PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR „Geen verschil in behandeling tussen Indonesische en andere gevangenen" O GROEN Co. Wereldnieuws DIVANBED MATRAS NAAIMACHINES De radio geeft zaterdag TocU ió het zo J Belgische professor over Indonesische situaties: Kerkelijk Nieuws 52.50 Automaat levert kaartjes voor treinreis Haarlem Amsterdams taxiconflict duurt voort Zeepost Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Gaaf pijpleiding aan Rotterdam voorbij? De Nederlandse katoen-, rayon- en linnenindustrie Dijk Oostelijk Flevoland op één stuk na gesloten Rel in Amsterdam door politie met knuppel beslecht Hotelier kreeg een „bon" wegens vlag-uitsteken Ambtenaren van secretarie te Kérkradë veröördëéld Moeilijkheden door zwarte lonen in confectie-industrie Militaire orders geplaatst tot bedrag 89.213.700,- Geen hoger beroep inzake uitspraak olievoorraden te Singapore Britse militaire hulp voor Libië LIKDOORNS EIEREN VRIJDAG 6 JULI 1956 Met de „Willem Ruys" is donderdag in Nederland aangekomen de 73-jarige Belgi sche professor dr. N. Gunzburg, hoogleraar aan de Indonesische politie-academie en ere-advocaat te Djakarta. Hij vertelde on dermeer cursussen in algemeen Europees recht aan de juridische faculteit van de In donesische universiteit te hebben gegeven en ook elders in Indonesië. Hij had deel genomen aan de opleiding van het hogere politiepersoneel, dat in Djakarta zeer goed genoemd kan worden. De opleiding van de agenten is echter minder bevredigend. Bij hen ontbreekt nogal wat aan de dis cipline en men gevoelt daar in het bijzon der het gemis aan Nederlandse leiding. Volgens dr. Gunzburg is de taak van de politie echter bijzonder moeilijk door de benden, die over het algemeen uit geoefen de mannen bestaan en waaronder zich zelfs intellectuelen bevinden. Hij noemde de bevolking beslist niet anti-Nederlands Over het geval Jungschlager kon prof. Gunzburg geen oordeel geven zonder ken nis genomen te hebben van de dossiers. Volgens zijn mening hadden aan beide zij den de sentimenten een te belangrijke rol gespeeld. Prof. Gunzburg heeft op verzoek van de Indonesische regering het vorig jaar een bezoek gebracht aan het eiland Nusa Kam- bangan, ten zuiden van Tjilitjap, waar po litieke gevangenen zitten, onder wie een klein aantal Nederlanders. Volgens de spreker is daar beslist geen concentratie kamp.' De ongeveer drieduizend gevange nen die hij er aantrof, leven in volkomen vrijheid, maar kunnen alleen het eiland niet verlaten. Wel heeft prof. Gunzburg, naar hij zei, een zeer dringend advies uit gebracht aan de Indonesische regering over het feit, dat er gevangenen zijn, die er een half jaar en langer reeds verbleven zonder dat zij ook maar één keer verhoord Ned. Herv. Kerk Beroepbaarstelling. De heer P. H. Bor- gers, kandidaat te Apeldoorn, stelt zich be roepbaar. Zijn adres is Prins Hendrikplein 2, Apeldoorn. Geref. Kerken Bedankt voor Drachten (vac. P. Rie- mersma) J. H. Besselaar te Krabbendijke. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Mijdrecht: J. Brons, kand. te Ermelo. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Stolwijk B. Kristen- sen te Blija (Fr.). ADVERTENTIE Met 10 jaar garantie A Qrt 80 x 190 A4*. Met binnenvering 15 jaar garantie KRUISSTRAAT 11 HAARLEM Telefoon 11491 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 So praan en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgel en zang. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Platen. 14.30 Twente program ma. 14.55 Harmonie-orkest. 15.15 Samen en zelf doen, klankbeeld. 15.35 Kamerorkest. 16.20 Boekbespreking. 16.35 Roemeens orkest. 17.00 Actualiteiten. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Strijkorkest. 18.50 Pla ten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passe partout, causerie. 19.40 De Bijbel in het ker kelijk jaar, causerie. 19.55 Deze week, cau serie. 20.00 Nieuws 20.05 Weense muziek. 21.00 Cabaret. 21.30 Socialistisch commentaar. 21 45 Platen. 22.30 Schimmenspel op zee, hoorspel. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9 00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 13.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Promenade-orkest en solist. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek. 14 20 Platen. 14.40 Amateurprogramma. Tus sen 15.00 en 18.00 Ronde van Frankrijk. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Ama teurprogramma. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Mutsette-orkest. 18.00 Sport. 1810 Platen. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Ronde van Frankrijk. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Pla ten. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Actualiteiten. 20.35 Platen. 20.40 Eureka. 21.30 Platen. 22.00 Ronde van Frankrijk. 22.10 Platen. 22.35 Wij luiden de zondag in!, avondgebed en liturgi sche kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Dansmuziek. 23.4524.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O., A.V.R.O., N.T.S.) 17.00—17.30 Voor de kinderen. 20.00 Jour naal en weeroverzicht. 20.15 Komt u binnen! 20.35 Filmpremières. 20.50—22.15 Gevarieerd programma. 22.1522.30 Eurovisie: Ronde van Frankrijk. 22.30—23.15 Eurovisie: Inter nationaal festival v. h. chanson te Venetië. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzikale kalei- doscoop. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Instru- menjraal trio. 15.45 Platen. 16.00 Accordeon. 16.15 Platen. 16.30 Accordeon (vervolg). 16.45 Engelse les. (Om 17.00 Reportage van de Tour de France). 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.30 Orgelrecital. 18.15 Kamermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Verzoekprogramma. 21.30 Zang. 24.00 Nieuws. zijn geworden. Het resultaat is geweest een circulaire van de Indonesische rege ring, waarin van iedere gevangene, die langer dan een half jaar daar verbleef, een dossier werd opgevraagd. Door deze maat regel zijn in de eerste maanden na het be zoek van prof. Gunzburg driehonderd vierhonderd politieke gevangenen op vrije voeten gesteld. Tijdens zijn verblijf in Indonesië had de professor ongeveer veertig gevangenissen bezocht, maar nooit was hem iets gebleken van enig verschil in behandeling tussen Indonesische en andere gevangénen. Geplaatst in C,S.-Amsterdam Ter snellere bediening van het reizend publiek en ter ontlasting van de loketten zullen de Nederlandse Spoorwegen nog dit jaar op een aantal stations in het westen van 't land perronkaarten- en plaatskaar- tenautomaten stellen, de laatste voor de meest gevraagd bestemmingen op die sta tions. In totaal omvat dit project de plaat sing op tien stations van vierentwintig plaatskaartenautomaten, gescheiden naar enkele reis en retour tweede klasse alsmede zesendertig perronkaartenautomaten op nog nader vast te stellen stations. De voor plaatskaartenautomaten in aan merking komende stations zijn Amsterdam C.S., Haarlem, Den Haag, Leiden, Delft, Rotterdam C.S., Dordrecht, Zaandam, Naarden-Bussum en Hilversum, Een eerste drietal automaten, bestaande uit een perronkaartenautomaat en auto maten enkele reis en retour tweede klasse Haarlem werd deze week te Amsterdam in gebruik genomen. Eenzelfde aantal zal over enkele weken worden geplaatst, eventueel te volgen door plaatskaartenautomaten voor bestemming Den Haag. Het betreft hier hangende automaten, uitgevoerd in blauw en volgens aange brachte handleiding eenvoudig te bedie nen. Perronkaarten worden geleverd tegen inworp van een nikkelen of zilveren dub beltje. De in Amsterdam geplaatste auto maten voor Haarlem leveren een kaartje enkele reis tegen een nieuwe zilveren gul den met terugbetaling van dertig cent wis selgeld en een retourkaartje tegen een nieuwe zilveren gulden plus een nikkelen kwartje met terugbetaling van een dub beltje wisselgeld. De technische uitvoering van de auto maten maakt het mogelijk plaatskaarten te leveren tot een maximum tarief van 4.75, waarvoor als munteenheden zijn te ge bruiken gave nieuwe zilveren guldens en nikkelen kwartjes. Buitenlandse en andere nikkelen munt stukken accepteert de machine niet. (T'BV fTOtl De twee partijen in het Amsterdamse taxiconflict, dat nu ongeveer zes weken duurt, staan nog steeds onverzoenlijk tegen over elkaar. De ondernemers in het taxi bedrijf hebben met elkaar vergaderd en de situatie besproken. Zij zijn andermaal tot de slotsom gekomen dat zolang de staking voortduurt niet over de loonregeling van de chauffeurs zal worden onderhandeld. Pas na het beëindigen van de staking zullen de ondernemers met de erkende vakorganisaties besprekingen openen. Van hun kant hebben de stakende taxi-chauf feurs in een schrijven de ondernemers voorgesteld met door de chauffeurs afge vaardigde „neutrale" personen het overleg over de loonsituatie te openen. Dit voorstel werd door de ondernemers afgewezen. Inmiddels hebben ongeveer zestig sta kers emplooi 'elders gevonden. De onder nemers hebben nu voor de stakende taxi chauffeurs de gelegenheid geopend weer in dienst te treden, op basis van de lande lijke loonregeling. Dit houdt echter niet in dat hiermee het indertijd gegeven ontslag ongedaan wordt gemaakt, zo verzekeren zij. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Alberto Dodero", 9 juli; Australië: m.s. „Johan van Oldenbar- nevelt", 11 juli, via Engeland 14 juli; Bra zilië: s.s. „Amst'elland", 11 juli; Canada: s.s. „Groote Beer", 10 juli en s.s. „Annik", 14 juli; Chili: via New York, 11 juli; In donesië: m.s. „Willem Ruys", 10 juli; Ne derlandse Antillen.: m.s. „Poseidon", 9 juli; Nederlands Nieuw-Guinea: m.s. „Willem Ruys", 10 juli; Nieuw Zeeland: via Enge land, 14 juli; Suriname: m.s. „Stentor", 11 juli; Unie van Z. Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Arundel Castle", 14 juli. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het begint er op te lijken, dat de veel omstreden pijpleiding van de Noordzeekust naar Keulen en het Ruhrgebied toch in Wilhelmshafen in plaats van in Rotterdam zal beginnen. Daardoor zal Wilhelmshafen een grote oliehaven worden. De Bonds regering in Bonn heeft thans al haar goed keuring aan het voorstel tot het aanleggen van de leiding en het vergroten en ver diepen van de haven van Wilhelmshafen gehecht. De regering zal negenentwintig miljoen Duitse Mark ter beschikking stel len en de overige benodigde twaalf miljoen geeft de regering van het Bondsland Neder- saksen. Het staat echter nog steeds niet helemaal vast, of de pijpleiding van Rotterdam of van Wilhelmshaven zal lopen. Daarover zal door de bij het project betrokken maat schappijen nog in de loop van deze maand moeten worden beslist. De gang van zaken in het afgelopen jaar in de katoen-, rayon- en linnenindustrie is sterk beïnvloed door het bij de omzetbe lasting gevoerde overheidsbeleid. Dit wordt opgemerkt in het thans verschenen econo misch overzicht 1955 en is tijdens een sa menkomst woensdagmiddag in Arnhem nog eens onderstreept door de voorzitter der Vereniging Katoen-, Rayon- en Linnen industrie, drs. H. J. Geerkens, die met name wees op de vrees der industrie, dat de omzetbelasting per 1 januari 1957 weer zal worden ingevoerd, waartegen hij de grootste bezwaren koestert, alleen al op zuiver economische gronden. Naar drs. Geerkens opmerkte zou men bij een wederinvoering der omzetbelasting een prijsverhoging van vier percent krij gen. Exact is niet aan te geven, hoeveel afzet er door de omzetbfclasting-kwestie vorig jaar is gemist, doch wel kan worden gesteld, dat het omzetpeil in 1955 der Ne- derelandse Katoen-, Rayon- en Linnenin dustrie boven dat in 1954 zou hebben ge legen, indien er niet een aaneenschakeling van ontijdige publikaties was geweest, zo meende de heer Geerkens. Petèr, een vijfjarige Hagenaar, heeft nog geen weet van de problemen van een kabinetsformateur. Maar de verjaardag van dr. Drees had hij goed onthouden, want toen de demissionaire minister-president donderdagmorgen voor zijn kabinet op Plein 1813 aankwam, stond Peter daar gereed met een boeket bloemen voor de jarige staatsman. Dr. Drees vergat er even de formatiezorgen bij en bedankte de jongeman met een stevige handdruk: Vandaag, vrijdag, zal het sluitgat in de djjk van de toekomstige polder Oostelijk Flevoland tussen Harderwijk en Elburg worden gesloten. Dit sluitgat bevindt zich ongeveer halverwege HarderwijkElburg. Als dit gat gedicht is, is de dijk alleen nog in aanbouw ten noordwesten van Lelystad. Een agent heeft zijn gummiknuppel moe ten gebruiken om een einde te maken aan een avondlijke vechtpartij van een groep van vierhonderd jongelui in de Albert Cuypstraat te Amsterdam. Nauwelijks was de menigte uiteen gedreven of men groepte wederom samen in deze marktstraat waar feest wordt gevierd ter ere van het gereed komen der asfaltbestrating. Er werd getierd en gevochten. De ter assistentie verschenen agenten poogden eerst met zachte drang de jongelui uiteen te drijven, doch toen dit niet lukte kwam andermaal de gummistok er aan te pas. ADVERTENTIE „Alleen geoorloofd te Epe bij bijzondere gebeurtenissen" De hotelier C. M. te Epe had op een dag in mei, omdat zijn echtgenote jarig was, feestelijk de Nederlandse vlag uitgesto ken, die hij flankeerde met het Zwitserse dundoek, omdat hij juist Zwitserse gasten had. Het gevolg was, dat hij op de bon ging, omdat het in Epe, krachtens een ver ordening, verboden is om te vlaggen an ders dan op nationale feestdagen, herden kingsdagen of bij „bijzondere gebeurtenis sen". De hotelier had zich te verantwoorden voor de kantonrechter te Apeldoorn, De ambtenaar O. M. merkte op, dat men in Epe van mening is, dat de vlag niet mag dienen als reclame-object of als blikvan ger en dat de hotelier zeker gevlagd had, om een zekere mate van „goodwill" te kwe ken. Hij eiste een boete van twee maal elf gulden. De verdediger van de hotelier meende, dat het doel van de verordening is dat de vlag op waardige.wijze wordt gebruikt en dat was hier naar zijn gevoel zeker het geval. Bovendien kan deze verordening vreemde consequenties hebben, want een minister, die met zijn wagen door Epe rijdt, zou genoodzaakt zijn de vlag van zijn wagen te halen. De spreker vestigde voorts de aandacht op de bepaling „bij bij zondere gebeurtenissen". Hij vroeg ont slag van rechtsvervolging. De uitspraak is volgende week donderdag. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtslr.181, Tel. 14444 Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft een ambtenaar van de secretarie van Kerkrade' wegens fraude met zegels voor legesgelden veroordeeld tot tweehonderd gulden boete subsidiair veertien dagen hechtenis. Twee collega's van hem zijn elk veroordeeld tot honderd gulden boete sub sidiair tien dagen hechtenis. De procureur-generaal bij het Hof had bevestiging van het vonnis van de recht bank te Maastricht gevorderd, namelijk drie maanden en achttien dagen gevange nisstraf. Bespreking mét College Rijksbemiddelaars Te Den Haag heeft een bespreking plaats gehad van het College van Rijksbemidde laars met vertegenwoordigers van- de werkgevers in de confectie-industrie te En schedé over de vraag, op welke wijze een egalisatie zal kunnen worden bereikt in de 'lonen van vrouwen, werkzaam in deze industrie, en hoe wrijving tussen de be drijven onderling, ontstaan door het beta len van zwarte lonen, zouden kunnen wor den voorkomen. Door het College van Rijksbemiddelaars werd een bepaalde grens gesteld, waarbin nen deze lonen zich dienen te bewegen. Het werd wenselijk geoordeeld, dat door de fabrikanten afzonderlijke stappen zou den worden gedaan, om tot een vast loon peil te geraken, zodat het zaak zal zijn, dat zij met de betrokken bonden tot een af spraak komen. De lonen gaan in vele gevallen die, wel ke zijn vastgesteld in de Collectieve Ar beidsovereenkomst, ver te boven. Moei lijkheden en onderlinge wrijvingen kunnen, naar ons werd medegedeeld, alleen uit de weg worden geruimd, als aan het betalen van zwarte lonen over de gehele lijn een einde wordt gemaakt. 15. De veldwachter had het niet erg voor zien op de automatische voetenveger. Wild rukte hij zich los uit de enkel-klem en be vrijdde zich verder met enkele vinnige sabelhauwen. „Pas op!" riep Knutseleer. é,,je beschadigt het apparaat!" „Kan me niet schelen!" gilde de veldwachter over spannen, „ik sla ze tot puin! ALLEMAAL!" Maar al dadelijk moest ook hij ervaren, dat men beter uit de buurt van Knutseleers apparaatjes kon blijven. Zijn elleboog stootte tegen een hefboom, er klonk een klik.en.het volgende ogenblik werd zijn hoofd in een soort helm geklemd. Meteen begon een tandenborstel zich zacht zoemend naar zijn mond te bewegen. Een kraantje sproeide; een tube tandpasta mik te er een klodder achteraan en vervolgens ging de borstel ijverig aan het werk op de tanden van de verbijsterde politieman. „Dat is de automatische tandenborstel", verklaarde Knutseleer, „is het geen sap pige uitvinding?!" „Blub, blub", antwoord de de veldwachter. „Zet af dat ding!" riep Panda opgewonden, „hij vindt het niet prettig! Hij wordt kwaad!" De ministeries van Oorlog en van Marine hebben met Nederlandse en buitenlandse ondernemingen onder meer de volgende contracten gesloten: bij Van Doorne's auto mobielfabrieken te Eindhoven vrachtauto's voor 81.803.000; bij de aannemingsmaat schappij „Panagro" te Warmond het bou wen van een magazijnscomplex te Lies hout voor 1.396.000; bij Volkel Bouwmij. N.V. te Rotterdam het bouwen van een magazijnscomplex te Valkenswaard voor 1.371.000; bij de N.V. Internationale Bouwcie voorheen H. van Heeswij k te Best het bouwen van een magazijnscomplex te Deurne voor 1.274.000; bij de fa. L. J. Haarman te Raalte het bouwen van een magazijnscomplex te Apeldoorn-Veldhui- zen voor 1.920.000; bij de N.V. Schok- beton te Zeist het bouwen van een maga zijnscomplex te Kampen voor 1.449.700. De hier genoemde contracten vormen te zamen een bedrag van 89.213.700. De advocaat-generaal van Singapore C. H. Butterfield heeft bekendgemaakt, dat hij niet bij de „privy council" in beroep zal gaan tegen de uitspraak, waarbij aan drie Nederlandse oliemaatschappijen de N.V. Bataafsche Petroleum Maatschappij, de N.V. Nederlandsch-Indische Aardolie Maatschappij en de N.V. Standard-Vacuum Petroleum Maatschappij een bedrag van vijf miljoen straits dollar (ongeveer zes miljoen gulden) als schadevergoeding werd toegekend'voor de zesenveertig mil joen gallons olie, die door de Engelse strijdkrachten na de, oorlog in Singapore verbruikt zijn. Deze olie was door de Ja panners in Indonesië tijdens de bezetting gewonnen en naar Singapore overgebracht. Het proces werd gevoerd tegen de com missie voor oorlogsschade. (Reuter). LONDEN (United Press). Een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft er op gezin speeld, dat Groot-Brittannië bereid is om een vergroting van het leger van Libië en de schepping van een „kern" van een Li bische luchtmacht en vloot te overwegen Volgens Libische berichten zou het nieuwe 'leger tienduizend man sterk worden. Het huidige Libische leger telt tweeduizend man. Libië is van vitaal strategisch belang voor Groot-Brittannië sedert het verlies van de basis aan het Suezkanaal. De Sovjet-Unie heeft kortgeleden aan dacht gewijd aan het kleine koninkrijk maar aanbiedingen van economische steun zijn door de regering van Libië afgewezen ADVERTENTIE VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. (602) Tempel. In r.-k. kring in Rome heeft men de vrees uitgesproken dat de boeddhis tische monniken die onlangs in Ham burg aankwamen, pogingen zullen on- ondernemen aanhangers in Europa te krijgen. Volgens deze kringen hebben de vijf monniken het plan een boed dhistische tempel te openen en spreek beurten in Duitsland te gaan vervullen. Synagoge. Het Huis van Afgevaardigden van West-Berlijn heeft eenstemmig be sloten, een Joods cultureel centrum te stichten op de plaats, waar eens de Joodse synagoge aan de Fasanenstrasse stond. De synagoge werd in 1938 in brand gestoken. Tijdens de oorlog werd de rest van het zwaar gehavende ge bouw door bommen vernield. In het be sluit wordt verklaard, dat de stad het een ere-schuld acht, een cultureel cen trum te stichten voor de Joodse gemeen schap uit erkentelijkheid voor de bij dragen, die de Joden geleverd hebben tot het culturele leven der stad voor 1933. Spoorwegen. Van 23 tot 28 juni werd, naar het Russische persbureau Tass meldt, in Sofia een conferentie gehouden van ministers voor spoorwegen van Bulga rije, Hongarije, Oost-Duitsland, China, Noord-Korea, Mongolië, Polen, Roeme nië, de Sovjet-Unie en Tsjechoslo wa- kije. Op deze conferentie werden gro tere coördinatie en samenwerking tus sen de spoorwegen besproken. Atoomschip. In Noorwegen bestaan plan nen voor de bouw van een met atoom kracht voortbewogen tankschip van 32.000 ton dat een snelheid van achttien knopen zal kunnen ontwikkelen. Het schip zou volgens de huidige plannen 47 maanden onderweg kunnen zijn zon der brandstof in te nemen. Eis. Sir Bernard Docker, die kortgeleden ontslagen werd uit de directie van de Birmingham Small Arms Co., heeft meegedeeld, dat hij op de aanstaande buitengewone algemene vergadering van de maatschappij een motie van wan trouwen in de leiding, zoals zij thans is samengesteld, zal indienen. Hij zal het ontslag van vier directeuren eisen. Luchtvaartsalon. De Britse regering zal een Sovjet-delegatie van luchtvaartdeskun digen naar Groot-Brittannië uitnodigen ter gelegenheid van de jaarlijkse Britse luchtvaartsalon, die in september bij Farnborough wordt gehouden. De Britse minister van Luchtvaart, Nigel Brich, heeft onlangs de Britse delegatie naar de grote luchtvaartshow van 24 juni in Moskou geleid. Inkt. Het Hof van Beroep in Parijs heeft bepaald, dat een nader onderzoek moet worden ingesteld naar een beschuldi ging van een Griekse reder, volgens welke de Griekse scheepsmagnaat Aris- toteles Onassis verdwijnende inkt heeft gebruikt bij de ondertekening van een contract inzake vervoer van olie uit Saoedi-Arabië. Omhoog. De regering in Peking heeft woensdag voor meer dan achttien mil joen arbeiders een loonsverhoging van gemiddeld 14,5 percent, met terugwer kende kracht tot 1 april, afgekondigd. Arbeiders in de zware industrie en op grote projecten, deskundigen en vakar beiders zullen voornamelijk van de ver hoging profiteren, aldus het communis tische persbureau „Nieuw China". School. René Mayer, president van het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap en Joseph Bech, premier en minister van Buiten landse Zaken van Luxemburg, hebben in Luxemburg de eerste steen gelegd voor een „Europese school". Het ge bouw zal kinderen van functionarissen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal huisvesten. Opleiding. De Westduitse kolenmijnen zul len binnenkort vijftienhonderd tot tweeduizend Italiaanse mijnwerkers op leiden voor arbeid in de mijnen in het Ruhrgebied. De Italianen zullen een cursus in de Duitse taal moeten volgen, om zich vertrouwd te maken met het veiligheidssysteem dat gebruikt wordt in de mijnen. De Duitse kolen-industrie heeft een tekort van ongeveer zeven tienduizend man. Groot. De leider van de communistische partij in Indonesië, Aidit, heeft ver klaard, dat zijn partij Stalin zal blijven beschouwen als een van de grootste lei ders van het communisme en dat Sta- lins portret aan de muur van het partij gebouw in Djakarta zal blijven hangen. Beurs. De algemeen-secretaris van de uit voerende raad der Nederlandse indu striële markt, de heer C. J. Oort, heeft een van de twaalf studiebeurzen ge kregen, die de Raad van Europa te Straatsburg beschikbaar heeft gesteld. De heer Oort zal een onderzoek instel len naar „De economische integratie van de Europese transportmiddelen". ALS ONBEDORVEN kind, had ik de stellige overtuiging dat uit ieder ei een kuiken kwam, gesteld althans dat het ei niet voortijdig werd opgegeten. En toen ik in gezelschap dan ookeens de moge lijkheid opperde met behulp van één kip een hele kippengeneratie in het leven te roepen, verwekte dit een storm van hila riteit, waarvan de luidruch- tigheid me weliswaar deed be seffen dat ik een blunder had geslagen, maar van welke aard deze was, kon ik in de verste verte niet bevroeden. Eerst veel later ben ik aan de weet gekomen, dat een kuiken de haan tot vader en de kip tot moeder heeft. Dat is een ordelijke regel, die een kind niet moet trachten te door kruisen met opvattingen over kuikens die slechts één ouder hebben. Want dat laat ste kan niet. Nu moeten we vooral bij allerlei levens verschijnselen niet te snel zijn met het formuleren van onveranderlijke wetten. En zeker moeten we een kind niet uit lachen, wanneer het volgens zijn eigen gedachtengang redeneert. Zowel het le ven, als het denken van kinderen, volgen eigen banen, die uitkomsten geven waar aan volwassenen met hun smadelijk ge lach nooit hadden durven denken. Als voorbeeld nemen we de kalkoense hennen te Beltville, het proefstation van het Amerikaanse ministerie van landbouw. Deze dieren, die allen van één bepaalde haan stammen en dus in ieder geval half zusters zijn, worden in streng bewaakte afzondering gehouden, zodat geen haan hun kan benaderen. Desondanks hebben deze hennen in 1954 eieren gelegd waarin op normale wijze embryo's tot ontwikke ling zijn gekomen! Kuikens zijn uit deze eieren weliswaar niet geboren, want de embryo's stierven steeds vóór de geboorte van het kuiken. De broedtijd van kalkoe nen is 28 dagen en het leven in het ei wist zich weliswaar in enkele gevallen 27 dagen te handhavenmaar geen enkel kuiken kon de hele broedtijd doorkomen. Voorts bleken in deze onbe vruchte eieren de embryo's van 9 dagen het voorkomen te hebben van 5 dagen oude embryo's in normaal bevruchte eieren, zodat de ont wikkeling van het leven in deze onbe vruchte eieren niet volkomen op één lijn kan worden gesteld met de ontwikkeling van normale eieren. Al deze tegenwerpingen doen echter niets af aan het feit, dat buiten medewe ten van de haan zich in de eieren leven heeft ontwikkeld dat in grote trekken overeenkomt met de ontwikkeling in be vruchte eieren. Want die embryo's waren inderdaad ongeboren kalkoenenkuikentjes. Het merkwaardige is voorts, dat deze dieren, zoals gezegd, van één haan stam men, een dier dat een slechte voortplan ting vertoonde, zodat waarschijnlijk een afwijking gaande was die naar de parto- nogenese neigde, een verre van zeldzaam verschijnsel in de natuur. Daarover morgen. H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2