Frankrijk experimenteert om het de vakantiegangers naar de zin te maken Kolen zullen nog tientallen jaren de voornaamste krachtbron blijven „Gites de France" brengt lege dorpen en vervallen huizen tot nieuw leven 13 Generaal Twining terug uit de Sovjet-Unie Amerikaanse symfonie orkesten behoeven regeringssubsidie Sjepilov ziet kansen voor Russisch-Amerikaans contact Brandstichtingen in Polen Kerkradenaar bekent geraffineerde oplichting Invloed van de welvaart op volksgezondheid „Oranje" te Tandjong Priok Met invalidewagentje verkeer in gevaar gebracht BNOP handhaaft standpunt inzake zes percent Schoolkinderen kamperen buiten vakantietijd in eigen dorp Bouwkaswoningéft aan de Schipbroekenweg Brug vasteland-Goeree Overflakkee Geen illusies over atoom-energie Zesduizend partijgenoten huldigden dr. Drees Werk van moderne Neder landse componisten op 5 mei 1957 Noodvoorzieningen voor beeldende kunstenaars Verstekeling op de „Willem Ruys" Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 6 JULI 1956 Van onze correspondent in Parijs) Frankrijk is, wat eerder dan de meeste andere landen, al weer op drift geraakt: de zomerse vakantiedrift. De eerste dagen van deze julimaand heeft Parijs, ondanks de druilregen die niet bepaald optimistisch stemde, al een zware aderlating ondergaan. Per dag werden een zeventig tot honderd extra-treinen inge legd en aan een der voornaamste uitvals- havens, de tunnel van Saint-Cloud, die de stad via de westelijke autosnelweg met de Normandische kusten verbindt, werden in de eerste drie ochtenduren van het eerste weekeinde in juli al ruim dertigduizend wagens geregistreerd. Twee maal meer dan vorig jaar in diezelfde tijd en onder over eenkomstige omstandigheden. De belang rijkste oorzaak van die toename is wel de beslissing, die de regering-Mollet van de winter als eerste maatregel bij het par lement heeft doorgedreven: voor alle Franse werknemers, van hoge ambtenaren tot werkvrouw, werd een minimum vakantie van drie weken verzekerd. Deze „democratisering van de vakantie" heeft intussen wel een aantal problemen opgeroepen, die nog niet allemaal volledig zijn opgelost. Voor velen wringt de schoen - om een gedurfd beeld te gebruiken - nog in de buurt van de portemonnaie, ofschoon tijdens de vakanties het loon wordt door betaald. Om aan deze moeilijkheden tege moet te komen, zijn er nu verschillende experimentén gelanceerd, die dit jaar aan de praktijk zullen worden getoetst, terwijl vroegere initiatieven sterk werden uitge breid. Nieuw is de „Gites de France" een onderneming, die op kosten der grote be drijven of voor eigen rekening leegstaande of half-vervallen huizen en zelfs hele ont volkte dorpen opkoopt om er vakantie verblijven in te vestigen. In diezelfde geest hebben ook de „koppelingen" of „jumela- ges" plaats, waarbij een stad met een dichte bevolkinê een afspraak maakt met een plaats in de provincie, die economisch is achteruit gegaan, met de bedoeling daar een eigen zomerresidentie te stichten. Op deze weg, die in de naaste toekomst heel wat kwijnende dorpen én stadjes tot een nieuwe welvaart zou kunnen brengeh, heeft Livry-Gargan uit de rode gordel van Parijs nu de eerste stap gedaan door met Mont-Dauphin, een allerliefst plaatsje in de hoge Alpen, dat betere dagen heeft gekend, zo 'n vakantieverbond voor het leven af te sluiten. Andere gemeenten gin gen in zee met grote bedrijven of indus trieën en richtten kampgelegenheden in, die speciaal voor de arbeiders en hun ge zinnen gereserveerd zullen blijven De „Gites de France" roomde in het bij zonder de Alpen en delen van het cen trum af, om daar huizen en dorpen op te kopen. Een duizendtal woningen is intus sen al ingericht en zij werden voor de redelijke prijs van f 60 tot f 150 per maand Vergelijking der luchtmachten GETTYSBURG (A.F.P.) Generaal Twining, stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, die een kort bezoek aan de Sovjet-Unie heeft gebracht, waar hij onder meer de te Moskou gehouden luchtvaart- schouw heeft bijgewoond, heeft donderdag bij president Eisenhower verslag uitge bracht. Na zijn besprekingen met de presi dent verklaarde generaal Twining op een persconferentie onder meer: „Wat kwaliteit betreft is de Amerikaanse luchtmacht supe rieur aan de Sovjet-Russische. Doch het aantal Russische militaire vliegtuigen is biina gelijk aan dat der Verenigde Staten." Hij voegde hieraan toe: „Indien de Ver enigde. Staten zich niet in slaap laten sussen en voortgaan hun programma voor de ver vaardiging van militaire vliegtuigen uit. te voeren, zal hun positie op het gebied der luchtmacht goed zijn." In de loop van zijn persconferentie ver klaarde generaal Twining nog dat zijn gan gen in de Sovjet-Unie „nauwlettend wer den nagegaan," doch dat zijn bezoek niet temin „zeer nuttig" was geweest. De generaal zei zeer onder de indruk te zijn gekomen van de gevoelens van vriend schap jegens de Verenigde Staten, waar aan duizenden in de straten van Stalingrad uiting gaven. - Twining zei op de Russische luchtvaart show het meest te zijn getroffen door de verrichtingen der zweefvliegtuigen, de oefeningen der valschermtroepen en de door vrouwelijke vliegers gehouden demon stratievluchten. Hij herhaalde, dat de Russische lucht macht „zeer goed" is en dat er niet aan behoeft te worden getwijfeld dat de Sov jet-Unie alles in het werk stelt om een grote industriële mogendheid te worden. Generaal Twining is van mening, dat de leiders der Sovjet-Russische luchtmacht op hun beurt zullen worden uitgenodigd de Verenigde Staten te bezoeken, zulks in over eenstemming met Eisenhowers politiek. Hij voegde hieraan toe, dat deze Russische be zoekers dan „onder hetzelfde scherpe toe zicht zullen komen te staan, waaraan ik in de Sovjet-Unie was onderworpen." Amerikaanse symfonie-orkesten zullen het niet meer zonder regeringssubsidie kunnen doen, aldus verklaarde de presi dent van het New York's Filharmonisch Orkest, David M. Keiser. Keiser heeft een inspectietocht van zes weken gemaakt langs enkele nieuwe Euro pese concertzalen. Hij gaf als zijn mening te kennen dat „Europeanen niet kunnen begrijpen waarom Amerika, het rijkste land ter wereld, niet meer geld aan de mu ziek geeft". Het New York's Filharmonisch Orkest, zei hij, heeft in het seizoen dat in mei afliep een verlies van vijfentwintig duizend dollar geleden en het heeft nog steeds een tekort van tachtigduizend dollar van zijn concertreis naar Europa. Europa heeft na de tweede wereldoorlog veel gro te concertzalen gebouwd, waaronder de Londense Festival Hall, het Palais Chail- lot in Parijs en het Weense Staatsopera- gebouw, maar in Amerika heeft alleen De troit een nieuwe concertzaal gebouwd, al dus. Keiser. als bescheiden begin aan de talloze lief hebbers aangeboden. Bij de vakantiedorpen werden bovendien speelplaatsen en chrè- ches ingericht voor kinderen van verschil lende leeftijden, zodat de ouders desge wenst eens een dag geheel ongestoord kunnen doorbrengen. Zolang de „Gites" echter nog maar in hun eerste ontwikke lingsstadium verkeren - en dat is voor lopig nog het geval - zullen de meeste Fransen met smalle beurzen zich nog met hun tenten moeten behelpen. Van nature is de Fransman, vooral wanneer hij met vakantie is, op wat gemak gesteld en het kamperen op eigen houtje in de vrije na tuur, waar je vrijwel nooit iemand tegen komt, is een sport, die hier m'aar vrij wei nig aanhangers vindt. De kampeerterrei nen - tweeduizend in getal - zijn daarom meer in trek en die lijden in de hoogtij dagen dan ook aan een chronische overbe volking. Redelijke prijs Door deze nieuwe vormen van vakantie- houden is de klassieke hotellerie inmid dels toch nog niet geheel en al uitgescha keld. Een paar jaar geleden schreven wij al eens over de „Logis de France", een organisatie, die inmiddels haar taak van gids voor toeristen met smalle beurs weer sterk heeft uitgebreid. In de jaarlijkse brochure van de „Logis" troffen wij nu een duizend adressen aan met ongeveer zeventienduizend kamers: kleine, vriende lijke herbergen, die zich vrijwillig onder controle van de „Logis de France" hebben gesteld. Voor de cliëntèle, die niet onder een tentzeil wenst te slapen en een logis-kame^ wat te eenvoudig vindt, heeft een reis bureau in Parijs nog wat anders bedacht. In een speciaal projectie-zaaltje kan men zich filmpjes laten voordraaien over de geriefelijkste vakantieoorden binnen en buiten de eigen grenzen. Door een druk op een knop wordt de keuze van land, hotel en kamer bepaald. Een hotel-paleis in Ma drid, waar de directie aan iedere kamer een privé-bad in oud-Romeinse stijl heeft toegevoegd, heeft, naar verluidt, tot dus ver het hoogste aantal inschrijvingen ge had MOSKOU (AFP). De minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie, Sjepilov, heeft donderdag óp een receptie in Moskou ter ere van het bezoek van de secretaris-generaal der UNO, Hammars- kjöld, verklaard, dat er een brede basis bestaat voor normalisering van de betrek kingen tussen de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten. Hijzelf zou liever spreken van toenadering tussen de twee landen in plaats van over normalisering van de be trekkingen. Sjepilov hoopt, dat hij bij de volgende zitting van de algemene vergadering der UNO in New' York gelegenheid zal hebben om besprekingen te voeren met Ameri kaanse leiders. Ten aanzien van het Midden-Oosten ver klaarde hij, dat de Sovjet-Unie verminde ring van de spanning in dat gebied van de wereld wenst. Elke maatregel van Ham- marskjöld en de UNO in die richting zal de Sovjet-Unie steunen. BERLIJN (DPA). Poolse bladen maken melding van acties van georganiseerde verzetsgroepen in Polen, waarbij op grote schaal branden worden gesticht, voorname lijk in vroegere Duitse gebieden. Deze brandstichtingen hebben een ongekende omvang bereikt. Volgens „Tribuna Ludu" werden in mei vier Poolse dorpen volledig platgebrand. 250 huizen, stallen en schuren gingen in vlammen op. Het blad „Glos Kcszalinski", in het vroe gere oost-Pommeren, schat de schade als gevolg van brandstichting op 1,5 miljard zloty. „Zycie Warszawa" deelde een dezer da gen mede, dat in de eerste drie maanden van dit jaar 4.900 branden gewoed hebben, waarvan de meeste „door partisanen ver oorzaakt werden". Op staatsdomeinen heb ben in die tijd 1.800 branden gewoed. Geruchten over Koreaanse oorlog MANCHESTER (Reuter). Het Britse liberale blad „Manchester Guardian" schrijft, dat geruchten de ronde doen vol gens welke nog ongepubliceerde delen van Kroesjtsjevs „destalinisatie-rede" inhou den dat Rusland de Koreaanse oorlog is be gonnen. Het blad zegt dat volgens de Zuidkoreaanse radio ook Kim-Il-Sung, de Noordkoreaanse leider, tijdens zijn bezoek aan Oost-Duitsland onlangs een bekentenis in dezelfde geest heeft gedaan. De 28-jarige vertegenwoordiger J. S. uit Kerkrade heeft voor de vakantiekamer van de Maastrichtse rechtbank terecht gestaan wegens oplichting en handelen in strijd met zijn ambtplicht. Hij zou op 22 februari van dit jaar een te Heerlen wonende dame W. A. P. het verhaal hebben opgedist, dat mev'rouw L. van M. te Heerlen in de buurt van de Caumerbeeklaan was ondergedoken (deze dame is bekend uit de zaak-Anneke Beekman) en dat voor de regeling van dit onderduiken een bedrag van 500,nodig was. Dat geld zou na een week worden terugbetaald. Mevrouw P. gaf het geld aan de verdachte, die het echter ten eigen bate zou hebben aangewend.. Verder zou de verdachte, toen hij als klerk bij de gemeente Heerlen de functie van controleur bij de dienst huisvesting vervulde, van twee heren in Heerlen ieder 300 hebben aangenomen onder toezegging dat hij dan op korte termijn zou zorgen voor toewijzing van woonruimte. De ver dachte had daartoe natuurlijk geen enkele bevoegdheid. Voor de rechtbank bekende de verdachte schuld aan de ten laste gelegde feiten. Rekening houdende met een psychia trisch rapport dat tot verminderde toe rekeningsvatbaarheid concludeerde, vroeg de officier veroordeling tot acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk en toezicht van reclassering en psychiater. De uitspraak is op 19 juli. Inaugurele rede prof. Majoor In de rede waarmee prof. dr. C. L. H. Majoor aan de r.k. universiteit te Nijmegen het ambt van hoogleraar aan de kliniek der interne geneeskunde aanvaardde, besprak deze hoogleraar ondermeer de invloed, die „betere tijden" hebben op galstenen, aetherosclerose, vetzucht en diabetes. Hij noemde dit ziekten van de welvaart. Hij wees ondermeer op de gunstige invloed van voedselbeperking op suikerziekte, zoals die in de eerste wereldoorlog in de centrale landen werd opgemerkt. Prof. Majoor betoogde voorts, dat men niet kan ontkomen aan de indruk, dat een nauwe relatie bestaat tussen galstenen en aetherosclerose en waarschijnlijk secundair met diabetes, en dat alle drie opdringen of terugwijken bij het komen en gaan van die levensomstandigheden welke wij aan duiden met „betere tijden". Het onderzoek van dfe laatste jaren heeft zich vooral ge concentreerd op het probleem van de aetherosclerose als volksplaag in de ver schillende landen, en op de oorsprong van deze slagaderziekte. In 1955 was in Amerika meer dan de helft van alle sterftegevallen aan ziekten van hart en bloedvaten te wijten. In de leeftijdsklasse onder 65 jaar waren de hart en vaatziekten twee maal zoveel de doods oorzaak dan de gevreesde kanker. Er wordt steeds gesproken over het nut van dieeten, arm aan dierlijk vet en vlees, arm aan room en aan de harde blanke vetten van onze moderne voedingsindustrie. Men zingt de lof op pure olijfolie van de Middellandse Zee en de vétten, welke zijn verborgen in gewoon volkorenbrood. Prof. Majoor wees hier op de betekenis van de eeuwenoude vasten- en onthoudingswetten, welke ons raden op gezette tijden weinig te eten en soms voor vlees vis te nemen. De spreker vroeg zich af of men niet bezig is de eeuwenoude vasten- en onthoudingswet ten opnieuw te ontdekken om de lichame lijke vitaliteit van onze oude wereld te behoeden voor de bedreiging der slagader- ziekten. De „Oranje" van de Maatschappij Ne derland, welk schip als ^gevolg ven een in middels bijgelegde staking van het Indo nesisch personeel met Nederlandse stu denten als vervangers naar Indonesië voer, is hedenmorgen in Tandjong Priok gearri veerd. Er deden zich bij aankomst geen moeilijkheden voor. De Indonesische ha venarbeiders kwamen normaal aan boord om de gewone werkzaamheden te verrich ten, hetgeen in' verband gebracht werd met het feit, dat de leiding van de vak bond in Indonesië niet geheel akkoord is met de staking in Nederland, daar deze buiten kennis van Djakarta werd gepro clameerd. Er werden hedenmorgen nog bespre kingen gevoerd om aan de studenten wal- passen te verstrekken, opdat zij in Djakar ta zouden kunnen gaan passagieren. De uit reiking stuitte namelijk af op het bezwaar, dat zij geen gewone zeevarenden zijn. Het gerechtshof te Arnhem heeft de 53- jarige slager A. J. J. uit Deventer, die bij herhaling in kennelijke staat zijn gemoto riseerde invalidewagentje had bestuurd en daardoor het verkeer in gevaar bracht, tot twee verschillende straffen veroordeeld. Voor één geval kreeg hij veertien dagen onvoorwaardelijke gevangenisstraf en voor waardelijke ontzegging van de bevoegd heid, zijn motorrijtuig te besturen voor de tijd van twee jaar, met een proeftijd van drie jaar. Voor een ander geval kreeg hij veertien dagen voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van drie jaar èn 75 boete subsidiair vijftien dagen hech tenis. De procureur-generaal had respectieve lijk geëist een maand gevangenisstraf, waarvan veertien dagen voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar plus een jaar ontzegging van de bevoegdheid het motorrijtuig te besturen, en een gevange nisstraf van veertien dagen. Er is een nieuwe serie foto's gepubli ceerd van de 24-jarige prinses Astrid van Noorwegen. Hier ziet men de prin ses met haar lievelingshond op het balkon van de woning in Skaugum, enige kilometers ten noorden van Oslo, waar zij en haar vader, kroonprins Olaf, de zomermaanden doorbrengen. De Bond van Nederlands Overheidsper soneel heeft in een schrijven aan B. en W. van Amsterdam er op aangedrongen in geen geval over te gaan tot een verhoging der salarissen van het gemeentepersoneel met minder dan zes percent in welke vorm ook. Dit zou, volgens het hoofdbestuur van de BNOP, een verwerping betekenen van de principiële voorstellen der organisaties en van de wensen van het overheidsperso neel en zou tevens leiden tot een uitholling van het Georganiseerd Overleg. In het rijksoverleg op 21 juni zijn de partijen met tot overeenstemming geko men, omdat de regering niet verder wilde gaan dan een verhoging van drie percent op dit moment en een eventueel verder gaande verhoging afhankelijk wenst te stellen van de in september te overziene loonontwikkeling in de particuliere be drijfssector. Te Nieuw-Scheemda zullen volgende week de leerlingen van de klassen 5 tot en met 8 van de plaatselijke openbare lagere school in eigen dorp gaan kamperen, bui ten de vakantietijd. In de morgenuren gaan de kinderen naar school, des middags worden excursies gehouden en de avonden zullen worden doorgebracht met spelletjes, sport, film, zang en dergelijke- De opzet van dit schoolkamp is in de eerste plaats de kinderen te leren kampe ren en hen vertrouwd te maken met deze goedkope en voor iedereen bereikbare va- kantiebestedmg. De onderwijzers en leer lingen zullen elkaar beter leren kennen en waarderen. Voorts wil men gelegenheid scheppen om toch te kunnen kamperen, wanneer kampeergelegenheden elders be zet zijn. De N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeen ten te Assen heeft bij de gemeente Velsen negen verzoeken ingediend om garantie van de betaling van rente en aflossing van, aan de kandidaat-bouwers te verstrekken hypothecaire geldleningen ten behoeve van de bouw van een gelijk aantal eengezins woningen aan de Schipbroekenweg te Santpoort. B. en W. zijn van mening, dat deze bouwers zeer zeker in staat kunnen worden geacht de hun op te leggen ver plichtingen ter zakë van de betaling van rente en aflossing na te komen. Binnenkort is een beslissing te verwach ten, zo is van Rijkswaterstaat vernomen, omtrent de plaats van de brug, die Goeree- Overflakkee met het vasteland zal verbin den. Verwacht mag worden dat de bouw van de brug vijf jaren in beslag zal nemen. (Van onze correspondent in Brussel) Voor het eerst sedert de Kongolese ura- nium-producent, de Union Minière in Ka- tanga, de oostelijke provincie van de Bel gische Kongo, het geheime uranium- akkoord met Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten ondertekende, heeft deze gegevens bekend gemaakt over de ura- nium-exploitatie. In het jaarverslag van deze belangrijke wereldproducent van onder meer koper wordt onder de rubriek „andere produkten" gezegd, dat de uit voer van uranium- en radium-concen- traten van de mijn van Shinkolobwe thans plaats heeft op grond van een nieuw con tract met de Britse en Amerikaanse aan koopbureaus De prijzen voor het uranium erts zijn voordeliger dan onder het vorige contract, dat tijdens de oorlog werd afge sloten. Maar het uranium, aldus gaat het verslag verder, blijft slechts een klein on derdeel van de algemene exploitatie. De uranium-opbrengsten vertegenwoordigen slechts anderhalf percent van de finan ciële resultaten van de Union Minière. Vergeleken met de produktie van 234.673 ton koper en 8500 ton kobalt is de pro duktie van uranium onbeduidend. Boven dien is de exploitatie van uranium moei lijker en duurder ingevolge het feit, dat de ertsen verrijkt moeten worden. Een speciale heffing moet aan het Kongolese gouvernement-generaal, naast het normale exportrecht, worden betaald. Deze constatering stemt overeen met de waarschuwing, die de energie-experts van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES) tot de regeringen hebben gericht. Onlangs heeft namelijk een commissie van experts een verslag ge publiceerd over de energiebronnen van Europa en de vooruitzichten van het energieverbruik tot in 1960 en 1975. De commissie werd gepresideerd door Sir Ha rold Hartley van de Britse National Coal Board. Voor Nederland had hierin zitting ir. G. A. Tuyl Schuitemaker. Die vooruit zichten zijn nogal somber: zeker tot 1975 zullen de kolen de voornaamste energie bron van Europa blijven. In dat jaar zul len de elektrische centrales, gedreven door kernreactoren, in geheel Groot-Brittannië èn continentaal Europa acht percent leve ren van het totaal aan energie, dat dan verbruikt zal worden, gas, aardgas, ruwe olie en hydraulische energie inbegrepen. Het is dus begrijpelijk, dat de experts een dringende oproep tot de regeringen hebben gericht om in het bijzonder de kolenproduktie te bevorderen. Wanneer deze niet snel wordt opgevoerd, zal Europa in 1975, mits de prijzen van de kolen en de ruwe olie op het huidige peil blijven wat nauwelijks denkbaar is niet min der dan voor vijf miljard dollar (of bijna twintig miljard gulden) aan energie uit de Verenigde Staten moeten importeren, zo wel in de vorm van ruwe olie als in de vorm van cokes. Het feit, dat de kolen nog zo'n overwegende rol in de energie balans van Europa blijven vervullen, be tekent meteen dat de atoomenergie veel minder belangrijk is dan men in het alge meen wel denkt. Kolen-reserve De experts van de OEES hebben verder uitgerekend, dat Nederland een reserve aan kolen heeft van vijf miljard ton en dat de exploitatie hiervan, wanneer zij in het huidige tempo wordt voortgezet, nog 415 jaren kan doorgaan. Met de tot nu toe in Nederland ontdekte reserves aan ruwe olie is het echter heel wat minder gunstig ge steld. Er is in de Nederlandse bodem slechts een voorraad van dertien miljoen ton en binnen dertien jaren (wanneer ten minste geen nieuwe olie ontdekt wordt) zal de olie-reserve in Nederland uitge put zijn. In 1954 werd in Nederland 98 miljoen kubieke meter natuurgas gewonnen. De reserves van die energiebron zijn echter niet bekend. Natuurgas wordt altijd als bijprodukt van de ruwe olie gevonden. Het is dus aan te nemen, dat ook deze bron voor Nederland niet van aanzienlijk belang zal zijn. In België is de situatie veel minder rooskleurig. Er zijn nog kolen- voorraden voor slechts één eeuw. Dr. W. Drees heeft zijn zeventigste ver jaardag donderdagavond temidden van zes duizend partijgenoten gevierd in de Hout- rusthiallen te 's-Gravenhage. De begroetingsrede werd uitgesproken door de heer E. Vermeer, voorzitter van de Partij van de Arbeid, die onder meer de hoop uitsprak dat dr. Drees zal slagen in de vorming van een kabinet onder zijn lei ding. Het geschenk, dat de Partij van de Ar beid aan de jarige aanbood1 is een door de Wassenaarse kunstschilder Bob Bruin ge schilderd portret van dr. Drees. Talrijke huldeblijken, uit alle streken van het land afkomstig, werden voorts aangeboden. Voor de pauze verzorgde de arbeiders- muziekvereniging „Sterre der Toekomst" uit Maastricht het muzikale gedeelte van het programma. Dr. Drees ontving tijdens de bijeenkomst twee gelukstelegrammen: één van het 9000ste lid; dat zich had aangemeld bij de Haagse afdeling van de Partij van de Ar beid, en een van de Belgische Socialistische Partij. In zijn dankwoord zei dr. Drees dat hij eerst gemeend had, zich op zijn zeventigste verjaardag te moeten terugtrekken uit het politieke leven, maar dat hij gezwicht was voor de aandrang en zich bij de verkiezin gen weer kandidaat had' gesteld. Daarvan wilde hij de consequenties ten volte dragen. Hij verklaarde dat hij zich bewust is van een beklemmende verantwoordelijkheid en hij deed een beroep op de partij en op het Nederlandse volk, daadwerkelijk mede te werken aan een betere toekomst, waar in hij een groot vertrouwen heeft. „De Jonge Flierefluiters" onder leiding van Johan Jong zongen een felicitatielied dat Jan C. Hubert speciaal voor deze ge legenheid had gecomponeerd. Verzoek aan orkestbesturen Het bestuur van de stichting „Kunste naars herdenken 5 mei" heeft aan de or kestbesturen in Nederland verzocht op 5 mei 1957 een concertuitvoering te geven van een of meer na 1945 geschreven wer ken van Nederlandse componisten. Reeds nu zou, naar het stichtingsbestuur mede deelt, bij een der orkesten aan de uitvoe ring van deze gedachte gewerkt worden. Dit jaar was eveneens aan de orkestbe sturen gevraagd op 5 mei een concert te geven dat zou passen in een herdenking aan Nederlands bevrijding en waarbij na 1945 gecomponeerde Nederlandse muziek zou worden uitgevoerd, doch vele orkesten hadden hun programma reeds samenge steld, waardoor aan het verzoek niet kon worden voldaan. Tweede rapport-Haver mans De heer J. Havermans, lid van de sectie beeldende kunsten en bouwkunst van de inmiddels opgeheven Voorlopige Raad voor de Kunst, heeft een tweede rapport doen verschijnen over de noodvoorzieningen voor beeldende kunstenaars met daarin een aantal suggesties om te bevorderen dat de beeldende kunstenaar in de samenleving die plaats krijgt, die hem toekomt. Als mid delen voor-de oplossing van het probleem worden aangegeven, voor de overheid: tentoonstellingen over de mogelijkheden van decoratieve aankleding van gebouwen, te bezoeken door vertegenwoordigers van openbare lichamen en van bedrijven en ar chitecten, kleine instructieve tentoonstel lingen voor brede lagen der bevolking met toelichting, goed esthetisch onderwijs op de scholen, ook de lagere, verhoging van de posten voor aankopen en opdrachten en coördinatie ten aanzien van de beste ding daarvan en instelling van prijzen voor de beeldende kunsten. De kunstenaars zouden kunnen meewer ken aan het verkrijgen van een betere plaats in de samenleving door meer een heid en gezamenlijk streven. Een goede ballotage van de kunstenaarsverenigingen met begrip voor het streekeigen, verdere uitwerking van kunst in abonnement, dus het tegen vergoeding uitlenen van werken door kunstenaars met de mogelijkheid van uiteindelijke (ver)koop. Verder wordt ten aanzien van de middelen tot oplossing van het probleem verwezen naar de conclusie van het eerste rapport. In het overzicht over de bestaande nood voorzieningen, dat aan deze voorstellen voorafgaat, stelt de heer Havermans vast, dat de toestand voor de beeldhouwers en grafici de laatste tijd wat verbeterd is, maar dat die van de vrije schilders nog steeds achteruitgaat. Naast woorden van lof heeft de samensteller van het rapport cri- tiek op de regeling van de sociale bijstand beeldende kunstenaars en voorts bespreekt hij ondermeer enkele cultuurbelemmerende belastingen. De „Willem Ruys" van de Kon. Rotter- damsche Lloyd is van zijn 51ste reis uit Indonesië te Rotterdam aangekomen met 977 passagiers en een verstekeling. Kort na het vertrek uit Port Said kwam een 17- jarige Egyptenaar voor de dag. Hij wilde naar Nederland en beweerde dat zijn moe der een Nederlandse was. In Rotterdam is hij door de vreemdelingenpolitie op het s.s. „Mataram" gezet, dat klaar lag om uit te varen en dat de jongeman naar Port Said zal terugbrengen. Aan boord van de „Willem Ruys" is in volle zee een 31-jarige passagiere voor een acute blindedarmontsteking geopereerd door een Engelse chirurg die van Singapore af als passagier de reis meemaakte. (Wfe <- M' Wat er vandaag was Van de trawlers was vandaag de „Abra ham" (van 25 juni) binnen met 1060 kisten vis, waarvan 650 schelvis, 150 koolvis, 100 kabeljauw, gul en leng, 80 makreel, 60 wijting, 20 diversen en 20 stuks stijve kabeljauwen; twee loggers met 400 kisten haring, vier loggers met 250 kisten schelvis, 60 kabeljauw en gul en 650 makreel en de kleine vaart met 13.000 kg tongen en 1200 kisten schol. Voor de export Het buitenland nam vandaag regels kabeljauw af voor 6774, kleine regels voor 3540, kisten kabeljauw voor 6673. De grote tong leverde op ƒ2.90 f 3, grootmiddel 2.80f 3, kleinmiddel 2.80—2.90, tong I 2.85—2.95 en tong 2 2.2Ó2.35. De grote schol noteerde 4555, middel en zetschol 4558, schol I 40—48. Het binnenland in De binnenlandse handel kocht grote schelvis voor 2012, grootmiddel voor 1812, kleinmiddel voor 1811, pennen voor 1911 en braadschelvis voor 1710. De wijting deed 1318, de haring 1424 en de makreel 15 24. Grote gul ging van de hand voor 2224, middel voor 1618, torgul len voor 1214. De zwarte koolvis maakte 5047, de grote gullenmaat 15f 16 en de kleine gullenmaat 14.50. Schol 2 deed 33—28 en schol 3 24— 15. En op zee De visserij is gisteren ongunstig beïn vloed door het slechte weer. De trawlers meldden tussen 57 en 58 noorderbreedte dagvangsten van 100 tot 200 manden hoops. De Vios viste op de Fladden en haalde in één dag 250 manden haring en makreel scheep. De Elie gaf een trek door van 70 manden hoops, de Medan 40 manden en de Deining een dagvangst van 150 manden hoops. De Dirkje viste gisteren bij de zuid-west punt van 't Zand en had een dagvangst van 100 manden makreel en 50 manden varia. De „Amsterdam" stoomde nog zuidelijker over en komt-vermoedelijk voor de maan- dagmarkt. De loggers en kotters vingen in het afge lopen etmaal 20 tot 30 kg tongen en 5 tot 10 mandjes vis. Bij de ST. 2 hadden de loggers' en kotters eveneens schrale vang sten: 30 tot 50 manden makreel van een hele dag. Binnengekomen schepen IJM 75 Gorredijk, 52, 3, 31; KW 7 De Arend, 40 Everhard Christina, 76 Excelsior 3, 26 Concordia, 56, 35, 21, 210, 79, 30; VL 77 Abraham; RO 29; TX 14; UK 85, 104, 244, 46, 90, 243, 18, 15, 162, 24, 125, 87, 1, 86, 202. Vertrokken schepen SCH 27 Onderneming 2; HD 34, 4, 116; TX 21, 33, 5; ÜK 52, 104, 28, 244, 46, 172, 164. Voor zaterdag Voor de zaterdag komt de „Caroline" (van 25 juni) met 510 kisten vis, waarvan 225 schelvis en piepers, 15 makreel, 140 zwarte koolvis, 25 wijting, 80 kabeljauw en gul, 25 diversen en 140 stuks stijve kabel jauwen. Ook de „Arie Ouwehand" (van 26 juni) komt voor de zaterdagmarkt met 385 kisten vis, waarvan 100 haring, 160 zwarte koolvis, 55 schelvis en piepers, 45 wijting, 25 ma kreel, 160 kleine kistjes haring en 90 stuks stijve kabeljauwen. Oudste boten Bergen en de Herman (van 27 juni); Am sterdam, Medan, Claesje, KW 159 (van 28 juni); Maria van Hattum, Bloemendaal, Elie, Wiron 3 (van 29 juni); Cornelis Vro lijk, Cornelia Maria, Ada, Albertina (van 30 juni); Thorina, Dirkje, Onderneming 3, Willie, Dirk Maria, KW 141, 24, 57 (van 2 juli); Vios, Swift, Emma Wilhelmina, Dei ning, KW 123, 14, 52 (van 3 juli). Dagvangsten van de loggers Arie, 2 m vis, geen tong. Gebroeders, 15 kg en 4 m in de twee trekken. Verwach ting, 10 kg en 4 m in de twee trekken. Prinses Margriet, 1 m vis, geen tong, ligt te steken. Floris, 3 kg en 5 m in de drie trekken. Dagvangsten van de kotters Arendje Jacoba, weinig te melden, ligt op de wind. Tiny, 2 kg en 1 m. Willy Ali- da, niets te melden, ligt op de wind. Arend Cornelis, 2 kg en 4 m. Prinses Beatrix, 10 kg en 6 m. Zeearend, is thuisvarende. Wil lem, niets te melden, lig't of> de wind. Arendje, 4 m vis, geen tong. Alida Jacoba, niets te melden. Jana, 1 m vis, geen tong, ligt op de wind. Limanda, 20 m makreel en 5 m hoops. Tiny Dieuw, 2 m vis, geen tong. Jan Willem, niets te melden, maar een net kapot. Nehim 2, y2 kg tong en-2 m. Nehim 3, iy2 m vis, geen tong, ligt te steken. Ne him 4, 3 m vis, geen tong. Klaas Jr, 4 m vis, geen tong. Twee Gebroeders, is sto mende. Nehim 1, 1 y2 m vis, geen tong, en een net stuk. Hoop 2, 2 m vis, geen tong. Arend Willem, y2 kg en 1 m van een trek. Corry, 1 kg en 3 m in een trek. Vier Ge broeders, niets te melden, op de wind ge legen. Wiron 3, 10 kg en 3 m. Heemstede, 5 kg en 1 m, ligt ook op de wind. De Rein, niets te melden, ligt op de wind. Nachtvangsten van de loggers Prinses Margriet, 40 kg en 1 m, in de twee trekken. Floris, 25 kg en 5 m. Saturnus, 50 kg en 8 m. Jacoba, 70 kg en 12 m, in de dri etrekken. Gebroeders, 50 kg en 10 m, moet nog halen. Arie, 50 kg en 10 m. Alei- da, 70 kg en 9 m. Haringvangsten Katwijk De vangsten van de loggers waren in de nacht van donderdag op vrijdag: KW 19 12 k., 47—12, c4—4, 140—17, 168—13, 170— 13, 15—7, 43—40, 44—50, 110—20, 20—35, 29—25, 39—15, 41—8, 78—14, 9—20, 3—20, 14—40, 23—75, 138—25, 127—35, 175—17, 163—10, 18—12, 67—65, 130—15, 151—9, 3270 uit halve vleet, 4575 uit halve vleet, 129—30 uit halve vleet, 38—50 uit halve vleet, 86—35 uit halve vleet. 147—70 nog 45 n. 2—65 nog 33 n. De gemiddelde vangst was 30 kantjes. VRIJDAG 6 JULI Kennemer Theater 19 en 21,15 uur: „De glorie van het leven". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Jacht op het groene goud". W. B. Theater, 20 uur: „De zonen van de Muskettier". Openbare leeszaal, geopend van 15-17 en 19-20 uur; jeugdleeszaal, Zeestraat 26, van 18.30-20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studiezaal van 10- 13, 15-18 en 19-21.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, dagelijks van 10-11 en 17-18 uur. ZATERDAG 7 JULI Bioscopen, als vrijdag. Openbare leeszaal, geopend van 10-12 en 15-17 uur; jeugdleeszaal, Zeestraat 26, van 14.30-16.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 10-13 en 14-17 uur; lees- en studiezaal, van 10- 13 en 14-17.30 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3