Vrije Universiteitsdagen Mr. dr. J. Donner: Bestaansrecht V.U. van doorbraak zijde bedreigd Openbare universiteiten streven ook naar eigen geestelijk stempel een goed horloge 't Silver Stoepke VOLVO NAAIMACHINES „Belgische biggen op onze markten een groot gevaar" Abdoel en het Vliegende Tapijt FATALE v DIAMANTEN Nieuwe hoogleraren Vijf jongens overvielen Zwolse taxichauffeur Aardappelexporteurs in moeilijkheden Godsdienstonderwijs op openbare scholen ïweeluifse* Franse parachutisten in Marokko geland i Niet het hoogste aantal cijfers Varkenshandelaren in Hillegom bijeen FEUILLETON R. HASSBERGER Tweejarig knaapje viel uit zolderraam en overleed Brand in Soesterberg toen brandweer in Hedel was J. Edel 25 jaar bij P.E.N. Hekjes langs Amsterdamse grachtenwallen Voor kredietverlening is 8 miljoen nodig Amsterdam verleent subsidie aan het I.K.O.S. Vlees-„oorlog" in Bun schoten; slagerswaren zeer goedkoop TIMfM Friese beschuit Italiaans-W estduitse besprekingen geëindigd Busmaatschappij staakt haar diensten Examens DONDERDAG 5 JULI 1956 De Vrije Universiteitsdagen in Haarlem werden hedenmorgen voortgezet met de jaarvergadering van de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde grond slag in het Concertgebouw. De leiding was dit jaar opgedragen aan de president-cura tor, mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad. In zijn openingswoord herin nerde dr. Donner aan de herdenking van het 75-jarig bestaan van de Universiteit, die verleden najaar onder belangstelling uit velerlei kring werd gevierd. „Deze her denking moet ons onszelf nog eens doen bezinnen op het voortdurend bestaansrecht der Vrije. Universiteit. Er is sedert haar oprichting in het geestelijk klimaat ten aanzien van de wetenschap zo veel ver anderd. Toen heerste in de wetenschap een positivisme en materialisme in rechtstreek se strijd met het christelijk bewustzijn. Sinds is die hoogmoed en zelfverzekerd heid gelogenstraft; voor de betekenis van geestelijke waarden ook voor de beoefe ning der wetenschap gingen de ogen open." Symptomatisch achtte hij bijvoorbeeld een streven naar zelfstandigheid voor de open bare universiteiten met vrijheid voor deze een bepaald geestelijk stempel te aanvaar den. Zo heeft het standpunt van de Vrije Universiteit het leven uit een beginsel formeel erkenning gevonden. Maar dit betekent allerminst dat ook materiëel ons standpunt wordt aanvaard. Integendeel deelt de V.U. in het verzet hetwelk juist ook uit christelijke kring van de zijde van de doorbraak rijst tegen alles wat institu tioneel het christelijk merk wil dragen. „Daartegenover willen wij volharden in wat wij als een ons van God opgelegde taak zien, die wij ten bate van ons nationale leven, hoe zwak en gebrekkig ook, uit het geloof hebben te volvoeren. Moge ook de jaarvergadering van heden, strekken om dit temeer bewust te doen zijn," aldus dr. Donner. Hierna deed de vergadering enkele huis houdelijke zaken af. Zij keurde het in druk verschenen jaarverslag goed en dechar geerde de penningmeester. Het aftredende bestuurslid notaris J. D. F. van Halsema te Hilversum (niet herkiesbaar) werd als directeur vervangen door mr. D. Schut te Amsterdam. De vergadering verzond een telegram van hulde en trouw aan de Ko ningin en zong daarna staande twee cou pletten van het Wilhelmus. „Liefde en trouw" In de morgenvergadering hield ds. J. B. v. d. Sijs, Gereformeerd predikant te Bre- devoort, een toespraak getiteld: „Liefde en trouw." Deze spreker ving zijn toespraak aan met er aan te herinneren dat toen Pier- son verwachtte, dat een billijker staats regeling de deugden van zedelijke overtui ging, wilskracht en toewijding zou aanmoe digen bij die burgerklasse die een univer siteit stichtte, hij er van uitging dat die burgerklasse innerlijk zó aan de zaak van haar universiteit was gebonden, dat als ADVERTENTIE maar de wijze waarop het EXAMEN gedaan is moet voor u de maatstaf zijn voor de waardering hiervan. EEN MOOIE BELONING is nog steeds waar ze jaren veel plezier van beleven. Wij hebben een pracht collectie, o.a.: een PONTIAC v.a. 55. een INDUS v.a. ƒ49.75 een PRISMA v.a. 49.75 een ZENTRA v.a. ƒ45.— Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 De kleine zaak met de grootste keuze Zijn jongere zusje, eerder uit zelfde raam gevallen, inmiddels hersteld In de Daalstraat te Utrecht is een twee jarig jongetje, Hannes Baegen, van acht meter hoogte uit een zolderverdieping op straat gevallen. Het kind, dat op een voet ganger viel, is 's avonds in het stads- en academisch ziekenhuis overleden. Vijf weken geleden is een nog jonger zusje uit hetzelfde gezin op dezelfde wijze omlaaggestort. Dit ongeval liep goed af; het toen gewonde meisje is inmiddels her steld. grotere mogelijkheden werden geopend die deugden des te schitterender naar voren zouden komen. Hij stelde echter de vraag: Is dat zo? Stellig zat achter die rijke jubi- leumgave van vorig jaar van meer dan een miljoen overtuiging en wilskracht en toe wijding. Eigenlijk kan dit ook niet anders worden verwacht bij een volk, dat gelooft in Jezus Christus, die alle krachten en mogelijkheden van dit leven nu ontsluit tot de volle ontplooiing van zijn geweldig koninkrijk. „Maar als allerwegen een in zinking van het élan is te constateren, dan moeten wij in verband met de V.U. die ge varen ook zien. Denk eens aan de verslapte belangstelling van de ouders voor het on derwijs, terwijl de school toch altijd nog behoort aan de ouders. Daarom moeten v/ij," aldus de spreker, „in liefde en trouw innerlijk verbonden blijven aan onze uni versiteit. Dan zal het uitvoeren van het nieuwe plan van actie niet zijn als het be stormen van een vesting maar als het oog sten van vruchten, die gerijpt zijn. In onze liefde en trouw," aldus de spreker, „heb ben directeuren van de vereniging, nadat wij een bijzonder groot cadeau hebben ge geven recht op het wekelijkse huishoud geld." In de middagvergadering zou het woord worden gevoerd door de heren prof. mr. W. F. de Gaay Fortman van 's-Gravenhage over: „De samenhang der wetenschap" en Ad. Kuiper, directeur van het Gerefor meerd Jeugdcentrum te Huis ter Heide, over: „Jeugd 1956 naar de Vrije Universi teit." Tot buitengewoon hoogleraar in de fa culteit der Letteren en Wijsbegeerte voor het onderwijs in de Culturele Anthropolo gic aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is benoemd dr. L. Onvlee. Dr. H. Brunsting, conservator van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, is benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte voor het onder wijs in de klassieke en germaanse ar- chaeologie. De gemeenteraad van Amsterdam heeft mr. J. Th. de Smidt uit 's-Gravenhage met algemene stemmen benoemd tot gewoon hoogleraar in de inleiding tot de rechts wetenschap en in de grondslagen van het oud-Nederlandse recht aan de universi teit van Amsterdam. De raad benoemde prof. dr. G. H. van der Kolff, wetenschap pelijke medewerker van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam, tot buitengewoon hoogleraar in de oosterse economie. Terwijl leden van de Soesterbergse brandweer aan een brandweerdemonstratie te Hedel in Noord-Brabant deelnamen, ont plofte in het loodgieters- en elektriciens- bedrijf van de firma J. Th. Pas te Soester berg een benzineblik, met als gevolg dat de werkplaats in enkele momenten in lichter laaie stond. De agent van politie G. van der Weerd belde de brandweer uit Soest. Geheel alleen sleepte hij drie flessen gas en een aantal benzineblikken uit de vuur zee. De heer A. W. Kaandorp, die de brand ontdekte, begaf zich naar binnen en sleepte een brandend benzineblik naar buiten. Me vrouw Pas, de echtgenote van de eigenaar, kwam met een emmer water naar buiten om een brandend benzineblik te doven, maar op het moment dat zij dit wilde doen, was er een explosie in de werkplaats, waardoor zij met emmer en al in een li gusterhaag geslingerd werd. Zij werd echter niet gewond. De heer Kaandorp, die zich op het moment van de ontploffing nog in de werkplaats bevond kreeg enkele ern stige brandwonden. De brandweer uit Soest was de vuurzee spoedig meester Op vrijdag 6 juli zal de heer J. Edel, technisch ambtenaar A bij het PEN, wo nende te Beverwijk, de dag herdenken, waarop hij voor vijfentwintig jaar bij dit bedrijf in dienst trad. Amsterdam krijgt langs zijn grachten lage hekjes op de walkanten ter bescher ming van de daar geparkeerd staande auto's, waarvan er jaarlijks enige honder den in het water glijden. De proeven met deze hekjes hebben dermate voldaan, dat de Amsterdamse raad heeft besloten de vier hoofdgrachten (Prinsen-, Keizers-, Herengracht en Singel) alsmede die delen, waar veelvuldig geparkeerd wordt, van hekjes te doen voorzien over een totale lengte van twintig kilometer. De kosten be dragen ruim een miljoen gulden. Het werk zal in drie jaar worden uitgevoerd. Voor de Zwolse rechtbank hebben vijf jongemannen terecht gestaan die op de late avond van 9 april van dit jaar een overval hebben gepleegd op de taxi-chauffeur P. Land te Zwolle. De verdachten, allen ont vlucht uit het psychologisch-paedagogisch instituut De Dreef te Wapenveld, hadden in Zwolle de chauffeur gevraagd hen naar Nunspeet te rijden. Nabij Oldebroek ver zochten zij de chauffeur even te stoppen. Daar overmeesterden zij hem, bondien hem vast en mishandelden hem, waarbij hij een ernstige hoodwonde opliep. De jongeman nen reden met de taxi naar Beekbergen, waar zij de chauffeur in het bos achter lieten na hem te hebben vastgebonden en een prop in zijn mond gestopt te hebben. Met de taxi reden ze daarna in de richting van de Belgische grens. De volgende dag kon de politie vier van hen arresteren in België. De taxi lag bij de grens in een sloot. De vijde jongeman, de achttienjarige A. B. uit Amsterdam, had zijn kornuiten in Arnhem verlaten en was naar zijn ouderlijk huis gegaan. Samen met zijn moeder had hij de politie gewaar schuwd. De chauffeur had zich intussen weten te bevrijden en ook reeds de politie in kennis gesteld met hetgeen hem over komen was. De officier van Justitie eiste tegen B. een jaar gevangenisstraf, waarvan vijf maan den voorwaardelijk. De 25-jarige schoen maker W. V. uit Breda hoorde een jaar en zes maanden gevangenisstraf en ter be schikkingstelling tegen zich eisen. Over L. F. van D., een 20-jarige slopersknecht uit Schalkwijk vroeg de officier een nieuw psychiatrisch rapport. De 23-jarige chauf feur P. W. V. uit Ede hoorde twee jaar en ter beschikkingstelling tegen zich eisen. Tegen de 19-jarige los arbeider H. P. J. L. te Tilburg werd tweeëneenhalf jaar geëist, door te brengen in een bijzondere jeugdge vangenis. Op 18 juli zal de rechtbank uit spraak doen. In een vergadering van het bestuur van het Produktschap voor Aardappelen heeft de voorzitter, ir. T. P. Huisman, medege deeld dat besloten is een onderzoek in te stellen naar de exportstop. Het produkt schap heeft zich bereid verklaard een kre diet van vier miljoen gulden beschikbaar te stellen in de hoop, dat de regering met een gelijk bedrag zal bijspringen. De be doeling is de exporteurs, die in nood zitten, te helpen met kredieten tegen rente en in bijzondere gevallen met renteloze kredie ten. Uit de voorlopige gegevens is op te maken, dat men met acht miljoen gulden aan kredieten wel een eind zal komen, maar niet ver genoeg. Aan de dringendste gevallen zal enige voorrang moeten worden verleend in het belang van de export. Men onderzoekt voorts wat gedaan kan worden om de vorderingen op Engeland binnen te krijgen. De gemeente Amsterdam gaat het gods dienstonderwijs op de openbare lagere en uitgebreid-lagere scholen subsidiëren. De gemeenteraad van de hoofdstad heeft be sloten de Nederlands Hervormde Kerk van 1 januari 1957 af een subsidie toe te ken nen voor het doen geven van dit gods dienstonderwijs. Deze subsidie is mede ten behoeve van de Nederlandse Protestanten bond, de Lutherse, de Doopsgezinde en de Remonstrantse Gemeente, die bij de ver zorging van dit onderwijs met de Hervorm de Kerk samenwerken in het I.K.O.S., het interkerkelijk overleg in schoolzaken. Hoewel Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland een soortgelijk raadsbesluit van de gemeente Rotterdam hebben vernietigd, was de Amsterdamse gemeenteraad alge meen van gevoelen dat de Onderwijswet deze subsidiëring wel toelaat. Het voorstel van B. en W. werd na een uitvoerig debat goedgekeurd met 22 tegen 12 stemmen. Tegen stemden de gehele communistische fractie en vier leden van de Partij van de Arbeid. 'V J t 'n tip. rijdt ■t i. V/ V - in hoofd-agent ËËJ OVERVEEN ADVERTENTIE topkwaliteit rayon Haarlem Tel. K 2500 - 18997 - 25455 - 11125 De laatste dagen is er enige beroering te Bunschoten-Spakenburg. Als antwoord op het verkopen van vlees en vleeswaren on der de geldende prijzen door een van de slagers heeft thans een ander zijn prijzen drastisch verlaagd. Hij bracht de prijs van vlees met veertig cent per kilo omlaag. Ook de prijs van boeren-metworst werd verlaagd en wel met f 1,20. Vet spek werd met zestig cent per pond verlaagd. Deze slager verklaarde desgevraagd dat het zijn bedoeling is de klanten te houden die hij heeft. Het gaat er om wie de langste adem heeft, zo zei hij. Deze slager zag voorlopig ook geen oplossing van het conflict. In ieder geval kunnen de huisvrouwen in Bunschoten-Spakenburg thans zeer goedkoop vlees krijgen. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Te Hillegom heeft de Nederlandse bond van Varkenshandelaren zijn jaarvergade ring gehouden in Treslong. De voorzitter, de heer J. Lok, sprak in zijn openingsrede over het vraagstuk der branchevervaging. De ontwikkeling daarvan in de vorm van supermarket staat een gespecialiseerd vak manschap in de weg, een vakmanschap dat gelukkig in ons land nog op hoog peil staat. „Wij dreigen onder te gaan aan efficiency die niet altijd meer op doelmatigheid ge lijkt en in vele gevallen ook niet meer is". De Europese integratie is nog steeds geen feit op agrarisch gebied, zo vervolgde de heer Lok. De buitenlandse markt is voor ons nog moeilijk bereikbaar door hand having van tolmuren en tarieven. Ondanks de roep die opgaat om een Europese eco nomische eenheid, een eenheid die steeds urgenter wordt, is men daarvoor nog steeds bang. Spreker vervolgde: „De hudige ont wikkeling en vooral ook de ingewikkeld heid op het gebied van vee en vlees eist voortdurende studie van de dagelijkse gang van zaken, die slechts door insiders kan worden beoordeeld, welk oordeel ook veel al snelle beslissingen vraagt, die het cri- tische publiek blijkens perspublikaties niet altijd waardeert maar ook niet kan over zien". De voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer J. de Veer, hield een rede over „Vee- en vlees-politiek". Na een schets gegeven te hebben van de econo mische ontwikkeling en uitkomsten der laatste jaren en te hebben vastgesteld dat bij schommelingen op de buitenlandse af zetmarkten de binnenlandse consumptie slechts weinig correctief werkt, besprak de heer De Veef de positie van ons land als vleesexporteur. Hij drukte daarbij de fok kers op het hart slechts hoogwaardig fok- materiaal te gebruiken en toe te zien op goede voeding en verpleging. Spreker merkte daarbij in het bijzonder op de enorme gevaren die aanwezig zijn in de verschijning van Belgische biggen op onze Abdoel en Mobah vielen in slaap. Tegen elkaar aan geleund zaten ze te snurken; de maan stond aan de hemel boven de donkere zee. Het geruis van de golven was alles, wat men hoorde. Toen, enkele uren later, werd Abdoel wakker... Hij rilde en klappertandde van de kou! En ook Mobah bibberde als 'n juffershondje. „Heb jij het ook z-z-zo k-k-koud?"vroeg Abdoel. „Jahoe zou dat k-k-komen?"f zei Mohab. Dat zouden ze straks wel merken 34-35 veemarkten. Reeds een drietal gevallen van mond en klauwzeer onder deze dieren werd ter kennis van het produktschap ge bracht. Na nog gesproken te hebben over de aanstaande liberalisatie van de vlees- invoer in Engeland per 1 oktober met een daaraan gepaard gaande verhoging van in voerrechten besloot de heer De Veer zijn rede met te zeggen dat in de door het pro duktschap gevolgde politiek alle belangen moeten worden afgewogen en dat de te nemen maatregelen daarmee zo veel moge lijk in overeenstemming dienen te zijn. Het publiek moet dan echter beseffen dat het zich tenslotte zal moeten aanpassen aan het nationaal belang, aldus de heer De Veer. RABAT (AFP/Reuter/UP) Uit Franse bron is vernomen, dat woensdag zonder incidenten Franse troepen met parachutes zijn geland te Foum El Hassane, honderd zeventig kilometer ten zuidoosten van Aga- dir. In officiële Marokkaanse kringen ver klaarde men woensdag, dat de Marokkaan se gendarme in Foum El Hassane opdracht gekregen heeft niet tussenbeide te komen, doch alleen de Franse bevelhebber die de operatie leidt, te wijzen op het feit dat de post aan de Marokkaanse regering toebe hoort. De Marokkaanse ministerraad heeft woensdagmiddag, onder voorzitterschap van de sultan, besloten prins Moelai Has san donderdag met troepen naar het ge bied van Agadir en in het bijzonder naar Foum El Hassane te zenden om bezit te nemen van de posten die de Fransen bezet hebben. Voorts is uit officiële Marokkaanse bron vernomen, dat Marokkaanse eenhe den in het gebied van Agadir geconsig neerd zijn en dat de bevolking, die op het ogenblik in staking is, op verscheidene punten de wegen geblokkeerd heeft. Ook de commandant der Franse troepen in Marokko, generaal Cogny, zal zich don derdag naar Agadir begeven. Het is nog niet bekend of hij daar een ontmoeting met prins Moelai Hassan zal hebben. Ondanks de algemene proteststaking te Agadir werken de belangrijke diensten en bedrijven, zoals ziekenhuizen, bakkerijen en elektriciteitsvoorziening, normaal. Franse alpinisten hebben in de Kabylie- ,bergen tien rebellen gedood en 35 gevan gen genomen in een kort gevecht bij Bogh- ni, honderdvijftig kilometer ten zuiden van Algiers. In de streek van Constantine wer den in de afgelopen vierentwintig uur ne gentien opstandelingen gedood en achten veertig gevangen genomen. Minister Lacoste heeft woensdag de „Union Frangaise Nord-Africaine" verbo den wegens pogingen „om het leger op te zetten tegen de openbare macht". Vier be stuursleden van de vereniging zijn voor ondervraging aangehouden. Het gebouw van de „Union" is doorzocht. Protest Tunesië heeft verklaard, dat het zal voortgaan met het uitzenden van radiobe richten tot steun van de Algerijnse rebel len. Het heeft geprotesteerd tegen het feit, dat de Franse politie „de Tunesische sou- vereiniteit had geschonden door het arres teren en het fouilleren van de Libische ambassadeur in Tunis". ADVERTENTIE grote brosse beschuiten in één rol ROME (Reuter) In een Italiaans- Westduits communiqué, dat woensdag na dat besprekingen tussen de regeringleiders van beide landen is uitgegeven, wordt bnder meer verklaard, dat men volledige overeenstemming heeft bereikt over de doelen, die binnen het kader van de Noords atlantische Verdragsorganisatie zullen wor den nagestreefd en over de gemeenschap pelijke pogingen om het proces der Euro pese eenmaking te versnellen. Bondskanselier Adenauer en zijn minis ter van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, hebben een bezoek van drie dagen aan Italië gebracht en in die tijd besprekingen gevoerd met premier Segni en diens minis ter van Buitenlandse Zaken, Martino. De staatslieden bevestigen in het com muniqué dat de toepassing van concrete ontwapeningsmaatregelen vergezeld moet gaan van de oplossing van hangende poli tieke problemen, waaronder als eerste het vraagstuk der Duitse hereniging. Een alge mene ontwapeningsovereenkomst zou doel treffender controlemaatregelen moeten omvatten. Martino en Von Brentano tekenden een protocol waarbij een Italiaans-Duitse com missie in het leven wordt geroepen die economische problemen moet bestuderen die voor beide landen van belang zijn. Martino verklaarde na de ondertekening, dat de regeringsleiders op economisch ge bied onder meer hadden gesproken over de investering van Duits kapitaal, dat de arme gebieden van Zuid-Italië moet helpen ont wikkelen. President Gronchi van Italië heeft een uitnodiging van Adenauer om als gast van president Heuss een bezoek aan de Bonds republiek te brengen, aanvaard. Er is nog geen datum voor het bezoek vastgesteld. TALLAHASSEE, Florida (Reuter/United Press) De stedelijke busmaatschappij van Tallahassee, financieel gedupeerd door de reeds vijf weken durende boycott door de negers, heeft haar diensten gestaakt. Het stadsbestuur heeft de eisen van de interstedelijke nege-rraad om de rassen scheiding in de bussen op te heffen afge wezen. De negers op hun beurt hadden een tegenvoorstel, waarbij slechts drie plaat sen in bussen op de hoofdzakelijk door negers gefrequenteerde lijnen voor blan ken dienden te worden gereserveerd, vain de hand gewezen. De negers eisen aanstel ling van neger chauffeurs en de instelling van een commissie van twaalf blanken en twaalf negers, die de twist over de rassen scheiding op deze busdienst zou moeten oplossen. In Asbury Park, New Yersey, brak in een overvolle danszaal een vechtpartij uit tussen jonge negers en blanken, waarbij met vuisten en messen werd gevochten. Tenminste vier jongelui werden na afloop in een ziekenhuis opgenomen. De plaatse lijke politie, bijgestaan door de staats politie en manschappen uit naburige ge meenten, wisten de ongeregeldheden pas na twee uur te bedwingen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kandi daatsexamen Politieke en Sociale Weten schappen: mej. H. R. Kramer, Amsterdam. Kandidaatsexamen Rechten: H. F. Waller, Amsterdam. Doctoraal examen Rechten: mej. M. v. d. Berg, Amsterdam. Kandidaatsexamen Economie: H. W. Hij mans, Arnhem; J. Th. M. Woudenberg, Haar lem. Doctoraal examen Engels: mej. E. C. Kortenbout v. d. Sluys en de heer D. P. Leem it, beiden te Amsterdam. Nijmegen. Doctoraal examen Klassieke Taal- en Letterkunde: pater V. B. Stuiven- wold, Kaatsheuvel. Doctoraal examen Rechten (vrije studierichting): J. G. M. Hege- ner, Eindhoven; mej. M. B. J. Roelofs, Enschede. Kandidaatsexamen Rechten: J. A. M. Hoekx, Tilburg; A. J. M. Kerstens, Til burg; C. A. Nolet, Warmerhuizen. Doctoraal examen Rechten: Th. F. M. Holland (cum lande), Tilburg; H. P. A. van Wensen (cum laude) Vught; mej. T. Ch. H. M. Fokkelman, Den Bosch. Kandidaatsexamen 2e gedeelte Geneeskunde: Th. W. J. Derksen,. Wychen; B. Dwidjono, Nijmegen; W. Th. Evers, Nij megen; H. O. Th. Finkensieper, Zetten; E. C. Freriks, Ewijk; J. C. van Grafhorst, Bilt- hoven; V. G. H. J. Kirkels, Horn; W. C. J. Kouters, Brunssum; H. D. de Lang, Nijmegen; S. H. H. M. van der Meer, Nijmegen; H. M. Fr. de Ni veile, Eindhoven; B. J. Stalmeier, Hoensbroek; Tan Lip Bian, Nijmegen; J. J. de Wit, Grotebroek; W. G. M. Witkam, Goes; mej. M. W. Mandigers, Eindhoven; mej. A. J. M. Penders, Gemert; Th. A. M. Ran akers, Geleen; M. A. Roes (cum laude), Nijmegen. Delft. Gepromoveerd tot doctor in de Tech nische Wetenschappen de heer P. R. van Haga op een proefschrift getiteld: Bijdrage tot de Kennis der Biosynthese van de Alka loïden bij Atropa Belladonna L.". 's Gravenhage. Notarieel examen eerste gedeelte: C. G. H. Bodewes, Groningen. Idem tweede gedeelte: mr. P. W. S. M. Rem mers, Breda; K. Kuipers, Musselkanaal. (Copyright Cosmospresse, Genève) Gebaseerd op historische gegevens door 19) Allengs werd 't de Geneefse politie duide lijk, dat dit de veelomstreden verdachte van het schandaalproces in Frankrijk was. En na vele verwikkelingen, die nodig waren om de internationale verhoudingen niet te verstoren en de politie, die de goede vangst iad gedaan, niet in moeilijkheden te ver nikkelen, werd Réteaux op 26 maart aan ^.uidor uitgeleverd, waarna korte tijd later •/éér een speler toegevoegd werd aan het gezelschap in de Bastille. Een belangrijke speler, die het mogelijk maakte het proces te voltooien. De berechting begon nu pas goed op dreef te komen en de situatie werd allengs duidelijker. De schuld concentreerde zich op Jeanne de la Motte. De Rohan daarentegen werd steeds meer een lachwekkende blijspel figuur. De rechtbank kwam meer en meer onder de charmes van Oliva, die een be- toveringwekkende indruk van onschuld gaf, en Réteaux verstond meesterlijk de kunst om zich voor te doen als de oplichter, die een waardeloze kliek van intriganten, waaruit het hof bestond, aan de kaak had gesteld. Dat laatste had vooral veel succes, gezien de stemming onder het volk, waar uit later de revolutie zou voortvloeien. Jeanne de la Motte verdedigde zich met aJle middelen, die zij ingenieus wist te hanteren en met een raffinement, dat een betere zaak waard zou zijn. Ze aarzelde ook niet van taktiek te ver anderen als dat nuttig leek. En zo begon zij te laten doorschemeren, dat ze inder daad niet de waarheid verteld had, maar dat haar dit onmogelijk was omdat anders belangrijke persoonlijkheden zouden wor den gecompromitteerd. Haar tegenstand stortte evenwel volledig ineen toen zij op 12 april geconfronteerd werd met Oliva en Réteaux en deze hun verklaringen naar waarheid voor haar herhaalden. Haar dolzinnige woede kende toen geen grenzen. Na een furieuze scheldpartij, waarin zij de gaven, die zij in haar jongste jeugd ontwikkeld had, nog eens ten volle ontplooide, zakte zij bewus teloos in elkaar. En van dat ogenblik af verschanste ze zich achter een halsstarrig zwijgen. Ze kon zei zij slechts iets ter verdediging aanvoeren, namelijk door het prijsgeven van staatsgeheimen, maar dat verboden haar eer en haar liefde voor het land. De hoofdbehandeling voor het parlement vond van 22 tot 31 mei plaats, de openbare verhoren geschiedden op 30 mei. Op die dag bleek duidelijk, hoezeer De Rohan zijn stelling had weten te verdedigen. Men ge leidde hem voor de verhoren naar een ge makkelijke zetel, waarin hij mocht blijven rusten, terwijl de rechtbank hem de vra gen stelde. Sensaties vielen er bij die ver horen niet meer te vermelden. Alleen mis schien dat Oliva in haar volslagen verwar ring geen woord wist uit te brengen. De verdediger Blonael, een vriendelijke, aan trekkelijke jongeman, trachtte vergeefs haar te kalmeren. De volgende ochtend om zeven uur be traden de rechters weer het gebouw van de volksvertegenwoordiging om zich te' be raden over de vonnissen. Vóór het gebouw hadden zich minstens tienduizend mensen verzameld, die gedul dig en in spanning vijftien uren lang wachtten tot men tot een besluit was ge komen. Laat in de avond werden de vonnissen bekend. Réteaux de la Villette werd ver oordeeld tot levenslange verbanning uit Frankrijk op grond van zijn vervalsingen. Jeanne de la Motte kreeg als straf open bare geseling, brandmerking op beide schouders en levenslange gevangenisstraf. Nicolas de la Motte werd bij verstek veroordeeld tot geseling, eenzelfde brand merking en levenslange galeistraf. Cagliosto, De Rohan en Oliva werden vrijgesproken. De vonnissen werden door het grote pu bliek geestdriftig toegejuicht, een geest drift die nog overtroffen werd door het ge juich, als een van de rechters het gebouw verliet. Stormachtige ovaties braken echter los, toen De Rohan en Cagliostro naar de rijtuigen werden geleid om, in afwachting van de bekrachtiging en het in werking treden van de vonnissen, weer naar de Bastille te worden teruggebracht. In die enorme mensenmenigte, die deze historische gebeurtenissen meemaakte, be vond er zich niet één, die niet begreep dat de vrijspraken een vonnis inhielden van andere aard: een veroordeling van Marie Antoinette, de koningin van Frankrijk. Ook in Versailles kon men die betekenis niet negeren. Het parlement had ondubbel zinnig getoond, dat straffeloos met de waar digheid van de koningin kon worden ge speeld. Marie Antoinette was van dit mo ment af vogelvrij voor beledigers en vijan den. Nog steeds had intussen de koning de mogelijkheid, de vonnissen te vernietigen. Hij kon het besluit van de volksvertegen woordiging nietig verklaren en haar ont binden. Maar Lodewijk XVI was gewoon alles maar half te doen. Op 3 juni verscheen minister Breteuil persoonlijk bij De Rohan om hem mede te delen, dat hij afstand diende te doen van zijn waardigheid als grootaalmoezenier, dat hij zich als in ongenade gevallen moest beschouwen en zich moest vervoegen bij de abdij van Chaise, waarheen hij verban nen werd. Op dezelfde dag werd Cagliostro levenslang uit het land gestuurd. Het lot, dat zich aan Marie Antoinette voltrok, kan bekend worden verondersteld. Van de dag van uitspraak in het collier proces, 31 mei 1786, liep een rechte lijn naar die fatale zestiende oktober 1793, toen zij als slachtoffer van de guillotine viel. De enige acteur in de affaire, over wiens verder lot niets bekend geworden is, was Réteaux de la Villette. Met zijn verdwij ning uit Frankrijk op grond van zijn ver banning, eindigde het spoor van deze door trapte, maar toch niet onsympathieke zwendelaar. De juweliers Böhmer en Bassanger over leefden zakelijk de affaire, maar wisten hun onderneming begrijpelijkerwijze nim mer meer tot de bloei van voorheen te brengen. In 1789 gaf Böhmer het op. Hij begaf zich naar Duitsland. In het jaar daar na besloot Bassanger in Holland opnieuw te beginnen. Böhmer heeft de spanningen niet het hoofd kunnen bieden. Reeds spoedig na het proces begonnen zich tekenen voor te doen van geestelijke onevenwichtigheid. In 1794 sloot hij voorgoed de ogen. Hij was toen geestelijk volkomen gestoord. In de laatste jaren van zijn leven hoorde men hem dik wijls mompelen over een diamant met een zwarte vlek in de vorm van een zwaard. Bassanger voerde verbitterde processen met De Rohan, die borg had gestaan voor de betaling van het collier. Zijn erfgenamen zetten die juridische strijd nog lange tijd voort, tot in 1860 een nietszeggend com promis gesloten werd op grond van het feit, dat een praktisch redelijk resultaat toch niet meer verwacht kon worden. De Rohan heeft nog de inkomsten van de abdij Saint Waast aan de juwelier verpacht, doch in totaal zag Bassanger toch niet meer dan 400.000 livres van de enorme som, waarop hij meende aanspraak te mogen maken. Louis de Rohan mocht in 1788 naar zijn slot in de Elzas terugkeren, waar hij als een koning verwelkomd werd. Het enige, wat hem daarbij nog telkens pijnlijk trof, was de bijnaam, die men hem gegeven had: „kardinaal collier". Vrijwel onmiddellijk na zijn terugkeer in de Elzas werd De Rohan afgevaardigd naar een vergadering in Parijs, waar hij scherp van leer trok tegen de anti-kerke lijke maatregelen van de volksvertegen woordiging. Hij vluchtte daarop naar de Elzas terug, en kon zo nog juist een arres tatie voorkomen, die ongetwijfeld tot nóg dramatischer gevolgen zou hebben geleid dan die op 15 augustus 1785. Op zijn bui tengoed bij Ettenheim-Münster sleet hij rustig de laatste twaalf jaren van zijn. leven. Hij overleed op 17 februari 1803. Slot volgt. 1 A

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9