agressieve hond een paar maal door de kippenren en onderzocht nauwkeurig de eieren die na deze alge mene schrik en ontsteltenis werden ge legd. Er was geen bloedvlekje te bespeu ren, zodat na ruim 2000 jaar dit waandenk beeld kon worden losgelaten. Door de of ficiële wetenschap althans, want hoe lang de schoolboekjes deze oude wijsheid nog zullen blijven verkondigen, is uiteraard nog niet te beoordelen. Nu is dit eierenverhaal nog maar een zwak voorbeeld van wat er allemaal aan onzin gedo ceerd kan worden. Maar wat zou u denken van de op vatting dat de vrouwelijke opossum de bevruchting met haar neus tot stand brengt? Het dier zelf is de meesten van ons volslagen onbekend, maar desondanks zal iedere lezer toch wel de overtuiging hebben dat een dergelijke handeling lijnrecht in strijd is met de voortplantingsritus die overal in de natuur is waar te nemen, zodat hier op z'n minst van een onjuiste waarneming moet worden gesproken. Dat is ook inderdaad het geval, want Francis Drake had destijds van de Indianen gehoord dat een vrouwelijke opossum een soort stof als stuifmeel in haar neus krijgt, haar neus vervolgens in haar buidel verbergt en op die manier haar eigen bevruchting tot stand brengt. Hoewel de opossum een buideldier is, moet de rest van het verhaal pure nonsens worden genoemd, wat de Amerikaanse leerboeken echter niet belette dit verhaal tot 1890 aan de jeugd te onderwijzen, waar na het nog tientallen jaren daarna in al lerlei dierenvertellingen circuleerde, zodat thans nog herhaaldelijk door eenvoudige lieden de vraag wordt gesteld of de opos sum inderdaad kinderen door haar neus baart (want de zaak wordt altijd nog een beetje verdraaid ook!). Over verdraaien gesproken, weet u dat in 1474 een haan werd terechtgesteld, om dat hij een ei had gelegd? Daarover morgen. H. PéTILLON (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2