Rassenprobleem vormt zieke plek in de Amerikaanse democratie Omvangrijke rubbersmokkelarij aan Sumatra's Oostkust De schadelijke gevolgen van waterstofbom-ontploffingen Vrees voor represailles maakt vele goed willende blanken machteloos en stom Agenda voor Haarlem Onder de vloek van het verleden geen last meer van transpiratie-lucht Dr. Y. Nishiwaki: Nijpend vraagstuk Vrees Verzet Voorstel tot benoeming van hoogleraren te Amsterdam Ket was opeens over „Geüniformeerde personen" houden toezicht Bus voor schoolreisje in Den Haag afgekeurd KLM laat aantal leden van personeel Russisch leren Aanrander een jaar na misdrijf gegrepen Radio-activiteit en gezondheid Peeldorp genoemd naar huidige burgemeester WOENSDAG 4 JULI 1956 CCOOOOOOOCOCQCOCOCOOCOOOOOCOOOCOOCOC Ter bestudering van het - rassenprobleem de onge- 3 lijkheid tussen kleurling en j blanke heeft onze corres- 8 pondent in Washington, dr.\ P. J. J. Kortevoeg, 'n repor- i tage-reis gemaakt door het zuid-oosten van de Verenig- 3 de Staten. In een reeks ar- j 3 tikelen zal hij van zijn be- 3 langwekkende bevindingen S 8 vertellen en schetsen hoe f 8 moeilijk het is om te ko- j 8 men tot een harmonische oplossing van wat hij „een van Amerika's nijpendste 3 vraagstukken" noemt. Zijn 8 eerste beschouwing publi- 8 zeren wij hiernaast. 8 8 JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC (Van onze correspondent in Washington) Het is bijna honderd jaar geleden, dat in Amerika de slavernij werd afgeschaft. Maar de gevolgen van het systeem, waarbij de negers in feite de lijfeigenen waren van de blanken, zijn daarom de wereld nog niet uit. De ongelijkheid tussen kleur ling en blanke die ook thans nog bestaat in de voormalige plantagegebieden van Amerika's zuid-oosthoek, betekent een zieke plek in de democratie van de Verenig de Staten. In deze eeuw zijn honderdduizenden negers naar het noorden getrokken, waar zij officieel meer gelijkheid bezitten. Deze volksverhuizing bracht in steden zoals New York en Chicago weer andere problemen van rassenverhou ding met zich mee. Daarover later in deze reeks van artikelen. In hoofdzaak echter zal hier de toestand belicht worden, zoals die zich in het zuid-oosten heeft ontwikkeld. Toen de noordelijken het in de Amerikaanse burgeroorlog van het zuiden gewonnen hadden, hebben zij in het verslagen gebied de slavernij prompt afgeschaft. De blan ken in het zuiden konden dit slecht verkroppen en zodra de supervisie van het noor den begon te verslappen, zijn de blanken in de oude plantagestreken begonnen de negers er zij het op een andere manier toch weer onder te krijgen. Aldus is in het zuid-oosten een sociale structuur ontstaan, die men het best kan karakteriseren als een kaste-systeem. Dit systeem bestaat nog steeds. De negers zijn in deze gebieden niet meer dan twee- de-rangs staatsburgers. Dat betekent niet alleen, dat zij behoren tot de armste groep van de bevolking, maar zij vormen, zoals ik reeds zei, een kaste, dat wil zeggen, een een groep waar men niet uit weg kan. Wie arm is, kan zich omhoog werken, maar wie neger is, moet blijven in zijn groep, en die groep heeft veel minder mogelijkheden in het zuid-oosten, dan die welke openstaan voor de blanken. Allereerst is dit een binnenlands pro bleem voor Amerika: miljoenen negers hebben dag in dag uit de pijnlijke erva ring als tweederangs mensen te worden be schouwd, Miljoenen blanken (en ook dit moet men zien als een vloek) lijden schade aan hun ziel door het onrecht te bestendi gen en zijn beladen met schuldgevoelens, omdat zij beseffen, dat de normen van hun samenleving niet in overeenstemming zijn met de principes, waarnaar een Amerikaan weet te moeten leven. Maar bovendien is dit een probleem dat verbonden is met de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten. Zolang in het zuid-oosten officieel een toestand voortbe- staat, die in, strijd is met het democratisch credo, dat Amerika aan de wereld meent voor te moeten houden, zal men aan de oprechtheid van de Amerikaanse staatslei ding twijfelen. Met name in dit tijdsge wricht, waarin de Sovjet-Unie en Amerika' dingen naar de sympathie en het vertrou wen van de weinig technisch ontwikkelde, gekleurde volken der aarde, is het van het grootste belang, dat de Amerikanen een harmonische oplossing vinden voor het rassen-probleem. Onze reportage-tocht door Amerika's zuid-oosthoek is thans ten einde. Het bla deren in de vele aantekeningen roept een reeks van herinneringen op: dat goede ge sprek in de studeerkamer van een hoog katholiek geestelijke in New Orleans het relaas van de gevaarlijke rel, die ontstond in Tuscaloosa, toen een negermeisje toe lating wenste tot de universiteit de speech van een nieuwe „Hitier" (die ove rigens wel niet veel kans zal hebben) in Birmingham de preek in een negerkerk in Montgomery van dominee Martin Lu ther King, de man, die in die plaats de boycott heeft georganiseerd van de auto bussen vrijwel iedereen in het zuiden praat over de negerkwestie. Meestal op de stereotype manier, die gebruikelijk is in de kring waartoe men behoort. Doch met een buitenlander is men ook bereid wat openhartiger te zijn. Dit moge onwaarschijnlijk klinken, maar het is een feit. Men durft soms aan een vreemde zeggen, wat men niet durft bekennen aan vrienden of verwanten. Wie ook maar enigszins liberale ideeën heeft ten aanzien van het neger-probleem, is op het ogen blik doorgaans bang, die onder woorden te brengen in een gesprek met iemand uit eigen omgèvitlg. In nafgSVa' Stélt rher. ztrh bloot aan het gevaar een „nikker-vrind" te wordëri^genoemd en" dkt' kaft" iefftand het zwarte schaap maken in blanke kring. Hij kan er zijn baan door verliezen en zijn populariteit; hij kan er zijn kinde ren en zelfs zijn kerk mee in moeilijk heden brengen. Praten met een buiten lander is minder riskant, maar men vraagt die vreemdeling toch vrijwel steeds en heel uitdrukkelijk om niet met name te worden genoemd in de artikelen, die hij gaat schrijven. n Op 17 mei 1954 verklaarde het opperste gerechtshof in Amerika, dat het in strijd was met de Amerikaanse grondwet om een kind toegang tot enige school te weigeren op grond van het feit, dat die jongen of dat meisje een kleurling was. Dit was een grote gebeurtenis in de Amerikaanse ge schiedenis, een stap in de goede richting ongetwijfeld. Men moet evenwel vaststel len, dat de eerste gevolgen van deze juridi sche beslissing in de kern van het zuid oosten ongunstig zijn geweest. De spanning tussen zwart en blank is daar sterk toe genomen, de laatste twee jaar. De blanken gevoelen zich bedreigd, de felsten onder hen zetten zich schrap. Onder de negers is voor het eerst eigenlijk een verzetsbeweging aan het ontstaan. Zij zijn zich bewust van hun recht aan het worden en sommigen weige ren om langer onrecht te accepteren. Dit verzet is „lijdelijk" verzet, geweld wordt niet gebruikt, maar in India is gebleken, hoe effectief zulk een verzet kan worden. De kloof tussen blank en zwart is ver breed in de laatste twee jaar. De blan ken, die vroeger vooruitstrevend waren zij het met veel geleidelijkheid durven thans in eigen kring hun mond bijna niet meer open doen. Tot een buitenlander zeggen zij: „Ziet u, ik ben gematigd". Aan hun bekenden durven zij nauwelijks meer te zeggen, dat zij gematigd zijn en, als men nagaat, wat in deze periode mati ging betekent in het zuid-oosten, komt men tot de droeve conclusie;1 dat een ge matigd mens van goede wil is, maar te bang 'om ook maar iets bij te dragen tot de harmonische oplossing van een van Amerika's nijpendste vraagstukken. Ge lukkig zijn er enkele uitzonderingen. Ter benoeming van een gewoon hoog leraar in de Inleiding tot de Rechtsweten schap en in de grondslagen van het Oud- Nederlands Recht aan de Gemeente-uni versiteit van Amsterdam hebben B. en W. de raad een aanbeveling doen toekomen van het college van curatoren, waarop achtereenvolgens de namen voorkomen van mr. J. Th. de Smidt en mr. J. M. Polak, beiden uit Den Haag. Ter benoeming van een buitengewoon hoogleraar in de Oosterse Economie aan de Gemeente-universiteit bevelen B. en W. aan prof. dr. G. H. van der Kolff, weten schappelijk medewerker van het Konink lijk Instituut voor de Tropen en dr. J. D. N. Versluys thans in dienst van de UNESCO en werkzaam te Delhi. ADVERTENTIE Mevrouw E. Bekkum, Bischopweg, Amersfoort, schrijft: „Niemand nam meer notitie van me... Opeens bedacht ik me dat het wel eens door mijn transpiratie kon komen. Ik nam de proef op de som met Arrld-crème en was stomverbaasd zo snel als het transpireren ophield. En meteen veranderde ook de houding van mijn kennissen." Een beetje Arrid in de okselholten - eenvoudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principehet bevat Transtop, waar door de crème direct bij het aanbrengen tot diep in de onderhuid doordringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm, Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prijs f. 1.65. WOENSDAG 4 JULI Grote Kerk, avondstilte, 8 uur. Minerva: ..Ciske de Rat", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Rigoletto de gebochelde", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Paris Canaille", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phfft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vrouwen in de nacht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Jack Slade, de wreker", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gasoil", '8 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blanke Paria", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 5 JULI Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Minerva: Willy Walden en Piet Muyselaar in een vro- ijk programma, 8.15 uur. Palace: „Rigoletto ve gebochelde", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. .uxor „Paris Canaille", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phfft", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur: Lido: „Vrouwen in de nacht", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Jack Slade, de wreker", 18 jaar, 7 en 9.15 uur; „Terug naar Bataan", 2.30 uur. Rembrandt: „Gas-oil", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hotel Sahara", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. (Van onze correspondent in Djakarta) Omtrent de illegale uitvoer van rubber aan de Oostkust van Sumatra uit de haven van Teluk-Nibung, ongeveer hon derdvijftig kilometer ten zuiden van Me- dan vernemen wij, dat deze een dus danige omvang heeft, dat zij de staat een nog groter verlies aan deviezen bezorgt, dan met de smokkel van copra in Noord- Celebes het geval is. Buitenlandse schepen de meeste varende onder de vlaggen van Honkong en Japan en met Chinese en Japanse namen lopen de haven van Teluk Nibung binnen, laden er de clan destiene rubber en vertrekken weer on gehinderd. Dit laden geschiedt „onder strenge bewaking van geuniformde per sonen". Medanse bladen melden dan ook, dat „machtige hogere autoriteiten" bij de smokkel-affaire betrokken zijn. In totaal zouden reeds elf tot veertien schepen Teluk Nibung hebben aangedaan. Naar schat ting hebben deze samen ruim tienduizend ton rubber ingenomen. „Het is eigenlijk vreemd, dat men er niet eerder op gekomen is", zou men van de hierbij in beeld gebrachte uit vinding kunnen zeggen. Stukadoors in Cleveland (V.S.) gebruiken sinds kort stellen inplaats van ladders, als zij hoog moeten werken. Het is minder vermoeiend en spaart tijd. De alumi nium stelten zijn licht van gewicht en dus gemakkelijk verplaatsbaar. Een der Medanse bladen, die het eerst melding maakten van de illegale rubber- uitvoer, schreef dat de machten, die de smokkelarij beschermen, zo sterk zijn, dat geen autoriteit bereid was vragen over de kwestie bevestigend te beantwoorden, of schoon de correspondent van het blad, die Teluk Nibung bezocht, getuige was van het inladen van de rubber. „Onderzoek in volle gang" Ook in Djakarta weet men tot dusver weinig over het geval te vertellen. De pro cureur-generaal, de heer Suprapto, deelde onlangs mede, dat het onderzoek in volle gang is. Een uitgebreider verklaring wens te hij niet te geven, kennelijk in afwach ting van het rapport, waarom het parket in Medan is verzocht. Toen hem gevraagd werd of ook functionarissen van staats apparaten bij de smokkelarij zijn betrok ken, antwoordde hij dit niet te kunnen zeggen. Intussen blijkt de illegale uitvoer nog steeds voortgang te vinden. Over de bestemming van de gesmokkel de rubber is tot dusver niets bekend ge worden, maar het feit, dat de schepen on der de vlaggen van Honkong en Japan varen, houdt niet beslist in, dat zij Hong kong en Japan als bestemming hebben. Het is even goed mogelijk, dat de clandestiene rubber voor Singapore of Malakka be stemd is. De Maleise kust ligt niet meer den honderdzestig kilometer van Teluk Nibung en de smokkelaars behoeven dus niet ver te varen om hun winstgevende zaken te doen. Ook de helpers van de smokkelaars degenen, die de rubber voor hen opkopen maken beste zaken. Het is niet bekend, hoeveel zij precies ontvangen, maar het tarief voor deze tussenpersonen zal twin tig rupiah-cent per kilogram zijn, zodat er door hen ongeveer twee miljoen rupiah aan commissie-loon is verdiend. Zoals de copra-smokkel in Noord- Celebes wordt geweten aan ontevreden heid van de bewoners aldaar over de poli tiek van de regering, die zich te weinig van de belangen van het gebied zou aan trekken, is ook reeds de onvoldaanheid in het betrokken gewest over het landsbe stuur de oorzaak van deze rubbersmokkel genoemd. Een autobus van een ondernemer uit Gelderland, die een groep leerlingen van de Montessorischool aan de Laan van Poot in Den Haag naar een kamp te Lochem zou brengen, is door de verkeerspolitie afgekeurd. Het bleek dat de handrem niet voldoende remvertraging gaf, terwijl de uitlaat niet gasdicht was. Het keuringsbewijs van de Rijksver keersinspectie was verlopen. Tegen de ondernemer is proces-verbaal opgemaakt. De kinderen hebben met een andere bus hun reis toch nog kunnen maken. Voorbereidende maatregel op mogelijke rechtstreekse luchtlijn op Moskou De directie van de KLM heeft medege deeld, dat aan een aantal KLM-employé's de gelegenheid zal worden gegeven op kos ten van de luchtvaartmaatschappij zich de Russische taal eigen te maken. Het betreft hier leden van zowel het vliegend als het grondpersoneel. Aan hen, die binnen een bepaalde tijd het examen met goed gevolg afleggen, zal een belastingvrije premie van duizend gulden worden uitbetaald. De KLM deelde mede, dat er nog steeds plannen bestaan, om een rechtstreekse luchtlijn op Moskou te openen. Hierover zijn reeds in 1946 te Moskou besprekingen gevoerd, maar omdat de standpunten van de beide delegaties toen te ver uiteen lagen, zijn de besprekingen afgebroken. Men acht de tijd thans gunstiger, waardoor het niet onmogelijk zou zijn, dat Rusland hierover zal worden benaderd. Sinds kort heeft de Scandinavische lucht vaartmaatschappij SAS toestemming ge kregen om rechtstreeks naar Moskou te vliegen, evenals de Fin Air uit Finland. Wel heeft de KLM sinds 1955 een inter- line-overeenkomst met de Russische lucht vaartmaatschappij Aerflot, krachtens welke beide maatschappijen eikaars biljetten en vrachtbrieven voor vervoer accepteren. Daar de KLM een lijndienst heeft op Sofia, kan men van daaruit per Aerflot recht streeks naar Moskou vliegen. De KLM- vertegenwoordigers onderhouden regelma tig contact met de directie van Aerflot. De politie te Laren heeft de dader van een aanranding van een 15-jarig meisje, die verleden jaar in het Spanderswoud ge pleegd werd, op aanwijzing van dit meisje gearresteerd. De aanrander, een 22-jarige jongeman uit Bussum, heeft na door de Hilversumse recherche ondervraagd te zijn, bekend in Het Gooi een drietal aanrandingen te heb ben gepleegd. Het meisje herkende de jongeman op de Larense kermis, waarna zij onmiddellijk de politie waarschuwde, die hem kon ar resteren. Hij is opgesloten en zal voor de officier van Justitie te Amsterdam worden geleid. ADVERTENTIE U kunt het Gillette systeem proberen voor maar I gulden „goeie" morgen begint' nye t Gillette! OOOOOOOOOOOOOOCJOOOOOOOOCOOOCXDOOOOCOOCOCOCCCCOOOOCOOOOOOf j Op een dezer dagen gehouden ver- gadering is een nauwe samenwerking tot stand gekomen tussen het comité Stopzetting Atoombomproeven en het Verbond van Wetenschappelijke Onder- zoekers (VWO). Samen met dit verbond zal het comité i in de naaste toekomst commentaar geven op de onlangs verschenen rap- j porten van Engelse en Amerikaanse j geleerden, als ook op het rapport der i VWO over de gevolgen van de proeven j voor de bewoners der Marshall-eilan- den. Het comité en het VWO zullen tevens onderzoeken welk recht de proef- j nemende mogendheden (Amerika, Rus- land en Engeland) hebben om met hun proeven de dampkring radio-actief extra te belasten, temeer nu gebleken is dat, hoewel de mate nog niet vaststaat, iedere extra radio-actieve belasting van f schadelijke invloed is op de voortplan- ting van mens en dier en de kans zeker j aanwezig is, dat het nageslacht de ern- stige gevolgen van dit alles zal onder- vinden aldus deelt het meergenoem- i de comité mede. Ter illustratie van deze gevolgen la ten wij hierbij een artikel volgen, op- genomen in een onlangs verschenen VWO-brochure, geschreven door de Ja- panse atoomgeleerde dr. Y. Nishiwaki. booooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooocoooooooooob Op 14 maart 1954 keerde de Japanse vissersboot Fukuryumaru terug van een reis in de Stille Oceaan. De bemanning deelde mee, dat het schip zich op 1 maart 80 zeemijlen ten Oosten van Bikini (Mar shall eilanden) bevond, toen zij in de verte een vuurbol tot grote hoogte zagen opstij gen, gevolgd door een witte wolk, die daar na allerlei kleureffecten vertoonde. Na 7 a 8 minuten volgde een geluid als een don derslag. Na 3 uren begon een wit stof uit de hemel neer te dalen en dit hield enige uren aan. Na enige dagen begon de huid van leden der bemanning, voor zover deze met het stof in aanraking was geweest, rood te wor den en te zwellen. Gevraagd om de lading vis van het schip te onderzoeken, constateerde dr. Nishiwaki, dat de vis op enkele cm afstand van zijn apparaat 2000 tellingen per minuut deed registreren, tegen 20 tellingen veroorzaakt door natuurlijke radio-activiteit. Inmiddels bleek, dat vis met nog sterkere besmetting reeds op de markt werd verkocht. Toen het schip daarna werd onderzocht, bleek d'it behalve beta-stralen ook een krachtige emissie van gamma-stralen te vertonen en wel in zo hoge mate, dat de onderzoekers het pas durfden betreden, na zich enigszins te hebben beschermd met rubber hand schoenen en stofmaskers. Het bleek, dat het schip zorgvuldig schoongewassen was, maar op het dak van de stuurhut vond men nog iets van het grijs-witte poed'er dat door de bemanning was gerapporteerd. Na het ver laten van het schip werd in de filters van de stofmaskers straling geconstateerd, zodat moet worden aangenomen dat de beman ning radio-actief stof moet hebben inge ademd en stellig ook oraal moet zijn be smet. Het verzamelde stof bleek in hoge mate radio-actief; een korreltje van plm. 0,1 mm doorsnede bestond in hoofdzaak uit Calcium, wellicht afkomstig van het ko raaleiland, waar de explosie had plaatsge vonden. Een dergelijk klein partikel bleek vele radio-actieve isotopen te bevatten, o.a. Stronti-um-89 en-90, Jodium-131 en -132, Calciium-45, Barium-140 en Ura- nium-237. Ook emissie van aliphastralen werd geconstateerd. Het is zeer gevaarlijk, om radio-actief Jodium binnen te krijgen, want dit wordt geaccumuleerd in de schild klier. Hetzelfde geldt voor Strontium, Cal cium en Barium ten aanzien van het ske let. Deze organen worden dan blootgesteld aan voortdurende straling en zelfs na jaren kan zich een ziektebeeld voordoen. Als voorbeeld moge dienen een klein meisje uit Hirosjima, dat 3' jaar oud was toen ze het bombardement van 1945 overleefde. Pas tgen ze j^r was. -begonnen de ge volgen zich 'Ie 'uited en'ze fctierf toen na 1 ja-ar. (In Hirosjima constateerde men in 1954 16 van dergelijke sterfgevallen, ref.). De slachtoffers van een kern-explosie kunnen met allerlei radio-actieve elemen ten worden besmet. Speciaal gevaarlijk zijn die met een matige halfwaardetijd. Deze bedraagt voor Strontium-90: 20 jaar, voor Calcium-45: 5 maanden. Strontium is daarom op de lange duur gevaarlijker. Bij bestraling van buiten dringen gamma- stralen dieper door dan alpha- en beta- stralen; als deze echter worden uitge zonden door in het lichaam opgenomen stoffen, zijn ze waarschijnlijk nog gevaar lijker. Volgens een schatting hebben de vissers van de Fukuryumaru gedurende hun verblijf op het besmette schip 3 a 400 röntgen aan straling ontvangen. Dit geldt dan voor de ergst getroffenen. Deze waren dan ook ernstig ziek en moesten met her haalde bloedtransfusies worden behandeld. Hun aantallen witte bloedlichaampjes en bloedplaatjes bedroeg slechts tien percent van de normale waarde. De bloedvormende organen waren kennelijk beschadigd en dit was ook het geval met de geslachtsorganen. Aantal en vorm van spermiën waren ab normaal. Inmiddels vonden ook op 6 maart en 6 april proefexplosies plaats, nadat de ge varenzone tot 450 mijlen van Bikini was uitgebreid. De uit de Stille Oceaan aange voerde vis bleek dikwijls radio-actieve stoffen te bevatten. Terwijl deze bij de la ding van de Fukuryumaru op de huid was geconcentreerd, bleken later vaak juist in wendige organen te zijn besmet. Van de onderzochte lading is een percent afge keurd. Medio mei werden van 3000 km ten N.W. van Bikini een aantal vissen aangevoerd, die sterk besmet bleken. De meeste sche pen, die ten tijde van de proefnemingen de Zuidelijke Pacific hadden bevaren ble ken, min of meer besmet. Op 14 mei, dezelfde dag, dat officieel het einde der proefnemingen werd aangekon digd, richtten de bewoners van de Mar shall-eilanden (waartoe Bikini behoort) een adres aan de Verenigde Naties met klachten over ernstige symptomen bij de bevolking en besmetting van het drink- ADVERTENTIE Plastic Regenjassen en -mantels 11-75 GEN. CRONJÉSTRAAT 40-44 TEL. 15438 Ofschoon hij zelf op de vergadering aan wezig was moest burgemeester W. P. Everts van de geanee-nte Sevenum op het einde van de laatst gehouden raadsvergadering de voorzittershamer uit handen geven. Aan de orde was toen een voorstel om de nieuwe ontginningen in de Seven-urnse Peel, die in de laatste jaren door tientallen gezinnen zijn bevolkt, zodat hier een nieuw dorp in aanleg is ontstaan een officiële benaming te geven. De raad meende geen betere na-am te kunnen geven dan „Evertsoord"', om hiermee de burgemeester die de grote pion-ier dter ontginningen is geweest te eren. Het voorstel werd met algemene stern-men aangenomen. water. Op 15 mei zond de Japanse regering een onderzoekingsvaartuig naar de zuide lijke Pacific. Het bleek dat zowel zeewater als zeedieren duidelijk besmet waren, het sterkst in de noordelijke Equatoriale Stroom (deze strijkt voorbij de Marshall- groep langs de Philippijnen, Formosa en Japan noordwaarts). Nog medio juni werd sterk besmette vis gevangen. Reeds in maart werd geconstateerd, dat de regen in Japan soms radio-actief stof bevatte. Het eerst werd dit opgemerkt, doordat een aanslag optrad op broeiramen na regen. Dit aanslag bleek radio-actief te zijn. Midden mei vielen in Japan (het ergst aan de Z.O.-kust) sterk besmette re gens. In Kyoto viel op 17 mei 7,2 mm, met een gemiddelde waarde van 4000 tel lingen per minuut per L, gemeten na in dampen. In het residu bleek Barium-140 en Strontium-89 voor te komen. Japanse meteorologen veronderstellen, dat ook in Siberië in die tijd proefnemingen plaats vonden, maar ze schrijven de vermelde, hoogst radio-actieve regens van 16-20 mei toe aan de proefnemingen op Bikini. Na de radio-actieve neerslag werd be smetting geconstateerd op produkten van land- en tuinbouw (ook melk). Ook in lei dingwater werd verhoogde straling ge meten. Mensen die geheel op regenwater waren aangewezen, vertoonden soms een verlaging van het aantal witte Bloed lichaampjes. Ditzelfde kwam voor bij vele zeelieden, die de Stille Oceaan hebben be varen ten tijde van de proeven. Zelfs als de kans op schade aan de ge zondheid voor iedere individuele Japanner gering is geweest, dan nog kunnen op een bevolking van 90 miljoen zeer velen hier door zijn getroffen. In welke mate dit het geval is, weten wij niet nauwkeurig. Zeker is echter, dat van medisch standpunt iedere verhoging van de radio-activiteit onge wenst is, ook al wegens de kansen op kiem-beschadiging. Dr. Nishiwaki eindigde met woorden van deze strekking: Als Japanners, het volk dat tot nu toe hieronder het meest heeft geleden, gevoelen wij het ons recht en onze plicht een krachtig beroep te doen op alle volkeren, opdat zij, die de tragische gevolgen van kern-explosies nog niet heb ben ervaren, daarvoor behoed mogen blij ven. Het is niet mijn bedoeling, om haat op te wekken tegen wie ook een derge lijke emotie zou juist kunnen leiden tot het tegendeel van wat ik beoog. Ook gaat het er niet om, angst aan te jagen mijn bedoeling is slechts om wetenschappelijk vastgestelde feiten weer te geven. De spre ker memoreerde vervolgens dat de weten schappelijke werkers in Japan vrijwel una niem aandringen op een verbod van de proefnemingen en de aanmaak van kern wapens. In de discussie volgden nog enige mede delingen over de getroffen vissers. Dezen konden, zij het pas na thuiskomst, uiter aard beter worden verzorgd dan de slacht offers van het ontredderde Hirosjima. Toch is de toestand van een aantal van hen ern stig. (Op 24 september 1954 is een van hen overleden, ref.). Van de bloedarmoede waaraan zij lijden, luidt de diagnose: acute of sub-acute pan- myelophtisis. De prognose hiervan is in het algemeen slecht, maar omdat de oorzaak in dit geval niet normaal is, is ook een af wijkend verloop mogelijk. De therapie bestond in de eerste plaats uit behandeling der brandwonden, bloed transfusies en penicilline-injecties. Voorts werd volstrekte rust en dieet voorgeschre ven, terwijl allerlei middelen tegen bloed armoede werden beproefd. De ernstige patiënten hadden hoge koorts. Soms t"aden ernstige bloedingen in de neus- en mondholte en ook elders op, die de behandelende artsen veel zorg heb ben gegeven. Na een maand begonnen deze syptomen te verminderen, ook begon het aantal bloedlichaampjes weer iets te stijgen. De uiterliike verwondingen zijn na enige maanden genezen".

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5