r PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR MEUBEL. Moeilijkheden bij Linnaeushof om ontslag adjunct directeur Fa. B. ENGELENBERG „Middenstand profiteert terdege van de toeristen-bestedingen" Wereldnieuws Kort geding zal vrijdag worden voortgezet De radio geeft vrijdag Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Zeelt ió het zo DONDERDAG 5 JULI 1956 Uit inrichting ontvluchte knaap aangehouden Nare dagen? Moe en mat? AKKERTJE Melk een cent duurder met ingang van 8 juli Directeur-generaal voor Middenstand en Toerisme: Internationale Kamer van Koophandel over het consumentenkrediet Overdracht directeurschap Residentie-Orkest Humanistisch Verbond en godsdienstonderwijs Kerkelijk Nieuws touk* ted? S\ Terecht stelling van een haan J DE PRESIDENT VAN DE Haarlemse rechtbank, die woensdagmiddag het kort geding behandelde, inzake het verlenen van ontslag aan de adjunct-directeur van de N.V. „Linnaeushof" te Bennebroek en het publiceren van een mededeling in de dagbladpers, heeft, nadat namens partijen het woord was gevoerd, bepaald, dat de behandeling vrijdagmorgen om halftien zal worden voortgezet. Dit geschiedde op verzoek van mr. J. H. A. M. van Son, die namens de eiser optrad en gevraagd had getuigen te horen. Enkele punten van de eis werden ingetrokken, omdat het salaris over juni is uitbetaald en eiser weer in het bezit is van zijn regenjas, echter niet van zijn rijbewijs en bewijs van Nederlanderschap. Zoals gemeld is, heeft de heer A. J. van Duuren aan de president van de Haarlemse rechtbank gevraagd de directie van Lin naeushof bij vonnis uitvoerbaar bij voor raad en op de minuut te veroordelen om binnen 24 uur na de uitspraak hem weer te werk te stellen in zijn functie van adjunct-directeur van de N.V. Linnaeushof en hem kantoorruimte en een auto ter be schikking te stellen en binnen 3 maal 24 uur na de tiitspraak in enkele dagbladen een rectificatie te doen plaatsen, waaruit blijkt, dat er van ontslag op staande voet geen sprake is. Als president fungeerde mr. C. E. Muller, die mr. Van Son in de gelegenheid stelde de eis toe te lichten. Deze herinnerde er aan, dat vóór half april de Linnaeushof geopend werd en vele moeilijkheden over wonnen moesten worden. Daarna ontston den er zoals dit in ieder bedrijf moge lijk is wrijvingen tussen de directeur en de heer Van Duuren. Daar hij zich niet meer met de gang van zaken kon vereni gen zond de heer Van Duuren op 10 juni een brief aan de directie van de Linnaeus hof, waarin hij verzocht hem met ingang van 1 augustus ontslag te verlenen. Op 17 twee adviseurs deelnamen en volgens mr. Van Son heeft de heer Van Duuren zijn ontslag ingetrokken. Lijnen voor de toe komst werden uitgestippeld en in de vol gende dagen werd daarover gesproken. Op donderdag 28 juni verscheen in een ochtend blad een bericht over moeilijkheden bij Linnaeushof en die publicatie is niet van de heer Van Duuren uitgegaan, hoewel hij belast was met het contact met de pers. Hij heeft zelfs getracht publicatie te voor komen, maar het is hem niet gelukt. De pers liet zich geen wetten voorschrijven en ook andere kranten deden publicaties. Enige dagbladen hebben meegedeeld, dat de directeur van Linnaeushof verklaard had, dat de heer Van Duuren op staande voet ontslagen was. Wel was 28 juni een brief verzonden, waarin vermeld stond, dat de heer Van Duuren overeenkomstig diens verzoek van 11 juni ontslag was verleend met ingang van 1 augustus. Mr. Van Son merkte op, dat er eën wild west-stemming is gevolgd. De heer Van Duuren was in de auto van Linnaeushof naar Amsterdam getrokken; terwijl de auto geparkeerd en op slot stond is deze weg genomen en naar Bennebroek gereden. In de auto bevonden zich boeken, een regen jas, een rijbewijs en een bewijs van Neder landerschap. De president: „Heeft de heer Van Duuren ,r¥net geprotesteerd, toen hij de ontslagbrief ontving?" -Mr. Van Son: „Die mogelijkheid bestond niet. De heer Van Duuren kon geen contact krijgen met de directie en meende, dat via een kort geding wat bereikt kon worden. Woensdagmorgen is een postwissel van 145 ontvangen en een regenjas, echter ADVERTENTIE Ooclstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN AUTO CLEANER „COMMANDANT" geen rijbewijs en geen bewijs van Neder landerschap." Namens gedaagde Mr. J. F. Oberman, die voor gedaagde, de N.V. Linnaeushof, optrad, deelde mee, dat de heer Van Duuren voor onbepaalde tijd in dienst is genomen tegen een maand salaris. Mocht het aantal bezoekers de 150.000 bereikt hebben, dan zou een provisie van 1 cent per bezoeker boven dit getal gegeven worden en van 2 cent per bezoe ker boven de 250.000. Het aantal van 150.000 is nog niet bereikt. Daarom heeft de heer Van Duuren uitsluitend een maand salaris ontvangen, ook over juni. Weliswaar kwam hij zaterdagmiddag bij de boekhou der, maar daar de heer Van Duuren reeds voorschotten had ontvangen, moesten eerst enige berekeningen geschieden. Dat is maandag gedaan en daarna is een post wissel gezonden. De heer Van Duuren was verzocht vóór 12 uur op 29 juni de auto van de Linnaeushof in te leveren. Hieraan voldeed hij niet en daarom is zij in Am sterdam weggereden. In de auto lag een jas, die teruggezonden is; een rijbewijs en een bewijs van Nederlanderschap zijn niet gevonden. Mogelijk zijn ze elders verloren Zodra ze gevonden worden, krijgt de heer Van Duuren ze terug. Vervolgens deelde mr. Oberman mee, dat de heer Van Duuren op 11 juni schriftelijk ontslag heeft gevraagd tegen 1 augustus; juni volgde een bespreking, waaraan o.a. ontslag is hem op 28 juni schriftelijk nrtttïnniivm Anl n n wï ar» am ttaI rfano mv HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. '8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen.. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Lichte muziek. 11.20 Platen. 11.35 Pianoduo. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Pianotrio. 14.30 Voordracht en causerie. 14.50 Internationaal festival v. h. Chanson. 15.45 Sport. 16.00 Or gel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale cau serie. 17.35 Instrumentaal trio. 17.50 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Ronde van Frankrijk. 18.30 Accordeonorkest en solist. 19.00 Met de deur in huis, causerie. 19.10 Voor de kinderen. 19.20 Platen.. 19.30 Jeugdboeken het gehele jaar door, causerie. 19.45 Op bezoek bij anderen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Joodse liederen. 20.30 Bespiegelingen aan de East River, cau serie. 20.40 Ouder en oud worden, causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.30 Ronde van Frank rijk. 21.40 Toeristische indrukken over Oostenrijk. 22.05 Lichte muziek. 22.25 Bui tenlands weekoverzicht. 22.40 Vandaag, cau serie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en piano. 11.30 Platen. 11.45 Promenade orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.35 Lichte muziek. 12.55 Pla ten of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro testants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 14.05 School radio. 14.25 Platen, 15.15 Voordracht. 15.35 Viool en piano. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Platen. 16.35 Lichte muziek. 17.00 Voordracht. 17.20 Negro spirituals. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.00 Stemmen van overzee. 18.10 Orkestconcert. 18.30 Sport. 18.40 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regerings uitzending: Rubriek Verklaring en toelich ting. Vakantie-werkers een gevaar? 19.20 Regeringsuitzending: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Salzburger Festspiele: Idomeneo, opera. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Operettemuziek. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Muziek bij de thee. 17.45 Orkestconcert. 18.10 Voordracht. 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Kroniek voor de bond der grote gezinnen. 20.15 Orkestcon cert 21.30 Zang. 22.30 Nieuws. 22.45 Platen. 23.00 Zang. 23.50—23.55 Nieuws. verleend. Er is wel op zondag 17 juni een bespreking gevoerd, maar volgens mr. Oberman heeft de heer Van Duuren zijn ontslag niet ingetrokken. Hoewel deze eind juni moest begrijpen, dat op zijn komst op Linnaeushof geen prijs werd gesteld, werd hem ten overvloede op 28 juni een brief geschreven, waarin hem gemeld werd, dat het ontslag verleend was. Mr. Oberman deelde mee, dat de direc teur van Linnaeushof ontkent, dat in enkele kranten door hem is meegedeeld, dat aan de heer Van Duuren op staande voet ont slag is verleend. Deze onderhield het con tact met de pers. Overigens is de goede naam van de heer Van Duuren niet aan getast, aldus spreker en er is geen reden om tot het publiceren van een rectificatie over te gaan. Bovendien is het de vraag of de president kan gelasten een rectificatie in de redactionele kolommen op te nemen. De conclusie van mr. Oberman was, dat de eis dient te worden ontzegd. Bij de replieken verzocht mr. Van Son de president getuigen te horen, o.a. enkele journalisten, die in hun bladen hebben gepubliceerd, dat de directeur van Lin naeushof hun had meegedeeld, dat de heer Van Duuren op staande voet was ontslagen. Eén der journalisten was aanwezig en legde als getuige een verklaring af. Anderq getuigen zuRen .vrijdagmorgen gehoord worden. De Amersfoortse politie heeft de op 4 juni uit een inrichting te Noordwijk ont vluchte 16-jarige knaap H. van B. uit Bun schoten aangehouden. Hij had zich inder tijd al schuldig gemaakt aan ladelichtingen. Na zijn ontsnapping nam hij in Nijkerk uit het kantoor van een borstelfabriek 600 weg. Hij had zich inmiddels ver zekerd van de medewerking van twee an dere jongelui uit Bunschoten, de 18-jarige V. en diens 16-jarige vriend Van de G. De ontvluchte jongeman nam eerst nog een bedrag van 90 weg bij een Amersfoorts brandstoffenhandelaar, daarna trokken zij er gedrieën op uit om in Amersfoort hun slag te slaan bij een bouwbedrijf aan de Arnhemseweg. De bedrijfsleider, de heer Oeben, zag toevallig de jongens over een muur klimmen. Hij waarschuwde de poli tie en kon zelf een van de knapen (de 18- jarige V.) in zijn kraag vatten. Twee ko zen het hazepad, maar konden later wor den ingerekend. De ontvluchte jongen, die psychisch is gestoord en nauwelijks lezen en niet schrij ven kan, bekende al zijn daden. De andere knapen, die niet eerder met de politie in aanraking waren geweest, werden na ver hoor vrijgelaten. ADVERTENTIE U voelt U weer "stralend De Algemene Vereniging voor Melkvoor- ziening te 's Gravenhage heeft de melk handel in haar werkgebied omvattende in hoofdzaak het vasteland van Zuid-Hol land, het westen van de provincie Utrecht en het zuidelijk deel van Noordholland geadviseerd de detailmarge op melk te verhogen met een halve cent per liter. De consumentenprijzen zullen hierdoor stijgen met een cent per liter. De prijsverhoging zal ingaan op 8 juli, ook te Haarlem. Deze verhoging, aldus de vereniging, vindt haar oorzaak in de ontwikkeling van de kosten van de melkdetailhandel sinds 1954. In de gebieden waar de melkhandel niet gerationaliseerd is, zijn de consumen tenprijzen op het ogenblik een halve cent per liter lager dan het thans nog geldende berekende gemiddelde. De beoogde marge verhoging zal dus moeten leiden tot ver hoging van de consumentenprijzen met een cent per liter, derhalve voor bijvoorbeeld losse melk van 30 tot 31 cent. In de gebieden waar de melkhandel wél gerationaliseerd is, zullen de consumenten prijzen voorlopig ook een cent per liter worden verhoogd, en dus ook tijdelijk voor losse melk 31 cent per liter bedragen. In een later stadium zullen zij weer gedurende een zeker tijdvak met een cent worden verlaagd, waardoor uiteindelijk een ge middelde verhoging met een halve cent per liter wordt bereikt. VAN DE ONGEVEER 208 MILJOEN GULDEN die door buitenlandse bezoekers per jaar in ons land worden besteed, heeft de middenstand aanzienlijk meer profijt dan doorgaans wordt aangenomen. Volgens redelijke schattingen ontvangen de horeca-bedrijven zeventig percent van dit bedrag. De toerist besteedt daarnaast vijf percent van zijn budget aan vervoer, tien percent voor directe aankopen en vijftien percent voor amusement. Uit steekproeven is gebleken, dat van het bedrag van ruim 140 miljoen „toeristische" guldens, die in de horeca-bedrijven worden besteed vijfendertig percent voor directe inkopen bij de middenstand wordt gebruikt. Verreweg de meeste der dertigduizend horecabedrijven, waarvan trouwens zeven ennegentig percent tot de middenstand behoort, koopt levensmiddelen en materialen bij de middenstand. De horeca-bedrijven maken zevenenhalf percent van de middenstand uit. Het bovenstaande werd meegedeeld door dr. W. L. Groeneveld Meijer, directeur- generaal voor Middenstand en Toerisme van het ministerie van Economische Zaken in een causerie voor de algemene vergade ring van het genootschap van toeristische journalisten en auteurs „Tourjour Hol land" in het Scheveningse Palace-hotel. De horeca-bedrijven verionen dertig percent van hun inkomsten, besteden, vijf percent daarvan voor onderhoud en reparaties, ADVERTENTIE Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven.^ Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld no een Deskundigen op het gebied van goederen distributie van de Internationale Kamer van Koophandel waarschuwen, dat men niet te snel moet beweren, dat het zich uitbreidende consumentenkrediet een in- flationistische factor is. Zij baseren hun mening op een internationaal onderzoek naar aankopen op afbetaling, dat thans door de Kamer wordt gevoerd en waaruit blijkt, dat nog niet voldoende feitelijke gegevens zijn verkregen, om een gezonde basis te vormen voor de vaststelling van de invloed, welke het consumentenkrediet op de economie heeft. De deskundigen van de Kamer zijn van. mening, dat de toenemende veróntrusïing van de regeringen over de uitbreiding van het krediet het noodzakelijk maakt meer gedetailleerde statistieken te verkrijgen. Zij vrezen, dat anders het toezicht van de regeringen gebaseerd zou worden op op portuniteit of theorie en daardoor nadelig zou kunnen blijken te zijn voor de econo mische expansie op de lange duur. Bij voorkeur zouden deze gegevens betrekking moeten hebben op een periode van enige duur, aangezien de economische invloeden van krediettransacties niet zo zeer voort vloeien uit de omvang van het uitstaande krediet, dan wel uit de mate van toeneming en de betrekking tot veranderde inkomsten en produktie. Hoewel het onderzoek van de Kamer niet voor de komende winter voltooid zal zijn, kunnen enkele voorlopige conclusies ge trokken worden uit een rapport over de werkzaamheden, dat in de bijeenkomst van juni van de commissie voor goederendistri butie van de Kamer wordt ingediend. Deze zijn dat naar het schijnt een uitgebreid gebruik van kredietmogelijkheden en hoge levensstandaarden samengaan en dat de afbetalingsschuld in Amerika zevenenhalf percent vertegenwoordigt van het gemid delde persoonlijke inkomen; in Canada vijf percent en in Engeland drie percent. Zon der nauwkeuriger gegevens kan echter niet worden vastgesteld, of kredietexpansie hoge levensstandaarden veroorzaakt of daaruit voortvloeit, en evenmin of er tus sen beide oorzakelijk verband bestaat. De omvang van de schulden der slechte debi teuren is betrekkelijk gering. In België, Frankrijk, West-Duitsland en Amerika zijn zij kleiner dan één percent. Uit het over zicht blijkt echter, dat meer aandacht wordt geschonken aan een onderzoek naar de kredietwaardigheid van de cliënt. Uit gegevens uit tien landen blijkt, dat door kleinhandelaren in alle goederengroepen. behalve automobielen, omvangrijke kre dieten worden verleend. Auto's worden meest verhandeld door bemiddeling van financieringsfirma's. Het bestuur van de Vereniging Het Residentie-orkest deelt mede dat de direc teur der vereniging, mr. Evert Cornelis ontslag heeft gevraagd. Teneinde een functie bij Philips Phonografische Indus trie te aanvaarden. Het bestuur heeft dit ontslag op nader te bepalen datum in de tweede helft van 1956 verleend en benoemd tot directeur de heer Willem Brederode, thans hoofd administrateur van de maatschappij Zee bad Scheveningen. Het tijdstip van de overdracht van het directeurschap zal na der worden bepaald met in achtneming van de belangen van alle daarbij betrok kenen. De federatieve gemeenschap Amsterdam van het Humanistisch Verbond heeft in een brief aan de gemeenteraad van Am sterdam de mening geuit, dat „de overheid zich dient te onthouden van subsidiëring van godsdienstonderwijs op de openbare school" Onder meer omdat de „onder scheiding tussen godsdienstonderwijs en bijbelkennis niet steeds duidelijk in acht genomen wordt" meent het Verbond, lat „subsidiëring van het godsdienstonderwijs op de openbare school een rechtstreeks steunen van bepaalde godsdienstige stro mingen ten behoeve van hun gewone, op het godsdienstige gebied liggende, verzor gingsactiviteiten zou betekenen'. Ned. Herv. kerk Beroepen te Amsterdam (Slotermeer- Geuzenveld) (toez.) W. M. Maas te Vlis- singen; te Papendrecht C. Vos te West broek; te Nes en Wierum (toez.) J. de Waard te Alphen a. d. Rijn. Aangenomen naar Marrum-Westernij- kerk K. M. de Bruyn te Nes-Wierum; idem de benoeming tot voorg. van de afd. Loos duinen van de Ver. van Vrijz. Herv. C. A. Schenk a.s. em pred. te Scheemda. Benoemd tot vicaris te Bruinisse H. v. Dijk, kand. te 's-Gravenhage. Geref. kerken Tweetal te Amsterdam (vak. P. Veen- huizen) K. M. R. v. d. Beek te Arnhem en W. v. d. Linden te Rotterdam-Kralingen. Beroepen te Alphen a. d'. Rijn (3e pred. pl.) T. Spilker te Maassluis; te Heerjans- dam R. v. Reenen te Capelle a. d. IJsel. Aangenomen naar Kampen (vak. R. de Vries) dr. D. v. Swigchem te O. en N. Wetering. Remonstr. Broederschap Beroepen te Leiden J. Th. Mackenzie te Doesburg. 14. Na zijn ervaringen met de automa tische voetenveger en de jasuittrekker, zorgde Panda ervoor, dat hij uit de buurt van de rare apparaatjes bleef. „Werken ze elektrisch?" vroeg hij, met een wantrou wende blik om zich heen, „of met ben zine?" „Met geen van beide; ik heb een hele speciale brandstof voor ze", ant woordde Knutseleer, terwijl hij trots een fles liet zien, „ze lopen op nitroglycerine!" „Nitroglycerine?" herhaalde Panda ver schrikt, „maar dat is geweldig gevaarlijk! Dat kan ontploffen! Houd die fles goed vast!" „Ja", murmelde Knutseleer, „het is sappig spul; er zit stootkracht in". „Ik zal jou eens wat stootkracht laten voelen!" bulderde plotseling een bekende stem en daar kwam de gehavende veldwachter binnenstormen. „Ha!" riep hij, terwijl hij zich grimmig in de deuropening opstelde, „nu heb ik jullie te pakken. Ik...." Hij hield verschrikt op, toen een klem zijn en kels vastgreep en de vloermat schurend zijn schoenen te lijf ging. „Ooei!" riep Pan da, „de automatische voetenveger heeft HEM te pakken!" welk geld dus in handen van het ambacht komt, en vijftien percent voor diverse kos ten en aanschaffingen. Hoewel dus het grootste deel, zeventig percent van de toe ristische uitgaven door buitenlanders, di rect bij de Nederlandse horeca-bedrijven komt, betekent dit dus geenszins, dat de middenstand hiervan niet in aanzienlijke mate meeprofiteert. De tien percent (20 miljoen gulden) van de directe aankopen door toeristen gaat ook voor het overgrote deel naar de mid denstand. Merkwaardig is, dat aan kwali teitsartikelen door Amerikanen vooral lin nengoed wordt gekocht, door Belgen voor al damesmantels, en door Duitsers vooral dekens. Daarnaast wordt natuurlijk een grote hoeveelheid snuisterijen als souvenirs gekocht. Helaas speelt daarbij niet de zin van de voorwerpen een rol. De toerist laat zich bij de aankoop van souvenirs, zoals overal ter wereld, doorgaans door senti menten leiden. Dr. Groeneveld Meijer ziet weinig in het zogenaamde zinvolle sou venir. De vijftien percent van het toeristische budget, dat aan amusement wordt besteed, gaat naar schouwburgen, bioscopen, ten toonstellingen, musea en dansgelegenhe den. Hieruit blijkt, aldus dr. Groeneveld Meijer, dat de middenstand wel degelijk groot profijt heeft van het bezoek van bui tenlandse toeristen. Exacte percentages zijn de genoemde cijfers natuurlijk niet, maar zij hebben wel een zeer redelijke basis. Aan het slot van zijn betoog, dat ook werd aangehoord door de directies van de ANW, de VW Zuid-Holland, de Neder landse reisvereniging, het Nederlands Ver- keersinstituut en een vertegenwoordiger van de afdeling publiciteit van de gemeen te Den Haag, keerde dr. Groeneveld zich tegen het gebruik van nationale en buiten landse vlaggen als reclame. Hij zei het een grove onbeleefdheid te vinden om met na tionale vlaggen te „pavoiseren". Als sche pen pavoiseren gebruiken ze daarvoor ook geen nationale vlaggen en de textielwinkels hebben voldoende couponnetjes om horeca bedrijven gezellig te kunnen versieren, zo zei hij. Het leek hem een uitstekende ge dachte om aan jongelui op scholen en in diensttijd het besef bij te brengen, dat wij zeker ook als zeevarende naties geen mis bruik van vlaggen mogen maken. ADVERTENTIE woningtextiel een ongekend grote sortering WONINGINRICHTING BEVERWIJK Geopend ,6-12.30 en lA-iauur. Dinsd.lolisusa Volkslied. De eerste minister van Malakka heeft bekendgemaakt dat componisten uit de hele wereld mee kunnen dingen in de wedstrijd voor een volkslied, dat voor het eerst officieel gespeeld zal worden als Malakka volgend jaar on afhankelijk wordt. Atoomvliegtuig. Radio-Peking heeft be weerd, dat het eerste, door atoomkracht voortbewogen vliegtuig boven Rusland proefvluchten heeft gemaakt. De proef vluchten zouden aan het eind van 1955 hebben plaatsgehad. Verslagen. Sherif Chester Crittenden van het district Adair in Oklahoma en Bob Alberty, die de sheriff bij verkiezingen voor de Democratische partij had ver slagen, hebben elkaar in de districts gevangenis doodgeschoten. Actie. De Argentijnse politie heeft in ver scheidene voorsteden van Buenos Aires huiszoekingen verricht. Verscheidene mensen zijn aangehouden. De actie, die door de commissaris van politie van Buenos Aires en de prefect geleid werd, hield verband met de mislukte Peronis- tische opstand van begin juni. Onderzoek. De commissie voor handels zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft, naar aanleiding van de vliegramp boven Arizona, die aan 128 personen het leven heeft gekost, besloten een onderzoek in te stellen naar het gehele Amerikaanse lucht- vaartverkeer. Te kijk. Billy Hill, de gangster die zichzelf als koning van de Londense onderwereld beschouwt, zal vrijdagavond in een pro gramma van de commerciële televisie de kijkers uitdagen om het bewijs te leve ren dat er in Londen gangsters bestaan en afpersing wordt bedreven. Circus. Ruim veertig landen zullen ver tegenwoordigd zijn bij het internatio nale circus-congres, dat in October in Barcelona gehouden zal worden. Ket congres is het eerste in zijn soort. Het zal bestaan uit een reeks voorstellingen van de beste nummers uit de beste cir cusprogramma's van elk land. Verdreven. Volgens door radio-Vaticaan aangehaalde inlichtingen uit Tsjecho- slowakije zouden daar vijfduizend leden van religieuze orden en congregaties in industriële ondernemingen en mijnen werken. Zowel vrouwelijke als manne lijke religieuzen zouden uit hun huizen en kloosters verdreven zijn en in fabrie ken en ondernemingen handarbeid moe ten verrichten. Nederlaag. Premier Ismail el Azhari van Soedan heeft bij een stemming over een motie van vertrouwen een grote neder laag geleden. In het Huis van Afgevaar digden kozen slechts eenendertig afge vaardigden zijn partij, terwijl zestig vertegenwoordigers, onder wie een paar afgetreden ministers, tegen de motie stemden. Baby. Te Westbury, nabij New York, is een baby van een maand oud ontvoerd uit de achtertuin van het ouderlijk huis. De moeder had de kinderwagen daar een paar minuten onbeheerd laten staan. De rovers lieten weten dat de losprijs tweeduizend dollar bedraagt en dat zij het kind zullen doden indien de ouders de autoriteiten zouden waarschuwen. Desondanks heeft de politie bekendge maakt dat de ouders aangifte hebben gedaan. Schadevergoeding. De I.G.-Fatben in liqui datie, het vroegere Duitse chemische concern, heeft 27 miljoen gulden als schadevergoeding aangeboden voor dwangarbeiders, die tijdens de oorlog in de fabrieken van de onderneming werk hebben verricht. In een communiqué zegt de directie zich niet tot deze be talingen verplicht te gevoelen, maar het desalniettemin te doen om de nood van onschuldige slachtoffers van het nazi- regime te lenigen. De trust werd na de oorlog door de geallieerden geliquideerd en in verscheidene grote ondernemingen verdeeld. Regen. De Indische staat Assam is niet slechts om zijn thee, maar ook om zijn enorme regenval bekend. In Assam is nu een strijd gaande tussen de dorpen Cherrapunjis en Mawsynram, die er beide prat op gaan de regenachtigste plaats ter wereld te zijn. Tot dusverre is deze unieke strijd gewonnen door Maw synram, dat zich voor de eerste zés maanden van dit jaar kon beroemen op een regenval van niet minder dan 1124,57 cm, terwijl Cherrapunjis slechts kon bogen op 914,15 cm. De strijd, die overigens nog niet ten einde is, staat onder auspiciën van het plannenbureau van de staat Assam, dat meent hierdoor toeristen te kunnen trekken. IN BAZEL werd in 1774 een haan tot de brandstapel veroordeeld wegens een afschuwelijke en onnatuurlijke misdaad. Het beest had n.l. een ei gelegd, een ver grijp waarvoor de magistraten van de stad geen betere oplossing wisten dan een auto da fé, die op de Kohlenberg voltrokken werd in tegenwoordigheid van een ontzag lijke menigte belangstellenden. Tegenwoordig zou een dergelijk vreemd soortig dier ogenblikkelijk door de beoefenaren der wetenschap worden opgevraagd, maar de haan uit Bazel had het ongeluk een paar eeuwen te vroeg ge boren te zijn. Bovendien werd van het door hem gelegde ei verondersteld een basilisken- ei te zijn, welk beest we na onze uitvoerige beschouwingen van enige tijd geleden gelukkig niet meer aan u be hoeven voor te stellen. Tot diep in de 17de eeuw werd aan de haneneieren geloof gehecht, wat niet te verwonderen valt indien we in aanmer king nemen hoe veelvuldig deze dieren zich met de leg bezig hielden. De Frans man Lapeyronie geloofde er echter niet veel van dat de hanen zich voortdurend in de kippenaangelegenheden zouden mengen en stelde in 1710 voor de Académie des Sciences een verhandeling op, waarin hij betoogde dat hanen nooit eieren leggen en dat de kleine, dooierloze producten die van de mannelijke dieren afkomstig werden geacht, afkomstig waren van kippen die aan een bepaalde ziekte leden. Dat klonk nogal nuchter en waarheids getrouw. Maar ook de mening van Lapey ronie raakte aan het wankelen toen een boer hem enige eieren bracht die volgens zijn stellige verzekering door de haan wa- ren gelegd. En het waren nog basilisken eieren óók, die - uitgebroed door een slang of een pad, of desnoods gewoon door zon newarmte - basilisken zouden opleveren, die, verborgen onder het dak, alle leden van het gezin met hun verschrikkelijke ogen zouden doden. Deze laatste conclusie achtte de Franse onderzoeker weinig aan nemelijk, maar toen de eieren geopend werden, bleken zij slechts sporen van een dooier te bevatten, gevormd door een ineengerold slange tje. Nu ja, een slangetje was het wel niet precies, maar toch wel een opgerold draad vormig lichaam. Het is duidelijk, dat nu ook bij Lapeyronie ernstige verdenkingen jegens de haan rezen. Hij verdacht het dier niet van het voortbrengen van basiliskeneieren, maar meende hier met een hermafrodiet, dus met een tweeslachtig wezen te doen te hebben. Bij opening bleek de haan inwen dig echter geen enkele afwijking van het normale schema te vertonen, zodat Lapey ronie voor een onverklaarbaar raadsel stond. De oplossing kwam echter al vrij spoe dig. Hoewel de haan van het boerenerf verwijderd was, bleven de basilisken eieren regelmatig verschijnen, zodat de inmiddels ontlede haan aan dit vergrijp part noch deel bleek te hebben gehad. Hij was het slachtoffer geworden van een ziekte die een van zijn kippen belette nor male eieren te leggen! Na deze uiteenzetting durven we het pas te wagen de stelling te verkondigen dat in onbevruchte eieren zich desondanks em bryo's kunnen ontwikkelen. Daarover morgen. H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2