Pellenaars: jongeren in de eerste vier etappes in voorste gelederen Eén goal was beslissend bij RCHHermes DVS Onverwachte zege van Sparta op een schotloos Rapid: 2-1 Tour-kamvaan vandaag^ in Reims gestart Seixas kwam op matchpoint, toch speelde Rosewall zich in finale Heemstedenaar Steenvoorden won Amsterdam-Arnhem-Amsterdam Keepers waren de uitblinkers in wedstrijd zonder hoogtepunten Hat-trick van Canjels bij N.A.C.-Elinkwijk Organisatorische debacle: Kopgroep sloeg op Veluwe verkeerde wegen in DONDERDAG 5 JULI 1956 7 Directeur Jacques Goddet waarschuwde tegen het gebruik van doping Voor de dokter Fellenaars in spanning De jongeren V oorsprong Duel na tijd PEC'er Schuman naar Preussen Munster NO ADKFC Royal Regatta Geduchte zege van jonge dokwerkers uit Londen DE WIMBLEDON-KAMPIOENSCHAPPEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND NA CElinkwijk Wimbledon-spelers naar Noordwijk Orde cn rust heersten er in Reims in de vooravond van de start voor de 43e Ronde van Frankrijk. De organisatorische machine, geleid door zeer bekwame en ervaren mensen, liep goed. Men had de tentoonstellingshal op perfecte wijze ingericht en geen official, geen ploegleider, geen mecanicien, geen journalist behoefde naar een afdeling te zoeken: alles was op duidelijke wijze aangegeven en op praktische wijze ingedeeld en ingericht. Tussen de bedrijven door werd nog even naar het circuit van Reims gereden om een proef af te nemen met een directe radio-uitzending op een geheim gelwuden golflengte, welke kan worden opgevangen door de ploegleiders, de officials en de journalisten in de respectieve volgwagens. Het was de organisatoren van de Tour de France al lang een doorn in het oog, dat in de Giro d'Italia vanuit de wagen der koersleiders inlichtingen over de stand van de wedstrijd, eveneens via een speciale golflengte, werden gegeven. Hetgeen niet alleen een goede gang van zaken bevorderde en de anders zo woellige karavaan een zekere rust gaf, maar tevens tot gevolg had dat alle belangrijke bijzonderheden, vooral als de jachten op hun hoogtepunt waren, konden worden verstrekt, waardoor volgers een veel beter overzicht en daardoor een juister inzicht kregen in de stand van zaken. Op een persconferentie waarschuwde di recteur Jacques Goddet de volgers toch vooral voorzichtig te rijden: de Tour gaat dit jaar voornamelijk over smallere wegen, zodat het passeren veel hogere eisen stelt aan de stuurkunst van de automobilisten. Roekeloze staaltjes behoeven de bestuur ders zeker niet te demonstreren, want de radio-uitzendingen houden immers ieder een op de hoogte, zodat, al zit men op een gegeven ogenblik achter in de kara vaan, de volgers toch weten wat zich in de kopgroep afspeelt. Een tweede waarschuwing deelde God det uit. Spottend sprak hij over de inhoud van flesjes, welke zekere renners nogal eens gebruiken op instigatie van hun ver zorgers. Zijn ironische opmerkingen hadden evenwel een ernstige ondergrond en hij liet zich de zinsnede ontvallen, dat Tour-dokter Dumas vóór en nó de etappe, maar ook tijdens de strijd altijd het recht heeft de bidonnetjes van de renners te contro leren. Zo zal de strijd tegen de doping ook in de Tour de France worden aangebonden. Op het signaal „voor de dokter" hadden de Nederlandse renners zich op tijd in de tentoonstellingshal gemeld om zich in de met jute gordijnen geïmproviseerde onder- zoekkamers van dokter Dumas te laten meten, wegen en de pols te laten voelen. Maar bij die oppervlakkige inspectie van hun lichamelijke conditie bleef het niet. Dokter Dumas en zijn assistenten hadden een moderne apparatuur meegebracht om ook nog iets meer van de wieler-atleten ta weten te komen. „De renners zijn kerngezond", luidde de conclusie van de dokter en daar was ieder een verheugd om. Want het loopt niet altijd zo vrolijk af In de tent van dokter Dumas. Dat had de westelijke regionaal Fernand Bouvet ondervonden, die na de eerste in spectie naar het ziekenhuis was doorge stuurd voor een röntgenonderzoek. Daar van was het resultaat geweest, dat Bouvet. zijn plaats in de westelijke equipe van Frankrijk aan Hassenforder heeft moeten afstaan. De Nederlandse ploeg heeft verder de gehele dag rust gehouden. Training was niet nodig, men heeft voldoende kilometers in de benen zitten om het ongetwijfeld scherpe tempo van de etappe naar Luik te kunnen bijhouden. De massagetafel van Louis Guerlache werd druk gebruikt en daarna heeft Pellenaars zijn mannen ver zameld voor het gezamelijk praatje. niet gewenst, dat de te volgen taktiek voor de aanvang van de wedstrijd naar buiten bekend geraakt mogen wij toch wel uit de school klappen, dat de jongeren de debutanten inbegrepen zoveel mogelijk zullen proberen in de voorste gelederen te rijden. En als zij een kans krijgen om in de beslissende slag een woordje mee te pra ten, dan mogen zij dat gerust doen, heeft Pellenaars gezegd. Hij is een verwoede tegenstander van het steeds maar in de wieltjes rijden. Achterin het peloton is een etappe nog nooit beslist, voorin gebeuren de belangrijke dingen en als de renners zich willen onderscheiden en een brok van de prijzen bemachtigen dan moeten zij op de kop van het peloton te vinden zijn. Wagtmans heeft er zin in, in de Tour de France van dit jaar. Door allerlei omstan digheden komt hij geladen aan de start. Hij wil meespelen met de andere groten, zoals hij dat ook in 1953 heeft gedaan, toen hij enkele etappes heeft gewonnen. En over Jan Nolten, die vurig hoopt, niet teveel door pech achtervolgd te worden, behoe ven wij niet verder uit te wijden: hij zal vechten voor een goede plaats in het alge meen klassement en in de bergen hoopt hij er bij te zijn. Pellenaars, die de verantwoordelijkheid heeft voor de goede gang van zaken en van wie de Nederlandse wielerenthousiasten opnieuw successen verwachten, verkeerde de gehele dag in een nerveuze spanning. De „Ronde van Frankrijk" zal dit jaar haar 200.000ste kilometer bereiken in de rit Namen-Rijsel bij het doorrijden van Cusoing (Nord). Om dit feit te vieren zal de premie „Henri Desgran- ge", die gewoonlijk tegenover zijn monument op de top van de Galibier wordt betwist, thans te Cusoing te winnen zijn, waar de veldwachter - zoals de foto laat zien - met krijt de lijn van de 200.000ste km. aangeeft. Nog steeds zijn de 200 banden, een waarde van niet minder dan acht duizend gulden vertegenwoordigend (een kleine bereke ning leert, dat het gehele rennersveld van de Tour de France voor een ton aan ban den bij zich heeft) niet in Reims aange komen. Links en rechts heeft hij getelefo neerd en van iedereen die het weten kan heeft hij al gehoord, dat die banden don derdagmorgen in Reims zullen arriveren. Maar Pellenaars houdt niet van halve maatregelen en mochten de Italiaanse bandjes er niet zijn, dan heeft hij zich bij wijze van voorzorgsmaatregel op andere wijze gedekt. De taktiek voor de eerste drie, vier etappes werd besproken. Zonder in bijzon derheden te treden tenslotte is het De „Tour de France" heeft in Frankrijk veel bedrijvigheid met zich gebracht en nog dagelijks zijn de organisatoren en hun assistenten bezig om alles tot in de puntjes te regelen. Op deze foto ziet men het sorteren van de truien voor de diverse teams. De „gele" en groenetruien komen op een apart stapeltje. Van onze sportredacteur) EEN DING IS WOENSDAGAVOND in de strijd tussen RCH en Hermes DVS in het Heemsteedse Sportpark heel duidelijk geworden, namelijk dat het voor vele voetballers hoog tijd wordt dat zij eens wat anders gaan doen op sportief gebied, dan alleen maar voetbal spelen. Waarmede wij bedoelen dat niet alleen het tempo veel te wensen liet, maar ook de zuiverheid van het combinatiespel tussen de spelers onderling en de zuiver individuele prestaties. RCH was verreweg de minst slechte en won dan ook verdiend, maar met promotievoetbal voor de ere-divisie had het vertoonde wel heel weinig te maken. De beste spelers van het veld waren de beide doelverdedigers. Van Dicst bij Her mes DVS en Van der Voort bij RCH. De Schiedamse doelman voorkwam een zeer ruime voorsprong van de Haarlemmers de Haarlemse keeper stelde uiteindelijk met enkele wonderbaarlijke reddingen de zege voor zijn ploeg veilig. Maar daar was dan ook alles mee ge zegd. Vooral in de eerste helft was er al heel weinig dan om alleen met normale belangstelling naar te kijken. Nadat mid- voor Van Zuylekom een heel fraaie sco ringskans voor HDVS om zeep had ge bracht, kwam de Racing in de aanval en bleef dat ook. Maar ook in de Haarlemse voorhoede klopte het niet al te best, Van Diest plukte vaardig alle hoge voorzetten voor de Haarlemse aanvallers weg en stopte de schaarse -schoten op zijn doel met veel élan. Aan het enige doelpunt had hjj in het geheel geen schuld. In de 33ste minuut namelijk voerden Biesbrouck en Kruyer een even snelle als zuivere combinatie uit, waar geen Schiedams been aan te pas kwam. Kruyer besloot deze fraaie door braak met een schot, dat via de paal doel trof. Na rust kregen Van Diest en stopper Burger het nog aanzienlijk drukker. RCH viel namelijk via de vleugelspelers Brou wer en Couwenhoven verwoed aan, maar vooral Van Diest smoorde veel gevaar al in de kiem. Schoten van Kruyer, Van Braam, Couwenhoven en Brouwer stopte hij voorts kundig. En toen Van Braam geheel alleen voor hem verscheen, rea geerde hij ook al keurig op tijd. Van der Voort in het doel van RCH kreeg ook menig verdiend applaus. Zoals bijvoorbeeld toen Van Zuylekom alleen op hem afstormde en hij redding bracht met een manmoedige duik, maar ook toen de zelfde speler vlak voor tijd bij een onover zichtelijke situatie onverwacht van dicht bij op doel schoot. De mooiste redding verrichtte hij evenwel bij een schot van Mijnsbergen, dat iedereen eigenlijk al als een doelpunt had gerekend. Enkele seconden voor tijd kon Van Braam andermaal alleen met de bal een rush naar Van Diest ondernemen. Ieder een verwachtte een doelpunt, maar ander maal faalde RCH's aanvalsleider en schoot tegen de doelman van Hermes DVS op, waarna beide spelers het duel om de bal in alle hevigheid voortzetten. Van Diest noch Van Braam hadden echter het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Van Leeu wen gehoord, zodat twee spelers uiteinde- PEC en de Westfaalse profclub Preussen Munster zijn tot overeenstemming gekomen over het overgaan op korte termijn van de 21-jarige midvoor van PEC, J. Schuman. Over de transfersom wenste men geen mede delingen te doen en evenmin over de plannen die Preussen Munster met de PEC'er heeft. RCH was ook reeds geruime tijd bezig de PEC'er te contracteren, maar slaagde niet. lijk ergens in het strafschopgebied over de grond lagen te rollen terwijl alle ande ren van verre geanimeerd stonden toe te zien Alles bijeen was het dus niet al te veel goeds wat naar schatting zesduizend toe schouwers gisteravond in Heemstede za gen. Alleen de levendige tweede helft ver goedde nog veel van de uiterst saaie eerste drie kwartier. Maar begrijpelijk was dat lage spelpeil overigens wel. Een flinke rust is meer dan ooit noodzakelijk. Nog drie wedstrijden en het zit er op.... Al leen, wat is de nieuwe competitie dan al weer schrikbarend dichtbij gekomen NO AD won gisteravond voor de vijfde maal en is thans wel vrijwel zeker van een plaats in de hoofdklasse. KFC werd dit maal het slachtoffer. Het begin was veel te fors. KFC begon er mee en NO AD volg de toen dit slechte voorbeeld. Scheidsrech ter Horn bracht echter weer alle rust met kalm en rustig optreden. Het eerste doelpunt was nogal eigen aardig. C. Molenaar namelijk wilde de bal van ver op zijn keeper Schouten terug spelen. Van ruim twintig meter echter schoot hij keihard in eigen doel Na rust was KFC veel sterker en drong NOAD geheel op eigen helft terug. Maar de KFC'ers schoten bar slecht en dus be hielden de Tilburgers hun voorsprong. Vijf minuten voor tijd vergrootte NOAD zelfs zijn voorsprong door een doelpunt van Dirks, waarmede de thuisclub een wel wat geflatteerde overwinning behaalde. De stand is thans: NOAD KFC GVAV RCH Hermes DVS 10 5 4 3 2 13— 4 7—10 11— 6 3— 9 4— 9 Op de eerste dag van de Regatta te Hen ley werden de meeste van de 55 races in de verschillende nummers geroeid met een straffe tegenwind. Er waren enkele span nende heats, zoals die tussen de vieren van de Royal Air Force en de London Rowing Club voor de Wylord Challenge Cup. Het werd een dead heat. De Brackville Rowing Club uit Ontario (Canada) was de eerste ploeg van overzee die uitgeschakeld werd. De Canadezen roeiden in een geleende boot en verloren met een halve lengte van Thames, een Londense club, in een heat voor de Thames Challenge Cup (achten). In een andere heat voor deze cup be haalde een ploeg van jeugdige dokwerkers uit oost Londen een indrukwekkende over winning op de geduchte acht van Univer sity College Dublin, met niet minder dan lengte. Voor de oorlog zou deze ploeg, uit vrees voor het insluipen van het pro fessionalisme in de beroemde Regatta, niet zijn toegelaten, maar de tijden en de opvat tingen zijn veranderd. Deskundigen hadden nogal wat aanmer kingen op de stijl van de jonge dokwerkers, maar dezen hebben kracht en uithoudings vermogen genoeg om het ook hun sterkste tegenstanders In dit nummer op een na het belangrijkste van Henley lastig te maken. In de laatste jaren hebben altijd Amerikaanse ploegen beslag gelegd op deze beker. In een heat voor de Silver Goblet and Nickalls Challenge Cup (ongestuurde twee) verloren Haring en Kahn van de Ruderclub Saar, van Thompson en Wolf- son van het Pembroke College, Cambridge. De eerste finalist van het Wimbledon- toernooi is bekend. De Australiër Rosewall heeft zich na langdurige strijd, die door de regen twee uur werd onderbroken, in de finale heren enkelspel geplaatst door een vijf sets-overwinning: 63, 36, 6—8, 63, 75 op de kampioen van 1953, de Ameri kaan Vic Seixas. De anderhalve eindstrijd, waarin de Australiër Hoad en de Ameri kaan Richardson elkaar zouden ontmoeten, werd uitgesteld tot vandaag omdat de weersvoorspellingen slecht waren en het inmiddels donker begon te worden. De talrijke toeschouwers, dtie een plaatsje hadden gevonden op de tribunes rond het centre court, hebbein van het uitstekende spel, dat Rosewlll en Seixas in de eerste set ten beste gaven, genoten. Evenals in het schaakspel werd elke aanval met de grootste zorg voorbereid. Rosewall, die steeds een zet verder dacht, was iets ster ker en doorbrak op het beslissende mo ment de service van zijn tegenstander. Met 63 nam hij de eenste set voor zijn reke ning. In de tweede set zocht Seixas voortdu rend het net op om de diepe drives van zijn tegenstander te kunnen onderbreken. Dit had grote invloed op de Australiër. Zijn slagen gingen nu ver uit en toen de oud- kampioen in de vierde game Rosewall's service won had hij een voorsprong van 31. De achterstand werd door Rosewall echter weggewerkt, doch die buitengewoon goed vollerende Seixas liep weer uit en met een slotgame van 400 won Seixas de tweede set. De eerste game van de derde set nam Rosewall op „love", maar zijn controle was In de strijd om het kampioenschap van Nederland versloeg Sparta gisteravond in Rotterdam Rapid met 21. Deze laatste thuiswedstrijd van de Rotterdammers leverde dus een grote verrassing op. Weinig van de ongeveer 13.000 toeschouwers zagen voor de aanvang winst voor Sparta tegen de doodgeverfde landskampioen en dit ge voel werd nog versterkt, omdat bij Sparta Terlouw en Van Ede ontbraken wegens blessures, Benningshof kennelijk een avond rust had willen nemen en Daniels vervan gen was door Boot. Het was echter een fris spelletje waar mede de Rotterdammers op de vijandelijke veste afkwamen en tot ieders verbazing duurde dit welhaast 25 minuten. Het schot, dat al wekenlang ontbrak, was door deze voorhoede, waarin de amateurs Terlaak en de 17-jarige De Vries opereerden, plotse ling teruggevonden. Na 18 minuten was een hard schot van v. d. Gijp na een mooie combinatie de gasten te machtig. Niettegenstaande het feit dat Sparta sterker bleef, werd er voor lopig niet meer gescoord. Hieruit putten de Limburgers de kracht om wat rustiger te gaan spelen en geleidelijk nam de druk af. Ook na de hervatting scheen Sparta al zijn troeven te hebben uitgespeeld en Ra pids aanvallen werden gecontinueerd. De Koning en Verhoeven deden echter opval lend goede dingen in de halflinie. Toch werd de stand gelijk toen na elf minuten Adang een hard schot loste, dat Van Dijk wegsloeg, maar precies voor de voeten van Bisschops, die onhoudbaar scoorde. Vermoedelijk had Rapid toen de volle buit kunnen binnenhalen, als Van Melis tot tweemaal toe niet een mooie kans door slecht schieten ongebruikt liad gelaten. De nederlaag, die toen onafwendbaar scheen voor Sparta, kwam echter niet, want op het door de regen glad geworden veld hervon den de Rotterdammers hun oorspronkelijke vorm en moest Rapid zich tot het uiterste gaan inspannen om doelpunten te voor komen. Het gelukte niet, want toen na een half uur Van der Gijp een weggewerkte bal op grote afstand voor zijn voet kreeg, vloog zijn harde schot onhoudbaar langs de paal. Vooral door het werk van de onvermoei bare middenlinie heeft Sparta tot het einde een overwicht kunnen behouden. Slechts een enkele tegenaanval voor Rapid zag men in de laatste minuten. Hanneman liet hier bij een fraaie kans verloren gaan. Een sneller en ook agressiever N.A.C. won voor een uitverkocht „huis" in Breda er waren 14.000 toeschouwers aanwezig opnieuw. Vóór de rust konden de dui zenden genieten van aantrekkelijk spel, Vooral N.A.C. kwam herhaaldelijk tot ver rassende combinaties. De ploeg van Kraak was in de eerste vijftien minuten evenwel het meest in de aanval. De middenlinie steunde de Elinkwijk-aanval onvoldoende en daarnaast was het onzuiver plaatsen oorzaak dat doelpunten uitbleven. N.A.C. daarentegen was snel, en gevaar lijk. De Elinkwijk-achterhoede met Van Kilsdonk als uitblinker hield de Bredase aanvallers echter aanvankelijk goed in be dwang. Ook de N.A.C.-defensie, met Lus- senburg op de spilplaats en Kuys weer als back, weerde zich goed. Pas na 25 minuten scoorde de thuisclub bij een snelle uitval. Storimans dreef de bal op, gaf een voorzet naar de vrijgelopen Cverbeeke, die Kraak geen kans gaf. In de tweede helft maakte De Jong snel gelijk. Nog geen tien minuten later beging Kraag een overtreding tegen Canjels, wat de Elinkwijk-doelman op een strafschop kwam te staan. Canjels scoorde daaruit. Reeds de volgende aanval van N.A.C. leverde het derde doelpunt voor de Bra banders op. Weer was Canjels de maker ervan (31). Nauwelijks één minuut later voltooide deze speler zijn hat-trick (41). Elinkwijk herstelde zich hierna enigs zins. Een voorzet van Westers bracht de bal bij Van Beek, wiens kopbal onhoudbaar bleek voor de N.A.C.-doelman. Wel waren hierna beide doelen beurtelings in gevaar en was het overwicht van één van de ploegen geen sprake, doch de aanvallen van de thuisclub bleven gevaarlijker. Vijf minuten voor tijd kreeg Overbeeke een kans, waaruit hij het vijfde doelpunt voor zijn ploeg scoorde. De stand luidt thans: NAC 5 4 0 1 8 126 Rapid 5 3 0 2 6 86 Elinkwijk 5 1 1 3 3 711 Sparta 5 1 1 3 3 48 Aan de internationale demonstratiewed strijden die zondag 8 juli in Noordwijk wor den gehouden, zullen de volgende Wim bledon-spelers deelnemen: Ken Rosewall, (Australië), Fraser Autsralië), Budge Patty (V.S.), Jaroslav Drobny (Egypte) en David son (Zwaden). Promotie. De voetbalwedstrijd Lug- dunumHollandia, in de promotie-competi tie naar de eerste klasse amateurs (Westen) is geëindigd in een gelijk spel, 44. hij kwijt. Diverse malen belandden de bal len zowel van zijn fore- ais de backhand1 in het net. Drie missers en een diepe lob van Seixas kostte Rosewall de zevende game, dlie hij zonder een punt te scoren verloor. Daarna kwam Seixas vier maal op „advantage" te staan. Rosewall echter verbeten vechtend slaagde er steeds weer in gelijk te maken. En met twee harde drives passeerde hij zijn tegenstander: 44. Toen de stand op 54 in het voor deel van Rosewall was, begon het te rege nen. De toeschouwers verlieten de tribunes en de empire stopte de partij. Doorgebroken Na deze gedwongen pauze, die bijna twee uur duurde, won Seixas met 86 de derde set. Hij was in de dertiende game doorgebroken, nadat Rosewall in moeilijk heden was geraakt door een double fault. In de vierde set kwam Rosewall spoedig met 51 voor te staan. Toen hij op setpoint stond, maakte hij echter een double fault en Seixas liep in tot 35. Met 63 won Rosewall de vierde set en nu waren de kansen voor beide spelers weer gelijk. Seixas was de eerste, die in de beslissen de set in moeilijkheden verkeerde, toen de Australiër met 4015 in zijn servicegame leididé. Hij herstelde zich evenwel en het zag er naar uit, dat hij zou wininen. Met 52 stond Seixas voor, Maar prachtig kwam de Australiër terug. Met schitteren de volley's bestookte, hij zijn tegenstander, die op matchpoint had gestaan. De spanning steeg ten top. Rosewall trok zich niets meer van de reputatie van de man uit Philadelphia aan en met 75 eiste hij de vijfde set en ook de partij voor zich op. Verheugd over de zege gooide hij zijn racket in de lucht en met een tevre den glimlach verliet Rosewall, die in de eindstrijd de winnaar van het duel Hoad Richardson zal ontmoeten, de baan. De uitslagen Gemengd dubbelspel, derde ronde: mej. F. Muller en Anderson (Austr.) verslaan Doro thy Knode en Hoknberg (V.S.) 64, 63; Pat Ward (G.B.) en Fraser (Austr.) verslaan mej. M. O'Dorunell (Austr.) en Davidson (Zweden) 79, 75, 63; mej. P. Hird en Oakley (G.B.) verslaan mej. E. vara Tonder en Farrer (Z.Afr.) 86, 62. Vierde ronde: Darlene Hard (V.S.) en Howe (Austr.) verslaan mej. E. Buding (Did.) en Giammalva (It.) 6—4, 86; Erika Vollmer en Stewart (Dld./V.S.) versl. Shirley Bloomer en Knight (G.B.) 62, 64; Pat Ward en Fraser (G.B./Austr.) versl. mej. P. Hird en Oakley (G.B.) 26, 61, 63; mej. F. Muller en Andersan (Austr.) versl. mej. C. Hoahing en Sherwood (G.B.) 75, 60. Dames dubbelspel, derde ronde: mevr. D. Wedderburn (Z.Afr.) en mej. G. Woodgate (G.B.) verslaan mej. E. Becroft (Nw. Zee land) en mej. R. Bulleid (G.B.) 63, 36, 6—4. Kwartfinales: mej. F. Muller en mej. D. Seeney (Austr.) versl. mej. D. Spiers en mevr. G. Walter (G.B.) 62, 6—4. In de eerste halve finale van het heren enkelspel won Rosewall (Austr.) met 63, 36, 68, 63, 75 van. Seixas (Ver. St.). De halve finale heren enkelspel Hoad Richardson en de overige partijen die op het programma stonden, konden niet worden gespeeld in verband met de mogelijkheid van nieuwe regenvkl. De als „klassieker" op de lijst van wie lerronden prijkende wegwedstrijd Amster damArnhemAmsterdam, die woensdag voor de tiende achtereenvolgende maal ter gelegenheid van de Amsterdamse Sport week werd gehouden, is organisatorisch een debacle geworden. Na ongeveer 70 km rijden kwam een lid van de wedstrijd leiding plotseling tot de ontdekking, dat de kopgroepen een verkeerde weg waren ingeslagen. Dat was bij Voorthuizen, waar de karavaan naar Garderen moest, maar recht op Putten koerste. Onder gemor van de renners die tot dan de eerste rol had den gespeeld, sloeg men, naar men dacht, de juiste weg in om bij Stroe tot de ont dekking te komen, dat men wederom van het rechte pad was afgedwaald. Inplaats van rechtsaf te slaan langs het militaire kamp reed het peloton een weg in, die precies naar de andere kant voerde. Ge lukkig werd ook dit spoedig bemerkt, maar daar had men toch wel zoveel op onthoud, dat achterblijvers met achter standen van vijf minuten bij konden komen. Hier zou dus voor de vierde maal ge start worden, want na 38 km hadden ge sloten spoorbomen bij Hilversum het in vier groepen uiteengevallen peloton weer bij elkaar gebracht. Maar voor het zover kwam volgde een nieuw oponthoud. Er barstte een hevige regenbui los en de renners, die er na zoveel teleurstelling toch niet veel zin meer in hadden, vlucht ten in het bos om onder de bomen be schutting te zoeken. Pas toen de regen op hield zette de karavaan zich voor de vier de maal in beweging. Toen was men voorzichtiger en liet de renners in een kalm tempo rijden, totdat men op een plaats kwam waar men zeker was weer op het uitgestippelde parcours te zijn. Daar werd de groep voor de vijfde maal losgelaten. Intussen had men de ver zorging in Garderen, dat men links had laten liggen, maar overgeslagen. Nog was aan alle ellende geen einde gekomen, want in Barneveld sloeg de karavaan voor de zoveelste maal een verkeerde weg in, nu echter slechts voor enkele tientallen me ters, zodat deze fout wel bijzonder snel hersteld kon worden. Daarna kreeg de koers een „normaal" verloop. Eigenlijk is deze klassieker dus pas zeven kilometer voorbij Stroe begonnen, toen de renners voor de laatste maal vrij gelaten werden. De strijdlust was nog niet geblust, want er was al dadelijk een uitlooppoging van Buis uit Vijfhuizen, die negen renners meesleepte: Steen voorden, Bravenboer, Groot, Moolenijzer, Jan Buis uit Badhoeve dorp, Blaauw, Jan van der Putten, Van Vliet en Daaf Janbroers. Valpartij Intussen noteerden wij in de achterhoede van het peloton een valpartij, waardoor twee favorieten werden uitgeschakeld. In Kootwijkerbroek reed Piet de Jongh tegen een uitstekende kist op een bakfiets aan, viel en sleepte Kersten, Dumernit en Gun- delach mee Piet de Jongh was er het ergst aan toe. Hij bleef met bloedende wonden Piet Steenvoorden tijdens de ereronde aan het hoofd en de linkerknie op de weg liggen en moest de tocht naar Amsterdam verder in de ziekenwagen maken. De kopgroep had inmiddels een voor sprong van 1 min. 15 seconden op een tweede groep, bestaande uit Bulten, Jon ker, Niesten, Pos, Van Wetten, Driessen, Teunisse, Van den Borgh en Lute, die ?ich even voorbij Baarn bij de vluchtelingen voegden. Bravenboer, Van den Borgh, Moolenijzer, Buis uit Vijfhuizen, Jonker en Pos vielen na Hilversum terug, terwijl onder de rook van Amsterdam Driessen moest lossen. Sprint Op de brede Nassaukade demarreerden Steenvoorden en Niesten, waarbij Steen voorden met een paar lengten verschil het sprintje van de Beverwijker won. Steen voorden, die nota bene in Stroe had willen afstappen, omdat de gang van zaken hem niet bevredigde Er werd wel een uitslag bekend ge maakt, maar geen tijden, omdat men het er niet over eens kon worden, welke af stand de renners afgelegd hadden. Rekent men vanaf Stroe, dan is het ongeveer 100 km van de uitgestippelde 200 km... De uitslag werd: 1. Steenvoorden (Heemstede); 2. Niesten (Beverwijk); op 7 seconden: 3. Jan van der Putten (Den Haag; 4. Arie van Wetten (Noordwijker- hout); 5. Van Vliet (Rotterdam); 6. Jan broers (Amsterdam); 7. Bulten (Zwolle); 8. Groot (Beverwijk); 9. Buis (Badhoeve dorp); 10. Teunisse (Utrecht); 11. Blaauw (Arnhem); op 48 seconden: 12. Lute ('s-Gra- veland).

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11